Alkali yaşam tarzı ve diyetle, 1 ayda 10 kilo verdim!

Nitafeve

Guru
Kayıtlı Üye
3 Mayıs 2010
185
8
Aslında serüvenim hiç iç açıcı değil, işte yaşadığım ağır bir stres yüzünden ve de yeni evliyken panik atak teşhisi konulmasıyla birlikte başladı kilo alma serüvenim. Doktorda kullandığım ilaçlar yüzünden tam 40 kilo aldım. Zaten kaslı bir vücudum olduğundan çok belli olmuyordu alırken kiloları. İşten de ayrıldığımdan evde rahat rahat oturmamdan ötürü kıyafette giymediğimden fark etmedim uzun bir süre, tartıya çıkana dek. Bir de etrafımdaki herkes azıcık yürü spor yap demeye başlayınca işler değişti. Doktoruma gittiğimde bana "Alkali diyetten" bahsetti. Oysa bu bir diyetten de fazlasıymış, bu arada kilo verme deneyimlerim oldu bütün yaz boyunca diyetle tanışmadan. Zaten abur cubur yemeyen ben eski bir sporcu olduğumdan ağırlıklı olarak egzersiz yapmaya başladım. Tartıda kaç mıydım, 120 kiloydum evet, bir gram da kıpırdamadı kilom ne egzersizle ne de bildiğim o sporla. Sonra mı ağlamalarım başladı. İnanılmaz üzgündüm. Bir yere giderken diyebildiğim tek şey tayt ve bol t-shirt tü. Daha önce bol gelen t-sirtlerim bile dar geliyordu. Fotoğraf karelerinin içine girmekten nefret eder olmuştum. Bir de sağolsun Ankara metrosunun altında kıyafet satan yerler, size göre bir şey yok demeye başlayınca!!!!! Sonunda doktoruma söyledim (panik atak tedavisi olduğum merkez). Alkali diyet dedi, detaylarını anlattı. Bir gram veremeyen ben, bu arada eşimden de allah razı olsun, eşimle birlikte bütün dolabımızı alkali yaşam tarzına uygun alarak düzenledik. Yazan her şey bana inanılmaz mantıklı geldi. Bir ayda tam 10 kilo verdim ama daha da fazla vermiş gibi inceldim. Annem bir kas hastalığına olan multiple skleroz hastalığına yakalandı, asıl onun bu yaşam tarzıyla tanışması beni mutlu ediyor, çünkü etkilerinin hafifleyeceğini düşünüyorum. Ha keza reflü ve gastriti olan ben 1,5 aydır ilacımı alma ihtiyacı duymuyorum. Migren çocukluğumdan beri yakamdaydı, artık migren ilacı da almıyorum. Sonuçlarım oluştukça diğer sonuçlarım gibi buradan sizlerle paylaşacağım. Bu arada forumda bir yerde alkali diyetten bahsetmişlerdi, faydasını gören çok olmuş, ilk başta buradan araştırmıştım, bizim kızlardan bilen var mı diye. Sorusu olan herkes yazabilir. Şu an çok mutluyum. :KK1: Siz de konuyu mutlaka araştırın...

Kısaca alkali yaşam nedir ve ne değildir...

İdrarınızı takibe alın

• İdrar renginin açık olmasına dikkat edin.
• drarınızın koyu olmasına izin vermeyin.
• pH’nı ölçemeseniz bile koku ve renk takibi yapın.
• Sabah ilk bakarak da asit yükünüzü anlayabilirsiniz.
• Açık sarı, kokusuz idrar alkalidir.
• Orta sarı az kokulu idrar az asitlidir.
• İdrarınızın rengi çok koyu ve kokusu iyice ağırlaşmışsa asitlenmeniz yüksek demektir.

Su için

Vücudumuzun %72si sudur.
• Suyu alkali için.
• Limon, misket limonu, elma sirkesi suyla tüketilince vücudu alkali yapar.
• Karbonat katarsanız suyun pH’ı alkaliye yükselir.
• Eczanelerde hazır pH damlacıkları da satılıyor.
• Günlük olarak en az 2 litreyi tamamlayın.
• Kahve, kola, siyah çay içmeniz su içtiğimiz anlamına gelmez. Aksine bunlar mevcut suyunuzu azaltır. Bunlardan vazgeçemiyorsanız, bunların üzerine iki bardak alkali su için.
• Ter kokunuz keşkinleşirse içilen su miktarını arttırın.

Sebze suyu içmeye alışın

• Bunu alışkanlık haline getirirseniz asitlenmeyi çok kolay çözersiziniz.
• Katı sebze sıkacağı vücudunuzu temizlemeye yardım ettiği gibi, vicdanınızı da temizler. Daha çok kaçamak asitlendirici yiyecekler yeme hakkını size verir. Çünkü fazladan sebze suyuyla onların zararlarını tamponlayabilirsiniz.
• Sebzelerin suyunu sıkınca, besleyici maddeler, enzimler, alkali maddeler, sebze suyu içerisinde daha konsantre olur. Aynı zamanda daha fazla miktarda sebzeyi tüketmiş olursunuz.
• ‘Sebze suyu’, meyve suyu değil.
• Salatalık, ıspanak, brokoli, marul, kabak, lahana, mor lahana, maydanoz, patlıcan.. aklınıza ne gelirse, bunlardan yapılan sebze suları istenildiği miktarda tüketilebilir.
• Sebzeler bize canlılık verir. Bitkin hissettiğinizde sebze suyu için.
• Sıkılmış sebze sularını bekletmeden tüketin. Dolapta bir öğün sonrasına bekletmek isterseniz içine limon sıkın.

Tuzunuzu değiştirin
(bu arada ben önce deniz tuzu aldım, ama arkasından himalaya tuzu buldum ve onu aldım. 84 adet mineral vardır yazıyor. Aman dikkat güvenmediğiniz bir yerden değil, tanıdığınız bir yerden almalısınız, ha keza piyasada sahtesi çokmuş benden söylemesi)
• Sofra tuzunu bırakın, bu kadar basit.
• Bunun yerine deniz ve himalaya tuzu kullanın. Hem ödemlerinizi çözersiniz, hem kilo vermeniz daha hızlı olur.
• Tuzunuzu yanınızda taşıyın. Masa tuzudan daha bonkör kullanabileceğiniz için, diğer baharatlarla beraber yemeklerinizin lezzetini artırır.

Tabağınızı oranlamayı öğrenin

o Yediklerinizin %20si asit yapan yiyeceklerden , %80i alkaili yapan yiyeceklerden oluşmalıdır. Alkali yiyecekler için verilen yüzdenin yarısının çiğ olması gerekiyor. Çiğ sebze veya çiğ sebze suyu tüketmek zorundasınız.
o Hızlı kilo vermek için çiğ sebze yemeniz gerekiyor.
o Salata deyince marul, salatalık, domatesten başka bir şey aklınıza gelmiyorsa, salatalara ıspanak, kabak, semizotu vs. tüm yeşilleri eklemelisiniz.
o Patlıcan, brokoli gibi çiğ yenmeyen sebzeler için sebze suyu yapmak daha idealdir.
o Haşlamalar, buharda pişirmeler sakıncasızdır. Kilo aldırmazlar, ayrıca doyurucudur.
o Ama buharda sebze yemeği veya zeytin yağlı pişmiş yemekle kıyaslandığında, çiğ yemenin ve çiğ sebze suyu içmenin faydaları çok daha fazladır.

Kaçamaklarınızı alkaliyle dengeleyin.

 Her kaçamak yapıp asitli sevdiğiniz besinden yediğinizde günahınızı silmek için, bunları çiğ sebzelerle beraber tüketin.
 Hızlı kilo vermek için çiğ sebze yemeniz gerekiyor.
 Mesela, her hayvansal protein aldığınızda, her karbonhidratlı besin tükettiğinizde çiğ sebzeyi yanında ekleyin.
 Uzun uzun salata hazırlayamam derseniz ,sıkın sularını içiverin.
 En tatlı kaçamak tatlı konusunda ideal olan hiç tatlı yememektedir. Kuru ve yaş meyvelerin az şekerli olanlarını az mikrtada tüketebilirsiniz.
 Yine de meyve şekerinin cildimizi en çok yaşlandıran besin maddesi olduğunu unutmayalım

Çok asitlilendiren besinleri öğrenin

Tüm ketçap, mayonez, hazır soslar, soya sosu, alkol, çay, kahve, çikolata, kızartmalar, kömörde pişirilmiş etler, işlenmiş etler, şekerli gıdalar, beyaz unlu gıdalar, bisküvi,cips, masa tuzu, mayalı gıdalar, malt içecekler, kahvaltı gevrekleri, şekerli besinler, masa şekeri, bal şekeri, mısır şekeri, meyve şekeri, basit karbonhidratlardaki şeker, mısır, beyaz pirinç, beyaz un, inek sütü, inek peyniri, doymuş yağlar, kızırtma yağları, etler, ungillerden buğday, arpa, çavdar ve yulaf, fermente ürünler, alkol, kafein, çikolata, siyah çay, mikrodalgaya girmiş yiyecekler, suni tatlandırıcılar, bu liste böylece uzayıp gidiyor.
Aslında market ve bakkal raflarını dolduran paketlenmiş ürünlerin çoğu.
Utanmadan üzerlerine “besin değerleri” diye bir etiket de koyuyorlar.
Halk pazarına gidin!

Doğru kalsiyum kaynaklarını öğrenin
Bazı besinlerin kalsiyum içerikleri 100 gr’da miligram olarak :

Sardunya 400 ml/gr
Keçi sütü 300 ml/gr
Brokoli 100 ml/gr
Enginar 51 ml/gr
Kuşkonmaz 23 ml/gr
Brüksel lahanası 36 ml/gr
Karnabahar 35 ml/gr
Salatalık 25 ml/gr
Marul 35 ml/gr
Maydanoz ml/gr
Acı kırmızı biber 130 ml/gr
Ispanak 93 ml/gr
Turpların yeşil kısmı 246 ml/gr
Su teresi 151 ml/gr
Nohut 150 ml/gr
Fasülye 50 ml/gr
Mercimek 80 ml/gr
Badem 234 ml/gr
Susam 200 ml/gr
Ayçekirdeği 120 ml/gr
Kabak çekirdeği 51 ml/gr

Alkali yapan besinleri öğrenin

Alkali yapan besinlerden bazıları:
Limon, yeşil limon, ıspanak, soğan, sarımsak, maydanoz, brokoli, kırmızı biber, salatalık, fasülye, tatlı patates, fındık, badem, susam, keten tohumu, hindistan cevizi, hindistan cevizi yağı, hindistan cevizi suyu, zeytin yağı, balık yağı, nar çekirdeği yağı, üzüm çekirdeği yağı, akşam sefası çiçeği yağı, avakado, zerdeçal, kavun, incir, hurma, siyah turp, kuşburnu, karpuz, kırmızı pancar, armut, siyah erik, elma, kuşkonmaz, karnıbahar, şalgam, keçi sütü, pırasa, dereotu, havuç, mercimek, kereviz, erik, bezelye, patlıcan, ceviz, kahverengi pirinç, karabuğday, darı, lor peyniri.

Az asitli besinler:
Kuzu eti, hindi, tavuk eti, maden suyu, tereyağı

ALKALİ OLUŞTURAN BESİNLER (MUTLAKA TÜKETİN)
Yüksek Alkali Oluşturanlar
Limon
Karpuz (çekirdekleri dahil)
Tüm çiğ, yeşil yapraklı sebzeler
Tüm çiğ sebzeler
Tohumların, baklagillerin ve pekçok tahılın filizlenmiş hali
Tüm çimlendirilmiş filizler (buğday, arpa)
Deniz yosunları (dulse, wakame, kelp)
Yeşil süpergıdalar
Chlorella
Yeşil sebzelerin suları
Tüm taze bitkiler
Badem (filizlenmiş )
Düşük Alkali Oluşturanlar
Buharda pişmiş sebze ve yeşillikler
Tüm olgun meyveler
Darı (Lat.panicum miliaceum,İng.millet)
Quinoa (Lat.chenopodium quinoa)
Tüm soğuk sıkım, sızma yağlar (zeytin, keten, susam, hindistancevizi, ayçiçeği, kenevir)
Kurutulmuş aromalı bitkiler ve baharatlar
Kafeinsiz bitki çayları
Fermante olmuş yiyecekler
Alkali (HAYATİ) Mineraller
Kalsiyum
Magnezyum
Potasyum
Sodyum
Silikon
Demir
Manganez
Yüksek Alkali Oluşturan Duygu Durumu ve Etkinlikler :
Huzur
Minnettarlık
Affetmek
Neşe
Gülmek
Olumlu Düşünmek
Dinlenmek
Egzersiz yapmak
Derin nefes almak
Meditasyon yapmak
Yüksek Asit Oluşturan Besinler
Kümes hayvanları
Tüm süt ürünleri (süt, peynir, tereyağ, yoğurt)
Yumurta
Her tür ekmek, hamur işi ve rafine edilmiş kahvaltı gevrekleri
Beyazlatılmış tahıllar ve işlemden geçmiş beyaz unlar
Beyaz şeker
Sentetik tatlandırıcılar ve kimyasal katkı maddeleri
İşlenmiş çikolata ve diğer tatlılar
Rafine edilmiş soslar (ketçap, mayonez, hardal)
Gazlı içecekler
Kafein (kahve, siyah çay)
Fazla alkol
Asitli Mineraller
Fosfor
Klor
İyot
Nitrojen
Sülfür
Yüksek Asit Oluşturan Duygu ve Etkinlikler (Bağışıklık Sisteminin Çökmesine Neden Olan Duygular!!!)
Nefret
Korku
Kıskançlık
Öfke
Stres
Uykusuzluk ve dinlenmeye zaman ayırmamak
Hareketsizlik
Uyuşturucu kullanımı
Sigara içmek
Radyasyona maruz kalmak, televizyon, bilgisayar gibi

Alkali Ol Zayıfla

Özet olarak;basit formülümüz,asit yapan yiyecekleri azaltıp alkali yapan yiyecekleri arttırmaktır.Tabağımızda %80 alkali,%20 asit yiyecekler olmalıdır.
Diyelimki 100 gram et yedik,etin yanında 400gram yeşil salata,etin günahlarını silecektir.

Asitlenmeye Bağlı Hastalıklar
Asitlerin yağda depolanması ve kiloyu yağdan kaybetmemek bizim için ucuz bir bedeldir. Asıl sorun asit yükünün sebep olduğu öteki hastalıklardır.

Kanser ve Asitlenme

Yüksek asitlenme,ortamdaki düşük oksijen yüzünden gerçekleşir.Dokuda azalmış oksijenin kanser oluşmasında önemli sebeplerden biri olduğunu,kanser hücrelerinin oksijen bulunmayan ortamlarda şekeri fermante ederek enerjiye çevirip kullandığını ispat ederek 1931 yılında Dr.Otto Walburg bu keşfiyle Nobel ödülü almıştır.
Vücuttaki asit yükü artınca asidin biriktiği bazı hücreler hasar görüp ölür ama bazı hücreler ölmek yerine kendilerini ilkel bir hücreye çevirip ortama adapte olurlar.Bu tür hücre hiçbir görevini yerine getirmez,bağışıklık sisteminden saklanabilir,beyinden gelen emirlere uymaz,sonsuz kez çoğalabilir,çevresindeki hücreleride kendine benzetir.İşte bu,kanser hücresidir.Kanser hücrelerinin bayıldığı şey yüksek asit,düşük oksijendir.Yüksek oksijenli dokularda yaşayabilen kanser hücresi yoktur.Yüksek oksijen alkali ortamda olur.Kanser hücreleri asitlenmiş ortamda zor şartlarda yaşama mücadelesi veren akıllı hücrelerden başka bir şey değildir.

Kolesterole Yeni Bir Bakış Açısı

Kandaki asitler geçtikleri yol boyunca damar çeperindeki hücreleri tahrip etmeye çalışırlar.Damarı oluşturan yapılara saldırmaları engellenmezse damarlar delinir.Vücut hasarın bu aşamaya gelmesine izin vermez;bu asitlerin damarları zedelememesi için onları kolesterolle paketler ve zararsız hale getirmeye çalışır.Bunun için karaciğer ve kemikler ona yardımcı olur.Kanın asit yükü artınca karaciğerden daha çok kolesterol üretilir.Kolesterolün,kötü kolesterol dediğimiz LDL kolesterol kısmı asit paketleme işini yapar.Damar çeperinde asitlenmeden zarar gören yerleri yama şeklinde onarmaya çalışır,yanına yardımcı olarak kalsiyumu alır.Kalsiyum ve asitler birleşip sertleşerek plak dediğimiz oluşumlara sebep olur.Bu plaklar zamanla çoğalır,tüm damarı çevreler.Böylece damar sertliği ve tansiyon problemleri ortaya çıkar.
Kolesterol içeren besinler değil,asitlenme yapan besinler damarlarınızı sertleştirir.Ağzınıza hiç yağ koymasanız,hiç hayvansal protein (kırmızı et,yumurta vs.) almasanız bile damar sertliği hastalığına yakalanırsınız.Şeker de damarları sertleştirir.Diyabet hastaları bunu iyi bilir.

Asitlenmenin Etkili Olduğu Diğer Hastalıklar

#Asitlenmenin diş çürüğüne yol açtığını biliyoruz.Asitli ortam ve şeker,bakterilerin çoğalmasını kolaylaştırır.Bunun sonucunda diş etleri çekilir.
#Alkali ortamda fonksiyon gösteren iyot mineralidir.Asitlenme sebebiyle iyodu kullanamamak tiroid fonksiyonlarını azaltabilir.Tiroid fonksiyonlarının azalması,hipotiroidiye ve kolay kilo alınmasına sebep olur.
#Vücudumuzdaki en büyük protein olan kollajen,asitlenme sebebiyle sertleşir.Kollajenden oluşan eklemler ve cilt esnekliğini kaybeder.Ciltte kırışıklıklar ve kurumalar meydana gelir.Cildin hızla yaşlanmasında asitlenmenin etkisi sandığınızdan çok fazladır.
#Asitlenme durumunda kan ve dokular daha az oksijen içerdiğinden vücutta oksijensiz bakterilerin üremesi kolaylaşır.Dolayısıyla mantar ve enfeksiyonlara yatkınlık olur.
#Asitlenme hücre zarlarının sertleşmesine sebep olur.Serteleşen hücre zarları sebebiyle,özellikle beyinde hücreler arası iletişim yavaşlar.
#Uykusuzluk,depresyon,hafıza kaybı durumlarında da asitli olmanın etkisi vardır.Uyku için melatonin hormonu,depresyon oluşmaması için serotonin hormonunun yeterince üretilmesi ve diğer hücrelerle iletişim içinde olmaları gerekir.
#İnsülin hormonu,hücrelerin zarında bulunan bir kilidin anahtarıdır.Asitlenme sonucu sertleşen hücre zarında bu kilit bozulur.Bu duruma insülin duyarsızlığı denir.
#Asitlerin çoğu böbrekten atıldığı için yüksek asitli idrar,idrar yolu enfeksiyonlarına,böbrek taşlarına zemin hazırlar.
#Asit yükünü seyreltmek için vücut daha çok su tutar.Fazla su tutulu ödem yapar.Alkali su tüketmek mevcut ödemi azaltır.
#Yağ dokularının asit dokusu olduğundan söz etmiştik.Bu depoların etrafında daha çok su tutulur.O dokudaki lenf ve kan damarlarını sıkıştırır,büzüşüp sertleşirler.Kanın beslemediği,oksijensiz kalan bu bölgenin derisindeki büzüşmeler Selülittir.

Alkali Beslenme

Her öğünde asit oluşturan yiyecekleri,alkali oluşturan yiyeceklerin dörtte bir oranında tutmak idealdir.Bu temel prensibi oluşturmak için öncelikle alkali olmanızı sağlayan gıdaları öğrenelim.

Alkali Su

Alkali su,20 kilo başına 1.lt olmak üzere tüketilmelidir.Günlük ihtiyaç 2.5 ile 4 litre arasındadır.Ancak basitçe mutfakta bulunan karbonatla suyu alkali yapabiliriz.1 litre suya yarım çay kaşığı kadar karbonat eklersek suyun PH’ını 8 ve daha yukarı alkali değerlere çıkarabiliriz.Karbonat,elma sirkesi veya limon ekleyerek alkali özelliği arttırılan su içmek yağ yakımını arttırır.Günde 3 litre alkali su,9 litre normal sudan daha iyidir.Alkali su içmeye başladığınızda,bunca su içme eziyetinin nihayet işe yaradığını göreceksiniz.

Alkali Su İçmek

1-Suyun yemeklerle içilmemesi gerekir.
Suyun alkali yapısı midenin asidini azaltır.yemek sırasında mide asidi azalırsa yiyecekler,özellikle proteinler iyi sindirilemezler.İyi sindirilemeyen proteinler bağırsaktaki asit yükünü arttırlar.
2-Her 20 kiloya 1 litre alkali su içmek gerekir.
3-Sabah kalkınca ilk iş,akşam yatmadan önceki son iş olarak birer bardak alkali su içmek önerilir.
4-Suyu 2 saatte bir içmek tavsiye edilir.(Çünkü böbrek vücuttan asitleri temizlerken mesaneyi yavaş yavaş doldurur.)
5-Suyun öğün aralarında içilmesi gerekir.
6-Yemeklerden yarım saat önce ve yemekten 2 saat sonra su içilmelidir.
7-Özellikle yemekten yarım saat önce içilen 1 bardak alkali su acıkmayı azaltır.(Sudaki alkali özellik midenin asidini azalttığı için açlığa bağlı mide kazınması azalır.)
8-Pratik olmak için yanımızda karbonat taşıyıp suya ekleyebiliriz.1 litre suya yarım çay kaşığı oranında kullanmak yeterlidir.
9-Limonlu veya elma sirkeli suyu açken içmek mideyi daha çok kazındırır.Bunları yemek sonrası tüketmek daha uygundur.
10-Suyu soğuk içmek yerine oda sıcaklığında içmek daha uygundur.

Alkali Tuz
Aslında yeterince tuz almıyoruz.Tuzumuz eksik ama sodyum klorürle tıka basa doluyuz.Normal sofra tuzu sodyum klorür elementlerinden oluşur.Deniz tuzu yada en ideali olan Himalaya tuzunun içinde insan kanındaki tüm mineraller mevcuttur.Aslında bu tuzun bir besin olarak algılanması gerekir. Himalaya tuzu 250 milyon yıl geçmişte mevcut olan denizlerden oluştuğu için içinde şuan denizlerde bulunan sanayi artıkları yoktur.
Tuz Kontrolü:
Aldığınız deniz tuzunu geceden suya koyup karıştırmadan bekleyin.Sabah tuzun eridiğini görürsek bu tuz doğal tuzdur.Erimemişse o işlemden geçmiş tuzdur.

Alkali Yağ
Asitlenmeyi azaltmak istiyorsak doğru yağı seçmeliyiz.Yanlış türde yağ kullanımı asitlenmeyi arttırır.Omega 6’lar az miktarda alındığında yararlı yağlardır.Alınan Omega 6’ların miktarı,Omega 3 yağlarıyla orantılı olmalıdır.Tüketilen omega 6’ların miktarı,omega 3’lerin iki katından fazlaya çıkılmamalıdır. Omega 3’ler yeterince mevcutlarsa,omega 6’ların tahribat yapmasına engel olurlar.İdeal oran 2/1’dir.Modern beslenme şeklinde ise bu oran 20/1 durmundadır.
Bu yüzden eczanelerde satılan yüzlerce besin takviyesinden sadece birini seçmek gerekse bu Omega 3 desteği olmalıdır.

Alkali PH Damlaları
#Suyun Phını yüksek alkali yaptıkları için daha az suyla daha çok asit artık temizlenir.
#Ph değeri 10 ve 10’un katları olarak artar.Ph’ı 6.5 olan içme suyuna Ph damlası eklenerek Ph’ı 8’5a yükseltilen su 100 kat daha fazla alkali olur.Böylece orijinal halinden 100 kat fazla asit artığı vücuttan atabilir.Yeterince su içmeyen kişiler için kurtarıcıdır.
#Alkali değeri artan kan dokulara daha çok oksijen taşır.Dokularda oksijenin artması,bakteri ve mantar enfeksiyonlarını engeller.
#Oksijenlenme artışı dokuda kanser hücresi oluşumunuda azaltır.Kanser hücreleride oksijensiz ortamı severler.
#Oksijen artışı enerjiyi arttırır.
#Kilo vermeyi kolaylaştırır.
#Kalsiyum kaybını azaltır.
#Ağızdaki asitlenmenin sebep olduğu diş çürüğü ve kötü kokuyu engeller.
#Mide yanması ve rüflü şikayetlerini azaltır.
#Böbrek taşı oluşumunu engellemeye yardımcı olur.
#Fazla kahve ve çay tüketmenin asitlenmeye katkısını azaltmak için içlerine PH damlası eklenebilir.Tadını değiştirmeden,içilen kahve ve çayın asit PH’ını azaltır.

10 ADIMDA ALKALİ BESLENMEYE GEÇİŞ
1-İdrarınızı Takip Edin.
İdrarınızın koyu olmasına izin vermeyin.
koku ve renk takibi yapın.
diyet yaparken idrarınızın koyu olmasının 2 sonucu olabilir.Asitlenmeniz sebebiyle ya yağdan kilo veremediğiniz yada kiloyu kaslarınızdan verdiğiniz anlamına gelir.
2-Su İçin
Suyu alkali için.
Limon,misket limonu,elma sirkesi suyla tüketilince vücudu alkali yapar.
Karbonat katarsanız suyun PH’ı alkaliye yükselir.
Eczanelerden hazır PH damlacıklarına ulaşabilirsiniz.
Günlük olarak en az 3 litre su için.
İdeal suyu 20 kilo başına 1lt içmektir.
Asitli kaçamaklar yaptığınızda içtiğiniz suyun miktarını arttırın.
Yemeklerden 20 dakika önce yemeklerden 2 saat sonra su içilmesi kuralına uyun.
Sabah ilk iş,gece son iş olarak alkali su için.
Suyu bardak bardak için.Bir seferde çok miktarda su içmek işe yaramaz.
İçtiğiniz suyun klorür florür içermemesine özen gösterin.
Sebze sularıda su içmekle aynı etkiyi yapar.
Kahve,kola,siyah çay içmeniz su içtiğimiz anlamına gelmez.Aksine bunlar mevcut suyumuzu azaltır.Bunlardan vazgeçemiyorsanız üzerine 2 bardak alkali su için.
3-Tuzunuzu Değiştirin
Sofra tuzunu bırakın.
Deniz ve Himalaya tuzu kullanın.Hem ödemlerinizi çözersiniz hemde daha hızlı kilo verirsiniz.
Tuzunuzu yanınızda taşıyın.
4-Sebze suyu içmeye çalışın
Sebze suyu meyve suyu değildir.Meyve suyu taze sıkılmış olsada zararlıdır.
Bunu alışkanlık haline getirirseniz asitlenmeyi çok kolay çözersiniz.
Sebzelerin içindeki alkali elementlerinin oranı kana benzer.
Alkali su ve sebze suyu ile çok hızlı kilo verebilirsiniz.
Katı sebze sıkacağı vücudunuzu temizlemeye yardım ettiği gibi vicdanınızıda temizler.Daha çok kaçamak asitlendirici yiyecekler yeme hakkını size verir.
5-Kaçamaklarınızı Alkaliyle Dengeleyin
Kaçamak yapıp sevdiğiniz asitli besinlerden yediğinizde günahınızı silmek için bunları çiğ sebzelerle beraber tüketin.
Uzun uzun salata hazırlamam derseniz,sularını için.
Tatlı konusunda ideal olan hiç tatlı yememektir.Kuru ve yaş meyvelerin az şekerli olanlarını az miktarda tüketebilirsiniz.
Meyve şekerinin cildimizi en çok yaşlandıran besin maddesi olduğunu unutmamalısınız.
6-Balık ve İyi Yağlar Tüketimini Arttırın.
Somon,hamsi,sardalye,uskumru vb tüm balıkları bolca tükerin.Kabuklular hariç tüm deniz ürünleri iyidir.
Yaşınız,kilonuz,cinsiyetiniz ne olursa olsun günde en az 1 tane, 1000 mg Omega3 tableti almaya başlayın.
yemek pişirmede zeytinyağını tercih edin.
Avakado ve hindistancevizi yağını çok faydalı oldukları için tüketin.Bu iki gıdayı hafife almayın.
7-Doğru Kalsiyum Kaynakları Öğrenin
8-Alkali Yapan Besinleri Öğrenin
9-Akşam Yemeğinizi Doğru Seçin
Amacımız akşam yemeğinde karbonhidrat miktarını azaltarak kilo vermektir.
Akşam yemeğinde kilo almanıza neden olacak besinler :
Tüm şeker içeren besinler,Tüm şekerli içecekler,Kolalı içecekler,Baklagiller,Süt,peynir,yoğurt,her tür süt ürünü,Tohumlar,Kuruyemişler,Meyveler,Kuru meyveler,Alkol,Un içeren her şey,ekmek,kek,makarna vb…(Çorbadaki unda buna dahildir),Pilav,Patates,Mayonez,ketçap,nar ekşisi,hardal gibi tüm soslar,Kırmızı,sarı,turuncu sebzeler.
10-Oranlamayı Öğrenin

ÖRNEK BESLENME PLANI
İlk iş idrara bakılacak.Ph çubunuz yoksa,hergün idrarın daha açık renkte olduğunu görmeye çalışmalıyız.
Dişler florürsüz diş macununa karbonat eklenerek fırçalanmalı.
1 çay kaşığı zerdeçal,1 çay kaşığı tarşınla az suda karıştırılıp içilmeli.(Tarçın insülinin daha az ortaya çıkmasını sağlar.Zerdeçal DNA tamiri yapar.)
1 bardak alkali su içilmeli.2 kuru siyah kayısı ve siyah erik bağırsak çalışmasını arttırır.

Kahvaltı
Lor Peyniri
Salatalık ve diğer yeşillikler(Limon ve soğuk sıkım zeytinyağı eklenerek)
Gün içinde sarı ve kırmızı sebzeleri tüketmek serbesttir.
Siyah tuzsuz zeytin
4 yumurta beyazı ve 1 sarısı ile omlet veya haşlama
Az miktarda tereyağı
Keçi,koyun peyniri türleri
Bir avakado,limonla
2dilim glutensiz ekmek
Az miktarda üzüm pekmezi ve tahin
Yeşil çay ve bitki çayları
Badem sütü
Badem
Haftada birer gün ceviz ve fındık kahvaltıya eklenmelidir

Öğlen
Kahvaltı bittikten 2 saat sonra 1 adet kafeinsiz şekersiz kahve üzerine 1 bardak alkali suyumuzdan içilmeli
Yemekten 20 dk önce alkali su içilmelidir.
Her türlü çiğ sebze ,salata
Haşlama buharda pişmiş tüm sebzeler
Tüm çorbalar
Her çeşit zeytinyağlı sebze yemeği
Baklagillerin hepsi
Balık türevlerinin hepsi
Izgara tavuk veya hindi
Salatalar(sos olarak sadece limon zeytin yağı ve elma sirkesi)
Kabuklarıyla haşlanmış patates varsa tatlı patates
Glutensiz undan makarna pizza
2 dilim glutensiz ekmek
Yemeklerde bolca kırmızıbiber ekilmeli
Kıramış besinler tüketilmemeli
Mikrodalgada pişmiş ısıtılmış besinler tüketilmemeli
Himalaya tuzu kullanılmalı

Geç Öğleden Sonra
Öğle yemeğinden 1 saat sonra 2 bardak yeşil çay içilmeli
Öğle yemeğinden 2 saat sonra 1 bardak alkali suya 1 tatlı kaşığı tarçın konarak içilmeli
Bu esnada küçük günahlar serbest:
1 porsiyon tatlı,2 meyve yada 2 parça çok koyu çikolata

Akşam
Öğle yemeğinden en az 4 saat sonra akşam yemeği yenmeli
Akşam yemeği olabilecek en erken saatte yenmeli 18:00 idealdir 20:00 sınırdır.
Sadece sebze ve protein tüketilmelidir
Yemekten 20dk önce 1 bardak alkali su içilmelidir.

İzin Verilenler
Her türlü sebze.Beyaz,yeşil ve morlar serbesttir.Sarı ve kırmızı sebzeler tüketilmemelidir.
Sebzenin büyük kısmı çiğ olmalıdır
Protein olarak haşlanmış ızgara somon balığı ve diğer balık türevleri (kabuklular hariç)
Hindi eti,tavuk göğüs eti,dana ve kuzu eti,dana ciğeri,kelle-paça,pastırma
Yenilen protein miktarının 4 katı kadar çiğ sebze tüketilmelidir.
Yeterince çiğ sebze tüketilmezse sebze suyu hazırlanmalı
Kırmızı et her yendiğinde normalden daha fazla sebze desteği alınmalı
Akşam yemeği lokmaları en az 15 kez çiğnenerek yutulmalı.
Yemeklerle beraber su dahil,alkol,ayran,meyve suyu,soda vb. hiçbir sıvı Yemekten 2 saat sonra 1 bardak suya 1 yemek kaçığı limon veya doğal elma sirkesi eklenerek içilmeli.Sindirimi rahatlatır.
Gece boyunca şekersiz bitki çayı serbesttir.
Mide kazınırsa yatmadan hemen önce bile olsa 1 katı yumurta yenebilir.
Yatmadan önce 1 bardak alkali su içilmelidir.
Yatma saatinin ideali 23:00-24:00’dır.Yatak odası tamamen karanlık olmalı,karanlık değilse göz bandı kullanılmalıdır.

Son düzenleme:
merhaba canım bugün bende ilk kez alkali diyetini görmüştüm bana açıkcası çok mantıklı geldi henüz tam inceleme fırsatım olmadı çok teşekkürler bizimle paylaştıgın için

Merhaba, ilk defa duydum bu diyeti. Yapabilir miyim bilmiyorum ama su mevzu kolay. Karbonatlı suyu tüketebilirim ve daha sık sebze tüketmeye özen gösteririm.
Tuz konusunda da deniz tuzu almaya özen göstereceğim umarım bende de işe yarar.
Bilgiler için teşekkürler.

İyi akşamlar
Emeğinize sağlık. Bende alkali diyetle ilğileniyorum fakat tam olarak konsantre olamadım.Biraz kendi öğünlerinde ne yediğinden ve kaç öğün yaptığından bahsedersen sevinirim.:KK16::KK16::KK16::KK16:

♥gözyaşı♥;27009396 .!.:
Merhaba, ilk defa duydum bu diyeti. Yapabilir miyim bilmiyorum ama su mevzu kolay. Karbonatlı suyu tüketebilirim ve daha sık sebze tüketmeye özen gösteririm.
Tuz konusunda da deniz tuzu almaya özen göstereceğim umarım bende de işe yarar.
Bilgiler için teşekkürler.

Merhaba, öncelikle ben inanıyorum ki bu yazıyı okuman bile büyük bir adım. İlk işin alkali su hazırlamak olsun, inan bana gerisi kolay... Bol sebze ve oranlama. Ben eminim ki herkeste işe yarayacak. Bu akşam yemeğe gittik eşimle ve annemlerle. Herkes gibi biz de kuzu şiş yedik ama bir farkla ben çantamdan kendi himalaya tuzumu çıkarttım ve tabağımdaki patates kızartmalarını başka bir tabağa sıyırdık ve kocaman bir kasede salata yedik. Aslında salata kasesi dört kişilikti ama biz onu bir kişilik yedik. Yani kuzu etinin zararı sebzenin fazlalığıyla ortadan kalkmış oldu. Yani her şeyi yiyebilirsin canım. Sadece oranlama önemli. Bu akşam eşimden güzel bir cümle döküldü :KK1: "anne, h...n gibi yiyorum ama yine de kilo veriyorum". Bu arada eşim de benimle başladı ve 90 dan 85 e düştü de... ( bu alkali yaşamdan önce eşim her akşam ağır bir spor egzersizi var onu yapıyor ve sucuk gibi terliyordu ama bir gram verememişti) ve eşim ekledi "hayatımda hiç bu kadar kolay kilo verdiğimi hatırlamıyorum"... :KK34: Ben inanıyorum ki başaracaksın hele bir başla, sonuçlarını merakla bekliyorum canım. Ha bu arada 20 kilo verince resimlerimi paylaşacağım sizlerle...

İyi akşamlar
Emeğinize sağlık. Bende alkali diyetle ilğileniyorum fakat tam olarak konsantre olamadım.Biraz kendi öğünlerinde ne yediğinden ve kaç öğün yaptığından bahsedersen sevinirim.:KK16::KK16::KK16::KK16:

Merhaba canım ben, aşağıda bulunan listemi uyguluyorum. Gerçi konuyu açtığımda daha detaylısı yazıyor ama ben tekrar detaylı bir şekilde yazayım istedim.
Kahvaltı da
Lor Peyniri ve keçi peyniri aldım. İsim veremiyorum ama böyle her yerde olan ve toptan fiyatına perakende satılan bir yerden keçi peyniri alıyorum. ( bu arada önceden kokusu falan düşününce bile deli ederdi ama kesinlikle ama kesinlikle kokmuyor ve normal peynir)
Salatalık, maydanoz, derotu, nane, yeşil biberin üzerine limon sıkıyorum.
Kızarmış ekmek 2 ya da 3 dilim yiyorum. Ama yeşilliklerim baya bol... Yanında hangi bitki çayını istersem onu içiyorum. Bazı sabahlar ise glutensiz un ve keçi sütünden pankek yapıp bir dilim ondan yiyorum. Yine bazı sabahlar kepek ekmeğimin arasına keçi peyniri ve domatesle tost yapıyorum ve tabi yine yeşilliklerim var... Bu arada ben öğlen acıkınca brokoli ve karnıbahar haşlıyorum ve bol limon ve zeytin yağı ile onu yiyorum. Suyuma dikkat ediyorum. Akşam yediyi geçirmeden sebze yemeği ve yeşil salata yiyorum. Bu aralar sık sık ızgara balık yiyoruz... :nazar::nazar:

Son düzenleme:
Merhaba canım ben, aşağıda bulunan listemi uyguluyorum. Gerçi konuyu açtığımda daha detaylısı yazıyor ama ben tekrar detaylı bir şekilde yazayım istedim.
Kahvaltı da
Lor Peyniri ve keçi peyniri aldım. İsim veremiyorum ama böyle her yerde olan ve toptan fiyatına perakende satılan bir yerden keçi peyniri alıyorum. ( bu arada önceden kokusu falan düşününce bile deli ederdi ama kesinlikle ama kesinlikle kokmuyor ve normal peynir)
Salatalık, maydanoz, derotu, nane, yeşil biberin üzerine limon sıkıyorum.
Kızarmış ekmek 2 ya da 3 dilim yiyorum. Ama yeşilliklerim baya bol... Yanında hangi bitki çayını istersem onu içiyorum. Bazı sabahlar ise glutensiz un ve keçi sütünden pankek yapıp bir dilim ondan yiyorum. Yine bazı sabahlar kepek ekmeğimin arasına keçi peyniri ve domatesle tost yapıyorum ve tabi yine yeşilliklerim var... Bu arada ben öğlen acıkınca brokoli ve karnıbahar haşlıyorum ve bol limon ve zeytin yağı ile onu yiyorum. Suyuma dikkat ediyorum. Akşam yediyi geçirmeden sebze yemeği ve yeşil salata yiyorum. Bu aralar sık sık ızgara balık yiyoruz... :nazar::nazar:

Canım kiitap bende var neler yenebileceğine bende aşinayım, fakat ölçü diyet ölçüsü kadar mı yoksa doyana kadarmı?Ayrıca ekmeği günlükmü yiyorsun ,bildiğim kadarıyla asidik.Eğer sana zor gelmezse lütfen günlük menülerini b,zimle paylaşabilirmisin?Tam 1 ayda mı bu kadar kilo verdin, süper.Bende seninle aynı şehirdeyim.Özelden peyniri aldığın yeri mesajla bildirirsen sevinirim.:KK16::KK16::KK16:

Canım kiitap bende var neler yenebileceğine bende aşinayım, fakat ölçü diyet ölçüsü kadar mı yoksa doyana kadarmı?Ayrıca ekmeği günlükmü yiyorsun ,bildiğim kadarıyla asidik.Eğer sana zor gelmezse lütfen günlük menülerini b,zimle paylaşabilirmisin?Tam 1 ayda mı bu kadar kilo verdin, süper.Bende seninle aynı şehirdeyim.Özelden peyniri aldığın yeri mesajla bildirirsen sevinirim.:KK16::KK16::KK16:

Canım kitapta yazdığı gibi yani ölçüsüz kahvaltı ediyorsun, çünkü zaten alkali besinler olduğundan ve de alkali su içtiğinden ölçü sınırı yok. Evet 1 ayda bu kiloyu verdim. Kitabın arksında yazan örnek beslenme planına uygun olan ve alkali olan besinlere göre öğle yemeğimi ayarlıyorum.(konuyu açarken yazmıştım) Spesifik bir şey yok aslında. Mesele bugün öğle yemeğinde fasulye, mercimek çorbası ve salata yedim. Akşam da sadece bol yeşillik ve brokoli yedim. İlk yazdığım listenin dışında davranmıyorum aslında. Yazan neyse onun aynısını uyguluyorum. Ekmek bazen yiyorum bazen de yemiyorum. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Bu arada mesaj sayım özel mesaj yapmaya yeterli değil :KK43:

Son düzenleme:
Sevgili Nilüfer, öncelikle yarın ki bayramını kutlar, mutlu huzurlu sağlıklı bir bayram dilerim.Su içerken ph damlası uyguluyormusun yoksa piyasada satılan alkali sulardan mı içiyorsun ve kaç litre içiyorsun,cevaplarsan sevinirim.

Sevgili Nilüfer, öncelikle yarın ki bayramını kutlar, mutlu huzurlu sağlıklı bir bayram dilerim.Su içerken ph damlası uyguluyormusun yoksa piyasada satılan alkali sulardan mı içiyorsun ve kaç litre içiyorsun,cevaplarsan sevinirim.

Canım sorumun cevabını alamadım........?:KK16::KK16::KK16::KK16::KK16::KK16:

:nazar: En Büyük TÜRKİYE Öncelikle bayramdan itibaren foruma giremedim. Sizin de geçmiş bayramınız kutlu olsun. Biraz geç cevap verdiğim için özür dilerim. Ben piyasada bulunan ph damlalarından henüz almadım ama almayı düşünüyorum. Günde şu an için 4,5- 5 litre su tüketiyorum.

:nazar: En Büyük TÜRKİYE Öncelikle bayramdan itibaren foruma giremedim. Sizin de geçmiş bayramınız kutlu olsun. Biraz geç cevap verdiğim için özür dilerim. Ben piyasada bulunan ph damlalarından henüz almadım ama almayı düşünüyorum. Günde şu an için 4,5- 5 litre su tüketiyorum.
Teşekkür ederim ,sizi uzun bir süre gözlerim aradı. Lütfen artık daha sık girmeye çalışın kilo verdinizmi?:KK16::KK16::KK16:

:KK16::KK16::KK16:MERHABA,
sağlığınızın yerinde olduğunu öğrendşk, lütfen daha sık paylaşımda bulunmaya çalışın. Bu zaman zarfında siz ve eşiniz kilo vermeye devam ettiniz mi?Benimde günlüğüm var arada uğrar bizleri bilğilendirirseniz sevinirim.:KK16:

Aslında serüvenim hiç iç açıcı değil, işte yaşadığım ağır bir stres yüzünden ve de yeni evliyken panik atak teşhisi konulmasıyla birlikte başladı kilo alma serüvenim. Doktorda kullandığım ilaçlar yüzünden tam 40 kilo aldım. Zaten kaslı bir vücudum olduğundan çok belli olmuyordu alırken kiloları. İşten de ayrıldığımdan evde rahat rahat oturmamdan ötürü kıyafette giymediğimden fark etmedim uzun bir süre, tartıya çıkana dek. Bir de etrafımdaki herkes azıcık yürü spor yap demeye başlayınca işler değişti. Doktoruma gittiğimde bana "Alkali diyetten" bahsetti. Oysa bu bir diyetten de fazlasıymış, bu arada kilo verme deneyimlerim oldu bütün yaz boyunca diyetle tanışmadan. Zaten abur cubur yemeyen ben eski bir sporcu olduğumdan ağırlıklı olarak egzersiz yapmaya başladım. Tartıda kaç mıydım, 120 kiloydum evet, bir gram da kıpırdamadı kilom ne egzersizle ne de bildiğim o sporla. Sonra mı ağlamalarım başladı. İnanılmaz üzgündüm. Bir yere giderken diyebildiğim tek şey tayt ve bol t-shirt tü. Daha önce bol gelen t-sirtlerim bile dar geliyordu. Fotoğraf karelerinin içine girmekten nefret eder olmuştum. Bir de sağolsun Ankara metrosunun altında kıyafet satan yerler, size göre bir şey yok demeye başlayınca!!!!! Sonunda doktoruma söyledim (panik atak tedavisi olduğum merkez). Alkali diyet dedi, detaylarını anlattı. Bir gram veremeyen ben, bu arada eşimden de allah razı olsun, eşimle birlikte bütün dolabımızı alkali yaşam tarzına uygun alarak düzenledik. Yazan her şey bana inanılmaz mantıklı geldi. Bir ayda tam 10 kilo verdim ama daha da fazla vermiş gibi inceldim. Annem bir kas hastalığına olan multiple skleroz hastalığına yakalandı, asıl onun bu yaşam tarzıyla tanışması beni mutlu ediyor, çünkü etkilerinin hafifleyeceğini düşünüyorum. Ha keza reflü ve gastriti olan ben 1,5 aydır ilacımı alma ihtiyacı duymuyorum. Migren çocukluğumdan beri yakamdaydı, artık migren ilacı da almıyorum. Sonuçlarım oluştukça diğer sonuçlarım gibi buradan sizlerle paylaşacağım. Bu arada forumda bir yerde alkali diyetten bahsetmişlerdi, faydasını gören çok olmuş, ilk başta buradan araştırmıştım, bizim kızlardan bilen var mı diye. Sorusu olan herkes yazabilir. Şu an çok mutluyum. :KK1: Siz de konuyu mutlaka araştırın...
Kısaca alkali yaşam nedir ve ne değildir...

İdrarınızı takibe alın

• İdrar renginin açık olmasına dikkat edin.
• drarınızın koyu olmasına izin vermeyin.
• pH’nı ölçemeseniz bile koku ve renk takibi yapın.
• Sabah ilk bakarak da asit yükünüzü anlayabilirsiniz.
• Açık sarı, kokusuz idrar alkalidir.
• Orta sarı az kokulu idrar az asitlidir.
• İdrarınızın rengi çok koyu ve kokusu iyice ağırlaşmışsa asitlenmeniz yüksek demektir.

Su için

Vücudumuzun %72si sudur.
• Suyu alkali için.
• Limon, misket limonu, elma sirkesi suyla tüketilince vücudu alkali yapar.
• Karbonat katarsanız suyun pH’ı alkaliye yükselir.
• Eczanelerde hazır pH damlacıkları da satılıyor.
• Günlük olarak en az 2 litreyi tamamlayın.
• Kahve, kola, siyah çay içmeniz su içtiğimiz anlamına gelmez. Aksine bunlar mevcut suyunuzu azaltır. Bunlardan vazgeçemiyorsanız, bunların üzerine iki bardak alkali su için.
• Ter kokunuz keşkinleşirse içilen su miktarını arttırın.

Sebze suyu içmeye alışın

• Bunu alışkanlık haline getirirseniz asitlenmeyi çok kolay çözersiziniz.
• Katı sebze sıkacağı vücudunuzu temizlemeye yardım ettiği gibi, vicdanınızı da temizler. Daha çok kaçamak asitlendirici yiyecekler yeme hakkını size verir. Çünkü fazladan sebze suyuyla onların zararlarını tamponlayabilirsiniz.
• Sebzelerin suyunu sıkınca, besleyici maddeler, enzimler, alkali maddeler, sebze suyu içerisinde daha konsantre olur. Aynı zamanda daha fazla miktarda sebzeyi tüketmiş olursunuz.
• ‘Sebze suyu’, meyve suyu değil.
• Salatalık, ıspanak, brokoli, marul, kabak, lahana, mor lahana, maydanoz, patlıcan.. aklınıza ne gelirse, bunlardan yapılan sebze suları istenildiği miktarda tüketilebilir.
• Sebzeler bize canlılık verir. Bitkin hissettiğinizde sebze suyu için.
• Sıkılmış sebze sularını bekletmeden tüketin. Dolapta bir öğün sonrasına bekletmek isterseniz içine limon sıkın.

Tuzunuzu değiştirin
(bu arada ben önce deniz tuzu aldım, ama arkasından himalaya tuzu buldum ve onu aldım. 84 adet mineral vardır yazıyor. Aman dikkat güvenmediğiniz bir yerden değil, tanıdığınız bir yerden almalısınız, ha keza piyasada sahtesi çokmuş benden söylemesi)
• Sofra tuzunu bırakın, bu kadar basit.
• Bunun yerine deniz ve himalaya tuzu kullanın. Hem ödemlerinizi çözersiniz, hem kilo vermeniz daha hızlı olur.
• Tuzunuzu yanınızda taşıyın. Masa tuzudan daha bonkör kullanabileceğiniz için, diğer baharatlarla beraber yemeklerinizin lezzetini artırır.

Tabağınızı oranlamayı öğrenin

o Yediklerinizin %20si asit yapan yiyeceklerden , %80i alkaili yapan yiyeceklerden oluşmalıdır. Alkali yiyecekler için verilen yüzdenin yarısının çiğ olması gerekiyor. Çiğ sebze veya çiğ sebze suyu tüketmek zorundasınız.
o Hızlı kilo vermek için çiğ sebze yemeniz gerekiyor.
o Salata deyince marul, salatalık, domatesten başka bir şey aklınıza gelmiyorsa, salatalara ıspanak, kabak, semizotu vs. tüm yeşilleri eklemelisiniz.
o Patlıcan, brokoli gibi çiğ yenmeyen sebzeler için sebze suyu yapmak daha idealdir.
o Haşlamalar, buharda pişirmeler sakıncasızdır. Kilo aldırmazlar, ayrıca doyurucudur.
o Ama buharda sebze yemeği veya zeytin yağlı pişmiş yemekle kıyaslandığında, çiğ yemenin ve çiğ sebze suyu içmenin faydaları çok daha fazladır.

Kaçamaklarınızı alkaliyle dengeleyin.

 Her kaçamak yapıp asitli sevdiğiniz besinden yediğinizde günahınızı silmek için, bunları çiğ sebzelerle beraber tüketin.
 Hızlı kilo vermek için çiğ sebze yemeniz gerekiyor.
 Mesela, her hayvansal protein aldığınızda, her karbonhidratlı besin tükettiğinizde çiğ sebzeyi yanında ekleyin.
 Uzun uzun salata hazırlayamam derseniz ,sıkın sularını içiverin.
 En tatlı kaçamak tatlı konusunda ideal olan hiç tatlı yememektedir. Kuru ve yaş meyvelerin az şekerli olanlarını az mikrtada tüketebilirsiniz.
 Yine de meyve şekerinin cildimizi en çok yaşlandıran besin maddesi olduğunu unutmayalım

Çok asitlilendiren besinleri öğrenin

Tüm ketçap, mayonez, hazır soslar, soya sosu, alkol, çay, kahve, çikolata, kızartmalar, kömörde pişirilmiş etler, işlenmiş etler, şekerli gıdalar, beyaz unlu gıdalar, bisküvi,cips, masa tuzu, mayalı gıdalar, malt içecekler, kahvaltı gevrekleri, şekerli besinler, masa şekeri, bal şekeri, mısır şekeri, meyve şekeri, basit karbonhidratlardaki şeker, mısır, beyaz pirinç, beyaz un, inek sütü, inek peyniri, doymuş yağlar, kızırtma yağları, etler, ungillerden buğday, arpa, çavdar ve yulaf, fermente ürünler, alkol, kafein, çikolata, siyah çay, mikrodalgaya girmiş yiyecekler, suni tatlandırıcılar, bu liste böylece uzayıp gidiyor.
Aslında market ve bakkal raflarını dolduran paketlenmiş ürünlerin çoğu.
Utanmadan üzerlerine “besin değerleri” diye bir etiket de koyuyorlar.
Halk pazarına gidin!

Doğru kalsiyum kaynaklarını öğrenin
Bazı besinlerin kalsiyum içerikleri 100 gr’da miligram olarak :

Sardunya 400 ml/gr
Keçi sütü 300 ml/gr
Brokoli 100 ml/gr
Enginar 51 ml/gr
Kuşkonmaz 23 ml/gr
Brüksel lahanası 36 ml/gr
Karnabahar 35 ml/gr
Salatalık 25 ml/gr
Marul 35 ml/gr
Maydanoz ml/gr
Acı kırmızı biber 130 ml/gr
Ispanak 93 ml/gr
Turpların yeşil kısmı 246 ml/gr
Su teresi 151 ml/gr
Nohut 150 ml/gr
Fasülye 50 ml/gr
Mercimek 80 ml/gr
Badem 234 ml/gr
Susam 200 ml/gr
Ayçekirdeği 120 ml/gr
Kabak çekirdeği 51 ml/gr

Alkali yapan besinleri öğrenin

Alkali yapan besinlerden bazıları:
Limon, yeşil limon, ıspanak, soğan, sarımsak, maydanoz, brokoli, kırmızı biber, salatalık, fasülye, tatlı patates, fındık, badem, susam, keten tohumu, hindistan cevizi, hindistan cevizi yağı, hindistan cevizi suyu, zeytin yağı, balık yağı, nar çekirdeği yağı, üzüm çekirdeği yağı, akşam sefası çiçeği yağı, avakado, zerdeçal, kavun, incir, hurma, siyah turp, kuşburnu, karpuz, kırmızı pancar, armut, siyah erik, elma, kuşkonmaz, karnıbahar, şalgam, keçi sütü, pırasa, dereotu, havuç, mercimek, kereviz, erik, bezelye, patlıcan, ceviz, kahverengi pirinç, karabuğday, darı, lor peyniri.

Az asitli besinler:
Kuzu eti, hindi, tavuk eti, maden suyu, tereyağı

ALKALİ OLUŞTURAN BESİNLER (MUTLAKA TÜKETİN)
Yüksek Alkali Oluşturanlar
Limon
Karpuz (çekirdekleri dahil)
Tüm çiğ, yeşil yapraklı sebzeler
Tüm çiğ sebzeler
Tohumların, baklagillerin ve pekçok tahılın filizlenmiş hali
Tüm çimlendirilmiş filizler (buğday, arpa)
Deniz yosunları (dulse, wakame, kelp)
Yeşil süpergıdalar
Chlorella
Yeşil sebzelerin suları
Tüm taze bitkiler
Badem (filizlenmiş )
Düşük Alkali Oluşturanlar
Buharda pişmiş sebze ve yeşillikler
Tüm olgun meyveler
Darı (Lat.panicum miliaceum,İng.millet)
Quinoa (Lat.chenopodium quinoa)
Tüm soğuk sıkım, sızma yağlar (zeytin, keten, susam, hindistancevizi, ayçiçeği, kenevir)
Kurutulmuş aromalı bitkiler ve baharatlar
Kafeinsiz bitki çayları
Fermante olmuş yiyecekler
Alkali (HAYATİ) Mineraller
Kalsiyum
Magnezyum
Potasyum
Sodyum
Silikon
Demir
Manganez
Yüksek Alkali Oluşturan Duygu Durumu ve Etkinlikler :
Huzur
Minnettarlık
Affetmek
Neşe
Gülmek
Olumlu Düşünmek
Dinlenmek
Egzersiz yapmak
Derin nefes almak
Meditasyon yapmak
Yüksek Asit Oluşturan Besinler
Kümes hayvanları
Tüm süt ürünleri (süt, peynir, tereyağ, yoğurt)
Yumurta
Her tür ekmek, hamur işi ve rafine edilmiş kahvaltı gevrekleri
Beyazlatılmış tahıllar ve işlemden geçmiş beyaz unlar
Beyaz şeker
Sentetik tatlandırıcılar ve kimyasal katkı maddeleri
İşlenmiş çikolata ve diğer tatlılar
Rafine edilmiş soslar (ketçap, mayonez, hardal)
Gazlı içecekler
Kafein (kahve, siyah çay)
Fazla alkol
Asitli Mineraller
Fosfor
Klor
İyot
Nitrojen
Sülfür
Yüksek Asit Oluşturan Duygu ve Etkinlikler (Bağışıklık Sisteminin Çökmesine Neden Olan Duygular!!!)
Nefret
Korku
Kıskançlık
Öfke
Stres
Uykusuzluk ve dinlenmeye zaman ayırmamak
Hareketsizlik
Uyuşturucu kullanımı
Sigara içmek
Radyasyona maruz kalmak, televizyon, bilgisayar gibi

Alkali Ol Zayıfla

Özet olarak;basit formülümüz,asit yapan yiyecekleri azaltıp alkali yapan yiyecekleri arttırmaktır.Tabağımızda %80 alkali,%20 asit yiyecekler olmalıdır.
Diyelimki 100 gram et yedik,etin yanında 400gram yeşil salata,etin günahlarını silecektir.

Asitlenmeye Bağlı Hastalıklar
Asitlerin yağda depolanması ve kiloyu yağdan kaybetmemek bizim için ucuz bir bedeldir. Asıl sorun asit yükünün sebep olduğu öteki hastalıklardır.

Kanser ve Asitlenme

Yüksek asitlenme,ortamdaki düşük oksijen yüzünden gerçekleşir.Dokuda azalmış oksijenin kanser oluşmasında önemli sebeplerden biri olduğunu,kanser hücrelerinin oksijen bulunmayan ortamlarda şekeri fermante ederek enerjiye çevirip kullandığını ispat ederek 1931 yılında Dr.Otto Walburg bu keşfiyle Nobel ödülü almıştır.
Vücuttaki asit yükü artınca asidin biriktiği bazı hücreler hasar görüp ölür ama bazı hücreler ölmek yerine kendilerini ilkel bir hücreye çevirip ortama adapte olurlar.Bu tür hücre hiçbir görevini yerine getirmez,bağışıklık sisteminden saklanabilir,beyinden gelen emirlere uymaz,sonsuz kez çoğalabilir,çevresindeki hücreleride kendine benzetir.İşte bu,kanser hücresidir.Kanser hücrelerinin bayıldığı şey yüksek asit,düşük oksijendir.Yüksek oksijenli dokularda yaşayabilen kanser hücresi yoktur.Yüksek oksijen alkali ortamda olur.Kanser hücreleri asitlenmiş ortamda zor şartlarda yaşama mücadelesi veren akıllı hücrelerden başka bir şey değildir.

Kolesterole Yeni Bir Bakış Açısı

Kandaki asitler geçtikleri yol boyunca damar çeperindeki hücreleri tahrip etmeye çalışırlar.Damarı oluşturan yapılara saldırmaları engellenmezse damarlar delinir.Vücut hasarın bu aşamaya gelmesine izin vermez;bu asitlerin damarları zedelememesi için onları kolesterolle paketler ve zararsız hale getirmeye çalışır.Bunun için karaciğer ve kemikler ona yardımcı olur.Kanın asit yükü artınca karaciğerden daha çok kolesterol üretilir.Kolesterolün,kötü kolesterol dediğimiz LDL kolesterol kısmı asit paketleme işini yapar.Damar çeperinde asitlenmeden zarar gören yerleri yama şeklinde onarmaya çalışır,yanına yardımcı olarak kalsiyumu alır.Kalsiyum ve asitler birleşip sertleşerek plak dediğimiz oluşumlara sebep olur.Bu plaklar zamanla çoğalır,tüm damarı çevreler.Böylece damar sertliği ve tansiyon problemleri ortaya çıkar.
Kolesterol içeren besinler değil,asitlenme yapan besinler damarlarınızı sertleştirir.Ağzınıza hiç yağ koymasanız,hiç hayvansal protein (kırmızı et,yumurta vs.) almasanız bile damar sertliği hastalığına yakalanırsınız.Şeker de damarları sertleştirir.Diyabet hastaları bunu iyi bilir.

Asitlenmenin Etkili Olduğu Diğer Hastalıklar

#Asitlenmenin diş çürüğüne yol açtığını biliyoruz.Asitli ortam ve şeker,bakterilerin çoğalmasını kolaylaştırır.Bunun sonucunda diş etleri çekilir.
#Alkali ortamda fonksiyon gösteren iyot mineralidir.Asitlenme sebebiyle iyodu kullanamamak tiroid fonksiyonlarını azaltabilir.Tiroid fonksiyonlarının azalması,hipotiroidiye ve kolay kilo alınmasına sebep olur.
#Vücudumuzdaki en büyük protein olan kollajen,asitlenme sebebiyle sertleşir.Kollajenden oluşan eklemler ve cilt esnekliğini kaybeder.Ciltte kırışıklıklar ve kurumalar meydana gelir.Cildin hızla yaşlanmasında asitlenmenin etkisi sandığınızdan çok fazladır.
#Asitlenme durumunda kan ve dokular daha az oksijen içerdiğinden vücutta oksijensiz bakterilerin üremesi kolaylaşır.Dolayısıyla mantar ve enfeksiyonlara yatkınlık olur.
#Asitlenme hücre zarlarının sertleşmesine sebep olur.Serteleşen hücre zarları sebebiyle,özellikle beyinde hücreler arası iletişim yavaşlar.
#Uykusuzluk,depresyon,hafıza kaybı durumlarında da asitli olmanın etkisi vardır.Uyku için melatonin hormonu,depresyon oluşmaması için serotonin hormonunun yeterince üretilmesi ve diğer hücrelerle iletişim içinde olmaları gerekir.
#İnsülin hormonu,hücrelerin zarında bulunan bir kilidin anahtarıdır.Asitlenme sonucu sertleşen hücre zarında bu kilit bozulur.Bu duruma insülin duyarsızlığı denir.
#Asitlerin çoğu böbrekten atıldığı için yüksek asitli idrar,idrar yolu enfeksiyonlarına,böbrek taşlarına zemin hazırlar.
#Asit yükünü seyreltmek için vücut daha çok su tutar.Fazla su tutulu ödem yapar.Alkali su tüketmek mevcut ödemi azaltır.
#Yağ dokularının asit dokusu olduğundan söz etmiştik.Bu depoların etrafında daha çok su tutulur.O dokudaki lenf ve kan damarlarını sıkıştırır,büzüşüp sertleşirler.Kanın beslemediği,oksijensiz kalan bu bölgenin derisindeki büzüşmeler Selülittir.

Alkali Beslenme

Her öğünde asit oluşturan yiyecekleri,alkali oluşturan yiyeceklerin dörtte bir oranında tutmak idealdir.Bu temel prensibi oluşturmak için öncelikle alkali olmanızı sağlayan gıdaları öğrenelim.

Alkali Su

Alkali su,20 kilo başına 1.lt olmak üzere tüketilmelidir.Günlük ihtiyaç 2.5 ile 4 litre arasındadır.Ancak basitçe mutfakta bulunan karbonatla suyu alkali yapabiliriz.1 litre suya yarım çay kaşığı kadar karbonat eklersek suyun PH’ını 8 ve daha yukarı alkali değerlere çıkarabiliriz.Karbonat,elma sirkesi veya limon ekleyerek alkali özelliği arttırılan su içmek yağ yakımını arttırır.Günde 3 litre alkali su,9 litre normal sudan daha iyidir.Alkali su içmeye başladığınızda,bunca su içme eziyetinin nihayet işe yaradığını göreceksiniz.

Alkali Su İçmek

1-Suyun yemeklerle içilmemesi gerekir.
Suyun alkali yapısı midenin asidini azaltır.yemek sırasında mide asidi azalırsa yiyecekler,özellikle proteinler iyi sindirilemezler.İyi sindirilemeyen proteinler bağırsaktaki asit yükünü arttırlar.
2-Her 20 kiloya 1 litre alkali su içmek gerekir.
3-Sabah kalkınca ilk iş,akşam yatmadan önceki son iş olarak birer bardak alkali su içmek önerilir.
4-Suyu 2 saatte bir içmek tavsiye edilir.(Çünkü böbrek vücuttan asitleri temizlerken mesaneyi yavaş yavaş doldurur.)
5-Suyun öğün aralarında içilmesi gerekir.
6-Yemeklerden yarım saat önce ve yemekten 2 saat sonra su içilmelidir.
7-Özellikle yemekten yarım saat önce içilen 1 bardak alkali su acıkmayı azaltır.(Sudaki alkali özellik midenin asidini azalttığı için açlığa bağlı mide kazınması azalır.)
8-Pratik olmak için yanımızda karbonat taşıyıp suya ekleyebiliriz.1 litre suya yarım çay kaşığı oranında kullanmak yeterlidir.
9-Limonlu veya elma sirkeli suyu açken içmek mideyi daha çok kazındırır.Bunları yemek sonrası tüketmek daha uygundur.
10-Suyu soğuk içmek yerine oda sıcaklığında içmek daha uygundur.

Alkali Tuz
Aslında yeterince tuz almıyoruz.Tuzumuz eksik ama sodyum klorürle tıka basa doluyuz.Normal sofra tuzu sodyum klorür elementlerinden oluşur.Deniz tuzu yada en ideali olan Himalaya tuzunun içinde insan kanındaki tüm mineraller mevcuttur.Aslında bu tuzun bir besin olarak algılanması gerekir. Himalaya tuzu 250 milyon yıl geçmişte mevcut olan denizlerden oluştuğu için içinde şuan denizlerde bulunan sanayi artıkları yoktur.
Tuz Kontrolü:
Aldığınız deniz tuzunu geceden suya koyup karıştırmadan bekleyin.Sabah tuzun eridiğini görürsek bu tuz doğal tuzdur.Erimemişse o işlemden geçmiş tuzdur.

Alkali Yağ
Asitlenmeyi azaltmak istiyorsak doğru yağı seçmeliyiz.Yanlış türde yağ kullanımı asitlenmeyi arttırır.Omega 6’lar az miktarda alındığında yararlı yağlardır.Alınan Omega 6’ların miktarı,Omega 3 yağlarıyla orantılı olmalıdır.Tüketilen omega 6’ların miktarı,omega 3’lerin iki katından fazlaya çıkılmamalıdır. Omega 3’ler yeterince mevcutlarsa,omega 6’ların tahribat yapmasına engel olurlar.İdeal oran 2/1’dir.Modern beslenme şeklinde ise bu oran 20/1 durmundadır.
Bu yüzden eczanelerde satılan yüzlerce besin takviyesinden sadece birini seçmek gerekse bu Omega 3 desteği olmalıdır.

Alkali PH Damlaları
#Suyun Phını yüksek alkali yaptıkları için daha az suyla daha çok asit artık temizlenir.
#Ph değeri 10 ve 10’un katları olarak artar.Ph’ı 6.5 olan içme suyuna Ph damlası eklenerek Ph’ı 8’5a yükseltilen su 100 kat daha fazla alkali olur.Böylece orijinal halinden 100 kat fazla asit artığı vücuttan atabilir.Yeterince su içmeyen kişiler için kurtarıcıdır.
#Alkali değeri artan kan dokulara daha çok oksijen taşır.Dokularda oksijenin artması,bakteri ve mantar enfeksiyonlarını engeller.
#Oksijenlenme artışı dokuda kanser hücresi oluşumunuda azaltır.Kanser hücreleride oksijensiz ortamı severler.
#Oksijen artışı enerjiyi arttırır.
#Kilo vermeyi kolaylaştırır.
#Kalsiyum kaybını azaltır.
#Ağızdaki asitlenmenin sebep olduğu diş çürüğü ve kötü kokuyu engeller.
#Mide yanması ve rüflü şikayetlerini azaltır.
#Böbrek taşı oluşumunu engellemeye yardımcı olur.
#Fazla kahve ve çay tüketmenin asitlenmeye katkısını azaltmak için içlerine PH damlası eklenebilir.Tadını değiştirmeden,içilen kahve ve çayın asit PH’ını azaltır.

10 ADIMDA ALKALİ BESLENMEYE GEÇİŞ
1-İdrarınızı Takip Edin.
İdrarınızın koyu olmasına izin vermeyin.
koku ve renk takibi yapın.
diyet yaparken idrarınızın koyu olmasının 2 sonucu olabilir.Asitlenmeniz sebebiyle ya yağdan kilo veremediğiniz yada kiloyu kaslarınızdan verdiğiniz anlamına gelir.
2-Su İçin
Suyu alkali için.
Limon,misket limonu,elma sirkesi suyla tüketilince vücudu alkali yapar.
Karbonat katarsanız suyun PH’ı alkaliye yükselir.
Eczanelerden hazır PH damlacıklarına ulaşabilirsiniz.
Günlük olarak en az 3 litre su için.
İdeal suyu 20 kilo başına 1lt içmektir.
Asitli kaçamaklar yaptığınızda içtiğiniz suyun miktarını arttırın.
Yemeklerden 20 dakika önce yemeklerden 2 saat sonra su içilmesi kuralına uyun.
Sabah ilk iş,gece son iş olarak alkali su için.
Suyu bardak bardak için.Bir seferde çok miktarda su içmek işe yaramaz.
İçtiğiniz suyun klorür florür içermemesine özen gösterin.
Sebze sularıda su içmekle aynı etkiyi yapar.
Kahve,kola,siyah çay içmeniz su içtiğimiz anlamına gelmez.Aksine bunlar mevcut suyumuzu azaltır.Bunlardan vazgeçemiyorsanız üzerine 2 bardak alkali su için.
3-Tuzunuzu Değiştirin
Sofra tuzunu bırakın.
Deniz ve Himalaya tuzu kullanın.Hem ödemlerinizi çözersiniz hemde daha hızlı kilo verirsiniz.
Tuzunuzu yanınızda taşıyın.
4-Sebze suyu içmeye çalışın
Sebze suyu meyve suyu değildir.Meyve suyu taze sıkılmış olsada zararlıdır.
Bunu alışkanlık haline getirirseniz asitlenmeyi çok kolay çözersiniz.
Sebzelerin içindeki alkali elementlerinin oranı kana benzer.
Alkali su ve sebze suyu ile çok hızlı kilo verebilirsiniz.
Katı sebze sıkacağı vücudunuzu temizlemeye yardım ettiği gibi vicdanınızıda temizler.Daha çok kaçamak asitlendirici yiyecekler yeme hakkını size verir.
5-Kaçamaklarınızı Alkaliyle Dengeleyin
Kaçamak yapıp sevdiğiniz asitli besinlerden yediğinizde günahınızı silmek için bunları çiğ sebzelerle beraber tüketin.
Uzun uzun salata hazırlamam derseniz,sularını için.
Tatlı konusunda ideal olan hiç tatlı yememektir.Kuru ve yaş meyvelerin az şekerli olanlarını az miktarda tüketebilirsiniz.
Meyve şekerinin cildimizi en çok yaşlandıran besin maddesi olduğunu unutmamalısınız.
6-Balık ve İyi Yağlar Tüketimini Arttırın.
Somon,hamsi,sardalye,uskumru vb tüm balıkları bolca tükerin.Kabuklular hariç tüm deniz ürünleri iyidir.
Yaşınız,kilonuz,cinsiyetiniz ne olursa olsun günde en az 1 tane, 1000 mg Omega3 tableti almaya başlayın.
yemek pişirmede zeytinyağını tercih edin.
Avakado ve hindistancevizi yağını çok faydalı oldukları için tüketin.Bu iki gıdayı hafife almayın.
7-Doğru Kalsiyum Kaynakları Öğrenin
8-Alkali Yapan Besinleri Öğrenin
9-Akşam Yemeğinizi Doğru Seçin
Amacımız akşam yemeğinde karbonhidrat miktarını azaltarak kilo vermektir.
Akşam yemeğinde kilo almanıza neden olacak besinler :
Tüm şeker içeren besinler,Tüm şekerli içecekler,Kolalı içecekler,Baklagiller,Süt,peynir,yoğurt,her tür süt ürünü,Tohumlar,Kuruyemişler,Meyveler,Kuru meyveler,Alkol,Un içeren her şey,ekmek,kek,makarna vb…(Çorbadaki unda buna dahildir),Pilav,Patates,Mayonez,ketçap,nar ekşisi,hardal gibi tüm soslar,Kırmızı,sarı,turuncu sebzeler.
10-Oranlamayı Öğrenin

ÖRNEK BESLENME PLANI
İlk iş idrara bakılacak.Ph çubunuz yoksa,hergün idrarın daha açık renkte olduğunu görmeye çalışmalıyız.
Dişler florürsüz diş macununa karbonat eklenerek fırçalanmalı.
1 çay kaşığı zerdeçal,1 çay kaşığı tarşınla az suda karıştırılıp içilmeli.(Tarçın insülinin daha az ortaya çıkmasını sağlar.Zerdeçal DNA tamiri yapar.)
1 bardak alkali su içilmeli.2 kuru siyah kayısı ve siyah erik bağırsak çalışmasını arttırır.

Kahvaltı
Lor Peyniri
Salatalık ve diğer yeşillikler(Limon ve soğuk sıkım zeytinyağı eklenerek)
Gün içinde sarı ve kırmızı sebzeleri tüketmek serbesttir.
Siyah tuzsuz zeytin
4 yumurta beyazı ve 1 sarısı ile omlet veya haşlama
Az miktarda tereyağı
Keçi,koyun peyniri türleri
Bir avakado,limonla
2dilim glutensiz ekmek
Az miktarda üzüm pekmezi ve tahin
Yeşil çay ve bitki çayları
Badem sütü
Badem
Haftada birer gün ceviz ve fındık kahvaltıya eklenmelidir

Öğlen
Kahvaltı bittikten 2 saat sonra 1 adet kafeinsiz şekersiz kahve üzerine 1 bardak alkali suyumuzdan içilmeli
Yemekten 20 dk önce alkali su içilmelidir.
Her türlü çiğ sebze ,salata
Haşlama buharda pişmiş tüm sebzeler
Tüm çorbalar
Her çeşit zeytinyağlı sebze yemeği
Baklagillerin hepsi
Balık türevlerinin hepsi
Izgara tavuk veya hindi
Salatalar(sos olarak sadece limon zeytin yağı ve elma sirkesi)
Kabuklarıyla haşlanmış patates varsa tatlı patates
Glutensiz undan makarna pizza
2 dilim glutensiz ekmek
Yemeklerde bolca kırmızıbiber ekilmeli
Kıramış besinler tüketilmemeli
Mikrodalgada pişmiş ısıtılmış besinler tüketilmemeli
Himalaya tuzu kullanılmalı

Geç Öğleden Sonra
Öğle yemeğinden 1 saat sonra 2 bardak yeşil çay içilmeli
Öğle yemeğinden 2 saat sonra 1 bardak alkali suya 1 tatlı kaşığı tarçın konarak içilmeli
Bu esnada küçük günahlar serbest:
1 porsiyon tatlı,2 meyve yada 2 parça çok koyu çikolata

Akşam
Öğle yemeğinden en az 4 saat sonra akşam yemeği yenmeli
Akşam yemeği olabilecek en erken saatte yenmeli 18:00 idealdir 20:00 sınırdır.
Sadece sebze ve protein tüketilmelidir
Yemekten 20dk önce 1 bardak alkali su içilmelidir.

İzin Verilenler
Her türlü sebze.Beyaz,yeşil ve morlar serbesttir.Sarı ve kırmızı sebzeler tüketilmemelidir.
Sebzenin büyük kısmı çiğ olmalıdır
Protein olarak haşlanmış ızgara somon balığı ve diğer balık türevleri (kabuklular hariç)
Hindi eti,tavuk göğüs eti,dana ve kuzu eti,dana ciğeri,kelle-paça,pastırma
Yenilen protein miktarının 4 katı kadar çiğ sebze tüketilmelidir.
Yeterince çiğ sebze tüketilmezse sebze suyu hazırlanmalı
Kırmızı et her yendiğinde normalden daha fazla sebze desteği alınmalı
Akşam yemeği lokmaları en az 15 kez çiğnenerek yutulmalı.
Yemeklerle beraber su dahil,alkol,ayran,meyve suyu,soda vb. hiçbir sıvı Yemekten 2 saat sonra 1 bardak suya 1 yemek kaçığı limon veya doğal elma sirkesi eklenerek içilmeli.Sindirimi rahatlatır.
Gece boyunca şekersiz bitki çayı serbesttir.
Mide kazınırsa yatmadan hemen önce bile olsa 1 katı yumurta yenebilir.
Yatmadan önce 1 bardak alkali su içilmelidir.
Yatma saatinin ideali 23:00-24:00’dır.Yatak odası tamamen karanlık olmalı,karanlık değilse göz bandı kullanılmalıdır.

Öncelikle ilk haberim sonucum 15 kiloya ulaştı. "Alkali yaşam tarzı ile ilgili sorularınız veya öğrenmek istediklerinizi varsa seve seve cevaplarım". Migren ağrılarım uçtu gitti. Yere eğilip kalkabiliyorum ve artık yorulmuyorum... Herkesin kilo verebileceğine adım gibi eminim... Lütfen sorun bana, şu an çok mutluyum...:nazar::nazar::nazar::emir_bebek::emir_bebek::emir_bebek:

:KK16::KK16::KK16:MERHABA,
sağlığınızın yerinde olduğunu öğrendşk, lütfen daha sık paylaşımda bulunmaya çalışın. Bu zaman zarfında siz ve eşiniz kilo vermeye devam ettiniz mi?Benimde günlüğüm var arada uğrar bizleri bilğilendirirseniz sevinirim.:KK16:

Merhaba, evet canım toplamda 15 kiloya ulaştım. Markası kuş adıyla aynı olan suyun içerisine bikarbonat ilave ederek su içiyorum. Ph damlası henüz almadım, su çok içtiğim için. Belki daha sonra alırım. Şu an çok mutluyum.:nazar::emir_bebek::emir_bebek:

Merhaba, evet canım toplamda 15 kiloya ulaştım. Markası kuş adıyla aynı olan suyun içerisine bikarbonat ilave ederek su içiyorum. Ph damlası henüz almadım, su çok içtiğim için. Belki daha sonra alırım. Şu an çok mutluyum.:nazar::emir_bebek::emir_bebek:

Merhaba Nilufer inanın başarınıza çok sevindim ,bende bir türlü olmadı neden bilmiyorum başaramadım.Bugün benim günlüğümede yazmışsınjz.Lütfen vakit buldukça bizim sayfamıza da girip ve bizi aydınlatsanız. Bizde niye olmuyor bilmiyorum.Bizi keşke vaktiniz olsa da takip etseniz ve gerektiği yerde uyarsanız. Birde günlük ne yiyip içtiğinizi bizimle paylaşabilirseniz nerede hata yaptığımızı anlarız.:KK16::KK16::KK16::KK16::KK16::KK16:

zaferini kutlarım canım.merak ettğim bir konu var.günlük tükettiğin su,hazır su (saka) anladığım kadarıyla.masraflı olmuyor mu?çeşme suyu veya arıtma su içsek olmaz mı? onların alkali seviyesini nasıl öğrenebilir?ben de su arıtıcı var.bir de kireç vs. önleyici bir sistem taktırdı eşim.böyle bir su içiyoruz.bu su konusunda ne düşünüyorsun?:nazar:

zaferini kutlarım canım.merak ettğim bir konu var.günlük tükettiğin su,hazır su (saka) anladığım kadarıyla.masraflı olmuyor mu?çeşme suyu veya arıtma su içsek olmaz mı? onların alkali seviyesini nasıl öğrenebilir?ben de su arıtıcı var.bir de kireç vs. önleyici bir sistem taktırdı eşim.böyle bir su içiyoruz.bu su konusunda ne düşünüyorsun?:nazar:

Merhaba Ayris,suyun alkali derecesini anlamak için ph ölçüm solisyonu varmış,onu suya damlatıp renk çizelgesinde karışılaştırıp suyunun durumuna bakabilirsin satın alarak. Ayrıca satılan su kalitesi ölçüm cihazları da varmış.Alttaki linkte satışı var,bir bak.

TDS METRE,su kalitesi ölçüm cihazı - NİZAMOĞLU Su Arıtma Sistemleri 0258.2624546

* SU KONUSUNU BIRAN ONCE COZMEK ZORUNDAYIZ

"KANSERE SEBEP OLAN BESLENME ALIŞKANLIKLARIMIZ" konusunda düzenlediği toplantıda Prof. Dr. Kenan DEMİRKOL'UN konuşmasından alıntıdır."

- Şimdi içtiğiniz su ile neler elde ettiğinizi gözden geçirelim..

. O polietilen tereftalat maddesinden üretilmiş yani pet şişenin içindeki stalatlar suyun içine karışmış bulunuyor. Ayrıca o plastiği yumuşatmak için antimon denen bir ağır metal kullanılmıştır o da suyun içine karışıyor dolayısıyla siz hem stalat, hem de antimon içmiş oldunuz şu anda.

Peki, ne yapar bunlar size?

Bunlar hormon bozucular diye geçer. Sizin vücudunuzda bir takım hormonsal bozukluklar yaratır. Bu hormonsal bozuklukların bir bölümü, örnek, östrojen etkisini göstererek 5 yaşında çocukların adet görmesine sebep olur. İki buçuk yaşında bir çocuk getirdiler Lüleburgaz'dan adet görüyor. İki buçukyaşında.

Hamile bir kadın östrojen etki gösteren bir hormonsal bozucuyu aldığı zaman, omadde özellikle bu 19 litrelik su bidonlarında, onlar polikarbon denen birplastiktir ve ham madde olarak Bisfenol-A denen bir maddeden üretilir.Bisfenol-A'nın meme kanseri yaptığı 1930 yılından beri bilindiği halde ve130 tane bilimsel yayın olduğu halde bunun hakkında hala biz o bidonlardan su içmeye mahkum bırakılıyoruz. Bisfenol-A hamile bir kadının karnındaki çocuğun beynindeki cinsiyet ayrımmerkezine gittiğinde çocuğun homoseksüel olma olasılığı çok yükseliyor. Meme kanseri riski çok yükseliyor Erkekse prostat kanseri riski normal Bisfenol-A temas etmemiş insana göre 3 katartıyor. Yani musluk suyu için Allah aşkına.

- Arıtıcılar hocam?***

Paranız varsa arıtıcı kullanın. Ama paranız yok, arıtıcı alamıyorsunuz, musluksuyu için. Musluk suyu İstanbul'da kullandığınız plastik şişedeki su hangisiolursa olsun 100 kat iyidir. İSKİ'nın her ay İstanbul'daki bütün su havzalarının sağlık raporları internette yayınlanıyor. Biz geçen sene NTV'de bir su programı yapmıştık ve NTV Yıldız Teknik Üniversitesinde piyasadan topladığı suları bakteriyolojik incelemeye gönderdi. Hepsinde mikrop çıktı. Hepsinde istisnasız.Yani siz sağlıklı olsun, temiz olsun çocuğum mikropsuz su içsin diye mikroplu suyu paranızla içiyorsunuz. Bıraktım vazgeçtim mikroptan, kanser yapıyor.

Almanya'da geçen sene Ocak ayında Avrupa Birliğinin gıda güvenliği merkezi vardır.EFSA Ocak 2010a kadar Bisfenol_A'nın sağlık sakıncası olmadığını iddia ediyordu. Ama toplum baskısıyla Mayıs ayında biz buişi araştıracağız dediler ve Ekim ayında biberonlarda Bisfenol-A'nınkullanımını yasakladılar. Tamam, da biberonda yasakladın e çocuğuna Bisfenol-A'lı su bidonundan su katmıyor musun mamasını hazırlarken? Isı ve zaman etkisiyle plastiğin defalarca kullanılmasıyla Bisfenol-A'nın suya geçiş oranı çok artıyor.

Şimdi su ısınmaz ki diyeceksiniz. Arizona'da yapılan bir çalışmaya göre şehirlerarası su nakli sırasında kamyon içerisindeki su 80 dereceye kadar ısındığı saptanmıştır. 80 dereceye ısınan suo plastikten ne kadar madde çözüyor biliyor musunuz? Sizi de sülalenizi dekanser etmeye yeter. Antalya'da yazın açık havada duran suyun derecesi kaç acaba? Banyo bile yapamazsın o kadar sıcak suyla. Ne olur musluk suyu kullanın. Bırakın şu plastikleri.

- Hocam bazı yiyecekleri plastik poşetlere koyup buzluğa atıyoruz . Bu da sakıncalı mı?

- Şimdi bakın naylon folyo polietilen denen bir maddedir ve polietilenin bugüne kadar bir sağlık sakıncası saptanmamıştır. Daha büyük sorun yoğurt kapları. Mesela bazan çay içiyoruz köpük gibibardaklardan veya uçağa bindiğimizde şeffaf cam gibi çıt diye kırılan plastikbardaklar var, hem o polystryne hem köpük gibi olan bardaklar da polystryneonlardan stryne çayımıza geçiyor, o da kanser yapıyor.

Şimdi, plastik yoğurt kaplarında da, ben anlata anlata zannediyorum bazı firmalar artık polipropilen kullanmaya başladı. Kabın altına baktığımız zaman veya yanına baktınız zaman bir üçgen göreceksiniz. Üç oktan oluşan bir üçgen. Bu geri dönüşüm işaretidir. O üçgenin içinde bir sayı yazar. 5 numara polipropilendir altında da zaten PP yazar. Yoğurt alırken artık markaya göre değil kullandığı plastiğe göre tercihinizi yapın. Ben her yoğurt almaya gittiğimde maalesef aynı firma farklı marketlere farklı plastik gönderebiliyor. Daha ucuz marketlere adi plastiklerde, lüks semtlerdeki marketlere daha kaliteli plastikte gönderiyor. Ne acı. Yani ayırım yapıyor.

- Yani hocam üçgenin içinde 5 mi yazması lazım?

- Evet, polipropilen- 1,5 litrelik su şişelerinde 1 yazıyor.- Evet, işte o PET polietilen tereftalat, kötü, 1 numara kötü. Evde 19 litrelik bidonların altına bakın.Onda da 7 yazar. 7 “diğer plastikler” anlamına gelir. “Diğer plastikler”in içinde 6-7 farklı plastik vardır,bunlardan bir tanesi de polikarbondur onun için üçgenin altında PC kısaltması vardır.

Son düzenleme:
Gül Kaynak (Arinma ve Sağlıklı Yaşam Uzmanı) yazısından alıntı ;

Yüksek kalitede bir filtre, suyunuzda kimyasal, element ve mikroorganizma gibi çeşitli istenmeyenlerin olmadığından emin olmak için idealdir.
pH: Tam anlamıyla sağlıklı olması için suyumuz aynı zamanda alkali olmalıdır. Saf damıtılmış suyun pH derecesi 7’dir. 7’nin üzeri alkalidir ve asidik sudan çok daha iyidir. Ancak alkali sudan tam olarak faydalanabilmemiz için –bizi şişmanlatan asitleri nötrlemesi için– en az 9,5 pH olmalıdır. Ciddi obezite ve sağlık sorunlarında ise tüketilen suyun pH seviyesi 11,5-12,5’a kadar çıkmalıdır.
Araştırmalar, en kaliteli ve sağlıklı suyun, iyi bir filtreden geçirilerek kullanacağımız musluk suyu olduğunu gösteriyor.
Kaynak: Zayıflamada pH Mucizesi, Dr. Robert O. Young

Su ama hangisi? | Gül Kaynak - Detoks (Arınma) ve Sağlıklı Yaşam Uzmanı (Okuyunuz )

TRT1 (İzleyiniz)

X