kaynanaya bakmak zorunda mıyız

iyi günler arkadaşım gerekiyorsa oğlu baksın demissiniz ya o bile bazen sorun oluyor meslea benim uzaktan bir akrabam kadının yaşı 75 civarı oğlu hizmetçi tuttu ayrı evde oturuyor akrabamız ona bile karışıyor halbuki eşinin maddi durumu çok iyi zaten kadında diyor maddi durumumuz çok iyi hiçbirşeyden kısmıyor ama annesine yardım etmiyecek diyor kaynanasının bir kızı var kızı baksın diyor ama kızının hem maddi durumu kötü hemde evinde 2 tane çocugu hasta hatta yürüyemiyor çocukları onlara bakıyor annesinede bakıyor tabi gidip yokluyor akrabamızın dedigine göre kayınvalidesi kendisine hiçbir kötülük yapmamış sadece görümcesi ile arası açık sırf bu yüzden istemiyorum diyor rabbim kimseyi elden ayaktan düşürmesin kimseye muhtaç etmesin
daha önceki mesajımda bunu demek istemiştim:KK34:
o zaman da hizmetçi parası sorun olur:KK34:

ya buradakı bazı kaynana yanlısı mı desem artık bazı arkadaslar yorgunu yokusa suruyor resmen ben amelıyat dıye ornek verdım hemen amelıyat olsa bakmayacak mıyız falan yazmıslar evet amelıyat durumu da var ama benım kaynanam genel olarak kendıne baktırmadan bahsedıyor bunu da yazım da belırttım amelıyat dıye ornek verdım sadece ama yanlıs tarafa cekılıyor
ben ınanmıyorum ıstısnalar harıc tabı kendı annsı yerıne koydugu bı ınsanı kımse acıkta bırakmaz ama dıger taraf afedersınız kopek gıbı davranırsa kımsenın ıcınden gelmez ben sadece ıcımden gelmez ve ıyı sekılde bakaama bu yuzden dah gunaha gırerım demek ıstedım o yuzden de bana muhtac etmesın onu dedım
bırde benım kaynananın kendı annesı var 90 yasında hemen hemen aynı evde yasadıgı gelını bakıyor ona kayananm bı memnun bı memnun annesı kendı basına kalmadıgı ıcın kendısı gezmeyı pek sever egelınler nereye gıderse peslerıne takılayım ıster hıc dusunmez bunlarda basbasa kalsın dıye o da neymıs canım evde hasta olursa tabı ayak bagı olacak gezemıcek rahat rahat
gelınlerı demıs ben hasta oldum bır ıkı hafat bak annene dıye almadı kaynanam gerekce olarakta akan burnunu gosterıryor grıpmıs
ama kendı bakım beklıyor kenı yapmadıgı seylerı baskalarında cokk cokk beklıyor
burada bı arkadas yazmıs bana kım bakacak dıye tasalanaacagına etrafına olann davranıslarını degıstırsın dıye kendı de bılıyorkı bal gıbı kendı huyunu yaptıklarını o yuzden tasalanıyor yoksa gelınlere ıy olsa bu kadar korkmaz acıkta kalmaktan

ya buradakı bazı kaynana yanlısı mı desem artık bazı arkadaslar yorgunu yokusa suruyor resmen ben amelıyat dıye ornek verdım hemen amelıyat olsa bakmayacak mıyız falan yazmıslar evet amelıyat durumu da var ama benım kaynanam genel olarak kendıne baktırmadan bahsedıyor bunu da yazım da belırttım amelıyat dıye ornek verdım sadece ama yanlıs tarafa cekılıyor
ben ınanmıyorum ıstısnalar harıc tabı kendı annsı yerıne koydugu bı ınsanı kımse acıkta bırakmaz ama dıger taraf afedersınız kopek gıbı davranırsa kımsenın ıcınden gelmez ben sadece ıcımden gelmez ve ıyı sekılde bakaama bu yuzden dah gunaha gırerım demek ıstedım o yuzden de bana muhtac etmesın onu dedım
bırde benım kaynananın kendı annesı var 90 yasında hemen hemen aynı evde yasadıgı gelını bakıyor ona kayananm bı memnun bı memnun annesı kendı basına kalmadıgı ıcın kendısı gezmeyı pek sever egelınler nereye gıderse peslerıne takılayım ıster hıc dusunmez bunlarda basbasa kalsın dıye o da neymıs canım evde hasta olursa tabı ayak bagı olacak gezemıcek rahat rahat
gelınlerı demıs ben hasta oldum bır ıkı hafat bak annene dıye almadı kaynanam gerekce olarakta akan burnunu gosterıryor grıpmıs
ama kendı bakım beklıyor kenı yapmadıgı seylerı baskalarında cokk cokk beklıyor
burada bı arkadas yazmıs bana kım bakacak dıye tasalanaacagına etrafına olann davranıslarını degıstırsın dıye kendı de bılıyorkı bal gıbı kendı huyunu yaptıklarını o yuzden tasalanıyor yoksa gelınlere ıy olsa bu kadar korkmaz acıkta kalmaktan

Arkadaşım sen en iyisi ameliyat olduktan sonra iyileşinceye kadar ALLAH RIZASI için bak. İyileştikten sonra başının çaresine baksın. Sonuçta senin de ruh sağlığını koruman gerekli.

Hicbir zaman zorunluluk yok tabi ki. Vicdan elverirse kendi anne babasina da bakmaz insan. Ama hastalik gibi bir durumda kv ya da kp bakilmasi gerektigini dusunuyorum.Sonucta onlar esimizin anne bbasi ve evlilikle bizim de anne babamiz oldular. Benim de kv ile sikintilarim oluyor ama Allah vermesin boyle bir sey olsa hepsini elimin tersyle iter elimden geldigince bakmaya calisirim.

Sikinti olan yatalak olduklarinda ya da surekli bakilmayi gerektirecek duruma geldiklerinde bakmak. Kendi adima bunu surekli yapamayacagimi dusunuyorum.Ortada birakmayiz tabi ki ama bu benim ustesinden gelebilecegim bir sey degil malesef. KP neyse de kv yle 15 gunden fazla ayni cati altinda kalmak sinir sistemimin sagligi acisindan zararli. Kp olur kv kalirsa ne olacak bilemiyorum :44: Dilini tutup beni kizi gibi gorecegini bilsem zaten boyle sorun olmaz. Dort odali bir ev tutar bir odaya onu yerlestiririm ama kendileri iki sokak otemde de olsa sinirlerimi ziplatacak bir kapasiteye sahip.

Allah kimseyi kimseye muhtac etmesin

valla zor konu. ben hep mutlaka bakarım, insanlık bunu gerektirir, bakmazsam vicdanım dayanmaz diye düşünürüm de aslında biraz derin düşününce pek de öyle değil galiba.

bize iyilik yapana da, kan kusturuna da hep "insanlık namına" aynı muameleyi göstereceksek o iyi olanın değeri nerde kaldı...? iyi olanı da kötü olanı da aynı kefeye koymuş olmuyor muyuz?
bize kök söktürsün, hayatımzı karartsın, canımızdan bezdirsin ama hastalanınca herşeyi unutup bebek gibi bakalım. ee niye..?

kendi babamdan örnek vermek istiyorum henüz evli değil nişanlıyım çünkü...
ben tek çocuğum ve doğduğumdan beri babam ayrı bir şehirde yaşar güya iş nedeniyle, ben sarılıktan bağırsak hastalıklarına, bademcik ameliyatlarından zatüreye kadar bir sürü hastalık geçirdim, 1 kere bile "işlerinden dolayı" vakit ayıramayıp gelmeyen, annemle beni yapayalnız bırakan babam eniştesinin amcaoğlu için ( kesinlikle abartmıyorum) ülkenin diğer ucuna kadar gider, kim hasta olsa, hangi arkadaşı ameliyat olsa, hangi akrabasının eline kıymık batsa gider başlarında durur. ama bana yok, anneme yok. bir kadınla bir çocuğu yıllarca yalnız bıraktı.

güya bizim için çalışıp kazandığı paralarla, annanemin bankadaki paralarını da binbir ricayla isteyerek gitti erkek kardeşine ev yaptırdı, ve annanemin parasını da ödemedi.

anneme, bana, köpekmişiz gibi davranır, aşağılar, küçük düşürür herkesin içinde..

şimdi ben bu adama sırf babam diye ilerde bakmak zorunda mıyım? annem benim canım, herşeyim, Allahım onu korusun sağlıklı uzun ömürler versin inşallah. Anneme canı gönülden bakarım ki inşallah hiçbir zaman muhtaç olmaz. E anneme canı gönülden bakarım, babama neden bakayım, bakarsam annemle onu aynı kefeye koymuş olmaz mıyım...

İnsanlar biraz da ettiğini bulmamalı mı? Bilemedim...

peki kızlar benimde bir sorum olacak;
diyelimki kv ile uzun yıllar beraber yaşadınız. gennçlik yıllarınızı yeni evlilik dönemlerinizi hep onunla geçirdiniz, bu arada diğer kardeşlerin hiç sesi çıkmadı çok memnunlar hallerinden çünkü annelerine bakan var nasıl olsa. sonra artık sizde yeter dediniz birazda diğer çocuklarında kalsın, sonuçta sizinde eşiniz ve çocuklarınızla başbaşa kalamaya ihtiyacınız var ama eşiniz bunu anlamıyor ve eşinizle kavga ettiniz bu konuda. çünkü diğer çocuklar bakmam da demiyor ama gelip götürende yok, kv de sizde rahat ettiği için diğerlerina gitmek istemiyor, eşinizinde umrunda değil sizin yorulmuş olmanız artık sinirlerinizin yıpranmış olması. sonuçta iyi birisi olsa bile yıllarca kv ile yaşamayı kimse istemez değil mi? diğer çocuklarının umursamaz olması, eşinizinde sizin durumunuzu umursamaması çözüm üretmeyip yine herşeyi sizin üzerinize yıkması halinde sizin tepkiniz ne olurdu? lütfen söyler misiniz ne yapardınız bu durumda?

diyelimki kv ile uzun yıllar beraber yaşadınız. gennçlik yıllarınızı yeni evlilik dönemlerinizi hep onunla geçirdiniz, bu arada diğer kardeşlerin hiç sesi çıkmadı çok memnunlar hallerinden çünkü annelerine bakan var nasıl olsa. sonra artık sizde yeter dediniz birazda diğer çocuklarında kalsın, sonuçta sizinde eşiniz ve çocuklarınızla başbaşa kalamaya ihtiyacınız var ama eşiniz bunu anlamıyor ve eşinizle kavga ettiniz bu konuda. çünkü diğer çocuklar bakmam da demiyor ama gelip götürende yok, kv de sizde rahat ettiği için diğerlerina gitmek istemiyor, eşinizinde umrunda değil sizin yorulmuş olmanız artık sinirlerinizin yıpranmış olması. sonuçta iyi birisi olsa bile yıllarca kv ile yaşamayı kimse istemez değil mi? diğer çocuklarının umursamaz olması, eşinizinde sizin durumunuzu umursamaması çözüm üretmeyip yine herşeyi sizin üzerinize yıkması halinde sizin tepkiniz ne olurdu? lütfen söyler misiniz ne yapardınız bu durumda?

Konu kayınvalide ile beraber yaşamak değilki,burda herkes evlenirken ayrı ev şartı ile evlenilmesi gerektiğini söyler tabii.Burda tartışılan bakıma muhtaç bir kayınvalideye bakılıp bakılmayacağı.Keyfi anasıyla yaşamak isteyen adama git yaşa derim ben olsam.Ama Allah göstermesin bir ameliyat olsa,bakıma muhtaç olsa kayınvalideme bakmak kocamında benimde görevimdir bana göre.Aynı evde yaşamak çok zorsa aynı binada ev tutulur,yanına bakıcı tutulur ve herşeyiyle ilgilenilir.Anlatmak istenilen bu.
Sizin durumunuzda ne yapardım sorusuna gelince;öncelikle evlenirken kabul etmezdim birlikte yaşamayı.Sonradan kadıncağız muhtaç duruma düştü ve ben bu genç yaşta bakmak zorunda kaldıysam ve hayatı bana zindan ediyorsada yan evi kiralar birde bakıcı tutardım.

Konu kayınvalide ile beraber yaşamak değilki,burda herkes evlenirken ayrı ev şartı ile evlenilmesi gerektiğini söyler tabii.Burda tartışılan bakıma muhtaç bir kayınvalideye bakılıp bakılmayacağı.Keyfi anasıyla yaşamak isteyen adama git yaşa derim ben olsam.Ama Allah göstermesin bir ameliyat olsa,bakıma muhtaç olsa kayınvalideme bakmak kocamında benimde görevimdir bana göre.Aynı evde yaşamak çok zorsa aynı binada ev tutulur,yanına bakıcı tutulur ve herşeyiyle ilgilenilir.Anlatmak istenilen bu.
Sizin durumunuzda ne yapardım sorusuna gelince;öncelikle evlenirken kabul etmezdim birlikte yaşamayı.Sonradan kadıncağız muhtaç duruma düştü ve ben bu genç yaşta bakmak zorunda kaldıysam ve hayatı bana zindan ediyorsada yan evi kiralar birde bakıcı tutardım.

valla canım şu dünyadan anladığım birşey varsa iyi niyetli olmayacaksın, sen iyi niyetli oldukça sırtına semer vuran çok oluyor maalesef.

1 yıllık evliydim kp öldü.
Kv ve görümcem hemen annem yalnız kalamaz, tek başına yaşayamaz moduna girdi.
Bu arada görümcem bekar!!!!!
Kv bizde kalacak, görümce tek başına fink atacak.
Eşime yansıtmadım bile, direkt konuştum.
Hasta olursan kızın bakmazsa bakarım,
maddi ihtiyacın olursa yardımcı olurum amaaaa
beraber oturmam.
İkimizde mutsuz oluruz.
Şimdi maddi olarak yardımcı oluyoruz, hasta oldu hastanede ben baktım, gene bakarım.
Ama beraber yaşamak başka şey.
Önce kızı bakacak.
Sonra bana sıra gelir.
Ama Allah vermesin mecbur kalırsam bakarım.
Allah rızası için, eşimin hatrı için elimden geleni yaparım

Benim babaannem felç olmuştu. Babam tek çocuk haliyle her şeyi ile biz ilgilendik. Bel kısmında büyük bir yara vardı günden güne daha kötüleşiyordu. Polyanna gibi düşünen hep şükreden babaannem felçten sonra şükürsüz sürekli isyan eden biri oldu. Bağıra bağıra duvarlara vururdu, iyileşmek için zerre belirti göstermezdi. Tedaviyi reddediyordu. Hep ölmek istiyordu. Sağlığında annemle arasını açan, annemi kötü gelin ilan eden akraba bozuntularının hiç biri yardımcı olmadı. Ne kardeşleri, ne yenge hanımlar. Herkes kenara çekildi, annem tek başına ilgileniyordu, çok zordu, babam kendi oğlu olduğu halde dayanamıyordu.

Yarası da iyileşmeyince özel bir hastaneye yatırdılar. Her gün aksatmadan ziyaretine gitti annem, çarşaflarını kendi yıkayıp götürdü hep. Yemek yemeyi reddettiği için özel mamayla beslendi, belindeki yara için yurt dışından serum getirttik sürekli. Güzel bir hastaneydi ama içimiz rahat etmediği için hiç yalnız bırakmadık. Annem bağırıp gürültü yapınca ya kötü davranırlarsa diye içi içini yerdi. Maddi olarak büyük külfete girdiler yeter ki iyileşsin sancıları dinsin diye. 1,5 yıl çekti, sonra kaybettik. Allah rahmet etsin nur içinde yatsın.

Annemin babamın bunca uğraşlarına rağmen yatalak anasını hastaneye attılar diye dedikodu bile çıkarmıştı bazı vicdansızlar. Ama annemin babamın neler yaşadığını nasıl çırpındığını ben bilirim. Annemin babaanneme olan tüm küskünlüğü gitmişti, çocuğu gibi şefkat gösterirdi ona. Ben o hastalığı hiç yakıştıramadım babaanneme, ona gelene kadar o kadar kötü insanlar vardı ki sürünmesi gereken, ama işte yüce Rabbimin hikmetinden sual olunmaz, son imtihanı çok çetin geçti, inşallah bu imtihanı vermiştir babaannem, inşallah kabrinde rahat uyuyordur. Çektiklerinin mükafatını gani gani almıştır inşallah. Allah kimseyi elden ayaktan düşürmesin çok zor bakan içinde ama en zor olanı elden ayaktan düşen için. Allah düşmanıma bile vermesin diyorum... :KK50:

[Allah kimseyi elden ayaktan düşürmesin çok zor bakan içinde ama en zor olanı elden ayaktan düşen için. Allah düşmanıma bile vermesin diyorum... :KK50:

Amin arkadaşım.
Rabbim kimseyi kimseye muhtaç etmesin.
Rahmetli anneannecim '' insan eti ağırdır kızım,
3 gün yatak, 4. gün toprak derdi.
Rabbim herşeyi hayırlısını versin, ölümün bile.

Benim babaannem felç olmuştu. Babam tek çocuk haliyle her şeyi ile biz ilgilendik. Bel kısmında büyük bir yara vardı günden güne daha kötüleşiyordu. Polyanna gibi düşünen hep şükreden babaannem felçten sonra şükürsüz sürekli isyan eden biri oldu. Bağıra bağıra duvarlara vururdu, iyileşmek için zerre belirti göstermezdi. Tedaviyi reddediyordu. Hep ölmek istiyordu. Sağlığında annemle arasını açan, annemi kötü gelin ilan eden akraba bozuntularının hiç biri yardımcı olmadı. Ne kardeşleri, ne yenge hanımlar. Herkes kenara çekildi, annem tek başına ilgileniyordu, çok zordu, babam kendi oğlu olduğu halde dayanamıyordu.

Yarası da iyileşmeyince özel bir hastaneye yatırdılar. Her gün aksatmadan ziyaretine gitti annem, çarşaflarını kendi yıkayıp götürdü hep. Yemek yemeyi reddettiği için özel mamayla beslendi, belindeki yara için yurt dışından serum getirttik sürekli. Güzel bir hastaneydi ama içimiz rahat etmediği için hiç yalnız bırakmadık. Annem bağırıp gürültü yapınca ya kötü davranırlarsa diye içi içini yerdi. Maddi olarak büyük külfete girdiler yeter ki iyileşsin sancıları dinsin diye. 1,5 yıl çekti, sonra kaybettik. Allah rahmet etsin nur içinde yatsın.

Annemin babamın bunca uğraşlarına rağmen yatalak anasını hastaneye attılar diye dedikodu bile çıkarmıştı bazı vicdansızlar. Ama annemin babamın neler yaşadığını nasıl çırpındığını ben bilirim. Annemin babaanneme olan tüm küskünlüğü gitmişti, çocuğu gibi şefkat gösterirdi ona. Ben o hastalığı hiç yakıştıramadım babaanneme, ona gelene kadar o kadar kötü insanlar vardı ki sürünmesi gereken, ama işte yüce Rabbimin hikmetinden sual olunmaz, son imtihanı çok çetin geçti, inşallah bu imtihanı vermiştir babaannem, inşallah kabrinde rahat uyuyordur. Çektiklerinin mükafatını gani gani almıştır inşallah. Allah kimseyi elden ayaktan düşürmesin çok zor bakan içinde ama en zor olanı elden ayaktan düşen için. Allah düşmanıma bile vermesin diyorum... :KK50:

Annene helal olsun... :KK16:

burada bence kaynanaya ıs dusuyor aslında dıger butun cocuklarına kendı sırayla gıtmelı ole bı yerde rahat edıyorum ben dıyerek hep bı tarafa yuk vermemelı sız esınıze de kızıyorsunuz benı anlamıyor dıyorlsunuz ama ben kendı esımden bılıyorum o sızı gayet ıyı anlıyordur ama caresı yoktur baska ne yapsın annesıne gıt dıyemıyordur dıger cocuklar o oyle olur zaten lafta herkes bakarız der agız ucuyla bakacaksan kardesım al gotur o zaman
burada gercekten suclu olan bırı varsa o da kaynanan madem herkesı toplamalı almalı karsısına bakın bole bole hep bı yerde olmaz sırayla hepınıze gelcem bu kız nasıl baa bakmaya benle yasamaya mecbursa sızde mecbursunuz demelı bence ve rahatını dusunmemelı onunkı rahatsa senınkı de rahat o zaman
valla bu konusmam belkı tepkı alacak ama ben onceden bole ıslerı bılmezken hep yaslılara sevgıyle bakardım ıste bakıma muhtac ayyy canım benım tonton nıneler dedeler falan dıye severdım ama sımdı yaslıları resmen seytan olarak goruyorum hıc de oyle degıller hele hızmet bekleyen yaslıları olduresım gelıyor
ben kocanızın sızı anlamadıgını dusunmuyorum ama caresı olmadıgı ıcın sızınde sureklı sıkayetcı olmanızdan belkı bıkıyordur erkekler ole onlara dert yanmıcaksın
bence hıcc omur tuketmeye gerek yok kocanızla konusmak yerıne dırek gecın kaynananızla konusun anne bole ble bak bende zor durumdayım sınırlerım yıprandı deyın
gercekten olmayacak bırsey degıl bu yanlıs anlarsada anlasın bal gıbı anlıyolarda ıslerıne gelmeıyo
kaynana melaıke de olsa aynı evde yasanmıyor bır evın ıkı hanımı olmuyor malesef buradakı kaynanasıyla soorun yasayan herkes anlatıyor aslında belkıde kaynanaları ıyı benımkıde oyledır herkes kendıne gore ıyı ınsan bu zaten kayanan yada gelının kotulugunden kavga edılmıyor bır arada yasamak cok zor
allah kolaylık versın ama bence tavsımemı dınleyın hıc bıse olmaz bence kayananızla konusun bırasda dıger cocuklarna gıt nede olsa almayız demıyolarmıs sadece rahat edemıyorum deyıpkendını dusunmesın onunkı cansa sızınkı de can herkes rahatı hak edıyor

X