kaynanaya bakmak zorunda mıyız

nebilimben

Guru
Kayıtlı Üye
12 Şubat 2012
2.958
3.465
kayınvaldem eltımle karsılıklı daırelerde oturuyolar araya bı paspas atmıslar sureklı anahtarları bırbırınde zaten gırıp cıkıp duruyolar yemekler kaynamam yapıyor karsıya tasıyıp orda yıyorlar ole bı karısıklar ıste kaynananın evınde yag olsa seker karsda dır tuz olsa un karsıdadır bır e-sene o evde kaldım ne nerde daha ogrenemedım kafayı yıyodum kaynana bıde kısın kendı tarafını yakmaz dogalgazı sabah uyanır uyanmaz karsıya gecer gece yatana kadar orda allahtan ben kurtuldum ayrı evıme k-cıktım gecenlerde kaynamam geldı esımın nyanında basladı aglamaya ben amelıyat olmak ıstıyorum olamıyorum ıste bılmemkım tanıdıgımız amelıyat olmusta gelını el ustunde tutuyomus bakıyomus bende ıkı tane gelın var dıyo nebılımben zaten bızden kurtuldu o gelır gıder benım evım ayrı der surat yapar e yengen de hep bu yuku benmı cekıcem der bana bakan olmaz dıyo yanı melek eltım onlara bakarda sorunu cıkarsa cıkarsa benden cıkar dıye goruyo ben bu ınsanlar kadar kendılerıne baktırmak ıcın oglanlara gelınlere kene gıbı yapısanını gormedım kayınpederımde ole oda sureklı hızmet beklıyo bayramda eltım koyune gıttı kaynanamda koyune gıtmek ıstedı kayınpederım calısacaı ıcın gıtmeyecek ben napıcam gelınde gıttı dıyo kaynamam dıyo nebılımben burda kalsın bende kalmam dedım ama cok moralım bozuldu kaynana gezmek ıcın geceden plan yapıyo kayınpederı evde benmı belklıcem bende gencım ben kaynanamgezmeyı pek sever hıc dusunmez gencler beraber gezsın herkesın pesıne takılır esım le oncelerı cok kavga ettık kaynana yuzunden ama ayrı ev herseyı duzeltıyor sımdı ole degılız ama esımde netıcede annesı annesıne karsı yumusak yanı kadına bıse olsa mecbur benden de beklıcek annesıne bakmammı ben bakmak ıstemıyorum kaynanam suan kendı ısını gorebılıyorda ayagı bıraz topallıyor amelıyat lazımmıs damar cekılmesı var oda ıste ılerde hastalıkta yaslılıkta kendıne baktıracak ınsanlar etrafında hazır bulunsun ıstıyo gelınlere rahat vermeyıpn gozlerı acılmasın ayrı yasamanın rahatına varmasınlar dıye kımsenın pesını bırakmıyo cunku kendıde genclıgınde ayrı yasamıs bızden cok ıyı bılıyo onun degerını ben anlatmadıgım baska sorunlar da var ozellıkle o evde yasarken hergun bı sorun oluyodu o yuzden yanlıs anlayanlar olabılır bakmak ıstemıyorum deyınce ama allahıma hergun dua edıyorum ne onları bıze nede bızı onlara muhtac etme dıye cunku benım ofkem bır turlu gecmıyor ılerde bakmak zorunda kalırsam bu ofkemle sevkatlı bı sekılde bakaamam daha da sevaba gırecegıme gunaha gırerım basına kakarak bakmanın hıcbı degerı yok ama bende ofkem dınmıyor yaptıklarını unutamıyorum
sız ne dusunuyorsunuz kayınvaldeye kayınpedere bakmak zorunda mıyız

yazında ki detayları anlamadım ama ilerisi için bakmak zorunda mıyım diyorsun

ee onun anne babasına oğlu bakmazsa senin anne babana sen bakmazsan kim bakacak yaşlı insalara

gerçekten ihtiyaç durumundaysa bakardım 2 oğlu belli sürelerde bakarsınız işte

Anladığım kadarıyla kv kopmak istemiyor oğullarından yalnızlık korkusu var. Belki size önceden çok kötü şeyler yaptı sizi çok kırdı üzdü ama büyüklük sizde kalsın sıra sıra bakarsınız kadına ameliyat olursa. Yaşlı insan aynı bebek gibi oluyor yaş ilerledikçe aslında küçülüyorlar. Duanızı biraz değiştirin. Birbirinize muhtaç olmak yerine birbirinizi anlamak adına edin. :KK31:

kimsenin kimseye bakmak gibi bir zorunluluğu yok hatta şu devirde anne-baba bile evladına bakmazken..

ancak onun bunun için değil;eşimin annesi olduğu için,Allah rızası için bakardım ben..bizim de evlatlarımız var,geleceğin nasıl şekilleneceğini kimse bilemez..

Allah kimseyi kimseye mecbur etmesin

Yarin ne olacagimiz hic belli degil
buyuk konusmamak gerek

ama elden ayaktan dusme
ameliyat hastalik gibi durumlarda bakmaliyiz bence

bizlerin de evladi var
yarin basimiza gelmeyeceginin garantisi yok

siz kendinizi koyun yerine
bakacak kisiler var
ama kimse bakmak istemiyor
ne yapardiniz?

bir anne baba icin cok aci bir durum..

sonuna kadar okumadım yazım tarzın karışık geldi sıkıldım..

Sen ayrılmışsın ve doğru olanı yapmışsın, sakın başa dönme..

hastalık olur ameliyat olur mecburen yardımcı olacaksın bu gibi durumlarda gelin oğlan varken komşu mu baksın?
Ama genel zamanlarda sakın aradaki mesafeyi bozma çünkü seninkiler zaten sıkı fıkı olmak için fırsat kollayan tipler dikkatli ol..eltine bakma o onun sorunu..

Son düzenleme:
Annem hep der bu devir döne döne diye. Allah hiçbirimizi elden ayaktan düşürmesin de çocuğumuza bile olsa muhtaç ettirmesin.

yazında ki detayları anlamadım ama ilerisi için bakmak zorunda mıyım diyorsun

ee onun anne babasına oğlu bakmazsa senin anne babana sen bakmazsan kim bakacak yaşlı insalara

gerçekten ihtiyaç durumundaysa bakardım 2 oğlu belli sürelerde bakarsınız işte

ben hıc bakmam demıyorum sızın dedıgınız gıbı olur ama benım kaynana ben sımdı orda otururken ayrı ev ısteyınce cok sorunlar cıkardı cunku ben orda olsaydım kendını garantıye alacaktı karsıdakı gelın bakmasa aynı evde oturdugu mecbur bakacaktı bunlar gıbı kene ınsan gormedım ben ben ordAn cıkınca benım bakmayacagımı dusunuyo ama eltım melaıke ondan emın kendısıne bakacagından

Anladığım kadarıyla kv kopmak istemiyor oğullarından yalnızlık korkusu var. Belki size önceden çok kötü şeyler yaptı sizi çok kırdı üzdü ama büyüklük sizde kalsın sıra sıra bakarsınız kadına ameliyat olursa. Yaşlı insan aynı bebek gibi oluyor yaş ilerledikçe aslında küçülüyorlar. Duanızı biraz değiştirin. Birbirinize muhtaç olmak yerine birbirinizi anlamak adına edin. :KK31:

kopmak ıstememk degıl o kene gıbı yapısmak yalnızlık korkusu olan ınsan azcık cenesını tutacak kadın hem cenesını tutmuyor ben her ıstedıgımı solerım ıcımde bırakmam stres atıyorum ben dıyor o zaman ben de onun cenesını cekmek zorunda degılım ıkı ınsan bıle bırbırını sevıp asık olup evlenıyor ama evlılıkte bıle karsılıklı bazı seylerden tavız vermeden olmuyor bu kendı karakterınden hıc tavız vermeyecek sureklı laf sokup soleyecek ben cekmeye mecburmuyum

Allah kimseyi kimseye mecbur etmesin

Yarin ne olacagimiz hic belli degil
buyuk konusmamak gerek

ama elden ayaktan dusme
ameliyat hastalik gibi durumlarda bakmaliyiz bence

bizlerin de evladi var
yarin basimiza gelmeyeceginin garantisi yok

siz kendinizi koyun yerine
bakacak kisiler var
ama kimse bakmak istemiyor
ne yapardiniz?

bir anne baba icin cok aci bir durum..

valla kendı bu kadar korktuguna gore bana kım bakacak dıye kendısı demekkı bakmamıs kendıde ayrı yasamıs kaynanasından hukumet gıbı her kararı kendı alıyor yanındakı gelını ona sormadan bıse yapamıyor ama kendı bakmısmı acaba onda bu kadar korkuyo olmasın

Eğer annem olsaydı bakar mıydım sorusunu sorun kendinize.
Ben bakardım. Bizde yaşlanıcaz, Allah korusun bir hastalık kapımızı çaldığında birine ihtiyacımız olduğunda uzattığımız elimizin boş kalması durumuyla başbaşa kalabiliriz.
Ne ekerseniz onu biçersiniz unutmayın.
Ama içinizden gelmiyorsa, söylenecekseniz, sorun edecekseniz bakmamanız daha iyi. Birine bakmak gönül işidir. Zoraki yapılan işten asla hayır gelmez.

Eğer annem olsaydı bakar mıydım sorusunu sorun kendinize.
Ben bakardım. Bizde yaşlanıcaz, Allah korusun bir hastalık kapımızı çaldığında birine ihtiyacımız olduğunda uzattığımız elimizin boş kalması durumuyla başbaşa kalabiliriz.
Ne ekerseniz onu biçersiniz unutmayın.
Ama içinizden gelmiyorsa, söylenecekseniz, sorun edecekseniz bakmamanız daha iyi. Birine bakmak gönül işidir. Zoraki yapılan işten asla hayır gelmez.

valla bole solenecegını bılıyordum ıste kendı annen olsa falan dıye ıste sızde yaslanacaksınız falan bunu goze alarak yazdım benım kaynana ole sızın bıldıgınız gıbı degıl o bı acayıp kendı son derce hassas narın hıc laf kaldıramaz hemen darılır ama baskasına catır catır sole hıc dusunmez buda uzulur mu dıye
bende zaten o yuzden dua edıyorum sız benı anladınız heralde baksamda ofkelıyom sevkatle bakamam gunaha gırerım allah o yuzden dua edıyorum bakmak zorunda bırakma dıye

Evladı annesine bakmak zorunda ama gelin,damat bakmak zorundamı? vicdanına kalmış bişe..

Öncelikle Alah kimseyi kimseye muhtaç etmesin... Anneannem hep 2 gün yatak, üçüncü gün toprak istiyorum der, ne kadar haklı...
Biraz empati yapmaya çalış.. senin annen baban hasta olduklarında veya yaşlandıklarında, onlara ben size bakmak zorunda değilim diyebilir misin? ya da abinin veya kardeşinin hanımı, öyle bi mecburiyetim yok deyip, umursamasa hoşuna gider mi, razı olur musun?
Zorunluluk değil belki, ama hem vicdanen hem de mantıklı düşündüğün zaman olması gereken bu...
Yaşlı insanların, oğlu, kızı dururken, yabancı birinin bakımını üstlenmesi veya huzurevine gönderilmesi hiç adil değil bence...

Öncelikle Alah kimseyi kimseye muhtaç etmesin... Anneannem hep 2 gün yatak, üçüncü gün toprak istiyorum der, ne kadar haklı...
Biraz empati yapmaya çalış.. senin annen baban hasta olduklarında veya yaşlandıklarında, onlara ben size bakmak zorunda değilim diyebilir misin? ya da abinin veya kardeşinin hanımı, öyle bi mecburiyetim yok deyip, umursamasa hoşuna gider mi, razı olur musun?
Zorunluluk değil belki, ama hem vicdanen hem de mantıklı düşündüğün zaman olması gereken bu...
Yaşlı insanların, oğlu, kızı dururken, yabancı birinin bakımını üstlenmesi veya huzurevine gönderilmesi hiç adil değil bence...

onu hıc bı yer kabul etmez o huzur evıne gıtse oranında huzurunu kacırır

buraya vıcdan yapanlar yerıne var kendı annenı babanı dusun falan dıye bence benım gıbı kaynanasıyla sorun yasayanlar yazsınn bıde onları dınleyın kolay degıl sıze kotuluk yapan bırıne sevkatle hakkıyla bakmam gercı cennetı kazanmak ta kolay degıl ıste

dediğin gibi, oğlu alsa annesini eve getirse, biz bakacağız diye, evet bakmak zorundasın...
ya tamam dicen, ya da eşini de evliliğini de gözden çıkartacaksın...
çünkü, hiç bi eş, dinimizce ben bakmak zorunda değilim,annenden sen sorumlusun, ben yokmuşum gibi davranın zihniyetini kabul etmez...
Allah kayınvalideni bakıma muhtaç hale getirmesin o zaman ne diyelim...

X