Kolposkopi, Biyopsi ASC-US, HPV, cin1, cin2, cin3 Tecrübelerimizi Paylaşalım

merhabalar,

Benim hikayem yaklaşık 2-3 hafta önce başladı. akıntı ve kasıkta ağrı şikayeti ile jinekoloğa gittim çok fazla iltihap olduğunu söyledi ve hemen antibiyotik ve fitil verdi, bu arada da smearde aldı. Smear testim sonucunda ASC-US çıktı, ilacın bitsin tekrar testi yenileyelim yine aynı çıkarsa 1-2 ay sonra tekrar yenileyebilirz duruma bakarız dedi. Yada direkt onkoloji bölümününde bulunduğu bir hastane varmış oraya gitmemi ve kolkoskopi yaptırmamı söyledi.Onkoloji kelimesini duyunca dünya yıkılmış gibi hissettim, hemen başka bir jinekoloğa gittim ve o da bana iltihabın tamamen geçmesini ve ondan sonra testi yenilememi önerdi ve biraz rahatlatıcı konuştu. İlaçlarım bitti ve antibiyotiğin etkisi ile bu seferde mantar oluştu, mantar için ilaç kullanırken 3-4 gün sonra regl oldum, şimdi regl bitmesini bekliyorum. Bu smear testinden 9 ay önce smear testi yaptırmıştım ve temiz çıkmıştı, 4 ay önce kürtaj olmuştum. şimdi smear test sonucunda çıkan ASC-US'un sebebi HPV mi, Kürtaj buna sebep olmuş olabilir mi, iltihap nedeni ile mi sürekli düşünüyorum. ilk sonucu aldığımda 2 hafta boyunca sabah- akşam düşünüyordum, ama sizin paylaşımlarınızı okuduktan sonra çok rahatladım, bu süreci sıkıntısız geçirmeme çok yardımcı oldu. Benim merak ettiğim şey ilk ASC-US sonucundan 1 ay sonra tekrar smear testi yaptırmak için erken mi (bu süreçte ne değişir ki diye düşünüyorum)?, bir de HPV pozitif çıkan arkadaşlar; sizlerde genital siğil var mı ?

fcan geçmiş olsun cnm... bnm hikayemde aynı senin gibi kasık ağrısı iltihap smear sonucu ascus...dünya başıma yıkıldı....fitil kullandım tekrar smear yine ascus.....sonra biyopsı...biyopsi temiz cıktı...daha doğrusu iltihap çıktı...doktor 3 aysonra kontrole çağırdı.....şimdi bnmde anlamdığım bişey çıkmadı tekrar niye kontrole çağırdı ve bişey çıkarmı bundan sonra......

fcan geçmiş olsun cnm... bnm hikayemde aynı senin gibi kasık ağrısı iltihap smear sonucu ascus...dünya başıma yıkıldı....fitil kullandım tekrar smear yine ascus.....sonra biyopsı...biyopsi temiz cıktı...daha doğrusu iltihap çıktı...doktor 3 aysonra kontrole çağırdı.....şimdi bnmde anlamdığım bişey çıkmadı tekrar niye kontrole çağırdı ve bişey çıkarmı bundan sonra......

Filo mrb,
canım ikinci smear testin de ascus çıkmasına rağmen biyopsi sonucun temiz çıkmış çok şükür, korkulacak birşey kalmamış diye düşünüyorum. Okuduğum bilgilere göre 3 ay ve 6 ay olmak üzere kontrollerde 3 kez üst üste temiz çıkması ve ondan sonra senede 1 kez rutin kontrollerin yapılması gerekliymiş diye bir bilgi okumuştum. Sanırım doktor bu sebeple seni 3 ay sonra çağırmıştır. 2. semar testini ilk ascus çıktıktan ne kadar süre sonra yaptırmıştın, bir de HPV DNA testi yapıldı mı sana ?

Filo mrb,
canım ikinci smear testin de ascus çıkmasına rağmen biyopsi sonucun temiz çıkmış çok şükür, korkulacak birşey kalmamış diye düşünüyorum. Okuduğum bilgilere göre 3 ay ve 6 ay olmak üzere kontrollerde 3 kez üst üste temiz çıkması ve ondan sonra senede 1 kez rutin kontrollerin yapılması gerekliymiş diye bir bilgi okumuşt Sanırım doktor bu sebeple seni 3 ay sonra çağırmıştır. 2. semar testini ilk ascus çıktıktan ne kadar süre sonra yaptırmıştın, bir de HPV DNA testi yapıldı mı sana ?

cnm aslında 2.smear benimde kafamada soru işareti uyandırmıştı...fitili kullandıktan hemen sonra yapıldı smear....hpv falan yapılmadı ama biyopside iltihap çıktı....bundanda ascus olabilir diye internette okumuştum..onkolojıde biyopsi oldum doktor test falan istemedi....

Filo mrb,
canım ikinci smear testin de ascus çıkmasına rağmen biyopsi sonucun temiz çıkmış çok şükür, korkulacak birşey kalmamış diye düşünüyorum. Okuduğum bilgilere göre 3 ay ve 6 ay olmak üzere kontrollerde 3 kez üst üste temiz çıkması ve ondan sonra senede 1 kez rutin kontrollerin yapılması gerekliymiş diye bir bilgi okumuştum. Sanırım doktor bu sebeple seni 3 ay sonra çağırmıştır. 2. semar testini ilk ascus çıktıktan ne kadar süre sonra yaptırmıştın, bir de HPV DNA testi yapıldı mı sana ?

bence korkacağın hiçbirşey yok, bana ilk doktor ascus çıkınca hemen kolposkopi yaptır demişti, aradan birkaç saat geçti ve ben aynı sonuçla 2. bir doktora gittim ultrasonla baktı, muayene etti smear sonucuna baktı, bu ascus çıkmasının sebebi iltihapta olabilir dedi tamamen iyileş 2. smear testini öyle yapalım dedi ama ben tamamen iyileşmeden mantar oldum, o da tam iyileşmeden regl oldum, şimdi regl bittikten sonra tekrar smear testi yaptırcam ama çok korkuyorum, smear testinde direkt normal çıkıp bu kabustan uyanmak istiyorum :KK43: bakalım beni neler bekliyor....sen direkt sonuca gitmişsin, biyopsi yapılmış ve temiz çıkmış, düzenli kontrolllerle sorun kalmaz umarım...

cnm aslında 2.smear benimde kafamada soru işareti uyandırmıştı...fitili kullandıktan hemen sonra yapıldı smear....hpv falan yapılmadı ama biyopside iltihap çıktı....bundanda ascus olabilir diye internette okumuştum..onkolojıde biyopsi oldum doktor test falan istemedi....

bence korkacağın hiçbirşey yok, bana ilk doktor ascus çıkınca hemen kolposkopi yaptır demişti, aradan birkaç saat geçti ve ben aynı sonuçla 2. bir doktora gittim ultrasonla baktı, muayene etti smear sonucuna baktı, bu ascus çıkmasının sebebi iltihapta olabilir dedi tamamen iyileş 2. smear testini öyle yapalım dedi ama ben tamamen iyileşmeden mantar oldum, o da tam iyileşmeden regl oldum, şimdi regl bittikten sonra tekrar smear testi yaptırcam ama çok korkuyorum, smear testinde direkt normal çıkıp bu kabustan uyanmak istiyorum :KK43: bakalım beni neler bekliyor....sen direkt sonuca gitmişsin, biyopsi yapılmış ve temiz çıkmış, düzenli kontrolllerle sorun kalmaz umarım..

merhabalar,

Benim hikayem yaklaşık 2-3 hafta önce başladı. akıntı ve kasıkta ağrı şikayeti ile jinekoloğa gittim çok fazla iltihap olduğunu söyledi ve hemen antibiyotik ve fitil verdi, bu arada da smearde aldı. Smear testim sonucunda ASC-US çıktı, ilacın bitsin tekrar testi yenileyelim yine aynı çıkarsa 1-2 ay sonra tekrar yenileyebilirz duruma bakarız dedi. Yada direkt onkoloji bölümününde bulunduğu bir hastane varmış oraya gitmemi ve kolkoskopi yaptırmamı söyledi.Onkoloji kelimesini duyunca dünya yıkılmış gibi hissettim, hemen başka bir jinekoloğa gittim ve o da bana iltihabın tamamen geçmesini ve ondan sonra testi yenilememi önerdi ve biraz rahatlatıcı konuştu. İlaçlarım bitti ve antibiyotiğin etkisi ile bu seferde mantar oluştu, mantar için ilaç kullanırken 3-4 gün sonra regl oldum, şimdi regl bitmesini bekliyorum. Bu smear testinden 9 ay önce smear testi yaptırmıştım ve temiz çıkmıştı, 4 ay önce kürtaj olmuştum. şimdi smear test sonucunda çıkan ASC-US'un sebebi HPV mi, Kürtaj buna sebep olmuş olabilir mi, iltihap nedeni ile mi sürekli düşünüyorum. ilk sonucu aldığımda 2 hafta boyunca sabah- akşam düşünüyordum, ama sizin paylaşımlarınızı okuduktan sonra çok rahatladım, bu süreci sıkıntısız geçirmeme çok yardımcı oldu. Benim merak ettiğim şey ilk ASC-US sonucundan 1 ay sonra tekrar smear testi yaptırmak için erken mi (bu süreçte ne değişir ki diye düşünüyorum)?, bir de HPV pozitif çıkan arkadaşlar; sizlerde genital siğil var mı ?

fcannn, geçmiş olsun. ben de ascus mağduruyum. hpv negatif, biyopsi temiz çıktı ama ascusun cin1e dönüşmesine engel değil bu. ben de ilk fırsatta kontrole gideceğim. biyopsi yapılalı 6 aya yakın oldu. hücrelerim neye dönüştü veya dönüşmedi çok merak ediyorum... ben vajinal akıntı için çok fazla miktarda ilaç kullandım ama verilen mantar ilaçlarını boşa içmiş oldum çünkü geç de olsa mantar olmadığımı farkettiler. çok ilaç kullanmamdan dolayı yapının bozulup ascus çıktığını umuyorum. gerçi ne hikmetse kolposkopiden sonra akıntım ciddi oranda azaldı. yeni smearinde iyi haberler almanı umuyorum.

fcannn, geçmiş olsun. ben de ascus mağduruyum. hpv negatif, biyopsi temiz çıktı ama ascusun cin1e dönüşmesine engel değil bu. ben de ilk fırsatta kontrole gideceğim. biyopsi yapılalı 6 aya yakın oldu. hücrelerim neye dönüştü veya dönüşmedi çok merak ediyorum... ben vajinal akıntı için çok fazla miktarda ilaç kullandım ama verilen mantar ilaçlarını boşa içmiş oldum çünkü geç de olsa mantar olmadığımı farkettiler. çok ilaç kullanmamdan dolayı yapının bozulup ascus çıktığını umuyorum. gerçi ne hikmetse kolposkopiden sonra akıntım ciddi oranda azaldı. yeni smearinde iyi haberler almanı umuyorum.

inşallah jooker,
benim durumum henüz ilk ascus sonucunda, cuma günü için doktordan randevu aldım daha önce gitmediğim bir doktora gideceğim, olayların gelişimini anlatacam kendisine, bakalım kolposkopi mi yapar, biyopsi mi yapar, sadece önce bir smear mi yapar, hpv testi mi yapar bilmiyorum ama tek bildiğim çok korkuyor olduğum :KK43: bu kabusun bir sonu var mı acaba ?

Son düzenleme:
inşallah jooker,
benim durumum henüz ilk ascus sonucunda, cuma günü için doktordan randevu aldım daha önce gitmediğim bir doktora gideceğim, olayların gelişimini anlatacam kendisine, bakalım kolposkopi mi yapar, biyopsi mi yapar, sadece önce bir smear mi yapar, hpv testi mi yapar bilmiyorum ama tek bildiğim çok korkuyor olduğum :KK43: bu kabusun bir sonu var mı acaba ?

sıkma canını, doktorunla görüştükten sonra rahatlarsın. ayrıca ikinci smearda ascus çıkmayabilir de. yani çok uzun bir yolun başındayız. kontrolleri ihmal etmedikten sonra endişe et, ihmal etmemek adına. Ama kabuslara girme hiç.

inşallah jooker,

cnm hayırlı haberler olsun inş.....bize haber verirsin....

cnm sanada geçmiş olsun...iltihaptan dolayıda ascus çıkabiliyormuş...öyle olmasını dilerim....inş. bir sonraki smear larımız temiz çıkar.....

sıkma canını, doktorunla görüştükten sonra rahatlarsın. ayrıca ikinci smearda ascus çıkmayabilir de. yani çok uzun bir yolun başındayız. kontrolleri ihmal etmedikten sonra endişe et, ihmal etmemek adına. Ama kabuslara girme hiç.

evet haklısın ihmal etmek lazım, üstelik o kadar pinpirikli biriyim ki normal her insan yılda 1 smear testi yaptırması gerekirken ihmal edip yaptırmıyorlar. Benim bir önceki smear testim daha 9 ay önce yapılmış ve temiz çıkmıştı. İnşallah bende sizler gibi temiz sonuç alırım, teşekkür ederim ilginiz için, paylaşımlar sıkıntıları azaltıyor biraz...

Bir hastanın rutin smear incelemesinde ASCUS gelmişse bu genellikle benign (iyi huylu) bir durum olup sıklıkla nonspesifik bir vajina-serviks iltihabından kaynaklanır...............bir yazıdan kopyaladım.....

selaamm gingery nasılsın geçtimi ağrıların..kontrolün ne zaman..inci tanesi transferin oldumu..hayırlı haberlerini bekliyoruz..bu bahar çok hamile kalan var :) darısı bizlere hayırla sağlıkla ..

selamlar,
hepinize geçmiş olsun..
1 nisan'da leep yapıldı, ilk hafta hiç bir sıkıntım olmadı. 2. hafta sanıyorum regl oldum , normalden çok farklı değildi sadece biraz daha fazla oldu , geçtikten 3 gün sonra bir gün süren bir ara kanama oldu baya korktum açıkçası fakat doktoruma ulaşamadım. cebinden aradım, hastaneyi aradım, not bıraktım mail attım.. hiç bir şekilde dönmedi ve bu da canımı çok sıktı.halbuki doktoruma çok güvenmiştim ama baya ilgisiz çıktı. 6 hafta sonra kontrol demişti 3 hafta geçti 3 haftam daha var, ama ona mı gideyim bir başka doktor mu bulayım bilemiyorum.sanırım takip açısından ona gideceğim fakat bir başka doktor görüşü daha almak istiyorum . çünkü leep ile alınan parça yandığı için incelenemedi ve sınırlarda devam eden bir durum söz konusu mu bilemiyorum.
bir doktor leep ten sonra 6 ay beklememi önerdi bebek için. kendi doktoruma henüz sorma fırsatım olmadı fakat nette 3 ay sonra denemeye başlayabilirsiniz yazan sitelerde var. leep sonrası ile ilgili çok fazla bilgiye ulaşamadım. daha önce olan arkadaşlardan yorum bekliyorum konu ile ilgili.

selamlar,
hepinize geçmiş olsun..
1 nisan'da leep yapıldı, ilk hafta hiç bir sıkıntım olmadı. 2. hafta sanıyorum regl oldum , normalden çok farklı değildi sadece biraz daha fazla oldu , geçtikten 3 gün sonra bir gün süren bir ara kanama oldu baya korktum açıkçası fakat doktoruma ulaşamadım. cebinden aradım, hastaneyi aradım, not bıraktım mail attım.. hiç bir şekilde dönmedi ve bu da canımı çok sıktı.halbuki doktoruma çok güvenmiştim ama baya ilgisiz çıktı. 6 hafta sonra kontrol demişti 3 hafta geçti 3 haftam daha var, ama ona mı gideyim bir başka doktor mu bulayım bilemiyorum.sanırım takip açısından ona gideceğim fakat bir başka doktor görüşü daha almak istiyorum . çünkü leep ile alınan parça yandığı için incelenemedi ve sınırlarda devam eden bir durum söz konusu mu bilemiyorum.
bir doktor leep ten sonra 6 ay beklememi önerdi bebek için. kendi doktoruma henüz sorma fırsatım olmadı fakat nette 3 ay sonra denemeye başlayabilirsiniz yazan sitelerde var. leep sonrası ile ilgili çok fazla bilgiye ulaşamadım. daha önce olan arkadaşlardan yorum bekliyorum konu ile ilgili.

merhaba canım mutlaka başka doktorunda fikrini al bi doktorun göden kaçırdığını diğeri görebiliyor..6 ay çok değilmi bebek için..2 3 ay yeterli diye duyyordum..herşeyini sor canım doktorunda gerçekten ilgisizmiş..onlara göre hava hoş tabii..olan bize oluyor...tekrar smear vercekmisin..bende tüp bebek tedavisine başlamıştım yarım kaldı canım..yumoşlardan sadece 1 büyüen oldu..diğer ay deniyelim dedi doktor..hayırlısı bakalım..

3 hafta sonra gittiğimde smear alırlar heralde canım.. tüp bebek tedavisi ile ilgili çok fazla bilgim yok, inşallah en yakın zamanda neticesini alırsın ve yavruna kavuşursun..

inşallah jooker,

fcannn doktora gittinmi.....ne dedi doktor....

fcannn doktora gittinmi.....ne dedi doktor....

mrb,
dün doktora gittim, kolposkopi yapıldı, kolposkopide farklı hücreler görünüyordu, doktor bu hücre bozulmasını enfeksiyonda yapabilir dedi ama ben öyle olduğunu düşünmüyorum, çünkü enfeksiyon her zaman olurdu ve her yıl yaptırdığım smear testi temiz çıkardı, bu sefer yapılan smear testi ascus çıkmıştı bu sebeple kötü bir şey olduğu korkusu yaşıyorum. Doktor kolposkopi sırasında bozukluk olan alanlardan toplamda 4 adet biyopsi aldı, sonucu 1 hafta sonra belli olacak, korkuyla sonucu bekliyorum :KK43: kolposkopi sırasında şüpheli hücreleri görüp, biyopsi alınıp temiz çıkan birileri var mıdır ki :KK43:( benim küçük bir yaram varmış, eğer sonuç temiz çıkarsa bir sonraki adet döneminden sonra yarayı donduralım dedi, böylelikle enfeksiyondan da kurtulursun dedi, bir sürü ilaç verdi. Bu arada herkes kolkospode veya biyopsi de hiç canın yanmıyor diyordu, canım da yandı ve o an o kadar çok piskolojim bozuldu ki anlatamam, ağlama noktasındaydım :KK43: İnşallah sonuç iyi çıkar, benim için korkulu süreç başladı :KK43:( bu arada biyopsi temiz çıkarsa sana daha önce söylemiştim sanırım 6 ay ara ile 3 kez smear testinde temiz çıkması gerekiyormuş, senelik rutin kontrole dönmek için.

Son düzenleme:
X