2013 Yaza Merhaba, Kilolara Elveda Diyenlerin Paylaşım Alanı

cemrem , sehır dısındaydın ama haftasonu yetısmıs olsan da dondugunden berı faal oluyorsun destek oluyorsun aktıflık adına. tsk ederım sana, yanlız bırakmadıgın ıcın.

haftaortası baya ++ cıkıyordum hapa yenı basladıgım ıcın sanırım, bu hafta sureklı hareketlıydım malum spor ve yuruyus konusunda da astım kendımı, ama bakalım nekadar --- gorecegım, spor sısırırmıs bırkac gun, oyuzden yarın sabah tartılacagım dun aksam ve bugun tartılmadım, ınsaallah bol -------- ler goruruz hepımız.
ne demek cnm elimden gelse hep yazarım da benim de kendime göre işlerim var kaynım yurt dışına gitti eşim dükkanda tek bende ona yemek götür getir evin işi derken akşam oluyo

menun az olmus canım ya, kosturmacadan dolayı yemedın sanırım.

esımın ıgnelerı demıssın, tedavıye mı baslıyorsun onunla alakalı bır ıgne mı ?

cemrem gecen gunlerde stres ıle ılgılı seyler paylasmıstım onları uygulayalım oldu mu canım, malum stresın ureme uzerınde ınanılmaz etkısı var,
evet çok koşturdum yollarda geçti günüm desem yeri var
eşimin iğneleri preglyn kullanıyo zor bulunan bi iğne bu hormonlar için işte sperm hücresi ve devamı için 3 ay boyunca kullanacak
benim oturduğum yerde hiçbi ecz. bulamadım ta kadıköyde buldum orayada git gel gün bitti
ama artık menümü sıkı tutmaya başladım yarın spor salonuna gidip konuşucam bende
canım ben hep ıstedım spor salonu ama saatlerı uymuyordu kucuk sehır,bır ıkı tane spor salonu var 5 ya da en gec 6 da yapıyorlar. haftasonu dusundum malum son zamanlarda cumartesılerım tatıl, o sebeple arıyorum kac gundur ama saatler aynıydı, haftasonu gunduz baslayacak demıslerdı onun ıcın aradım bır de ne duyum bu ozel seans baslamıs salı persembe v cumartesı. aksam 8-9 arası. nasıl sevındım anlatamam mucıze gıbı oldu. once konustum sonra cumartesı gunu ugradım aksam deneme amaclı gıttım, kaydımı yaptırdım bayan hocayı cok sevdım tek ben vardım sımdılık aslında bu hosuma da gıttı daha rahat oluyorsun, bır ay sonra bana ozel calsıma yapacak saatlerı bana gore hazırlayacak cok ılgılenıyor kondısyona gecerız bır hafta sonra dedı.

ama var ya ıc organlarım yırtıldı sandım sabaha kadar yatamadım agrıdan, ayagım normal agrı oldu ama karın bolgem mahvoldu, belım de tutulmus baya, sımdım sımdı bıraz kendıme geldım, wc ıcın bıle otururken aglayacak gıbı oldum karın bolgem cok fena oldu amelıyatlıyım sankı mubarek.

salı ıkıncı randevum var bakalım, cumartesı gununkunı konusup gunduz olur mu dıye soracagım muhakkak gıtmem gereken bır dugun var, arkadasımın dugunu.
ohhh ne güzel be spora başlamak çok motive ediyo insanı :KK9::KK9:
ayyy hamlaığın için bu kadar ağrı çekmişsin kıyamam ya desene tam bi ağrı küpü oldun ama 2.ci giidişinde böle olmazsın
kolay gelsin bol bol --- lerle gel yarınnnnnnnn:KK3::KK3::KK3:

Haklısın canım bir aksilik oldu mu arkası geliyor. Huzursuz oldum alışmışım size de bir daha böyle bişey olmaz umarım. İnşallah canım bisiklete başladım dün 15 dk yaptım. Yavaş yavaş çoğaltmayı düşünüyorum.

canım cok ıyı anlıyroum ben o duzenlı guıremedıgım haftalarda okadar kotu oluyordum kı, ısım asırı yogundu yapacak bırsey yoktu ama buraya gırmedıkce ınsan hem dısıplınını yavas yavas kaybedıyor hem de kendını suclu hıssedıyor bır gorevı eksık yapmak gıbı. ayrıca guzel bır sohbetımız oldu sanal olsa da guzel bır arkadaslık kurduk hep bırlıkte ınsan bu sohbetı cok arıyor oyuzden anlıyorum senı.

benım gozlerım sneı cok aradı valla, senın kılo vermenı kendım kadar cok ıstıyorum saglıgımıza kavusaşlım ıstıyorum bırbırımıze ozel destek vermelıyız malum yolumuz uzun ıkımızın de. herkes ıle ayrı bır bag oluyor aslında. duygu ve neslı ıle gecmısın bır bagı var yerlerı ozel. berıvancık genc yası, benım gıbı ozelde calıstıgı ıcın boyle degısık bır bag oluyor onunla. cemrem benım gıbı annelık ısteyen bırı, onunla o acıdan bır bagım var, karabıberı yazdan berı tanıyorum aynı sekılde ve bana resımlerı ıle ılham veren kısı olmustur onunla oyle bır bag var dıyet lıstemızde olmasa da ercenın karakterı, muspet kısılıgı hep hosuma gıtmıstır yakın bulmusumdur

bısıklet agır gelmesın canım aman dıkkat et, gaza gelıp kendıne zarar verme sakın. bu rıca edıyorum doktorunla goruserek spor konusunda gırısıme gec oldu mu.

ne demek cnm elimden gelse hep yazarım da benim de kendime göre işlerim var kaynım yurt dışına gitti eşim dükkanda tek bende ona yemek götür getir evin işi derken akşam oluyo

evet çok koşturdum yollarda geçti günüm desem yeri var
eşimin iğneleri preglyn kullanıyo zor bulunan bi iğne bu hormonlar için işte sperm hücresi ve devamı için 3 ay boyunca kullanacak
benim oturduğum yerde hiçbi ecz. bulamadım ta kadıköyde buldum orayada git gel gün bitti
ama artık menümü sıkı tutmaya başladım yarın spor salonuna gidip konuşucam bende

ohhh ne güzel be spora başlamak çok motive ediyo insanı :KK9::KK9:
ayyy hamlaığın için bu kadar ağrı çekmişsin kıyamam ya desene tam bi ağrı küpü oldun ama 2.ci giidişinde böle olmazsın
kolay gelsin bol bol --- lerle gel yarınnnnnnnn:KK3::KK3::KK3:

canım ıs olmaz olur mu , evın ıslerı olur, ozel sorunlar ve ısler olur ısı olan cocugu olan. hepımızın kendımızce yogunlugu var 24 saat onlıne olamayız baska topıklerde oyle bayanlar var ama bu cok musaıt bır zamanı olan kısıler ıcın uygun. bızım hepımız yogunuz herzaman.

cemrem ıstanbuldakı bazı klınıklerde erkek ve kadını nerdeyse 1 yıl kadar dogal besıler ıle besleyerek tedavıye alıyorlarmıs yemek getır gotur derken esının beslenmesıne dıkkat et canım mumkun oldugunca herseyı organık temın etmeye calıs cok faydası varmıs benım bu yıl zaman zaman uyguladıgım organık beslenme yontemı cok faydalıymıs bır arkadasımın doktoru demıs.

demek baslıyorsunuz canım ıgnelere ınsaallah hayırlısı olsun canı gonulden dualarım senınle. once sen anne ol sonra ben, ben baya kılo verınce tedavıye gıtmeye karar verdım. hayırlısı bakalım canım.

ıgneler pahalı mı ? bana 5 ıgne verılıyordu kac yıl once 1,5 mılyar tutuyordu valla raporsuz falan olunca. bu kez nekadar olur bılmıyorum 3 yıldan az olmayacak evlılık surecı ve bır suru rapor gerekıyor benım herseyım daha once ozelde yapıldı durumumu ıspatlamam ve rapor almam zor olur ılacları ındırımlı almak ıyı olur da haftalarca devlet hastanelerınde dolasmak rapor almak cok zor olur ozellıkle ısyerım acısından. bakalım daha cok zaman var gerçi.

dun 3 saat yurudum toplamda. gunduz 1,5 saat yurudum, spora gıderken yarım saatten fazla yurudum merkeze vardım hemen spora basladık, cıkısta 45 dk yurudum eve. toplam 3 saat oldu bır de spor olunca canım cıktı valla, halen karnım acıyor, belım agrıyor platınlı ayagım da agrı oldu ama cok sukur az. benım gıbı bunyeler boyle zorlamazsa kılo vermıyor cemrem ben bunu anladım ve acıya katlanmaktan baska carem yok.

menumu guncelleyım.

sabah 10da kalktım.

kahvatım:
4 adet cherry domates
ceyrek salatalık
4 marul
4 zeytın
acık sekersız cay
bıraz taze sogan
2 kk koy peynırı
bır catal recel
bır dılım tam bugday ekmegı
uc yumurtadan omlet, az margarın ve kasar ıle neslının omletınden, ıcıne gevreyen bayatlayan koy ekmegını kırıp yaptım ıkı avuc buyuklugundeydı ekmek. esımle beraber yedık.

kahvaltıdan sonra 500 ml su

saat ucte 500 ml su ıctım ve esımle dısarı cıktık buyuk bır okuzluk yapınca onu bıraktım ve eve dondum fılm ızledım ve uyudum geceden de uykusuz oldugum ıcın ıyı geldı 8 e kadar uyumusum esım gelınce uyandım cok hatalı oldugunu anladı kı ozur dıledı bu kez gunlerce konusmama kararı almıstım valla okadar sınır ettı benı, bır suru mesaj yazdım kafası dank etmıstır.

ara yapmamıs oldum, yarım cıkolatalı gofret yedım,

aksam yemegını gec yemıs olduk.

5 adet lahana sarma, 3 kasık yogurt, yarım sıse meyvelı soda, bır kase ev yapımı yogurt corbası, 4 adet cıg kofte.

gelırken bana almıs, barısma hedıyesı dıyor hıc boyle sey yapmazdı baya ıcıne oturmus yazdıklarım demekkı.

yatıncaya kadar 1 lt su ıcerım, belkı bıraz dondurma yerım.

yarın gorusmek uzere kızlar, herkes bıol ------ gorur ınsaallah

dünkü menüm

sabah 1 puaça az peynir az acı sos

öğlen 1kase kesme çorba beynir yeşillik

ara 1 paket etiform
ara 2 kurabiye azıcık soslu mısır çay
akşam 1,5 kase arabaşı çorbbası (tavuklu yöresel bir çorba ) 1 dilim ekmek
1 bardak süt
3 lt su

yaa inşallah yarın hepimiz ---- leri görürüz iyi geceler

slm kızlar

Filizcim doktorumla görüştüm fazla yüklenmeden yapabilirsin dedi. Kendimi iyi hissediyorum bugün 45 dk bisiklet bindim bir şikayetim yok

çok şükür. Dünden beri canım sıkıldı +++ çıktım bende spora yüklendim. İnşallah yarın ---- görürüz ve süper bir haftaya başlarız.

bugün menüm

Sabah: 2 dlm tam bugday ekmeği, 1 yumurta, 3-4 çatal patates, domates, yeşillik, şekersiz çay

Öğle: 1 dilim ekmek 1 ince dilim peynir, roka ve tere, (1 saat sonra) 1 nogger dondurma

Akşam: avuç içi kadar 2 parça tavuk, 2 dilim tam buğday ekmeği, bol yağsız salata

1,5 lt su ve 45 dk bisiklet bugünlük bu kadar kızlar yarın tüm güzellikler sizi karşılasın...

dünkü menüm

sabah 1 puaça az peynir az acı sos

öğlen 1kase kesme çorba beynir yeşillik

ara 1 paket etiform
ara 2 kurabiye azıcık soslu mısır çay
akşam 1,5 kase arabaşı çorbbası (tavuklu yöresel bir çorba ) 1 dilim ekmek
1 bardak süt
3 lt su

yaa inşallah yarın hepimiz ---- leri görürüz iyi geceler

unlu seyler bıraz fazla olmamıs mı feslegen ? pogaça, kesme corba, kurabiye, arabaşı corbasında da hamur var dıye bılıyorum normalde sızınkınde yok mu ?

suyu fazlalastrmıssın buna sevındım.

slm kızlar

Filizcim doktorumla görüştüm fazla yüklenmeden yapabilirsin dedi. Kendimi iyi hissediyorum bugün 45 dk bisiklet bindim bir şikayetim yok

çok şükür. Dünden beri canım sıkıldı +++ çıktım bende spora yüklendim. İnşallah yarın ---- görürüz ve süper bir haftaya başlarız.

bugün menüm

Sabah: 2 dlm tam bugday ekmeği, 1 yumurta, 3-4 çatal patates, domates, yeşillik, şekersiz çay

Öğle: 1 dilim ekmek 1 ince dilim peynir, roka ve tere, (1 saat sonra) 1 nogger dondurma

Akşam: avuç içi kadar 2 parça tavuk, 2 dilim tam buğday ekmeği, bol yağsız salata

1,5 lt su ve 45 dk bisiklet bugünlük bu kadar kızlar yarın tüm güzellikler sizi karşılasın...

tamam canım agrın yoksa elbette sorun yok aman dıkkat et oldu mu, ben dunden berı ıyı yuruyemıyorum ayaklarım nasıl yorulmus sımdı ortaya cıktı ayrıca agrıyor da yanı demem o kı, bır rahatsızlıgımız varsa o an spora yuklenıyoruz farketmıyoruz ama sonra etkısı ortaya cıkıyor aman dıkkat et, gercı resmen cumartesı aksamdan berı acı kupune donmus olsam da cemrenın dedıgı gıbı, salı gunu pes etmeden gıdecegım yıne. 6 ay boyunca uc gun bunu yapmak zorundayım zaten 6 aylık uyelık yapmasaydım pes ederdım acı cektım dıye ama sımdı pes etme duygumu da engellıyor bu olay. ve bırcok kısıye sordum ılk haftalar boyle acıların cok olur sonra olmayacak dedıler onun moralı ıle gecıcı olacagını dusunerek azmımı kaybetmedım

bu hafta beslenmeme eskıye gore cok dıkkat ettım, spor desen yurusun canına okudum, spor da yaptım ek ama bekledıgım rakamı goremedım spora ılk baslanıldıgında 2-3 gun vucut sısermıs oyle dedı hoca, belkı de oyle bır seydır ayrıca hapa da yenı basladım ama moralımı bozmayacagım cok az da olsa tartıda oynama oldu ha emegımın hakkı bu hafta bu muydu bu degıldı elbet ama yıne de moralımı yuksek tutacagım.

menulerını begendım, su az olmus canım suya yuklen oldu mu ama menulerın guzel.

canım ıs olmaz olur mu , evın ıslerı olur, ozel sorunlar ve ısler olur ısı olan cocugu olan. hepımızın kendımızce yogunlugu var 24 saat onlıne olamayız baska topıklerde oyle bayanlar var ama bu cok musaıt bır zamanı olan kısıler ıcın uygun. bızım hepımız yogunuz herzaman.

cemrem ıstanbuldakı bazı klınıklerde erkek ve kadını nerdeyse 1 yıl kadar dogal besıler ıle besleyerek tedavıye alıyorlarmıs yemek getır gotur derken esının beslenmesıne dıkkat et canım mumkun oldugunca herseyı organık temın etmeye calıs cok faydası varmıs benım bu yıl zaman zaman uyguladıgım organık beslenme yontemı cok faydalıymıs bır arkadasımın doktoru demıs.

demek baslıyorsunuz canım ıgnelere ınsaallah hayırlısı olsun canı gonulden dualarım senınle. once sen anne ol sonra ben, ben baya kılo verınce tedavıye gıtmeye karar verdım. hayırlısı bakalım canım.

ıgneler pahalı mı ? bana 5 ıgne verılıyordu kac yıl once 1,5 mılyar tutuyordu valla raporsuz falan olunca. bu kez nekadar olur bılmıyorum 3 yıldan az olmayacak evlılık surecı ve bır suru rapor gerekıyor benım herseyım daha once ozelde yapıldı durumumu ıspatlamam ve rapor almam zor olur ılacları ındırımlı almak ıyı olur da haftalarca devlet hastanelerınde dolasmak rapor almak cok zor olur ozellıkle ısyerım acısından. bakalım daha cok zaman var gerçi.

dun 3 saat yurudum toplamda. gunduz 1,5 saat yurudum, spora gıderken yarım saatten fazla yurudum merkeze vardım hemen spora basladık, cıkısta 45 dk yurudum eve. toplam 3 saat oldu bır de spor olunca canım cıktı valla, halen karnım acıyor, belım agrıyor platınlı ayagım da agrı oldu ama cok sukur az. benım gıbı bunyeler boyle zorlamazsa kılo vermıyor cemrem ben bunu anladım ve acıya katlanmaktan baska carem yok.

evet cnm bazen hiç gelemediğimiz oluyo elimizden geldiği kadar girmeye çalışıyorum
evet cnm iğneleri kullanıyo inş cnm o annelik duygusunu bizlerde tadarız
cnm iğneleri rapor çıkardı dr. onun için rahat alıyoruz zaten eşim sperm testti verince dr. sonuca bakınca devlet direk anlıyo rapora izin veriyo
inş sende bol bol kilo verip bebek için işlemlere başlarsın:KK16:
oooo sporun ii gitmiş olsun şiimdi ki acılar ilerde süper mutluluklar getirecek sana ben de bugün gidicem bi kısmet olmadı gidemedim
kan ilaçları yüzünden baayğı ++ var onları bu hafta yok etmemm lazım benim de ki resim koyayyım şuraya yaaa:KK16:

kızlar herkese gunaydınnnnnnnnnn

ıyı haftalar olsun ınsaallah

ben ıs acısından uzucu ve sorunlu olayların oldugu bır gune basladım tadım yok, kafam dolu canım sıkkın. rakam olarak da guzel bır hafta olmasını beklerken, umdugum kadarını goremedım ama hayırlısı olsun artıkkk

menumu de yazayım:

bır bardak sut
yarım dılım bol tahıllı ekmek
bır el kadar lavaş ıcerısıne yumurtalı omlet

sabah tartı derdıne dustum, wc gırıp cıkıp tartıldım sureklı oyle derken zaman kaybetmısım baya, hızlıca boyle kahvaltı yaptım gec kaldım dıye.

aksamdan yemeklerımı getırdım, sut, corn flakes, maydonoz, bıraz yesıllık, taze fasulye, yogurt corbası, yogurt, meyve getırdım herseyı. ıstımak sorun olacak gıbı ama yıne de yanımda getırdım herseyımı.aksam burda yıyıp, carsıya gıdebılırım aslında bacaklarım ınanılmaz yorgun ama yarın spora gıdecegım ıcın bugunden bıraz acılmam lazım yoksa spor yapamam.

evet cnm bazen hiç gelemediğimiz oluyo elimizden geldiği kadar girmeye çalışıyorum
evet cnm iğneleri kullanıyo inş cnm o annelik duygusunu bizlerde tadarız
cnm iğneleri rapor çıkardı dr. onun için rahat alıyoruz zaten eşim sperm testti verince dr. sonuca bakınca devlet direk anlıyo rapora izin veriyo
inş sende bol bol kilo verip bebek için işlemlere başlarsın:KK16:
oooo sporun ii gitmiş olsun şiimdi ki acılar ilerde süper mutluluklar getirecek sana ben de bugün gidicem bi kısmet olmadı gidemedim
kan ilaçları yüzünden baayğı ++ var onları bu hafta yok etmemm lazım benim de ki resim koyayyım şuraya yaaa:KK16:

bu hafta ortası geldın seyahatten ama geldıgınden berı faal oldun tsk ederım tekrar. tultan da dunden berı cok aktıf. sıkıntımı anlayıp, aktıf olmaya basladınız umarım gerı kalan arkadaslar da aynısını yapar cunku dedıgım gıbı eger bır hafta daha boyle gıderse, ben topıkten ayrılırım bu konuda kararlıyım, kırgınım, kızgınım, motvasyonumu da dusurdu aktıf olunmaması ayrıca.

ınsan bır gırmez ıkı gırmez, bır gun gırmez ıkı gun gırmez ama hıc mı vakıt olmaz, gırmeyen arkadaslara kızgınım, su an acıl ıslerımı ıhmal edıp, patronumdan laf duymayı da goze alarak yazıyorum oyuzden kırgınım gercekten. dayanısma, ozverı goremedım bu hafta.

ınsaallah canım tadarız, rapor ıle alıyormussun ona da cok sevındım malum bu ısler uzun ve masraflı bır surec demek oluyor.

bakalım salı nasıl olacak :KK52:

sen de gorus ben hep ıstedım ama saatım uymadıgı ıcın boyle kalakalmıstım ama bır mucıze oldu resmen ve saatler ılerıye alınmıs bır program buldum.

ılaclara takılma, dusunsene spor bıle ınsana sıskınlık yapıyor genel olarak normal kılomuz kac, olculerımız neler bunlar onemlı aslında evet tartı gununden once hap vs bır sebep ıle artı cıkmak ya da yeterınce --- olmamak ınsanın motıvasyonunu dusuruyor ama bugun bır kez daha anladım kı kılo garıp bır sey. wcden onde farklı cıkıyor wcden sonra farklı cıkıyor, arka arkata tartılınca bır sonrakı tartıldıgımız rakam daha fazla gorunuyor, bobrekler kendını asagıya cekermıs dıye duymustum sanırım oyle bırsey.

evet resım ekle bence de, motıvasyon olsun dıye buaralar ben de resım dusunuyorum ayrıca kızıl saclarımı da gosteremedım bır turlu.

YOGA PILATES FITNESS AEROBIC on Vimeo

kızlar bu lınkı tesadufen buldum bırkac gun once, hosuma gıttı aerobık hareketlerı olarak. sımdılık bos gunlerınde bırsey yapma dedı hoca ama kendıme geleyım de bos gunlerımde evde bu vıdeoyu uygulamayı dusunuyorum sızler de hoslanabılırsınız dıye dusunerek eklıyorum sızler ıcın de.

unlu seyler bıraz fazla olmamıs mı feslegen ? pogaça, kesme corba, kurabiye, arabaşı corbasında da hamur var dıye bılıyorum normalde sızınkınde yok mu ?

suyu fazlalastrmıssın buna sevındım.

günaydıınnnnnnn

aynen çok oldu canım arabaşının çorbasında hamur yok canım ama istenirse hamurla yenen bir çorba genelde kışın öyle yeriz muhallebi gibi bir hamuru olur ama biz hamursuz yedik onun dışında 2 gündür biraz abartmış durumdayım birazda çocuklar durmuyorya en acil ne olursa onu yapıp yiyorum yemsem emzirdiğim için acıkıyorum haliyle ama bugün sıkı yönetime geçiyorum :):)

bu arada mutluyum bugün az da olsa ---leri gördüm geçen hafta 83.000 bu hafta 82.400

Masa başı çalışma koşulları kilo almamıza neden mi?
•
•
•
14 Aralık 2011 Çarşamba 11:15
•
•
İş performansında uzun mesai önemini Acıbadem Maslak Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Müge Aksu önerilerde bulunuyor.

1. Kahvaltıyı atlayıp, yağ ve kaloriyi artırmayın!
Şehirleşme ile birlikte, sabah erken kalkıp işe yetişme telaşı içinde atlanan kahvaltı güne enerjisiz başlanmasına neden oluyor. Kahvaltı yapılsa da kalitesi kötü, kalori ve yağ oranı yüksek poğaça, açma, simit gibi kolayca ulaşılabilen besinlerin tercih edilmesi kilo dengesinin korunmasını zorlaştırıyor. Ancak kahvaltı, güne daha zinde ve başlanmasına, hayat akışına uyum sağlamaya ve performansın artarak, daha enerjik olunmasına katkıda bulunuyor.
2. Şekerdeki dengesizlik yeme nöbeti yaratıyor
Kan şekerindeki dengesizlik, iştah kontrolünde problem yaratıyor. Kan şekerini düzenlemek, kişinin kendine hakim olmasını da kolaylaştırıyor. Kan şekeri dengesinin bozulması yeme nöbetlerinin gelişmesine, kontrolsüz yeme davranışının başlamasına neden oluyor. Öğün atlamak bu açıdan tüm dengeleri altüst ediyor. Kan şekeri düşüp, açlık başladığında beyinsel fonksiyonlarda da azalma görülüyor. Konsantrasyon bozuluyor ve zihinsel beceriler yavaşlıyor. Bu nedenle 2,5 – 3 saatlik aralarla beslenmek, öğün aralarının 5 saati aşmamasına özen göstermek gerekiyor. Ara öğünler için meyve, kepekli bisküvi, küçük kepekli bir sandviç veya tost, kuru meyveler, kontrollü miktarda fındık, ceviz, badem gibi yağlı tohumlar, meyveli veya probiyotik yoğurtlar, süt, salep ve ayran tercih edilebilir.

3. Posasız beslenme kan yağlarını yükseltiyor
Posa–lif tüketimi tokluk süresini artırırken, sürekli oturulduğu için gelişebilecek olan kabızlık problemini de en aza indirmeye yardımcı oluyor. Posasız beslenme hem vücut hem de kan yağlarının artmasına yol açıyor. Gün içinde tüketilen sebze–meyve miktarını artırmaya, haftada 2-3 kere baklagil yemeye, beyaz ekmek yerine esmer ekmek, pirinç yerine bulgur tüketmeye özen göstererek, alınan posalı besin miktarının çoğaltılması gerekiyor.
4. Fazla çay ve kahve su isteğini azaltıyor
Özellikle masa başı çalışırken sıkıldıkça içilen ya da konuklara ikram ederken eşlik etmek için içilen çay, kahve ve gazlı içecekler su içme isteğini azaltıyor. Diüretik etki göstererek vücudun su dengesini bozuyor. Su seviyesinin azalması ile yorgunluk, ve dikkat problemi yaşanıyor. Bitki çayları, süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyu, maden suyu miktarları çok artırılmamak şartı ile tercih edilebilir. Kahve veya çay tüketmek istendiğinde tam süt ile yapılan kahve, limonlu soğuk çay veya yeşil çay içilebilir.
5. Haftada bir gün sütlü tatlıya izin var…
Ofisteki doğum günü partileri, özel davetler, konukların getirdiği tatlı, yaş pasta gibi ağır abur cuburlar da günlük aldığımız boş kalori miktarını artırıyor. Tatlı yiyecekler çok istendiğinde, meyve tatlısı veya sütlü tatlılar ara öğün olarak haftada bir defa tüketilebilir.
Ofis içi egzersizle enerjinizi arttırın!
Ofis içi egzersiz, kemik yoğunluğunun korunması açısından önem taşıyor. Böylece metabolizma hızı artıyor ve dinç, dinamik vücut sayesinde verimli çalışma sağlanıyor. Yemeğe giderken yürümek veya yemek sonrası kısa mesafeli yürüyüşler yapmak, ofis içinde asansör yerine merdiveni tercih etmek bile harcanan enerjiyi artırıyor. Orta şiddette haftada 150 dakika yürümek öneriliyor. Sağlıklı bir bireyin gün içinde 10 bin adım atması gerekiyor. Ofiste her saat başında iki defa yapılan esneklik egzersizleri de idealdir.
Sıkı bir vücudunuzmu olsun istiyorsunuz
•
•
•
04 Ağustos 2010 Çarşamba 17:54
•
•
Bu kolay hareketleri evlerinizde yapabilir,günde bir kaç dakika ile kaybettiğiniz sıkılığınızı geri kazanabilirsiniz

Üstelik sadece bir sopa ve bir merdivenle kazanacağınız esneklik sayesinde duruşunuz düzelecek, daha formda görüneceksiniz.

İsveç Merdiveni

Nedir? Tüm kas gruplarını çalıştıran İsveç merdiveni, duvara monte edilmiş, birbirine eşit aralıklarla sıralanmış ahşap sopa şeklinde basamaklardan oluşan özel bir merdiven. Ayrıca bazı hareketler sırasında destek almak için iki yanlara bağlanmış kalın ipler de bulunuyor. Hemen her spor salonunda bulunan bu basit aleti dilediğiniz takdirde ahşap işleriyle uğraşan bir atölyeye yaptırabilirsiniz.

Ne vaat ediyor? İnsan vücudu ne kadar esnekse fonksiyonları da o kadar iyi çalışır. İsveç merdiveni de genel kas gruplarını çalıştırdığı gibi omurları da açar ve vücuda esneklik kazandırır. Her yaş grbundan kişilerin uygulayabileceği bu egzersizlerle her gün 10-15 dakikanızı ayırarak formda ve dinç bir vücuda sahip olabilirsiniz.

1. Sarkma hareketi

Merdivene sırtınızı dönün, ilk basamağa basın. Ardından kollarınızı mümkün olduğunca yukarı kaldırın ve uzanabildiğiniz en sondaki basamağı tutun. Vücunudunuzdaki gerilmeyi hissedin. Birkaç saniye böyle durun ve rahatladığınızda ayaklarınızı basamaktan kaldırın, kendinizi aşağı sallandırın. Dayanabildiğiniz kadar (ortalama 1-3 dakika arası) durun.

2. Karın hareketi
Bir önceki harekette olduğu gibi, merdivene sırtınızı dönün, ilk basamağa basın. Ardından kollarınızı mümkün olduğunca yukarı kaldırın ve uzanabildiğiniz en sondaki basamağı tutun. Ardından ayaklarınızı basamaktan kaldırın. Dizlerinizi bükmeden, bacaklarınızı belinizle 90 derece açı yapana kadar yukarı kaldırın. 30-40 saniye bekleyin ve 5-10 kez tekrarlayın.

Sopayla yapılan egzersizler

Nedir? Sabah yataktan kalkar kalkmaz vücudumuzu esnetmek isteriz. Sabahları 10-15 dakikanızı ayırarak, sopayla yapılan esneme hareketleri güne daha zinde başlamanıza yardımcı olacak. Bu hareketleri yaparken evinizde bulunan herhangi bir sopayı kullanabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken tek şey; sopanın boyu, kolunuzu iki yana açtığınızdaki elde ettiğiniz mesafeden daha uzun olmalı.

Ne vaat ediyor? Yeterince egzersiz yapmadan gün boyu masa başında oturarak çalışıyorsanız, esnekliğinizi yitirmeniz oldukça kolay. Kasların esnekliğinde oluşan dengesizlikler duruş bozukluklarına, duruş bozuklukları da yanlış nefes almanya, enerji kaybına ve strese yol açıyor. Her sabah düzerli olarak esneme haraketleri yaptığınız takdirde kaslarınız tekrar eski haline geri dönecektir. Böylece duruşunuz düzelecek, daha dinamik ve enerjik olacaksınız.

1. Öne eğilme hareketi

Kollarınızı ve bacaklarınızı omuz hizasında açın. İki elinizle sopayı kavrayın. Dizlerinizi bükmemeye özen göstererek yavaş yavaş yere doğru eğilin. Hareketin ideali sopayı yere değdirebilmek. Ancak bunun için kendinizi zorlamayın. Eğilebildiğiniz kadar eğilin ve bu şekilde dayanabildiğiniz kadar yaklaşık 3-5 dakika arasında kalın. Bu hareket omuz, boyun, bel, kalça, dizüstü, dizaltı eklemlerini esnetiyor.

2. Omuz başı hareketi

Kollarınızı açarak sopayı bel hizasında tutun. Ardından dirseklerinizi bükmeden yavaşça sopayı yukarı kaldırın. Önden arkaya büyük bir daire çizer gibi, göğüs hizasına, başınızın üstüne ve vücudunuzun arkasına doğru sopayı hareket ettirin. Birkaç saniye bekleyin ve hareketi tersine tekrarlayarak sopayı vücudunuzun ön kısmına bel hizasına getirin. Bu hareketi 10-15 kez tekrarlayın. Omuz başlarınız ve omuzlarınız için oldukça faydalı bir hareket.

Daha dik göğüsler için
•
•
•
05 Ağustos 2010 Perşembe 11:24
•
•
Sık kilo alıp vermelerden yada spor yapmamaktan göğüsler sarkıp diriliğini kaybeder.Daha dik göğüsler için egzersiz önerileri..

Göğüslerin zaman geçtikçe formlarını kaybettikleri ve bu durumun, özellikle vücut görünümüne çok önem verenler için, oldukça sıkıcı olduğu kesin. Aslında vücut şeklimiz günlük yaşantımıza bağlı olarak belirleniyor. Çok sık kilo alıp vermekten, yanlış egzersizlerden ya da spor yapmamaktan dolayı, kimi kişilerde göğüsler erkenden sarkıp esnekliğini kaybedebiliyor. Bu kişiler çoğunlukla dolgulu sutyen kullanmadan bir şey giyemez, hiçbir kıyafeti kendilerine yakıştıramaz oluyor... Eğer siz de, bu tür problemlerle karşı karşıyasanız basit egzersiz hareketleri ile bu durumu biraz da olsa düzeltebilisiniz.. Eğer hala bu tür sorunlarla karşılaşmadıysanız da bunu mümkün olduğunca geciktirebilir, bu egzersilerle göğüslerinizin formunu uzun yıllar koruyabilirsiniz.

Şınav çekin
Şekildeki gibi elleriniz ve dizlerinizin üzerinde durun. Dirsekleriniz yana doğru bakmalı. Kollarınızı dirseklerinizden büküp aşağı yukarı doğru inip çıkarak şınav çekin. Bu hareketi 12 kez tekrarlayın. Hareketler sırasında düzenli olarak nefes alıp vermeyi unutmayın. Bu hareketle göğüs ve arka kol kaslarını çalıştırmış olacaksınız. Bunun dışında ön omuz kaslarınız da aktif hale gelecek. Şınav, özellikle kuvvetsiz olanlar ve yeni başlayanlar için oldukça iyi bir başlangıç hareketi aynı zamanda...

Daire çizin
Yere dümdüz, sırtüstü uzanın. Bacaklarınız dizlerinizden bükük şekilde dursun. İki elinize dambıl ya da 1’er litrelik su şişeleri alın. Şimdi `dambıl fly’ hareketini yapmaya başlayabilirsiniz. Bunun için, Kollarınız gergin bir şekildeyken havada yukarıdan aşağıya büyük daireler çizin. 12 kez tekrarlayacağınız bu hareket göğsünüzün tam açılmasını sağlıyor ve sarkmaları önlüyor.

Açıp kapayın
Yerde, dizlerinizin üzerinde durun. Gövdeniz mümkün olduğunca dik olsun. Ellerinize yine ağırlıklar alın ve kollarınızı dirseklerden bükük şekilde ortada birleştirin. İki kolunuzu da yanlara doğru açın. Ardından ilk pozisyonunuza dönün. Bu açıp kapama hareketini aynı şekilde 12 kez tekrarlayın.
Ve biraz zorlanın
Son egzersizimiz tam şınav çekme. Kollar tamamen gergin olsun. Tüm vücut ağırlığınız kollarınızın üzerinde. Yine düzenli nefes alış verişine dikkat ederek şınav çekin. Fakat karnınızın yere değmemesine dikkat etmelisiniz. Bunun için 4 -5 cm. bir alçalma yapmanız yeterli. Başta zorlansanızda 12 kez yapmayı ihmal etmeyin. Bu sayıyı gün geçtikçe daha da artırabilirsiniz. Bu hareketin tüm göğüs kaslarınızın çalışmasını sağladığını da ekleyelim.

Spor Yapmaya Vakit Bulamayanlar
•
•
•
06 Ağustos 2010 Cuma 13:05
•
•
Günümüzde pek çok insan hareketsiz yaşam tarzı nedeni ile spor salonlarının kapısını çalıyor.Ancak bir süre sonra ya zaman yetersizliğinden yada tembellikten bırakıyor.Böyle oluncada devreye güzellik merkezleri giriyor.

Yorulmadan, zaman kaybetmeden, vücudun tümünü veya belli bölgelerini çalıştırarak incelik, güzellik kazandırma iddiasında çok sayıdaki teknolojik ürün, güzellik salonlarında hizmet veriyor. Bazılarına günde 10 dakika ayırmak bile yetiyor.
Powerplate: Vücudu sıkılaştırıyor Spor yapmayı zaman, irade, isteksizlik gibi farklı nedenlerle alışkanlık haline getiremeyen, ancak ihtiyaç hissedenler için sunulan seçeneklerden biri powerplate. Spor, fitness, sağlık, güzellik, fizik tedavi ve anti-aging merkezlerinde kullanılıyor. Cihaz, bir antrenman sistemi olarak piyasaya çıkmıştı.
Şimdi kozmetik ve fitness amaçlı kullanımı yaygın. Günde 10 dakika ayırmanız yetiyor. Tüm vücuda güçlü titreşim uygulayarak kasların çalıştırılması sistemine dayanıyor. Titreşim, kaslarda birbirini takip eden istem dışı kasılmalar meydana getiriyor. Kaslar saniyede 35 kez kasılıp gevşiyor. Bu hareketler, tendonların da gerilmesine yol açıyor. Karın içi, omuriliği çevreleyen kaslar ve hatta yüz kasları bile harekete geçiyor. Kaslar kısa zamanda güçleniyor. Zamanla dokular sıkılaşıyor, selülitler azalabiliyor.
Vücutta sıvı birikimini engelliyor, biriken sıvı varsa atılmasına yardımcı oluyor. Serbest yağların parçalanmasını hızlandırıyor. Dokuların sıkılığını arttırıyor. Kan dolaşımını düzenleyip, kemik erimesi bozukluklarının düzeltilmesine katkı sağlıyor.
Haftada 2 veya 3 gün ve en az 1 ay boyunca antrenman yapıldığında, vücuttaki güçlenme ve sıkılaşma hissedilir hale geliyor. Ancak ulaşılan formu korumak için dönem dönem cihaza veya kas güçlendiren başka tür sporlara devam edilmesi öneriliyor.
Hypoxi Training: Yağ yakıyor Çeşitli bölgelere yönelik dört aletten oluşuyor. Sıkılaşma ve lenf drenajı işlevini yerine getiren hypoxi`nin vakumlama işlemi için özel geliştirilmiş bir giysisi var. Baş dışarıda kalacak şekilde giyiliyor. Vakumlama sistemiyle hafif tempoda spor yapan kullanıcılarının kan dolaşımını sorunlu bölgelere çekiyor. Yağın istenen bölgede yakılmasını sağlıyor. Karın çevresi, göbek, kalça ve basen gibi spor yapılsa dahi incelmeye dirençli bölgelerde kullanılıyor.
LPG: Selülit tedavisi Alanında en önemli gelişmelerden biri sayılıyor. Uygulandığı bölgelerde kan dolaşımı ve lenfatik dolaşım artırıyor. Deriye esneklik kazandırıyor. Deriden kasa kadar tüm cilt altı dokuların yeniden şekillendirilmesinde kullanılıyor. Haftada 2-3 kez olmak üzere, toplam 16 seans uygulanıyor. Selülit tedavisi, vücut kontür düzeltmeleri ve lokal inceltmeler, sarkık derinin elastikiyetini artırma, liposuction sonrası iyileşme sürecini hızlandırma ve düzensizlikleri ortadan kaldırma amacıyla kullanılıyor.
Hipoksiterapi: Gençleşmeye yardımcı Vücudun iç saatini yavaşlatma ve gençleşmeye yardımcı olma iddiasında. Yani anti-aging amaçlı kullanılıyor. Vücuttaki oksijen oranını azaltıp, vücudu bir süre oksijensiz bırakıp, yenileme mekanizmalarını paniğe sokuyor. Hücrelere oksijen alıp vermeden egzersiz yaptırıyor. Böylece yaşlanma süreci duruyor ve geriye dönüyor.
QQN: Pasif jimnastikle form Masajlı yatak ve sauna etkisi bir arada. Herhangi bir fiziksel uğraşı veya efor sarf etmeden, pasif jimnastikle forma girmeye yardımcı oluyor. Giderek artan ısı sayesinde vücuttan fazlalıkların atılmasını kolaylaştırıyor. Kan dolaşımını düzenliyor, vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlıyor. Sauna etkisi vücudun fiziksel dayanıklılığını artırıyor. Kısacası kullanıcı aslında dinlenme pozisyonundayken metabolizmasını hızlandırarak kalori yakmasını sağlıyor.
Infra Baldan: Kalori tüketici Infrared ışınlarının yağ dokusunu ısıtan etkisiyle kalori tüketiminin artırılması esasına dayanıyor. Pedal çevirmeyi kolaylaştıran konforlu ve ergonomik koltuğa oturuyorsunuz. Infrared ışınlar gerekli bölgeler üzerinde incelme etkisini gösterirken, film izleyebiliyorsunuz. Spor sırasında harcanan kaloriyi daha kısa zamanda harcamak ve hızla forma girmek için özellikle tercih ediliyor.

Sağlıkllı Beslenmek İçin 10 Altın Kural
•
•
•
07 Ağustos 2010 Cumartesi 13:46
•
•
Sağlıklı beslenme kurallarına uyarak vücudumuzu bir çok hastalığa ve yaşlanmaya karşı koruruz.

1. Tüketilen gıdaların çeşitlilik açısından zengin olması.
* Tek taraflı beslenme yemekte alınan hazzı ortadan kaldırdığı gibi ayrıca yemeğe karşı olumsuzluk geliştirir. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin önemli koşulu tek taraflı beslenmemekten geçer. Değişik gıdaların damak tadını yaşamanın ayrıca bir haz verdiğinizde bilmemiz gerekir.
* Tabiatın bize sunmuş olduğu taze ve çok çeşitliliği ; meyve, sebze, ekmek, süt ve süt ürünlerinin örneğinde olduğu gibi tüketmeniz sizi daha dinç ve dinamik kılacaktır.
* Meyve ve sebze yemeyi bir alışkanlık haline getiriniz. Ancak her meyveyi ve sebzeyi kendi mevsim ve sezonunda yemek gerekmektedir. Suni şekilde olgunlaştırılan meyve ve konservelerde içinde olması gereken minareli ve vitaminlerden fakir olduğunu bilmemiz gerekmektedir.
2. Almış olduğunuz enerji/kalorinin miktarı önemlidir.
* Gereğinden fazla gıda tükettiğinizde vücut onu yağa dönüştürerek depolayacaktır. Vücudunuzda bulunan tüm yağ depolarının temelinde fazlaca alınan gıdalar yatmaktadır.
* Vücudun gereksiniminden daha az enerji/gıda aldığınızda ise yaşamınızı sürdürebilmeniz için ilk olarak depo edilmiş olan enerji kaynakları kullanılacaktır. Bu durum ancak gerçek anlamda vücudunuzda yağ depoları varsa anlamlıdır, yoksa bu durum adale erimesini beraberinde getirir.
3. Toplam gıdanın fazla öğün sayısına bölünerek tüketilmesi anlamlıdır.
* Olağanüstü açlık hissini daha iyi kontrol altına almak ve bunu bastırmanız için günde en az 5-6 kez az miktarda öğün almanız sağlıklı olacaktır. Ağzınıza almış olduğunuz lokmaları iyi çiğnemeyi alışkanlık haline getiriniz. Çünkü doyma refleksi midede değil beyinde bulunmaktadır. Ne kadar ağır ve iyi çiğnerseniz almış olduğunuz gıdayı bir o kadar sindirmiş olursunuz. Öğün sayısını arttırdığınız içinde mideniz belli aralıklarla iyi çalıştığında doyma refleksi daha erken ortaya çıkacak ve sizde fazla kilo almaktan kurtulacaksınız.
4. Yeteri kadar protein alınmalıdır.
* Kilo başına ortalama olarak 0,9 gr protein almanız gerekmektedir. 60 kg ağırlığında olan bir bayan için bu 54 gr protein demektir. 80 kg olan erkek için ise yaklaşık 72gr protein demektir.
* Vücudumuz kendi depolarında protein meydana getirecek kabiliyeti yoktur. Onun için proteinin dışarıdan yiyecek yolu ile alınması önemlidir. Ancak alınan miktarın sınırlı olmasında bir o kadar önemlidir. Toplam enerji kaynağımızın %10 protein ile sağlanması sağlıklı beslenme anlamında anlamlı ve önemlidir.
* Sağlıklı beslenme açısından haftada 2 öğün etli yemek protein açısından yeterli olacaktır.
* Fazla tüketilen protein hemen yağa dönüşüp depolanacağından fazla yemekten kaçınınız.
5. Tükettiğiniz yağı sınırda tutunuz.
* Gözle görülen yağlardan kendinizi sakınmalısınız. Vb. Kızartma , sos ve sosislerde olduğu gibi.
* Ancak gözle görülmeyen gizli yağlar karşısında da daha dikkatli olmalısınız. Alış veriş yaptığınız gıdalarda yağsız olanlara öncelik veriniz,katı yağlardan sakınınız. Peynir ve sucuk türlerinden yağsız olanları tercih ediniz.
6. Her gün taze sebze, meyve ve tahıl ürünleri tüketmeyi alışkanlık haline getiriniz.
* Vitamin hapları yerine vitamin ihtiyacını; taze sebze ve meyve tüketerek dengeleyiniz.
* Sebze, meyve ve tahıl ürünlerinin içinde ayrıca sağlıklı bir yaşam için ihtiyacınız olan mineraller ve posalar yeterli derecede bulunmaktadır.
7.Maalesef: Tatlılardan uzak durmalısınız.
* Yemek olarak tükettiğiniz şeker fazlası vücudunuzda hemen yağa dönüşmektedir. Ayrıca tatlılar ve rafine şekerler kalitesiz karbonhidratlardır. Bunların gereksiz yere vücudunuzda yağ olarak depolanmasını istemezsiniz herhalde!
8. Gıdalara zarar vermeden yemeklerinizi hazırlayın.
* Yemeğin nasıl hazırlandığı ve pişirildiği önemlidir. Yemekleri fazla kaynatmaktan ve kızartmaktan kaçınınız. Bu işlem sebze ve gıdaların içinde bulunan önemli minerallerin, vitaminlerin yıkılmasına neden olur. Sebzeli yemek yaparken doğrama işini yemek hazırladığınız esnada yapınız. Ufak doğramalarda ve ezmelerde kaçınınız. Meyve içinde aynı durum söz konusudur.
* Rafine edilmemiş pirinç ve buğday tüketmek önemli ve anlamlıdır. Çünkü bu besinler minarel, vitamin ve posadan zengin gıdalardır.
* Hazırlamış olduğunuz yemeklerin tazeliği önemlidir. Yiyebileceğiniz kadar yemek hazırlayınız. Tekrar ısıtılan yemeklerde kalori kaybı olmamakta ancak minarel ve vitaminler açısından değerlendirildiğinde oldukça değersiz olmaktadır.
* Buharla pişen yemekler yiyeceğiniz yemeklerin ağırlık türünü oluşturmalıdır. Yemeklerinizin sularını dökmeyiniz,çünkü pek çok vitamin ve minarel çözünmüş olarak yemeğin suyunda bulunur.
9. Su: Yaşamak için önemlidir. Soluduğumuz hava kadar hayati önem taşır.
* Günde en az 2,5- 3 litre su içmeyi alışkanlık haline getiriniz. Sabah kalktığınızda ilk yapmanız gereken görevlerinizin başında iki bardak su içmek olmalıdır.
* Yemeklerden yarım saat önce su içiniz, yemek esnasında ve yemekten hemen sonra su içmeyiniz. Yemekten en erken yarım saat sonra su içmeniz önemlidir.
* Sıcak havalarda ve terlediğiniz durumda sıvı alınımını kaybettiğiniz ölçüde takviye ediniz. Dönem saunaya veya hamama giderek terlemek sağlıklıdır. Ancak terleyecekseniz bol su içmeyi ihmal etmeyiniz.
* Su olarak asıl burada belirtilmesi gereken ve söz konusu olan sıvıdır. Buna dahil olanlar ise; su- ayran- soda-taze meyve ve sebze sularıdır. Suni tatlandırılmış limonata ve nektar suları pek sağlıklı değildir.
* Aşırı alkol tüketimi boş kalorin olduğundan sağlıksızdır. Alkol tüketmemeniz gerekmektedir. Almış olduğunuz alkol su olarak kabul edilmez.
* Sağlıklı ve dengeli beslenme anlamında günde en fazla 25 gr saf alkol almak dolaşım sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. Bu bir bardak şaraba, 300 ml biraya ve bir kadeh viskiye tekabül etmektedir.
10. Spor ve Egzersiz.
* Günlük egzersiz yapmak çok önemli ve sağlıklıdır. Ağır yemeklerden sonra en az 20 dakika yürümek sağlıklı bir sindirim ve dolaşım için önemlidir.
* Sağlıklı beslenme açısından yüzme- yürüyüş- bisiklet sürmek iyidir. Diğer spor türlerini yapma imkanlarınız mevcut ise onlarında yapmanız gerekir. Ancak aşırı efor ve kondisyon gerektiren spor türlerinden jimnastik yaparak ısınmadan aktif spor yapmayınız. Isınma hareketleri yapmayı bir alışkanlık haline getiriniz.
* Ormanda , temiz havada yürümeyi ve güneşlenmeyi sürekli kılınız.
* Sigara kullanmaktan uzak durunuz.
Vücudunuzdaki Yağları Yakın
•
•
•
14 Ağustos 2010 Cumartesi 12:58
•
•
Vücudunuzda yağ yakımının daha fazla olması için haftada 2 yada 3 defa uygulayabileceğiniz bir program

1- Dilediğin kardiyo aktivitesini seç, kondisyon bisikleti, eliptik bisiklet, yürüme bandı, yüzme havuzu, kürek çekme aleti, yada parkta koşu. Ardından maksimum nabız atışını bulmak için kendi yaşını 220'den çıkar. Mesela 28 yaşındaki birinin nabız atışı dakikada 192 oluyor.
2- Hafif süratte 10 dakika boyunca ısın. Yağ yakma aralığını egzersiz programına engegre edebilirsin.
3- Maksimum nabız atışının yüzde 90'ına kadar hızlan, 20-30 saniye boyunca devam edin.
4- Nabız atışın dakikada 120 olmalı. Hafif süratli egzersize 2-4 dakika kadar devam edin.
5- 20-30 saniye boyunca sürekli hareket edin. Sonra tekrar hafif sürate dön. Bunu 6-8 kere uygulayın.
6- 5-10 dakika boyunca hızını yavaş yavaş azaltarak rahatlayın.

Karın yağlarını eritmenin yolları
•
•
•
19 Ağustos 2010 Perşembe 10:28
•
•
Dümdüz bir karın için öncelikle beslenme tarzınızı değiştirin.Bununla birlikte fiziksel aktiviteler yapın.Masaj yaptırın ve sıkılaştırıcı kremler kullanın.

Beslenme tarzınız değiştirin.Yağlı ve şekerli abur-cuburları bir kenara bırakıp hafif yemekler yemeye başlayın. Kaslar için, günde bir porsiyon protein, öğlen vakti nişastalı yiyecekler. Örneğin pirinç, mercimekli yiyecekler ve her öğünde meyve ve sebze tüketin.
Spor yapın.Fiziksel bir aktiviteye girişin. Doğum sonrası perine bölgesini yenilemekle başlayın. En basitinden, haftada iki veya üç kez yürüyüş yapın. Organizmanın, yağ depolarını eritmesi ancak sabırlı bir çalışmayla mümkün olur. Fakat bu bazen yeterli gelmeyebilir. Sizi zinde hissettirecek başka alanlar da var: Dağ yürüyüşü, jogging, salsa, Afrika dansı, step, salonda aletli yürüyüşler gibi... "Et Votre Corps Sourit" Spor Merkezi Müdürü Helen Haynes, "Hangi aktiviteyi daha çok sevdiyseniz, onu yapın. Haftada iki kez yaparsanız, sonuç fazla gecikmeyecektir" diye onaylıyor.
Masaj yaptırın. Bir kineterapiste veya bir masöre "burma-yoğurma tekniğini" kullanarak masaj yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. "Masaj, yüz ve göğüs bölgesinden çok, karın bölgesinden daha hızlı kilo kaybetmenizi sağlar" diyor Jocely ne Rolland. Aletli masajlar için üretilmiş, LPG'nin le Cellu M6 modeli, piyasanın en iyilerinden. Kalçaları da inceltmek için sırt bölgesine kadar masaj yapılıyor. Altı seanstan sonra, sonuçları almaya başlayacaksınız.
Krem kullanın. Tek seçenek, lipolitik malzeme kullanarak fazlalıkları sıvılaştırmak. Lipolitik malzeme derken kafeinden bahsediyoruz ve kafeini destekleyen diğer anti-depolayıcı maddelerden. Vücudun her yanına etki edecek bir uygulama bu. İşe yaraması için kremi, her gün ve özellikle sabahları erkenden kullanın. En ideal zaman, spor yapmadan hemen öncesi.
Daha Dik Göğüsler İçin Egzersizler
•
•
•
20 Ağustos 2010 Cuma 11:53
•
•
Güzel görünmemizi sağlayan yerlerden biride göğüslerimizdir.

Göğüslerin zaman geçtikçe formlarını kaybederler.Sık alınıp verilen kilolar,yanlış egzersiz yapmak yada yaşın ilerlemesinden dolayı sarkan göğüsleriniz için üç adımda dikleştirme egzersizleri..

1.Şınav Hareketi (Güzelleştirme Hareketi)

Elleriniz ve dizlerinizin üzerinde durun.
Dirsekleriniz yana doğru bakmalı. Kollarınızı dirseklerinizden büküp aşağı yukarı doğru inip çıkarak şınav çekin. Bu hareketi 2 setten 10 - 15 kez tekrarlayın. Hareketler sırasında düzenli olarak nefes alıp vermeyi unutmayın aşağı inerken nefes alın yukarı kalkarken nefes verin. Bu hareketle en çok göğüs ikinci olarak ta arka kol kaslarını çalıştırmış olacaksınız.
Bunun dışında ön omuz kaslarınız da aktif hale gelecek. Şınav, özellikle kuvvetsiz olanlar ve yeni başlayanlar için oldukça iyi bir başlangıç hareketi aynı zamanda güçlendiğiniz zaman dizlerinizi yere koymadan şınav çekmeye çalışın böylece göğüs kaslarımızla beraber bütün vücudumuzda çalışmış olur bu hareketi yaparken tüm kaslarınızı sıkın ve hissetmeye çalışınız.

2.Yana açış hareketi (Sıkılaştırma Egzersizi)

Bir sandalyeye dik olarak oturup iki elinize dumbell ya da 0.5 veya 1'er litrelik su şişeleri alın. Şimdi 'dumbell fly' dumbell yana açış hareketini yapmaya başlayabilirsiniz. Bu hareket için kollarınız bükülü şekilde yanlara açıp kolları kapatıyoruz kolları kapatırken göğüs kaslarınızı sıkmaya çalışın bu hareketi de yaparken kaslarınızı hissedin. 2 defa (SET) 10-15 kez tekrarlayacağınız bu hareket göğsünüzün tam açılmasını sağlıyor ve sıkılaşmasını sağlıyor.

3.Pullower Hareketi (Dikleştirme Egzersizi)

Bu hareket sandalyeye oturup, sırt üstü yatarak veya evinizde pilates topu (stabilite ball) varsa da yapabiliriz. Önemli olan burada ellerimizin ve kollarımızın duruşu elimize dumbell yada 1 litrelik su şişesi alıyoruz iki elimizle ağırlığı yada su şişesini tutuyoruz göğüs hizasından gergin şekilde kollarımız yukarıya geriye doğru kaldırıyoruz bu hareketi 2 set 10-15 tekrarla yapıyoruz ve her son tekrarda gergin şekilde geride tutuyoruz bu hareketi düzenli bir şekilde yaparsanız sarkan göğüsleri kaldırır dikleştirirsiniz.

Fazla Yağları Yakma Yöntemleri
•
•
•
23 Ağustos 2010 Pazartesi 14:20
•
•
İşte en etkili yağ yakma formülleri..

1.Bacaklarını kalça genişliğinde açarak dizlerini hafifçe kır ve dengede dur. Zıplarken parmak uçlarını yere doğru döndür. Yerden sadece yarım parmak kadar zıpla ki ayakların incinmesin. 10 setlik 10 kez zıpla, hiç durmadan 100 kez zıplayabilecek kadar alışmalısın. Başardıktan sonra hiç durmadan 500 defa zıplamaya çalış.
2.Sonra da bu beş adımlık egzersizi dene:
Egzersiz planı
1. Basic Bounce Alternative Step
Yerinde sayıyormuş gibi koşarak ısınmaya başla. Önce bir ayağını sonra diğerini kullanarak ipten atla. Bir dakikalık koşudan sonra ise her iki zıplayıştan sonra adım değiştir.
2. Forward Backward Line Hops
İpi önüne dümdüz olarak ser. Öne zıplayarak parmak uçlarında dengede dur. Sonra da arkaya zıpla. Bir dakika devam et.
3. Body Weight Squats
İpi ikiye katla ve ağırlık barı gibi havada tut. Bir dakika boyunca yere çömel ve geri kalk, kol ve gövde kaslarını kullan.
4. High Knee Lifts
Alternate step hareketini yap ama bunu yaparken dizlerini kırarak göğsüne doğru kaldır ve ritmini bozma. Bir dakika boyunca devam et.
5. Alternate Step Sprint
Bir dakika boyunca Alternate Step hareketi yap. Pozisyonu bozmadan mümkün olduğunca hızla zıpla.

Kolay Kilo Vermenin İpuçları
•
•
•
14 Aralık 2011 Çarşamba 15:46
•
•
Hergün sıradan işlerle kilo vermeniz mümkün.Nasıl mı ?

Ayakta Sohbet
Telefonla konuşmanız gerektiğinde mutlaka ayağa kalkın. Araştırmalar, telefonla ayakta konuşan kadınların saatte 50 kalori yakabileceğini gösteriyor.

Okumadan Yeme!..
Hazır gıda alacağınız zaman paketin üzerinde bakıp, yağ oranını muhakkak kontrol edin. İçinde yüzde üçten fazla yağ varsa, uzak durun.

Hemen Fırçalayın
Yemekten hemen sonra dişlerinizi dilinizi uzun uzun fırçalayın. Bu sayede canınız tatlı yemek istemeyecek.

Kemerleri Sıkın!
İster kahvaltı ister akşam yemeği için olsun; masaya oturmadan önce kemerinizi sıkın. Böylece yemek yerken kendinizi rahatsız hissedip, sofradan erken kalkarsınız.
Gökten Üç Elma
Canınız çikolata mı yemek istiyor? Hemen üç elma yiyin. Bu, haftada 700 kalori daha az almanızı sağlayacaktır.
Başınızı dahi kaşıyacak vaktiniz yok, öyle değil mi? Ama hatırlatalım, sağlıksız hayatın telafisi çok zor! Az zaman ayırarak da zinde kalabilir, sağlıklı yaşayabilirsiniz. İşte, Pudra.com'un yoğun çalışanlar için önerileri...

Hayatınızda egzersize ve sağlıklı beslenmeye zaman ayırmak için fazla mı meşgulsünüz? Tekrar düşünün. Sağlıksız bir hayatın telafisi çok zor! Çok uzun saatler ayırmadan, hayatınızın kısa anlarını feda ederek zinde kalma amacınıza ulaşmanızı sağlayacak birkaç önerimiz var.
Çok açsınız ve hemen yanı başınızda bir hamburgerci… Şimdi kim eve gidip de sağlıklı bir yemek pişirmekle, salata hazırlamakla uğraşacak? Ya da spor giysileriniz hala kirli sepetindeyken ve onları yıkayacak zaman bulamamışken nasıl gidebilirsiniz spor salonuna?

Siz iyisi mi hazırlıksız yakalanmamak tüm haftaya yayacağınız bir hazırlığı önceden yapın. Nasıl mı? Mesela market alışverişinizi haftalık yapın ki evde yemek için kullanacak malzeme yok bahaneniz kalmasın. Soğan, patates gibi sebzeleri doğrayarak poşetleyin ve poşetin havasını alarak buzluğa atın. Her şey hazırken onları tencereye atıp pişirmek çok daha pratik. Kirli çamaşırların da çaresine önceden bakmalısınız. En azından egzersiz giysilerinize öncelik vermelisiniz.

Her şeye rağmen zamanı bir türlü verimli kullanamıyor, asıl yapmak istediklerinize zaman ayıramıyorsanız Zamanı verimli kullanma yolları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.
Zaman çok hızlı akıyor. Hep bir yerlere, bir şeylere yetişme telaşı içindeyiz. Sizin için de geçerli bu söylediğimiz, değil mi? İşte hayatın bu telaşı içinde sporu es geçmek için insan pek çok bahane üretebiliyor. Ya da yemek yapmak yerine dışarıdan hazır yemek satın alabiliyor.

Ama sağlıklı bir hayat biçimini öncelik haline getirmeyi hiçbir zaman unutmamak gerekiyor. Bahanelerin önüne geçmek için size önerilerimiz var. Mesela spor salonuna gidemiyorsanız Evde uygulanabilecek spor hareketleri de fit kalmanız için işinize yarar.

Yemek konusuna gelince… İşe Sağlıklı yemek pişirme yollarını öğrenerek başlayın deriz. Her evde olması gereken yemek kitapları mutfağı sizin için daha zevkli hale getirir. Nasıl daha az yağlı yemek pişirebilirsiniz? yazımızdaki tüyoları da dikkate almanızı tavsiye ederiz.
Bunun için Size en uygun spor hangisi? testini çözün ve sonuca göre karar verin. Hangi spor neye iyi gelir? konusunu okuyarak daha bilinçli karar verebilirsiniz. Zira bazı sporlar hem form korumayı sağlıyor hem de konsantrasyonu yükseltip, yaratıcılığı geliştiriyor.
“Biraz, hiç’ten daha iyidir” mantığıyla, yoğun bir şekilde olmasa bile kısa süreli egzersiz yapmaya mutlaka zaman ayırın. Elbette kendinizi uzun süreli ve düzenli egzersize adamak ideal olan, ama iş yerinde bile dar vakitler için kendinizi zinde tutabilecek bir şeyler yapabilirsiniz. Ofiste zinde kalabilmek için saatte 5 dakika yeter! yazımıza bakmaya ne dersiniz?
Yoğun günlerin sizi aşağı çekmesine izin vermeyin. Stresin vücudumuza olumsuz etkileri olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Günlük düşük doz stresin bile zamanla birikim yaparak hayatınızda bir stres rutinine dönüşebildiğini unutmayın ve kendinizi stresten uzak tutmak için elinizden geleni yapın. Nasıl mı? Stresle baş etme yöntemleri yazımız size en iyi cevabı verecektir.
Yağ yakmanın en etkili formülü!
•
•
•
18 Kasım 2011 Cuma 12:55
•
•
İp atlama eğitmeni Amerikan Olimpiyat Güreş Takımı Koçu Buddy Lee, bu okul bahçesi favori aktivitenin, uygulanması en basit ve en etkili spor olduğunu düşünüyor.

Fazla bir şeye ihtiyacın yok, sadece iki kolu olan bir halat... Fiziksel aktiviteleri, onları yaparken harcadığın enerjiye bağlı olarak değerlendiren bir kurum olan Compendium of Physical Activities, 10 dakika boyunca ip atlarsan, sekiz dakikada bir kilometre hızla, bir buçuk kilometre koşmuş kadar kalori sarf edeceğini söylüyor. Ortalama bir kadın 10-12 dakikada bir kilometre koşuyor, yani sekiz dakikada bir kilometre koşan koşucudan daha az kalori harcıyor.

Lee, en etkili yağ yakma formülünü açıklıyor:

Teknik:

Bacaklarını kalça genişliğinde açarak dizlerini hafifçe kır ve dengede dur. Zıplarken parmak uçlarını yere doğru döndür. Yerden sadece yarım parmak kadar zıpla ki ayakların incinmesin. 10 setlik 10 kez zıpla, hiç durmadan 100 kez zıplayabilecek kadar alışmalısın. Başardıktan sonra hiç durmadan 500 defa zıplamaya çalış.

Sonra da bu beş adımlık egzersizi dene:

Egzersiz planı

1. Basic Bounce Alternative Step
Yerinde sayıyormuş gibi koşarak ısınmaya başla. Önce bir ayağını sonra diğerini kullanarak ipten atla. Bir dakikalık koşudan sonra ise her iki zıplayıştan sonra adım değiştir.

2. Forward Backward Line Hops
İpi önüne dümdüz olarak ser. Öne zıplayarak parmak uçlarında dengede dur. Sonra da arkaya zıpla. Bir dakika devam et.

3. Body Weight Squats
İpi ikiye katla ve ağırlık barı gibi havada tut. Bir dakika boyunca yere çömel ve geri kalk, kol ve gövde kaslarını kullan.

4. High Knee Lifts
Alternate step hareketini yap ama bunu yaparken dizlerini kırarak göğsüne doğru kaldır ve ritmini bozma. Bir dakika boyunca devam et.

5. Alternate Step Sprint
Bir dakika boyunca Alternate Step hareketi yap. Pozisyonu bozmadan mümkün olduğunca hızla zıpla.

Yumurta Beyazı İle Nasıl Zayıflanır?
•
•
•
18 Kasım 2011 Cuma 14:04
•
•
Uzmanlar özellikle yumurta beyazının tokluk hissi verdiği ve düşük kalorili olduğu için kilo vermek isteyenler tarafından tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor..İşte ayrıntılar..

ABD’de yayınlanan Wall Street Journal gazetesinde yayınlanan bir habere göre bazı gıdalar ateşe benzin dökmek gibi iştahın açılmasına sebep olabiliyor. New York Presbyterian Hastanesi’nin Beslenme ve Kilo Verme bölümünün başında görev alan Louis J. Aronne tarafından yazılan “The Skinny” (Sıska) adlı kitap, bu konuda yürütülen araştırmaları bir araya getiriyor. Kitap, hangi gıdaları ne zaman yemeniz gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunarak iştahı yatıştırmayı vaat ediyor. İşte her öğün için tavsiyeler:

Kahvaltı: Protein bakımından zengin yumurta beyazını tüketin. Sabah yumurta öğle yemeğinde 140kalori az aldırıyor ve kahvaltıdan sonraki 36 saat içinde daha az yemeyi sağlıyor. Kek, ekmek, şekerlı kahvaltı gevreği ve meyve suları ters etki yaratıyor.

Öğle yemeği: Bu öğünü atlamaya çalışmayın. 5 saat yemek yemeden durmak, tokluk hissini veren hormonları etkisiz hale getirir. Akşam fazla yemeye yol açar. En az küçük bir tabak maruldan oluşan salata ile başlayın. Salatanın üzerinde yalnızca sirke kullanmak, iştahı kontrol altına alır ve kan şekerini dengeli olarak yükseltir. Sonra sebze ve ardından yağsız protein tüketin.

Akşam yemeği: Kilolu insanlar, en çok bu öğünde yiyor. Öğüne salata ya da çorba ile başlayın ve ana yemeği az yağlı proteine ayırın. Yemekten önce ekmek tokluk hissini geciktirir. Alkol de aynı etkiye yol açar ve vücutta yağ depolanmasına yol açar.

İçecekler: Meyve suyu ve gazlı içeceklerden uzak durun. Yapay tatlandırıcılar gerçek şeker tüketimini körükleyebilir. Bol bol su için.
Yemek üstüne keyif yapmak diye tabir ettiğimiz çay içmek, sigara içmek gibi davranışlar çok zararlı olabiliyor. İşte yemekten sonra yapılmaması gerekenler!

Bu alışkanlıkların ne kadar zararlı olduğunu biliyor musunuz?

İşte yemekten sonra yapmamanız gerekenler:

1) Sigara içmek

Araştırmalar yemekten sonra içilen tek bir sigaranın 10 taneye bedel olduğu kanıtlıyor. (Kanser riski de doğru orantıda artıyor)

2) Meyve yemek

Yemekten hemen sonra meyve yemek midenin hava ile dolmasına sebep oluyor. O yüzden meyvenizi yemekten 1-2 saat önce ya da sonra yemelisiniz.

3) Çay içmek

Çay yaprakları yüksek oranda asit içerdiği için yemeklerden aldığımız proteinleri sindirmemizi zorlaşır.

4) Kemer gevşetmek

Yemekten sonra kemer gevşetmek bağırsakların bükülmesine ve bloke olmasına sebep.

5) Yürümek

İnsanlar genellikle yemek yedikten sonra yürümenin ömrü uzattığına inanır. Halbuki bu doğru değil. Yürümek, sindirim sisteminin yediğimiz yemeklerden nütrientleri özümsememesine sebep olur. Yani yediğimiz yemeğin hiçbir anlamı kalmamsına...

6) Banyo yapmak

Banyo yapmak kan akışını ellere, ayaklara doğru çoğaltır ve bu da midenin etrafındaki kan miktarını azaltır. Sonuç olarak, sindirim sistemini zayıflatır.

7) Uyumak

Yemekten hemen sonra uyuduğumuzda, yediklerimizi yeterince sindiremeyiz. Bu da bağırsak iltihaplanmalarına ve mide rahatsızlıklarına sebep olur.

Glisemik İndeks Diyeti
•
•
•
18 Kasım 2011 Cuma 13:19
•
•
Hızlı kilo almaların altında yatan ve birçok hastalığa neden olabilen insülin direncine karşı 1200, 1400, 1800 ve 2000 kalorilik diyet listeleri…

Hızlı kilo alıyor ve aldığınız kiloları veremiyorsanız bunun nedeni kan şekerinizdeki oynamalar olabilir. Bu oynamaların ve kilo almanın en önemli nedeni insülin direncidir. İnsülin direnci ise obezite, reaktif hipoglisemi, gizli şeker, şeker hastalığı, panik atak, hipertansiyon, karaciğer yağlanması, polikistik over hastalığı, kan yağlarında yükseklik ve hatta kansere bile yol açabilen bir durumdur.

Dolayısıyla bu hastalıklardan korunmak ve kurtulmak adına İnsülin Direnci Diyeti (Glisemik İndeks Diyeti) önerilir. Prof Dr Metin Özata ‘Naturel Zayıflama’ adlı kitabında bu bilgileri vererek bizlerle bir diyet programı paylaşıyor. İşte Özata’nın hazırladığı İnsülin Direnci Diyet listesi…

1200 kalorilik Glisemik İndeks Diyeti

Kahvaltı
Önce bir bardak ılık su için
Şekersiz çay
1 dilim yağsız beyaz peynir
3 yemek kaşığı yulaf ezmesi (1 çay bardağı süt ile)
Domates, salatalık (dilediğiniz miktarda)

Ara öğün
1 meyve veya 3 adet kepekli bisküvi

Öğlen
2 yumurta büyüklüğünde tavuk veya hindi eti
2 dilim tam tahıl ekmeği
2-3 adet salatalık
1 domates
1 su bardağı ayran

Ara öğün
1 meyve

Akşam
1 kepçe sebze çorbası
2 köfte
3 yemek kaşığı etsiz baklagil yemeği
1 tabak salata
1 dilim tam tahıl ekmeği

Ara öğün
1 meyve
1 su bardağı süt

1400 kalorilik Glisemik İndeks Diyeti

Kahvaltı
Şekersiz 1 su bardağı süt
1 dilim beyaz peynir
2 dilim tam tahıl ekmeği
Domates, salatalık (dilediğiniz miktarda)

Ara öğün
1 meyve
Yarım kase yoğurt

Öğlen
5 yemek kaşığı etli sebze yemeği
3 yemek kaşığı kepekli makarna
1 dilim tam tahıl ekmeği
1 tabak salata

Ara öğün
1 meyve
Yarım su bardağı yoğurt

Akşam
90 gr. haşlama et
3 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği
1 dilim tam tahıl ekmeği

Ara öğün
1 meyve
1 dilim tam tahıl ekmeği
1 dilim beyaz peynir

1800 kalorilik Glisemik İndeks Diyeti

Kahvaltı
Şekersiz çay
1 yumurta
1 dilim peynir
2 dilim tam tahıl ekmeği
1 meyve

Ara öğün
1 su bardağı süt
1 meyve

Öğlen
2 köfte kadar ızgara et
4 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği
Salata
3 yemek kaşığı bulgur pilavı
2 dilim tam tahıl ekmeği

Ara öğün
1 dilim peynir
2 dilim tam tahıl ekmeği
1 meyve

Akşam
1 kase çorba
60 gr et yemeği
Salata
2 dilim tam tahıl ekmeği
1 kase yoğurt

Ara öğün
1 meyve
1 su bardağı süt

2000 kalorilik Glisemik İndeks Diyeti

Kahvaltı
1 su bardağı şekersiz süt
1 adet peynirli tost (tam tahıl ekmeğinden yapılmış)
Domates, salatalık (istediğiniz miktarda)

Ara öğün
1 meyve
Yarım kase yoğurt

Öğlen
3 ızgara köfte veya aynı miktarda et yemeği
6 yemek kaşığı sebze yemeği
6 yemek kaşığı bulgur pilavı veya kepekli pirinç pilavı
Salata
1 dilim tam tahıl ekmeği

Ara öğün
1 meyve
1 su bardağı ayran

Akşam
90 gr. et yemeği
1 tabak sebze yemeği
1 kase çorba
2 dilim tam tahıl ekmeği
Salata

Ara öğün
1 su bardağı süt
2 dilim tam tahıl ekmeği
1 dilim peynir
Masa Başı Çalışanlar İçin Egzersizler
•
•
•
07 Aralık 2011 Çarşamba 17:59
•
•
Uzun süre masa başında, bilgisayar karşısında çalışanlardan mısınız sizde? Verdiğiniz cevap “evet” ise, farkında olmadan bel ve boyun sağlığınıza da zarar verenlerdensiniz demektir. Çünkü uzun süre sabit bir pozisyonda ve uygunsuz durumda çalışmak ya da sürekli tekrarlayan hareketleri yapmak kas iskelet sistemini olumsuz yönde etkilediğinden birçok sorunla sizi karşı karşıya bırakabilir.

“Uzun süre masa ve bilgisayar başında çalışanlarda boyun ile kol problemleri biraz daha ön planda oluyor. Bu kişilerde öncelikle duruş bozukluğuna bağlı kas ağrıları, kas spazmları gözlenirken, önlem alınmadığı takdirde boyun fıtığı, bel fıtığı, el bilek, omuz ve dirsekte tendon yaralanmaları gelişebiliyor.” uyarısında bulunuyor.
8 EGZERSİZ
Aşağıda yer alan her egzersizi, sandalyede oturarak günde 2-3 kez, 5-10 tekrarlık setler halinde uygulayın.
1 Başınızı sırasıyla öne-arkaya, yanlara doğru eğin ve pozisyonda 5-10 saniye tutup, bırakın. Aynı hareketi elinizle başınızı, başınızla elinizi itecek şekilde tekrarlayın.
2 Omuzlarınızı yukarı doğru kaldırdıktan sonra 5-10 saniye tutup, bırakın.
3 Ellerinizi arkada birleştirerek omuzlarınızı geriye alın. Göğsünüzü öne doğru çıkarıp 5-10 saniye tutuktan sonra bırakın.
4 Ellerinizi birleştirdikten sonra kollarınızı yukarıya uzatıp, önce yukarıya ardında geriye doğru esneyin.
5 El bileklerinizi yukarıya, aşağıya ve dairesel olarak hareket ettirin. Ardından aynı hareketi her iki elinizi birleştirerek tekrar edin.
6 Ellerinizi sık sık yukarı ve aşağıya doğru sallayın. Parmaklarınızı yumruk yapıp, açın.
7 Sürekli oturuyorsanız, kan dolaşımınızı hızlandırmak için ayak bileklerinizi yukarı aşağı ve dairesel olarak çevirin.
8 Bu egzersizi ise ayakta uygulayın. Her iki elinizle belinizden destek alarak geriye doğru esneyin.
8 ÇALIŞMA KURALI
1. Uzun süre aynı pozisyonda ve hareketsiz kalmayın. 1-1,5 saat arayla pozisyonunuzu değiştirin.
2. Bilgisayar tam karşınızda olmalı. Ayrıca göz seviyeniz bilgisayar ekranının üst-orta seviyesine gelmeli.
3. Koltuğunuzun ayarlanabilir ve kol destekli olmalı. Otururken dik pozisyonda durun. Gerekiyorsa sırt desteği kullanın.
4. Telefonu sık hareket ettirmediğiniz elinizin yönüne koyun.
5. Metine bakarak yazı yazıyorsanız, bilgisayara takılabilen metin tutaçları kullanın.
6. Klavye ve mouse aynı hizada bulunsun. Mouse’u hareket ettirirken sadece el bileğinizi değil, tüm kolunuzu kullanın.
7. Klavyede yazı yazarken el bileğinizi kesinlikle bükmeyin.
8. Telefon başında çalışıyorsanız, kulaklık şeklinde mikrofon kulaklığı tercih edin.

kızlar baya bır yazı toparladım gecen gunlerde, bıraz uzun oldu toplu sekılde paylastım, faydası olur dıye dusundum ve ekledım sımdı o yazıyı da.

gunaydın annecık

nasılsın

gecen hafta astım krızın tutmustu , rahatsızdın nasıl gectı sonrakı gunler ? ıyımısın sımdı ?

şimdi biraz daha iyiyim canım dün sancım vardı acayip sancılandım..üşüttüm ben galiba...şimdi şükür iyiyim boğaz ağrım var ama o günlere göre çok çok iyiyim...
sizler nasılsınız?

günaydıınnnnnnn

aynen çok oldu canım arabaşının çorbasında hamur yok canım ama istenirse hamurla yenen bir çorba genelde kışın öyle yeriz muhallebi gibi bir hamuru olur ama biz hamursuz yedik onun dışında 2 gündür biraz abartmış durumdayım birazda çocuklar durmuyorya en acil ne olursa onu yapıp yiyorum yemsem emzirdiğim için acıkıyorum haliyle ama bugün sıkı yönetime geçiyorum :):)

bu arada mutluyum bugün az da olsa ---leri gördüm geçen hafta 83.000 bu hafta 82.400

gunaydın sana da.

benım bıldıgım arabasında hamur da var kayserı bolgesı falan cok sevıyor yapıyor ben sevmedım tamamen yag corbası gıbı bırsey olmustu yapanlar olmustu hıc yemedım hatta patronumuz ozel yaptırır herkesı corbaya cagırır ben ıcmem hasta olmustum bırkez ıctıgımde.

hımmm anladım haklısın bazen sartlarımız beslenme duzenımı cok bozuyor hepımız yasıyoruz ınsaallah duzelır dıyeyım ne dıyeyım.

sen az mı dıyorsun bu rakama ya, valla super, bu hafta canım cıktı ama ben okadar veremedım tebrık ederım senı.

gecen hafta cok kez sordum arkadaslara ama kımseden fıkır alamadım feslegen duzenlı sekılde gırıyor aramıza alalım bence sız ne dusunuyorsunuz dedım ama yazan olmadı,

ben senı eklemeye karar verdım bu hafta cızelgede aramızda olacaksın yanı, tebrık ederım :KK34:

Günaydın kızlar, nasılsınız? Hepimiz için çok güzel ve enerjik bir hafta diliyorum:KK16: Geçen hafta benim için pek iyi değildi, haftasonu ancak dinlenip biraz kendime geldim. Haftasonu hareketliymiş burası, şaşırdım valla, uzun süredir cuma günü nasıl kaldıysa pazartesi öyle açılıyordu neredeyse, sevindim. İnşallah hareket başlar ve aynen devam eder. Geçmişe pek bakamadım, öncelikle günaydın demek istedim. Şimdi kilo bildirimimi de yapayım ve çıkayım ama 1 saat içinde tekrar girerim.

X