Ağız ve Diş Sağlığı ile İlgili Sorular

dttubakoc

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Ekim 2012
644
3
Arkadaşlar abone olduğum pek çok konuda ağız sağlığı ile ilgili sorular alıyorum. Ancak işlerimin yoğunlaşması nedeni ile sürekli takip etmekte zorlanıyorum,arada kaçırdığım sorular olmaması için merak ettiğiniz her türlü soruyu bu topic altında cevaplandırabilirim.Tabi isterseniz..

Çok güzel düşünmüşsünüz ve bunada vakit ayırıyorsunuz ben kendim adına size teşekkür eder işlerinizde bol kazançlar dilerim. :-)

Çok güzel düşünmüşsünüz ve bunada vakit ayırıyorsunuz ben kendim adına size teşekkür eder işlerinizde bol kazançlar dilerim. :-)

Çok teşekkür ederim..
Ben mutlu oluyorum bir şekilde faydalı oldukça.. Ben de okulunu okumadan önce bu kadar bilgili değildim sonuçta. Malesef ne evlerde ne okullarda yeterli bilgi verilemiyor ağız bakımıyla ilgili.. Ya da diş tedavileri ile ilgili bilgiler kulaktan kulağa yayılırken değişebiliyor,çocukken oynadığımız oyun gibi.. O yüzden ne kadar çok kişinin kafa karışıklığının gitmesinde faydam olursa o kadar iyi diye düşünüyorum :)
Sevgiler :)

tuba hanım öncelikle açtığınız topic için teşekkürler. çünkü ağız sağlığıyla ilgili sorularımız sorunlarımız mutlaka ki oluyor. şimdi benim olduğu gibi mesela:KK43: daha 5 dakika önce annem ağzımda birşeye bakarkan üst ön dişlerimin arkasının tıpkı sigara içenler gibi kahverengi lekeli olduğunu söyledi. sigara içmiyorum ve dişlerimin bakımını da çok önemserim. daha önce de çok hafif vardı o yüzden üzerinde durmadım. ama annem çok kötü olmuş niye olmuş ki böyle deyince ayna tutup baktım moralim sıfır oldu:KK50: ön iki dişimin arkası resmen kahverengi. sigara içenlerden berbat. sigara zaten içmiyorum ve kahve çay neredeyse yok denecek kadar az tüketirim. kesinlikle böyle değildi nasıl bu hale geldi nedeni ne olabilir?bir de nasıl geçer o leke ne yapmam lazım? belki dışardan görünmüyor ama benim bilmem bile yetiyor. çok rahatsız edici:KK50::KK50:

tuba hanım öncelikle açtığınız topic için teşekkürler. çünkü ağız sağlığıyla ilgili sorularımız sorunlarımız mutlaka ki oluyor. şimdi benim olduğu gibi mesela:KK43: daha 5 dakika önce annem ağzımda birşeye bakarkan üst ön dişlerimin arkasının tıpkı sigara içenler gibi kahverengi lekeli olduğunu söyledi. sigara içmiyorum ve dişlerimin bakımını da çok önemserim. daha önce de çok hafif vardı o yüzden üzerinde durmadım. ama annem çok kötü olmuş niye olmuş ki böyle deyince ayna tutup baktım moralim sıfır oldu:KK50: ön iki dişimin arkası resmen kahverengi. sigara içenlerden berbat. sigara zaten içmiyorum ve kahve çay neredeyse yok denecek kadar az tüketirim. kesinlikle böyle değildi nasıl bu hale geldi nedeni ne olabilir?bir de nasıl geçer o leke ne yapmam lazım? belki dışardan görünmüyor ama benim bilmem bile yetiyor. çok rahatsız edici:KK50::KK50:

Yediğimiz her şeyde renklenmeye sebep olan bakteriler var. Sadece çay kahve sigarada değil. Yumurta soğan kola şarap kırmızı biber vs...Yediklerimiz önce diş yüzeyinde bir plak oluşturuyor, bakteriler de üzerine yerleşip renk oluşturuyor. Sonra birlikte diş taşını oluşturuyorlar..O yüzden çareniz öncelikle diş taşı temizliği yaptırmak.
Bazı ağızlar diğerlerine göre daha fazla diş taşı ve plak oluşturma kapasitesine sahip olabiliyor. Normalde dişler fırçalandıktan sonra ilk 15 dakika içinde zaten plak yeniden oluşmaya başlıyor. Tükürük yapısı diş yapısı yatkınlığı da varsa renklenmeler ve diş taşları oluşumu hızlanıyor.
Düzenli diş fırçalamak -ki bu normali günde 2 kere ise diş taşına yatkınlık varsa 3 4 defaya çıkarılabilir- ve diş ipi kullanımını aksatmamak önemli. Bir de alkolsüz florlu gargaralar kullanılmalı. colgate,oral-b ve listerine zero (alkol içermeyen listerin) olabilir mesela..

Son düzenleme:
Yediğimiz her şeyde renklenmeye sebep olan bakteriler var. Sadece çay kahve sigarada değil. Yumurta soğan kola şarap kırmızı biber vs...Yediklerimiz önce diş yüzeyinde bir plak oluşturuyor, bakteriler de üzerine yerleşip renk oluşturuyor. Sonra birlikte diş taşını oluşturuyorlar..O yüzden çareniz öncelikle diş taşı temizliği yaptırmak.
Bazı ağızlar diğerlerine göre daha fazla diş taşı ve plak oluşturma kapasitesine sahip olabiliyor. Normalde dişler fırçalandıktan sonra ilk 15 dakika içinde zaten plak yeniden oluşmaya başlıyor. Tükürük yapısı diş yapısı yatkınlığı da varsa renklenmeler ve diş taşları oluşumu hızlanıyor.
Düzenli diş fırçalamak -ki bu normali günde 2 kere ise diş taşına yatkınlık varsa 3 4 defaya çıkarılabilir- ve diş ipi kullanımını aksatmamak önemli. Bir de alkolsüz florlu gargaralar kullanılmalı. colgate,oral-b ve listerine zero (alkol içermeyen listerin) olabilir mesela..

teşekkür ediyorum:114:

Merhaba öncelikle...
Azı dişlerimden birinde kanal tedavisi vardı.
Tedavimi yapan dr o kadar canımı yaktı ki bu bende dişçi fobisine yol açtı sanırım.
Bikaç ay sonra hem dolgum düştü hemde dişim kırıldı şuan kökü içeride ve inanılmaz canımı yakmaya başladı.
Yarın için alsancak diş hastanesinden randevu aldım ama çok korkuyorum açıkcası umarım canım çok yanmadan atlatırım :KK43:

merhaba
azı dişlerimde şu an acı vermeyen çürükler var(yakl. 2 ay önce yarım kalan bir gebelik geçirdim, düzenli fırçaladığım halde çürükler o dönemde arttı).
daha önce devlet ve ünv hastanesinde 2 tane kanal tedavisi yaptım ancak ikisinden de memnun değilim, diş kenardan yumuşamaya başlamış. o dişlere yeniden müdahele gerekiyor.

acaba devlette yapılan dolgu/kanal tedavileri ile, özelde yapılanların; kullanılan malzemeler açısından ve yapılışı açısından farkı oluyor mu?
yakın zamanda gebelik düşünüyorum ve öncesinde çürükleri dolgu yaptırmak istiyorum. ancak nereye yaptırmam gerektiğini bilemiyorum. yaşım 30, uzun yıllar kullanabileceğim dayanıklılıkla dolguları nerede yaptırmamı önerirsiniz?

özeldeki fiyatlar hakkında az çok bilgim var, eğer daha düzgün yapılacaksa özelde yaptırmayı düşünüyorum.

siz ne önerirsiniz?
şimdiden teşekkürler.

merhaba
azı dişlerimde şu an acı vermeyen çürükler var(yakl. 2 ay önce yarım kalan bir gebelik geçirdim, düzenli fırçaladığım halde çürükler o dönemde arttı).
daha önce devlet ve ünv hastanesinde 2 tane kanal tedavisi yaptım ancak ikisinden de memnun değilim, diş kenardan yumuşamaya başlamış. o dişlere yeniden müdahele gerekiyor.

acaba devlette yapılan dolgu/kanal tedavileri ile, özelde yapılanların; kullanılan malzemeler açısından ve yapılışı açısından farkı oluyor mu?
yakın zamanda gebelik düşünüyorum ve öncesinde çürükleri dolgu yaptırmak istiyorum. ancak nereye yaptırmam gerektiğini bilemiyorum. yaşım 30, uzun yıllar kullanabileceğim dayanıklılıkla dolguları nerede yaptırmamı önerirsiniz?

özeldeki fiyatlar hakkında az çok bilgim var, eğer daha düzgün yapılacaksa özelde yaptırmayı düşünüyorum.

siz ne önerirsiniz?
şimdiden teşekkürler.

devlet hastanelerine alınan malzemeler ihale usulu ile alınır ve en düşük fiyat veren kimse o alınır. takdir edersiniz ki ucuz ürün de daha az verimli olur.
devlet hastanelerinde bir gün içinde 30 ile 50 arasında hasta gelir ve hepsine hizmet verilmek zorundadır, bu da bir hastaya ayrılabilen zamanı azaltır, hekimin dikkati dağılır, yorgunluğu artar.

bu şartlar altında devlet hastanelerinde yapılan işlerin istenilen ölçüde olmaması gayet normaldir.( ben de zaten bu yüzden devletten ayrıldım)

Neredesiniz bilmiyorum ama diş hekimliği fakültelerine de gidebilirsiniz, o zaman da aylar sürecek bir tedaviye hazırlıklı olmanız iyi olur :)

İmkanınız varsa özel bir muayenehane ya da 2 3 hekimli küçük bir klinikte yaptırmanızı öneririm çünkü özel de yer büyüdükçe alınan malzemeler kaliteli olsa bile hastaya ayrılan zaman azaldığı için sıkıntı yaşanabiliyor.

Özele gittiğiniz zaman da ucuz diye ucuzu tercih etmeyin, yine malzeme kalitesi ile sıkıntılar yaşarsınız. Ancak tabi en pahalısı en kalitelidir diye bir şey de yok, gideceğiniz muhit bile fiyatın artma sebebi olabilir.

Ayrıca dolgunuzun ömrü size de bağlı. Ne kadar iyi yapılırsa yapılsın, en iyi malzeme kullanılsın, siz dişlerinize bakmazsanız yine çürür o diş. Sonuçta kendi dişiniz bile çürüyor ki dişin minesi vücuttaki en sert dokudur. Diş fırçalamak, diş ipi kullanmak gerekirse ağız çalkalama sularından faydalanmak hem kendi dişlerinizin hem dolgularınızın ömrü açısından önemlidir.

Cevap için çok teşekkürler. polikliniklerde biraz araştırma yapayım en iyisi.

X