Alkali Diyeti Deneyimlerimiz

$sayfa60.jpg alkali kitabından sayfa;60 akşam yemeği ile ilgili bilgiler. :KK31:akşam yemeğinde tüketilenler bel bölgemizde toplanıyormuş:KK30:

bilgisayarınıza indirip yakından okuyabilirsiniz :nazar:

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar. bi kaç gündür alkali olmak ne demek baya araştırdım. foruma zaten üye idim arkadaşların açtıkları alkali diyeti ile alakalı topikleri falan da herşeyi okudum. diyeti tanıtan doktorun web sayfasını da okudum. kafama çok yattı çok mantıklı. kitabı alamadım malesef çünkü Amerikadayım şu an ama anne-babama söyledim kitabı almalarını onlar okusun diye.

Kendimi tanıtayım biraz ben. 1.60 boyundayım kısa olduğumu düşünüyorum ve kilo takıntımdan ziyade boy takıntım var. e bu yaştan sonra boyum uzamayacağı için kilomu azaltmak istiyorum. 21 yaşında, öğrenciyim. hep toplu bi insandım. hani çok şişman da değil ama zayıf da değil tiplerden. en çok 65 kilo oldum hayatımda 1 defa oda ergenlik geçiş dönemimdi. ama yıllardır kilom 54 küsür-58 aralarında gezinir. şuan sanıyorum 56 kiloyum 2.5 aydır tartılmadım yani Amerikaya geldiğimden beri. Ben zaten doğal beslenmekten yanayım. abur cubur düşkünü değilim ama tatlı seviyorum işte. zararlı olduğunu biliyorum ama kurabiyeydi çikolatalı pasta idi çok seviyorum. hergün yiyodum belli bi zaman önceye kadar. ama bıraktım tatlıyı da. topu topu 4 kilo en fazla 6 kilo vermek istiyorum ama hiçbizaman bu fazlalığı veremedim az olmasına rağmen. şuanda alkali olmaya çok inanıyorum. alkali ortam sağladığımda bu kiloyu verebilirim sanıyorum. bugün markete gittim karbonat falan aldım alkali su yapabilmek için. menülerimi de yazayım bugünkü

Kahvaltım: uyandığımda normal su içtim çünkü alkali yapcak bişeyim yoktu
esmer ekmekten sandwich: içinde kaşar domates ve marul vardı ve yeşilçay
herzaman böle olmuyo kahvaltım bugün odada yedim yemekhaneye gitmedim o yüzden böyle idi.

Öğlen: başlamadan önce bi büyük bardak elma sirkeli su içtim
ızgara tavuk, buharlanmış sebze, salata (zeytinyağı,limon ve elma sirkeli)

Ara: biraz karışık kuruyemiş ve bitter çikolata yedim. bunu bilerek yaptım normalde yemiyodum ara öğünde çikolata falanda. sadece bugün diyet yarım yamalak olduğundan son kez kaçamak yapmış gibi olmak istedim.

Akşam: yeşil salata (zeytinyağı,limon ve elma sirkeli)

Marketten dönüncede karbonatlı suyu yaptım içiyorum ve 2 f,ncan yeşilçayda içtim. yatana kadar su tüketirim karbonatlı.

Eksiklerimi yanlışlarımı değerlendirin lütfen:):)
bgburcu bildiğim kadarıyla sirkeli su veya limonlu sular yemekten önce değil yedikten sonra içilirse daha iyi oluyormuş.önce içersek daha da acıktırıyormuş

bgburcu bildiğim kadarıyla sirkeli su veya limonlu sular yemekten önce değil yedikten sonra içilirse daha iyi oluyormuş.önce içersek daha da acıktırıyormuş

:KK31::KK31::KK31: bak bu gözümden kaçmış :KK1:

evet yemekten 2 saat sonra içilmeli diyor. paylaştığım sayfalardan 3 .sayfada yazıyor. :KK34:

kitaptan bana önemli gelen yerleri sizlere aktarayım arkadaşlar ;

diyetlerde kastan protein kaybedilmemesi için özellikle daha fazla protein alınması önerilir.
" yüksek protein alındığı halde diyet yaparken kastan protein kaybedilebilir. " bunun sebebi hayvansal proteinlerin asitlenmeye sebep olmasıdır.
demekki bir diyetle kasları korumanın yolu protein miktarını artırmak yerine alkali besinleri arttırmaktır. :KK31:

"kocaman filler, inekler boşuna mı ot yiyiyor ? " :KK9::KK9: ( kitapta suana kadar En hosuma giden cümle bu oldu :13:)

Son düzenleme:
merhabalar

2 gün önce tesadüfen diyet bölümünde gezinirken takıldı gözüm alkali diyete. asitli beslenmanin zararlı olduğunu, alkali beslenmemiz gerektiği hakkında kabaca fikirlerim vardı. 2 topiğin tümünü sayfa sayfa okudum internetten araştırdım, ayşegül hanımın sitesinin tamamını okudum. ne büyük bir buluş bu. mesleğim fen bilimleri ile ilgili olduğu için asitleri etkilerini hastalıkları tedavi yöntemlerini azçok biliyorum fakat hiç bu açıdan düşünmemiştim.

geçenlerde bi ürünle tanıştım nobel ödülü almış olan buluşun mantığına göre üretilmiş ve asitlerin zararını yok etmek için çalışan bi ürün. ürün güzel. yüksek oranda lif içeriyor. sindirime yardımcı, tokluk hissi veriyor, doğal vitaminler içeriyor, hatta kolesterol ve şeker hastalığı için tedavi edici niteliğe sahip. fakat içerisindeki vitaminlerden dolayı malesef 2 saatlik süren tokluk hissinin ardından inanaılmaz iştah açıyor. 1 ay kadar kullanıp bıraktım.

şimdi alkali diyete bakıyorum da o kadar parayı o ürüne boşa yatırmışım. alkali diyet de aynı amaca hizmet ediyor. çok ucuz maliyete sahip ve iştah açmak yerine iştah kapatıyor. dün ve bugünalkali beslenmeye çalışıyorum. sabah tartıda 400g. eksik geldim. çünkü dün iananılmaz tuvalete çıktıp. galiba hemen asitleri atmaya başladım.

bazı arkadaşların terddütleri var diğer diyetler gibi verdiğim kiloyu fazlası ile geri alır mıyım diye? kitabı okuyan arkadaşlarım daha iyi açıklarlar fakat benim düşüncem:
alkali diyette kilo vermenin temeli asitlerin vücuda zarar vermesini engellemek için vücudumuzun savunma sisteminin yağ üreterek depo etmesi. vücuttaki asitler + yuklü taneciklerdir, bazlar ise - yüklüdür. Vücutta biriken zararlı + yüklü yanecikler besinlerle alınan - yüklü tanecikler ile nötr hale getirilir. bu sayede vücutta biriken asitler yok edilmiş olur. bu durumda asitten korunmak için salınan yağ dokusu parçalanmaya başlar. çünkü artık vucut yağa ihtiyaç duymaz. bu yüzden kilo veririz. alkali beslenmeyi bırakıp eski sağlıksız beslenme düzenine dönülür ise yeniden vücutta asit birikmeye başlar. ve vücut yine zarar görmemek için yağ dokusunu arttırmaya başlayacaktır. bu durumda yeniden kilo alımı başlar.

dün hazırlıksız olduğum için çok iyi değildim diyet konusunda fakat bugün daha başarılı olduğumu diüşünüyorum sizin düşüncelerinize de açığım tabi kaçamaklarım da oldu. fakat dengelemeye çalıştı.

sabah ile başlayayım anlatmaya:

sabah:
birer ay kaşığı tarçın, zencefil, zerdeçal
1 tatlı kaşığı keten tohumu 1 çay bardağı alkali su ile karıştırıp içtim.
üzerine 400ml. sirkeli alkali su

yarım saat sonra (07:00)
kahvaltı
tarçınlı yeşil çay
1 yemek kaşığı lor perniri kırmızı pul biberli ve çörekotlu
1 domates
1 salatalık
1 havuç
2 3 dal maydanoz tere ve roka
2 siyah zeytin
10 15 badem
1,5 dilim saf kepek ekmek(henüz karabuğday ekmeği alamadım)

1 saat sonra (08:00): yeşil çay

09:00 da alkali suyumu içmeye başladım yeşil elma

ara: (11:00) yeşil elma

13:00 tarçın aldım alkali suyumu içtim

13:30 öğle yemeği
2 yeşil biber
1 yemek kaşığı kadar alinazik
2 yemek kaşığı menemen
4 5 dilim salatalık havuç ve lahana turşusu

2 saat sonra alkali su

17:00 1 yeşil elma 1 mandalina

akşam yemedim aç hissetmiyorum kendimi galiba acıkmam

ilerleyen saatlerde su ve yeşil çay içerim gece yatmadan sirkeli suyu içerim galiba

Merhaba hoşgeldin aramıza.
Diyet menüne baktım.
Sabah uyanınca bir bardak su yeterli oluyor.Ayşegül hanım suyu hiç bir zaman birdenbire çok içmemizi tavsiye etmiyor.Yavaş yavaş bardak bardak içiriyor.O yüzden o yarım litre su fazla olmuş bence.
Ayrıca yemeğini kaşık hesabı ve az buldum.Mantığı iyi ama miktar olarak çok az.Yanında zaten ekmek yemiyorsun alkali besinlerden daha çok tüketebilirsin.Akşam yemek yememen güzel ama otururken yine salatalık falan yiyebilirsin hatta çok açlık hissedersen yatmadan hemen önce bile olsa bir haşlanmış yumurtayı çekinmeden yiyebilirsiniz diyor Ayşegül hanım.Et türü şeyler de yemelisin.Protein içeren besinlerde eksik olmasın diyetinde.Gördüklerim bunlar :)
Bende bir süredir dikkat etmeye çalışıyorum ama henüz tam oturtmadım.Yavaş yavaş oturtuyorum.en büyük handikapım akşam yemekleri.
Annem o zamana daha ağır yemekler hazırlıyor.Mesela baklagilleri öğle yemeğinde tüketmemiz daha doğruyken annem sağolsun akşam yemeğine güzel bir nohut yapıyor bende dayanamıyorum :KK53:
Bizimkileri bu yola ikna edemedim malesef.Biz alışık olduğumuz şekilde yer içeriz boş ver bir zararını görmedim diyor babam.
Yahu baba şeker hastasısın boş yeremi şeker oldun senin haberin yok gördüğün zarardan diyorum ama ikna edemedim henüz :KK47:

Son düzenleme:
pebble 41 arkadaşım öncelikle hoşgeldin :KK34: :KK16: bu diyet diyet değil aslında sağlıklı olmamız için hayat felsefemiz olmalı.

:KK16::KK16::KK16:

menülerini artırabilirsin. kavrulmamış badem , ceviz bunlar yararlı yiyecekler. :KK31: kahvaltıdan önce ya da aralarda tüketmeni öneririm.

kitabı okumaya devam ediyorum. dikkate aldığım sayfaları tarayıcıdan bilgisayara aktarıp sizlerle paylaşacağım. ayrıca ilk yazımdaki tablo ve doktor ayşegül hn. 'ın örnek beslenme planı işimize yarayacaktır. onları bilgisayarına indirip yararlanabilirsin.

hoş bulduk arkadaşım emeğin için çok teşekkürler.desteğin için bir daha teşekkür ederim.
eğer her gün motive olmamız adına mönü bildirimi yazacaksak yazayım

sabah
1 yumurta
1dilim tam buğday ekmek
5 zeytin
bir çay tabağı kadar küp peyniri
yeşil çay
öğlen
dışarda öğlen yemeği yedik arkadaşlarla (çalışınca malum ev gibi istediğin bir mönü olmuyor)
salata ve urfa kebab
yarım lavaş

ara : 1 kuru incir16:30

akşam(18:00)
1 tabak tavuk sote
1 kase yogurt

2 saat sonra karışık meyve suyu sıktım 2 bardak
ama bugün az alkali su içtim :KK43: üzülüyorum
yatana kadar 1 litre daha içerim
yürüyüş yapabilirsem 30 dk yürüyüş
sevgi ve saygılar ..

2 aydır karataya devam ettim ama giden sadece 3 kg kafayı yememek elde değil sıfır ekmek sıfır makarna pilav herşeye tam uydum ama nerde hata var bilmiyorum çıldırdım artık bugün kitabı alıp tam anlamıyla okuyup sıfırdan alkali yaşam tarzına dönücem bu böyle cevizler fincanla falan olmayacak

merhaba arkadaşlarım. aramızda çok saat farkı oldugu için menüyü versdiğim saatler absürd gelmesin size:)

Kahvaltım:uyanınca alkali suyumu içtim ve kahvaltıdan 20 dk önce de alkali suyumu içtim
- 2 küçük dilim glutensiz kızarmış ekmek tereyağlı. ve ekmek de kuru üzüm ve tarçın vardı malesef glutensiz olanlardan bi beyaz olanı bide böyle olanı vardı beyaz yemektense bunu yedim.
-peynirli yumurta
-bolca marul ve maydanoz limonlu
-çilekli ve sade yoğurt içine de kırmızı üzüm attım taze(miktarı çok değildi yoğurtların)
-yeşilçay içine de limon sıktım

Kahvaltı da zararlı şeyler var biliyorum yoğurt ve üzüm gibi ama malesef benim alternatifim yok hiç. bizim gibi kahvaltı alışkanlıkları ve yeme kültürleri yok amerikalıların. hep tatlı ağırlıklı sağlıksız pankekler falan tüketiyolar. bu benim yapabileceğim en sağlıklısı. çünkü domatesti salatalıktı kahvaltılık zeytin peynirdi yok malesef:KK43::KK43:

Öğle yemeği:20 dk önce alkali suyumu içtim
-fırında karnıbahar,brokoli,havuç tan yapılmış bi yemek
-haşlanmış brokoli ve kabak (üzerine zeytinyağı gezdirdim)
-az miktarda barbunyaya benzeyen bi fasulye
-bolca salata (limon,zeytinyağı ve elma sirkeli)
-1 parça tavuk göğsü

Akşam yemeğim: ya neden bilmiyorum ama çok tok hissediyorum kendimi sanırım karbonatlı sudan. ve diğer arkadaşlarımın dediği gibi çok tuvalete çıkıyorum. birde elma sirkeli suyu yemekten önce içmeyin demiş arkadaşlar o sadece bi kereydi çünkü suyumu alkali yapcak hiçbişeyim yoktu sonra akşam okuldan sonra marketten karbonat aldım şimdi onu tüketiyorum.
yani öğlen de çok yedim ama çoğu alkali yediklerimin aşırı tok hissediyorum birazdan bi yeşil elma biraz kuruyemiş yiyebilirim. listeye baktım elma alkali görünüyo. kuruyemiş de bi avuç yesem yeter.

Aralarda: karbonatlı suyumdan içtim bugün 1.5 lt bitti ama yatana kadar 2 olur o.
Ve yeşilçayımı da içerim ben yatana kadar 3-4 fincan götürürüm. bağımlıyım:KK37:

kahvaltı dışında idare eder dimi:):)

Kahvaltı için endişelenme bence.Bolca yeşillikte yemişsin.Ayşegül hanımın dediği kadarıyla ne zaman asitli bir yiyecek yesek yanına bolca yeşillik yediğimiz zaman onun zararını önlüyor.Ayrıca öyle üzülecek bir kahvaltı menüsü de değil.Özellikle öğlen menün baya dolu dolu güzel olmuş :) Arada bir takip ettiğim bir blog var "yoğurt kitabı" diye.O bloğun sahibi hanım amerikada yaşıyor belki aynı şehirdesinizdir veya neyi nerden temin edebileceğini sorabilirsin ona.Çok becerikli ve tariflerinde her türlü malzemeyi kullanan bir hanım.Böylece zeytin salatalık yok diye üzülmezsin.Eminim orada da hepsi satılıyordur daha yeni olduğun için yerini bilmiyorsundur

Kahvaltı için endişelenme bence.Bolca yeşillikte yemişsin.Ayşegül hanımın dediği kadarıyla ne zaman asitli bir yiyecek yesek yanına bolca yeşillik yediğimiz zaman onun zararını önlüyor.Ayrıca öyle üzülecek bir kahvaltı menüsü de değil.Özellikle öğlen menün baya dolu dolu güzel olmuş :) Arada bir takip ettiğim bir blog var "yoğurt kitabı" diye.O bloğun sahibi hanım amerikada yaşıyor belki aynı şehirdesinizdir veya neyi nerden temin edebileceğini sorabilirsin ona.Çok becerikli ve tariflerinde her türlü malzemeyi kullanan bir hanım.Böylece zeytin salatalık yok diye üzülmezsin.Eminim orada da hepsi satılıyordur daha yeni olduğun için yerini bilmiyorsundur

yoğurt falan var markette zor da olsa bizimkine benzeyen buldum bi kaç kez aldım ama o tarz şeyler çok pahalı yani öğrenciyim ben burda gidip sürekli temin edemem. yemekhanede yiyorum zaten her öğünümü. o bloğa bakacağım çok teşekkür ederim:)

2 aydır karataya devam ettim ama giden sadece 3 kg kafayı yememek elde değil sıfır ekmek sıfır makarna pilav herşeye tam uydum ama nerde hata var bilmiyorum çıldırdım artık bugün kitabı alıp tam anlamıyla okuyup sıfırdan alkali yaşam tarzına dönücem bu böyle cevizler fincanla falan olmayacak

sevgili kurbi,
daha önce de yazmıştım bende senin gibi 3 ayda 2 kilo verebildim.dilime makarna pilav ekmek değdirmedim .bir hızla karataya başladım ama 3 ayın sonunda büyük hayal kırıklığı ile vazgeçtim.bence bu tarzda da bir yaşam şeklini denemeliyiz. bakalım nasıl olacak?şimdilik 2 haftam iyi gidiyor.bence sen de denemelisin.çok karatay gibi ağır değil.kolay gelsin.sevgi ve saygılar...

sevgili kurbi,
daha önce de yazmıştım bende senin gibi 3 ayda 2 kilo verebildim.dilime makarna pilav ekmek değdirmedim .bir hızla karataya başladım ama 3 ayın sonunda büyük hayal kırıklığı ile vazgeçtim.bence bu tarzda da bir yaşam şeklini denemeliyiz. bakalım nasıl olacak?şimdilik 2 haftam iyi gidiyor.bence sen de denemelisin.çok karatay gibi ağır değil.kolay gelsin.sevgi ve saygılar...

evde çocukla karatay yapmak ne zormuş yaa 4 yaşında kızım isyan etmiş yavrum bugün börek yaptım iştahsız dediğim çocuk abartısız 4 dilim yedi anladım ki diyet yapıcam diye mutfağı çok boşlamışım karatay yedi bitirdi beni bir insan yarı aç yaşayıp bu kadar azmı verir moralim çok bozuk bugün endense hep acıktım hep bişiler aradım kitabı alıp aslında yavaştan bu yaşamam adapte olmaya başlamam lazım yarım yamalak başlayıp sinri olmak istemiyorum çoğu bilgi eksik bende umarm bir kitapçıdan yarın bulup alırım

iyi geceler

bu akşam misafirim vardı çokca bozdum beslenmemi:KK43:

sabah: yarım çay bardağı suya 1 çay k. tarçın
1 çay k. zencefil
1 çay k. zerdeçal
1 tatlı k. keten tohumu ekleyip içmeye çalıştım.
ardından alkali ve sirkeli su

kahvaltı(06:30): 1 siyah zeytin
10 15 badem
1 er domates salatalık havuç
tere, maydanoz, roka
1 yemek kaşığı lora ilave 1 çay k. çörek otu ve kırmızı pul biber
yeşil çay
1,5 dilim tam kepek ekmek

09:00: alkali su 1 yeşil elma

yeşil çay

11:00: yeşil elma

13:00 kadar 2 lt alkali su tüketmşim. (bir yerlerde suyu büyük kısmını sabah tüketmek gerektiğini okumuştum metabolizmayı düzenlemek için.)

öğle yemeği(14:30): 1 kepçe :) etli ıspanak yemeği
2 kaşık kadar erişte makarna
biraz sarımsaklı yoğurt ve bir kaç dilim salatalık turşu
malesef yarım dilim kadar kadayıf

aralarda alkali su yeşil elma badem

akşam: yemek yok

21:00 dan itibaren: 1 avuç ayçiçek çekirdek, 1 yemek kaşığ ladar aşure, 4 5 fındık, yarım dilim daha kadayıf

birazdan sirkeli suyumu içip yatarım

hmm malesef aralarda da biraz fındık ve badem atıştırdım :KK43:

Üzülmeee hepimiz kaçamak yapıyoruz ama menünde yeşilliğe daha çok yer ver bence.Ne kadar kaçamak onun misli misli yeşillik.Hiç olmazsa vücudun asitlenmesin.Sebze suyu da içebilirsin o daha iyi alkali yapar

Tyrael biraz daha dikkat etsen kaçamaklarla dolu bir menü gördüm :S
Malesef dediğin fındık cevizler asıl yararlı olanlar bu diyette.
Gece yediğin meyva ve tatlı ileride kırışıklıkları yaratacak olan
Gündüz menülerin çok güzel akşamları ok yaydan çıkıyor...
Acaba gündüze daha çok yüklenip geceyi hafifmi atlatsak ne dersin?

Son düzenleme:
Üzülmeee hepimiz kaçamak yapıyoruz ama menünde yeşilliğe daha çok yer ver bence.Ne kadar kaçamak onun misli misli yeşillik.Hiç olmazsa vücudun asitlenmesin.Sebze suyu da içebilirsin o daha iyi alkali yapar
Uyku mahmuru sebze suları ile ilgili biraz yardımcı olurmusun.
Biliyorsunuz ben hiç sebze suyu içmedim alkali olayına girdiğimden bu yana daha öncede blenderla sebze suyu çıkarmayı deneyeceğimi işe söylemiştim ama bugün markete gittim baktım baktım suyu çıkacak türden sebze bulamadım :S

X