maalesef para mevzusu:(

nar123

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Şubat 2012
107
1
arkadaşlar şu an rahatsız olduğum bi konu var görüşlerinizi yazarsanız memnun olurum şimdiden sağolun:)

ben 2 aydır çalışıyorum öğretmenim. özellikle çalışmaya başlamadan önce para harcama konusunda çok sıkıntım vardı. eşimden isteyemiyordum utanıyordum sürekli bunu kendime sorun yapıyordum. eşim arada benim çantama kendisi para koyardı. o şekilde ihtiyaçlarımı alırdım.

şimdi çalışmaya başladım ama hala bundan kurtulamadım yine bi şey alsam kendimi kötü hissediyorum neden bilmiyorum ama.

bi de benim paramı bankadan hiç çekmiyoruz ev ve araba için biriktiriyoruz eşimin parasını harcıyoruz o eve harçlık bırakıyor ama kendimize giyecek türü şeyler almak istersek kredi kartıyla alıyoruz kart da eşimde.

şimdi esas konuya gelelim bi araba bulduk bugün yarın alıcaz birikim+benim paramla. dün akşam eşime yarın çarşıya gidicem kendime bi kaç şey alıcam sonra da senle buluşup eve geliriz dedim ( ben bugün bankadan parayı çekip eşime verecektim o da devir işlerini yapıp arabayı alacaktı)
sonra bana ne alacaksın niye alacaksın, sence ihtiyacın var mı, ama sakın ayakkabı alma, kart bugün bana lazım olabilir belki vs. şakayla karışık şeyler söyledi ben de tamam almam dedim kızdım ve çok kırıldım.

sonra yanıma geldi şaka yaptım falan dedi gönlümü alır gibi oldu.

sabah bana kartı vereceğini ya da bugün bana lazım olabilir istersen başka bi zaman al diyeceğini düşündüm ama bi şey demeden gitti..

ben de peşinden ''kartı benden almaya zamanın olmaz ama benden para almaya nasıl zamanın olacak '' diye mesaj attım. çünkü ben buluştuğumuzda kartı da çektiğim parayı da veririm diye düşünmüştüm.

sonra gelen cevaplar da

yok işte bana güvan olmazmış ona vereceğim para rüyama mı girmiş. benden para istemiyormuş. artık kendi paramı kendim harcayacakmışım arabayı da almıyorum senin paranı da veririm dedi.
ben bunları kastetmemiştim halbuki:KK43:

ben de mesajlar yazdım öyle işte mesajlarla tartıştık. şimdi siz ne diyorsunuz bu duruma

Evlilikte senin paran benim param mı olur.
Neyse var olan ortaktır.Öyle olmalıdır.
Ayrı gayrı olan şeyden hayır gelmez.
Nasıl bir yastığa baş koyuyorsak herşeyimiz bir olmalı diye düşünüyorum.

ayrı gayrı olmaz tabi ki ben de öyle düşünüyorum. eşim de öyle dedi diye bütçeleri ayıracak değiliz ama ben çok kırıldım . belki kırılacak bi şey değildir ama bu konuda hassasım malesef ki

sen öğretmensin okula giderken sürekli aynı şeyleri giymek olmuyor, her akşam acaba sabah ne giysem diye düşünüp sabah eline ne geçerse giyip çıkamazsın, ihtiyaçlarını istediğin gibi almalısın altı üstü bir ayakkabı almana ses ediyorsa kocan demekki sıcak paraya iyi alıştırmışsın onu kusura bakma ama önce araba mı ayağına giyeceğin bir bot mu

kocana al ben yıyemedim sen ye diye verirsen o da kıymet bilmez böyle...

arkadaşlar şu an rahatsız olduğum bi konu var görüşlerinizi yazarsanız memnun olurum şimdiden sağolun:)

ben 2 aydır çalışıyorum öğretmenim. özellikle çalışmaya başlamadan önce para harcama konusunda çok sıkıntım vardı. eşimden isteyemiyordum utanıyordum sürekli bunu kendime sorun yapıyordum. eşim arada benim çantama kendisi para koyardı. o şekilde ihtiyaçlarımı alırdım.

şimdi çalışmaya başladım ama hala bundan kurtulamadım yine bi şey alsam kendimi kötü hissediyorum neden bilmiyorum ama.

bi de benim paramı bankadan hiç çekmiyoruz ev ve araba için biriktiriyoruz eşimin parasını harcıyoruz o eve harçlık bırakıyor ama kendimize giyecek türü şeyler almak istersek kredi kartıyla alıyoruz kart da eşimde.

şimdi esas konuya gelelim bi araba bulduk bugün yarın alıcaz birikim+benim paramla. dün akşam eşime yarın çarşıya gidicem kendime bi kaç şey alıcam sonra da senle buluşup eve geliriz dedim ( ben bugün bankadan parayı çekip eşime verecektim o da devir işlerini yapıp arabayı alacaktı)
sonra bana ne alacaksın niye alacaksın, sence ihtiyacın var mı, ama sakın ayakkabı alma, kart bugün bana lazım olabilir belki vs. şakayla karışık şeyler söyledi ben de tamam almam dedim kızdım ve çok kırıldım.

sonra yanıma geldi şaka yaptım falan dedi gönlümü alır gibi oldu.

sabah bana kartı vereceğini ya da bugün bana lazım olabilir istersen başka bi zaman al diyeceğini düşündüm ama bi şey demeden gitti..

ben de peşinden ''kartı benden almaya zamanın olmaz ama benden para almaya nasıl zamanın olacak '' diye mesaj attım. çünkü ben buluştuğumuzda kartı da çektiğim parayı da veririm diye düşünmüştüm.

sonra gelen cevaplar da

yok işte bana güvan olmazmış ona vereceğim para rüyama mı girmiş. benden para istemiyormuş. artık kendi paramı kendim harcayacakmışım arabayı da almıyorum senin paranı da veririm dedi.
ben bunları kastetmemiştim halbuki:KK43:

ben de mesajlar yazdım öyle işte mesajlarla tartıştık. şimdi siz ne diyorsunuz bu duruma

eşin abuk subuk şakalar yapınca gülümsemeni bekliyorda, neden senin söylediğin şeye bu kadar alıngalık yapıyor
ayrıca neden seninde kredi kartın, banka kartın bişeyin yok ki, insanlık hali, caddede yürürken çok güzel bişey gördün hiç kartın olmazsa nasıl alcaksın ki

nedense para harcama konusunda bence aşırı olan suçluluk duygun, vicdan azabın, çocukluk yıllarından ya da öğrencilik yıllarından kalma gibi geldi
artık öğretmensin, para kazanıyorsun, bence biraz tadını çıkarmak, kendini şımartmak seninde hakkın, kolaylıkla öğretmen olunmuyor sonuçta günümüzde

Son düzenleme:
Herhangibir ihtiyacın varsa alabilcek durumdasın.
Eşin neden öyle söylemiş anlamadım.
Sonuçta araba için birikim var.E bunda senin de payın var.
O halde seni bazı şeylerden kısıtlamaması gerek.

eşin abuk subuk şakalar yapınca gülümsemeni bekliyorda, neden senin söylediğin şeye bu kadar alıngalık yapıyor
ayrıca neden seninde kredi kartın, banka kartın bişeyin yok ki, insanlık hali, caddede yürürken çok güzel bişey gördün hiç kartın olmazsa nasıl alcaksın ki

nedense para harcama konusunda bence aşırı olan suçluluk duygun, vicdan azabın, çocukluk yıllarından ya da öğrencilik yıllarından kalma gibi geldi
artık öğretmensin, para kazanıyorsun, bence biraz tadını çıkarmak, kendini şımartmak seninde hakkın, kolaylıkla öğretmen olunmuyor sonuçta günümüzde

çok haklısın ve çok güzel cevap yazmışsın teşekkür ederim

selam evde senin paran benim param olmazz
ama artik biraz kendinede ceki düzen ver ihdiyaclarin icin kendine para ayir kiyafet ayakkabi hepsini adamin eline verirsen sen yemezsin esin yer
hayat insana neler ögretiyor kadinin kiyisinda 5 veya 10 lirasi olmali

3 yıl sınava çalıştıktan sonra atandım bi de. ama daha hiç kendi paramı bile çekmedim biriktiriyorum. ben evimiz olsun diye kendi isteklerimi arka plana itiyorum. tamam eşim de benden habersiz bi şey almaz kısıtlı miktarda para harcar ama bilmiyorum işte o söyledikleri çok üzdü beni:KK43:

Tam araba alacakken "masraf çıkarman" eşini şaşırtmış olabilir. Yadırgamıştır. Masraf çıkarma lafını onun açısından söyledim, o öyle bakmıştır. Sonuçta alışverişten, kendi ihtiyaçlarından suçluluk duyan bir kadınsın. Adam ona alışmış. Şimdi araba olayına bir inadın var, o yüzden alışverişe çıkıyorsun gibi algılamış olabilir. Konuşun ve böyle bir inatlaşma olmadığından emin olun.
Çok kredi kartı meraklısı değilim. Ama eşinin kartı varsa senin de olmalı. Kartın asıl sahibi kimse ötekine ek kart çıkartsın. Veya her ikinizin kendi kartları olsun.

araba almak benim de isteğim zaten . ama benim alacağım bi kaç şey mi arabaya engel olacak.

şimdi eşim ben ona para vereceğim için bunu yüzüne vurduğumu düşünüyor. halbuki alakası yok sonuçta arabayı kendine almayacak ben de istiyorum ve öyle bi şey kastatmedim

Evlilikte bu para mevzularinin sonu hic iyi olmuyor.
Esinizin size harclik verir gibi cantaniza para koymasi hos degil bir kere.
Kendinize ait, dilediginiz gibi kullanabileceginiz bir butceniz,
Ek te olsa bir kredi kartinizin olmasi lazim.
Kadinin benim parami kullaniyorsun vurgusu her erkegi can evinden vurur.
Keske durumu bu noktaya gelmeden cozebilseydiniz.
Belki oturup bir butce yapmak, birikim icin kenara koyacaginiz para disinda
Kendi asgari giderlerinizi belirleyerek ayri ayri cebinie harclik almak daha dogru olacaktir.

3 yıl sınava çalıştıktan sonra atandım bi de. ama daha hiç kendi paramı bile çekmedim biriktiriyorum. ben evimiz olsun diye kendi isteklerimi arka plana itiyorum. tamam eşim de benden habersiz bi şey almaz kısıtlı miktarda para harcar ama bilmiyorum işte o söyledikleri çok üzdü beni:KK43:

valla ne yalan söyleyeyim bence çok özverili davranmışsın, böyle alıştırmışsın baştan malesef
hergün onlarca öğrencinin velinin öğretmenin içine çıkıyorsun, tabii ki kılığına kıyafetine dikkat etmen gerekecek, bundan doğal ne var
para kazanıyorken neden hiç harcama yapmayackmışsın, karın tokluğunamı yaşıyoruz hayatta

eşim de giyecek konusunda pek özenmez genelde aynı şeyleri giyer. o yüzden ikimizi karşılaştırıyor. bi şey alıcam dedim ya bana sen kendini başkalarına beğendirmeye çalışıyorsun diyor bi de bu canımı sıkıyor. ama kadınla erkeğin farklı olduğunu anlamıyor ya

bir derdim var başlığında alışveriş bağımlısıyım gibi bir konu var.

bence oraya bakıp biraz rahatlamaya çalışın.

niye bu kadar kasıyorsunuz ki kendinizi,harcayın gitsin:KK3:

çok tuhaf bir durum bence.ben ev hanımıyım çalışmıyorum ama eşim cüzdanımdan harçlığımı hiç eksik etmez ben istemesem de birde bana ayrı ek kart çıkarmıştı yeni evlendiğimizde birşey görürsün hiç çekinmedenn almam için. bu arada 3 senelik evliyiz.1 yıl düğün borcu 2.yıl arba aldık onun borcu 3 yılda ev yaptırıyoruz bu böyle hep eşim ödüyor ben çalışmıyorum ama yardımcı olmak çok istiyorum fakat 15 aylık bebeğim var :KK43:

Ne güzel ortak bir yaşam mücadeleniz var,evlilikte senin paran benim param denecekse evlilik olmaz zaten. Hem sizin paranız yatırım eşinizinki günlük ihtiyaca giderken onun parasını harcıyorum diye düşünmenize gerek yok bence! Ara sıra da olsa bazen olumsuz tepkiler olabilir evlilikte,bunlarıda görmemezlikten gelmek lazım, nede olsa hergün olan olay değil bunlar! :)

Arada olur böyle anlaşamamazlıklar, bence büyütülecek bir şey değil, konuşun karşılıklı anlaşın. İkinizin de biribirinizi anlamadığınızı düşünüyorum.

Ben yeni evliyim, çalışmıyorum, hala öğrencilik hayatım devam ediyor:) daha birkaç günlük evliydik, benim cüzdanımdaki para bitmişti, eşim de işe gidiyordu, benim de param yok. Param bitti sanıyorum dedim, ama nasıl sıkıldım, nasıl utandım anlatamam, sonra eşim para verdi ama : " bu ilk ve son defa sana harçlık verir gibi para verişim dedi", öğlen tatilinde buluşalım dedi.
Neyse buluştuk gittik bankaya, onun hesabına bağlı ek kart çıkarttık bana. Böylece ben ondan para almış gibi olmayacaktım. Bence en mantıklısı da buydu.

Şimdi bir buçuk yılı geçtik, bazen benim cüzdanımda oluyo ona veriyorum, onun cüzdanında ben ordan alıyorum vs, tamamen ortak bir politikaya geçtik, benim de üzerimdeki o sıkıntı kalktı.

Bence sen de aynı hesaplara bağlı ek kart çıkartmalısın kendine, çünkü bir isteğin olduğunda ve nakit paran olmadığında kendi kararını kendin verebilmelisin. Ki artık çalışıyorsun da bunun da biraz tadını çıkarmalısın:) Elbetteki har vurup harman savuracak bir insan değilsin, istediğini yapmakta özgür olmalısın bence:)

Bence eşinle bu kart işini konuşmalısın, ve ona arada ihtiyaçların olabileceğini, zaten çok harcama yapan biri olmadığını da söylemelisin. Ve benim tahminim tam araba alınacakken, ihtiyacım var demen, onda farklı bir etki yaratmış olabilir:)

Konuşun anlaşın:)

Bence çok iyi demişsiniz...

Evet senin paran benim param olmamalı ama alacagınız ayakkabıyı bile çok görüyorsa,
bir düşünmek gerek...

Eşiniz o cevabı haketmiş bence :)
Hiç taviz vermeyin.

Siz de çalışıyorsunuz, tabi ki ihtiyaçlarınızı imkanlar ölçüsünde karşılayacaksınız...

X