erken gebelik belirtileri ile menstural dönem arasındaki farklılıklar nelerdir?

bbrraa

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Ocak 2012
232
85
Merhaba arkadaşlar! Bu konu başlığı altında erken gebelik belirtileri ve adet dönemi belirtileri arasındaki farkların neler olduğu hususunda bilgilerimizi, tecrübelerimizi paylaşalım.
Mesela bel ağrısı, adet sancısı, yumurtalıklarda oluşan batmalar, açık kahverengi rengi akıntı, göğüs uçlarında ve yanlarında birdenbire oluşan batmlar, karın ağrısı, karında rahatsızlık hissi hem erken gebelikte hem de mensturasyon döneminde oluyor peki farklar neler sizce?

bende şu an bata 3 günüm olmasına rağmen 2 gündür yani beş gün önceden gelen açık kahverengi akıntı var. Bu akıntı yerleşmeden kaynaklanan eski kanlar mı yoksa rahimin kendini adet dönemine hazırlıyor? 3 gün sonra regl günüm geçince yani hala hasta olmazsam kan testi yaptıracağım aynı zamanda regl ağrısı gibi ağrım da var böyle olup gebe olduğunu öğrenenler var mıvarsa cevaplarsanız sevinirim.

güzel bi konu olmuş ama inan anlaşılmıyor ben 2.yi düşünüyorum ama her ay gebelik belirtilerinin hepsini yaşıyorum ,ilk gebeligimde hatırladıgım adetime 1 hafta kala çok üşüdügüm ve uykudan kafamı kaldıramayısım geliyor karnımda yine sancı vardı adet olucakmış gibi

Konu harika.
Bende su an o belirtileri dinliyorum ve acaba lari yasiyorum.

Ben ilk hamileligimde kasiklarda batma ve gögüslerde batma yasadim.
Sonucda düsürdüm o bebegimi, ve 6 aydir tekrar hamile kalmaya calisiyorum.
Ve bu ay bende ozamanin hisslerini yasiyorum , fakat adetime daha bir ay var, bakalim artik kismet...

Benim sorum:
hamile kalir kalmaz yani daha bir kac günlükgen hemen batmalar baslarmi ?
Yani sonucda hamile kaldikdan 2 hafta sonra adet olunuyor , olmasa test yapilyior ve hamile oldundugu ortaya cikiyor.
yaniii... 2 haftalik bir hamilelik olmus oluyor pekiii ozaman neler fark ediliyor veya hissediliyor ?

belki benim de su an hissetiklerim dogurudur insallah....

bende şu an bata 3 günüm olmasına rağmen 2 gündür yani beş gün önceden gelen açık kahverengi akıntı var. Bu akıntı yerleşmeden kaynaklanan eski kanlar mı yoksa rahimin kendini adet dönemine hazırlıyor? 3 gün sonra regl günüm geçince yani hala hasta olmazsam kan testi yaptıracağım aynı zamanda regl ağrısı gibi ağrım da var böyle olup gebe olduğunu öğrenenler var mıvarsa cevaplarsanız sevinirim.

Arkadaşım ümitlendirmek istemem ama bunlar bebiş belirileri.Bebek otururken inşaat kazıları gibi içimizde faaliyet var.ilk bebişim de ben de de öyle olmuştu.belirtiler de aynı

merhaba kızlar bende sizin gibi çok araştırdım farkı ne nasıl anlıcam diye her ay da kendimi hamile sandım adet olunca yıkıldım ama çok sıradan bi laf olucak ama kişiden kişiye değişiyo mesela ben kıısaca kendimde ki farkları söliyim ben adet olmadan önce gögüslerim acayip şişerdi hamile kaldıgım ay hiç şişmedi hiç bişey yoktu o yüzden hiç ümit etmiyodum ve çok üşüyodum normalde vucut ısısı yükselir ateş basar diye biliyodum ama o ilerleyen zamnlarda oluyomuş , kasık batmaları oluyodu hafif hafif, mide bulantısı baş dönmesi falan yok yani
umarım yardımcı olabilmişimdir tez zamnda rabbim isteyen herkese kısmet etsin inş.
kahverengi lekelenmesi olan arkadaş adet olmassan bi test yaptır yerleşme kanaması yaşayanlar çok oluyomuş bende yumurtlama kanaması yaşadım

Benim sorum:
Yani sonucda hamile kaldikdan 2 hafta sonra adet olunuyor , olmasa test yapilyior ve hamile oldundugu ortaya cikiyor.
yaniii... 2 haftalik bir hamilelik olmus oluyor pekiii ozaman neler fark ediliyor veya hissediliyor ?

canım 2 haftalık hamilelik diye bişey yok son adet tarihinden itibaaren hesaplanıyo adet zamanın geldiğinde en az 4 haftalık hamile oluyosun şöle söliyim beklediğin adet günün gelmeden batma falan filan hiç birisi olmuyo 2 gün kala falan oluyo

canım 2 haftalık hamilelik diye bişey yok son adet tarihinden itibaaren hesaplanıyo adet zamanın geldiğinde en az 4 haftalık hamile oluyosun şöle söliyim beklediğin adet günün gelmeden batma falan filan hiç birisi olmuyo 2 gün kala falan oluyo

benim ilk hamileligimde olmusdu o batmalar ciddiye almamisdim ama hamile ciktim :) malesef yasamadi o baska....
Evet 4 haftalik hamile olyuorsun ama aslinda 4 hafta degil adet öncesi yumurtlama dönemde hamile kalmis oluyorsun yani 2 haftalik falan.

benim ilk hamileligimde olmusdu o batmalar ciddiye almamisdim ama hamile ciktim :) malesef yasamadi o baska....
Evet 4 haftalik hamile olyuorsun ama aslinda 4 hafta degil adet öncesi yumurtlama dönemde hamile kalmis oluyorsun yani 2 haftalik falan.
geçmiş olsun allah bi daha yaşatmasın inş. bi önceki yazımda da sölemiştim zaten kişiden kişiye değişir bende 2 gün kala başladı batmalar
döllenmeden 2 hafta geçiyo dogru ama yumurtanın olgunlaşmasıyla birlikte baz alınıyo hamilelik o yüzden doktorlar en 4 haftalık oluyo diyolar.

öncelikle bu konuya cevap veren herkese teşekkür ediyorum arkadaşlar... Nasılsınız? Umarım herkesin keyfi yerindedir.
Bende hala bir değişiklik yok. Açık kahverengi tonlarında bazen de koyu sarı renkli akıntılar, kasık batmaları, zaman zaman bel ağrısı, zaman zaman göğüs ucu batması devam ediyor. Dün öğle vakti içime birşey doğdu bütün bu yaşadıklarımın gebelik belirtisi olmadığı, adetin başlayacağı ya da yumurtalıklarda veya rahimde bir sorun olduğu hissi o kadar berbat bir his, kötü düşünceler, üzüldüm, başım ağrıdı, moralim eksilere saniyesinde indi...
Adet döneminden önce depresyona girer gibi oluyorum hep zaten... Birden ağlama hissi, bulunduğum yerden kaçıp kurtulma, bir kaç kişiyi falan vurmak isteme:)) çalışamama, ev işi yapmak istememe(gerçi bu his çoğunlukla hep oluyo bende:KK1:) vs... neyse akşam 5:30 gibi eve gittim hemen bi test daha yapayım ne ise olacak belli olsun dedim. Heyecanla testi yaprım ve sonuç yine hüsran tek çizgiden başka hiç bir iz yok. Bugün de koyu sarı gelmeye devam ediyor. Başım ağrıyor birden bire gözlerime ağırlık çöküyo yorgunluktan göz kapaklarımı kaldıramıyorum. Bat tam olarak yarın akşam olması lazım kan testi için çok sabırsızım ama içime doğan kırmızı kart görecekmişim gibi bu yüzden pazartesiyi bekleyeceğim. inş. varsa bebiş kan tahlili ile pzt öğrenirim. Benim ilk gebeliğimde bat günü kan tahlili yaptırmıştım sonucu almadan kahverengi akıntı yeni başlamıştı ama o koyu kahve hatta siyah gibiydi, kese ve kalp atışları ise haftalar sonra gözükmüştü.
neyse hayırlısı olsun hepimizin hakkında....hoşça kalııın!

Benim sorum:

ilk gebeliğimde ben batmaları ve bulantıyı başlarda adet tarihinden önce hiç hissetmedim. belki de kendimi çok dinlemediğim için gebeliği o kadar istemediğim için bilemiyorum. O zaman batmlarar 6. haftada falan zaman zaman oluyordu. Aşırı bulantılar, kusulan dönem bende 8. haftadan sonra başladı ama az bulantı çok rahatsız etmeyen 5.-6. haftada vardı... Bunun dışında benim bekar hamile ihtimali olmayan arkadaşımın her adet döneminde fazla fazla bulantısı olur. Bazen bana da oluyo reglden 1-2 gün önce miğde bulantıları başlıyor. Hormonlarda olan değişiklikten kaynaklanıyormuş bu.

Mens dönemi ile gebelik döneminde olan rahim ağrıları arasında fark bence zaman farkı. Regl dönemindeki ağrı bende reglinin hemen öncesi bir gün önce ya da o gün başlıyor. Gebelikte tahminim bebeğin yerleşmesi ile alakalı bu durum. Biryerde okumuştum. Doktorun birinin sitesindeydi sanırım. Eğer 5 gün önceden adet sancısı yaşıyorsanız muhtemelen gebe değilsiniz, regliniz olacak diyordu.

Son düzenleme:
merhaba arkadaşlar benim de bu ay fos çıktı... Son ana kadar kahverengi akıntı geldi ve tam adet günümde nihayet kırmızılar geldi. Demekki yaşadığım onca belirti hamilelik değil mensturasyon belirtisiymiş. Regl biter bitmez ilk işim bir jinekoloğa gitmek 5 yıldır ilk kez gideceğim hiç genel muayene olmadım. Nasıl geçiyor? ne tahlillleri yapılıyor? özellikle kadın doğum uzmanının kadın olmasını tercih ediyorum. Ankara'da devlet hastanesinden tavsiye edebileceğiniz bayan jinekolog var mı? Özelde buldum fakat devlet hastanelerinde muayene tüm tetkiklerin yapılması açısından benim için daha uygun. Tevsiyelerinizi bekliyorum kızlar.

canım herşeyin hayırlısı zamanı gelmemiş demekkii rabbim hakkımızda hayırlısını hayrlı zamanda versin inş

önce rabbim isteyen herkesin kucağını doldursun inşallah benim belirtim reglin 2 gün öncesi sol kasığımda batma vardı ama öyle zorlayan bişey değildi sızılamak gibiydi canım tatlı isyiyodu ki reglin bi kaç gün öncesi tatlı krizi tutanlardan olduğumdan eğer yooksa diye sonradan üzülmemek için bebişime yormadım ama meleğim gelmiş tutunmuş meğer:emir_bebek:ama içten içe hamile olduğumu hissediyodum en önemli belirti bu bence:KK49:şimdiye kadar hiç bulantım olmadı şükür öyle hemen ilk günlerden de başlamazmış zaten çoğunun tansiyon düşer benim hala düşük aklıma gelenler bunlar kızlar ha bi de 4haftalık filandı minik bi çakıl taşı büyüklüğünde yerleşme kanamam oldu yani kanama derken kahverengi leke allah gönlünüze göre versin inşallah stres yapmamamya çalışın kafanıza çok takmayın allah hayırlı bi zamanda gönderiyo zaten:KK49:

canım herşeyin hayırlısı zamanı gelmemiş demekkii rabbim hakkımızda hayırlısını hayrlı zamanda versin inş

amiiiiiiin.....sağol canım ben de öyle düşündüm olmayınca... Sorunlu, düşükle sonuçlanacak gebelik yaşamaktansa hiç yaşamamak daha iyi. En önemli nedenlerden biri de stres bence. Asıl stresi ortadan kaldırırsak sorunların büyük kısmı hallolur kızlar.
pepeninteyzesini de tebrik ediyorum yavrusunu Allah sağ salim kucağına almayı nasip etsin. Umarım hamileliğin rahat geçer.

merhaba arkadaşlar benim de bu ay fos çıktı... Son ana kadar kahverengi akıntı geldi ve tam adet günümde nihayet kırmızılar geldi. Demekki yaşadığım onca belirti hamilelik değil mensturasyon belirtisiymiş. Regl biter bitmez ilk işim bir jinekoloğa gitmek 5 yıldır ilk kez gideceğim hiç genel muayene olmadım. Nasıl geçiyor? ne tahlillleri yapılıyor? özellikle kadın doğum uzmanının kadın olmasını tercih ediyorum. Ankara'da devlet hastanesinden tavsiye edebileceğiniz bayan jinekolog var mı? Özelde buldum fakat devlet hastanelerinde muayene tüm tetkiklerin yapılması açısından benim için daha uygun. Tevsiyelerinizi bekliyorum kızlar.

cnm reglinin bitmesini bekleme 3.günü git mutlaka ben geçen ay gittim dr.sadece yumurtalaıklara va rahime baktı bu ay reglinin 3.günü mutlaka gel dedi hormon tahlili ve yumurtalık rezervi için .bana sadece vajinal ultrasonla baktı

bende bu ay hamile kaldım. adet sancımla hamilelik sancımı karşılaştırdım, her ay aynı şekilde karnım ağrırken, bu ayda ağrıdı ama farklı şekilde. .

öğlen 4-5 gibi uyumayı sevmezdim ama kendimi tv izlerken uyurken buluyordum (tahminimce döllenme sırasında oldu) bir çenemde sivilce çıkmadı. her adet döneminde çenemde sivilce çıkardı.

birde beyaz akıntılar..

ama bunları şimdi düşününce anlıyorum, o zamanda düşünüyordum ama kendimi ümitlendirmek istemiyordum :) hayırlısı

X