Doğuma Hazırlık Doğumun başlayacağı nasıl anlaşılır?

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

dehliz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
31 Ağustos 2006
72
3
50
Doktorunuz beklenen doğum tarihini birkaç gün farkla söyleyecektir ama yine de doğumun hangi gün ve saatte başlayacağını bilmek olanaksızdır. Doğumların ancak %5 kadarı, olası doğum tarihi olarak saptanan günde gerçekleşir. Bu tarihin iki hafta öncesi ve sonrası normal doğum zamanıdır. Bu dönemde haftalık kontrollere gitmek çok önemlidir.

Doğumun başladığının habercileri rahim ağzını kaplayan kanlı, sümüksü bir madde olan “doğum nişanı”nın gelmesi, bebeğin içinde bulunduğu su kesesinin açılarak “suyun gelmesi” ve düzenli aralıklarla gelen ve giderek sıklaşan “doğum sancıları”dır.

Bu belirtilerin hepsinin sırayla ve her kadında aynı şekilde olacağı düşünülmemelidir. Bazı kadınlar nişanı görmeyebilirler. Suyla birlikte geldiği için dikkatlerinden kaçabilir. Bazen hiç sancı olmadığı halde su kesesi açılabilir. Sancıyla hastaneye giden ve su kesesi doktor tarafından doğum anında açılan kadınlar da vardır. Doğum nişanı görüldüğünde hastaneye gelmek gerekmez. Ama doğumun çok yaklaştığını bilerek hazırlanmaya başlayabilirsiniz.

Doğumun başlamasıyla gelen su, gebelik süresince var olabilen beyaz-sarı renkli akıntıdan farklıdır. Normal su kıvamındadır. Genellikle renksiz ya da hafif sarımsı ve kokusuzdur. Bu sıvı bebeğin içinde yaşadığı su kesesinin açılması sonucu gelir. Miktarı genellikle iç çamaşırdan akabilecek ve bacakları ıslatacak kadar çoktur. Nadiren, suyun geldiği fark edilmeyebilir. Su az ya da çok geldiğinde sancılar başlamamış olsa bile iç çamaşırına bir hijyenik bağ ya da temiz bir havlu koyarak derhal hastaneye başvurmak gerekir.

Gebeliğin son aylarında, düzensiz gelip geçici tarzda, kısa süreli, istirahat edilince azalan ve “doğuma hazırlık ağrıları” denilen sancılar olabilir. Her sancıda telaşlanmak gereksizdir. Ama gerçek doğumun sancıları da başlangıçta düzensiz, süreleri farklı, istirahatla azalabilen niteliktedir. Bir süre sonra düzenli bir hale gelirler, daha uzun sürerler ve istirahatla azalmazlar. Sancılar beş dakikalık aralıklarla tekrarlayan bir sıklığa ulaştığında daha fazla gecikmeden doktorunuza haber vermek ya da hastaneye başvurmak gerekir. Ancak özellikle büyük şehirlerdeki trafik problemini unutmayın!

Sancılarım başladığında eşim ve ben ne yapabiliriz?

Öncelikle sakin olun. Sancıların başlaması ile doğumun gerçekleşmesi arasında belli bir zamana ihtiyaç vardır. Bu nedenle hemen değil, sancılar sıklaştığında daha önce yapılan tahlilleri ve aşağıda belirtilen eşyaları yanınıza alarak öncelikle kontrole gittiğiniz hastaneye başvurunuz. Yapılacak muayene sonucunda size durumunuz hakkında gerekli bilgi verilecektir.

ANNE İÇİN

• Gecelik ya da pijama
• Terlik
• Çorap
• Emzirme sutyeni
• Kâğıt peçete
• İç çamaşırı
• Hijyenik kadın bağı
• Koyu renk havlu ve sabun
• Diş fırçası ve macunu
• Sutyen tamponları
• Hırka
• Yakınların telefon numaraları
• Telefon jetonları/kart
• Bardak, çatal, bıçak
• Hastaneden çıkarken giyecek

BEBEK İÇİN

• Bebek bezi
• Zıbın/fanila
• Tulum
• Hırka ve başlık
• Battaniye (sarı olması çocukta sarılığı engellemez ama güzel bir renktir)

Günümüzde, resmi kurumlarda ve pek çok özel kurumda eşler doğuma girememektedir. Yakın gelecekte bu uygulamalar değişebilir. Eşlerin doğuma girmesinin, doğum sancıları çeken bir anne adayı için önemli psikolojik yararı vardır.

Doğumun başlaması

9 aylık beklemenin sonucunda, şimdi doğum anı geldi! Ama ne tür işaretler almanız gerekiyor?

Doğum sancıları rahim çektirmeye başladığında başlar, bu çekilme daha sonra daha da şiddetlenir ve sıklaşır. Bu sancılar rahmin bebeği dışarı itmesine ve bebeğin kafasının çıkması için genişlemesine yardımcı olur.

Çoğu sancılar yavaşça başlar ve siz birkaç saat bunun gerçek sancı olup olmadığını anlamaya çalışırsınız.

Bazı kadınların her sancısı şiddetlidir, bu nedenle bunun gerçek sancı olup olmadığını anlayamazlar. Hatta bazıları bir şey olmayacağını düşünerek evlerine dönmek isteyebilirler.

Gerçek sancı başladığında şimdiye kadar normal bir hamilelik geçirdiyseniz hastaneyi ayağa kaldırmanıza gerek yok. Eğer yürüme ve dikkatinizi dağıtacak şeyleri seçme şansınız varsa bu sancılarla kendiniz daha iyi baş edebilirsiniz.

Eğer yine de şüpheleriniz varsa ebenizi çağırıp ona danışın. Ebeniz size neler olduğunu ve doğum için bekleyip beklememeniz gerektiğini söyleyecektir.

Doğum Anının Geldiğini Nasıl Söyleyeceksiniz

Sancılarınızın zamanını ölçün, sancılarınız 40 dakikadan fazla sürüyorsa ve on dakikada üç kere gerçekleşiyorsa bu, gerçek sancıdır.

Daha sonra rahimden akıntı gelir. Doğum bu akıntıdan sonra her zaman başlayabilir. Bazıları bu akıntıyı fark edemeyebilir, bu yüzden akıntınızı görmemiş olmanız doğumun başlamadığı anlamına gelmez.

Sonra, bebeğinizi tutan zardan su gelir. Suyunuz doğumdan çok önce gelirse bir enfeksiyon riski vardır. Sular kordonu bebeğe dolayarak bebeğin oksijenini kesebilirler.

Planınızı Yapın

Doğum sırasında hastaneye gitmek için evden ayrılmaktan korkmayın. Sadece her türlü olasılığa karşı planınız olduğundan emin olun.

Yanınızda iki külot ve havlu taşıyın. Suyunuz gelemsi durumunda rahatınız için iç çamaşırınızı değiştirmeniz gerekir.

Hastaneye getirmek için bir çanta hazırlayıp eve veya arabaya koyun. Sancılarınız başladıktan sonra hastaneye gitmeden önce bir süre beklemeniz söylenebilir. Bu sırada sıcak ve rahatlatıcı bir banyo yapın, eğlenceli ve kolay şeyler yapın-müzik dinleyin, TV izleyin veya kitap okuyun. Eğer yataktaysanız ve sancılarınız azsa uyumaya çalışın.

Eğer çok sancınız varsa, kan kaybederseniz, başınız ağrırsa veya bir aksilik olursa, doğum uzmanını çağırın.

Sancı nedir?

Rahim ağ şeklinde kaslardan oluşur. Sancının en yüksek yerinde bu lifler en kısa şeklini alır ve sancı en yoğun şekline ulaşır. Kadınlar bu sancıyı karın kaslarını sıkan bir kemere benzetir. Daha sonra bu lifler rahatlar ve sancı geçer, ama bu lifler eskisinden daha kısa kalır. Bebek biraz daha aşağıya çekilir ve rahim biraz daha genişler.

bu değerli paylaşımın için çok tşk ederim aklımdaki birçok soruyu cevapladın çok sağol :)

paylasimin icin tesekkurler dehliz. gebeligimin bitmesine az bi zaman kaldi.benim de en cok merak ettigim konu sancı neye benziyor. su gunlerde degisik agrılar cekiyorum. birincisi adet sancısı gibi. kısa sureli oluyor gunde 1 veya 2 defa oluyor soguktan mı acaba diye dusunuyorum gebelik sancısı boyle mi birsey ? bir de ani hareket yaptimda mesela yataktan kalkarken tam gobegimin altı yırtılıyor gibi acıyor. braxton hicks kasılmalarını hep okuyorum ama nedir neye benzer bilmiyorum.catı agrısı liflerin gerilmesinden kaynaklanan agrı, adet agrısı gibi agrı bunlardan hangileri dogumun yaklastıgının belirtisi ?

Allah kolaylık versin okurken bile gözüm korktu bu gidişle biraz zor anne olacağım valla bu korkuyla..:çok üzgünüm:

kızlar ya brişey sormak istiyorum. Ayıptır söylemesi 2 gündür kabız ağrısı çekiyorum ve merak ediyorum doğum sancısı bunun iki katı yada çok çok daha şiddetlisimi??? Resmen kendimden geçiyorum ağrıdan yaa

ben yaklaşık 31 haftalık hamileyim suyum gelirmi bazen bazen ıslaklıkr mu hissediyorum baktıgımda sarımsı hafif bir sıvı oluyor bu dogum sıvısı olu

Hamileliğimin sonlarına doğru doğum sancısının ne olduğunu çok merak ediyordum . Buradaki yazıları da okumuştum :26:

Doğum sancısı adet sancısının çok şiddetli hali. Karnınız bir top gibi oluyor taş gibi sertleşiyor .işte bu rahim kasılması . rahmimiz karnımızda olduğu için gebeliğin sonunda , karnımız taş gibi oluyor.. Allah kolaylık versin .

Merhaba ben 36 haftalık hamileyim. Doktor her an herşeyolabilir dedi kız çocuğu erken gelebilir dedi. Son 1 haftadır kasıklarım ağrıyor bacaklarımın yukarısı bölgemize doğru olan kısımlar ağrıyor. Ksrnım birden sertleşiyor aşağıya doğru baskılar oluyor. Sizce doğum çok yakın mı?

X