Parfüm Kullanma Rehberi

Rline

Guru
Kayıtlı Üye
17 Aralık 2012
2.200
193
Parfümünüzün daha kalıcı olması için parfümünüzle aynı kokuya sahip bir vücut losyonu veya kremi kullanarak parfümünüzü çok ağır olmadan güçlendirebilirsiniz.

Parfümü kullanmanın en iyi yolu onu çıplak tene uygulamaktan geçiyor. Bu teknik ten ile parfüm arasında bir simyanın oluşmasına ve kokunun kisiselleşmesine önayak oluyor. Ten üzerinde ısınan parfüm, vücut ısısıyla yükseldiği için, her zaman giysi üzerine uygulanan kokudan daha kalıcı oluyor.

Aynı parfümün başkasında farklı kokmasının nedeni parfümün ten üzerinde hayat bulması. Bu nedenle kimyadaki kişisel farklılıklar onun nasıl kokacağını büyük ölçüde etkiliyor. Tükettiğiniz yiyeceklerden tutun da cilt tipinize kadar hemen hemen her şey parfümün duruşunu etkiliyor. Her ne kadar genel etkisi aynı olsa da, bazı notalar kişiden kişiye daha fazla veya az hissedilebiliyor. Üzerinizde mutlaka hoşlanacağınız bir parfüm kokusu duyabilmek için onu satın almadan önce mutlaka deneyin.

Erkekler hangi kokulardan hoşlanırlar, hangilerinden nefret ederler diye merak ediyorsanız; mutlu bir hatırayı tetikleyen bir koku onu baştan çıkarmaya yeter. Öte yandan, büyükannesinin pudramsı çiçek kokusu gibi hiç seksi olmayan bir çağrışım onu soğutmaya yeterlidir. Satın almadan önce örnek parfümleri ona da koklatın ve düşüncelerini paylaşmasını isteyin.

Parfüm uygulamadan önce kullandığınız el kremi veya şampuan gibi ürünler bir süre sonra etkilerini kaybederler. Yani parfümünüz etkisini devam ettirir.

Parfüm test ederken, öncelikle alışveriş merkezlerinde bulunan kozmetik mağazalarına daha tenha ve sakin oldukları zamanlarda uğramayı prensip edinin. Böylece kolayca odaklanabilir ve etraftaki diğer parfümlerin karar mekanizmanızı etkilemesini engellemiş olursunuz. Mağazadan ufak deneme boylarını isteyebilir, bunları duştan sonra vücudunuza uygulayıp parfümle gerçek anlamda bağdaşıp bağdaşmadığınızı anlayabilirsiniz.

Parfümün kalıcılığını koruması için bileklerinizin iç kısımları ve boyun gibi bilinen bölgelerin haricinde uzun süre kalıcılık sağlayan ve tahrik edici özelliği bulunan ense bölgesini siz de deneyin.

Parfüm alerjisi ender görülen bir durumdur. Ancak parfümün etkilerine karşı hassasiyet, özellikle de astım hastalarında, daha sık karşılaşılan bir durumdur. Parfüm uyguladıktan sonra başınız ağrıyor veya cildiniz kızarıyorsa, tek notalı bitki yağlarını tercih edin. Bu yağlar karışık içerikli parfümlere göre cildinizi daha az tahriş eder. Ayrıca, konsantre bir parfüm yerine hafif kokulu vücut losyonlarını seçebilirsiniz.

Parfümlere karşı bağışıklık kazanmanız mümkün. Bu durum siz parfümü uyguladıktan üç veya dört dakika sonra kokusunu almamaya başlamanızla ilgili bir durumdur. Ancak etrafınızda bulunanlar parfümünüzün kokusunu net olarak alabilirler. Ayrıca bu parfümü çok sık kullanıyorsanız, bir müddet sonra o aramayı fark etme yetinizi kaybedebilirsiniz. Bu durumun oluşmasını engellemek için parfümü çok sık kullanmamaya dikkat edin.

Gündelik parfümünüzdenn gece kokunuza geçiş yapabilmek için gündüz ve gece kullanacağınız parfümün hemen hemen aynı notalara sahip olmasına ve gündelik kokunuzla karıştığında sizi rahatsız etmeyecek bir karışıma dönüşmesine dikkat edin. Bir numaralı kural ise, gündüz vakitlerinde daha hafif ve taze kokular kullanmaya özen göstermek. Geceleri ise daha şehvetli va baştan çıkaran kalıcı parfümleri tercih etmelisiniz. Örneğin limonlu ve odunsu kokular iyi bir seçenek olabilir.

Parfümün içeriğinde bulunan alkol ve organik bileşenler buharlaşmaya ve kokunun cinsinin değişmesine sebep olur. Ömrünü uzatabilmek için, onu güneş ışığından koruyup, serin ve kuru bir yerde muhafaza etmelisiniz. Sürekli olarak kullanmayacaksanız, parfümünüzü plastik bir torbaya sarıp buzdolabına koyun. Böylelikle fazladan birkaç ay daha tazeliğini korumasını sağlayabilirsiniz. Ancak en iyisi sevdiğiniz parfümü almanızdır.

Fazla uygulanan bir parfümü dengelemek oldukça zor ancak kokusuz bir vücut losyonunu parfümü uyguladığınız kol ve boyun bölgelerinize sürün. Bu losyon kokunun dağılmasını sağlar.

Hangi parfümü ne kadar sıklıkta kullanmalısınız?
Birkaç saatte kaybolan minik moleküllere sahip limon veya çiçek aromalarına sahip hafif kokular üç ile beş saat aralığında ugulanmalı. Baharatlı odunsu ve vanilyalı notalara sahip ağır parfümlerde ağır moleküller vardır ve her sekiz saatte bir tazelenmeli.

çiçeksi kokuları çok severim ben ve ne yazık ki kalıcı olmuyorlar.
bi de kışlık giysilerde parfümler sanki daha fazla kalıyor gibi.yünlü ya da triko kumaşlarda

özellikle çıplak tene uygulanmalı denmiş yazıda ama eczacım da bana özellikle çıplak tene uygulamamamı, tenime değdirmeden sadece giysilerime sıkmamı söyledi. uzun dönemde minik et benleri yapıyormuş özellikle de orijinal olmayan parfümler. ve dikkat ettim boyun çevremde ve göğüs aramda belki görünmeyen ama dokununca hissedilen minik benciklerim var :)

Ben burada bazı yazılanlara katılmıyorum hele hele bu söze "Erkekler hangi kokulardan hoşlanırlar, hangilerinden nefret ederler diye merak ediyorsanız; mutlu bir hatırayı tetikleyen bir koku onu baştan çıkarmaya yeter. Öte yandan, büyükannesinin pudramsı çiçek kokusu gibi hiç seksi olmayan bir çağrışım onu soğutmaya yeterlidir." hiiiçççç katılmıyorumm.. 1 tane rastmaladım pudramsı çiçeksi kokokulardan hoşlanmayan erkeğe ki birde soğuması yeter demişsiniz.. çiçeksi pudramsı kokular herzaman zarafeti simgeler hiçde öyle büyükanne kokusu değildir daha kadınsı sade ve doğal kokulardır halbuki.. bu yazının temeli kaynağı nedir kimdir bilemem ama bana göre doğru değil :112:

Son düzenleyen: Moderatör:
kızlar parfümün kalıcılığı kuru ve yağlı ciltte malesef çok fark ediyor:KK43: benim cildim kuru olduğu için asla sinmezdi çünkü vücut parfümü emiyor yağlı ciltli olanlar bu konuda çok şanslı:) parfümünüzün mutlaka duş jelini ve vücut kremini alın ben victoria's secretin bir serisini kullanıyorum ve çokta memnunum hiçbir parfüm sinmezken şimdi buram buram kokuyor:) the body shoptada var özellikle yılbaşında çok iyi indirim oluyor:) parfümümü ben şöyle sıkıyorum 5 fıs önüme boynum tshirtim vs geri kalan 3 fısı ise boynumun sağ tarafı sol tarafı ve enseme çünkü saçlar o kokuyu hapsediyor ve hemen uçup gitmiyor. Parfümü temiz cildinize çıplakken uygulamak inanın bana çok daha iyi oluyor kalıcılığı açısından:) umarım faydalı olmuşumdur:)

arkadaşlar birkaç gündür koltuk altım için pudra kullanıyorum. Sonuç muhteşem ötesi.
bir gram ıslaklık ve ter yok. inananmıyorum yani.

bugüne kadar parfümümü hep yanlış kullandığımı öğrettiniz bana. teşekkürler

Bende parfüm kalıcılığı konusunda çok sıkıntı çekiyrm aslında hafif parfüm de kullanmm escada colection kullanyrm şuan evde sıkıp dışarı çıktğm an gideceğm yere kadr parfümm uçuyr ya da bana öyle gelyr artk çevremdekilere durup durup parfümm kokuyrmu diye sorar hale geldm

Son düzenleme:
Bende parfüm kalıcılığı konusunda çok sıkıntı çekiyrm aslında hafif parfüm de kullanmm escada colection kullanyrm şuan evde sıkıp dışarı çıktğm an gideceğm yere kadr parfümm uçuyr ya da bana öyle gelyr artk çevremdekilere durup durup parfümm kokuyrmu diye sorar hale geldm

Parfüm kesinlikle asla ve kat'a tene sıkılmamalı! Çok zararlıı ben orjinal parfüm dahi olsa tenime sıkmıyorum kıyafetime sıkıyorum birazcıkta saçıma :))) saçada zararlı biliyorum evet ama azıcık sıkıyorum ben yinede çünkü saçlarım savruldukça kokusu burnuma geliyo seviyorum :)))

arkadaşlar birkaç gündür koltuk altım için pudra kullanıyorum. Sonuç muhteşem ötesi.
bir gram ıslaklık ve ter yok. inananmıyorum yani.

bildigimiz bebek pudrasi mi yaa kisin usurken bile terliyorum ter bezlerim cok hizli calisiyormus kiyafet giyiyorum 5 dk demeden koltik alti islaniyor biktim terlemekten ( ama kotu kokmuyorum :) )

Parfümü saç fırçanıza sıkıp saçınızı tarayın saçlar savruldukça koku dağılıyor. Bilekten veya boyundan daha etkili oldugunu düşünüyorum

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

Ahhahhah benim sevdiğim pudramsı çiçek kokularına babaanne kokusu demiş yaw :KK70: Ezik miyim ben, seksi değil miyim :KK52:

Çok aydınlatıcı ve yararlı bir yazı. Ense bölgesine sıkmak gerektiğini hiç bilmiyordum. Hep el ve ayak bileklerine boyun bölgesine eklemlere sıkın derler ya, enseyi ilk defa duyuyorum :KK1:

Çıplak tene uygulanmasını doğru bulmuyorum bee eczacın haklı... bir de daha çok hangi bölgelere sıkılması gerektiği tartışması var :KK8:

teşekkürler herkese :)

X