Erkek İnfertilitesi Varikosel ameliyatı ile ilgili bilgi, tecrübe ve yardımlarınız....

Erkek Faktörü / Erkek İnfertilitesi

NAZARBONCUK35

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
1 Kasım 2012
1.219
24
Eşime solda grade 3 varikosel teşhisi eylül ayında konulmuştu. Ama varikosel el ile muayenede çıkmıyor ultroson da çıkıyor sadece. O zaman değerleri normaldi. ürolog da benim kadın doğumcu da normal yolla çocuğunuz olur dedikleri için ameliyat düşünmedik. Eylülden beri denemeye devam ediyoruz ben çeşitli tedaviler gördüm yumurtlama takibi, klomen+çatlatma iğnesi gibi yine sonuç alamayında bu ay spermiyogramı yeniledik. Sayı yine normal ama hızda biraz azalma ama var normal sınırlara çok yakın. ürolog yine ameliyat önermedi " biz el ile teşhis edilmeyen sadece usg de çıkan varikosel için ameliyat önermiyoruz" dedi. Zaten ameliyat sonrası da değerleriniz %100 artacak diye 1 garantisi de yok dedi. Ve bunu söyleyen özel 1 hastane. ürolog eğer hemen olsun istiyosanız 2-3 kez aşılama deneyebilirsiniz aşılama için değerler uygun dedi. Yok bizim acelemiz yok derseniz de proxeed plus verdi 6 ay kullanın sonra yeniden spermiyogram bakalım o sürede hala gebelik oluşmazsa o zaman aşılama geçersiniz dedi. Yani ürolog bize 2 yol önerdi 1- ya direk aşılama 2- ya da ilaç kullanıp 6 ay normal yolla deneyip olmazsa aşılama.

Ben tabii araştırmalara devam ettim ve ürologlar bu konuda 2ye bölünmüş durumda. Bir kısmı varikosel varsa ameliyat olmalı diyor diğer 1 kısmı ise muayenede tespit edilmedi ve ağrı, sızı şikayet yaratmıyorsa varikosel ameliyat edilmemeli diyor.

Eşim şu an ameliyat olma taraftarı değil yani gerekirse olurum ama gerekmiyormuş diyo onun da işine geldi tabii bu durum. Eşi ameliyat olan, olmayan, gebe kalan kalamayan arkadaşların önerilerinizi bekliyorum...

X