Premature Bebekler *Rahim Ağzı Yetmezliği Topiğinin Mucize Bebişleri*

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Sofikacim sut ile ilgili yazdiklarin gercekten cok tatmin edici
Ben sagmiyorum hic
Cunku sagarda az cikarsa biliyorm moralim bozulacak ve bu da sut uretimini egkileyeçek
Kizcem uzuun uzuun uyuyor, her bezimiz kakali masallah doyuyordur diye dusunuyorum
Suan kucuk ilerde ne olur bilmiyorum

Benimde gogus ucu yaralarim bitti
Simdi emerken sanki icindeki damarlari kopariyor, bugun butun vucudum kirik, gobek deligim bile agriyor

KiLar birde badenin gobegi dusmedi hala normal mi
Oglanin 1 haftada dusmustu

canım yaraların geçmesi güzel rahatlarsın artık. Ardanın 14. gün düştü. ben de endişelendim. sizin kaç günlük oldu?

rica ederim canım paylaşman iyi olmuş burda taze anneler cogalıyor nede olsa :)
Ardanın kilo alımı aynı hızda devam etse dusunsene 6-7 aylıkken ne olur yavru,belki cildi bile catlar,o hızda alması saglıklı olmaz.Hersey dogal devam ettigi surece sıkıntı olmaz ama,yani anne sutu alarak beslendiginde aşırı kilo alma riski bu yuzden olmaz,o kendi ihityacına gore bir ay fazla bir ay eksik dengeler.Hesabına gore 10 gunde 250 gr da iyi aslında,ayda 750 yapar.Her emmede 100 cc diye bir sey yok,bunu olcemeyiz ne yazık ki,ben İnciyi emzirirken eger adam gibi emerse 2-3 defa sut refleksi olusuyor ve ben kendimce bir hesap yaparak her sut inişinde 30 cc olsa diyorum 90 cc icmiştir :) bunlar hep komik ve gereksiz hesaplar tabii ama annelik biraz sacmalamaktır ya :KK37: Bazen uzun sure emzirmedigimde memelr taş gibi oldugunda sut refleksi hic de olusmayabiliyor o zaman gosgum tamamen boşalıp sonerse oh diyorum doydu :) Ama ben İnciyi uzun uzun emzirdikten sonra bile mama verdigimde 120 cc rahatlıkla iciyor :nazar: benim de aklıma acaba ac mı bu cocuk diye geliyor ama yine de kendime engel oluyorum ve mamayı cok kısıtlı zamanlarda veriyorum,yoksa uzun uzun emzirme hayallerim soner biliyorum.Eger dışarı cıkarsam,yada butun gun surekli memede tuttugum halde hala kıvranıyor meme arıyorsa ve sutum damla damla hale geldiyse bir defalık 120 cc veriyoruz ve maşallah iciyor,ama bu haftada 2-3 defa ancak oluyor.versem belki 160 da icer ama vermiyorum,beni emsin istiyorum.Ardanın hareketlenmesi de cok guzel,boylece daha saglıklı bir kilo alımı olacaktır,sakın az oluyor diye dert etme ama yine de kendi annelik icgudulerini de dinle,bazen en dogrusunu oyle buluyoruz.
Dr bulamadık ne yazık ki canım,su anda yine hastalıktan yeni cıktı İnci,Filiz de hala hasta antibiyotik alıyor,inan rahatlayıp da doktor araştırmasına bile giremedim adam gibi,bir iki isim onerildi bakalım geniş bir zamanda goturmem lazım Filizi.Agır hastalık durumunda yeni ve ozelde bir doktoa guvenemiyorum nedense,hemen cocuk hastanesine gotutuyorum,yeni doktoru hasta oladıgımız bir zamanda ziyaret etmek niyetindeyim inşallah.Bu kış cok hastalıklı ve zor geciyor bizim icin,seneye Allah kısmet ederse hayırlısıyla grip aşısı yaptıracagım herkese,burdan yeni anne olacak olanlara da şiddetle tavsiye ediyorum,gecen sene ne ben ne de Filiz hasta olmadık,aşılıydık.
Filiz tam bir emzik bagımlısıydı kızlar,2 gundur emzigi vermiyoruz.Ozdilekte unuttuk dedik,iki gundur surekli soruyor babam gidip alacak mı diye,uykusundan uyanıp aglıyor ara ara,surekli senaryolar kuruyor emzigimi bekci almış sonra kostebekgillere vermiş vs vs uzuluyor,oyuncak bir emzik bulmuş onu seviyor,pepe izlerken bebenin emzigi var benimki nerde diyor,annecigim cok ozledim memikimi diyor :KK43: icim parcalanıyor yavrumu oyle kıvranırken gordukce ama bırakmamız lazım,ust solunum yolları enfeksiyonlarının da en buyuk sebeplerinden biri emzik alışkanlıgıymış :KK43: hem oral donemden anal doneme de gecti artık zamanıdır.Dusunuyorum da Allah kısmet eder de İnciyi 2 yıl emzirebilirsem nasıl bıraktırırım,emzikte bile bu kadar zorlanıyoruz,beni emmek isteyen yavruya nasıl hayır derim,zor zor ama Allah başka dert keder vermesin inşallah,Filizime de sabır ver Allahım kolayca vaz gecsin bu alışkanlıgından inşallah amin!

Sorma sofika kafayı yedim gece emerken her lıkır sesini saydım. her lıkırtıda şu karar cc vs.gerçekten manyak oldum. sen yazınca rahatladım valla.doğru hep baştaki gibi alsa obez olur...

Aşı konusunda katılıyorum hamilelikte vurdurduğum bile etkiledi Ardayı maşallah. mevlidde yaptık 2 kere gelen giden de oldu hem gripli de vardı evde şükür hasta olmadı.:nazar: hamileler de yaptırsın...:KK16:

Bu arada emzik için virüs açısından haklısın. bırakması lazım... bak büyüdün bak biz emzik emiyormuyuz filan desen... çok küçük gerçi daha. Arda emzik almadı inci aldıysa onu da görürse ister....

Emzirme Reformu gönüllülerinin, anne adayları ve emziren anneleri bilgilendirmek üzere düzenlediği seminerde İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümünden Hemşire Nilüfer Doğan ve Nevin Yıldız emzirme ile ilgili bilgiler verdi ve sorularımızı cevapladı.

Annelerin %99′u doğumdan sonra bebeklerini emzirmek istiyor. Fakat başladıktan sonra erkenden kesiyor ya da altı ayın sonunda bitiriyor. Sonuçta rakamlara bakıldığında Türkiye genelinde ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin oranı yüzde 1.3’e düşmüş durumda. (Ki biz de Emzirme Reformu gönüllüleri olarak bu oranı arttırmak için çabalıyoruz.)

Hemşirelerimizin gözlemine göre annelerin genelinde “sütüm yetecek mi” kaygısı var. Oysa ki annelerin ikiz bebekleri olduğunda bile çok rahat emzirebiliyorlar. Emzirebilmede en önemli faktörün doğru teknik olduğunu belirtiyorlar.

Doğru teknik nedir?

Emzirme esnasında memedeki kahverengi kısım tamamıyla bebeğin ağzında olmalıdır. Bebek anneye paralel durmalıdır ve anneye doğru bakmalıdır. Bebek memeyi alttan yakalamalıdır.

Biz seminer boyunca Emziren Anneler Grubu içinde çok sık karşılaştığımız soruları hemşirelerimize sorduk. Aldığımız cevapları aşağıda görebilirsiniz.

1) Emzirme sıklığı ne olmalıdır?

Emzirme sıklığı günde 8 kereyi geçmemelidir.

2) Aylara göre emzirme süresi değişir mi?

Bazı bebekler 7-8 dakikada memedeki sütü boşaltırken bazı bebekler daha tembel olur ve emme süreleri 25 dakikayı bulabilir. Emme süresi 5 dakikadan az 30 dakikadan fazla ise emzirmede sorun var diyebiliriz.

Sütü sağarak vermede: Bebeğe verilen süt miktarı her bebeğe göre değişir. Bizden örnek alırsak bazı gün çok aç oluruz, bazı gün daha az aç oluruz. Bebeklerde de durum böyledir. Bir bebeğin ihtiyacı olan süt miktarı kilosuyla 20-30mm’yi çarparak bulunur. Örneğin 6 kg ağırlığında bir bebeğin süt ihtiyacı 120-180ml’dir.

3) Sütün artması için ne yapılabilir:

Sütün artması için sağılması çok önemli. Süt çekilmezse beyin “süt üretimini durdur” mesajı gönderir ve süt gittikçe kesilir. Ayrıca yorgunluk süt üretimini çok etkiler dolayısıyla süt veren annelerin yeterince dinlenmesi çok önemlidir. Annenin kendine güvenmesi ve stres olmaması çok önemlidir. Mutlu annenin bebeği de mutlu olur.

4) Emzirirken ilaç, sigara ve kahve/çay kullanımı nasıl olmalıdır?

Sigara içince zararlı maddeler süt yoluyla bebeğe geçiyor. Çok bağımlı anneler emzirmeyi bırakmaktansa günde en fazla 5-6 adedi geçmemelidirler. Antihistaminik ilaçlar, ağrı kesiciler, doğum kontrol hapları anne sütünü azaltır. Kahve ve çay tüketimi günde 1-2 bardağı geçmemelidir.

5) Anne sütünü arttırmak için neler yapılabilir?

Su, dereotu, rezene, malt içeceği, kuşkonmaz, çemen otu gibi anne sütünü arttırdığına inanılan pek çok besin ve sıvı var. Fakat en önemlisi annenin sütü olacağına inanmasıdır. (Yapılan bir araştırmada, bir gruba anne sütünü arttırdığı düşünülen bir sıvı, bir gruba da aynı sıvı verileceği söylenmesine rağmen tuzlu su verilmiş, tuzlu su verilen grubun süt üretiminin artışı diğer grupla aynı olduğu gözlenmiştir.)

Anne sütü arttıran çay karışımlarından günde 3 bardaktan fazla içilmemelidir.

6) Emzirme döneminde beslenme nasıl olmalıdır?

Emziren annelerin genelde süt yapsın diye çok miktarda yediği ürünler arasında et, tatlı, pekmez, bulgur pilavı, yeşil renkli sebzeler sayılabilir.

Önemli : Hamilelik döneminde alınan demir ve vitamin takviyesine emzirirken de devam edilmelidir. D vitamini takviyesi de önerilmektedir. Kalsiyum konusunda annelerde hep soru işareti oluyor, bebek annenin kalsiyumunu alıyor mu diye ama böyle bir durum söz konusu değil.

7) Emzirirken spor yapılabilir mi ?

Evet, emzirirken spor yapmanın bir zararı yoktur, anneyi mutlu ettiği için sütü arttırıcı etkisi bile olur.

8 ) Anne sütü ek gıdalarda kullanılır mı?

Anne sütü kahvaltıya karıştırılıyor ya da yoğurt yapılıyor. Depolanmış anne sütü ek gıdaların içine katılabilir fakat dikkat edilmesi gereken nokta anne sütü direkt ısıtılmamalıdır veya mikrodalga fırında ısıtılmamalıdır.

9) Bebeklerde kilo alımı nasıl olmalıdır?

Her bebeğin kilo alımı farklıdır. Bir bebeğin sağlıklı olduğunun göstergesi ayda en az 500 gr almasıdır. Almıyorsa doktora danışılmalıdır. Gizli seyreden idrar yolları enfeksiyonu gibi rahatsızlıklar olabilir ve bebeğin kilo alımı etkilenebilir.

Anne sütünün kalitesinin arttırılması için ve bebeğin kilo artırımını arttırması için çok kalorili yiyeceklerin yenmesinin anne sütüne bir etkisi yoktur.

10) Meme ucu sorunları

Meme çatlağı : Doğru teknik uygulanırsa ve memenin kahverengi kısmı bebeğin ağzına yerleştirilirse meme çatlağı olasılığı düşer.

Emzirme sorunlarının minimuma indirilmesi için doğumdan itibaren anneye emzirme danışmanlığı desteği verilmelidir.

Memeyi durmadan silmemek gerekir. Meme ucunda sivilcemsi yapılar vardır, bu bölgeden gelen sıvı memeyi korumak içindir. Ayrıca bu sivilcemsi yapılar bebeğin memeye yerleşmesini sağlar, salgılanan sıvı ile bebek koku alır ve emme refleksi başlar.

Emziren annenin günde 1 kez ılık duş alması yeterlidir. Duş almamışsa 1 kez ılık suyla ya da anne sütüyle göğüs uçları silinebilir.

11) Mastit neden olur, ne yapılmalıdır?

Memeyi tam boşaltmama durumu mastite neden olur. Tedavi için önce ılık kompresle meme yumuşatılır. Memeyi elle ya da pompayla biraz sağdıktan sonra biraz boşalınca bebeğe verilir. Meme tamamen boşaldıktan sonra soğuk kompres yapılır ve bu tekrar süt dolması engellenir. İyileşme sürecinde bol istirahat ve ağrı kesiciler etkili olur. Düzelmediği takdirde doktora başvurulur.

12) Memeden kesme nasıl yapılmalıdır?

1 yaş sonrası ek gıdalarla birlikte anne sütü verilmeye devam edilmelidir.

2 -3 yaşa kadar anne sütü verilmeye devam edilebilir. Memeden kesme için en uygun dönem yaz aylarıdır. Her hafta emzirme sıklığı 1 kez azaltılarak bitirilebilir. Eğer bir emzirme koltuğu veya emzirme köşesi varsa o köşe dağıtılabilir.

13) Anne sütü hangi şartlarda saklanmalıdır?

Oda ısısında 6-8 saat (25 derecenin altı olmalı)

Termos çantalarda 24 saat

Buzdolabında 48 saat

Buzluk (-15 derece) 2 hafta

Derin dondurucu (-18 derecede) 3-6 ay

İleri teknoloji derin dondurucularda 6 ay

Anne sütü paketi açıldığında çok ekşi ve keskin bir koku gelirse bozulmuş demektir. Ama normal hafif kokular normaldir, annenin yediklerine göre anne sütünün kokusu değişebilir. Anne sütü benmari usulü ısıtılarak çözülür. Direkt buzluktan çıkarıp benmari usulü ısıtılınca arta kalan sütü atmak gerekir. Eğer buzluktan buzdolabına indirilip çözülürse 24 saat içinde tüketilebilir.

14) Oksitoksin hormonunun salgılanması için neler yapılabilir?

Babanın anneye yapacağı sırt masajı oksitoksin hormonunu salgılatarak anne sütünü arttırabilir. Bebeğin fotoğrafına bakılması ya da bir eşyasının koklanması da oksitoksin salgılatır. Göğüslere ılık kompres veya fiske vurma da oksitoksin salgılatır.

15) Bebeğin memeyi reddetmesi durumunda ne yapılmalıdır?

Bir bebeğin memeyi reddetmesi gerçek bir reddediş değildir. Bebeğin bir ağrısı veya bir rahatsızlığı olabilir. Bu, yalancı reddir. İsteyene kadar emzirmeye yönlendirmeye devam edilmelidir.

16) Sütün yeterli olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Anne sütünün yeterli olduğunun en kesin kanıtı bebeğin ayda en az 500 gr kilo almasıdır. Ayrıca bebek günde en az 6-8 kez bezini ıslatıyorsa yeterli miktarda besleniyordur. Bebekler neden memeden yetersiz süt alırlar? Biberon ya da emzik kullanımı, yanlış emzirme tekniği, meme ucu çatlağı gibi nedenler bebeğin anne sütünü istediği gibi alamamasına neden olabilir.

Anne sütü ilaç kullanımıyla, doğum kontrol hapı kullanımıyla, alkol/sigara kullanımıyla ve yorgunlukla azalır. Annenin psikolojik durumu ve özgüven eksikliği anne sütünü etkileyen en önemli faktördür.

Aşağıdaki faktörler süt yapımını etkilemez:

Adet görme, cinsel hayat, sezaryen doğum, erken doğum, çok çocuklu olmak, diyet yapmak.

Hemşirelerimize verdikleri değerli bilgiler için çok teşekkür ediyoruz.

Bol sütlü günler…

canım yaraların geçmesi güzel rahatlarsın artık. Ardanın 14. gün düştü. ben de endişelendim. sizin kaç günlük oldu?

Sorma sofika kafayı yedim gece emerken her lıkır sesini saydım. her lıkırtıda şu karar cc vs.gerçekten manyak oldum. sen yazınca rahatladım valla.doğru hep baştaki gibi alsa obez olur...

Aşı konusunda katılıyorum hamilelikte vurdurduğum bile etkiledi Ardayı maşallah. mevlidde yaptık 2 kere gelen giden de oldu hem gripli de vardı evde şükür hasta olmadı.:nazar: hamileler de yaptırsın...:KK16:

Bu arada emzik için virüs açısından haklısın. bırakması lazım... bak büyüdün bak biz emzik emiyormuyuz filan desen... çok küçük gerçi daha. Arda emzik almadı inci aldıysa onu da görürse ister....

Biz bugun 11 gunluk olduk
Yarisi tutuyor gobusunun, huzursuz sanki dunden beri, acaba gobegi dusecek diye mi diyorum

Kizlar birde sizin fikrinizi sorayim
Bade dil bagi ile dogdu biliyorsunuz, normalde emiyorsa bu operasyonu hemen onermiyorlar
Memorialdaki cerrah 2 yasina kadar yapilmali dedi
Cocuk doktoru ise ben olsam yaptirmazdim dedi:26:
Kendi cocuk doktorumuza goturdugumuzde ise belirgin bir bag oldugu er yada gec ihtiyac duylacagini bu yuzden erkenden yapilmasinin uygun oldugunu soyledi belki daha iyi emecek o zmaan dedi
Operasyonu yaptirmazsak ileri de peltek konusan bir kizim olacak, r,l,s seslerimi cikaramaz dediler

Siz olsaniz ne yapardiniz ?
Ne zaman haptirirdiniz

Tam 4,5 sene önce ellerim titreyerek açmıştım rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı adlı topiği, şimdi iki harika evlat sahibiyim! Bu topik sayesinde de bir sürü dostum var artık, kimileri bebeklerine kavustu, kimileri de hala bekliyor meleklerini! bizler birbirimize o topik de destek olmaya devam edeceğiz. Fakat bu topikte de bebeklerimizin gelişimlerini ve hamişlerimizin heyecanlarını , bebeğine kavuşma aşamasında olanların umutlarını paylaşacağız... Hepimize hayırlı uğurlu olsun!!!!
Hayırlı uğurlu olsun yeni Topigmiz,en son ben farkettim herhalde

Yarisi tutuyor gobusunun, huzursuz sanki dunden beri, acaba gobegi dusecek diye mi diyorum

Bade dil bagi ile dogdu biliyorsunuz, normalde emiyorsa bu operasyonu hemen onermiyorlar
Kendi cocuk doktorumuza goturdugumuzde ise belirgin bir bag oldugu er yada gec ihtiyac duylacagini bu yuzden erkenden yapilmasinin uygun oldugunu soyledi belki daha iyi emecek o zmaan dedi
Operasyonu yaptirmazsak ileri de peltek konusan bir kizim olacak, r,l,s seslerimi cikaramaz dediler

Ne zaman haptirirdiniz
Göbek 10 günde düşermiş seninkide düşmek uzeredr
Operasyon nasil olcak barmişim alcak?öyleyse bir aciliyeti yosa ben biraz daha beklerdim

Ne zaman haptirirdiniz

canım 1 ay bekle kilo alımına göre karar ver. Bence fazla bekleme... bir ayda kilo alımını etkiliyor mu belli olur...

Ya aslinda kilo almasindan ziyade bu operasyonu nasilsa olacak, mumkun oldugunca kucuk olsun hayirlamasin ve atlatmasi kolay olsun diye dusunuyorum, 1 ay beklemekten yanayiz bizde, bakalim...

Bu arada benim kiz saat 19:00 dan gece 24:00 e kadar surekli meme istiyor ve mizikoaniyor, sonra uyuyor 3 saat falan uyanmiyor
Bana sutum o saatlerde yokmus gibi geliyor, annemde yetmese uyumaz o kadar diyor
Bu gece misafirlerim vardi, hem yorukdum hem verimli emİremedim diye az once mama verdim, ilk defa 50 cc verdim likir likir icti vallahi, demekki ac cocuk, simdi uyumuyor ama kuzu gibi oldu :)))

Sizce 50 cc bu hafta icin cok mu, siz kac veriyorduuz 10 gunlukken
Sairim benim bu kuzuma da yetmeyecek sutum :KK14:

Ya aslinda kilo almasindan ziyade bu operasyonu nasilsa olacak, mumkun oldugunca kucuk olsun hayirlamasin ve atlatmasi kolay olsun diye dusunuyorum, 1 ay beklemekten yanayiz bizde, bakalim...

Bu arada benim kiz saat 19:00 dan gece 24:00 e kadar surekli meme istiyor ve mizikoaniyor, sonra uyuyor 3 saat falan uyanmiyor
Bana sutum o saatlerde yokmus gibi geliyor, annemde yetmese uyumaz o kadar diyor
Bu gece misafirlerim vardi, hem yorukdum hem verimli emİremedim diye az once mama verdim, ilk defa 50 cc verdim likir likir icti vallahi, demekki ac cocuk, simdi uyumuyor ama kuzu gibi oldu :)))

Bana hemşire 30cc ver doymazsa bı 30 cc daha ver demişti ben 30cc veriyorum daha fazla vermekmistemiyorum ama mamayada alışıyor sanki

Sofika genelde doktorlar ve hemsireler su vermeyin memeden gelen ilk sut cok suludur ihtiyacini karsilar der
Sen veriyorum demissin ama dogru mu acaba, yaz bebegine verirler bizde de ihtiyacini karsilamaz sutte ki diye
Ama kisin ihtiyaci var mi acaba gercekten

aslında tam da ilk gunler yaglı agır anne sutu alır bebek(azcık sutle doyması bu yuzdendir),hatta ilk gunler camaşırlarınıza anne sutu degerse taş gibi olur,azcık da olsa su verilmesi gerekir diye dusunuyorum,emzirme sonrası verilirse hem pamukcuk oluşumu engellenmiş olur.Bir de sen az da olsa mama veriyorsan arada su ihtiyacı artar,ama oyle lıkır lıkır su icmesini de bekleme agzını durulasa yeter simdilik

İnci emzik aldı ama cok da emmiyor,gece veriyorum sadece onu da filiz gormuyor zaten ama acı cekiyorum resmen kuzum emzigini istedikce
Hideniskonun dedigi gibi eşime verelim hazır oldugunda bırakır dedim ama eşim kızdı,hemen pes ediyorsun cocuk en zor kısmını atlattı zaten simdi versek daha da kafası karışacak diye
off inanın surekli aglayasım var,bana kalsa verecegim emzigini hemen,mahzun kaldı yavrum,geri vermeyecegimizi anladı simdi emzik istiyorum demiyor ama ara ara aglıyor ses etmeden
hata mı ettim yaa,ama dusunuyorum sonra emzigiyle surekli oynuyor,eliyle yatagın icinde o emzik her turlu mikrobu barındırıyor,bu kış bu kadar hasta olmasa belki bıraktımazdım da .Eşim bana kızıyor,sen daha agır atlatıyorsun,hemen kırıldın guclu olmalısın diyor.Allah´ım evlatlarımızla ilgili hep dogru kararlar vermeyi nasip et inşallah.

canım operasyon konusunda ne desem bilemedim,anestezi ne tarz olacak ve ne kadar surecek,acaba azcık daha buyuyp guclense daha mı iyi olur,yada dedigin gibi ufakken olsa bitse mi daha iyi hic bilemedim
İnci de dedigin saatlerde oyle yapardı,bu bahsettigim buyume atagına ornek,bu sekilde davranarak artan sut ihtiyacını karşılıyor,bu davranışı yaklaşık 1 hafta 10 gun surduruse sutun artacaktır ama eger sen mama vermeye devam edersen artamayacktır ve sutun bu sefer gercekten yetmemeye başlayacaktır.
bu hafta icin 50 cc cok degil,her bebek farklı besleniyor,filiz ilk zamanalr 20-30 cc icerdi hem de toplamda,İnci hem beni emer hem de ustune 60 cc icerdi-sarılıgını atsın diye istedigi kadar verdik ilk zamanlar ve 10 gunlukken 90 cc ictigi bile oluyordu,ama genelde gunde 2-3 defa emzirme sonrası 30-60 cc arası veriyordum.Badenin sarılıgı yukselmediyse sutum yetmiyor kaygısıyla mamaya agırlık verme,bırak o saatlerde ısrarla emsin,mumkunse gece de en az 3 defa emsin

hidenisko benim kızlarımın da gobek bagları gec duştu,daha dogrusu 10.gunde duştuler ama iyileşmeleri uzun surdu
gunde 4-5 defa alkollu pamukla sildim gobek bagını,sen de oyle yapıyrsun degil mi
Filizde ilk 10 gun 90 derece alkolle sonra da iyileşene kadar 70 derece alkolle sildim,İncide ilk baştan beri 70 derecelik alkolle

canım onların mideleri şu an çok küçük. bence alıştırmamamaya...sofikanın dediği emdikçe artar...

evet canım ben memnun kaldım pratik bir şey... hem güzel çekiyor...

aslında tam da ilk gunler yaglı agır anne sutu alır bebek(azcık sutle doyması bu yuzdendir),hatta ilk gunler camaşırlarınıza anne sutu degerse taş gibi olur,azcık da olsa su verilmesi gerekir diye dusunuyorum,emzirme sonrası verilirse hem pamukcuk oluşumu engellenmiş olur.Bir de sen az da olsa mama veriyorsan arada su ihtiyacı artar,ama oyle lıkır lıkır su icmesini de bekleme agzını durulasa yeter simdilik

İnci emzik aldı ama cok da emmiyor,gece veriyorum sadece onu da filiz gormuyor zaten ama acı cekiyorum resmen kuzum emzigini istedikce
Hideniskonun dedigi gibi eşime verelim hazır oldugunda bırakır dedim ama eşim kızdı,hemen pes ediyorsun cocuk en zor kısmını atlattı zaten simdi versek daha da kafası karışacak diye
off inanın surekli aglayasım var,bana kalsa verecegim emzigini hemen,mahzun kaldı yavrum,geri vermeyecegimizi anladı simdi emzik istiyorum demiyor ama ara ara aglıyor ses etmeden
hata mı ettim yaa,ama dusunuyorum sonra emzigiyle surekli oynuyor,eliyle yatagın icinde o emzik her turlu mikrobu barındırıyor,bu kış bu kadar hasta olmasa belki bıraktımazdım da .Eşim bana kızıyor,sen daha agır atlatıyorsun,hemen kırıldın guclu olmalısın diyor.Allah´ım evlatlarımızla ilgili hep dogru kararlar vermeyi nasip et inşallah.

canım operasyon konusunda ne desem bilemedim,anestezi ne tarz olacak ve ne kadar surecek,acaba azcık daha buyuyp guclense daha mı iyi olur,yada dedigin gibi ufakken olsa bitse mi daha iyi hic bilemedim
İnci de dedigin saatlerde oyle yapardı,bu bahsettigim buyume atagına ornek,bu sekilde davranarak artan sut ihtiyacını karşılıyor,bu davranışı yaklaşık 1 hafta 10 gun surduruse sutun artacaktır ama eger sen mama vermeye devam edersen artamayacktır ve sutun bu sefer gercekten yetmemeye başlayacaktır.
bu hafta icin 50 cc cok degil,her bebek farklı besleniyor,filiz ilk zamanalr 20-30 cc icerdi hem de toplamda,İnci hem beni emer hem de ustune 60 cc icerdi-sarılıgını atsın diye istedigi kadar verdik ilk zamanlar ve 10 gunlukken 90 cc ictigi bile oluyordu,ama genelde gunde 2-3 defa emzirme sonrası 30-60 cc arası veriyordum.Badenin sarılıgı yukselmediyse sutum yetmiyor kaygısıyla mamaya agırlık verme,bırak o saatlerde ısrarla emsin,mumkunse gece de en az 3 defa emsin

canım sen de haklısın anne yüreği dayanmıyor acaba seveceği bir oyuncak mı alsan birlikte gidip? ya da özdilekte kaybolmuş sana bu güzel oyuncağı gönderdiler filan diye sen mi oyuncak versen bilemedim.

hidenisko benim kızlarımın da gobek bagları gec duştu,daha dogrusu 10.gunde duştuler ama iyileşmeleri uzun surdu
gunde 4-5 defa alkollu pamukla sildim gobek bagını,sen de oyle yapıyrsun degil mi
Filizde ilk 10 gun 90 derece alkolle sonra da iyileşene kadar 70 derece alkolle sildim,İncide ilk baştan beri 70 derecelik alkolle

evet memorialde babusol veriliyor alkollü fıs fıs...

bu arada bizim sarılık uzun sürdü ama kilo alımı emmesi güzeldi mama da vermedim ama tracy hoogg un kitabında mamayla beslrenenlerde sarılk daha erken bitermiş diyordu...

canım onların mideleri şu an çok küçük. bence alıştırmamamaya...sofikanın dediği emdikçe artar...

evet canım ben memnun kaldım pratik bir şey... hem güzel çekiyor...

canım sen de haklısın anne yüreği dayanmıyor acaba seveceği bir oyuncak mı alsan birlikte gidip? ya da özdilekte kaybolmuş sana bu güzel oyuncağı gönderdiler filan diye sen mi oyuncak versen bilemedim.

evet memorialde babusol veriliyor alkollü fıs fıs...

bu arada bizim sarılık uzun sürdü ama kilo alımı emmesi güzeldi mama da vermedim ama tracy hoogg un kitabında mamayla beslrenenlerde sarılk daha erken bitermiş diyordu...

dun buyuk bir oyuncakcıya gittik istedigi oyuncakları aldık ama gel gor ki yavrum tuttu bir bebek seti begendi bebegin sutu maması kaşıgı ve emzigi var :) anne bunu alalım dedi tamam dedim,kutuyu bana verdi tutmam icin,sonra eşimle karar verdik o bebegin emzigini gordukce kendininki gelir aklına diye bıraktık ama unutmamış,tutturdu illa onu alıcam diye,aldık neyse ama icim gidiyor bebegin emzigini emmeye kalkıstı :KK43:
ozdilekten sana bunu gonderdiler diyip guzel bir hediye dusunebiliriz bu fikir hoşuma gitti,hatta bekciyle onceden konuşup anlaşabilirim emziginizin karşılıgında şunu verelim size diye onlar soylesin zodilege gittigimizde.Dur ben bunu ayarlayayım bakalım
ben pişman oldum sayılır,keşke biraz daha emseydi diyorum ama artık bu 3.gunumuz geri donmek de işleri daha karıştırabilir mecbur emziksiz devam edecegiz.

mamayı bilmiyorum ama mutlaka bol sıvı alması gerekir diye biliyorum,yakın bir arkadaşım kardeşine zamanında sarılıgı cok yuksek diye başından damarlara serum enjekte ettiklerini soylemişti,ne mantıkla bunu yaptıklarını hatırlamıyor elbette(bana da korkunc bir yontem gibi geldi) ama her donemde sarılık tedavisinde bol sıvı tuketimi tavsiye ediliyor.Sutu başta gelmeyen yada benim gibi gelip de damarları acılmayanlarda da ne de yapsan o bol sıvı alımını sadece memeden saglayamıyorsun,mecburen mama takviyesi yada sekerli su veriyorsun.mamanın icerigi daha yogun oldugundan mı acaba sarılıgı daha cabuk tedavi ediyor ,benim kendi sutum cok sulu mesela,mavimtrak yagsız,bazı kadınların yaglı oluyor maşallah

kızlar bir tavsiyem olacak. görümcem bebek için şu anaokullarında kullanılan tarzda makas var ya ona benzer tırnak makası almıştı beğenmedim. büyük oğlanda küçük tırnak makası kullandım sorun olmadı Ardanın 2 sefer ben etini değdirdim kızardı çok ağladı dün de babası keserken etini acıttı çok ağladı kuzum. siz de diğerinden alın bence:KK43::-)5:

dun buyuk bir oyuncakcıya gittik istedigi oyuncakları aldık ama gel gor ki yavrum tuttu bir bebek seti begendi bebegin sutu maması kaşıgı ve emzigi var :) anne bunu alalım dedi tamam dedim,kutuyu bana verdi tutmam icin,sonra eşimle karar verdik o bebegin emzigini gordukce kendininki gelir aklına diye bıraktık ama unutmamış,tutturdu illa onu alıcam diye,aldık neyse ama icim gidiyor bebegin emzigini emmeye kalkıstı :KK43:
ozdilekten sana bunu gonderdiler diyip guzel bir hediye dusunebiliriz bu fikir hoşuma gitti,hatta bekciyle onceden konuşup anlaşabilirim emziginizin karşılıgında şunu verelim size diye onlar soylesin zodilege gittigimizde.Dur ben bunu ayarlayayım bakalım
ben pişman oldum sayılır,keşke biraz daha emseydi diyorum ama artık bu 3.gunumuz geri donmek de işleri daha karıştırabilir mecbur emziksiz devam edecegiz.

mamayı bilmiyorum ama mutlaka bol sıvı alması gerekir diye biliyorum,yakın bir arkadaşım kardeşine zamanında sarılıgı cok yuksek diye başından damarlara serum enjekte ettiklerini soylemişti,ne mantıkla bunu yaptıklarını hatırlamıyor elbette(bana da korkunc bir yontem gibi geldi) ama her donemde sarılık tedavisinde bol sıvı tuketimi tavsiye ediliyor.Sutu başta gelmeyen yada benim gibi gelip de damarları acılmayanlarda da ne de yapsan o bol sıvı alımını sadece memeden saglayamıyorsun,mecburen mama takviyesi yada sekerli su veriyorsun.mamanın icerigi daha yogun oldugundan mı acaba sarılıgı daha cabuk tedavi ediyor ,benim kendi sutum cok sulu mesela,mavimtrak yagsız,bazı kadınların yaglı oluyor maşallah

Kıyamam ben ona. Kaç yaşında tam olarak canım. Ama bırakma zamanı da gelmiştir dediğin gibi hijyen olarak. Sen ayarla bence de belki bırakır.

canım bilmiyorum ki neden öyle yazmış dediğin gibi yoğunluktandır bence. Benim büyük oğlan az az alırdı Arda daha hızlı aldı. Ama büyük oğlum zorla emerdi kolikti hep elde gezerdi hoplatarak belki de ondan alamadı hep yüzde 50 nin altında gitti. Arda şimdilik en üstte. Ama artık onun da azaldı. Ama keyfi genelde iyi. Sağlıklı olsun aç kalmasın önemli olan o ...

ender saraç saat yönünde susam yağıyla masaj demişti deneyelim bari. benim akşam çok azalıyor özellikle...

kızlar bir tavsiyem olacak. görümcem bebek için şu anaokullarında kullanılan tarzda makas var ya ona benzer tırnak makası almıştı beğenmedim. büyük oğlanda küçük tırnak makası kullandım sorun olmadı Ardanın 2 sefer ben etini değdirdim kızardı çok ağladı dün de babası keserken etini acıttı çok ağladı kuzum. siz de diğerinden alın bence:KK43::-)5:

Anaokullarında olan gibi alın...

İste bizde karar veremiyoruz , ne kadar zor, doktor diyor ki minicik dogup ameliyat geirmek zorunda olan ne ebebkler vaf, kiloya takilmayin dedi
Maske ile uyutacakkarmis koklatarak :KK14:
1 ay sonra kalca ultrasonumuz var, o zaman yaptoracagiz sanirim, kilosuna falan da bakariz

Sut konusuna gelince cok ilginc ama 2 gun oncesinde sutum daha iyiydi, ilginc bir sekilde dun ve bugn azaldi, ama kendimi cok yorgun hissdiyorum, bir yandan cevreme bakiyorum miklet em calisiyor, hem ev hanimligi, hem de cocuklarini 2 yasina kadar emziriyor
Bu kadar cabuk etkilenmemek gerek diye dusunuyorum
Bakalim simdilik emzirmeye devam, sariligi su an hic yok, bas ta oldu ama tedaviye egrek olmadan cabucak atlatti kuzucuk

Babusol verdiler bana da, iki fis sikiyoruz, sargi bezini de gobeginin diger yerlerine gelmesin diye basta sariyoruz sonra cikaiyoruz

Bende kestim azicik kanattim kuzumun parmagini ama sesi bile cikmadi :KK14:

Babusol verdiler bana da, iki fis sikiyoruz, sargi bezini de gobeginin diger yerlerine gelmesin diye basta sariyoruz sonra cikaiyoruz

Bende kestim azicik kanattim kuzumun parmagini ama sesi bile cikmadi :KK14:
Şimdiden tirnakmi kesiyorsun benimkinin kendi kendine kırılıyor tırnakları
Ben her iki makasida aldım sahici yeni doğan icin chnb nın dedigni tavsiye etmişti,ama daha kullanmadım

X