Premature Bebekler *Rahim Ağzı Yetmezliği Topiğinin Mucize Bebişleri*

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

hidennisko

çiçekli böcekli :))
Pro Üye
14 Eylül 2007
5.494
236
Tam 4,5 sene önce ellerim titreyerek açmıştım rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı adlı topiği, şimdi iki harika evlat sahibiyim! Bu topik sayesinde de bir sürü dostum var artık, kimileri bebeklerine kavustu, kimileri de hala bekliyor meleklerini! bizler birbirimize o topik de destek olmaya devam edeceğiz. Fakat bu topikte de bebeklerimizin gelişimlerini ve hamişlerimizin heyecanlarını , bebeğine kavuşma aşamasında olanların umutlarını paylaşacağız... Hepimize hayırlı uğurlu olsun!!!!

Son düzenleme:
Tam 4,5 sene önce ellerim titreyerek açmıştım rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı adlı topiği, şimdi iki harika evlat sahibiyim! Bu topik sayesinde de bir sürü dostum var artık, kimileri bebeklerine kavustu, kimileri de hala bekliyor meleklerini! bizler birbirimize o topik de destek olmaya devam edeceğiz. Fakat bu topikte de bebeklerimizin gelişimlerini ve hamişlerimizin heyecanlarını , bebeğine kavuşma aşamasında olanların umutlarını paylaşacağız... Hepimize hayırlı uğurlu olsun!!!!

Canım seni tanımadan önceden hep merak ederdim seni. Ne iyi yapmış diye de dua ederdim sana. Sonra tanıştık iyi ki...
İnşallah benim gibi tüm arkadaşlarımız da kavuşur bebişlerine. Kandilde de tek tek isim isim dua ettim...
bizlerin mutluluğunu onlara da nasip eyle. Amin...

Topiginiz hayirli olsun:KK16:

Insallah birgun buraya yazmak bizlerede nasip olur.
diger topicte bilgilerinizden cok seyler ogrendim burdanda bebekle ilgili bilgi sahibi olirum insallah.

Iyiki varsiniz:KK16:

hayırlı ugurlu bol bebişli bir topic olsun dilerim :emir_bebek::emir_bebek::emir_bebek:
:nazar:

rahim agzı yetmezligi topigine yolu duşen herkesin bir gun buraya kalıcı gelmesi ümidiyle :KK16:

harika hayırlı olsun

bilgi hazinelerimize yenı güzel şeylerin dolacağı yararlı bir topık olacağına ınanıyorum

inş buraya terfı edenlerden olurum

chnb:
canım ya azaldı niye anlamadım. bebeğin her emdiğinde lıkırtısını duyardım artık duymuyorum . canım bir sürü bitki içiyorum nette yazan şeyleri. birkaç saat dursa bebiş biraz birikecek çok sık emiyor bikmiyorum canım... anlayamıyorum büyük oğlumu zorla emzirirdim. o yüzden ardayı anlayamıyorum...

bu arada çörek otu yağı() suya damlatıp), dereotu tohumu, çemen tohumu, ısırgan çayı, humana stil tea, su, rezene, kimyon içiyorum. bu akşam kaşıkla 60 cc mama verdim. rezene de 30 cc. mamayı sevmeden içti çıkararak... rezeneyi biberonla tek seferde içti... anlamadım. gündüz uykusu da pek yok 2-3 gündür...

sofika:

canım buyuk ihtimalle sutunde azalma yok,sadece sut uretimi regule olmuş durumda genelde de hepimiz tam da bu noktada panik oluyoruz.İlk başlarda memeler taş gibi dolu olur ve bebek emdikce o birikmiş sutu icer,oysa bundan sonra cok uzun aralar verilmedikce birikme olmaz ve sut uretimi ihtiyac kadar olur.Emmeye başladıgında sutun geldigine işaret eden o gerginlik hissi oluyor mu memede,eger oluyorsa işte tam o anda sut boşalıyor ve bebek emdikce de sut bitmiyor,geliş hızı azalıyor ama bitmiyor.Cogunlukla makine ile sagarak o sut refleksi saglanamıyor haliyle de sagıyorum ama sutum yok diye dusunuyoruz,ama emerken durum aynı degil,bomboş meme bile versen bir sure sonra refleks olarak sut geliyor yeniden.ama birikme olmuyor,olmaması da gerekiyor zaten,yoksa cogumuz uzun yıllar dolu dolu agrılı memelerle cocuk emzirmekten kacınırdık,bu sekilde olması bizim de hayatımızı kolaylastırıyor.Sutunle ilgili kıstasın Ahmet Ardanın kilo alımı olacak,anladıgım kadarıyla da gayet iyi,hic telaş edecek bir sey yok.Bu anlattıklarım dişinda bir de buyume atakları olur belki duymuşsundur,belirli donemlerde bebekler bu atakları gecirir ve surekli emmek isterler,daha huzursuzdurlar ve doymamış gibi davranırlar,bu arada aslında artan sut ihtiyacını da sık sık emerek(ozellikle gece emerek) beyne mesaj olarak yollarlar ve 1 hafta icinde bu sık emmelerden dolayı sut uretiminde yine artış olur.Sanırım siz su anda bir atak donemi yaşıyorsunuz,nette buyume atakları donemleri diye arattır goreceksin.Ben ac tutulmasındansa mama verilmeli diyorum ama senin durumunda buyuk ihtimalle gercekten mamaya gerek yok,doymuyor olsa o mamayı degil zorla yutarcasına icerdi,rezeneyi de su niyetine iciyor buyuk ihtimalle,cogu bebek emzirme yada mama sonrası bile su icer,cok insan gereksiz desede gayet gereklidir,istemese iciremezsin zaten.Ben inciye iciremiyorum su,kasıkla veriyorum yine de ara ara,Filizde her beslenme sonrası verirdim ve icerdi-mama icmez su icerdi :)
bir de kendine cok yuklenme,muhim olan sıvı tuketmen ve sutum yetmiyor dusuncesşnden kendini koruman,maşallah Ahmet Arda iri ve iştahlı bir bebek,mamaya cabuk alışabilir ve eger onun kolaylıgını rahatlıgını keşfederse zorluk cekebilirsiniz,buyudukce de bunun ayrımına daha kolay varıyorlar.
Eger imkan varsa 1 haftalıkemzirme kampına git,işi gucu bırak ve sadece yiyip icip bebegini emzir,geri kalan zamanda da uyu,bu surenin sonnunda sutun kesinlikle artacaktır ama dedigim gibi sen bunu anlayamayabilrsin cunku artık sut brikimi olmayabilir,bebegin lıkır lıkır sesini de duymayabilirsin cunku yutma emme kapasitesi de artıyor artıkk eskisinden farklı emiyor olabilir.Yine de icin rahat etmezse,2 gun boyunca surekli altını kontrol et ve her cişli primayı degiştir,say bakalım gunde kac defa ciş yapıyor,kakayı baz almayın diyorlar cunku her bebegin anne sutunu sindirimi farklı oluyor,bazı gunde 5 defa bazı 5 gunde 1 defa yapıyor.

Canım seni tanımadan önceden hep merak ederdim seni. Ne iyi yapmış diye de dua ederdim sana. Sonra tanıştık iyi ki...
İnşallah benim gibi tüm arkadaşlarımız da kavuşur bebişlerine. Kandilde de tek tek isim isim dua ettim...
bizlerin mutluluğunu onlara da nasip eyle. Amin...
amin İnşallah nasip eder allahım..
o günleri bi görsem..inanamıyorum hala

Eline sağlık canım,en kısa zamanda buraya terfi edicem inşallah :)

hayırlı olsun canlar ellerine sağlık arkadaşım inş.bikaç ay sonra burdan devam etmeyi nasip eder Allahım

annelere veee anne adaylarına hayırlı ve de uğurlu olsun :)

hayırlı ugurlu bol bebişli bir topic olsun dilerim :emir_bebek::emir_bebek::emir_bebek:
:nazar:

rahim agzı yetmezligi topigine yolu duşen herkesin bir gun buraya kalıcı gelmesi ümidiyle :KK16:

harika hayırlı olsun

bilgi hazinelerimize yenı güzel şeylerin dolacağı yararlı bir topık olacağına ınanıyorum

inş buraya terfı edenlerden olurum

inşallah hepimiz mutlu sona ulaşıcaz Allahın izniyle...
buradan devam edecek yazışmalarımız....

inşallah zamanla tüm arkadaşarı burada görürüz

benim kızçem bütün gün uyuyor kızlar, emiyor emdikten sonra 3-4 saat uyuyor, emiyor gene uyuyor
sizde durumlar nasıl?

inşallah zamanla tüm arkadaşarı burada görürüz

benim kızçem bütün gün uyuyor kızlar, emiyor emdikten sonra 3-4 saat uyuyor, emiyor gene uyuyor
sizde durumlar nasıl?

Amin canım..Başlarda uyuyorlar canım gerçek yüzlerini sonra gösteriyorlar...:KK1:

sofikacığım, öncelikle zaman ayırıp ayrıntılı yazmışsın teşekkür ederim. Ben de burada da paylaştım ki faydası olsun okuyana. Gece 2 kere kalkıyor canım. gündüz çok sık emiyor. Çişi bazen birkaç satte çok doluyor bazen daha az oluyor. kilo işine gelince az önce hassas tarıya önce kendim çıktım sonra onunla. Buna göre 10 gün önceye göre 250 gram almış. Aslında normal ama ilk ay birden çok alınca bu az. Azlık da korkutmuyor da aç da mı az alıyor diyorum. her emmede 100 cc filan mı olmalı yani günde 1 litre mi olmalı miktar? her emmede 100 cc olmuyordur. Aç olmasın da takmıyorum. Ama anlattıklarına göre aç değil... Mmemeler boş olsa da. Sabah biraz gergin oluyor:)) Ha bu arada Arda çok hareketlendi eli ayağa durmuyor. Hatta hop, hop , hop tospik. hop hop hop tospik hop tospik diyorum elini ayağını çırpıyor:)) ondan da az kilo aldı herhalde diğer aya göre...:))

inci nasıl? Dr buldun mu kafana göre?

sofikacığım, öncelikle zaman ayırıp ayrıntılı yazmışsın teşekkür ederim. Ben de burada da paylaştım ki faydası olsun okuyana. Gece 2 kere kalkıyor canım. gündüz çok sık emiyor. Çişi bazen birkaç satte çok doluyor bazen daha az oluyor. kilo işine gelince az önce hassas tarıya önce kendim çıktım sonra onunla. Buna göre 10 gün önceye göre 250 gram almış. Aslında normal ama ilk ay birden çok alınca bu az. Azlık da korkutmuyor da aç da mı az alıyor diyorum. her emmede 100 cc filan mı olmalı yani günde 1 litre mi olmalı miktar? her emmede 100 cc olmuyordur. Aç olmasın da takmıyorum. Ama anlattıklarına göre aç değil... Mmemeler boş olsa da. Sabah biraz gergin oluyor:)) Ha bu arada Arda çok hareketlendi eli ayağa durmuyor. Hatta hop, hop , hop tospik. hop hop hop tospik hop tospik diyorum elini ayağını çırpıyor:)) ondan da az kilo aldı herhalde diğer aya göre...:))

inci nasıl? Dr buldun mu kafana göre?

rica ederim canım paylaşman iyi olmuş burda taze anneler cogalıyor nede olsa :)
Ardanın kilo alımı aynı hızda devam etse dusunsene 6-7 aylıkken ne olur yavru,belki cildi bile catlar,o hızda alması saglıklı olmaz.Hersey dogal devam ettigi surece sıkıntı olmaz ama,yani anne sutu alarak beslendiginde aşırı kilo alma riski bu yuzden olmaz,o kendi ihityacına gore bir ay fazla bir ay eksik dengeler.Hesabına gore 10 gunde 250 gr da iyi aslında,ayda 750 yapar.Her emmede 100 cc diye bir sey yok,bunu olcemeyiz ne yazık ki,ben İnciyi emzirirken eger adam gibi emerse 2-3 defa sut refleksi olusuyor ve ben kendimce bir hesap yaparak her sut inişinde 30 cc olsa diyorum 90 cc icmiştir :) bunlar hep komik ve gereksiz hesaplar tabii ama annelik biraz sacmalamaktır ya :KK37: Bazen uzun sure emzirmedigimde memelr taş gibi oldugunda sut refleksi hic de olusmayabiliyor o zaman gosgum tamamen boşalıp sonerse oh diyorum doydu :) Ama ben İnciyi uzun uzun emzirdikten sonra bile mama verdigimde 120 cc rahatlıkla iciyor :nazar: benim de aklıma acaba ac mı bu cocuk diye geliyor ama yine de kendime engel oluyorum ve mamayı cok kısıtlı zamanlarda veriyorum,yoksa uzun uzun emzirme hayallerim soner biliyorum.Eger dışarı cıkarsam,yada butun gun surekli memede tuttugum halde hala kıvranıyor meme arıyorsa ve sutum damla damla hale geldiyse bir defalık 120 cc veriyoruz ve maşallah iciyor,ama bu haftada 2-3 defa ancak oluyor.versem belki 160 da icer ama vermiyorum,beni emsin istiyorum.Ardanın hareketlenmesi de cok guzel,boylece daha saglıklı bir kilo alımı olacaktır,sakın az oluyor diye dert etme ama yine de kendi annelik icgudulerini de dinle,bazen en dogrusunu oyle buluyoruz.
Dr bulamadık ne yazık ki canım,su anda yine hastalıktan yeni cıktı İnci,Filiz de hala hasta antibiyotik alıyor,inan rahatlayıp da doktor araştırmasına bile giremedim adam gibi,bir iki isim onerildi bakalım geniş bir zamanda goturmem lazım Filizi.Agır hastalık durumunda yeni ve ozelde bir doktoa guvenemiyorum nedense,hemen cocuk hastanesine gotutuyorum,yeni doktoru hasta oladıgımız bir zamanda ziyaret etmek niyetindeyim inşallah.Bu kış cok hastalıklı ve zor geciyor bizim icin,seneye Allah kısmet ederse hayırlısıyla grip aşısı yaptıracagım herkese,burdan yeni anne olacak olanlara da şiddetle tavsiye ediyorum,gecen sene ne ben ne de Filiz hasta olmadık,aşılıydık.
Filiz tam bir emzik bagımlısıydı kızlar,2 gundur emzigi vermiyoruz.Ozdilekte unuttuk dedik,iki gundur surekli soruyor babam gidip alacak mı diye,uykusundan uyanıp aglıyor ara ara,surekli senaryolar kuruyor emzigimi bekci almış sonra kostebekgillere vermiş vs vs uzuluyor,oyuncak bir emzik bulmuş onu seviyor,pepe izlerken bebenin emzigi var benimki nerde diyor,annecigim cok ozledim memikimi diyor :KK43: icim parcalanıyor yavrumu oyle kıvranırken gordukce ama bırakmamız lazım,ust solunum yolları enfeksiyonlarının da en buyuk sebeplerinden biri emzik alışkanlıgıymış :KK43: hem oral donemden anal doneme de gecti artık zamanıdır.Dusunuyorum da Allah kısmet eder de İnciyi 2 yıl emzirebilirsem nasıl bıraktırırım,emzikte bile bu kadar zorlanıyoruz,beni emmek isteyen yavruya nasıl hayır derim,zor zor ama Allah başka dert keder vermesin inşallah,Filizime de sabır ver Allahım kolayca vaz gecsin bu alışkanlıgından inşallah amin!

Sofikacim sut ile ilgili yazdiklarin gercekten cok tatmin edici
Ben sagmiyorum hic
Cunku sagarda az cikarsa biliyorm moralim bozulacak ve bu da sut uretimini egkileyeçek
Kizcem uzuun uzuun uyuyor, her bezimiz kakali masallah doyuyordur diye dusunuyorum
Suan kucuk ilerde ne olur bilmiyorum

Benimde gogus ucu yaralarim bitti
Simdi emerken sanki icindeki damarlari kopariyor, bugun butun vucudum kirik, gobek deligim bile agriyor

KiLar birde badenin gobegi dusmedi hala normal mi
Oglanin 1 haftada dusmustu

rica ederim canım paylaşman iyi olmuş burda taze anneler cogalıyor nede olsa :)
Ardanın kilo alımı aynı hızda devam etse dusunsene 6-7 aylıkken ne olur yavru,belki cildi bile catlar,o hızda alması saglıklı olmaz.Hersey dogal devam ettigi surece sıkıntı olmaz ama,yani anne sutu alarak beslendiginde aşırı kilo alma riski bu yuzden olmaz,o kendi ihityacına gore bir ay fazla bir ay eksik dengeler.Hesabına gore 10 gunde 250 gr da iyi aslında,ayda 750 yapar.Her emmede 100 cc diye bir sey yok,bunu olcemeyiz ne yazık ki,ben İnciyi emzirirken eger adam gibi emerse 2-3 defa sut refleksi olusuyor ve ben kendimce bir hesap yaparak her sut inişinde 30 cc olsa diyorum 90 cc icmiştir :) bunlar hep komik ve gereksiz hesaplar tabii ama annelik biraz sacmalamaktır ya :KK37: Bazen uzun sure emzirmedigimde memelr taş gibi oldugunda sut refleksi hic de olusmayabiliyor o zaman gosgum tamamen boşalıp sonerse oh diyorum doydu :) Ama ben İnciyi uzun uzun emzirdikten sonra bile mama verdigimde 120 cc rahatlıkla iciyor :nazar: benim de aklıma acaba ac mı bu cocuk diye geliyor ama yine de kendime engel oluyorum ve mamayı cok kısıtlı zamanlarda veriyorum,yoksa uzun uzun emzirme hayallerim soner biliyorum.Eger dışarı cıkarsam,yada butun gun surekli memede tuttugum halde hala kıvranıyor meme arıyorsa ve sutum damla damla hale geldiyse bir defalık 120 cc veriyoruz ve maşallah iciyor,ama bu haftada 2-3 defa ancak oluyor.versem belki 160 da icer ama vermiyorum,beni emsin istiyorum.Ardanın hareketlenmesi de cok guzel,boylece daha saglıklı bir kilo alımı olacaktır,sakın az oluyor diye dert etme ama yine de kendi annelik icgudulerini de dinle,bazen en dogrusunu oyle buluyoruz.
Dr bulamadık ne yazık ki canım,su anda yine hastalıktan yeni cıktı İnci,Filiz de hala hasta antibiyotik alıyor,inan rahatlayıp da doktor araştırmasına bile giremedim adam gibi,bir iki isim onerildi bakalım geniş bir zamanda goturmem lazım Filizi.Agır hastalık durumunda yeni ve ozelde bir doktoa guvenemiyorum nedense,hemen cocuk hastanesine gotutuyorum,yeni doktoru hasta oladıgımız bir zamanda ziyaret etmek niyetindeyim inşallah.Bu kış cok hastalıklı ve zor geciyor bizim icin,seneye Allah kısmet ederse hayırlısıyla grip aşısı yaptıracagım herkese,burdan yeni anne olacak olanlara da şiddetle tavsiye ediyorum,gecen sene ne ben ne de Filiz hasta olmadık,aşılıydık.
Filiz tam bir emzik bagımlısıydı kızlar,2 gundur emzigi vermiyoruz.Ozdilekte unuttuk dedik,iki gundur surekli soruyor babam gidip alacak mı diye,uykusundan uyanıp aglıyor ara ara,surekli senaryolar kuruyor emzigimi bekci almış sonra kostebekgillere vermiş vs vs uzuluyor,oyuncak bir emzik bulmuş onu seviyor,pepe izlerken bebenin emzigi var benimki nerde diyor,annecigim cok ozledim memikimi diyor :KK43: icim parcalanıyor yavrumu oyle kıvranırken gordukce ama bırakmamız lazım,ust solunum yolları enfeksiyonlarının da en buyuk sebeplerinden biri emzik alışkanlıgıymış :KK43: hem oral donemden anal doneme de gecti artık zamanıdır.Dusunuyorum da Allah kısmet eder de İnciyi 2 yıl emzirebilirsem nasıl bıraktırırım,emzikte bile bu kadar zorlanıyoruz,beni emmek isteyen yavruya nasıl hayır derim,zor zor ama Allah başka dert keder vermesin inşallah,Filizime de sabır ver Allahım kolayca vaz gecsin bu alışkanlıgından inşallah amin!

Sofikacim, biz de oglanla bir kac kez emzigini doktora verdik, tabi ben cikarken caktirmadan aliyordum :KK9:
Evde sinir krizi geciriyordu, memee memeee diye
Dedim esime zorlamayalim , benim oglum istedigi zaman birakir kendi diye
3 yasinda bir anda, ben artik meme emmeye egim dedi ve bitti
Sizde zorlamasaiz, ben kiyamiyorum agladiklarinda :KK14:

Sofika genelde doktorlar ve hemsireler su vermeyin memeden gelen ilk sut cok suludur ihtiyacini karsilar der
Sen veriyorum demissin ama dogru mu acaba, yaz bebegine verirler bizde de ihtiyacini karsilamaz sutte ki diye
Ama kisin ihtiyaci var mi acaba gercekten

X