Tüylenme Sorunu Yaşayan Bütün Bayanlar Kulak Versin

bendede aynı sorun var. 17 yaşındayım. vücudumun her yerinde ve neyle epilasyon yaaprsam yapayım arrtı. çokta hızlı çıkıyor. gögsümde sırtımda olanlar avga gibi. bacaklar kollar sorun değilde. sırt gögüs omuz bel göbekte yüzde olması büyük sorun. ben kalıcı olarak hepsinden kurtulabilecegimi hiiç düşünemiyorum. :KK50:

ya bende de aynı sorun vücudun her tarafında önce ayva tüyü gibiydi şimdi adet olduğumdan beri erkek gibi olmaya başladı doktora gitmeye de utanıyorum ama ne yapcam bana bi yardım edin yaa aşırı kıl var doktora göstermekten bile utanıyorum. sen tedavi olduysan bana da bi öneride bulunur musun?

ya bende de aynı sorun vücudun her tarafında önce ayva tüyü gibiydi şimdi adet olduğumdan beri erkek gibi olmaya başladı doktora gitmeye de utanıyorum ama ne yapcam bana bi yardım edin yaa aşırı kıl var doktora göstermekten bile utanıyorum. sen tedavi olduysan bana da bi öneride bulunur musun?

ilk gittiğimde kadın vardı bi bakabilir miyim dediğinde bende çıtçıtlı badiden gösterebildigim kadar göbegimi göstermiştim. işte tahlilleri itedi yaptırdık. sonuclartı gösterdigimde erkek doktor vardı. böbrek üstü bezlerinden salgılanan bir hormon fazla çıkmıs. emin olmak için tekrar tahlil istedi adetin 3.gününde veya 5. günü. kıllanma derecelerini gösteren bir çıktı aldı netten. bana gösterdi işte al seninki nasılsa işaretle dedi. bende hepsini en agır derecesine göre işaretlemiştim. ama sordum kılın tipi mi yoksa bölge mi diye bölge dedi bende yogunluguna göre işaretledim. sonra kagıdını görünce bi oha dedi :) çeneme baktı işte 2. derece bence sen abartıyorsun dedi. sonra gittim ben 1 ay sonra 3.gün geldim tahlilleri verdim yine. sonraki sonucta yine erkek vardı. mr istedi. haziran da giricem işte bekliyorum :) utanıyorsan kadın doktora git. birde adetin 3 ve 5. günü git. biraz daha anlatır mısın ? nasıl erkek gibi her bölgede mi ?

ilk gittiğimde kadın vardı bi bakabilir miyim dediğinde bende çıtçıtlı badiden gösterebildigim kadar göbegimi göstermiştim. işte tahlilleri itedi yaptırdık. sonuclartı gösterdigimde erkek doktor vardı. böbrek üstü bezlerinden salgılanan bir hormon fazla çıkmıs. emin olmak için tekrar tahlil istedi adetin 3.gününde veya 5. günü. kıllanma derecelerini gösteren bir çıktı aldı netten. bana gösterdi işte al seninki nasılsa işaretle dedi. bende hepsini en agır derecesine göre işaretlemiştim. ama sordum kılın tipi mi yoksa bölge mi diye bölge dedi bende yogunluguna göre işaretledim. sonra kagıdını görünce bi oha dedi :) çeneme baktı işte 2. derece bence sen abartıyorsun dedi. sonra gittim ben 1 ay sonra 3.gün geldim tahlilleri verdim yine. sonraki sonucta yine erkek vardı. mr istedi. haziran da giricem işte bekliyorum :) utanıyorsan kadın doktora git. birde adetin 3 ve 5. günü git. biraz daha anlatır mısın ? nasıl erkek gibi her bölgede mi ?

evet her bölgede ama tabi bölgeye göre kılların kalınlık dereceleri değişiyo tabi bacaklarda çok fazla var.. kollarımda yoktu önceden almaya başladım o da maşallah aldı başını gitti.. kadın doktora gitmeye bile utanıyorum yaa. göbeği değilde bacağı filan mı göstersem olur mu? bu arada sen ilaç filan kullandın mı? kullandıysan eğer yaadı mı işe?

evet her bölgede ama tabi bölgeye göre kılların kalınlık dereceleri değişiyo tabi bacaklarda çok fazla var.. kollarımda yoktu önceden almaya başladım o da maşallah aldı başını gitti.. kadın doktora gitmeye bile utanıyorum yaa. göbeği değilde bacağı filan mı göstersem olur mu? bu arada sen ilaç filan kullandın mı? kullandıysan eğer yaadı mı işe?

benim de epilasyon yapınca çok arttı. yüzümü de 1 2 kez aldırdım boynuma yayıldı , sıklaştı , siyahlaştı. :KK50: daha fazla epilasyon yapmadan hemen doktora git utanıcak bir sey yok. daha beterini görüyor. bende erkege göstermek istemem ondan utanırım ama kadından utanmam ya. sanki sosyal hayatımızda görüştütügmüz biri falan :) neler neler görüyor o doktorlar. ilaç kullanmadım daha. çünkü teşhis koyulmadı. dedim ya haziranda mr'a giricem. ona göre artık. bence acilen git. bekleme.

benim de epilasyon yapınca çok arttı. yüzümü de 1 2 kez aldırdım boynuma yayıldı , sıklaştı , siyahlaştı. :KK50: daha fazla epilasyon yapmadan hemen doktora git utanıcak bir sey yok. daha beterini görüyor. bende erkege göstermek istemem ondan utanırım ama kadından utanmam ya. sanki sosyal hayatımızda görüştütügmüz biri falan :) neler neler görüyor o doktorlar. ilaç kullanmadım daha. çünkü teşhis koyulmadı. dedim ya haziranda mr'a giricem. ona göre artık. bence acilen git. bekleme.

ben de nane kürü uygulamaya başladım bir haftadır gerçi arada yemeyi unuttuğum oluyor ama hormonları dengeliyormuş bir de aslanpençesi çayı yaza kadar bunları uygulayıp öyle gidicem doktora sen de istersen dene :)

ben de nane kürü uygulamaya başladım bir haftadır gerçi arada yemeyi unuttuğum oluyor ama hormonları dengeliyormuş bir de aslanpençesi çayı yaza kadar bunları uygulayıp öyle gidicem doktora sen de istersen dene :)

canım biliyorum çoktandır ama bence sen bi doktora git önce bi baktır hormonlarına. göstermek istemiyorum dersin bakmak isterse. çekinme bu kadar :) git bi ögren neymiş. sonra kullan.

kızlar bende tüylenme sorunu yaşıyorum pko var bende.
doktora gittim diane 35 verdi yeni çıkacak tüylere engel olur dedi
şu an ilacı kullanıyorum ama sanki gene tüylenme artıyo gibi geliyo
tabi bide psikolojimi çok fena etkiliyo:KK43::KK43::KK43:
doğum kontrol hapı tüylerin çıkmamasına ne derece etkisi olur gerçekten tüylerin çıkmasını engelliyor mu
endokrin bölümüne gitmek istiyorum ama eğitim ve araştırma hastanelerinde direk randevu alınmıyor doktor yönlendirmesi gerekiyor
acaba kadın hastalıklarından farklı olarak hangi bölüm endokrine yönlendirme yapar

gidicem işte haziranın sonu temmuz un başı gibi bende şu okul puanları bi açıklansın... :KK43: bu arada gittin mi sen? teşhis koydular mı? umarım kötü bi sonuç değildir :KK43:

Arkadaşlar uzun bir aradan sonra tekrar merhaba,

Konuya ilgi göstermeniz ve sıkıntılarınızı paylaşmanız beni memnun etti. Fakat sorulan sorular ve gördüğüm bir kaç şeye dayanarak bir cevap vermek ihtiyacı hissettim. Görüşlerimin devamını paylaşmak istiyorum buyrun kulak verin.

1. Öncelikle vücudunuzdaki kılları ve çıkış yerlerini tanımanız gerekiyor, malumdur ki ülke coğrafyası ve genetik yatkınlık olarak kıllanmaya müsaitiz. Bir kere bunu kabul etmemiz lazım. Sosyal medya ya da görsel başka iletişim araçları vasıtasıyla sağda solda pırıl pırıl kadınlar görüp olmamız gerekenin mutlaka bu olduğunu düşünerek kıstası farklı kuruyoruz ve çok kıllı bayanlar olduğumuzu düşünüyoruz. Emin olun ki ülkece her 10 kadından 8'iyle aşağı yukarı aynı kıl sorununu paylaşıyoruz ve bu 8 kişiden sadece 1 tanesi hasta olarak kabul ediliyor. Ben yüksek mühendisim ve çevremde endokrinolog olup konuyla ilgili danıştığım tanıdıklarımın verilerine göre kıllanma sorunu ile ilgili kendilerine başvuran hastaların %70 inin psikolojik sebeplerle kendilerine geldiklerini söylüyorlar. Öncelikle sizdeki kıllanmanın genetik açıdan bir normallik taşıdığı mı yoksa hastalık mı olduğunun ayırdına varmanız ve her iki türlü de olguyu kabullenmeniz şart.

2. Kıllanmanın hastalık derecesinde kabul edilebilmesi için erkek tipi kıllanma profili çizmeniz gerekiyor. Yani bıyık, sakal, göbek, sırt ve bacak içi gibi kıllanma olmaması gereken bölgelerde aşırı bir kıllanma söz konusu ise hastalık bulgusuna işaret etme ihtimali var. Bıyık bölgenizde koyu ayva tüyleri çıkıyorsa, göbeğinizde üç beş tane rengi koyulaşmış kıl söz konusuysa ya da favori bölgelerinizde uzun ve koyu renk tüyler bulunuyorsa kendinizi hemen hasta adletmeyin. Çünkü bu tablo çoğunlukla ırksal ve coğrafi faktörlerden kaynaklanmaktadır ve tedavi edilmesi söz konusu değildir. Dönem dönem ağdayla işinizi görmeniz gerekir. Kendinizi görsel medyadaki mankenlerle ya da avrupalı kadınları kıstas alarak değerlendirmemenizi öneriyorum.

3. Hem doktorların hem de kendimizin vaktini alıp kuruntuya düşmeden önce kendimizdeki kıllanmanın durumu ve gidişatı hakkında önce kendimiz bir saptama yapalım. İnternette kolaylıkla bulabileceğiniz ferriman-gallway skoru bu konuyla ilgili size ön bir fikir sunabilir. Skorlamanız 13 ve üzeri ise hasta kabul edilme ihtimaliniz vardır. Tıbbi olarak bu skorun altındaki kıllanma genelde normal kabul ediliyor. Bu testi internetten bulup evde kolaylıkla uygulayabilirsiniz. Tabloda vücut bölgelerine göre kıl yoğunlukları azdan çoka doğru 1 ile 4 arasında numaralandırırlır. siz de kıl yoğunluğunuzu tablodan görüp vücut bölgelerinize göre skorlama yaparsınız ve toplam skor, kıllanmanın hastalık boyutunda olup olmadığı ile ilgili size bir ışık tutar. -İş bu bilgi tıbbi yönlendirme amaçlı olmayıp, bilgi vermek için yazılmıştır.-

4. Özellikle ergenlik çağında ve genç yetişkin bayanlarda bu olgu genellikle psikolojik seyrediyor. Özellikle son yıllarda ülkemiz kadınlarına yönelik "kıllı ve kısa boylu, büyük popolu, kezban" gibi sıfatlamalar türediği ve yabancı kadınları övmek için şahsımıza psikolojik baskı olarak doğrultulan bu ithamlar çoğu kadını ve genç kızı bu konu itibariyle yanlış algılara sevk ediyor. Tavsiyem bu yersiz eleştirilere itibar etmemeniz ve kafanıza taktığınız durumu kozmetik olarak halletmeye çalışmanız yönündedir.

5. Yaptığınız ağda, cımbız vs. gibi işlemler sonucunda kıllanmanızda bir artış ve kıl yapısında değişme söz konusu ise bu sizde hormonal bir problem olduğunu gösterebilir ve uyguladığınız işlemlere devam etmeniz halinde tetiklenme ihtimali yüksektir. Kıl yapınızda ve sayısında zamanla böyle bir değişim görüyorsanız mutlaka doktora gidin. Eğer altında hormonal bir sorun varsa ya da idiopatik hirsutism tanısı konduysa ilaçla kombine olarak iğneli epilasyon yaptırabilirsiniz. Özellikle yüz bölgesi için çok maliyetli olmamakla beraber FDA tarafından onaylanmış kesin ve en etkisi kalıcı tüy yok etme sistemidir. Süreçten maksimum yararlanmanız ve iz yara problemi yaşamamanız için iyi ve bilinmiş bir iğneli epilasyon uzmanına gitmenizi öneririm.

6. Son olarak ve en önemlisi kesinlikle ve kesinlikle başkalarının önerisiyle ilaç kullanmak, karışım almak, reklamlardan etkilenerek krem vb. şeyleri edinmekten kendinizi men edin. 100 TL'lik karışımlarla kremlerle bu tüy problemine kesin son verilebilseydi bu dünyada bir devrim olurdu emin olun. Bu ürünlerin çoğu sahte bakanlık onayı taşıyan, merdiven altı üretimlerdir ve ciddi sağlık sorunlarına yol açması söz konusudur. Hem sağlığınızdan hem de paranızdan olmayın, en önemlisi böyle şeylere itibar edip kendinizi kandırılmış hissetmeyin ve sizi kandırmalarına müsaade etmeyin.

7. Toparlamak gerekirse, vücudunuzdaki her kıldan nefret edip kendinizi hasta olarak kabul etme fikrine girmeyin. Bu saplantıdan kurtulamıyorsanız internete "hirsutism" yazarak görsellere bir göz atmanızı tavisye ederim. Tedavi gerektiren ve hastalık kabul edilen kıllanma sorunu göreceğiniz bu ve buna benzer tablolardır. O yüzden kıllanmayla ilgili doktora gitmeden önce bunun inisiyatifini lütfen kendimiz kullanalım. şakağımda favori var, koyu ayva tüylerim var diye bilinçsizce lazere gitmeyin. biraz araştırırsanız bu şekilde lazere giderek durumunu daha da kötüleştirmiş bir çok kadın görürsünüz. Belirli ölçülere kadar bununla barışık olmayı da öğrenelim. Vücudumuzdaki kıl sorununun gerçekten hastalık boyutunda mı yoksa bizim kuruntumuz mu olduğunun ayırdına varacak bilince sahip olmamız çok önemli. Ağır bir hirsutismus (kıllanma) hastası olarak bu süreci kombine bir tedavi + sabırla atlatmış 2.5 senedir de tedavi sürecini bırakmış ve iyileşmiş birisi olarak yazıyorum. Vücudumuzla ilgili kararlar alırken, bu kararları bilinçli olarak alalım ve bizi aştığını düşündüğümüz durumlarda uzman yardımı almaktan çekinmeyelim.

Saygılar.

Son düzenleme:
merhaba arkadaşlar bende sürekli burada yazılanları okuyorum . benimde yaklaşık iki sene önce karın bölgemde kıllanma oldu cansızlardı ama uzuyorlardı mecburen almak zorunda kaldım daha sonra üst bacak içlerimde olmaya başladı sarışın olduğum için sarılardı ilk başta sonrada uçlarından beri kararmaya başladı ama dediğim gibi cansız lardı ama uzundu. arkadaşlarımla bunu konuştuğumda onlardada olduğunu öğrendim fazla önemsemedim taki bu yaz çenemde kıllanma oluncaya kadar. benim yüzümde ayva tüyleri vardı annemdede var ırsi galiba ama bu sefer uzamaya ve sanki uçtan kararmaya başlıyorlar .gözle bakılınca pek belli olmuyor ama güneşte dikkat edilince apacık ortadalar. çenemde ilk başta sarı olan tüyler uçtan kararınca cımbızla aldım bir kaç tanesini ve şimdi onlar sert çıkıyor daha sonra burda okudum ki cımbız tüyü kalınlaştırıp yayıyormuş birdaha asla yüzüme deydirmedim. cildiyeciye gittim. göğüs ucumda çenemde olup olmadığını sordu var diyince hormonlarla alakalı olabilir dedi ve hormon testi yaptırdı ama testte hormonlarım normal çıktı ve yapınla alakalı olabilir dedi bana pek inandırıcı gelmedi.çünkü ben sarışınım bu zamana kadar hiç bıyık yada başka bi sorunum olmamıştı birden bire özellikle son zamanlarda tüylerimin kararması bence normal değil. doktor yaşın nedeniyle lazer yaptırma çünkü tekrarlar iğneli epilasyon yapabilirsin dedi. ama ben haftaya başka bir doktoroda görünmeyi düşünüyorum. özellikle çenemdeki ve bıyık bölgemde küçük küçük siyah yütlerin oluşması beni kötü yaptı tabi evde sürekli aynaya bakıyorum annem sürekli birşey olmadığını söylüyor ama anlamıyor beni :KK43: sarartmayı düşündüm ama oda kıl kökünü besliyormuş ne yapacağımı şaşırdım.annem 20 yaşına gel bi öyle yaptırırsın diyor ama ben recep ivedik gibi olmayı bekleyemem tüylerim ince ve cansızken kurtulmak istiyorum. bu kış iğneli epilasyon yaptırmayı düşünüyorum .kocaelide yaptıran güzel bir yer var mı acaba tavsiyelerinizi alabilir miyim ?

ya lütfen bana yardım edin ne yapıcağımı bilmiyorum daha 15 yaşındayım ve vücudumun heryerinde tüylenme var böyle jinekoloğa gittik hap veririm ama daha küçüksün şişmanlatır dedi o yüzden vermedi 8. sınıftan beri tüy sarartıcı kullanıyorum yüzüme açıkcası uzama filan olmadı koluma da yaptırdım kolumda çok hafif bi büyüme gibi oldu ama o kadar değil yani sizce ne yapmalıyım tedaviye başlamalı mıyım yoksa büyümeyi mi beklemeliyim ? bir de sally hansen tüy sarartıcı kullananlar nassıl memnun mu ? yardımcı olursanız sevinirim :KK14:
arkadaşlar ben melikee1963 şifremi unuttuğum için yeni hesap açtın sakın tüy sarartıcı kullanmayın tüyleri gerçekten besliyor daha 16 yaşındayım ama gerçekten hafif de olsa besliyor ve siz bunu anlaakta gecikebilirsiniz ama kesinlikle kullanmayın derim

24 yaşında bir bayan olarak yaklaşık 10 yıldır beni hayattan bezdiren, yaşama hevesimi tüketen kıllanma sorunu ile ilgili, benimle kader ortağı olan tüm bayan arkadaşlara bu maceralı yolculuğumda başıma gelenler hakkında bilgi vermek istedim ve bu amaçla siteye üye olmuş bulunmaktayım.

uzun zamandır forumu takip ediyorum ve bu konuyla ilgili çok fazla yanıltıcı bilginin, başkalarına karşı duyarlılığının ne olacağını bilmeden yapılan tavsiyelerin olduğunu gördüm ve bu konuda sizlere uyarılarda bulunmanın yanlış anlaşılmamak ümidiyle boynumun borcu olabileceğini düşünerek yazıyorum.

1. kıllanma çok büyük sebeple bir hormonal bozukluğa işaret eder. kıllanmanın pek çok sebebi olabileceği gibi genetik kıllanma dedikleri şey de aslında bir hormonal genetik bozukluğun olduğuna işarettir ve tedavi edilmesi gerekir. bu sebeple "benim hormonlarım bozuk olamaz...zamanla dökülür...nasıl olsa daha fazla artmaz" gibi düşünceleri sindirmeniz gerekiyor. pek çok bayan kendine böylesi birşeyi kondurmak istemese de gerçeklerle yüzleşmeyi kabullendiğiniz anda bundan kurtulmayı yarı yarıya başarmış sayılırsınız. öncelikle bunu kabullenmeniz ve vücudunuzda birşeylerin doğru gitmediğini bilmeniz şart !

2. başta ben olmak üzere, pek çok bayanda bu sorun hafif şekilde başlayıp zamanla baş edilemez bir hal almış durumdadır. birkaç siyah kılla başlayıp, zamanla erkek vücudunu aratmayacak sıklıkta genişlemiş kıllanma sorunu pek çok bayanın şikayetidir. öncelikli olarak, çok zaruri olmadıkça kıllarımızla oynamıyoruz. cımbız, ip, ağda gibi yöntemler hormonal bozukluğu olan bayanlarda kısa süreli bir çözüm yolu olurken, uzun vadedeki başımızı ağrıtan sert ve kalın kılların temelini oluştururlar. çünkü vücudumuzun çoğu bölgesi ayva tüyleriyle kaplıdır ve epilasyon işlemi uygularken sert kıllarımızla beraber bu ayva tüylerini de almış oluruz. kanda fazla bulunan erkeklik hormonları boş kalan ince tüylerin köklerini uyararak, sert ve koyu renkli kıllara dönüşmesine sebep olur. bu yüzdendir ki erkek tipi kıllanmanın görüldüğü bölgeler zamanla genişlemeye ve baş edilemeyecek bir hal almaya başlar. tek başına bir cımbız bile bu açıdan yüzünüzü mahvetmeye yetebilir.

3. lazer yaptırmayın. hormonal bir sorununuz varsa doktor kontrolünde tedavi olmadan asla ve asla bu lazer illetine bulaşmaya kalkmayın. sorununuzun temeline yönelik tedavi olmadığınız sürece, bilinçsizce yaptırdığınız lazer epilasyon, yukarıda saydığım ip, cımbız, ağda gibi yöntemlerle aynı problemi yaratacaktır. size de para ve kaybı yaşatacağı gibi yayılmış daha gür kıllar kalacaktır geriye. çünkü günümüzde popüler olan herşeyin ayağa düşmesi gibi bu lazer epilasyon da pek çok kişiye tonlarca para kazandıran bir kapıdır. 6 seansta %100 garanti, bitmezse paranız iade, hormon bozukluğu olana da yapılır gibi çakal tuzaklarına düşmekten kendinizi men edin. böyle bir sorununuz varsa kıllarınızla daha fazla oynamadan aciliyetle bir endokrinoloji uzmanına, eğer ki gerek duyulursa bir jinekologa ve dermatologa görünmeniz şart !

4. doktor aşamasından sonra, sorununuzun temeline yönelik size verilen ilaç tedavisini harfiyen uygulamanız gerekiyor fakat ilaç tedavisi tek başına kıllanma sorununu çözmeye yeterli değildir. ilaç alıyorum, üç ay sonra tertemiz bir cildim olacak şeklinde boş ümitlere kapılmayın, çünkü ilaç tedavisi var olan kılları dökmez, yeni sert kılların çıkmasını engeller ve eski kılların hormon aktivitesine olan duyarlılığını baskılayarak daha ince ve köksüz kıllara dönüşmesini sağlar. bu yüzden doğru ilacı kullandığınıza emin olun, gerekirse doktorunuzu değiştirmekten çekinmeyin.

5. ilaç tedavisinden belli bir dönem sonra tahlilleriniz artık normal seviyelerde görünüyorsa, bu aşamadan sonra artık kökten bir çözüm için iğneli epilasyona başlayın. günümüzde bütün epilasyon yöntemleri arasında uluslararası bir komite olan FDA tarafından etkisi %100 saptanmış tek yöntem iğneli epilasyon yöntemidir. ilaç tedavisinin bir süre sonra iğneli epilasyon ile kombine edilmesi mükemmel ve kalıcı sonuçlar yaratır. bunun haricinde ıvır zıvır yağı, bilmem ne kremi gibi sağda solda kültür mantarı gibi türeyen ürünler kullanmaktan kesinlikle kaçının. çoğu ruhsatsız merdiven altı üretilen ürünler olduğu için başka şekillerde sağlığınızı tehdit etmelerine müsaade etmeyin.

6. ve son olarak bu illetten kurtulmak sabır işidir arkadaşlar. doğru bir yol izlenerek ve sabır faktörünü ekleyerek bu sorundan kurtulmanız mümkün. problemi önemsememek ya da birkaç ay sonuç alamadınız diye bırakmak gibi bir hataya düşerseniz ilerleyen zamanlarda kendinizi, eşinizle ve ya erkek arkadaşınızla birlikte traş olur vaziyette bulabilirsiniz. arkadaştan, eş dosttan bana faydalı oldu sana da olur gibi söylemlere kanarak kafanıza göre asla ilaç ve çeşitli karışımlar almayın. çünkü aldığınız şey asprin değil, hormon.

bu illetten çok çekmiş ve yıllar sonra rahata ermiş birisi olarak, benimle aynı sorunu yaşayan bayan arkadaşlara yardımcı olmaya çalıştım. işin özü, bu konuyla ilgili bilinçli olmaktır ve bilmeyen arkadaşlarımız için o bilinci oluşturmaya çalıştım umarım ki bir faydası dokunur, çünkü hepiniz çok değerlisiniz. aynı sorunu yaşayan tüm bayanların benim gibi kurtulması dileğiyle... mutlu kalın.

bende bu konudan muzdaribim artık dayanamayıp ağda yaptırdım bikini bölgesi çok kanadı bacaklarımda kaşınma başladı

Bende de tüylenme sorunu var ve ipl cihazı almayı düşünüyorum onunla hallederim belki.Neyse 17 yaşındayım ve kadın doğum için mhrs sisteminden randevu alamadım 18 yaş ve üzeri hastalara bakılıyomuş. Cildiye falan yazmışsınız,cildiyeye gitsem faydası olur mu yani hormon testi yaptırıcaktım kan verip,cildiye bu işi yapabilir mi? Lütfen yardımcı olun :KK61:

ben 19 yaşındayım ve regl olduktan sonra tuylerim her geçen gün artmaya başladı. zaten hemen 14 yaşıma girince lazer epilasyona başladım alexandrite la bacak kol ve kol altına 6 seans 6 kontrol şeklinde gittim. azalma çok oldu çünkü çok siyah ve gür kıllarım vardı ancak bitmedi paketim bittikten sonra tekrar aynı makineyle yeni bir paket almak istemedim. o yüzden ağdayla idare ettim bir müddet. Ancak sırt ve göbek bölümüm tamamen tüylerle kaplı ve bu durum gerçekten psikolojimi bozdu. her genç kız pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister daha şimdiden kıl problemim yüzünden ileride evliliğime kadar hatta evliliğimden doğumuma kadar birçok psikolojik bunalıma soktu. daha sonra geçen sene problemimi annemle paylaştıktan sonra doktora gittik. doktor göğüs ucuna ve göbeğime baktı ancak çok fazla birşey olmadığını söyledi. ama yinede mr ve testlere girdim. herşey normal çıktı yalnız tüylenmem artıyor. iğneli epilasyon ile o kadar fazla kıl köküne atışın maaliyeti fazla olmaz mı sonuçta tüm gövde farklı kalınlıktaki tüylerle kaplı. ayrıca ortalama kaç seansta sonuç sağlanıyor ben şuan yüzüme diod ütüleme sistemiyle lazer yaptırıyorum 3 seans gittim hemen faydasını gördüm. ve en merak ettiğim konu iğnel epilasyon ayva tüyü gibi olan kıllara da etkili bir çözüm mü?

merhaba bende tüylenme sorunu var ama doktora gidip hormon testi yaptırmaktan çekiniyorum sadece iğneli epilasyon yaptırsam kurtulamazmıyım bu sorundan

Merhaba. benim de adet düzensizliği ve tüylenme sorunum var arkadaşlar ve hatta sırf bu yüzden bu siteye üye oldum diyebilirim. 17 yaşındayım ve hormonal bi bozukluğum var. yumurtalıklarım da tembel çalışıyormuş. göbeğimde, göğüs arasında, sırtımın bi kısmında, göğüs uçlarında, yüzümde özellikle favori ve çene kısmında tüylenmem var. lazer epilasyona gidiyorum ama sadece bi ara 2 tane ilaç kullanmıştım. yani uzun bi süre değil. bazı arkadaşlar 6 ay kullanmaktan bahsediyor ama benimki çok kısa sürmüştü. sonuçta hala aynı yani ne adetlerim düzenli ne de tüylenmem azaldı. bu şekilde lazere gitmem faydalı olur mu sizce? şu anda azalmış gibi duruyor ama gitmeyi bıraktığımda tekrar ve daha fazla çıkmmasından korkuyorum. ne yapmalıyım? siz neler yapıyorsunuz? :KK43::cry:

Merhaba,
Ayni derde ben de sahibim. Kesinlikle doktora görünmeden epilasyona baslamayin. Benim boyun bolgemde tuylenme vardi. Epilasyonda bütün boynuma yayıldı. Bir cozum hala bulamadim umarim siz bulursunuz.

Arkadaşlar merhaba. Benim de sıkıntm aynı. Doktor diane35 verdi yeni başladım. Bu ilacı ne kadar kullanmak gerekir süreç nasildir. İlaç kendi döker mi yoksa epilasyon mu. Epilasyon sa ne zaman yapılmalı tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

X