Temizlik çok büyük dert diyenler buyrun dertleşelim

kuzum kusura bakmaynda siz takınıtlısınız. hafta içi bile temizlik yapıyorsunuz ben anca yemk ve bulaşık o kadar. temizlik anca hafta sonu. zaten 2 kişiyiz eve kendimi zor atıyorum bide temizlik falan yapamam valla.
çok titiz bir kadın değilim kabul ediyorum ama piste değilim yani oda yaşam alanım için yeterli :KK1:

yok guzelım ne hafta ıcı temızlıgı
cocuk var dıye bır kere evı supurebılırsem supuruyorum o kadar
onun dısında persembe cuma yapıyorsam cumartesı pazar yapmıyorum ben
eısmın calısma gunlerıne baglı olarak

ne güzelmiş kuzummm iyi yapıosun aslına ama para yok ya...yoksa bende 2 ayda bir almak isterdim doğrusu..
ne kadar veriosunuz siz tam gün:44::44:
canım bizim burda 100 tl ben yarım gün alıyorum 15 te bir 60 tl :KK34:
Kizlar evlendigimden beri 1 senedir az cok ogrenip uyguladigim temizlik puf noktalarini paylasayim.. 2 kisilik bir ailede nasil bu kadar yayinti olusuyor hala anlamadim gitti :KK19:

1. Cam ve dusakabinler icin su,sirke ve sodali (toz olandan) su hazirlayin valla parlatiyor bide sabun lekelerini tamamen gideriyor..

2. Sonracima beyazlariniz sakiz gibi ciksin istiyorsaniz 90 derecede ve cok az camasir suyu koyun deterjan kismina..

3. Yerler guzel kokmasini isterseniz yer silme suyuna camasir yumusaticisi koyun ben ayni sekilde utu suyunada boyle koyuyorum ama benim utu press olanlardan oldugu icin baya su aliyor..

4. Eger porselen parlak fayanslariniz varsa suyun icine cok az bulasik deterjani koyun sildikten sonra hic iz birakmiyor
ya şu ütüye konan su benimkide kazanlı onun içine yumuşatıcı koyunca zararlı olmazmı yada köpürmezmi ne biliyim :26:
yok guzelım ne hafta ıcı temızlıgı
cocuk var dıye bır kere evı supurebılırsem supuruyorum o kadar
onun dısında persembe cuma yapıyorsam cumartesı pazar yapmıyorum ben
eısmın calısma gunlerıne baglı olarak
ayyy ne bilim kızım hep söylüyosunuz süpürmem lazım silmem lazım diye ne biliyim ben :KK1:

Titiz bir kadın olmayı çok isterdim hiç olmazsa anam kadar olaydım iyiydi.
Ortalık hep derli toplu, düzenli yardımcıda geliyor ama ben hep o reklamlardaki gibi pırıl pırıl dursun istiyorum.
Oğluşum salonu odası gibi kullanıyor. Ben geri götürüyorum odaya , o toplayıp tek tek geri getiriyor.
Bu hafta oyuncaklarını eleyeceğiz bakalım , hasta çocuklara gönderme kararı aldık beraber. :KK28:
Ama sanki evden bir ev daha çıkay çok kalabalık geliyor bana.
Şu tatil bitsin sıkı bir eleme yapıcam.
İnşallah becericem bu sefer. :KK31:

2 çocugum var günlük ev süpürüyorum.bulaşık makınem gunde en az 2 defa calışıyor, çamaşır makınem hıc durmuyor zaten ..

daha gecen sildim koltukarımı...
ne yalan söyliyeyım kendı yöntemlerımle sılıyorum..,
koltuklarım kadıfe ve sütlükahve rengınde..
halı fırçaları oluyorya yumuşak olanından..
sıcak suyun içinee cok az bulaşık deterjanı,bır ıkı damla domestos dökuyorum ve boö bol fazla ıslatmadan fırçalıyorum..
kuruyunca parlıyorlar yenı gııb oluyor..

camlarımı yalana gerek yok fazla sılemıyorum yazı beklıyorum detaylı bır gırışım yaparım artık :)

beyazlara gelınce benım çamaşır makınem arçelik ve bır tek omo matık deterjanı kabul ettı.. diğer deterjanları haznesınde ölece bırakıyor :KK50:
cokta memnunum omodan..
beyazları ön yıkama yapıyorum 90 derecede yıkıyorum
kaymak gıbı oluyorrr kaymakkkk:KK16::KK16:( çekme falanda olmuyor çamaşırlarımda )

bulaşık makınemın parlatıcısı bıttıgınde elma sirkesı koyuyorum parlatıcı gözünee hem daha sağlıklı hemde parıl parıl parlıyor bardaklarım tencerelerım :KK34:
ayrıca bulaşıklar bıtınce makıne kurulamaya gecıyoryaa hemen kapatıyorum makınemı ve kapagını açarak sepetlerın ıkısınıde cışarıya cıkarıyrum bir anda 1-2 sanıyede anında kuruyorlar ve böylece bardaklarımda kurumus buhar damlacıklarıda olmuyor..( elektrıktende tasarruf edıyorum kurutma tam 35 dkk suruyor.. ne geregı varr )

aklıma gelırse daha yazarım :KK31::KK31:

kk nin titiz hatunlari hepiniz kolay gelsin....
ben camlar silerken beya kenarlari ASPIRIN ile siliyorum aninda temizleniyor ayni sekilde petekleri,pimapen kapilari da siliyorum bembeyaz yapiyor halidaki lekelere de piss latiyorum =)

Haftasonundan haftasonuna anca süpürüp siliyorum ben de maalesef :44:
Daha fazlasını yapmak istiyorum ama elimden bu kadarı geliyor, vaktim kalmıyor hafta içi.
ben şu buharlı moplardan kullanıyorum yerlere, fayanslara ve ocağa.. çok faydasını gördüm özellikle ocak fırın temizlemekte.
Yerler de pırıl pırıl oluyor.
Yeni halı ve battaniyelerden ötürü ben de aşırı tozdan muzdariptim. Ama pronto toz savarla onu da çözdüm.
Şimdi sıra geldi kruvaze perdemi ve zebra perdeleri temizlemeye, işte bunları nasıl halledeceğim bilmiyorum bende:KK50:
Güneşliklerim de stor. varmı bunlar için pratik önerileriniz?

ben hala koltukları nasıl sılıcem kestıremedım ya kızlar

ben hala koltukları nasıl sılıcem kestıremedım ya kızlar

Bizim de koltuklar çok açık renk
Hatta evim genel olarak beyaz diyebilirim

Çocuk yok nasılsa porblem olmaz dedik
Ama sağ olsun eşim çocukları aratmıyo :KK1:

Koltuğa bişeyler damlatıyo
Sildik izi kaldı
Mesela bezin değdi yerler ufak ufak gölcükler gibi oldu :KK1:
Aynı koltuğu silinen kumaştan da yapabiliriz dmeişlerdi ama hiç güzel renkler yoktu çok caf caflıydı

O yüzden koltuk ve halıları birlikte yıkamaya verelim diyoruz

evet benim için çoook büyük dert kızlar.
yemek yapmak, sofra hazırlamak dışında hiçbir işi sevmiyorum,
çalışan bir bayan olduğum için kaytarma şansım var ya ev hanımı olsaydım mecbur yapmam gerekirdi:KK43:
banyo ve WC temizliğine çok önem verdiğim için onları yıkamadan duramıyorum ama
diğer bütün işleri hafta sonuna bırakıyorum ve çok yoruluyorum:KK43: bazen hepsini yapamadığım da oluyor.

Haftasonundan haftasonuna anca süpürüp siliyorum ben de maalesef :44:
Daha fazlasını yapmak istiyorum ama elimden bu kadarı geliyor, vaktim kalmıyor hafta içi.
ben şu buharlı moplardan kullanıyorum yerlere, fayanslara ve ocağa.. çok faydasını gördüm özellikle ocak fırın temizlemekte.
Yerler de pırıl pırıl oluyor.
Yeni halı ve battaniyelerden ötürü ben de aşırı tozdan muzdariptim. Ama pronto toz savarla onu da çözdüm.
Şimdi sıra geldi kruvaze perdemi ve zebra perdeleri temizlemeye, işte bunları nasıl halledeceğim bilmiyorum bende:KK50:
Güneşliklerim de stor. varmı bunlar için pratik önerileriniz?

hepımız uc asagı bes yukarı aynı evlı sayılırız

kravuzze yıkanırda
storlara ve zebraya henuz fıkrım yok
bende daha zamanı var gıbı

Eşim yardım etmese bana da dert olurdu ama ilerde çocuk olunca dert olacaktır..
Bende yemek yapmaktan nefret ediyorum :KK50:

Bizim de koltuklar çok açık renk
Hatta evim genel olarak beyaz diyebilirim

Çocuk yok nasılsa porblem olmaz dedik
Ama sağ olsun eşim çocukları aratmıyo :KK1:

Koltuğa bişeyler damlatıyo
Sildik izi kaldı
Mesela bezin değdi yerler ufak ufak gölcükler gibi oldu :KK1:
Aynı koltuğu silinen kumaştan da yapabiliriz dmeişlerdi ama hiç güzel renkler yoktu çok caf caflıydı

O yüzden koltuk ve halıları birlikte yıkamaya verelim diyoruz

koltuklarım boyle
su ıkı teklıyı sılıcem cunku yenı aldık 5 ay once fılan geldı o teklıler sarılı degıldı bıraz tozluydu ha bugun ha yarın bugunlere geldık
dıger uclulerı tasındım 1 ay evvel kayınvalıdem sıldı
kuması kadıfemı desem tayt tuyumu kaz tuyumu ne bılım hep bu kumaslardan var heryerde

kader koltuklların yıkanmaması cok kotu evının resımleırne bakıp hatırlamam lazım acıkcası unuttum koltuklarınıda
ortu fılan koymuyormusun uclu ve ıkılıye ortu koyuyoruz cekırdekte yesek sılkelemek da kolay gelıyor bana

Eklentiler

• $2013-01-06 10.45.50.jpg
    $2013-01-06 10.45.50.jpg
    47,5 KB · Görüntüleme: 45
koltuklarım boyle
su ıkı teklıyı sılıcem cunku yenı aldık 5 ay once fılan geldı o teklıler sarılı degıldı bıraz tozluydu ha bugun ha yarın bugunlere geldık
dıger uclulerı tasındım 1 ay evvel kayınvalıdem sıldı
kuması kadıfemı desem tayt tuyumu kaz tuyumu ne bılım hep bu kumaslardan var heryerde

kader koltuklların yıkanmaması cok kotu evının resımleırne bakıp hatırlamam lazım acıkcası unuttum koltuklarınıda
ortu fılan koymuyormusun uclu ve ıkılıye ortu koyuyoruz cekırdekte yesek sılkelemek da kolay gelıyor bana

canım aman sen ebnım yöntemı kullanma.. çamaşır suyu mahfeder senınkılerı ..rengı koyu cunku ve desenlı..
yapabılecegın tek şey bıldıgın bulaşık deterjanıylaa silmek .. yada evde halı yıkama makınen varsa içine bukaşık deterjanı koy ama cok azz..az bişede yumoş koyy mis gibi kokarr.. iyice yık hemde suyunuda ceker makınee cabucak kurur...

ayy ne bıleyım fikrim bu ama ..bişe mişie olurda sonraa.. en ıyısı sen ıyı bılen bırıne danışş :KK54::KK54:

canım bak başka bır sitedende bunları buldum.. belkı işine yarar
İşte size bayanlardan koltuk temizliği önerileri
-Annem beyaz kalıp sabun ve havluyla siliyor…Sonuç süper..
-Bendende bi öneri ılık yarım kova su yarım şişe amonyak (lekeleri güzel çıkartıyor) bir avucu doldurmayacak kadar arap sabunu ve eski bir tül parçası harika bir temizlik saglıyor…
-Bende elimin dayanacağı sıcaklıkta su ve arap sabunuyla silip arkadan vernelli soğuk suyla siliyorum ve fazla suyuda makineyle çekiyorum pırıl pırıl oluyo.
Okadar uğraşmayın alın kirçözü yarım kova ılık suya yarısını boşaltın havlu yada onun gibi sert bişeyle hafif nemli nemli silin.kendinizi fazla yormanıza da gerek yok.Kirçözün sırrı kurudukça parlaklık ve temizlik veriyor.Sabunla silinen şeyler çok daha çabuk kir alıyor yani sıksık silmeniz gerekir.marketlerde kirçöz en fazla 3 ytl. denemeye değer.

-Evet arkadaşlar koltuk ve çekyatlarımı sildim kirçözle gerçekten güzel çıkıartıyor ben kirçözü tüllerimde kullanırdım eskiden deneyin güzel çıkartıyomuş
-Ama arkadaşlar kir çöz evet güzel temizliyo bende denedim ancak ,içindeki kimyasal maddeler ne yazıkki döşemelerin rengini de alıyo ve zamanla yıpranmaya neden oluyo bilginize.

Son düzenleme:
hepımız uc asagı bes yukarı aynı evlı sayılırız

kravuzze yıkanırda
storlara ve zebraya henuz fıkrım yok
bende daha zamanı var gıbı
kruvazzenin iplerine takması fln zor geliyor bana, bide hafif sakallı gibi benimki de, bakalım bozulmaz inşallah cnm. ben de daha zamanı var diyorum, şu havalar ısınsın, kaloriferler bi sönsün de öyle yıkayacağım hepsini.. çünkü peteklerden sararıyo sanki tüller:26:
stor ve zebralar için birşey öğrendiğinde bana da haber et canım, tamam mı?

kılzar bende bişe sorcaktım ben tülperde diktirdim ama nasıl yıkayacgımı hıc dusunemedım..
her yerı pullu ve perdenin cinsi fileli..örnek bir resim koyuyorum $1brode_perde_tcicuq.jpg
buna benzıyor yanı böyle pullu
nasıl yıkıcam ben bu perdeyı .. ütüleyememde..
kesme perde oldugu için perdemın bırı 5 metre diğeride 3 metre ve pileli.. makinaya sıgdı dıyelım muhakkah kırışacak ve pulları zarar görecek..
nasıl bır yontem kullanmalıyım..
akıl akıldan üstündürr..fikirlenize ihtiyacım var ..yıkamayı dusunuyorumda..
evım sobalı ve islendı baya tüllerim

Son düzenleme:
Bilmiyoruuuuuum canım çok minnak yazıyorsun okuyamıyorum.
Fontunu büyütsene biraz:KK31:

kılzar bende bişe sorcaktım ben tülperde diktirdim ama nasıl yıkayacgımı hıc dusunemedım..
her yerı pullu ve perdenin cinsi fileli..örnek bir resim koyuyorumEki Görüntüle 621421
kesme perde oldugu için perdemın bırı 5 metre diğeride 3 metre ve pileli.. makinaya sıgdı dıyelım muhakkah kırışacak ve pulları zarar görecek..

Benim yatak odamda vardı bu tip tüllerden. 30 derecede tül yada narin programda yıka canım.
Biraz deterjanda beklet.
Tersinden ütüle ama ılık ütüyle. , ben ütüye yapıştırdım çünkü.
Görünmeyecek bir yerde dene önce ütüyle.
Hafif nemli ütülersen daha iyi olur. :KK42:

her yerı pullu ve perdenin cinsi fileli..örnek bir resim koyuyorumEki Görüntüle 621421

canım anneminkide bu şekildeydi...annemde perde için kılıfı vardı..ona koyardı..makinayı sadece birkez sıktırırdı ve perdeleri o şekilde asardo..hiçde buruşmazdı..

X