Bebek Beslenmesi 16 aylık bebek anneleri bebeklerinizin günlük menüsü ve miktarı nedir?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

yagmur_1225

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2010
80
1
Benim oğlum 16 aylık ve çok iştahsız malesef. Günlük menüsü şöyle:
sabah uyanır uyanmaz 200ml. süt
kahvaltı: peynir,ceviz,1 dilim ekmek,reçel,kaymak(günaşırı birinden biri),tere yağı.(tabi bunları blendırda karışım olarak veriyorum diğer türlü imkanı yok yemiyor) 1kase.
öğle: o gün ne pişirdiysem (çorba,et yemeği,makarna,sebze yemeği vs.) 1kase.
akşam:Herhangi bir meyve (1tane elma veya 1tane muz) ve yarım kase yoğurt.
gece: 200 ml.sütle hazırlanmış gece tahılları veya muhallebi.
Tabi bunları zoraki yediriyorum.Gangam stayl dinleterek,oyunlar oynayarak falan... Buarada boy:84 kilo:11 sizlerin önerilerinizi bekliyorum tecrübeli anneler :KK56:

benim oğlum 4 yaşına girecek yakında ama 16 aylık beslenme şeklini dün gibi hatırlıyorum.
saat 6-7 de uyanıp 1 biberon aptamil devam sütü içip uyurdu
9-10 da uyanınca 1 yumurta sarısı ,1 kaşık labne peynir,1 ceviz,1 kaşık pekmez az ekmek püre haline getirip kahvaltısını yedirirdim
1 saat sonra minik bi kase aptamil kahvaltı karışımından yedirirdim
ara öğün 1 biberon devam sütü
öğle yemeği olarak ya etli veya tavuklu püre çorba veya aptamil sebze püresi
sonra tekrar devam sütü
akşam evde hazırladığım meyve püresi veya bebelac meyve püresi
tekrar devam sütü
aptamil tahıl karışımı kaşık maması 1 kase
ve uyumadan önce 1 kase yoğurt

gece 3-4 arası 1 biberon devam sütü....

benim oğlum 4 yaşına girecek yakında ama 16 aylık beslenme şeklini dün gibi hatırlıyorum.
saat 6-7 de uyanıp 1 biberon aptamil devam sütü içip uyurdu
9-10 da uyanınca 1 yumurta sarısı ,1 kaşık labne peynir,1 ceviz,1 kaşık pekmez az ekmek püre haline getirip kahvaltısını yedirirdim
1 saat sonra minik bi kase aptamil kahvaltı karışımından yedirirdim
ara öğün 1 biberon devam sütü
öğle yemeği olarak ya etli veya tavuklu püre çorba veya aptamil sebze püresi
sonra tekrar devam sütü
akşam evde hazırladığım meyve püresi veya bebelac meyve püresi
tekrar devam sütü
aptamil tahıl karışımı kaşık maması 1 kase
ve uyumadan önce 1 kase yoğurt

gece 3-4 arası 1 biberon devam sütü....

Canım senin oğlun baya yiyormuş. Benimki seninkinin yarısından da az yiyor o zaman. Kilosu kaçtı merak ettim :nazar:

benim oğlumda 18 aylık oldu yemek yemek kesinlikle yok hele bu aralar hepten bıraktı yemek yemeği
oğluma 3 aydır annem bakıyor ben çalışmaya başladım
sabah patates kızartması veya yağda kırılmış yumurta yanına bazen peynir oda eserse o gün zeytin bi kaç tane
öğle çorba sadece şehriye çorbası yiyor başka çorba yok midesinde şehriye ağacı çıkacak yakında
akşamda bizle beraber ne yemek varsa ondan yiyor ama çok değil az bazense hiç yemiyor
uyku aralarında 150-200 cc arası süt içiyor yemek yemediğinde
meyveyi seviyor bazen muz bazen elma mandalina canı hangisini çekerse onu yiyor..
gözüne güzel gelmeyen hiçbir şeyi yemiyor :KK70:
bizde bugün aşı vardı kilosu 12,200 boyda 88 cm
yemeyen çocuk çok zor çok allah sağlıklı ve yiyen çocuk nasip etsin....

13 , 13,5 arası bişeydi kilosu ama çeşidini bol tutuyordum günlük beslenmesinde muhakkak, minik bi kasesi vardı çorbalarının miktarı belliydi o kaseyi bitirdikten 1 saat sonra tekrar acıkıyordu miktarı az olduğu için ,bu defa ara öğünlere süt yerleştiriyordum ki her gıdadan faydalansın eksik kalmasın diye

Benim oglumda 18 aylik ozellikle kahvaltida cok zorlaniyorum eskiden hersyi yiyordu biraz fazla yuklenince tiksindi sanirim anlayamadim peynir kasar kesinlikle yemiyor.kahvaltida domates yumurta zeytin pekmez (zorla) patates kizartmasi cok seviyor.aralarda 150-200 ml devam sutu ve uyumadan once de mutlaka icer.oglen haslanmis sebze yogurtla veya corba.ara ogun mutlaka meyve veririm.aksam yemeginde ne yemek pistiyse corba makarna pilav yogurt sebze yemegi ya da et (kofte).aslinda guzel yiyor kilosu da iyi ama peynir kasar ve normal sut icmemesi beni uzuyor :KK43:

Benim oğlum 16 aylık ve çok iştahsız malesef. Günlük menüsü şöyle:
sabah uyanır uyanmaz 200ml. süt
kahvaltı: peynir,ceviz,1 dilim ekmek,reçel,kaymak(günaşırı birinden biri),tere yağı.(tabi bunları blendırda karışım olarak veriyorum diğer türlü imkanı yok yemiyor) 1kase.
öğle: o gün ne pişirdiysem (çorba,et yemeği,makarna,sebze yemeği vs.) 1kase.
akşam:Herhangi bir meyve (1tane elma veya 1tane muz) ve yarım kase yoğurt.
gece: 200 ml.sütle hazırlanmış gece tahılları veya muhallebi.
Tabi bunları zoraki yediriyorum.Gangam stayl dinleterek,oyunlar oynayarak falan... Buarada boy:84 kilo:11 sizlerin önerilerinizi bekliyorum tecrübeli anneler :KK56:

benım kızım 15 aylık
sabah 11 de uyanıyor ancak çok uykucu
once 1 kasık bal 2 kasık pekmez yıyor
4 sarı 4 siyah zeytın yumurta peynır tereyagı ve cevızı blendırdan gecırorum o şekılde oyun oynayarak 1 kase yıyor
oglen 2 gıbı 1 kase çorba
3 gıbı muz
5 gıbı kurabıye bisküvi ne varsa
7 gıbı aksam ne yemegı yaptıysam.
10 gıbıde muhallebı yapıorum 10bucuk gıbı uyuyor.bırdaha sabah 11 e kadr aç.
süt içmiyor kesınlıkle oyuzden suan 10 kılo cok ıstahsz ve zorla yıyor.ama ıdare edıyoruz bu sekılde.

Tatlım gayet normal kilosuda boyuda niye dert ediyosun ben ilk kızımdan çok çektim 3 yaşında hala çekiyorum. Ama ikinci kızım malaallahı var doymak bilmiyo ö13 aylık oldu bugün öle hiçbirşeyi blendırdan geçirmiyorum yumurtasını kaşarını zeytinini tane tane yer hemde dört dişle. Sebze yemeklerinin tanelerini çatalla sularını ekmek banarak ağzına veririm.İlk kızıma blendırdan geçirdim herşeyi hiçbirşeyin tadını almaya almaya bişi yemez oldu sebzenin s si çorbanın ç sini ağzına koymaz. Hep kuru şeyler pilav köfte falan. Ufak kızımda 1 muzu eline alır ısıra ısıra yer avucundaki kalıntılarıda yalar. Aralarında 2 yaş var kilolarında 3 fark :)) eğer tabak mamasından tane taneye alıştırırsan iştahı açılır yemeklerin tadını ayrı ayrı alır. Bi tavsiye seni çok iyi anlıyorum dedim ya ilk kızımın tabakla peşinden koşuyorum resmen hayatta yemek vermeseen açım demez. Doktora götürdüm kilosu boyu normal dedi. Ama yinede bi şurup veriyim iştah açıcı dedi. İsmini burda verebiliyo muyum bilmiyorum ondan yazmıyorum. Faydası olmuştu amaçok uyku yaptı sersem gibi yaptı çocuğumu devam etmedim.

boyu kilosu normal çok da dert etme,öyle az da yemiyormuş.her çocuk çok çok yiyecek diye birşey yok.önemli olan sağlıklı beslenmesi.öncelikle hazır mamaların verilmesi çok yanlış bence.sadece çocuk emmiyorsa devam sütü verilebilir.emiyorsa ona da gerek yok.o hazır meyve,sebze püreleri, muhallebilerin falan hiçbir fayda sağladığını sanmıyorum.ama kilo yapar işte.sağlıksız kilo da bir işe yaramaz.
benim kızım da hiçbirşeyi seçmiyor ve iyi yiyordu o şansım oldu bir sabah yumurta biraz ekmek,bir sabah peynir zeytin veya pekmez falan yedirirdim işte.süt içerdi çoğunlukla içecek olarak.öğlene doğru yoğut yerdi öğlen sebze yemeği veya çorba,akşama kadar meyve falan yerdi.akşam da yine yemek.haftada bir iki defa köfte yedirirdim.bazı sebze yemeklerine kıyma atardım çok minik.yatmadan önce de muhallebi.tabi muhallebiyi pirinç unundan yapmıyordum.1 yaşından önce yulaf unu su pekmez yapıyordum.süte başlayınca da yulaf unuyla yapıp kuru kayısıyla falan tatlandırıyordum.zaten emiyordu.iki yaşına kadar emdi.kesinlikle hiçbirşeyi blendırda ezmedim.ezilmesi gerekenlerde cam rende kullandım.ama yemeyen çocuk oldu mu o zor işte.insan ne yedireceğini şaşırır.ama doktor gelişimi normal sınırlarda diyorsa ki öyle görünüyor hiç üzülme yemesi de zaten iyi görünüyor

Ben de yazayım da halinize şükredin.

Sabah 9 da uyanır emer
11 gibi kahvaltı karışımı hazırlarım (yumurta, labne, tahin,pekmez) max. 1/4 kase yer
13 de 100 cc yoğurt yer emer uyur
17 de çorba hazırlarım, yarısını yerse binlerce kez şükrederim, üstüne emer
19 da bizimle masaya oturur ve biraz ekmek kemirir, verdiğim yemekleri asla yemez
21 de gece tahıllarından hazırlarım, max. 100 cc yer, emer uyur,
gece de 2 kez emer

14 aylık 9 kg. 80 cm. geçen ay 10 du ishal oldu 1 kilo verdi...

Son düzenleme:
oğlum 19 aylık 86 cm boy 11.200gr kilosu
sabah kahvaltıda ne peynir ne yumurta ancak sofrayı dağıtıp bneden bi ton laf duyup kalkar yemediği için çileden çıkarım bisküvi kaymak ezip veriyorum süt içip yatıyor öğlen çorbasını bir kase içer meyve yer süt içer arada tatlı muhallebilerden yaparım onları hiiiç ağzına almaz akşam ne yemek varsa yer güzel yer akşam ama kahvaltı hiçç yok napcam bilmiyorum eskiden ne güzel yiyordu :KK43:

benimde tam 16 aylık oğlum var geçen gün evde tarttım 12 kilo geldi boyunu bilmiyorum ama yaşıtlarına göre uzun.iştahsız bir çocuk bana işkence yapar yerken bazen oturur ağlarım inanın.menüsünü de yazıyım sizlere

sabah en geç 7.30 da kalkar küçük bir kase karışım kahvaltı yedirmeye çalışırım onun da genelde yarısını yer normal kahvaltı asla yemez
arada 200 cc süt veririm şu sıralar genelde süt içmiyor içmeyince çorba yedirmeye çalışıyorum
öğlen uykusundan kalkınca saat 15 gibi meyve püresi veya yoğurt 2 saat sonrada evde olan yemekleri püre haline getiriip yedirmeye çalışırım yatarkende muhallebi,puding gibi şeyler veririm
blendır kurbanı bir anneyim bizimle oturup bir akşam yemeğinin tadına baktığını bilmem öyle makarna,köfte falan da yemez.ben çalışıyorum ve çok zorlanıyorum bu konuda,yemeyen çocuk çok zormuş gerçekten.ben amwayin çocuklar için olan vitamininden kullanmaya başlıcam umarım faydasını görürüm.

sizinkiler istahsizsa benimki ne?!? :) kahvaltida sadece ve sadece 1 yumurta! baska asla birsey yemez ve sut icmez.oglen veya aksam diye ayirmama gerek yok cunku zaten yedigi 5cesit patates kizartmasi,sadece sehriye corbasi,bazen isterse kofte o da her kofte degil pinar inegol,pilav ve makarna.meyve olarak cilek ve muz eger cani isterse o da ve birde salatalik yer.bunlarin disinda birsey verirseniz tadina bile bakmadan isyan cikarir eger bari tadina bak diye zorla bi lokma verirseniz ogurerek cikarir. sut icmez yogurt yemez.15.5 aylik emmete dvm ediyor.o yuzden bebeklerinizin yediklerine sukredin :))

Benim kizimda 16 aylik hep bi merak konusudur az mi yiyo cok mu digerleri ne yiyor acaba diye bende oyleyim.sabah 7de uyaniyoruz tereyaginda menemen/peynirli dereotlu omlet/patatesli omlet yada rafadan yumurta bunlardan birini yiyoruz.zeytini cok seviyor 8 adet zeytin yer,1 tatli kasigi pekmez,süt pek sevmiyoruz zoraki yarim cay bardagi o da her zaman degil,ihlamur icioruz genelde.bazen azcik kasar peyniri.
Ögunarasinda meyveden cok kuru uzum,pestil seviyoruz:)
Öglen evde ne yemek varsa yada yogun kivamli corba yapiyorum kemik suyuyla mutlaka.yada kofte pilav en sevdigi yemek yaninda yogurt
Aralarada kuru uzum armut vs yiyoruz
Aksam gunduz corba ictiyse yemekden,yemek yediyse genelde corbadan veriyorum gece muhallebi yemiyoruz

Benim kızım 15 aylık 10,200 kilosu.Kalp ameliyatı geçirdi 11 aylıkken.Ondan öncesi herşey yıyodu aklınıza ne gelırse kilosuda çok iyidi.Ameliyat döneminde sıvılarla beslendi mamalar ile falan düzeni bozuldu.Hiç birşey yemıyordu sadece süt mamalar ekstra hiçbirşey.Emiyodu emerek hep aldatıyodu kendını yemekte yemıyordu.Geçen ay istemesemde bıraktırdım ve iştahı şuanda çok iyi herşeyı yıyebılıyor.2 haftada 1 kılo aldı.Aslında kıloyu çok ta takmayın sağlıklı olsunlarda gerisi boş.Kilo zaten iyi birşey değil.
Nekadar zorlarsan üstüne gidersen okadar yemıyorlar.Allah hepimizin çocuklarına sağlık versın.

Benim oglum 15 aylik..Istemedigi zaman asla yemek yemesi icin zorlamiyorum keyfine biraktim..3 gun birsey yemedigi oldu onemsedigimi ona hic belli etmedim..sen bilirsin deyip biraktim yemegini..yemiyorsa cani istemiyordur bir bildigi vardir..yemekten sogutmadim cocugu..simdi sabah kalkar, emer, 1 saat sonra afyonu patlayinca 1 yumurta, kocaman bir dilim beyaz peynir,tereyagi,yesillik, iki dilim bol tahilli ekmek yer..biz zeytini gece yiyoruz leblebi gibi..oglen makarna yemeyi sever..duduk makarna yer 8-10 adet..bazen tahilli muhallebi bazen yogurt yer..secme sansi sunarim ogluma..bazen hepsinden yer keyfi gicirsa..aksam biz ne yersek ondan...yatma saatine kadar da mutlaka salatalik bir adet, kesinn karpuz karpuzsuz duramiyor, aralarda biskuvi vb seylerden geveler..gece zeytin hem siyah hem yesil..sonra basini koyar buldugu yere kendisi uyur..asla zorla uyutmadim .. ne zaman isterse o zaman uyur kesinlikle baski yok..kesinlikle sallamadim..kimselere sallatmadim israrlara ragmen..kucuk olabilir..ama onunda tercihleri, sevdikleri, sevmedikleri, istekleri var..uyumak istemediginizde birinin tepenize dikildigini dusunun uyuyacaksin diye..ya da agziniza birinin aclik hissetmemenize ragmen yemek tepip durdugunu..ve sizin itiraz etmek icin konusamadiginizi, derdiniz varsa anlatamadiginizi...cocuklari biraz rahat birakmakta fayda var...

benim kızımda 14 ay yeni bitti ama günde bir kez çorba içiyor oda yarım kase ... eğer kusmazsa seviniyorum kusarsada yapacak bişey yok sil baştan bir saat sonra tekrar başlıyoruz...yani günde iki kere çorba yedirmeye çalışıyorum ama yemiyor yoğurt tok tutuyor sanırım istemiyor...şu aralar hava sıcak sadece yoğrut istiyor onun dışında yemekle arası yok zaten katı yutmakta zorlanıyoruzzzz :KK43:((

16 aylık;
Sabah 9:00 / 10:00
Kahvaltı:
1,5 dilim cici bebe ekmek, pekmez, bal, peynir, yumurta, tereyağ, zeytin, reçel. Vs. (Ezerek veriyorum )

Öğlen 12:30 / 13:30
Yoğurt ( meyve ya da ekmekli)
Uyur

Uyanır 16:30 / 17:00
Herhangi bir çorba.
Tercihen sebzeli kıymalı corba.katıysa sade , değilse ekmekli

19:30 / 20:00
Et haşlama (blendıra çekiyorum )
Diğer saatte cok yemişse sadece Meyve

22:00
Hipp tahıllı yada yulaflı kaşık maması.

Çalıştığım için sabah ve akşam emziriyorum.
Akşam mamasını varsa sütten yapıyorum.
Hergün et yemesine dikkat ediyorum. ( Çok önemli. Mutlaka yedirin )

X