Anket Nil öldü, Rüzgar doğdu !

Cinsiyet değiştirenleri

• Ankete Katılan
    334
Ankete cevap veremedim zira seçeneklerin hiçbirisinde kafamda bu olayın karşılığını bulamadım.

Cinsiyet değiştirenleri ;

Anlamıyorum...Desem , ne kadar büyük ve beylik konuşmuş olurum . Anlayamam zaten çünkü böyle bir his yaşamadım hiç , böyle bir ihtiyaç hissetmedim ama bilemem Yaradan nasıl yaratmış onu , onun yaşadığı ikilemin karşılığı nedir ?

Her koyun kendi bacağından asılır... Hiç diyemem.O çok üç maymunu oynamak olur benim için.Ayrıca asılan koynunun toplumda bu kadar ses getirdiğini düşünürsem , hiçde sadece ateş düştüğü yeri yakmayacak gibi görünüyor.

Saygı duyarım,kendi tercihidir desem...O da olmaz . Ben saygı duysam ne duymasam ne ? Yapılan yapılmış zaten.Üstelik her kişisel tercihe sadece(!) saygı duyacak kadar erdemli de değilim henüz.

Nil ölmüş , Rüzgar doğmuş . Kim bilir bugüne değin kaç kadın yaşadı bu dönüşümü ? Bu da diğerleri gibi sessiz sedasız gerçekleşseydi keşke. Ama şimdi ne güzel işte , bu durumda olupta cesaret bulamayan kişilere örnek olacak bu hareket demek kadar madalyonun öteki yüzü yok mu ???

Azıcık mahallede erkek fatma diye anılan kızın , benim gibi yaşamının hemen her döneminde kısacık saçlarıyla elleri pantalonun cebinde dolaşan ergen çağdaki çocukların aklına ; acaba bende de mi bu durum var ? sorusu gelmeyecek mi hiç ? Bu akıl karışıklığının kitlelere yayılmasına gerek yok , sadece bizim görüp duymayacağımız bir evde bile yaşansa...ne koyun kendi bacağından asılmış olur ne de tercihlere saygı kalır.

Bu olayın ne normalleştirme sürecinden hoşnutum ne de anormalleştirme çığırtkanlığından.Benim için ikiside aynı zarar , ikiside sukutu bozuyor ,ikiside dillerde dolanıyor ,kulaktan kulağa yayılıyor.

Medyanın diline düşürmek , bakın ben yaptım oldu demek !
İşte burası kocaman bir soru işareti benim için.Yoksa Nil ölmüş , Rüzgar doğmuş...Bana yarın yine aynı sabah.

Helal olsun valla:128:

ankette açıkçası bende kendim için bir seçenek bulamadım:KK19:özellikle müslüman ülkesinde bu tarz olaylarla karşılaşmak bizim mezhebimize uymaz,kabullenmekte öyle kolay değil helal olsun kardeşim yürü arkandayız diyemeyiz,Haşa Yaradan bizi yanlış mı yarattıda biz ona asi geliyoruz bu tamamen kişilik bunalımıdır,hisleri kadın gibi olmayabilir böyle hisseden binler olduğuna eminim,çözüm bu olmamalıydı,twitterda benim hayatım benim yaşantım yazmış evet kendi hayatı ama bizim ülkemizde öyle hoş karşılanacak bir durum değil maalesef..Allah ıslah eylesin diyorum ben,ama bilmeliki hiçbirzaman erkek gücünde olmayacak çok zorluklar çekecek..yinede onun hayatı diyelim yolu açık olsun...

Geçen gün emret komutanımın tekrarına denk geldiğimde bu kız iyi oyuncuydu bir yerde görmüyorum demiştim eşime meğer hayatının değişimini yapmış.
Röportajlarını okudum resimlerine baktım yaşadıklarını çok zor mutlaka kii ,insan kimliğimle değerlendirirsem belkide bu bir gereklilikti sonuçta bedeni kadın ama ruhu erkekti.Müslüman kimliğimle değerlendirdiğim zamanda işin içinden çıkamıyorum Allahım affetsin ne diyelimm.

bu kadar şaşırmamızın sebebi kızın gercekten çok güzel ve alımlı bi dişi olması. bizim cevremizde de vardı böyle erkek gibi görünen biri ama yani erkek deseler de inanırsın kadın deseler de öyle tuhaf bi görüntüsü vardı onun. genelde bu tip arada kalan insanlar öyle olur cünkü, ona alışmışız. bülent ersoy'un ameliyatı da büyük olay yarattı ama bu beklenen bi seydi insanlar şok olmadı ama nil'in durumu hepimizde şok etkisi yarattı cünkü bu kız ekrana ilk cıktığından beri makyajsız kısa saçlı erkek gibi davranan bi kız değil gayet bıcır bıcır bi kızdı. sanki bi anda travma gecirmiş de erkekliği seçmiş gibi. bazen deriz ya şakayla ''cük taktırıcam lafım geçsin diye'' diye :) onun gibi bi çıldırış haliyle karar vermiş gibi, yani şaka gibi.

o kadar zor ki yorum yapmak, dini açıdan günah olduğunu düşünüyorsun ama bi taraftan da bunun doğuştan gelen bi sey olduğunu savunduğu zaman kafan karışıyor. yıllar once gazetede bi haber okumuştum, bi erkek çocuğunun içine hapsolan kız ruhu diye bi haber. 6 yaşında tespit ediyorlar cocugun hareketlerinden, ilgisinden sonra hormon testleri filan ve cocuga hormon tedavisine başlanıyor o yaşta. sonra ameliyat filan derken cocuk büyüyor, genç kız oluyor ve o ülkenin güzellik kralicesi seçiliyor.

bu bi şımarıklık değil demek ki böyle bi durum var ama kadınlığa dönmek için kadınlık hormonu görmek varken zoru seçmek bütün sıkıntı. Allah kimsenin başına vermesin. onun seçimi onun hayatı eminim çok zor günler yaşadı, çok zor günler yaşıyor ve çok zor günler yaşayacak. tek dileğim bir saniye bile bundan pişmanlık duymaması. inşAllah buna değer bi hayat yaşar.

Ben cinsiyet değiştirenleri kınayanları ya da "savaşmalıydı, mücadele etmeliydi" diyenleri anlayamıyorum.
Yahu neyle savaşacak? O bir erkek!

Bu basit bir zevk ve tercih meselesi değil hanımlar bu hormonal bir durum. Ve maalesef bu durumun tedavisi YOK.
Bu anlamda anketteki son şık değiştirilmeli.
Ve -bence- "tercihine saygı duyuyorum" gibi yorumlar yapılmamalı.

Östrojen---------Ka dın cinsiyet hormonu
Testosteron-----Erkek cinsiyet hormonu

Her iki hormon kadında ve erkekte var ama oranları aynı değil.

Bir erkekte östrojen hormonu fazlalığı varsa, o erkeğin kadın gibi hissetmesi; bir ka dında da testosteron fazlalığı varsa o kadının erkek gibi hissetmesi kaçınılmaz.
Yani beden önemli değil. Taşıdığı hormonun oranı önemli. Şimdi bu kızda, testosteron fazlalığı varsa, bedeni ka dın bedeni olsa bile, o bir erkek.
Bunun artık bu toplumda anlaşılması gerekiyor.
Maddiyatı olanlar, bunun sorumluğunu taşıyıp manevi baskılara göğüs gerebilecek olanlar, bedenlerini de hormonlarına uygun hale getiriyor ve cinsiyet değiştiriyor.
Ayrıca öyle kolay değiştirilmiyor cinsiyet. Yasal bir prosedürü var, 2 yıl psikiyatri tedavisi de o prosedürün içinde!

Kız lise sona kadar regl olmamış, burada hala "çocuklarımız görür özenirse, efendim sizin çocuğunuz olsa ne hissedersiniz" gibi yorumlar yapılıyor. Yahu bu işler özenmeyle olmaz. Hormon bu hormon! Dua edin de, çocuklarınız bedenleriyle zıt hormonları taşımasınlar!

Regl olmak nasıl bizim elimizde değilse, ka dın bedeninde görünüp erkek olmak ta onun elinde değil ve inanın hiç kolay değildir böyle yaşamak. Düşünün, sabah bir uyanıyorsunuz erkek bedenindesiniz, ama hala kadın hormonu taşıyorsunuz, nasıl hissedersiniz?
Biraz empati.

Toplumda bu duruma olan baskı niyedir anlayamıyorum cidden. Ellerinde olsa öldürecekler insanları.

Ben cidden bu durumda olanlara ve ait olmadıkları bedenlerde yaşayanlara çok üzülüyorum ve kendimi çok şanslı hissediyorum.
kadın bedenine sahibim ve çok şükür ki kadınlık hormonu taşıyorum.

ps: Bu arada gerçekten yüz hatları çok hoş, güzel bir kızdı.

Türkiye'yi kenara koyun müslümanlığı da kenara koyun örf ve adetleride kenara koyun öyle okuyun.

psikolojik tedavi gören çoğu yetişkinlerin tedavi sürecinde (bende dahil) dr lar hep sebebin en altına inerler yani çocukluğunuza kişinin unutmuş dahi olduğu iyi ve kötü anıları çıkarır onarmaya başlarlar ilk zamanlar dersiniz ki ''ne için gittim neler soruyor saçma para tuzağı'' kimisi tedaviyi bırakır kimisi devam eder.

cinsiyet değiştiren insanların hormon bozukluğundan dolayı seçimler yaptığına inanmıyorum, tamamen cinselliği kendi görünüşü dışında ki farklılıkla açık açık yaşamak istediğinden kaynaklandığına inanıyorum.

bu tür kişilerin aileleri de çocuklarını zamanında rahat yetişmiş ve çoookkkk açık görüşlü olduğundan yada çocuklarının düşünlerini önemsemeyen ilgilenmeyen aileler olduğunun kanısındayım.

eğer etrafımda,akrabalarımda, çevremde böyle insanlar olmasa konuya yabancı kalırdım ama dediğim gibi bir çoğu yakınım olan insanlar ve aile yapılarını biliyorum.

bide yapılana saygı duyanlar var neye saygı duyuyorsunuz neyi tasdik ediyorsunuz yapılanın iyi ve doğru bir yanı var mı? varsa da ben mi göremedim.

hani bazılarınız diyor ya çocukluklar etkilenmez benimde çocukluğumda sokağımızda ablalardan biri vardı ablamıydı abimiydi karar veremiyorduk kısa saçlı erkek gibi giyinen biri babama sormuştum ne bu diye kadın mı erkek mi ha bu arada 8 yaşındaydım. babamda onun kadın olduğunu ama asla onunla dalga geçmemi söylemişti
ama bu kişi kendi yaşında ki kadınlarla anlamsız hareketler yapıyor dudaklarından öpüyor orasını burasını elliyordu çaktırmadan ama görüyorduk çocuğuz ya ne anlarız gözümüzün önünde yapılan o kadar sapıkça çirkinliğe saygı mı duymam gerekiyor yada görmemezlikten mi gelmem gerekiyordu?
bigün iki gün derken çocuklar arasında hatta kız çocuklar arasında bir elleşme söz konusu oldu aynı o sapıkların yaptığı gibi birinin annesi gördü de ne yapıyorsunuz diye sordu o kişilerin yaptıklarını yapıyoruz dediler sonralarını kesik hatırlıyorum o insanı mahalleden gönderdiler ve bi daha çocuklar arasında böyle şeyler olmadı ama kız arkadaşlarım dan 3 kişi lezbiyen hayatı yaşadı sonra çocukluk arkadaşlığımız koptu hatta insanlık koptu.

her zaman söylüyorum sonuna kadar da söyleyeceğim bu tür şeyler hatta doğaya haykırı şeyler göz önünde yapılmamalı ne halin varsa gör kim benim kız yada kadın olduğumu bilebilir yada nasıl bir cinsel hayatım olduğunu kimse
ama bu kişilerin maşallah tüm mahremiyeti biliyoruz

Türkiye'yi kenara koyun müslümanlığı da kenara koyun örf ve adetleride kenara koyun öyle okuyun.

psikolojik tedavi gören çoğu yetişkinlerin tedavi sürecinde (bende dahil) dr lar hep sebebin en altına inerler yani çocukluğunuza kişinin unutmuş dahi olduğu iyi ve kötü anıları çıkarır onarmaya başlarlar ilk zamanlar dersiniz ki ''ne için gittim neler soruyor saçma para tuzağı'' kimisi tedaviyi bırakır kimisi devam eder.

cinsiyet değiştiren insanların hormon bozukluğundan dolayı seçimler yaptığına inanmıyorum, tamamen cinselliği kendi görünüşü dışında ki farklılıkla açık açık yaşamak istediğinden kaynaklandığına inanıyorum.

bu tür kişilerin aileleri de çocuklarını zamanında rahat yetişmiş ve çoookkkk açık görüşlü olduğundan yada çocuklarının düşünlerini önemsemeyen ilgilenmeyen aileler olduğunun kanısındayım.

eğer etrafımda,akrabalarımda, çevremde böyle insanlar olmasa konuya yabancı kalırdım ama dediğim gibi bir çoğu yakınım olan insanlar ve aile yapılarını biliyorum.

bide yapılana saygı duyanlar var neye saygı duyuyorsunuz neyi tasdik ediyorsunuz yapılanın iyi ve doğru bir yanı var mı? varsa da ben mi göremedim.

hani bazılarınız diyor ya çocukluklar etkilenmez benimde çocukluğumda sokağımızda ablalardan biri vardı ablamıydı abimiydi karar veremiyorduk kısa saçlı erkek gibi giyinen biri babama sormuştum ne bu diye kadın mı erkek mi ha bu arada 8 yaşındaydım. babamda onun kadın olduğunu ama asla onunla dalga geçmemi söylemişti
ama bu kişi kendi yaşında ki kadınlarla anlamsız hareketler yapıyor dudaklarından öpüyor orasını burasını elliyordu çaktırmadan ama görüyorduk çocuğuz ya ne anlarız gözümüzün önünde yapılan o kadar sapıkça çirkinliğe saygı mı duymam gerekiyor yada görmemezlikten mi gelmem gerekiyordu?
bigün iki gün derken çocuklar arasında hatta kız çocuklar arasında bir elleşme söz konusu oldu aynı o sapıkların yaptığı gibi birinin annesi gördü de ne yapıyorsunuz diye sordu o kişilerin yaptıklarını yapıyoruz dediler sonralarını kesik hatırlıyorum o insanı mahalleden gönderdiler ve bi daha çocuklar arasında böyle şeyler olmadı ama kız arkadaşlarım dan 3 kişi lezbiyen hayatı yaşadı sonra çocukluk arkadaşlığımız koptu hatta insanlık koptu.

Elmayla armutu birbirine karıştırmayın lütfen.Cinsel eğilimlerin farklı yönde olması başka.Bu eğilimler doğrultusunda insanları taciz etmek başka.O mahallenizdeki kişi erkek olsaydı ve bayanları bu şekilde sizin önünüzde ya da kimsenin görmediği bir yerde taciz etseydi daha mı normal olacaktı?Çocukluğunda cinsel tacize uğramış ya da buna şahit olmuş çocukların psikolojik durumu bambaşka bir mevzu ona hiç girmeyelim konumuzla ilgisi yok zaten.O arkadaşlarınızın da lezbiyen olacağı varmış olmuşlar diyelim.Üstelik bir kadının kadınlardan hoşlanması lezbiyen olması başka,kendini erkek gibi hissetmesi başka.Birçok lezbiyen kadın olarak bedeninden memnun erkekliğe özenmiyor sadece kadınlara karşı cinsel istek duyuyor.Ve bir kadının lezbiyen olarak partner bulması cinsiyet değiştirmiş bir erkek olarak bulmasından çok daha kolay.Yani amaç sadece cinsellik olsaydı Rüzgar kadın olarak çok daha kolay ve mutlu ve rahatsız edilmeden yaşayabilirdi hayatını.Ama onun problemi kadın olmaktı.Kadın olmak istemiyordu çünkü kendi erkek olarak hissediyordu.Hormon bozukluğu konusunda birşey diyemem uzmanlara sormak lazım fakat buradaki birçok bayan arkadaş gibi ben de hormon bozukluğu yaşadım fakat ne bir kadına ilgi duydum ne de kendimi erkek gibi hissettim.Sadece bol bol tüy sorunum oldu.
Ben de saygı duyulması gerektiğini düşünenlerdenim.Bir insanın kendi bedeniyle ilgili tercihleri sadece kendisini ilgilendirmelidir ve saygı duyulmalıdır bence.Örnek olmak konusuna gelince içinde böyle eğilimler taşıyan örnek alır zaten.Biz Zeki Müren ve Bülent Ersoy gibi kocaman iki örnekle büyüdük.Onlara duyulan hayranlığı göz önüne alırsak memleketin yarısı gay ve transeksüel olmalıydı o zaman.Cinsel eğilimlerimizde bir değişiklik oldu mu?Hayır.Sadece içinde o duyguları taşıyanlar onları örnek almıştır aldıysa

Son düzenleme:
Ben anlamakta zorlaniyorum bu konu hakkindaki konusmalari.
Saygi duyanlar vardir elbet ama gercekten saygi duyan %5 i gecmez belki.
Neden mi böyle düsünüyorum?
Futbol karsilasmasi olur, bunun bir spor oldugunu, eglence oldugunu unutur insanlar ( kadini erkegi) kazanana saygi duyup tebrik edilmez, hakaretler, küfürler, lincler, kavgalar hatta ve hatta ölümler olur.
Ülke secime gider birini secer, secmenin secimine saygi duyulmaz, yine küfür, hakaret, asagilama alir basini gider.
Hadi bunlari gecelim.
Bir oyuncu bir filmde bir dizide rol alir, canlandirdigi rol sevilmez, onun bir oyun oldugu ve o kisinin isini yaptigi görülmez, oyuncuya hakaretler, küfürler, beddualar havada ucusur.
Gercekten saygili bir millet miyiz? Bu kizcagizla biri tartissa, karsi karsiya gelse, yine saygili olup onu bu olayla vurmamaya calisir mi aceba?
Bir köse yazari ( cok görürüz bu tür köse yazarlarini) bu kiza bir olay sonucu sinir olsa, aceba bu kiz hakkinda ilk yazacagi sey ne olur?
Gercekten saygili m iyiz?
Yoksa böyle bir konuda düsüncelerimizi dile getirirken, yobaz, geri kafali damgasi yememek icin dil ucuyla "saygiliyim" mi diyoruz?

Herkesin mezari ayri!
Herkes kendinden sorumlu.
Banane Nil den, Rüzgar dan.
Ama beni ilgilendiren yönü su ki.
Bazi seyler 4 duvar arasinda kalmali.
Ortalikta bangir bangir " helal be" denilirse ben bu noktada " dur" derim.
Helal falan degil cünkü.
" helal be" denilecek sey, insanlarin gurur duydugu, herkesin yapmak isteyip yapamadigi birseydir. Yani kazanilmis bir zaferdir.
Bazi seyleri ele alirken önünü, sonunu iyice tartip düsünmek gerek.
Yapmistir, kendi tercihidir, günahsa onun günahidir, bana göre hava hos, ama cikip özendirme, takdir etme, alkislama yapilamaz.

Son düzenleme:
Elmayla armutu birbirine karıştırmayın lütfen.Cinsel eğilimlerin farklı yönde olması başka.Bu eğilimler doğrultusunda insanları taciz etmek başka.O mahallenizdeki kişi erkek olsaydı ve bayanları bu şekilde sizin önünüzde ya da kimsenin görmediği bir yerde taciz etseydi daha mı normal olacaktı?Çocukluğunda cinsel tacize uğramış ya da buna şahit olmuş çocukların psikolojik durumu bambaşka bir mevzu ona hiç girmeyelim konumuzla ilgisi yok zaten.O arkadaşlarınızın da lezbiyen olacağı varmış olmuşlar diyelim.Üstelik bir kadının kadınlardan hoşlanması lezbiyen olması başka,kendini erkek gibi hissetmesi başka.Birçok lezbiyen kadın olarak bedeninden memnun erkekliğe özenmiyor sadece kadınlara karşı cinsel istek duyuyor.Ve bir kadının lezbiyen olarak partner bulması cinsiyet değiştirmiş bir erkek olarak bulmasından çok daha kolay.Yani amaç sadece cinsellik olsaydı Rüzgar kadın olarak çok daha kolay ve mutlu ve rahatsız edilmeden yaşayabilirdi hayatını.Ama onun problemi kadın olmaktı.Kadın olmak istemiyordu çünkü kendi erkek olarak hissediyordu.Hormon bozukluğu konusunda birşey diyemem uzmanlara sormak lazım fakat buradaki birçok bayan arkadaş gibi ben de hormon bozukluğu yaşadım fakat ne bir kadına ilgi duydum ne de kendimi erkek gibi hissettim.Sadece bol bol tüy sorunum oldu.
Ben de saygı duyulması gerektiğini düşünenlerdenim.Bir insanın kendi bedeniyle ilgili tercihleri sadece kendisini ilgilendirmelidir ve saygı duyulmalıdır bence.Örnek olmak konusuna gelince içinde böyle eğilimler taşıyan örnek alır zaten.Biz Zeki Müren ve Bülent Ersoy gibi kocaman iki örnekle büyüdük.Onlara duyulan hayranlığı göz önüne alırsak memleketin yarısı gay ve transeksüel olmalıydı o zaman.Cinsel eğilimlerimizde bir değişiklik oldu mu?Hayır.Sadece içinde o duyguları taşıyanlar onları örnek almıştır aldıysa

doğaya aykırı alenen yapılan her şeye tepki gösteririm bu benim hakkım kimsede elimden alamaz hormonla ilgili soruya gelince hormon bozukluğunun ne olduğunu biliyorum sadece cinsiyetle alakalı olmadığını biliyorum uzun uzun yazmaya da gerek yok b ersoy z müren örneğine gelirsek türkiyenin ne kadarının ne olduğunu siz bilemezsiniz kimin içinde ne kadar ne dürtüler oluştu acaba belki sizde cinsel sorun olmadı ama olanları düşünün.
yine dediğim gibi kimsenin tercihi beni ilgilendirmez ama gözümüzün içine kadar sokulursa ne olursa olsun tepkimi gösteririm

kendi sorunu, canı ne isterse onu yapar
beni ilgilendirmez.

erkeklikten kadınlığa dönen insan da tanıdım.hatta evlenmişti ve sürekli kaynanasından şikayet ediyordu.
ve o zaman da aynı şeyi söyledım, banane:KK14:
her insana saygı duyarım, herkesin kendi seçimi.
ayrıca eskıden bır kız da tanıdım, erkek olma yolunda ilerliyordu.
şuan erkektir belki, çok uzun zaman önceydi.

şu hayatta her türlü insanı gördüm yani.
saygım sonsuz.

Son düzenleme:
Herkesin mezari ayri!
Herkes kendinden sorumlu.
Banane Nil den, Rüzgar dan.
Ama beni ilgilendiren yönü su ki.
Bazi seyler 4 duvar arasinda kalmali.
Ortalikta bangir bangir " helal be" denilirse ben bu noktada " dur" derim.
Helal falan degil cünkü.
" helal be" denilecek sey, insanlarin gurur duydugu, herkesin yapmak isteyip yapamadigi birseydir. Yani kazanilmis bir zaferdir.
Bazi seyleri ele alirken önünü, sonunu iyice tartip düsünmek gerek.
Yapmistir, kendi tercihidir, günahsa onun günahidir, bana göre hava hos, ama cikip özendirme, takdir etme, alkislama yapilamaz.
Ben de herkesin özel hayatının kendisinde saklı kalması gerektiğini düşünüyorum.Benim "helal be" dediğim kısım bu insanın en basit tercihlerin bile saygı duyulmadığı,aşağılandığı bir toplumda olduğu gibi,hisettiği gibi olmaya cesaret edip bunlara göğüs gerebilmesi.
doğaya aykırı alenen yapılan her şeye tepki gösteririm bu benim hakkım kimsede elimden alamaz hormonla ilgili soruya gelince hormon bozukluğunun ne olduğunu biliyorum sadece cinsiyetle alakalı olmadığını biliyorum uzun uzun yazmaya da gerek yok b ersoy z müren örneğine gelirsek türkiyenin ne kadarının ne olduğunu siz bilemezsiniz kimin içinde ne kadar ne dürtüler oluştu acaba belki sizde cinsel sorun olmadı ama olanları düşünün.
yine dediğim gibi kimsenin tercihi beni ilgilendirmez ama gözümüzün içine kadar sokulursa ne olursa olsun tepkimi gösteririm
Cinsel dürtüler kimin ne olduğunu bildiğimiz yaşların çok öncesinde oluşuyor farkında olmasak da.O yüzden örnek olmuyor dedim.Tasvip etmemekte özgürsünüz elbette.Fakat kimsenin saygı duymamak gibi bir hakkı olduğunu düşünmüyorum.Mesela psikolojik bir hastalık var adını hatırlamıyorum şu an.Bu hastalığa sahip kişiler vücudunun bir parçasını kendisine ait olarak görmüyor ona fazlalık olarak geliyor.Örneğin bacağı kendi bacağı gibi gelmiyor adama,rahatsız oluyor bacağının orada olmasından o bacağı kullanamıyor kesip atmak istiyor,hatta bunu yapıyor da.Bu adam da doğasına aykırı bir hareket yapmış oluyor ve bunu gören insanlar şaşırıyor elbette anlayamıyorlar onu fakat böyle bir tepki görmüyor kimseden.Kimse de aman benim çocuğum da görür de özenir demiyor.Peki konu cinsiyetle alakalı olunca neden bu kadar tepki alıyor?

Son düzenleme:
kendi tercihi, inşallah çok mutlu olur. kızken de çok güzeldi, erkek hali de çok yakışıklı

Hiç bir şeyi beğenmek ya oda onalyamak zorunda değilsiniz ama her insana saygı duymak zo-run-da-sı-nız.

Güzel kızdı , yakışıklı oğlan olmuş:KK53:
Herkesin kendi tercihi , saygı duymak gerekir.
Allah yolunu açık etsin.
Olaya hiç dini yönden girmiyorum tepki almamak için :KK9:

Ameliyat olmak öyle kolay değil safra kesesi ameliyatı gibi hastaneye yatıp ertesi gün hadi ameliyata demiyorlar.
Yasal boyutu var:
‘Kişisel durum kütükleri’ bölümünde yeralan bu konudaki 40. maddesi aynen şöyle: ‘‘Cinsiyetini değiştirmek isteyen kimse şahsen başvuruda bulunarak, mahkemece cinsiyet değişikliğine izin verilmesini isteyebilir. Ancak, iznin verilebilmesi için, istem sahibinin 18 yaşını tamamlamış bulunması ve evli olmaması; ayrıca transseksüel yapıda olup, cinsiyet değişikliğinin ruh sağlığı açısından zorunluluğunu ve üreme yeteneğinden sürekli biçimde yoksun bulunduğunu, bu alanın uzmanlarından oluşan bir sağlık kurulu raporuyla belgelemesi şarttır. Verilen izne bağlı olarak amaç ve tıbbi yöntemlere uygun bir cinsiyet değiştirme ameliyatı gerçekleştirildiğinin bilirkişi raporuyla doğrulanması durumunda, mahkemece nüfus kütüğünde gerekli düzeltmelerin yapılmasına karar verilir.’’

Bu izin kolay verilmiyor, yıllarca psikolojik destek alanlar var.

Ayrıca çift cinsiyetle dünyaya gelmiş, bir köy dolusu insan var, hatırlarsınız belki, '' Köyün adının çift cinsiyetliler köyü" olarak yayılmasından sonra giderek kendi içine kapanan ve çevre köylerde yaşayanlarla evlilik yapılmaması, köyde akraba evliliklerine yönelinmesine neden olmuş. A... ve E... doğdukları zaman kendilerine kız teşhisi konduğu için nüfus kağıtları buna göre düzenlenmiş. 10-15 yaşlarına geldiklerinde ise kendilerini erkek gibi hissedip buna göre yaşamışlar. Sonra da adlarını Ali ve Emin olarak kullanmaya başlamışlar. Bu arada askerlik gibi bir dertleri de olmamış. Ancak "Ali ve Emin" kardeşler toplum içinde, kendilerini hissettikleri erkek cinsiyetiyle dolaşamamaktan yakınıyorlar. ''

Bu insanların yaşadığı psikolojik travmaları bilemeyiz.

işte bu bilgi önemliydi teşekkürler.ben bunu merak ediyordum.sadece psikolojik olarak erkek veya kadın hissedildiği için cinsiyet değiştirebilir mi diye.bunun için değiştirilmesini yanlış bulmuştum.ama öyle değilmiş,vücut yapısı,hormonlar zaten onun cinsiyet değiştirmesini gerektiriyor.bu durumda birşey diyemeyiz.ya vücut bayan ama yapı erkek olarak yaşayacak,ya da olduğu gibi görünmeyi tercih ederek cinsiyet değiştirecek.çok zor gerçekten o insan için.

ben de şahit olduğum birşey anlatayım.anneme temizliğe gelen bir bayan vardı.bir kızı ve oğlu vardı.bir ara ameliyat olacaklar demişti.sonradan ne ameliyatı olduklarını anlattı bize.ikisi de cinsiyet değiştirmiş.o an çok etkilenmiştim.ikisi de çok sıkıntı çekti şimdiye kadar millet kınayacak ama ne yapayım demişti.çok etkilenmiştim ozaman.demek nil erkoçlar ın da böyle bir durummuş.sadece kendini erkek hissediyor diye yapılması zaten mantıksızdı.
bu arada şunu da söylemeden geçemiycem,erol köse ne kadar terbiyesiz bir insan ya.sana mı düşmüş böyle birşeyi dalga geçer gibi ilan etmek.belki istemiyordu açıklanmasını veya isterse bile sanane.

Son düzenleme:
Nil in Rüzgar olması durumu benim için eleştirilecek veya övülecek birşey değil.
Zira bu konuyla ilgili empati yapmam mümkün değil.
Onun ne hissettiğini,ne yaşadığını bilemeyeceğim gibi,hayal bile edemem.
Kendi bedeni,kendi seçimi.
Bu konuda hiç kimsenin söz hakkı olduğunu düşünmüyorum.
Ama beni rahatsız eden; ortada bunun bangır bangır haber kanallarını,gazeteleri süslemesi.
10 yaşında erkek gibi hisseden bir kız çocuğunun bu haberleri okuduğunda yıllar boyu kafasında bunu kurması veya onunda tek hayalinin büyüyünce cinsiyet değiştirmek olması içten bile değil.
O yaşlarda bende erkek gibi bir kız çocuğuydum.7 yaşında babam bana konuşan bir bebek getirmişti ve ben onu gidip yarış arabasıyla değiştirmesini istemiştim.Sadece erkek çocuklarıyla oynar,eve hergün kavga edip gelirdim.Kendimi erkek gibi hissederdim.12 yaşında bile pantalondan başka birşey giymezdim.Sürekli erkek olmaya özenen bir çocuktum ben.Şimdi o dönemlerde böyle bir haberin sürekli karşıma çıktığını düşünüyorum:44::44:Gerçekten kafam karışırdı emin olun.Acaba bende mi erkek olucam ilerde sorusu kafamı kurcalardı.
Bu demek değilki çocuklar illaki cinsiyet değiştirmeye özenir bu haberi okuyunca..Ergenlik döneminde bir çocuğun kafasında sadece bu soru işaretlerine sebep olması bile kişilik sorunlarına yol açar ilerde.
O yüzden Nil in Rüzgar olması keşke sadece kendi sorunu olarak kalsaydı diyorum.

Nili destekleyenlerinde ondan bir farkı olduğunu düşünmüyorum. Bu durumu Allaha küfreden, sevmeyen biriyle dost olmaya benzetiyorum. Bu arkadaşımız Yaradılışını beğenmeyip değiştirip bi nevi Allaha isyan etmiş birisi. Ve burda ona destek verenlerde bi nevi Allaha isyan eden bi insana,Allaha savaş açmış bi insana destek veriyor. Yani şurda modern görüşlü olayım mantığından vazgeçip özümüze dönelim. Atalarımız bu ülkeyi kurtarırken bu halkın da bu kadar midesi genişleyeceğini görseydi kemikleri sızlardı. Ne için kazanıldıki sanki bu ülke? Ahlaksızlık, fuhuş, isyan, bunlar gözönünde bu kadar serbestçe yapılsın ve halk ta onlara destek versin diye mi? Nil ne yaparsa yapsın günahı kendine ama sizlerde ona destek vererek Allaha isyan eden birini desteklemeyin. Kafirlerle dost olmak nasıl bizim dinden çıkmamıza sebep oluyorsa, Nilin doğru yaptığını düşünmekte dinden çıkmaya sebep olabilir. Çünkü bi nevi küfüre, isyana destek vermiş oluyosunuz. İnanmayan araştırsın.

her zaman söylüyorum sonuna kadar da söyleyeceğim bu tür şeyler hatta doğaya haykırı şeyler göz önünde yapılmamalı ne halin varsa gör kim benim kız yada kadın olduğumu bilebilir yada nasıl bir cinsel hayatım olduğunu kimse
ama bu kişilerin maşallah tüm mahremiyeti biliyoruz

aynen bir çoğuna katılıyorum
    saygı duymada gör hemen geri kafalı derler
    bence kaynaşma programları düzenlenmeli bu kişilerle
onure edilmeli gençlik dizilerinde rol verilmeli
hatta ilk öğretim okullarında ders vermeli bu kişilikler
nereye gidiyoruz çocuklarımız Allaha emanet.

Son düzenleme:
X