Ikili tarama testinde risk:((

Hocam merhabalar. İnşallah bizim çocuklarımız da sizin gibi doktor olacak ve hastalara çıkarsız, maddi beklentisi olmadan yardım edecek. Hocam ikiz gebeliğim var 12+4 detaylı ultrasonda çıkan sonucum bebeklerimden birisinin ense kalınlığı 3mm birisi 3.4mm doktor ikisinin de yüksek olması genetik olma ihtimalini artırıyor dedi. Burun kemikleri 2.1mm 2.4mm var dedi. Organlar şimdilik sağlam ancak geleği elbette bilemem ama dedi bu tür ebelikler ve sizin gebeliğiniz %95 olumu ilerler ancak %5'i de unutmamak gerekir dedi. Amniyosentez önerdi. 17. haftada detaylı bir görüntüleme ardından amniyosentez olacak. İnşallah hocam siz ne düşünüyorsunuz özellikle bu ense kalınlığ noktasında? Bir de eğer organlar sağlam bir şekilde gelişmeye başladıysa hep bu şekilde mi gider? Kaygılıyız geçmiyor vakit hocam?... Lütfen yardım edin...

Ben kombine risk hesabına bakıyorum. Sonuç 1/1225. Takiben genetik ultrasonografi yapıp hastamı bilgilendiriyorum...

BORA BEY SONUÇLARIMI BİRDE SİZ YORUMLAR MISINIZ
fbhcg 81,2 1,97
papp-a 0,591 0,38
crl 52 mm
nuchal translucency 1,00 mm 0,72
nasal bone bilinmiyor
kombine risk 1:1225
ikili test 1:173
yaş riski 1:1529
trisomy 13/18+nt <1:10000

4 gün ara ile iki kez ikili tarama testi yaptırdım farklı yerlerde.. ilkinde dawn sendromu riski 1/600 ikincisinde 1/8 den yüksek risk çıktı...4 günde kan değerleri ve risk bu kadar değişir mi

ilk test..

NT 1.2 mm
CRL 61.3
gebelik yaşı sata göre..11+6
usg göre 12+3
NB:bilinmiyor

pappa mom 0.43
hcg mom 2.19
doğumdaki anne yaşı 32.3
kilo 67

doğumdaki kombine risk 1/601
yas riski 1/712

-------------------------------------------

ikinci ttest 4 gün sonra başka yerde

NT 1.9
crl 67 mm
gebelik yaşı sata göre 12+3
usg göre 13+0
NB:mevcut değil

pappa mom 0.60
hcg mom 2.40
kilo 69

dawn risk oranı büyük 1/8
biyokimyasal risk 1/65
yas riski1/713

bu kadar fark uyuklarımı kaçırıyor nasıl oldu bebeğim dawn sendromlu mu.ultrasonda herşey çok güzel.

bu arada burun oluşumu var.ama ikinci testte mevcut değil yazılmış o mu etkiledi testi acaba..

iki test arasındaki mom değerleri de çok farklı değil ama testler mi yanlış yardımcı olursanız çok sevinirim.

harmony test yaptırdık amniyosentezz yada diğer taramaları beklemeden ama öğrenmemize çok var:KK43:

İki test neden yaptırdınız anlamadım ama, ikinci testte burun kemiği yok diye not edilmiş. Bu nedenle riskiniz yüksek hesaplanmış olabilir. Harmony test çok iyi bir seçim. Sonucun iyi çıkması için dua edeceğim. Sağlıklı bir gebelik dilerim...

Hocam merhabalar. İnşallah bizim çocuklarımız da sizin gibi doktor olacak ve hastalara çıkarsız, maddi beklentisi olmadan yardım edecek. Hocam ikiz gebeliğim var 12+4 detaylı ultrasonda çıkan sonucum bebeklerimden birisinin ense kalınlığı 3mm birisi 3.4mm doktor ikisinin de yüksek olması genetik olma ihtimalini artırıyor dedi. Burun kemikleri 2.1mm 2.4mm var dedi. Organlar şimdilik sağlam ancak geleği elbette bilemem ama dedi bu tür ebelikler ve sizin gebeliğiniz %95 olumu ilerler ancak %5'i de unutmamak gerekir dedi. Amniyosentez önerdi. 17. haftada detaylı bir görüntüleme ardından amniyosentez olacak. İnşallah hocam siz ne düşünüyorsunuz özellikle bu ense kalınlığ noktasında? Bir de eğer organlar sağlam bir şekilde gelişmeye başladıysa hep bu şekilde mi gider? Kaygılıyız geçmiyor vakit hocam?... Lütfen yardım edin...

Aslında her iki bebeğin ense kalınlıklarının birbirine yakın olması iyi, Her iki bebeğin de Down sendromu olma ihtimali Çok az. Buna tutunalım. Evet bane gelseniz ben de amniosentez önerirdim. Sonucu alınca rahatlayacaksınız. sağlıklı bir gebelik dilerim...

BORA BEY SONUÇLARIMI BİRDE SİZ YORUMLAR MISINIZ
fbhcg 81,2 1,97
papp-a 0,591 0,38
crl 52 mm
nuchal translucency 1,00 mm 0,72
nasal bone bilinmiyor
kombine risk 1:1225
ikili test 1:173
yaş riski 1:1529
trisomy 13/18+nt <1:10000

Kombine risk 1/1225 takibiniz ben yapmıyorum ama sonucunuz iyi...

Kombine risk 1/1225 takibiniz ben yapmıyorum ama sonucunuz iyi...

Bu sonuç neye göre iyi neye göre kötü benim iki gebeliğim oldu birinde 1/40 diğerinde 1/24 risk olduğu için her ikisinde de tüm riskine rağmen amniyosentez oldum çocuklarım sağlıklı. Benim halen çözemediğim birşey var eğer benim risklerim tarama testlerinde düşük risk çıksaydı ve doktor test sonuçları çok iyi deseydi yine de anomali olan çocuk doğurma ihtimali vardı. Benim bu testlerden anladığım bu yanlışsam düzeltin lütfen. Sadece olasılıklar üzerine sonuçlar veren Bu testler yüzünden her iki hamileliğimi de psikolojik olarak çöküntü içerisinde geçirdim. Amniyosentez sonuçlarını beklediğim 3 haftayı ise hiç hatırlamak istemiyorum. Peki riski düşük çıkıp down lı çocuk doğuran hiç mi yok. Sizce de bu testler biraz yanıltıcı değil mi?

Bu sonuç neye göre iyi neye göre kötü benim iki gebeliğim oldu birinde 1/40 diğerinde 1/24 risk olduğu için her ikisinde de tüm riskine rağmen amniyosentez oldum çocuklarım sağlıklı. Benim halen çözemediğim birşey var eğer benim risklerim tarama testlerinde düşük risk çıksaydı ve doktor test sonuçları çok iyi deseydi yine de anomali olan çocuk doğurma ihtimali vardı. Benim bu testlerden anladığım bu yanlışsam düzeltin lütfen. Sadece olasılıklar üzerine sonuçlar veren Bu testler yüzünden her iki hamileliğimi de psikolojik olarak çöküntü içerisinde geçirdim. Amniyosentez sonuçlarını beklediğim 3 haftayı ise hiç hatırlamak istemiyorum. Peki riski düşük çıkıp down lı çocuk doğuran hiç mi yok. Sizce de bu testler biraz yanıltıcı değil mi?

Evetolasılık yüksekliğine göre amniosentez kararı veriyoruz. Bu testler sayesinde daha az hasta amniosenteze yönlendiriliyor. Down sendromu vakalarının %93 ü doğmadan yakalanıyor. 1/1000 ve üstü az riskli olarak kabul ediliyor. Gebe istemedikçe amniosentez önerilmiyor. sağlıklı bir gebelik dilerim...

papp-a 2023 mom 0.79
free Bhcg 43.5 mom 1.19
nt 1.1 mm mom 0.74

risk
down sendromu 1/4370
sadece yaş 1/468
trisomi 18/13 1/3390000

yorum kısmında down için biyokimyasal risk: 1:935
trisomi için biyokimyasal risk: 1:81329 diyor.

bayramdan sonraya kaldı doktoruma sonuçları gösteremedim. cutoff değerlerinin altında dendiği için içim biraz rahat ama, sonuç kısmındaki biyokimyasal risk mi önemli, yoksa üstteki kombine risk mi, anlayamadım, yorumlarsanız çok sevinirim. sizce başka bir tetkike gerek var mı? şimdiden iyi bayramlar dilerim.

papp-a 2023 mom 0.79
free Bhcg 43.5 mom 1.19
nt 1.1 mm mom 0.74

risk
down sendromu 1/4370
sadece yaş 1/468
trisomi 18/13 1/3390000

yorum kısmında down için biyokimyasal risk: 1:935
trisomi için biyokimyasal risk: 1:81329 diyor.

bayramdan sonraya kaldı doktoruma sonuçları gösteremedim. cutoff değerlerinin altında dendiği için içim biraz rahat ama, sonuç kısmındaki biyokimyasal risk mi önemli, yoksa üstteki kombine risk mi, anlayamadım, yorumlarsanız çok sevinirim. sizce başka bir tetkike gerek var mı? şimdiden iyi bayramlar dilerim.

kOMBİNE RİSKİ DİKKATE ALARAK BİLGİ VERİYORZ. sAĞLIKLI BİR GEBELİK DİLERİM. iYİ BAYRAMLAR

Merhaba Bora Bey,önce böyle bir hizmet için teşekkür ederim.
Soruma gelince 38 yaşındayım.9 ve 6 yaşında sağlıklı ve sezeryanla doğmuş çocuklarım var.
3. hamileliğim bu ve 12+6'da alınmış sonuçlarımı yazıyorum.2 farklı doktor da burun kemiğini gördüler.Ve ense kalınlığının normal olduğunu söylediler.
Sonuçlar Mom
PAPP-A 662.4 ng/ml 0.70
hCG(T1) 30 IU/ml 0.47
NT 1.9 mm 1.05
NK Mevcut

Down Sendromu:1/27500
Sadece yaş :1/169
Trisomi 18/13 :1/61100
Doktorum haftaya yani 17.haftada Üçlü test o da yüksek çıkarsa amniyosentez olabilir dedi yaştan dolayı.
İkinci sorum da 3. sezeryan ne kadar riskli .Şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleme:
Merhaba Bora Bey
GA 13 + 2
Nt 2,41 mm
Nb var
Kan sonucu haftaya cikacak ama ense kalinligi beni cok korkutuyor
Ne yapmaliyim?

Bora bey lütfen sizde yorumlar mısınız,

ben 14,5 günlük hamileyim
11,hafta 3 gülük hamile iken 2li tarama yaptırdım
sonuçlarım şu şekilde idi ,
ultrason sonuçları
crl 4,84
ense kalınlığı:1,1 mm

2li taram sonuçları ise

crl ölçümü :48
nuchal translucency Mom :0,84
absent nasal bone : bilinmiyor

BİYOKİMYASAL SONUÇLAR

parametre SONUÇ DÜZELTİLMİŞ MoM
PAPP-A : 7,97 mlU/ml 2,98
FB-HCG : 277 ng/ml 5,23

RİSKLER

Yaş riski : 1:643
biyokimyasal trisomy 21 riski : 1:424
Kombine trisomy 21 riski : 1:2060
##Trisomie 18+NT : <1:10000
doktorum baktığında kanda iki değerin yani papp-a ve fb- hcg nin olması gerektiğinden daha yüksek olduğunu ve bu değerlerin genelde özürlü gebeliklerde yükseldiğini söyledi ve 16 gün sonra 4 lü tarama yaparak sonuçları karşılaştıracağını söyledi ıltrasonla baktığında ise ense kalınlığına ve kol kemiğine baktı ve ıltrasona göre herşeyin normal oldoğunu söyledi, ben çok tedirginim günler geçmiyor ve başka bir doktora sonuçlarımı gösterdiğimde ise akrabalık varmı diye sordu doktor ve sonra ekledi bu değerler böyle olup ve çok sağlıklı bebek dünyaya getiren var dedi. Bora Bey sizde bir değerlendirebilir misiniz lütfen ne kadar riskli 2li tarama sonuçlarım

Benim baktığım sonuç Kombine trisomy 21 riski : 1:2060 olarak hesaplanmış. Geçmiş olsun. Ultrason yapamadığım için sadece sonucunuzun "az riskli" olarak yorumlayabilirm. Sağlıklı bir gebelik dilerim...

Merhaba Bora bey,

13+5 haftalık hamileyim.11. Haftada olduğum ikili testin sonuçlarını dün aldım.çok üzgünüm.

f-beta hcg 241
Papp-a 1,67
Ense kalınlığı 1,5 mm
Kombine risk 1/235
İkili test 1/66
Yaş riski 1/689

Yarın dr a gidicem ama biraz araştırdım amniyosentez olacak sanırım.bir de kombine risk mi önemli ikili test yazan mı?

Yardımlarınızı bekliyorum

Çok teşekkürler

Merhaba Bora bey,

13+5 haftalık hamileyim.11. Haftada olduğum ikili testin sonuçlarını dün aldım.çok üzgünüm.

f-beta hcg 241
Papp-a 1,67
Ense kalınlığı 1,5 mm
Kombine risk 1/235
İkili test 1/66
Yaş riski 1/689

Yarın dr a gidicem ama biraz araştırdım amniyosentez olacak sanırım.bir de kombine risk mi önemli ikili test yazan mı?

Yardımlarınızı bekliyorum

Çok teşekkürler

Kombine test önemlidir. 1/50 ve üzeri olan risklerde genetik analiz istiyoruz. 1/50 ve 1/1000 arasında nazal kemik, duktal akım, alın damak açısı, prenazal kalınlık, TC kapakta akım gibi ek ultrasonografi bulguları karar vermemize yardımcı oluyor. Harmony test de istenebilir. Sağlıklı bir gebelik dilerim....

Merhaba Bora Bey,önce böyle bir hizmet için teşekkür ederim.
Soruma gelince 38 yaşındayım.9 ve 6 yaşında sağlıklı ve sezeryanla doğmuş çocuklarım var.
3. hamileliğim bu ve 12+6'da alınmış sonuçlarımı yazıyorum.2 farklı doktor da burun kemiğini gördüler.Ve ense kalınlığının normal olduğunu söylediler.
Sonuçlar Mom
PAPP-A 662.4 ng/ml 0.70
hCG(T1) 30 IU/ml 0.47
NT 1.9 mm 1.05
NK Mevcut

Down Sendromu:1/27500
Sadece yaş :1/169
Trisomi 18/13 :1/61100
Doktorum haftaya yani 17.haftada Üçlü test o da yüksek çıkarsa amniyosentez olabilir dedi yaştan dolayı.
İkinci sorum da 3. sezeryan ne kadar riskli .Şimdiden çok teşekkürler.

Bora Bey benim sorum gözden kaçmış sanırım.Cevaplarsanız sevinirim.

merhaba bora bey ben afp test sonucumu aldım değer ; 35,94 değerlendirirseniz sevinirim. şimdiden teşekkürler.iyi akşamlar.

Bora Bey benim sorum gözden kaçmış sanırım.Cevaplarsanız sevinirim.

Down Sendromu:1/27500 olarak rapor edilmiş. Amniosentezi (genetik US yapıyor dörtlü test önermiyorum) 16. haftada genetik US de normalse önermiyorum. Ayrıca sizin kanınızda bakılan Harmony test (anne kanında bebeğin hücrelerine kromozom analizi yapılıyor), sizin durumunuzda işlerin yolunda olduğunu gösteren güvenilir bir testtir. Sağlıklı günler ve gebelik dilerim....

X