Nasıl yazılır ?

CinnamonQueen

N'oublie pas d'où tu viens.
Kayıtlı Üye
17 Mart 2012
4.530
1.144
İyi akşamlar herkese.. Aslında dert bile değil belki burayı işgal ettiğim için bana kızanlar olacaktır fakat kafama takıldı.

2 hafta sonra ygs sınavına giricem o yüzden bilmediğim şeyleri tespit edip öğrenmeye çalışıyorum, az önce mynet ygs/lysden soru çözüyordum da orda iri yarı kelimesinin 'iriyarı' şeklinde yazılması gerektiği yazıyor, final dersanelerince hazırlanmış sorular fakat TDK ya baktım orada da ayrı yazılacagı soyluyor bunun doğrusu nedir, dil bilgisi iyi olan biri bana yardım edebilir mi ? :)

Son düzenleme:
Ben de öyle biliyorum fakat cevaba istisna ikilemelerden biri olan iriyarı ayrı yazılarak anlatım bozukluğuna yol açmıştır yazıyordu, of çok kafam karıştı..

"Birleşme sırasında kelimelerinden hiçbiri veya ikinci kelimesi anlam değişikliğine uğ.ramayan birleşik kelimeler ayrı yazılır."
Buradan çıkarabilirsin bu tip kelimeleri iri yarı ayrı yazılır:nazar:

Ben de öyle biliyorum fakat cevaba istisna ikilemelerden biri olan iriyarı ayrı yazılarak anlatım bozukluğuna yol açmıştır yazıyordu, of çok kafam karıştı..

TDK'yı baz al benim elimde ales kitabı var öyle abuk yanlışlıklar yapmışlar ki hani sözelci olmasam öyle zannedip, batırcam tüm sınavı bi'de cevap anahtarında bilmiş bilmiş açıklamışlar:KK19:

• Beğen
Reactions: KV_
Herkes belirtmiş zaten ayrı yazılır diye.Ben sınavında başarılar dilemek için yorum yapmak istedim yaşlar yakın falan bilirim stresini:KK34:
Allah gönlüne göre versin herşeyi,emeklerinin karşılığını versin inşallah:nazar:
Konuna da yorum yapacak olursam birçok kelime var böyle tam fikir ortaklığı olmayan...Ama sen TDKyı baz almalısın:KK34:
bkz:Ergin olma yaşı Nuri abi dediği için değil;kanunda öyle öngörüldüğü için 18dir :KK9:

Son düzenleme:
Sinavda basarilar ins cok kolay gecer.Sorunun cevabina gelince arkadaslarda belirtmis zaten ayri yazilir.

X