2013 Doğum parası alan, alacak olanlar, almak isteyenler. Tek Başlık.

Ben de 1 hafta önce doğum paramı aldım. Doğumdan sonra hastaneden verilen raporları falan muhasebecimize vermiştim. Doğum raporu bittikten 1 hafta sonra sgk ya gittim muhasebeciyle (tek başınıza gitmeniz de yeterli ben işimiz garantiye aldım :KK70: ) orda raporları istediler bir çocuğumla benim kimlik fotokopilerini aldılar. Doğum parası almak için 1 yıl içinde 90 gün prim yatması gerekiyor. Süt parası için de 120 gün prim gerekiyor. Benim 120 gün çıkmadığı için süt parası alamadım. Toplamda 2.365 TL aldım. Sgkya başvuru yaptıktan sonra 10 gün için de paranız yatar dediler ama maalesef o kadar kısa sürede yatmadı.Parayı ziraate bizzat giderek alıyorsunuz kimliğiniz yeterli. Ama ben sürekli ziraate gidip paranın yatıp yatmadığını öğrenmek yerine 170'i aradım ordan öğrendikten sonra gidip paramı aldım.Başvuru yaptıktan 1 ay sonra param yattı. Benim süreç böyle işledi umarım yardımcı olabilmişimdir.

şubat 2013 annesiyim.hastaneden 32 haftada verilen raporu muhasebecime ilettim.2 nüsha bende kaldı doğum yaptıktan sonra hastane bende kalan nüshalara işlem yapıp bana geri verdi---hastanede yaşanan gecikme beni bayağı germişti---.doğum raporuyla birlikte bunları 40 mız çıktıktan sonra sgk ya götürdüm.burada dikkat edilmesi gereken ANALIK YAZAN KAĞIDIN ÜZERİNDE SİZİN RAPORUNUZUN BİTİŞ TARİHİNDEN SONRA SGK YA GİTMENİZ.bunu da öğrenmiş oldum.raporumun bittiği tarihten 2 gün sonra gittim işi garantiye almak için.oradan hazır bir evrak vardı onu doldurdum,kimliğimi ve bebişimin kimliğinin fotokopileri alındı,bende kalan nüshaları da teslim ettim ve en önemlisi doğum raporu.sonra benim dosyamı gördüm kendi gözümle muhasebeciye verdiğim kağıtlar karşımdaydı ,benim verdiklerim de üzerine eklendi.10 gün sonra kimliğinizle beraber ziraat bankasından paranızı alabilirsiniz dendi bana.bende yine işi garantiye almak adına 15 gün sonra gittim bankaya ve 2560 tl mi aldım.Allah bereket versin :) rabbim çok acil bir durum çıkarmazsa da o para kızımın asıl ihtiyacı olacak şekilde de bir kenarda altın olarak bekleyecek.hak sahibi o !!!tabi bunlar benim kendi düşüncelerim ,kimse yanlış anlamasın...
size tavsiyem ;lütfen bu tür belgelerin fotokopilerini elinizde tutun derim.ne olur ne olmaz?ben resmi evrak işlemlerimde bunu yapmayı huy edindim diyebilirim...

ben doğum hastanesinde oluyorum kontrollerimi. özel hastanede doğumu düşünüyorum. ssk anlaşmalı bir hastane. ordaki doğum raporuyla da alabiliyormuyuz acaba doğum parası ?

Ben özel hastanede doğum yaptım ve paramı alamıyorum ama hukuk savaşını başlattım avukatlar dilekçeler mahkeme her yolu deniycem ben ne demek analık iş görememezlik paramı çalışamadığım için almam gerekirken özel hastanede doğum yaptığım için vermiyorlar istersem evde doğururum istersem istediğim kişiye doğurturturum sgk nın buna karışmaya hakkı yok o benim iş göremediğim için paramı ödeme yapmak zorunda valla ben sonuna kadar uğraşcam

ben doğum hastanesinde oluyorum kontrollerimi. özel hastanede doğumu düşünüyorum. ssk anlaşmalı bir hastane. ordaki doğum raporuyla da alabiliyormuyuz acaba doğum parası ?
Alırsın cnm ben de ssk anlaşmalı özel hastanede yaptım doğumumu,paramı da aldım.

şubat 2013 annesiyim.hastaneden 32 haftada verilen raporu muhasebecime ilettim.2 nüsha bende kaldı doğum yaptıktan sonra hastane bende kalan nüshalara işlem yapıp bana geri verdi---hastanede yaşanan gecikme beni bayağı germişti---.doğum raporuyla birlikte bunları 40 mız çıktıktan sonra sgk ya götürdüm.burada dikkat edilmesi gereken ANALIK YAZAN KAĞIDIN ÜZERİNDE SİZİN RAPORUNUZUN BİTİŞ TARİHİNDEN SONRA SGK YA GİTMENİZ.bunu da öğrenmiş oldum.raporumun bittiği tarihten 2 gün sonra gittim işi garantiye almak için.oradan hazır bir evrak vardı onu doldurdum,kimliğimi ve bebişimin kimliğinin fotokopileri alındı,bende kalan nüshaları da teslim ettim ve en önemlisi doğum raporu.sonra benim dosyamı gördüm kendi gözümle muhasebeciye verdiğim kağıtlar karşımdaydı ,benim verdiklerim de üzerine eklendi.10 gün sonra kimliğinizle beraber ziraat bankasından paranızı alabilirsiniz dendi bana.bende yine işi garantiye almak adına 15 gün sonra gittim bankaya ve 2560 tl mi aldım.Allah bereket versin :) rabbim çok acil bir durum çıkarmazsa da o para kızımın asıl ihtiyacı olacak şekilde de bir kenarda altın olarak bekleyecek.hak sahibi o !!!tabi bunlar benim kendi düşüncelerim ,kimse yanlış anlamasın...
size tavsiyem ;lütfen bu tür belgelerin fotokopilerini elinizde tutun derim.ne olur ne olmaz?ben resmi evrak işlemlerimde bunu yapmayı huy edindim diyebilirim...

bu 2500 lira ücreti sadece işçi bayanlar mı alabiliyor, memurlar alamıyor mu??

bu 2500 lira ücreti sadece işçi bayanlar mı alabiliyor, memurlar alamıyor mu??

ben ssk lı olarakçalışıyorum.bodroda da asgari ücretten gözüküyor.ancak böyle açıklayabilirim.o yüzden yanılmamak yada yanlış bilgi vermemek için sadece kendimden örnek verebilirim.memur kısmını bilmiyorum açıkcası.bodroda asgari ücret gözüküyor dememin sebebi de eğer maaşınız daha yüksekse alacağınız para da yüksek oluyor diye duydum.
sana bu konuda pek yardımcı olamadım kusura bakma.eğer benim anlayabileceğim birşeyler varsa sorabilirsin,elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Merhaba, ben agustos sonunda dogum iznine cikacagim. Temmu ayinda ucretsiz izin kullandim. Bu alacagim dogum parasini etkiler mi?

SSK lı işçilere 2500, memurlara 184 tl verilmesi büyük haksızlık. İş görmezlikse ikisinin aldığı rapor da aynı oysa...

SSK lı işçilere 2500, memurlara 184 tl verilmesi büyük haksızlık. İş görmezlikse ikisinin aldığı rapor da aynı oysa...

bence haksızlık degıl memurlar her ay maasını tıkır tıkır alıyor ama calısanlar almıyor o yuzdende bu parayı alıyorlar sıgortadan o almadıkları maas bu memurlara ekstradan 184 lıra da sanırım sut parası ıscılere 95 lıra verılen para

bence haksızlık degıl memurlar her ay maasını tıkır tıkır alıyor ama calısanlar almıyor o yuzdende bu parayı alıyorlar sıgortadan o almadıkları maas bu memurlara ekstradan 184 lıra da sanırım sut parası ıscılere 95 lıra verılen para

184 tl doğum yardımı. Süt parası ayrı. Herkes kendi açısından bakıyor tabi. İkisi de eşit almayabilir ama fark bu olmamalı. İşçiler de doğum iznine ayrıldığı zaman tıkır tıkır maaş alıyor. Özel sektördeki işçileri bilmiyorum tabi. Sözüm devlet işçilerine. Özel sektör eğer izin boyunca para almıyorsa bu ödenek fazlasıyla haklarıdır.

Son düzenleme:
184 tl doğum yardımı. Süt parası ayrı. Herkes kendi açısından bakıyor tabi. İkisi de eşit almayabilir ama fark bu olmamalı. İşçiler de doğum iznine ayrıldığı zaman tıkır tıkır maaş alıyor. Özel sektördeki işçileri bilmiyorum tabi. Sözüm devlet işçilerine. Özel sektör eğer izin boyunca para almıyorsa bu ödenek fazlasıyla haklarıdır.

evet çok saçma ama özel sektör herhangi bir ödeme aylık almıyor maalesef, izne çıktığı anda ücretsiz izne çıkmış oluyor.. Özel sektörde çalışan bir kadın doğum izni biterken aldığı ödeneği aylara bölünce nerdeyse asgari ücretten daha az bir rakam çıkıyor aylık bazda, devlet dairesinde çalışan memur bir kadın aylık kendi maaşını aldığına göre izin bitiminde memur daha fazla ödenek almış olur, benim de size sormak istediğim biz bu ödemeleri izin bitiminde mi talep edip alabiliyoruz yoksa hayırlısıyla doğum olduktan sonra doğum kağıdımızla gidip başvurumuzu yapabiliyor muyuz

32. haftada izne çıkmak şart mı ben atıyorum 35. haftamda çıkmak istiyorum. yapılan ödemelerde düşüş yaşanır mı 35. haftada çıktıgımız içiin??? bu konuda bilgisi olan var mı acaba

32. haftada izne çıkmak şart mı ben atıyorum 35. haftamda çıkmak istiyorum. yapılan ödemelerde düşüş yaşanır mı 35. haftada çıktıgımız içiin??? bu konuda bilgisi olan var mı acaba

evet var. daha doğrusu izne çıkmakla alakalı değilde, doktordan rapor almakla alakalı bir durum bu. misal, doğuma 8 hafta kala rapor alman gerekiyor. eğer almazsan doğumdan önceki 8 haftalık sana verilecek olan parayı alamıyorsun. doğumdan sonraki 8 haftalık parayı alabilirsin bu durumda. buda alacağın paranın yarı yarıya düşmesi demek oluyor:)

benım brutum 2000 kusur bır arkadasıma hesaplattım 6300 cıkarıyorum ben sonucu ama sanırım bır takım kesıntıler oluyormus 5500 tl gıbı dıyor
tabı bu paranın dogum ıznı bıttıkten sonra verılmesı cok kotu
yanı bızım ıcın kotu olacak :S 2014 nısan dogum olacak ınsallah

Ben özel hastanede doğum yaptım ve paramı alamıyorum ama hukuk savaşını başlattım avukatlar dilekçeler mahkeme her yolu deniycem ben ne demek analık iş görememezlik paramı çalışamadığım için almam gerekirken özel hastanede doğum yaptığım için vermiyorlar istersem evde doğururum istersem istediğim kişiye doğurturturum sgk nın buna karışmaya hakkı yok o benim iş göremediğim için paramı ödeme yapmak zorunda valla ben sonuna kadar uğraşcam

sgk ile anlaşması olmaya bir hastanenin iş görememezlik raporu doğum dahi olsa işyerinizde kabul edilmez bu normal.

sgk ile anlaşması olmaya bir hastanenin iş görememezlik raporu doğum dahi olsa işyerinizde kabul edilmez bu normal.[/QUOTEa

arkadaşlar bi sorum olacak
ben 32. haftamda izne ayrıldım hastanedende iş göremez raporumu aldım muhasebeciye verdim. 90 günü tam olark doldurduğumu sanıyordum. ama ödenen pirim günü 88 görünüyor. 90 gün prim yatması gerekiyor sanırım. şu an 35 haftalık gebeyim doğumada az kaldı
bu benim doğum parasını almama engel olurmu???

sgk ile anlaşması olmaya bir hastanenin iş görememezlik raporu doğum dahi olsa işyerinizde kabul edilmez bu normal.[/QUOTEa

arkadaşlar bi sorum olacak
ben 32. haftamda izne ayrıldım hastanedende iş göremez raporumu aldım muhasebeciye verdim. 90 günü tam olark doldurduğumu sanıyordum. ama ödenen pirim günü 88 görünüyor. 90 gün prim yatması gerekiyor sanırım. şu an 35 haftalık gebeyim doğumada az kaldı
bu benim doğum parasını almama engel olurmu???

88 mi :KK43: 90 olması gerekiyor.

X