2013 Doğum parası alan, alacak olanlar, almak isteyenler. Tek Başlık.

süt parası için ekstra başvurmak gerekiyor mu?birde maaş olarak 2649 tl görünüyorum ama toplamda 6350 tl yatmış.bende 2 ayrı para görünüyor.doğum öncesi ve sonrası ayrı ayrı hesaplanmış o kadar.analık parası doğum parasıyla aynı şey değil mi?çok soru sordum ama eğer az alıyorsam gidip kontrol ettireceğim :) sizin fazladan prim hesaplamanız mı var yoksa??
Benim sgk brütte görünen 5.600 tl maaşım.. Ve aldığım para 17.500 civarında.. Kaba hesapla sende yarısına yakın bir para almalısın.. 8.500-9.000 civarında almalıydın.. Muhasebecine yada sgk rapor bölümüne yeniden hesaplattır bence..doğum parası maaş olarak aldığın raporlu olduğun günlerin parası, analık parası başka, bir de çocuk yardımı var.. Yani 3 ayrı para almalısın. Alacağın rapor parasını da şöyle hesaplıyorsun: sgk da görünen brüt maaşını çalışma gün sayısına bölüyorsun... Mesela 90 tl çıktı.. Bunun 3te 2sini hesaplıyorsun... 90x3/2= 60 tl.. Günlük 60 tl alıyorsun.. Bunu da raporlu olduğun gün ile çarpıyorsun.. Mesela hafta sonu tatil ayda 20 gün çalıştığın bir işse, 60x20=1.200 tl 1 ay için... 4 ay için de 1.200x4= 4.800 tl raporlu olduğun günler içîn alıyorsun... Artı analık ve artı çocuk parası alıyorsun.. Hepsinin toplamını Alman gerekiyor..

memurlar bu parayı neden almak isterler anlamam hiç devletten izinli olduğunuz sürece maaşınızı alıyorsunuz bizler direk kapı önü hatta 32.haftayı zor ediyolar işverenler işyeri bize bu zaman zarfında hiç para ödemiyor devletten karınca kararınca belkide sizlerin bir ayılığı kadar para alıyoruz.süt iznimiz olacak 3 te çıkacağız peh adaletin nerde dünya biz ana değilmiyiz?

Kanunen senin istifan ya da senin iş etiğine aykırı davranışların olmazsa devlet özel sektördeki kadınları korumak için bir yasa çıkardı.. Seni doğum iznindeyken hiç bir işveren işten çıkaramıyor.. Ayrıca iş verimliliğinde ihbarı ve şahitli bir düşüş de olmazsa en az 6 ay yine işten çıkaramıyor..çıkarırsa sgk ya şikayet edebilir ve şirketine tazminat davası açarak kazanırsın! Bilginiz olsun özel sektör anneleri :)

Benim sgk brütte görünen 5.600 tl maaşım.. Ve aldığım para 17.500 civarında.. Kaba hesapla sende yarısına yakın bir para almalısın.. 8.500-9.000 civarında almalıydın.. Muhasebecine yada sgk rapor bölümüne yeniden hesaplattır bence..doğum parası maaş olarak aldığın raporlu olduğun günlerin parası, analık parası başka, bir de çocuk yardımı var.. Yani 3 ayrı para almalısın. Alacağın rapor parasını da şöyle hesaplıyorsun: sgk da görünen brüt maaşını çalışma gün sayısına bölüyorsun... Mesela 90 tl çıktı.. Bunun 3te 2sini hesaplıyorsun... 90x3/2= 60 tl.. Günlük 60 tl alıyorsun.. Bunu da raporlu olduğun gün ile çarpıyorsun.. Mesela hafta sonu tatil ayda 20 gün çalıştığın bir işse, 60x20=1.200 tl 1 ay için... 4 ay için de 1.200x4= 4.800 tl raporlu olduğun günler içîn alıyorsun... Artı analık ve artı çocuk parası alıyorsun.. Hepsinin toplamını Alman gerekiyor..

dün aradım sgk tekrar hesaplatmak istedim.günlük 58,60 tl yapıyor dediler.toplamda 108 gün rapor günüm varmış.bu şekilde hesaplanır 6330 doğru yatmış dedi.süt parası için ekstra başvurmanız lazım dedi.başkada ödemeniz yok dedi adam.sanırım süt parası 95 tl.iyice kafam karıştı benim.doğum öncesi 17 gün için 1000 tl sonrası için 5330 tl yatmış.analık parasından hiç bahsetmedi:KK43:

benim raporumu sgk daha onaylamadı parayı alıp şirkete vereceğim ama hala yatmadı.ne yapmam lazım ki mayısta dogum yaptım.

memurlar alamıyormuş :KK43:

Hakikaketen vah vah..
Siz zaten maaşınızı almaya devam ediyorsunuz, ekstradan bir para almanızı gerektiren bir durum yok ki.
Hayatınız, düzeniniz bozulmuyor bir kere.
Ssklı çalışan bayanlar, izin kullandıkları süre boyunca maaş alamıyorlar, bir de zaten hakkı olan parayı alabilmek için türlü türlü şeylerle uğraşıyorlar..

ya hala memurlar alamıyor diyen var,, ben bu memurlar kadar armut piş ağzıma düşcü tipler görmedim yaaa:KK1:

selamlar

ben 34 haftalık hamileyim ve bu ay iş görmezlik raporu aldım. ssk çalışanıyım ama şirket eşimin. Raporu aldıktan sonra eşim işleri iyi gitmediği için şirketini kapattı. Şimdi merak ettiğim benim durumum ne olacak doğum parası alabilecek miyim. ya da doğum sonrası 2. 8 haftalık raporumu alabilecek ve sigortam işlemeye devam edebilecek mi... Bilen var ise çok sevinirim

doğum raporu parası almak için yapmamız gerekenler;
37.haftaya kadar çalışabilir raporu alabiliyoruz.Daha sonrasında çalışamaz raporu alıyoruz ve doğuma kadar bekliyoruz.Doğum yaptıktan sonra Doğum raporu talebinde bulunmamız gerekiyor hastaneden yoksa bide onla uğraşmayın.Doğum sonrası raporu aldıktan sonra rapor bitim tarihinden birkaç gün sonra sgk gidip başvuruyu yapıyorsunuz onlar ziraat bankasına ödemeyi yapıyorlar bikaç hafta içerisinde.Süt parası sabit ama analık parası ssk'ya bildirilen ücrete göre değişiklik gösteriyor.
Doğum parası(analık Parası) alabilmek için dikkat edilenler;
son 3 ay içinde ssk priminizin olması eğer son 3 ayda yoksa son 1 yıl içinde ssk priminize bakılıyor.
1 yıl içinde 3 ay ssk priminiz varsa doğum parası almanızda sıkıntı olmuyor.Prim ne kadar yüksek olursa analık parası da o kadar yüksek oluyor.

ALLAH hepimizin bebeğini analı babalı sağlıklı büyütsün...

evet var. daha doğrusu izne çıkmakla alakalı değilde, doktordan rapor almakla alakalı bir durum bu. misal, doğuma 8 hafta kala rapor alman gerekiyor. eğer almazsan doğumdan önceki 8 haftalık sana verilecek olan parayı alamıyorsun. doğumdan sonraki 8 haftalık parayı alabilirsin bu durumda. buda alacağın paranın yarı yarıya düşmesi demek oluyor:)

hayır doğum öncesi çalışırsa 32. haftadan sonra çalıştığı kadar süre doğum sonrası rapora ekleniyor anne toplamda 16 hafta izin kullanıyor ve bunun parasının tamamını alıyor.yanlız doğum sonrası en fazla 13 hafta rapor parasını alıyor oda herşey normal ve yolunda giderse.
mesela anne 32.haftadan 36.haftaya kadar çalıştı izne ayrıldı bir iki gün içinde fenalaştı yada bi problem oldu acil doğuma ameliyata aldılar vs. bu kullanamadığı süreleri doğum sonrasına aktarıyorlar.

Merhaba arkadaslar,

Ben 27 ekim 2012 tarıhinde doğum yaptım fakat işyeri doğum parası , analık hakkından bahsetmediği için bu konudan bilgim yoktu. Gecenlerde bir yazı okuyunca araştırdım ve dogum yaptıgım hastaneye gittim geriye donuk dogum oncesı rapor duzenlettırdım. dogum sonrası ıcınde ısgorememezlık raporumu aldım. işyeri muhasebecimize gidip verilen tarihlerde izinli olarak göstermesini söyledim. sgk ya bu sekılde gösterildi ve ardından sgkya gıttım , kızımın kendımın kimliği ve dogum belgesini verdim. Param işlemin ertesi günü onaylandı gorundu fakat henuz yatmadı , sanırım ayın 8i ıle 14ü arasında yatıyormuş. Basvuru yapmadıysanız dogum sonrası 5 yıla kadar hakkınız var , aklınızda bulunsun.

Ben henüz yeni aldım doğum parasını... Bütün aşamalarını anlatayım... Öncelikle doğumdan 8 hafta önce kadın doğum doktorumuzdan iş görememezlik raporu alıyorsunuz... O raporu hastanenin rapor bölümüne götürüyorsunuz... Rapor çalıştığınız şirketin muhasebecisine ve bağlı bulunduğunuz ilçe sgk ya mail yoluyla otomatik bir şekilde ulaşıyor... Bu noktada şirketinizin muhasebecisiyle rapor bölümünden çıktıktan sonra haberleşin... Sonra doğum yapıyorsunuz.. Doğum belgenizi de en geç 1 hafta içinde muhasebecinize faxslayın... Doğumdan sonra hastaneden çıkarken 8 hafta iş görememezlik raporu daha alıyorsunuz... O raporda yine online olarak muhasebeciye ve sgk ya düşüyor... Bunu da yine muhasebecinizle iletişim kurun çünkü bazen aksaklıklar olabiliyor... Doğum iznîniz bittikten sonra sgk ya gidin... Doğum belgenizi, doğum sonrası 8 haftalık raporunuzu ve nüfus cüzdanınızı vererek rapor bölümünden parayı alacağınız günü öğrenin... Ortalama 10 gün sürüyor.. 10 gün sonra ziraat bankasından alıyorsunuz.. Gidip kimliğinizle çekiyorsunuz... Doğum parasını almak için hamilelikten önceki 4 ay (120 gün) aralıksız sigortalı olmanız yeterli... Sigorta'da gösterilen maaşınızın günlük ücretinizin 3/2 sini alıyorsunuz... Örneğin günlüğünüz 45 tl ye geliyorsa, 45x3/2=30 tl alıyorsunuz.. 30 tl x raporlu olduğunuz gün sayısı kadar doğum parası alıyorsunuz... Artı annelik ve süt parası var... Benim maaşım Sigorta'da 4.200 tl... Maaş olarak 14.636 tl, annelik ve süt için de , 95tl + 966 tl toplamda 15.697 tl aldım... Yani 3 ayrı para alıyorsunuz.. Maaş aldığınız aylığa göre değişiyor 95 tl süt, 966 tl de annelik parası alıyorsunuz...

süt parsını ve annelik parasını sigortasız olanlarda alabiliyor mu
çünkü ben rapor almıcam 32.haftadan önce işyerinden ayrılıcam evlilik dolayısıyla kıdem tazminatımı alarak
rapor parasından yararlanamıcam yani ama bu dediklerinizden yararlanabiliyor muyum acaba?
süt parası ve annelik ödeneğinden?

Cok merak ettim alakası yok ama ne is yapiyosun? Maasin bayaa iyi de

Bu doğum parası olayını ilk defa duyuyorum şaşırdım doğrusu. Ben öğretmenim ne yani bende mi doğum yapınca para alicam :)) ve ne kadar alicam

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Ben henüz yeni aldım doğum parasını... Bütün aşamalarını anlatayım... Öncelikle doğumdan 8 hafta önce kadın doğum doktorumuzdan iş görememezlik raporu alıyorsunuz... O raporu hastanenin rapor bölümüne götürüyorsunuz... Rapor çalıştığınız şirketin muhasebecisine ve bağlı bulunduğunuz ilçe sgk ya mail yoluyla otomatik bir şekilde ulaşıyor... Bu noktada şirketinizin muhasebecisiyle rapor bölümünden çıktıktan sonra haberleşin... Sonra doğum yapıyorsunuz.. Doğum belgenizi de en geç 1 hafta içinde muhasebecinize faxslayın... Doğumdan sonra hastaneden çıkarken 8 hafta iş görememezlik raporu daha alıyorsunuz... O raporda yine online olarak muhasebeciye ve sgk ya düşüyor... Bunu da yine muhasebecinizle iletişim kurun çünkü bazen aksaklıklar olabiliyor... Doğum iznîniz bittikten sonra sgk ya gidin... Doğum belgenizi, doğum sonrası 8 haftalık raporunuzu ve nüfus cüzdanınızı vererek rapor bölümünden parayı alacağınız günü öğrenin... Ortalama 10 gün sürüyor.. 10 gün sonra ziraat bankasından alıyorsunuz.. Gidip kimliğinizle çekiyorsunuz... Doğum parasını almak için hamilelikten önceki 4 ay (120 gün) aralıksız sigortalı olmanız yeterli... Sigorta'da gösterilen maaşınızın günlük ücretinizin 3/2 sini alıyorsunuz... Örneğin günlüğünüz 45 tl ye geliyorsa, 45x3/2=30 tl alıyorsunuz.. 30 tl x raporlu olduğunuz gün sayısı kadar doğum parası alıyorsunuz... Artı annelik ve süt parası var... Benim maaşım Sigorta'da 4.200 tl... Maaş olarak 14.636 tl, annelik ve süt için de , 95tl + 966 tl toplamda 15.697 tl aldım... Yani 3 ayrı para alıyorsunuz.. Maaş aldığınız aylığa göre değişiyor 95 tl süt, 966 tl de annelik parası alıyorsunuz...

çok güzel açıklamışsınız sağ olun ...

Sadece calisanlar icin mi var dogum parasi? Ev hanimimiyim fakat kenfim disardan bagkur oduyorum bilgisi olan var mi? Sut parasida mi calisanlar icin?

doğum raporu parası almak için yapmamız gerekenler;
37.haftaya kadar çalışabilir raporu alabiliyoruz.Daha sonrasında çalışamaz raporu alıyoruz ve doğuma kadar bekliyoruz.Doğum yaptıktan sonra Doğum raporu talebinde bulunmamız gerekiyor hastaneden yoksa bide onla uğraşmayın.Doğum sonrası raporu aldıktan sonra rapor bitim tarihinden birkaç gün sonra sgk gidip başvuruyu yapıyorsunuz onlar ziraat bankasına ödemeyi yapıyorlar bikaç hafta içerisinde.Süt parası sabit ama analık parası ssk'ya bildirilen ücrete göre değişiklik gösteriyor.
Doğum parası(analık Parası) alabilmek için dikkat edilenler;
son 3 ay içinde ssk priminizin olması eğer son 3 ayda yoksa son 1 yıl içinde ssk priminize bakılıyor.
1 yıl içinde 3 ay ssk priminiz varsa doğum parası almanızda sıkıntı olmuyor.Prim ne kadar yüksek olursa analık parası da o kadar yüksek oluyor.

ALLAH hepimizin bebeğini analı babalı sağlıklı büyütsün...

merhabalarr.
ben 1 ay önce işten ayrıldım şuan çalışmıorum onun öncesinde primlerimde falan
hiç eksik yok acaba doğum parası alma hakkım varmı hala yoksa çalışıyor olmam mı gerekio
bilgin varsa sölermisin.

ben 2 hafta sonra ayrılcam izne yatan maaşım 1010tl hesabıma bundan mı hesaplayacam acaba ne kadar alacagımı

mrblar benim sorum su ben 2 haziran 2014 de son 3 haftaya kadar calisabilir raporu aldim ve 14 temmuzdada dogum iznine ayrildim ve 4 agostos 2014 de dogum yaptim benim dogum iznim 5 kasim 2014 de bitti ama benim sgk sistemde haziranda aldigim calosabilir raporum gozukuyor dogum sonrasi raporumda gozukuyor ancak dogum oncesi giris raporum gozukmuyor ben bu yuzde. dogum parami alamiyorum is yerime bildirdim ancak haftalardir beni oyaliyorlar halledecez diye bana bir aciklama yaparmisiniz ne yapmaliyim sasirdim bende

X