2013 Doğum parası alan, alacak olanlar, almak isteyenler. Tek Başlık.

Papatyam1139

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Ekim 2012
10
0
2013 yılında doğum parası alan veya almaya çalışan veya alacak olan anne adaylarından ricamız aldıkları veya alacakları olan doğum parası tutarlarını burda yazarak bir fikir sahibi olmak. Bu sayedede birçok arkadaşımız olayı daha iyi anlamış olacak..
Asgari ücretle çalışan birisi 980Tl brüt ücret alıyor. ve doğum parası 1350 Tl diyorlar bu doğrumudur. veya sizin önerebileceğiniz, yapmamız gereken şeyler nelerdir.. cvp veren arkadaşlara şimdiden tşk ederim.

Edit: Doğum parası almak için gereken şartlar ve hesaplamasını yazıyorum, bakarak ayarlama yapınız :
Doğum parası almak için rapordan önceki 1 yılda 90 gün prim ödemiş olmanız gerekir.hesaplama formunda rapordan önceki son 12 aydaki bilgiler istenilmektedir .örneğin 10 ağustos da rapor aldıysanız son 3 ay mayıs haziran temmuz olacaktır.rapor alınan aydaki ödemeler dikkate alınmaz .Son üç ayda çalışma yoksa geriye doğru gidilerek diğer aylara bakılır. Son 3 aydaki toplam ödemeleri ve toplam gün sayısını yazacaksınız .Örneğin 3 aydaki geliriniz 2000 2000 2000 ve çalışma gün sayınız 25 25 25 ise Brüt ücrete 6000 gün sayısına 75 yazın Doğumdan önce 8 hafta (çoğul halde en fazla 2 hafta daha ) doğum sonrası 8 hafta daha rapor alınabilir.Bu günlerden sonraki alınacak raporlar hastalık raporu olarak değerlendirilir.prim ikramiye geliri varsa onuda girin burada bu gelirlerin %50 si esas alınır. Ayakta tedavilerde 2/3 yatarak tedavilerde 2/3 gelir alırsınız.
Hesaplama Tablosu için burayı tıklayınız: http://www.calismadunyasi.com/dogum-parasi-ne-kadar-alirim.html

Son düzenleme:
asgeri ücretli birisi doğum bittikten 2 ay sonra ziraat bankasından en az 2500 tl alır süt parasıda içine dahil edilir hepsi 2500 tl alınır

ama doğum yaptıktan sonra bizzat annenin kendisi gidip raporların aslını bağlı olduğu ssk ya vermelidir yoksa daha çok beklenir

asgeri ücretli birisi doğum bittikten 2 ay sonra ziraat bankasından en az 2500 tl alır süt parasıda içine dahil edilir hepsi 2500 tl alınır

ama doğum yaptıktan sonra bizzat annenin kendisi gidip raporların aslını bağlı olduğu ssk ya vermelidir yoksa daha çok beklenir

merhaba arkadaşım rapordan kasıt hastane raporumu nedir ?

evet ben de bu konuyu merak ediyorum..
aydınlatan biri olursa sevinirim...
öncelikle doğum parasını alabilmek için kaç ay sigortamızın olması gerekiyo. ben sigortalı işe 5 ay önce başladığım için ne zaman hak kazanabilirim... doğumum ekimde nasipse..
açıkçası hamilelikte ve sonrasında ki haklarımı hiç bilmiyorum...

Bildigim kadariyla dogumdan 8hafta öncesi ve 8 hAfta sonrasi sigortanin yatmasi gerekiyor. Calistiginiz kurumun muhasebecisine sorun bence

şurası kesinleşti, 2013 asgari ücretle çalışan birisi 2500 Tl doğum parası alıyor imiş...
Fakat bu para alınırken sorun yaşan oldumu, karşılaşılan sorunlar nelerdir, tecrübelileri bekliyoruz...

şurası kesinleşti, 2013 asgari ücretle çalışan birisi 2500 tl doğum parası alıyor imiş...
Fakat bu para alınırken sorun yaşan oldumu, karşılaşılan sorunlar nelerdir, tecrübelileri bekliyoruz...

şimdi ben asgari ücretle çalışıyorum ne kadar doğum parası alcam ki

araştırdığım kadarı ile raporu hastaneden alıyoruz doğumdan sonra sgk ya götürüyoruz yanlız parayı hemen alamıyoruz rapor bittikten sonra alınıyor aldığımız ücretin brüt tutarının 3/2 sini alabiliyoruz, süt parası da içerisinde dahil olmuş oluyor.

doğum parasını alabilmek için ssk ya ve iş yerinize vermeniz gereken evraklar var. mesela32. hafta raporu, doğum raporu gibi. bunların çoğunu işyerinizn halletmesi gerekiyor zaten. tabi siz evrakları götürdükten sonra.benm doğum iznim nisan 24te bitecek, izin bitmedenbir hafta önce arayıp haber vermemi söyledi muhasebeci ona göre işlemler var galiba yapması gereken.bu süre zarfında sigorta da yatmıyor malesef:KK43:

merhabalar ben birşey sormak istiyorum eşim devlet memuru polis şun boşanmak üzereyiz 1,5yaşında oğlum var annemin yanında kalıyorum ve çalışmıyorum oğlumun velayeti bende olucak daha nafakam bile yeni bağlandı baba çocuğunu 1senedir görmedi ve hiçte umrunda değil emekli sandığına bağlı sosyal güvencesi çocuk yardımını büyük ihtimal alıyordur benim merak ettiğim ben emekli sandığına dilekçe versem çocuk yardımına ben alabilirmiyim lütfen yardım edin bir akıl verin...

şimdi ben asgari ücretle çalışıyorum ne kadar doğum parası alcam ki

devletten para alman için sgk anlaşlı bir hastanede doğum yapmak gerekiyor yoksa para alamsınız .
askeri ücretin brüttunden hesaplanır 978,60 tl den 16 hafta izin hakkı olduğu için yaklaşık 2411 tl alacaksın ay sayısına çarpılır ben 30 gun dedim ay 31 çeker 28 çeker bilemem ortama rakam budur

merhabalar ben birşey sormak istiyorum eşim devlet memuru polis şun boşanmak üzereyiz 1,5yaşında oğlum var annemin yanında kalıyorum ve çalışmıyorum oğlumun velayeti bende olucak daha nafakam bile yeni bağlandı baba çocuğunu 1senedir görmedi ve hiçte umrunda değil emekli sandığına bağlı sosyal güvencesi çocuk yardımını büyük ihtimal alıyordur benim merak ettiğim ben emekli sandığına dilekçe versem çocuk yardımına ben alabilirmiyim lütfen yardım edin bir akıl verin...

Canım alamazsın babanın güvencesi altında olduğu için para babaya yatar zaten 30 tl civarı bişey.Nafaka ne akdar bağlandı.

devletten para alman için sgk anlaşlı bir hastanede doğum yapmak gerekiyor yoksa para alamsınız .
askeri ücretin brüttunden hesaplanır 978,60 tl den 16 hafta izin hakkı olduğu için yaklaşık 2411 tl alacaksın ay sayısına çarpılır ben 30 gun dedim ay 31 çeker 28 çeker bilemem ortama rakam budur

Canım dediklerine katılmakla birlikte birkaç hususu şöyle düzeltmek isterim.Doğum yapılan hastane ile bu ödeme arasında bir yok.Sanırım yanlış bir anlama var.Çünkü Devletten para almak için SGK anlaşmalı bir hastanede doğum yapmak şartı yoktur.Zira bu para kişinin hamile olması ve doğum yapması nedeniyle raporlu olduğu sürelere ilişkin verilen paradır.Bu ödemenin adı aslında İŞGÖREMEZLİK ÖDENEĞİDİR.Nasıl ki bacağı kırılıp da rapor alan birisi çalışamadığı günlerin karşılığını(daha doğrusu belli bir oranını)SGK dan alıyorsa burda da durum aynıdır.Normal şartlarda doğumdan önce 8 hafta(56 gün) doğumdan sonra da yine 8 haftadır.(56 gün)Kişinin almakta olduğu günlük ücretinin 2/3 si çalışamadığı dolaysıyla raporlu olduğu gün sayısı ile çarpılarak işgöremezlik ödeneği hesaplanır.Sezeryan doğumlarda bebek erken alındığı için normal doğum yapanlardan daha az olabilir.Bir defaya mahsus verilen süt parası [emzirme)vardır.Bu da 2013 yılı için 95 TL.dir.Ben sezeryanla doğum yaptığım için doğumdan önce 43 doğumdan sonra 56 gün olmak üzere 99 gün raporlu sayıldım.95 TL ile birlikte 2245 TL. aldım.

Merhaba arkadaşlar;
Şuan 28 haftalık hamileyim.Eylül 2012 den Şubat 2013 e kadar 90 günden fazla sigorta primim var fakat şubatta işten ayrıldım ve şuan çalışmıyorum.Bu hafta bir işe girsem, sigortam başlasa 32. haftada iş görmezlik raporu aldığım taktirde doğum parası alabilirmiyim? Rapordan sonra sigortalılık durumum ne kadar devam etmesi gerekiyor? Bilgisi olan varmı ?

evet ben de bu konuyu merak ediyorum..
aydınlatan biri olursa sevinirim...
öncelikle doğum parasını alabilmek için kaç ay sigortamızın olması gerekiyo. ben sigortalı işe 5 ay önce başladığım için ne zaman hak kazanabilirim... doğumum ekimde nasipse..
açıkçası hamilelikte ve sonrasında ki haklarımı hiç bilmiyorum...

Devlet dairesinde veya özel sektörde çalıp doğum yapan kadının doğum parası alması için aranan şart doğumdan önce bir sene içerisinde 120 gün çalışmış olması gerekmektedir.Bu isteği tutanların doğumdan sonra vizite kağıdı ve doğum raporunu alarak Sosyal Güvenlik Kurumuna baş vurması gerekmektedir. Bu şekilde Doğum parasını alabilirler.

merak ettiğim birşey, ben 1 mayıs 2013 te işe başladım.2 aylık hamileyim.2 ay sonra yani ağustos gibi işten ayrılsam doğum parası alamıyormuyum..?

Bulser yazında açıklama yapmışşın hastane ile ödeneğin arasında bi bağlantı yok diye ama ben 2 aydır uğraşıyorum sgk bana ödeme yapmıyor nedeni özel hastanede özel dr tarafından doğum yaptırıldığı için bizim o drla anlaşmamız yok diyip raporumu sisteme girmiyorlar gitmediğim yer başvurmadığım kişi kalmadı en sonunda il valiliğine ve bakanlığa şikayet dilekçesi yazıp oralar kadar gidip hakkımı çocuğumun rızkını alacağım.Sonuçta iş görememezlik raporu bu evde doğum yapsaydım ne olacaktı

Merhaba arkadaşlar,

33gun önce doğum yaptım ve dün doğum rapounu vermek için sgk'ya gittim.maalesef doğum rporunu vermek içn doğumdan sonra 56gun gecmesi gerekiyormuş...gitmeden önce belki gunlerce arastırdım ama bu konuyu sgk'nın sitesi dahil hiç bir yerde detaylı acıklamasını bulamadımi işin garibi ne muhasebiler biliyor tam anlamıyla nede daha önce söz konusu paayı alanlar detaylı yazıyor.. Ben işin bi ucundan basladım parayı alana kadarda elimden geldiğince detyları en ince ayrıntısına kdar paylasacagım sizlerle birde sgk ya gitmek için mutlaka sabah çok erken gidin uzunca bi süre bklemek zorunda kalabilirinz yoksa...

gerekli evraklarda;
Doğum raporu (aslı olması gerekiyormuş)
İş görememezlik yani izninizin başlaığı gunu gösteren hasaneden aldığınız belge
Bebeğinizin ve annenin kimlk fotokopisi

Birde bir defaya mahsus olan süt parasını (95 tl) almk için cocuk kimin üstüne kayıtlısa baba veya anne ona veriliyrmuş.

Şimdilik bildiklerim ve en taze bilgilerim bunlar dediğim gibi gelişmeleri mutlaka yazacagım sorusu olan arkadaslarada sabırla cevap vermeye hazırım ...

Merhaba arkadaşlar,

33gun önce doğum yaptım ve dün doğum rapounu vermek için sgk'ya gittim.maalesef doğum rporunu vermek içn doğumdan sonra 56gun gecmesi gerekiyormuş...gitmeden önce belki gunlerce arastırdım ama bu konuyu sgk'nın sitesi dahil hiç bir yerde detaylı acıklamasını bulamadımi işin garibi ne muhasebiler biliyor tam anlamıyla nede daha önce söz konusu paayı alanlar detaylı yazıyor.. Ben işin bi ucundan basladım parayı alana kadarda elimden geldiğince detyları en ince ayrıntısına kdar paylasacagım sizlerle birde sgk ya gitmek için mutlaka sabah çok erken gidin uzunca bi süre bklemek zorunda kalabilirinz yoksa...

gerekli evraklarda;
Doğum raporu (aslı olması gerekiyormuş)
İş görememezlik yani izninizin başlaığı gunu gösteren hasaneden aldığınız belge
Bebeğinizin ve annenin kimlk fotokopisi

Birde bir defaya mahsus olan süt parasını (95 tl) almk için cocuk kimin üstüne kayıtlısa baba veya anne ona veriliyrmuş.

Şimdilik bildiklerim ve en taze bilgilerim bunlar dediğim gibi gelişmeleri mutlaka yazacagım sorusu olan arkadaslarada sabırla cevap vermeye hazırım ...

Bende 33 gun once dogum yaptim. Yarin sgk ya gitmeyi dusunuyordum. Internette ne zaman basvuru yapilacagi ile ilgili hicbir bilgiye ulasamadim. Yazdiklariniz cok faydali oldu cok tesekkurler. Gec kalmaktan korkmustum ama aslinda erkenmis.

X