Mutfağımda Bugün Ne Pişti ? Resimli / Tarifli

geçen haftaki operasyon sürecimden dolayı annemm yanımdaydı hep o yapmıştı yemeği sarmalar börekler vs... ama tükendiii bittti :)
bugun ufaktan bir şey yapmamm gerekliii ve işin garip yanı canımmm yeşil mercimek pişirmek istiyorrrrr,birde tavuk göğüs haşlayıp pilav yapam diyorummm:) :KK66: herkese afiyet olsunnn

Geçmiş olsun Gökçecim, operasyon?? :44:

Bugün işten geç geldim yumurta kırdık yedik
:KK1:

MUZLU KEK

3 yumurta
1,5 bardak şeker
2 adet muz
1 paket kabartma tozu
3 kaşık ertilip ılıtılmış tereyağ
Aldığı kadar un

wADu9.jpg

bende üstüste yemek yapmazsam kendimi kötü hissediyorum. helede evde çocuk varken işi vicdan azabı haline bile getirebiliyorum.
afiyet şeker olsun :))

ben patatesi,n yanına hamur çorbası (annem yapardı ben ilk kez denedim) pilav yaptım bir de muzlu tatlı...

hamur çorbası:
içine tuz ve az zeytinyağı kattığın suyu kaynatıyorsun
sonra, iki kaşık unla az suyu bir yerde hamur yapyorsun su kaynayınca suyun içine ufalıyorsun
hamur kokusu gelmeyinceye kadar pişiriyorsun
bol nane koyuyorsun altını kapatıyorsun
çorba ılınınca içine üç kaşık yoğurtu iyice çırpıp ekliyorsun
ben bu çorbayı çok severim evde bir şey olmsa da pişirilebilir.

Bugün izinliydim günüm evime ve kendime bakım yapmakla geçti :KK53:
Bu akşam balık var, yarın akşamın yemeğini de yaptım islim kebabı :21:

biz bu akşam oğlumla baş başa yedik yemeğimizi, haliyle onun hoşuna giden şeyler vardı masada: sebze çorbası ve şinitzel.
sonra da elmamızı yedik:))
yarına da ıspanak yapmayı düşünüyorum oğlum tam bir ıspanak delisi...

Portakallı kereviz.Soğanlar,kereviz,patates ve havuç halka halka doğrayıp kat kat diziliyor altta soğanlar olacak şekilde.Yapraklarından da biraz koyuluyor.Tuz ve yarım su bardağı zeytinyağı katılıyor.Üç portakal ve iki mandalinanın suyu sıkılıp yemeğe ekleniyor.Yirmi,yirmibeş dakika pişiriliyor.

JYFK.jpg

Son düzenleme:
slm kızlar, epeydir resim eklemiyordum, yaparken birden aklıma geldi koyayım dedim...
beze'yi bilirsiniz, hazır satılır...ben çok severim...sürekli alırım çarşıya çıktıkça...:KK1:
sonra öğrendim ki evde de yapılabiliyormuş, hemen deneyim dedim, ilk kez denedim ve süper oldu gerçekten artık hazır almam asla..:KK14:
evde yaparım inşallah bundan sonra...
öyle kolay ve çabuk ki, tarifini okuyunca yapmak isteyeceksiniz...

malzemeler..

3 yumurtanın beyazı
3 çay bardağı şeker
1 paket vanilya hepsi bu kadar...:KK1:
minnacık tuz ( çay kaşığının ucuyla, fazla kaçırmayın)

yumurtanın beyazlarını bir tencereye alın, şekeri ve vanilyayı tuzuda ekleyin, 5-6 dakika mikserin önce yavaş sonra hızlı devrinde çırpın...krema kıvamını alınca ocağınızın en küçük yerinin en kısık kısmına alın tencereyi, biryandan da yüksek devirde çırpmaya devam edin...5 dakka daha çırpın..nekadar çok çırpılırsa okadar güzel olur...
sonra mikseri kapatın, eğer kremanız mikserin ucundan damlamıyorsa olmuş demektir...
fırın tepsinize yağlı kağıt, veya folyo serin...
krem şanti sıkıcıyla pasta süsler gibi topak topak şekiller vererek dizin..
150 derecelik fırına koyun, üzeri kızarmayacak....
piştiğine karar verdiğinizde fırını kapatın, fakat tepsiyi çıkarmayın...kendiliğinden içinde soğuyacak...
sonra servis edin...

$2013-11-06 20.46.20.jpg $2013-11-06 20.45.28.jpg

Portakallı kereviz.Soğanlar,kereviz,patates ve havuç halka halka doğrayıp kat kat diziliyor altta soğanlar olacak şekilde.Yapraklarından da biraz koyuluyor.Tuz ve yarım su bardağı zeytinyağı katılıyor.Üç portakal ve iki mandalinanın suyu sıkılıp yemeğe ekleniyor.Yirmi,yirmibeş dakika pişiriliyor.

JYFK.jpg

Bunlar da etli yaprak dolması ve büsküvili ve çikolatalı tavuk göğsü.Aceleden tencerede ve tepside çekmek zorunda kaldım.:KK36:

rb7w2.jpg

5B9SV.jpg
cnm eline sağlık güzel görünüyor
ben de kerevizi tavuk etiyle yapıyorum eşim pek karışık sebze yemiyor

slm kızlar, epeydir resim eklemiyordum, yaparken birden aklıma geldi koyayım dedim...
beze'yi bilirsiniz, hazır satılır...ben çok severim...sürekli alırım çarşıya çıktıkça...:KK1:
sonra öğrendim ki evde de yapılabiliyormuş, hemen deneyim dedim, ilk kez denedim ve süper oldu gerçekten artık hazır almam asla..:KK14:
evde yaparım inşallah bundan sonra...
öyle kolay ve çabuk ki, tarifini okuyunca yapmak isteyeceksiniz...

malzemeler..

3 yumurtanın beyazı
3 çay bardağı şeker
1 paket vanilya hepsi bu kadar...:KK1:
minnacık tuz ( çay kaşığının ucuyla, fazla kaçırmayın)

yumurtanın beyazlarını bir tencereye alın, şekeri ve vanilyayı tuzuda ekleyin, 5-6 dakika mikserin önce yavaş sonra hızlı devrinde çırpın...krema kıvamını alınca ocağınızın en küçük yerinin en kısık kısmına alın tencereyi, biryandan da yüksek devirde çırpmaya devam edin...5 dakka daha çırpın..nekadar çok çırpılırsa okadar güzel olur...
sonra mikseri kapatın, eğer kremanız mikserin ucundan damlamıyorsa olmuş demektir...
fırın tepsinize yağlı kağıt, veya folyo serin...
krem şanti sıkıcıyla pasta süsler gibi topak topak şekiller vererek dizin..
150 derecelik fırına koyun, üzeri kızarmayacak....
piştiğine karar verdiğinizde fırını kapatın, fakat tepsiyi çıkarmayın...kendiliğinden içinde soğuyacak...
sonra servis edin...

Eki Görüntüle 852354 Eki Görüntüle 852353

bayılırım bezeye eskiden ben de yapardım

kızlar bugün ben ıspanak yaptım dün yapamadım çok yorgundum köfte pilavla geçiştirdim

Selamlar mutfağın güzelleri :KK3:

Çok çok ihmal ettim bu başlığı biliyorum bu ara :KK17:

En kısa zamanda geçmişe dönüp , tüm tarifleri ekleyeceğim ilk sayfaya .

Dün bizim evde mantı ve çiğ köfte partisi vardı , tabii tüm gece soda içmekle geçti :KK52:

$20131109_164809.jpg $20131109_163538.jpg

Bir de adracığıma söz verdiğim gün vardı , bugün ne pişirirsem pişireyeim mutlaka ekleyeceğim demiştim topiğe ama remi çektiğim halde unutmuşum koymayı , geçen günden kalma ; patates püreli et sote ...

$20131104_175243.jpg

Eki Görüntüle 855637 Eki Görüntüle 855638

Bir de adracığıma söz verdiğim gün vardı , bugün ne pişirirsem pişireyeim mutlaka ekleyeceğim demiştim topiğe ama remi çektiğim halde unutmuşum koymayı , geçen günden kalma ; patates püreli et sote ...

Eki Görüntüle 855639

Üff en sevdiğim yemeklerden bir tanesi mantıdır.:KK56:Nefis görünüyor.Çiğ köfteyi bir kere yapmışlığım vardır.Biraz uğraş istiyor:)

Sözünü tuttun:)Dün aklıma geldi.Bak Aus yemek ekleyecekti unuttu diye:)Püreli etin de çok güzel görünüyor.Eline sağlık canım.:KK16:

Son düzenleme:

Dün bizim evde mantı ve çiğ köfte partisi vardı , tabii tüm gece soda içmekle geçti :KK52:

Eki Görüntüle 855639

mmm hepsi enfes görünüyor eline sağlık cnm
topik bu sıralar çok sessiz.
ben de mantı istiyorum ama eşim sebze yap diyor bu akşam bakalım ne yapıcam aslında evde karnabahar var ama yapsm da yemeyecek biliyorum uğraşıp yapsam mı ki
Tavuk etiyle de yapıyoruz.Çok güzel oluyor bol limonlu.:KK56:

evet cnm ben de severim
ben kvaldemden öğrenmiştim enginarla kereviz yapmayı biz bilmezdik yoksa

mmm hepsi enfes görünüyor eline sağlık cnm
topik bu sıralar çok sessiz.
ben de mantı istiyorum ama eşim sebze yap diyor bu akşam bakalım ne yapıcam aslında evde karnabahar var ama yapsm da yemeyecek biliyorum uğraşıp yapsam mı ki

evet cnm ben de severim
ben kvaldemden öğrenmiştim enginarla kereviz yapmayı biz bilmezdik yoksa
Ben hiç enginar yemedim.Bizim burada pek olmaz.Yiyen olduğunu da sanmıyorum.:KK1:

Karnıbaharı haşla.Üstüne garnitür,üstüne kıyma,onun üstüne de beşamel sos yap.Üstüne de kaşar.Biz de deneyeceğiz bunu.Bakalım nasıl olacak.Güzel oluyormuş gerçi.

KOLAY KREM ŞANTİLİ KURABİYE

arkadaşlar gerçekten çok pratik ve içinde malzemede yok denecek kadar az:)

sıcakken dagılıyor ılınınca pudra şekerine bulayın!!!!!

bir poşet krem şanti(bir kutudan iki tane çıkıyor ya onun bir poşeti sadece)
1 su bardagı sıvı yağ
3 bardak un
üzeri için pudra şekeri

1 poşet krem şanti 1bardak yağ ile çırpılır
daha sonra içine 3 bardak un eklenir
175-200 derece fırnda 20 dakika pişirilir(üzeri çatlayınca pişmiş oluyor zaten
sıcakken sakın ellemeyin hemen dagılır ılınınca pudra şekerine bulanır
servise hazıııııııııııııııır
kızlar tadı koskanın un kurabiyelerine benziyor agızda dagılıyor
süper bir tat...
Eki Görüntüle 809795
tarif için çok teşekkür ediyorum dün resmen kurtarıcı oldu benim için yapımı gerçekten kolay çokta çabuk pişiyor ben ek olarak 2 kaşık pudra şekeri ekledim biraz tatlı severimde :)

Eki Görüntüle 855639
Herkesler merhabalar :KK3: :KK3: :KK12: Güzel yemek yapmalar :KK9: Ahanda buldum seni burda aus :KK53: :KK53: yemeklerin nefis görünüyor özellikle patatesli püreli soten süper süper görünüyor bu yemeğe bayılıyorum zaten :KK56: esasında patatesin her haline bayılıyorum :KK9: ama ama hani pasta dün yapar linke koyarım demiştin gözüm aradı ama yook :KK15: artık bu topikine bende gelirim nerde yemek orda ben :KK39: :KK39:

Herkesler merhabalar :KK3: :KK3: :KK12: Güzel yemek yapmalar :KK9: Ahanda buldum seni burda aus :KK53: :KK53: yemeklerin nefis görünüyor özellikle patatesli püreli soten süper süper görünüyor bu yemeğe bayılıyorum zaten :KK56: esasında patatesin her haline bayılıyorum :KK9: ama ama hani pasta dün yapar linke koyarım demiştin gözüm aradı ama yook :KK15: artık bu topikine bende gelirim nerde yemek orda ben :KK39: :KK39:

Teşekkür ederim canım benim :KK16:

Ya pastayı alelacele yaptım dün , Yusuf tepemde top oynayan abilerin yanına gidelim diye baskı yapıyordu ama yaptım .

Muzlu çikolata parçalı pastam , daha güzel pastalarım var topikte bu biraz sönük oldu idare ediver :KK34:

$samp56ddcae66caaa9ff.jpg

X