Tatilde Kilo Almamak İçin Neler Yapmalıyız?

fullya

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Nisan 2007
161
1
Nihayet yaz geldi, okullar kapandı. Artık yazın kavurucu sıcağından korunmak, yoğun geçen kış günlerin acısını çıkartmak için sanırım iyi bir tatili hak ettik. Şimdiden tatil planlarınızı ve endişelerinizi duyar gibiyim. Özellikle de “kışın büyük bir özveri ile verdiğimiz kiloları, tatil köylerinde bir çırpıda nasıl geri almadan keyifli bir tatil yapacağız?” sorusunu. ışte size keyifli tatil yaparken kilo almamanızı sağlayacak birkaç küçük öneri:

Eğer tatilinizi henüz planlamadıysanız önerim “her şey dahil” programları tercih etmemeniz. Çünkü günün her saatinde sunulan yemek ziyafetinde iradeli olmak çok zor.

Özellikle canınız abur cubur çektiğinde lütfen kış aylarında rejim yaparken ne güçlüklerle verdiğiniz kiloları düşünün. Unutmayın kilo verirken gram gram nasıl da hesap yaptık.

Sabah uyandınız, ilk önerim hemen bir-iki bardak su için. Eğer mümkünse kahvaltıdan önce kısa bir (10-15 dakikalık) yürüyüş yapın.

Kahvaltınıza başlamadan önce bir porsiyon meyve yiyin. Örneğin bir dilim karpuz, 3-4 adet erik veya 1 elma gibi.

Mümkün olduğunca tek tabak kullanın ve tabağınızı çok doldurmayın. Tercihinizi ağırlıklı olarak peynir, domates, salatalık, kepekli ekmek, reçel, zeytin ve haşlanmış yumurta yönünde kullanın.

Kızartmalardan uzak durun.

Öğle yemeğinden önce mutlaka bir adet meyve, 1 kase yoğurt, 1 top dondurma veya Eti Form ürünlerinden 150 kaloriye denk gelecek bir ara atıştırma yapın.

Öğle yemeğinize bir kase çorba ile başlamanızı öneririm. Çabuk doymanızı sağlayacak bir kase cacık veya hoşaf da tercih edebilirsiniz.

Öğle yemeğinde önerim ızgara et, tavuk, balık tüketmeniz. Yanında yine bol yeşillikli salata.

Eğer tatlılara yenik düşeceksiniz önerim, öğlen 1 kase sütlü tatlı yönünde tercih yapmanız. 2-3 top dondurma, 1 kase sütlaç veya 1 kase kazandibi seçeneklerinden birini tüketebilirsiniz. Öğlen tatlı yediyseniz, akşama mutlaka meyve yemelisiniz.

Öğle ile akşam yemeği arasında da sabah olduğu gibi düşük kalorili bir yiyecek atıştırabilirsiniz.

Eğer bulunduğunuz tatil köyünde öğleden sonra pide, lahmacun, kurabiye gibi ikramlar varsa, çok yağlı olmayanı tercih edin. Ancak bu durumda da unutmayın ki akşam için önerim sadece zeytinyağlı, salata ve yoğurt olacaktır.

Akşam yemeğinizi mümkün olduğunca hafif tutmaya gayret edin. Yemeklerden önce bol bol su için. Mümkünse yemeğe çorba ile başlayın.

Yemek siparişlerinizin hepsini birden vermeyin. Yemekleriniz bittikçe sipariş verin.

Eğer tercihiniz balık yönünde olursa yemeklerden önce kontrollü olarak meze siparişi verin. Rus salatası, amerikan salatası gibi mayonezli mezelerin çok kalori içerdiğini unutmayın. Önerim yoğurtlu, zeytinyağlı veya ızgara sebze ile hazırlanmış mezelerdir.

Gün içerisinde çok fazla kolalı ve kafeinli içecekler tüketmeyin.

Açlık hissi duyduğunuzda karpuz, kiraz, erik gibi bol su içeren meyveleri tercih edin.

Günde en az 30-35 dakika tempolu yürüyüş yapın.

Özellikle rejimine yazın da devam edecekler yanlarında kendi basküllerini de taşımalıdır. Her gün tartılmanız, kilo almanızı engelleyecektir.

acur muhabiriniz ben:smiley-cool:

Son düzenleyen: Moderatör:
yha çoko güzel yaşmışsın gerçekten çok saol ama olmuyo işte...az buçuk bişeyler yapmaya çalışıorum ynede ama mesela anlatayım.. sabahları evde kahvaltı etmiyorum saat 9 da büroda oluyorumkahvaltıyıda orda yapıyorum.kahvaltım basit bir adet poğaça ve çay... Tabi büroya tempolu olmaya gayret göstererek uürüyerek gidiyorum 30dk. 12 de öğlen yemeği. bu sıcaklarda yemek hiç çekilmio dışarıdan fast food atıştırmak zorunda kalıyorum..Eve yürüyerek aynı şekilde varış ve 7 de akşam yemeği.. artık evde annemin elinden nasıl leziz yemekler çıktıysa onları yiyorum..Tabi büroda gün içinde kola kahve.... off offff

X