Hayıt Otu /Tohumu... Hamile kalma paylaşım alanı?

J

janseray

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi janseray
Hayıtmeyvesi Vitex agnus-castus)

İngl. Chastetree – Alm. Mönchspfeffer

Yöresel adları :Ayıd, Ayıt,Acı ayıt

Drog adı :Agni casti fructus /meyve(tohum)

Tentür :Agnus castus D1

Toplama/kurutma : Rengi iyice koyulaşan tohumlar,ekim-kasım döneminde toplanır ve gölgede kurutulup, hava almayankaplarda saklanır.

Bileşim: Eterli uçucu yağ(Cineol),alkaloit(Viticin), Flavon(Casticin), iridoidglikozitleri(aucubin ve Agnusid).

Etkileri: Cinsel organları güçlendirici, hormondengeleyici (Progesteron), anne sütünü arttırıcı

Kullanım alanları: Hayıt tohumu, hipofiz işlevlerini uyarır ve normalleştirir; bu etkinlikte progesteronişlevinin uyarılması ve normalleştirilmesibaşta gelir. Görünüşe göre bedende birbirinin aksi etkinlikleribaşlatabildiğine göre, hayıtın amphoterik ilaçlarsınıfına girdiği söylenebilir. Örneğin, onun bir afrodizyakolduğuna inanılır, ama anti-afrodizyak olarak da oldukçabaşarılıdır. Durumun gereğine göre etki yapabiliryani.

Hayıt öncelikle, dişicinsel sistemin hormon dengesini düzenleyici olarak kendisinikanıtlamıştır ve bu nedenle, hormon işlevlerindenkaynaklanan, ağrılı adet görme, aşırıkıllanma, ve benzeri düzensizliklerle ilgili rahatsızlıklarakarşı başarıyla kullanılabilir.

Özellikle menopoz dönemi başlangıcındakirahatsız edici belirtilere karşı çok değerli yardımlarsağlayabilir. Doğum kontrol hapına son verildiktensonra da, bedenin doğal dengesini yeniden kurabilmesindeçok yardımcı olur.

Hayıt tohumu, anti-androjenözelliklere sahiptir ve androjen hormonlarının etkisiniazaltabilir. 1988’de Almanya’da yapılan biraraştırmanın sonuçlarına göre, hayıt tohumundaprogesteron etkisi saptanmış. Bu özellik sayesinde, adetkanamalarını düzenleyen hipofiz bezinin işlevietkilenebiliyor. Hayıt ayrıca, doğurganlığıda arttırabiliyor.

Adet dönemiyle ilgili, migrenveya akne gibi rahatsızlıklar da hayıtla tedavi edilebiliyor. Ayrıca,bitki anne sütünün arttırılması için dekullanılabiliyor.

Östrojen ve progesteronhormonlarının yetersizliğine karşı da hayıt yardımcı olabilir.

Kullanım biçimleri: Yarım tatlıkaşığı tohum havanda hafifçe ezilir, orta boy bir subardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır,üstü kapalı olarak 8-10 dakika demlendirildikten sonra süzülür. Günde 2-3bardak taze demlenmiş çay, soğutulmadan öğün aralarındayudumlanır.

Tentür kullanımı: Agnus castus D1, günde 3 kere, 20-25 damla, yarım kahvefincanı ılık suya eklenerek alınır. Yukarıdaanılan tüm rahatsızlıkların tedavisinde, ayrıca depresyonve cinsel iktidarsızlık durumlarındakullanılabilir.

Uyarı: Önerilen dozajlarda bilinen herhangi bir yanetkisi yoktur. Yüksek doz kullanımında, yüzeysel karıncalanmaduygusuna yol açabilir. Gebelik sürecinde kullanılmaması herhaldedoğru olur.

• Konu Sahibi janseray
arkadaslar pco hastasıyım adet düzeni için hayıt otu kullancam. faydaları ve zararları neler . lütfen bu konu benim için cok önemli. bildiklerinizi benimle paylasırsanz sevinirim

• Konu Sahibi janseray
hayıt otunu ben biliyorum bizim buralarda çok olur ama ben onu zehirli bir ot diye biliyodum:sm_confused:

• Konu Sahibi janseray
öle mi ben bilmiyodum. bi kac kişiden duydum ii geliyo die ama sizde bi sorayım dedim. baska kimse bilmiyomu. lütfen yardımmm.

• Konu Sahibi janseray
canım burda aktarlarda satılıyo çok acı birşey adet düzensizliğine ve iltihaplara iyi geliyo ben kullndım yine dr danışmadan kullanma.geçen sene ankarada ben dr gittiğimde adet öncesi sıkntılar için bana peygamber çiçeği çayı önermişti...geçmiş olsun.artık dr larda bu işin bilincindeler

• Konu Sahibi janseray
canım benim de iki aydır kanamam olmuyordu.HAYIT TOHUMU nu yarım tatlı kaşığı ezdim ve üstüne bir bardak kaynar su ekledim birkaç dakika sonra süzerek içtim ikinci içişimden sonra kanamam başladı.

hormon düzenleyici etkisi olduğunu, bu sebeple kullanılabilirliğini gördüm.

GEÇMİŞ OLSUN.

• Konu Sahibi janseray
Bende duydum pcos içinde kullanılıyor diye..Bu kadar etkili olması açıkçası beni korkuttu..Yine ilaç kullanıyoruz, doktora danışmadan almamak lazım...

• Konu Sahibi janseray
kızlar küçük bi şehirde yasıyorum şimdi bursadayım orda bulamam. mutlaka doktoruma danısacam tabi kullanmadan önce. belki faydası olur. birazda olsa rahatlatır. yardımınız için cok cok tesekkürler

• Konu Sahibi janseray
bendede yumurtalık tembelligi var diane 35 adet düzenleyıcı kullanmadan adet olamıyorum tum tahlıllerımı oldum kıstte yok ama olamıyorum civan percemı aslan pencesi kantaron otu da kullandım ama fayda etmedi ne yapsam iyi gelirmi kızlar bi zararı olmasın ben cok dertliyim kısır olcam dıe korkuyorumdaha 23 yasındayım ve yıllardır cekıyorum

arkadaslar pco hastasıyım adet düzeni için hayıt otu kullancam. faydaları ve zararları neler . lütfen bu konu benim için cok önemli. bildiklerinizi benimle paylasırsanz sevinirim

hayıt otu veya tohumu hormonları duzenlıyor ozellıkle sut hormonu yuksek olanlar kullandıgında hormonlarının normale dondugunu okumustum. aktarlardan bulabılırsın canım gecmıs olsuna.sa.sa.s

Hayıt hk. bilgi isteyen arkadaşım,hayıt eskiden cinsel isteği gidermek maksadıyla kullanılıyordu bu sebeble bir diğer adı keşiş otudur. günümüzde idrar söktürücü,mide,barsak gazlarını giderici ve teskin edici olarak bilinmektedir.hayıtın beyindeki sex hormonlarına etki ettiği bilimsel çalışmalarda gösterilmiştir. bu sebeble kadınlarda hormonal sebebli regl sıklığı veya miktar olarak fazlalığı konularında faydalı olabilir regl öncesi gerginlik sivilce vb. şikayetlerde de faydalı olabilir.kullanılışı; 50 gr hayıt tohumu 1lt suda kaynatılır ve günde 2 bardak içilir.

hatıt tohumunu bende içtim adetimi söktü.

:kahve::kahve:adet düzensizliği için 3-4 soğan kabığu 1 litre suda kaynatılıp aç karına içilecek olursa düzenliyormuş.

öncelikle selam hepinize.siteye yeni üye oldum.benim de adet düzensizlği sorunum var.dogum kontrol hapı kullanmak istemediğim için hayıt otu kullanıyorum.daha kullanmaya başlayalı 1 ay olmasına ragmen hemen faydasını gordum.6 aydır kanamam olmuyordu bu ay oldu.bende hiç bir yan etki de yapmadı.

kizlar dogal olan her sey faydali diye bir sey yok biraz daha arastirip kullanin ne olur. kulaktan dolma bilgilerle ne ilac nede ot kullanin..... uzun zaman onceydi ben mersinde oturuyordum. bir soylenti cikti zakkum cicegi kanseri yok ediyor diye hatta bunu bir dr. onayladi... ondan sonrasini sormayin.... mersinde cokca zakkum agaci var her yol kenarinda hatta sus diye parklarda onune gelen kaynatip icince bir suru olum birsurude zehirlenme oldu.... tabi dr. dememisti kaynatip icin diye ilac yapiminda kullanildigindan bahsediyordu aslinda ama 3-5 cahil kafa onune gelene yayainca zakkum cicegi kanseri yeniyor diye sonuc cok agir oldu... ltfn bu durumlara dusmeyelim... ne kadar faydali gorunsede belli bir kullanim sekli ve miktari var her seyin... agri kesiciler cok agrimiz oldugunda hayat kurtarircasina gorev goruyor cogu zaman ama gunde 500mg dan 8 taneyi gectiginizde migde ve cigerleri parcaliyor..... buda benim gorusum dikkate alirsaniz sevinirim sonucta zarari ve yarari kendi vucudunuzda

ben arkadasımdan duydum alternatıf tıpba meraklıyım hayıt tohumunu polıkıstık over hastalıgından dolayı kaynatıp ıçtım çok acıydı soylemek gerekırse yumurta problemınde kullanımı varmıs bılen var mı?

alfi canım ben de aynı durumdayım.evlıyım bebek ıstıyoruz .ama 9 ay oldu hala bısey yok bunun ıçın glukofen kullanıyorum ınsallah yararı olur.nolur kendını strese sokma ben hep strese soktum sımdı dusunmemeye çalısıyorum ılaçlarımı kullanıyorum.

kızlar dogum kontrol hapı kullanmaktan bıktım artık ve hayatım boyunca tedavi etmeksizi kulllanmak zorundayım. elbette doktoruma soracam ama sizinde fikirlerinzi almak istedim tesekkür ederim

hiç tavsiye etmem gaz gibi kokusu var mide bulandırıyor igrenççççççççççççççççç ıy ben 3 gün içtim midem bulandı yawwwwwwww tavsiye etmiyom

X