Transfer sonrasi neler yaptim?

happyhappy

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
4 Temmuz 2007
303
45
Transfer sonrasi neler yaptim
NOT:Transfer sonrasi Dr.um yatmana gerek yok dedigi icin asagida yazdiklarimi yaptim,lutfen Dr. ne derse onu yapin belki aranizda transfer sonrasi yatmasi gerekenler vardir.Ama Dr.nuz gerek yok dedigi halde yatip kendinize eziyet etmeyin diye yaziyorum bunlari.

Bugune kadar bu sitede ve baska sitelerde gezerken hep aradigim sey transfer sonrasi insanlarin neler yaptigi ve neler yapmasi gerektigiydi.Fakat genelde okuduklarimin cogu 12 gun boyunca kipirdamadan yattiklariydi.Bu beni tatmin etmiyordu cunku 12 gun boyunca kipirdamayarak yatip cok kotu bir transfer sonrasi donemi gecirdim.12 gun boyunca yatmak, her kıpırdayisimda acaba birsey oldu mu demek, her ayaga kalkısımda tedirgin olmak hatta her hareketimden birsey bulmak, stresten baska birsey vermedi bu 2 hafta yatma sureci ilk denememde bana.Dr. ilk 3 gun cok onemli yatacaksin ve yemek ayagina gelecek demisti ben de dogal olarak Dr.ma guvendim ve yatarak kendime iskence ettim.2. denemem dondurulmus embriyo transferiydi.Bu sefer Dr. ile stresimi paylasinca aslinda yatmana gerek yok dikkat etsen yeter, biz daha cok hasta kendini suclamasin diye boyle bir oneride bulunuyoruz dedi.Ben bu sefer rahattim ama tabi o ilk psikolojiyi tamamen atamamistim kafamdan ve hareketlerime yine dikkat edip kafamda binbir senaryo kuruyordum.Piril piril embriyolar, yasim genc, cok ileri derece olmayan polikistik over sendromum var ama 2. Denemem de olmadi.Yani bu bana artik sacma gelmeye baslamisti.Ne vakalar vardida oluyordu benim cok az sorunum varken Drlar yuzde 70 sansi olan en iyi hastamizsin dedikleri halde basarisiz sonuclar beni cok germisti.Dr ve o klinige guvenim sarsılmıstı.Ben de internetteki arastirmalarima dayanarak Alman Hastanesine gitmeye karar verdim.
Bu arada Bahceciye gidip konustum gel biz size bebek yapalim dedi.Esimle ekibin kendine guvenine hayran kaldik tabi.
Ogretmen oldugum icin Temmuz ayini bekliyordum tedavi icin.Hazirandaydik daha ve hic aklimda yoktu.Sene sonu gosterileri ve kosusturmaca vardi okulda.Halbuki Temmuzda rahat olucaktim tatil olucaktim.Fakat birgun en yakin arkdan mail geldi ve hamile oldugunu yazmisti ve o an ben dedimki bu bebek ugur getirecek bana zaten hep beraber hamile olmak istiyorduk yeter artık 1 ay bekleyecek sabrim kalmadi birseyler yapmadan beklemekten sıkıldım dedim ve o maili okuduktan sonra Alman Hastanesini aradim ve reglimin 1. Gunu ne zaman geleyim dedim cok tatli Dr.um Burcak Hanıma.Ertesi gun cagirdi.Esim sasirdi noldu birden bire hani Temmuz diyorduk dedi.Benim kafamda ise soyle bir dusunce vardi.Sene ici tatillerimin hepsini tup bebege ayirmisitm ve hepsi yanmıstı Temmuzu bu stresle gecirmek istemiyordum.Ve en onemlisi birsey yapmadan oldugum yerde beklemekten cooook sıkılmıstım.Artik baslasin istiyordum igneler ultrasonlar ve hersey.Herseye cok hazirdim bu sefer daha bilincli bir hastaydim.

Bu arada yazmayi unuttugum cok onemli birsey geldi aklima.Nisanda ben kilo vermek icin Ender Sarac’a gittim ve Haziran ortasina kadar saglikli bir sekilde 7 kilo verdim ve acayip motivasyon oldu benim icin.

Tedavi surem hep pozitif duygularla ve daha rahat gecti.Yeni bir merkez, hatta en iyi merkezlerden biri,kilo verdim, rahim filmim cekildi,genetik testler yapildi hersey iyi cikti.(BU ARADA RAHIM FILMIMI ALMAN HASTN YAPTIRDIM VE HIC CANIM ACIMADI!!!KORKARAK GITMISTIM AMA SAKIN KORKMAYIN BURDA HERSEY MUKEMMEL)bunlar hep kafamda daha olumlu olmami saglamisti.
Yumurtlarim toplandi toplam 25 tane,18i dollendi,10 tanesi iyi durumdaydi.Bu sefer blastosist transferi yapilacakti.Bu durum da bana daha olumlu olmami sagladi.Cunku 5 gun yasayan embriyo icerde de yasardi diyordum kendime hep.Ve TRANSFER GUNU;Alman HASTN herkes aynı odada toplanıyor, oturuyor psikolog geliyor ve bizle guzelce konusuyor.Toplam 7 kisiydik ve hepimiz transfere gule oynaya espri yaparak girdik.Bu cok onemliydi yalniz degildim eski hastanemdeki gibi!Rahattim!!!!
Ilk beni cagirdilar (simdi bile gozleirm doluyor) artik gidiyordum, hicbisey diyemedim ordaki arkadaslarima onlar bana hadi hayirli olsun dediler gulerek ben de tesekkurler size de gorusuruz dedim ve kurban gibi gittim.Hepimiz birer kurban gibiydik zaten, cok trajikomik bir olay aslinda.Ve odaya girince beni biraz stres kapladi.Yanima ordaki hemsirelerden biri gelip elimi tuttu, hep guluyordu cok tatlıydı onun o sevimliligi ve elimi tutusu beni aglatti!O sırada Mustafa Bahceci geldi nasilsin noldu dedi ben iyiyim dedim sadece, hemsire de biraz duygulandi o kadar diye cevap verdi benim yerime.Yanimda durmus bana destek oluyordu cok tatliydi.
Sonra 2 embriyo transfer edildi cok net gorebiliyordum ekrandan.
Iceri alindim herkes basima usustu hadi hayirli olsun diye.Ve sirayla hepsi cagirildi.Sadece yarim saat dinlendikten sonra eve yolladilar bizleri.Yanimda yatan arkadas 2 hafta boyunca yatacagını soyledi ben yine tabi sinir oldum duymak istemiyordum bu yatma muabbetini.Dr.um ,Mustafa bey ve hemsireler yatmaniza gerek yok Yurtdisinda transferden sonra bile yatırmıyorlar direkt kalkıp eve yolluyorlar demislerdi 10 dakka once ve yanimdaki bana gelmis ben yaticam diyordu!Duymak isteyecegim son seydi yani!Ve iste simdi gelelim transfer sonrasi neler yaptigima!!!!!

1.Arabada o psikolojiyle tabikide hafif yatar pozisyonda gittim.Cok acikmistim,esim balik ve patates kızartti ve yeni dekore ettigimiz balkonumuzda oturarak coban salatamla yemegimi yedim buyuk bir keyifle.Gecenin ilerleyen saatlerinde hep balkonda oturup sohbet ettik.
2.Annem geldi ilerleyen gunlerde, yemek yapmakla ugrasmak istemiyordum yanimda biri olsun istiyordum esim calisiyordu cunku.Annemin geldiginin ertesi gunu esimle hemen bana puzzle almaya gittik.Hatta cok sıcaktı yoldan geri donup bir de eve klima aldik.kisacasi evde falan yatmıyordum!!!!!!!
3.PUZZLE beni cok oyaladi, puzzle yaparken puzzledan baska birsey dusunmeniz imkansiz!!!vakit keyifli ve cabuk geciyor puzzle ile.Kesinlikle tavsiye ediyorum!!!
4.Italyan filmi ‘Bir omuz yetmez’ film muzigi cdsi!!!puzzle yaparken hep bunu dinledim.Bu cd beni hep mutlu etti, her sarki icimi isitti, beni gulumsetti.
5.Arada yatıp dinlendim ama sadece evde oldugum icin mayisikliktan yatma yatmasiydi benim icin bu.
6. Esimin bana yilbasinda hediye ettigi leptopum cok moral oldu bana bu donemde.Balkonumda annemle oturuken leptopumla internnete gezindim hep.
7.Bana zevk veren seyleri yaptim, komedi dizileri dvdleri izledim.
8.Kitap okumayi sevmeme ragmen bu donemde kitap okuyamadim bana pek yardimci olmadi.
9.Haftasonu esimle alisverise gittik.Tedavi yuzunden kredi kartlarimiz tasmis olmasina ragmen,nasil odeyecegimizi dusunmemize ragmen, bana moral olsun diye bir cift cok guzel yazlik ayakkabi,koluma harika bir saat aldik.Bana alisveris hep iyi gelmistir bu hayatta☺
10.Bizim buranın en guzel merkezinde manikur pedukur yaptirip tirnaklarimi suslettirdim.(nazar boncugu deseni,cicekler cok guzellerdi&#9786:KK66:
11.Aksam bogazda gece 2’ ye kadar balik keyfi yaptik en sevdigimiz balik restoranında.
12.Arkadaslarimiz geldi balkonda makarna yapip yedik.
13.Ise donus: 1 haftalık iznim bitti istede gunler cabuk geci halbuki bana hic gecmicek gibi geliyordu o zamanlar.
14.Bu arada Ender Bey’e tup bebek yaptırıcam bu ay dedigimde bu degerlerinle tutacak ama birde masaja gitmen gerek dedi.Ve beni cok guzel bir masore yolladi birde bitkisel hap verdi vucudunu hazirlayacak rahme tutunmasini saglayacak bak goreceksin dedi.
15.Transfer sonrasi dietime daha dogrusu saglikli yemek yememe cok devam edemedim. Cok acikiyordum ve tek zevkimdi yemek yemek.Birazcik diet disina ciktim yani.
16.Aklimdan olumsuzluklar da geciyordu tabi gecmez olur mu ama kendime sunu diyordum’olumsuz dusunmek su anda sana sadece zarar verecek ve elinde olmayan seyleri dusunerek kafayi yeme, cevap bulamicaksin bunlari dusunerek en iisi baska seyle oyalan!
17. Hemen baska seyle oyaliyordum kendimi aksi takdirde baska turlu gitmiyordu kafamdan dusunceler,yerine birsey koymak gerekıyordu psikologumuz oyle demisti Alman Hastde.;eger kafana olumsuz dusunce gelirse onu dusunmemeye calisma basaramassin ,onun yerine hemen bir is bul kendine git onu yap demisti.Hakkaten oyle yaptim ise yaradi.
18.Bu arada 2 tane bebek tshirtu aldim bebeklerim icin onlara sarılarak yatıyordum,onlari benimsemistim iyi geliyordu daha yakin hissediyordum kendimi onlara.
19.Teste 3 gun kala pozitif halim yavas yavas cokmeye baslamisti.Test gunu yaklasiyordu ve aglamaya basliyordum duusndukce ya olmamissa!!!????bu dusunce beni cildirtiyordu.Testten coooooookkk korkuyordum ama bir yandanda yaptirayimki hamile oldugumu kesin ogreniyim diyordum☺Ama bir yandanda gercekten cok korkuyordumm tam bir kabustu.Zaten bence tup bebek tedavisinin en zorrr kismi gebelik testi!O an ya dunya duracak hersey anlamsiz gelecek, yine o sıkıntı icinize dusecek ve bebeginizin ne zaman gelecegini bilmeden yasamaya devam edeceksiniz ya da o bebis, o dunyanin en guzel seyin icinizde oldugunu ogreneceksiniz ve dunyanin en mutlu cifti olacaksiniz hayatiniz degisecek.
Iste en zor kisim gelmisti!!!!!!
20.Testim pazartesi gunuydu pazar sabahi kalktim ve esime dedimki bugunu dolu dolu gecirelimki testi dusunecek vaktim kalmasin.Kilyos Solar beachte muzik festivali vardi.Gece 1e kadar ordaydık hatta konsei en onde ayakta izledim!
21.TEST GUNU: bu sefer sabahin korunde kalkip hadi test yaptiralim olmadim.Agirdan aliyordum herseyi.11 gibi hastanedeydik ve ben kan vermek icin kolumu uzattigimda aglama krizine girdim.Elimde degildi cok yaklasmistik sonuca ve cook korkuyordum.1 saat orda bekledik.Sonra hemsireler gulerek Dr.mun beni bekledigini soylediler ve ben onlarin gulusunden sonucu anladim.
Dr.um tebrik ederim hamilesin deyince ona sarilip hickira hickira agladim sonrada esime.
Orda neler hissettigimi yazabilecek kadar kalemim kuvvetli degil malesef.Cok farkli duygular, cok guzel ve cok sok edici.Idrak edemiyorsunuz uzun zaman.

Ve sonuc: bu surec bana cok sey ogretti, hepimize birseyler ogretiyor.En iyi ogrendigim sey ne oldu biliyor musunuz?saglikli beslenme,huzurlu ve pozitif bir beden ve iyi bir tup bebek ekibi ve mutlu son.Aranizda karamsarlar, durumu daha karmasik olanlariniz var biliyorum ama lutfen lutfen lutfen beslenmenize dikkat edin ve sizi mutlu eden huzur veren seylerle simartin kendinizi.Ve sakin ama sakin sukretmeyi unutmayin,tedavi olabilmek bile Allah’in bize verdigi bir lutuftur. Sizi tanimasada uzaklarda sizin icin dua eden insanlar oldugunu bilin.Hepinize hayirli bebekler diliyorum ve dua ediyorum.
Sevgiler

canım çok sevindim allahım saglıkla sıhhhatle kucagına almayıda nasip etsin inşalllah bizler içinde dua et evet anlattıklarını yapanların çocu hamiş bend eçok şahit oldum yuce rabbim sana tattırdıgı bu duyguyu tamamına erdirsin çok da kolay bir dogum nasip etsin inşallah aman dikkat et oldu mu canım kendine...............

canım benim okuyunca gözlerim doldu ve bir an için o mutlu haberi ben almışım gibi hissetim hayali bile çok güzel.... allah sana bebeğni sağ ve sağlıklı bir şekilde kucağına almayı bizlere de hamile kalmyı nasib etsin

slm canim öncelikle gözün aydin allah anali babali buyutsun
yatmamamiz gerektigini söylemissin benim doktorumda bana normal hayatina dönmelisin demisti fakat esim sürekli yatmam icin beni tenbihliyordu bense esim ise gidince kalkip isimi yemegimi yapiyordum ama sonuc negatif olunca hep kendimi sucladim benim yüzümden tutmadigini dusunüyorum bu düsünceyi kafamdan hala atamadim

slm canim öncelikle gözün aydin allah anali babali buyutsun
yatmamamiz gerektigini söylemissin benim doktorumda bana normal hayatina dönmelisin demisti fakat esim sürekli yatmam icin beni tenbihliyordu bense esim ise gidince kalkip isimi yemegimi yapiyordum ama sonuc negatif olunca hep kendimi sucladim benim yüzümden tutmadigini dusunüyorum bu düsünceyi kafamdan hala atamadim

hayatım böyle düşünme çocuk sahibi olamamk ne senin suçun ne kocanın suçu nede senin dr unun suçu onlar bizlerin çocuk sahibi olmaları için sadece birer vesileler sen degil fransanın degil turkiyenin en iyi d runa gitmek dünyanın en iyi tüp bebk merkezinede gitsen dünyanın en iyi prof. unada gitsen bu işler kısmet işidir ama inançlıda olmak gerekir kaderimizi degiştiremeyebilirz ama birde kendimizin yazdıgı kaderimiz var onu güzelleştirebilirz kendini suçlama kimseyi suçlama bu senin elinde olan bişey degil çünkü allah dilemezse olmuyor işte sana degil 2 degil 3 15 embriyoda yerleştirseler yuce yaradan dilemezse olmaz bu bukadr basit bişey ama şunu untma senin bişeye kavuşman onu ne kadar çok istediğinle ne kadar içten istediğinle alakalıdır sonuçta bir gerçek var ki oda şudur vermeyi istemseydi rabbimiz istemedenilen duyguyu davermezdi emin ol .............................:1hug:a.s.:1hug:

Sevgili Happy Happy,
Verdigin haberle hepimiz cok mutlu olduk sizi tebrik ederiz. Buradaki tum arkadaslara iyi bir referans olacagini tahmin ediyorum. Saglikla kucagina almani temmeni ederim.
Not: Transfer sonrasi 1 gun evdeydim ve sonrasini isyerinde gecirdim ve doktorum 1 saat dinlendikten sonra agir spor aktiviteleri disinda herseyi yapabilirsin demisti. Soyledigin gibi ekibine ve kendine guven cok onemli ayrica cok ta rijit olmak dogru degil galiba...Sunu da belirteyim ben boyle doktorum ve transferle iligili olumlu seyler soyluyorum ama benim sonucum pozitif degildi... :)
Tabii transfer sonrası 1 ssatten sonra gunluk hayata devam etmek dogru olabilir ama bazilarinin gercekten yatmalari gerekiyor olabilir. O bakimdan kimseyi yanlis yonlendirmek istemem.
sevgi ile

öncelikle hayırlı olsun tebrikler
allah kucağına da almayı nasip etsin inşallah
yazını okuyunca yaşadıklarımı tekrar tekrar hatırladım
güzel ve olumlu günlerin devamı dileğiyle...
sevgiler...a.s.

arkadaslar mesajlariniz cok icten cok guzle cooooooooooooooooooook tesekkur ederim.Manikur pedikur konusunda uyardıgın icin tesekkurler ama ben o konuda cok hassasim kendı malzemem olmadan hayatta yaptirmiyorum.Sac konusunda da haklisin artik boyatmak yok.
lutfen kimse kendini suclamasin embriyolar tutunmadi diye.Ben cok okudum ve arastiridm bu konuyu eger embriyo zaten bolunup devam edebilecek kalitedeyse tutunuyor yani yoksa istediginiz kadar yatin vs. embriyo devam etmiyorsa etmiyor.Hem soyle dusunun normal gebelikler mesela benim temizlikcim haril haril temizlik yapıyor o nasil hamile kaldi?hali yikarken cam silerken.Tabi bizim durum daha hassas belki ama Allah isterse oluyor.Lutfen kendinizi suclamayin.Ve Alman Hast. cok tavsiye ediyorum arkadaslarrrr!!!hepinize Allah hayirli bebekler vericek ben inaniyorum siz de inanin ve hep yaklastiginizi hissedin.

Sevgili Happy happy,
Yatma konusunda sana fazlasıyla katiliyorum ama bolunmeye baslayan embryolarin tutunmasi konusunda katlamayacagim. Cunku benim embryolarim (8'e bolunup) yani 5. blastosist olana kadar yani neredeyse mukemmel sekilde bolunup (A Grade) olmalarina ragmen implante olamadilar. Ve ilk denememiz basarisizlikla sonuclandi. Ama sonra hayatimi biraz yenileyim dedim. Sonuc belli olur olmaz esimle bol bol egleniyor disari cikip sarap, raki içiyor, ziplayarak eğleniyorduk... Bunlari anataiyorum sonrasi cok ilginc o bakimdan detay veriyorum. Ve tum bunlari yaparken doktorumla bir sonra ki ay icin yeni IVF zaman cizelgesi hazirliyorduk. Ama ne oldu??? Benim periodum gecikti ve doktorumdan gelen telefonla hamile oldugumu ogrendim. Ictıgım rakilar, saraplar, bindigim bisikletler, zıplamalarım aklıma geldi. Anlayacagın olacaksa hic bir sey engel degil.
Sevgi ile
Bu arada bebek kac haftalik oldu, kalp atisi dinledin mi?a.s.a.s.

sevgili sakura,
senin bebegin kac aylik?
benm kalkp atislalair Allah kismet ederse 2 hafta sonra daha dogrusu 1 haftası bıtıo yarın
cok heyecanlııym ve hafif korkuorum ama pozitif dusun dedi doktor degerleirn iyi dedi.

sevgili sakura,
senin bebegin kac aylik?
benm kalkp atislalair Allah kismet ederse 2 hafta sonra daha dogrusu 1 haftası bıtıo yarın
cok heyecanlııym ve hafif korkuorum ama pozitif dusun dedi doktor degerleirn iyi dedi.
Sevgili Happy,
Ben insallah bugun saat 18:00'de dinelyecegim ve ustumden hatri sayilir buyuklukte bir yuk kalkacak insallah. Su anda doktorla yatiğimiz hesaba gor 7 hafta 3 gun civarinda ama biliyorsun ultrason verileri bize daha dogru bir sekilde saglayabiliyor. Kıymetli hazretlerinin bas-popo mesafesinden yola cikarak kac haftalik oldugu belli olacak.
Sana da kalp atişlarini dinlemeyi ve saglikli bir sekilde kucagina almani diliyorum.
Nasil bari, henuz hamilelik belirtileri gostermeye basladin mi yoksa gerci kalp atislarini iki hafta sonra dinleyecekseniz su anda 3,5 - 4 haftalik falan hamilesindir diye tahmin ediyorum.
Sevgi ile kal

Sevgili Happy,
Ben insallah bugun saat 18:00'de dinelyecegim ve ustumden hatri sayilir buyuklukte bir yuk kalkacak insallah. Su anda doktorla yatiğimiz hesaba gor 7 hafta 3 gun civarinda ama biliyorsun ultrason verileri bize daha dogru bir sekilde saglayabiliyor. Kıymetli hazretlerinin bas-popo mesafesinden yola cikarak kac haftalik oldugu belli olacak.
Sana da kalp atişlarini dinlemeyi ve saglikli bir sekilde kucagina almani diliyorum.
Nasil bari, henuz hamilelik belirtileri gostermeye basladin mi yoksa gerci kalp atislarini iki hafta sonra dinleyecekseniz su anda 3,5 - 4 haftalik falan hamilesindir diye tahmin ediyorum.
Sevgi ile kal
Bu arada Happy cigim,degerlerim yukseliyor demissin. Sanirim Beta HCG iki gunde iki katina cikiyor ve progesteron ise 28 civarinda seyrediyor olmali...
Ben de bu arada Doktorumla Beta Hcg yaptirmaya o kadar alismisiz ki, spontan gebe olduguma o da basta inanmakta gucluk cekmis olacak ki, gebelik testinde iki gun sonra Beta hcg iki katina cikmasina ragmen halen benden progesteron istedi ki icimiz rahatlasin. Biliyorsun Allah korusun bir de bu isin ektopik olabilme sansi var ki, hepimiz bu potansiyeli tasiyoruz. Allah hepimizi aksiliklerden uzak tutsun..
:)

kalp atışlarını duymak nasıl bir duygu
çok heyecanlanıyorum
ultrosonda o keseleri görmek bile müthiş bi duyguydu
kalp atışlarını duymak herhalde daha süper bi duygudur

kalp atışlarını duymak nasıl bir duygu
çok heyecanlanıyorum
ultrosonda o keseleri görmek bile müthiş bi duyguydu
kalp atışlarını duymak herhalde daha süper bi duygudur
Terecigim insallah diyorumben hala.
Allah hepimize guzel gunler gostersin diyorum bir yandan da heyecanlanmiyor degilim. Aslinda oyle panik bir halim yoktur ama kalp atisini konustukca yutkunurken bogazim yaniyor bir tuhaf oluyorum.
Ne guzel bir duygudur bu yaaaaaa.
Sevgiler

ya icime kurt dustu simdi
progestorunuma baktirmadi dr. bahsetedi yani.
o ne icin?
gebelik belişrtisi olarak bende regl agrisi ve goguslerimd acayip bir hassasiyet var birde uyku problemi vekiyorum.
sizlerdeki belirtile rnedir?

evgili haktan snein e hamileligin hayirli ugurlu olsun?seninki kac aylik?ne kadar oldu?sendeki belirtiler nedir?Allah hepimize hayirli bebekler verisn isallah.

canlarım tüp bebekte transfer tarihinden 14 gün geriye sayıyorsunuz ve bu sizin son adet tarihiniz sayılıyor.bu tarihten itiberen hesaplıyorsunuz gebelik haftanızı.
normal gebelikle biraz farklı yani
sevgiler...
a.s.

Alıntı
Bu arada Ender Bey’e tup bebek yaptırıcam bu ay dedigimde bu degerlerinle tutacak ama birde masaja gitmen gerek dedi.Ve beni cok guzel bir masore yolladi birde bitkisel hap verdi vucudunu hazirlayacak rahme tutunmasini
saglayacak bak goreceksin dedi.

Merhaba hamileliğiniz hayırlı olsun çok sevindim.Bende micro tedavisine başladım bu bitkisel hapın ismi ve nasıl temin edeceğimiz konusunda bilgi verebilirmisiniz.Sevgiler

X