Bebek Beslenmesi ek gıda sorunsalı

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

yenilik

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
26 Mayıs 2011
231
30
4,5 aylık kızıma 15 gün önce ek gıda vermeye başladık. Sebze çorbasını severek yiyor ama çok az yiyor 4-5 kaşık sonra ağlıyor biberonunu veriyorum mamasını içiyor. Ne kadar yemesi lazım ki acaba tariflere bakıyorum 200ml olacak şekilde sebze çorbası tarifleri var benim kızım yiyemez ki o kadar yarısını bile yiyemez hala 3 saatte bir 120cc mama yiyor. Minik doğdu zaten kilo alımı gayet iyi gerçi.. sizin bebekleriniz ne kadar yiyor neler yiyor merak ediyorum

Son düzenleme:
bence çok erken başlamışsınız ek gıda için.şimdi bile 4.5 aylık olan bebeğinize bi de 15 gün önceden ek gıdaya başlamak hiç doğru değil.evet herşeyden diline hafifçe tattırın damak tadı gelişsin ama sakın ek gıda için zorlamayın.hele ki bu aylarda.6. aydan sonra yavaş yavaş.günde çok az 1- 2 çay kaşığı taze elma suyu sonra ki günlerde ev yapımı yoğurt o da yine 1-2 çay kaşığı belki sonrasında tatlı kaşığı olabilir.bu bahsettiklerim öğün değil yalnız dikkat ederseniz günde diyorum.zaten 7. aydan itibaren yine çok az yumurta sarısı, az tam buğday ekmeği ezip yedirilebilinir.(suyla) yine tarhana çorbası ki bence çok faydalı ama dediğim gibi hepsi birden değil yavaş yavaş hele ki şimdiki dönem de hiç değil.

bence çok erken başlamışsınız ek gıda için.şimdi bile 4.5 aylık olan bebeğinize bi de 15 gün önceden ek gıdaya başlamak hiç doğru değil.evet herşeyden diline hafifçe tattırın damak tadı gelişsin ama sakın ek gıda için zorlamayın.hele ki bu aylarda.6. aydan sonra yavaş yavaş.günde çok az 1- 2 çay kaşığı taze elma suyu sonra ki günlerde ev yapımı yoğurt o da yine 1-2 çay kaşığı belki sonrasında tatlı kaşığı olabilir.bu bahsettiklerim öğün değil yalnız dikkat ederseniz günde diyorum.zaten 7. aydan itibaren yine çok az yumurta sarısı, az tam buğday ekmeği ezip yedirilebilinir.(suyla) yine tarhana çorbası ki bence çok faydalı ama dediğim gibi hepsi birden değil yavaş yavaş hele ki şimdiki dönem de hiç değil.

teşekkür ederim ama benim kızım 3,5 aylıktan beri anne sütü alamıyor maalesef bu yüzden doktorumuz başlattı ek gıdaya ben forumda gezerken görmüştüm 5 aylık bebeğe 500cc anne sütü artı diğer gıdarlardan da belli ve hatırı sayılır miktar yedirenler var bunun için merak etmiştim

diğer annelere bilmem ama benim kendi oğlumdan bildiğim bişey varsa o da kaç tane doktora gittiysem hepsinin aynı şeyi söylemesi "ilk 6 ay sadece anne sütü" bırakın ek gıdayı ben su bile vermedim.çok şükür bişeyide yok.bence diğer anneler hem anne sütü verip hem ek gıdaya başlatıyorlarsa bu çok bilinçli olduklarından olmasa gerek.siz anne sütü veremediğinizden bahsetmişsiniz.bebeğinize mama şimdilik yeterli gelmiyor mu? benim tepkim bebeğinizin ister anne sütü alsın ister mama yesin ek gıda için çok erken olması.siz yine de kulaktan dolma bilgi yerine doktorunuz tam olarak ne diyor ne kadar yedir ve neleri yedir diyor önce bunu sorun.çünkü mutlaka size söylemek zorunda.hatta sağlık ocaklarında bile hangi ay ne yedirilebilir diye bilgi ve dökümanda veriyorlar.bebeğinizin sindirim sistemi henüz tam anlamıyla gelişmedi.şuan onun o küçücük bünyesini yorucak ve tam anlamıyla da faydası olmıcak bişeyler vermeyin derim.benimki nacizane tecrübeli bir anne sözü.

Teşekkür ederim zaten tecrübeli annelerin bilgisi altın değerinde onun için forumları takip ediyorumEn Büyük KK benim kızım mamayla doyuyor doktoruyla konuştum yiyebildiği kadar verin diyor zaten tadımlık alıyor. Sadece mama yiyince-ki piyasadaki iki farklı mamayı deneyip tecrübeledik- rezene öayı içmeden kakasını yapamıyor ama elma veya armut suyu içince rezeneye gerek kalmıyor sürekli rezene vermek istemiyorum o yizden günde bir iki kaşık meyve suyu vermek bana daha mantıklı geliyor onu her zaman içebilir ama rezeneyi nereye kadar içecek ki

X