Mutfağım Benim Atölyem

portakal kabuklarını suda ne kadar bekletıp kac kere degıstırıcez suyunu ayrıca mayonezı de en kısa zamanda deneyecegım. topıgı cok begendım:)
Önçelikle hoş geldin herzaman beklerim :KK16:
Canım portakalında potakalına değişir ben bir gece beklettim 3 kerede suyunu kaynatıp değiştim tatçaksın acısı cıkmışsa değişmeyi bırakacaksın

Son düzenleme:
$2755_78141430758_4584360_n.jpg Tanem canım hayırlı uğurlu olsun:KK16: $ba0c92b9c39dt.jpg

:KK54::KK54::KK54::KK54::KK54::KK54: $roderoos.jpg

Malzemeler( 5 kişilik )
Et suyu için haşladığımız kuzu kerdanlarımız küçük pacalar halinde bölüyoruz
1 su bardağı et suyu
1 çorba kaşığı tereyağı ve zeydinyağı
1 kase pilavlık pirinç ( en az yarımsaat önce tuzlu sıçak suyla ıslanacak nişatası çıkıp yapışmadan tane tane olsun diye)
1 kase haşlanmış nohut
Tuz kara biber
$image.jpg
Önce etimizin üzerine et suyunu ve bi kaseden biraz az (pirinçimiz ıslandığı için bire bir koyuyoruz yoksa 2 koyuyoruz dabi burda pirinçin çinside önemli)suyu koyup kaynatıyoruz sonra etleri çıkarıyoruz böylelikle etlerimizde ısınmış olduk. Yağı eritip pirinçleri iyice yıkayıp erimiş yağın üzerine koyulup tuzda serpilip kavrulacak yanlız tuzunu koyarken biraz dikkat edin et suyumuzdada var
$image.jpg
$image.jpg
Pirinçleri kavurduktan sonra kaynatığımız su ve et suyu karışımını kondorolü bi şekilde üzerine veriyoruz bu esnada nohutları bırakıp karşıtırıp kaynatıktan sonra altını kısıp pişmeye bırakıyoruz suyunu çekip piştikten sonra demlenmeye bırakıyoruz eger yumuşak olacağını düşünüyorsanız üzerine havlu pecete sererek buharla oluşacak suyunu alıyoruz :KK34:
$image.jpg $image.jpg
Ve serfis
$image.jpg
Dün yapmış olduğum taze yoğurtla yaptığım ayranla servis yapılır:KK56:afiyet olsun

Son düzenleme:
Ayyy canım beni çok duygulandırdın :KK43:sağol tatlım:KK19:
güzel şeyler öğrencez gibi:KK56:
İnşallah benimde sizlerden öğreneçeğim seyler var :KK19:
Hepsi çok güzel olmuş canım:KK9:Yaz geliyor neler neler yapılır daha hadi takipteyiz bekliyoruz:KK52::KK52::KK52:

Evvet sonuda geliyor ve hepinizdede tarifler bekliyorum:KK19:

Son düzenleme:
Malzemeler( 5 kişilik )
Et suyu için haşladığımız kuzu kerdanlarımız küçük pacalar halinde bölüyoruz
1 su bardağı et suyu
1 çorba kaşığı tereyağı ve zeydinyağı
1 kase pilavlık pirinç ( en az yarımsaat önce tuzlu sıçak suyla ıslanacak nişatası çıkıp yapışmadan tane tane olsun diye)
1 kase haşlanmış nohut
Tuz kara biber
Eki Görüntüle 690496
Önce etimizin üzerine et suyunu ve bi kaseden biraz az (pirinçimiz ıslandığı için bire bir koyuyoruz yoksa 2 koyuyoruz dabi burda pirinçin çinside önemli)suyu koyup kaynatıyoruz sonra etleri çıkarıyoruz böylelikle etlerimizde ısınmış olduk. Yağı eritip pirinçleri iyice yıkayıp erimiş yağın üzerine koyulup tuzda serpilip kavrulacak yanlız tuzunu koyarken biraz dikkat edin et suyumuzdada var
Eki Görüntüle 690503
Eki Görüntüle 690504
Pirinçleri kavurduktan sonra kaynatığımız su ve et suyu karışımını kondorolü bi şekilde üzerine veriyoruz bu esnada nohutları bırakıp karşıtırıp kaynadıdan sonra altını kısıp pişmeye bırakıyoruz suyunu çekip piştikten sonra demlenmeye bırakıyoruz eger yumuşak olacağını düşünüyorsanız üzerine havlu pecete sererek buharla oluşacak suyunu alıyoruz :KK34:
Eki Görüntüle 690507 Eki Görüntüle 690508
Ve serfis
Eki Görüntüle 690509
Dün yapış olduğum taze yoğurtla yaptığım ayranla servis yapılır:KK56:afiyet olsun

Ellerine sağlık canım:KK56::KK16:

Tanemim şu portakal kabuklarını sabaha kadar bekletmeden bi kaç defa kaynatıp suyunu suzsem acısı çıkmaz mı acaba:26:
Olur canım benim zamanım vardı yaptım :KK19: yinede tadarsın acısı cıkana kadar suyunu değişirsin :KK34:

İÇLİ KÖFTE
KIZARTILMIŞ VE HAŞLANMIŞ

MALZEMELER
HAMURU İÇİN
3 su bardağı ince bulgur(köftelik-kısırlık)
5-6 kaşık un
1 yumurta
tuz

İÇ MALZEMELERİ
3 adet kuru soğan
300 gr kıyma
Tereyağı ve sıvıyağ
Tuz-karabiber-pulbiber ve maydanoz

KIZARTMAK İÇİN
Sıvı yağ

YAPILIŞI
Öncelikle iç malzeme hazırlanır..Soğanlar doğranıp az sıvı yağda kavrulur .pembeleşince kıyma eklenip kavrulmaya devam edilir...Sonra içine tereyağı tuz,pulbiber,karabiber eklenip karıştırılır ve maydanoz eklenir..Soğumaya bırakılır..Sıcak olursa köfteler dağılır..:KK56:
Bulgur ıslatılır...Sonra içine un,tuz ve yumurta eklenerek yoğrulur...Sonra hamurdan küçük bezeler alınır ,yuvarlanır ve sol avuç içindeki hamura sağ işaret parmağı yardımıyla oyulur...Sonra soğuyan iç konularak kapatılır...Tüm malzeme bitene kadar yapılır yapılan köfteler bir tepsiye yan yana dizilir...
KIZARTMA YAPMAK İÇİN:Tencereye veya tavaya bol yağ eklenir sonra yağ ısınınca içine içli köfteler atılır ve iyice kızarana kadar çevire çevire pişirilir...Kağıt havlu üzerine alınır fazla yağını çekmesi için...Servise hazırdır..:KK56:
HAŞLAMAK İÇİN:Tencereye 2 litre su konur,kaynayan suya tuz atılır arkasına köfteler eklenir..Köfteler suyun yüzeyine çıkınca pişmiş demektir..Servise hazırdır..İsteğe bağlı üzerine eritilmiş tereyağı dökülür..:KK56:

İÇLİ KÖFTE
KIZARTILMIŞ VE HAŞLANMIŞ

MALZEMELER
HAMURU İÇİN
3 su bardağı ince bulgur(köftelik-kısırlık)
5-6 kaşık un
1 yumurta
tuz

İÇ MALZEMELERİ
3 adet kuru soğan
300 gr kıyma
Tereyağı ve sıvıyağ
Tuz-karabiber-pulbiber ve maydanoz

KIZARTMAK İÇİN
Sıvı yağ

YAPILIŞI
Öncelikle iç malzeme hazırlanır..Soğanlar doğranıp az sıvı yağda kavrulur .pembeleşince kıyma eklenip kavrulmaya devam edilir...Sonra içine tereyağı tuz,pulbiber,karabiber eklenip karıştırılır ve maydanoz eklenir..Soğumaya bırakılır..Sıcak olursa köfteler dağılır..:KK56:
Bulgur ıslatılır...Sonra içine un,tuz ve yumurta eklenerek yoğrulur...Sonra hamurdan küçük bezeler alınır ,yuvarlanır ve sol avuç içindeki hamura sağ işaret parmağı yardımıyla oyulur...Sonra soğuyan iç konularak kapatılır...Tüm malzeme bitene kadar yapılır yapılan köfteler bir tepsiye yan yana dizilir...
KIZARTMA YAPMAK İÇİN:Tencereye veya tavaya bol yağ eklenir sonra yağ ısınınca içine içli köfteler atılır ve iyice kızarana kadar çevire çevire pişirilir...Kağıt havlu üzerine alınır fazla yağını çekmesi için...Servise hazırdır..:KK56:
HAŞLAMAK İÇİN:Tencereye 2 litre su konur,kaynayan suya tuz atılır arkasına köfteler eklenir..Köfteler suyun yüzeyine çıkınca pişmiş demektir..Servise hazırdır..İsteğe bağlı üzerine eritilmiş tereyağı dökülür..:KK56:

Kokusunu alır gibiyim ohhh mis gibi ellerine sağlık komşum:KK19:en sevdiğimden:KK56:

X