Mutfağım Benim Atölyem

Efser

Nirvana
Pro Üye
8 Aralık 2011
40.627
131.631
Merhaba arkadaşlar :KK16:nedersiniz burda sizler birlikte hem mutfaktaki tariflerimizi hem unutulmuş doğal kilere koyduğumuz tarifler ve onlarla yapılacak yemekleri paylaşalım :KK34:
Birbirimden güzel pratık yemek tarifleri receller,kurutulmuş sepzeler, turşular ,salçalar,konserveler,derin dondurucuya koya bileceğimiz pratik tarifller en doğalından en sağlıklı tarifleri birlikte yapalım :KK34:

Son düzenleyen: Moderatör:
1 kilo portakal kalın kabuklu
1 kilo şeker ( 4,5 su bardağı)
1 caykaşığı limon tuzu ( yoksa limonun kendiside olur)
Kurdan :KK53: (ne alaka diye bilirsiniz )
$image.jpg $image.jpg
$image.jpg
Önçelikle akşamdan portakalları soyup küçük küçük dilimliyoruz sekere yatırıyoruz kabuklarıda bi barmakta biraz ince şeritler kesip su dolu kaba bırakıyoruz ( acısı çıksın diye)
$image.jpg
Bir gece bekledikden sonra kabukları süzüp rulo yapıp kürdan saplıyoruz
$image.jpg
Bundan sora bu kabukların bi kaç kez suyunu değiştirmek (bunuda acısı çıksın diye yapıyoruz )şartıyla yumuşançıya kadar pişiriyoruz biryandada sekeril portakalı oçağa koyup içine bi su badağından biraz az su koyup kaynamaya bırakıyoruz pişmiş olan kabukları soğutuktan sonra kürdanları alıp recelimiz olmaya yakın kabuklarıda ve limontuzunu atıp kabukların biraz sekeri emmmesi için kaynatıyoruz serbeti koyulduğu zaman oçaktan alıyoruz soğutukdan sonra kavonoza koyup ağzını kapatıyoruz
( eğer recel biraz cıvık olduysa güneş varsa üzerini temiz tülbentle örtüp güneşte olğunlaşmasını sağlayın yoksada birada daha pişirin burda dikkat edilmesi gereken soğutuktan sonra kavonoza koyulamısı sıcak ve anıden soğuk yaparsanız cabuk bozup sekerlemesi yapa bilirsiniz)
Afiyet olsun:KK56:
$image.jpg

Son düzenleme:
Benim evde yoğurdum biraz eşkimişti baktım çoçuklar yemiyecek onun hemen değerlendirmek lazım :KK34:
Çökelik yaptım:KK56:
Malzeme ev yapımı yoğurt
1 su bardağı su ve tuz
$image.jpg
Bunları birleştip oçaga alıyoruz fazla karışdırmadan kaynamaya birakıyoruz binevi yoğurdu kesiyoruz sonrada 10 dakkika daha altı kısık pişiriyoruz ve soğumaya bırakıyoruz iyice soğuması lazımki kendini toplasınsonra süzüp türüyoruz eger fazla sulu olmasını istemiyorsanız elinizde sıkıyorsunuz ben sıkamadım biliyosunuz yoğurt suyu faydalı olduğu için:KK34:ister kafaltıda ister böreklerimizde kullana bilirsiniz :KK56:
$image.jpg
Afiyrt olsun:KK56:

Çökelik yaptık. şimdi pratik ve çoçukların seve bilecegi bir tarif:KK56:
5 tane küçük olmanı şadıyla domates
2 kaşık çökelik
2 kaşık kaşar peyniri ( dilediğiniz sevdiğiniz peyniri kullana billirsiniz)
1 tutam maydanoz
1 tutam dereotu
1 tutam taze nane
1 2 tane yeşil soğan ve pul biber ve tuz

Karıştırma kabımıza çökelik peynir ve ince kıyılmış yeşiliklerimizi tuzu ve pul biberi koyup güzel bir karıştırıyoruz bir yandada dometeslerin baş kısmını tamamen kesmeden içlerini çıkartıp sabit durması için alıt kımında alıyoruz fazla derine gitmeden eğer isterseniz domatesleri biraz yumuşaması için yağlı kağırt serili bi tepside 5 10 dakika fırınlaya bilirsiniz dahada lezetli olur ama benim çoçuklar közlenmiş domadesi sevmediği için yapmadım içlerini peynirli karışmla doduruyoruz bu peynir karışımı kahvaltıda tek bile yene bilir çok lezetlitir:KK56:benim biraz içim artı onuda evde çarliston biberin içini boşatıp doldurup dilimledim :KK56: tabağa renk kattı
Afiyet olsun:KK56: $image.jpg
(Tam bi diyet kahfaltısı çok doyuruçu çoçuklar içinde sağlıklı bir kahvaltı öğünü)

Son düzenleme:
Ben kendim yoğudumu kendim yaparım:KK56:
Taze günlük inek süttü biliyorum şimdi artık kalmadı ama ben araştırmalarım sayayesinde bir satan buldum tam köy süttü eğer imkan yoksa markketdeki günlük sütlerden olabilir ve maya için birtatlı kaşığı yoğurt benim sütçüm haftalık gediriyor 5 kğ ben bunu yarısını yoğurt yarısında çoçuklar için içmelik ayırıyorum yanı2,5 kğ lık yoğut yapıyorum önçe sütümüzü kaynatıyoruz burda biraz başını beklemek lazım taşarsa çok fena olur benim teçrübesiz zamanıda çok taşırmışlığım var:KK25:üzeri köpük olup kaynayınca altını kısıp 5 10 dakika daha kaynatıyoruz ki mikropları ölsün iyice yanlız fazlada kaynatmak iyi değil bu seferde yaralı bakterileri ve vitamınlerini öldürmesin sora soğumaya kabına bırakıp kaymaklanıp soğumasını bekliyoruz elimizi temiz yıkayıp pamağımızı sütü hafif sokun eğer hafif yakıyorsa mayalanma zamanı yok çok yakıyosa soğumayı bekliyoruz bir talı kaşığı mayayı biraza ılık sütlle çırpıp yoğurdun kaymağı bozmada biraz kenara arıp katıp iyice karıştırıyoruz sonra kaymağı düzedip temiz mutfak bezinize üzerine koyuyoruz etrafını ben bunun için eskimiş havlumu kulullanıyorum sarıyoruz üzerine süzgeç geçirip onuda yine bu iş için ayırdığım temiz mutfak havlumla örtüyorum sonra onuda temiz bir sofra yada benim gibi bu iş için kulandığım bir bezle sarıyoruz 4 saat sonra acıp ilk sıçaklığı çıktıktan sonra dolaba koyuyoruz hemen koymayın anı soğukta eşkime yapa bilir :KK56:
$image.jpg $image.jpg
$image.jpg $image.jpg
$image.jpg $image.jpg
Ve sağlıklı ev yoğurdumuz:KK56:
$image.jpg

Et suyu
2 tane kuzu kerdan ( dana sade kemıklede çok güzel olur)
2 tane havuç
2 tane defne yaprağı
2 diş sarmısak
1 tane soğan ve tuz
$image.jpg
Önce tecereye kerdanlarımızı alıyoruz az bi suyu koyup ilk önce kaynatıp köpüklediği zaman bu suyu süzüyoruz nedeni et suyumuz berak olsun diye ve kaynayan suyu koyup sebzeleri ve defne yapragını tuzunu hata evde varsa tane kara biberi benim yoktu koyup etleler kemikte ayırçınçaya kadar pişiriyoruz ve sonra süzüyoruz soğuması için dolaba koyuyoruz eger bu dans kemik olsaydı pelte pelte jöle kıvamıda olurdu ama et suyu olduğu için olmadı kismet olursa kemik suyunuda ğösteririm:KK34:ve etleri kenara alıyoruz havuçlarıda onlarda ayrı bi tarif yapacağız :KK34:iyice soguduktan sonra buzluk kaplarınına koyup dondurucuya atıyoruz kulandımız zaman buz kalıbı gibi alıp yemeğe kullana billiriz
$image.jpg $image.jpg
$image.jpg $image.jpg
$image.jpg $image.jpg
İçinde pişen havuçları çatalla ezip et suyula yoğurtla ve sarmısakla karıştırıp 24 aylık kızıma mama gibi yedirdim:KK56:
$image.jpg $image.jpg

Malzemeler
1 yumurta nın sarısı ( beyazı az da olsa karışa bilir endişe etmeyi)
1 su bardağı zeydin yağı( eğer ağır olur derseniz yarı yarıya ayçiçek yağıyla yada tamamen de yapa bilirsiniz)
1 tatlı kaşığı sirke
1tatlı kaşığı limon suyu ve tuz $image.jpg
Robotlada yapılır mikserlede ben robotu terçih ettim küçük bebeğim olduğu için:KK34:
Önce kabımızın temiz ve su yağ kalıntısı oldumadığına dikkat edelim çünkü kesilme yapabilir mayonezimiz yumurdanın sarısını kabımıza koyup iyice homojen bi kıvam alanadek çırpıyoruz . Sonra bir tatlı kaşığğı yağ koyuyoruz tekrar çırpıyoruz iyice yumurdanın yağı emmesi alızım sonra tekrar 1 tatlı kaşığı daha koyup çırpıyoruz böyle beş altı kez böyle tatlı kaşığığla koyup çıptıktan sonra sonra 2 tatlı koyup çırpın her seferinde sayı artırarak ve cırparak devam edin önemli olan herseferinde yumurta yağı emmesi lazım
Sonrada son yağı koymadan evel sirke limon suyunu vetuzunu ilave edin eger rengi size koyu gelirsede biraz su damlada bilirsiniz sakın kıvamı bozacak kadar cok koymayın :KK30:
$image.jpg $image.jpg
$image.jpg $image.jpg
Bu arda bende ilk denedim

Son düzenleme:
Hayırlı olsun yeni topiğin.:KK56:

Portakal reçelin çok güzel görünüyor.Biz de yoğurdumuzu kendimiz mayalıyoruz.Maalesef artık çok zor bulunuyor doğal süt.Şehirleşme arttıkça inekler de yasaklanıyor.Doğal süt gibisi yok.

Çok sağol canım:KK19:önçelikle hoş geldin
Evet malesef bu kadar zeğin toprakların üzerinde yaşayıpta bu sorunu yaşamamı gerçekten çok üzüçü yıllarca inek süttlerini kötüleyip bun için reklam yapanlar bizi hazrıra alıştırıp köylü efedilerimizi şehre sürüklediler şimdi binbir hastalıkla karşılaşıdığımız şu dönemde profösör zannettiğimiz çıkıp pardon diyip o kadar insanın günahına girmelerini seyretmek acı ilime ve fene eğtime son derece sayğım var gercek pröfösörede ama bu toprakları kuraklığa sürmek için yıllardır yapdığımız doğrularımızı yıkanlara değil çifçilik bir sanat haline getirilip ünüverstelede eğtimlerini verip yurdumuzu ve insanlarımızı bilinçlendirip geliştirmeliyiz topraklarımıza değer katmalıyılıyız
Bunu ancak taleple artar biz tüketiçi olarak talep etmeliyiliz:KK34:

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar :KK16:nedersiniz burda sizler birlikte hem mutfaktaki tariflerimizi hem unutulmuş doğal kilere koyduğumuz tarirlerini ve onlarla yapılacak yemekleri paylaşalım :KK34:
Birbirimden güzel pratık yemek tarifleri receller,kurutulmuş sepzeler, turşular ,salçalar,konserveler,derin dondurucuya koya bileceğimiz pratik tarifller en doğalından en sağlıklı tarifleri birlikteyapalım :KK34:

Canim benim,hayirli ugurlu olsun topigin:nazar::nazar::nazar: ne guzel seyler paylasmissin tebrik ediyorum:KK9::KK9:ne guzelki bizlerde yine mutfakla ilgili yeni yeni seyler ogrenecegiz:21::21:Kolay gelsin canim:KK19::KK19:

Canim benim,hayirli ugurlu olsun topigin:nazar::nazar::nazar: ne guzel seyler paylasmissin tebrik ediyorum:KK9::KK9:ne guzelki bizlerde yine mutfakla ilgili yeni yeni seyler ogrenecegiz:21::21:Kolay gelsin canim:KK19::KK19:

Hoş geldin canım bukadar değerli insanların yanıda sadece damla olabilirim sadece doğrularımızı kaybettiğimiz killer kültürümüzü burdaki insanların fikirllerini recetelerini alarak çoçuklarımıza sağlıklı bi yaşam bırakmak amacımız :KK19:

tannem canım hayırlı olsun mutfagınn recele bayıldım özelliklee:KK56::KK56:

Hayırlı olsun tatlım topiğin
graphics-3d-smileys-071063.gif

Ben portakalın sadece kabuğunu ziyan olmasın diye reçel yapıyordum içini koymadan, bir de bu şekilde yapayım
Ellerine sağlık canım çok güzel görünüyor
:KK56:

Hayırlı olsun tatlım topiğin
graphics-3d-smileys-071063.gif

Ben portakalın sadece kabuğunu ziyan olmasın diye reçel yapıyordum içini koymadan, bir de bu şekilde yapayım
Ellerine sağlık canım çok güzel görünüyor
:KK56:
Çok sağol canım:KK19:
evet canım böylede güzel oluyor dene:KK34:

Son düzenleme:
Tanemim bir kilo portakaldan kac kavanoz reçel çıkıyor:26:

Canım konserve şişesinin büyüklüğünde hepsinde yapacağım için azar azar yapıyorum :KK34:
Yanlız elini çabuk tut mevsimi bitti hata benim portakalarda tam reçellik değildi:KK1:

portakal kabuklarını suda ne kadar bekletıp kac kere degıstırıcez suyunu ayrıca mayonezı de en kısa zamanda deneyecegım. topıgı cok begendım:)

X