çalışan hanımların korkulu rüyası akşama kolay pratik ne pişirsem öneriler ??

merhaba arkadaşlar, evet gerçekten güzel bir topik olmuş bende çalışıyorum hem ev hem iş zor oluyor bazen,
buakşam ki menüm:

yoğurt çorbası
soğan kavurması
paates buhlama (baharatlı)
salata

Son düzenleme:
kızlar ben dün biber dolması yaptım yanına tavuklu şehriye çorbası yaptım

bugünse patlıcan sote yapıcam eşim cok seviyor yeşillik kalmadı evde onun için salata yapamıcam yarın pazar var zaten

buzdolabına tavuk çıkardım eşim akşam fırında onu pişiricek kurs beni iyice tembelleştirdi :KK9:

Sarma ve sigara böreği sarıp bir iki kap doldurup pişirmeden derin dondurucuya atabilirsiniz. İşten dönerken birini çıkarıp hemen mikrodalgaya atmanız da çok pratik olur bence. Hem lezzetli hem kolay.

merhaba :KK3: bu forum iyi olmuş

akşama arpa çorbası ve kabak kızartması yapacağım..

caymazsam :KK1: yarın için de tavuk haşlayayım diyorum

bu akşam bütün topik tavuk yicek sanırım,
afiyet olsun hepimize :KK56:

buzluğa atılacak yemekler:
sarma-sigara böreği-su böreği-içli köfte-mantı-
haşlanmış nohut-kasap köfte-poğaça-gözleme
aklıma bu kadar geldi kızlar.

bu akşam bütün topik tavuk yicek sanırım,
afiyet olsun hepimize :KK56:

buzluğa atılacak yemekler:
sarma-sigara böreği-su böreği-içli köfte-mantı-
haşlanmış nohut-kasap köfte-poğaça-gözleme
aklıma bu kadar geldi kızlar.

poğaçaya birşey olmaz mı buzlukta :44::44: hamur ya.

ya kızlar benim buzlukta baya bir tüm et var ben bunlarla ne yapabilirim kavurma dışında :44::44::44:

merhaba :KK3: bu forum iyi olmuş

akşama arpa çorbası ve kabak kızartması yapacağım..

caymazsam :KK1: yarın için de tavuk haşlayayım diyorum

amannn yaz geldi zaten isyanım domates salatalık tamam işte :KK1:

canım bende senin kadar tembel olabilsem ben hamileyim ve içimden ne yemek yapmak geliyor nede yemek geliyor mutfağın kapısından geçmek istemiyorum bir haftadır yapmıyorum bizim ki söylenmeye başladı zayıfladım unuttun beni iyice tembelleştin diyip sinirlendiriyor beni mecbur istemeye istemeye yapıyorum

patates buhlama nedir? soğan kavurması da? nasıl yapılıyor:44:
patates buğulama ;
Malzemeler:
3-4 adet patates
1 adet soğan
1-2 yemek kaşığı zeytinyağı
Tuz
Yapılışı:

Soğanlar yarımay şeklinde yapışmaz bir tavanın dibine doğranır.
Soğanların üzerine patatesler de yarım ay şeklinde doğranır (elma dilimi)
Üzerini biraz geçecek kadar su, zeytinyağı ve tuzu eklenir kapağı kapatılır.
Su kaynayana kadar normal ateşte daha sonra kısık ateşte patatesler yumuşayana kadar pişirilir. (suyunu tamamen çekmiş olmalı o yüzden suyu baştan çok dökmeyin, arada kontrol edip su azalmış ve patates pişmemişse sıcak su ekleyebilirsiniz.)
Patatesleri pişirirken arada tavayı sallayarak karıştırın (kaşıkla karışırsa ezilir)

Not:
Üzerini servis esnasında karabiber, nane, kekik vs sevdiğiniz baharatlarla süsleyebilirsiniz.

çok severek yediğimiz pratik menüm
tavuk haşma
salçalı makarna (yemekte salça olmadığı için pilav yerine makarna yapıyorum)
çeri domatesli salatalıklı roka yada tere salatası (soğan kullanmıyorum )

MALZ
-kemikli tavuk eti ( ben bütün tavuğu yemeklik mümkün mertebe küçük parçalatıp 2 pakete böldürüyorum yarısını kullanıyorum yarısınıda buzluğa atıyorum)
- 15 -20 ad.arpacık soğan
- 2. ad havuç
- 2. ad patates
- yarım demet maydanoz
- yarım limon
- tuz ,tatlı toz kırmızıbiber, karabiber
- 2 yemek kaşığı sıvıyağ( tavuğun saldığı yağa göre )
yıkayıp temizlediğim tavukları azcık suyla bitaşım kaynatıp kopuklu suyu süzüyorum ( bunu yapmayınca tavuklar sert oluyo maalesef).
tekrar tencereye alıp ayıkladığım şirin soğanlarımla limonumu sıkıp birsüre haşlıyorum(. duruma göre sıvıyağ ekliyorum)
Sonra sırayla yıkayıp doğradığım havuç maydonoz ekleyip birsüre daha haşlıyorum en son patatesleride ekleyip ocaktan almama yakın tuz baharat ekliyorum suyu renkli oluyo suyu berrak severseniz yada küçük çocuğunuz varsa sadece tuzla yetinip servis esnasında baharatları ayrıcada eklenebilir.HER İKİ ŞEKİLDEDE GAYYET LEZZETLİ OLUYO

4 yaşındaki kızıma bağrış çağrış olmadan soğan ve maydonoz yedirebildiğim, ayaklarımı uzatacak vakiti bulabildiğim bir yemek kv demden allah razı olsun yeni evlendiğimde o öğretmişti :)))

ayşşş çok mutlu oldum tam benlik bir konu :KK1: 11 aylık evliyim ve çalışıyorum.akşam 8 de evdeyim eşimde 8buçukta geliyo.sadece yarım saatim var yemeğe :KK1: o yüzden ahım şahım yemekler pazar günleri hariç hiçbir zaman evde olmuyor.hep pratik şeyler tabiki..çorba pilav 3-4 günlük :KK1:yemekler daha basit şeyler oluyor.mesela eti pazar günü doğruyorum pişirip atıyorum buzluğa.yada kıymayı yemeklik yapıp atıyorum.tavuklarıda aynı şekilde yapıyorum.diğerleri sabit zaten.çorba pilav salata.bazen kuru fasulye bazen tavuk sote,et sote,ıspanak,makarna,türlü,bu tarz şeyler oluyor.pazar günü karnıyarık sarma veya eşimin en sevdiği yemeği yapıp 2-3 günde onu yiyoruz.çok şükür eşimde sıkıntı yapmıyor.canım istemediği zman dışardan yiyoruz ucuz şeyler.geçip gidiyor.ama en zoru ütü bıktım usandım iflahım kurudu :KK25:

akşam için hala karar vermedim.
dünden kalan körili tavuk sote var 1 tabak.
yanına topalak çorbası yapabilirim.
bezelyeli patates yemeği olabilir
salata ayran filan off menuyu uyduramadım
yardımcı oluuuun

Topalak Çorbası nasıl oluyor merak ettimm :KK30: Bence Çorba Körili Tavuk Pilav olsa daha güzel olur.

yok canım küflenmıyo hıc bısey olmuyo ıyıcene kavurduysann

ozmn bende menumu yazayım bugun bende bırazcık tembellık yapıcam galıba
dunden kalan kıymalı sebzelı lazanyam var onu ıstıcam
yanına konserve şişesınde yayla corbam vardı onu cıkartırım
ve salata karpuz:KK56::KK56:
Konserve çorba derken çorbayım kavanoza koyup konserve mi yapıyorsun..

X