Yeni Doğan Sünneti..............

Yumak46

Guru
Kayıtlı Üye
20 Ocak 2011
128
2
Kızlar Allah nasip ederse bir oğlum olacak ve ben hemen sünnet ettirmeyi düşünüyorum.Hem psikolojik açıdan hemde sağlık açısından daha iyi olduğunu öğrendim doğduktan 24 saat sonra yaptıracağım inşallah yeni doğan sünneti yaptırmış yada bu konuda bilgisi olan arkadaşların bilgilerini paylaşırsa sevinirim............

Kızlar Allah nasip ederse bir oğlum olacak ve ben hemen sünnet ettirmeyi düşünüyorum.Hem psikolojik açıdan hemde sağlık açısından daha iyi olduğunu öğrendim doğduktan 24 saat sonra yaptıracağım inşallah yeni doğan sünneti yaptırmış yada bu konuda bilgisi olan arkadaşların bilgilerini paylaşırsa sevinirim............

Bizimde planımız bu yönde yeni doğan sünneti için en doğru zamanın , böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının yeterince olgunlaştığı 7 ila 10. gün arasında yapılması olduğunu öğrendik.

Bizim bulunduğumuz ilde 2010 ve 2012 yıllarında yeğenlerim doğduğunda devlet hastanelerinde "tıbbi bir zorunluluk olmadıkça" yeni doğan sünnet uygulaması yapmadıklarını söylediler.
Burada Özel hastanelerde yaptırılması gerekiyor.
En uygun zaman 7 ila 10. gün aralığı.
Sağlıkla kucağınıza alın inşallah.

bende erkek bebek bekliyorum biraz netten araştırdım yeni dogan sünnetini bazı doktor siteleri önerirken bazılarıda en az etkilenecek diye birşey yok sadece konuşamadıkları için bize dertlerini anlatamıyor , hemde anesteziyle yapıyorlar yeni doganın anestezi alması ne kadar doğru siz düşünün diyor.çocuk doktoru.

Bebeklik döneminde yapılan sünnet operasyonunun bebeklerin idrar yollarına sayısız faydaları bulunmaktadır. Zaten dinimizde de bebeklerin erken yaşlarda sünnet ettirilmesi tavsiye edilmektedir. Bu konuda tereddütlü olan ailelere bebekler ne zaman sünnet ettirilmeli sorusuna güzel bir yanıt teşkil edecek önemli bir makale yayınlayacağız. Bu yazıda bebek sünneti faydaları, bebeklerde sünnetin ne zaman yapılması gerektiği gibi hususlar ele alınmıştır.

Ülkemizde çocuklara en sık uygulanan cerrahi işlemdir. Son yıllarda sünnet konusunda gündeme oturan ve özelliklede sosyal yapısı gelişmiş, kültürel düyezi yüksek ailelerde Yenidoğan bebeklerin sünneti olarak yaygınlaşmaya başlamıştır. Bizlerde hastanemiz çocuk cerrahisi ekibi olarak siz yeni bebek sahibi olmuş yada olacak aileleri bu konuda aydınlatmak istedik.
Yenidoğan bebeğin sünnetinin bize getirdiği yararlar nelerdir?

Erken yapıldığında yenidoğan bebekler ve süt çocukluğu dönemine ait üriner sistem enfeksiyonlarının sünnetsiz çocuklara oranla ortalama 10 kat azaldığı çeşitli çalışmalarda bildirilmiştir Yenidoğan bebek sünneti yapılan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonları yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı oldukça az görülür. Sadece lokal anestezi uygulanır.bu nedenle sünnet işlemi öncesine bebeğin aç kalması gerekmez.

Sünnet derisinin damarsal yapısı yeni gelişmekte olduğundan sünnet işlemi sırasında kanama kontrolü kolay olur ve işlem sonrası kanama riski çok az olur. Yenidoğan bebek sünneti sırasında bebeklerde ağrı duyar ancak bunu önlemek için işlem öncesinde penisin çevresine yarım saat önce uyuşturucu etkili bir krem sürüler ayrıca sünnet işlemi sırasında da çok küçük bir iğne yardımı ile lokal anestetik madde yine penis çevresine enjekte edilir ağrı ortadan tam anlamıyla kalkana kadar beklenir ve sünnete geçilir.

Bu lokal ağrı kesicinin sünnet sonrasında etkisi ortadan kalksa dahi bir evde ağrı kesici kullanmaya gerek kalmaz.

Sünnet işlemi sonrasında bakım çok kolay olur. Bu günlerse siz ve bebeğiniz bu işi beraber bir sağlık görevlisine ihtiyaç duymadan rahatça halledebilirsiniz.

Yenidoğan bebek sünneti nerede, nasıl yapılır ne kadar sürer?

Bebek doğduktan sonraki ilk 24-48 saat sonra sünnet olmasına engel olacak tıbbı bir neden olmazsa ameliyathanede özel orak ısıtılmış ameliyat masasında yapılır. Klasik cerrahi sünnet yöntemi ile yapılabileceği gibi Çan, Gomco klampı gibi aletler yardımı ile dikişsiz olarak sünnet yapılabilir.

Sünnet işlemi yaklaşık olarak 15-20 dakika kadar sürer.

Yenidoğan bebek sünneti sonrası evde bakım nasıl olur?

Yenidoğan bebek sünneti sonrası penisin çevresini saran saydam renkli bir pansuman materyali ile karşılaşırsınız bu pansuman materyali bebeğiniz şişini yaptıkça bezinin içine kendiliğinden düşecektir, bundan sonra size sadece bezini her açtığınızda antiseptik olarak vereceğimiz merhemi sürme işi kalacaktır bunun dışında rutin olarak antibiotik kullanılmaz bebeğin bezli olması bir avantajdır ve normal şekilde bezlenmeye devam edilir İki gün sonra artık normal şartlardaki banyosunu yapabilecek hale gelir.

Bebeklerde sünnet sonrası ağrı kesici kullanmaya genellikle ihtiyaç duymayız.

Not:Sağlık sitesinden alıntıdır.

Bende oğlumu hemen sünnet ettirmeyi düşünüyorum ama bi kendini toparlasın 15 - 20 günlük olsun öyle...

kızlar bildiğim kadarıyla doğar doğmaz yahudiler sünnet ettiriyor. onların adetlerini sürdürmemek için biraz beklemek sonra yaptırmak daha iyi diye düşünüyorum.tabii herkesin tercihi ve dini inancı nedir bilemem sadece paylaşmak istedim.

kızlar bildiğim kadarıyla doğar doğmaz yahudiler sünnet ettiriyor. onların adetlerini sürdürmemek için biraz beklemek sonra yaptırmak daha iyi diye düşünüyorum.tabii herkesin tercihi ve dini inancı nedir bilemem sadece paylaşmak istedim.

Evet bende öğle duymuştum ama AMELLER NİYETLERE GÖREDİR.

Biz de yenidoğan sünneti yaptırmaya karar verdik devlet hastanesinde ücretler hakkında bilgisi olan var mı acaba?

geçen yıl bende bu konuyu cok araştırmıstım. 2012 haziran annesiyim. yenidoğan sünneti yaptırmak istedim bende ama ilk basta sütüm gelmedi sonra ramazandı bayramdı tatildi derken oğlum tam 3 aylıkken sünnet oldu. klipsli yöntemle, lokal anesteziyle yaptırdık. Allah a şükür hiç bi sıkıntı yaşamadık. sadece ilk idrarını yaparken cok ağladı. 5. gün tamamen iyileşmişti. fiyat 400 tl

geçen yıl bende bu konuyu cok araştırmıstım. 2012 haziran annesiyim. yenidoğan sünneti yaptırmak istedim bende ama ilk basta sütüm gelmedi sonra ramazandı bayramdı tatildi derken oğlum tam 3 aylıkken sünnet oldu. klipsli yöntemle, lokal anesteziyle yaptırdık. Allah a şükür hiç bi sıkıntı yaşamadık. sadece ilk idrarını yaparken cok ağladı. 5. gün tamamen iyileşmişti. fiyat 400 tl

Devlet hastanesinde mi yoksa özelde mi yaptırdın.Ben dün gittim hastaneye ama hastane biraz karışıktı o yüzden görüşemedim

özel poliklinikte yaptırdık. benim görüştüğüm devlet hastanesinde genel anesteziyle yapılıyordu ve yanına girme imkanımız yoktu. bu nedenlerden dolayı özeli tercih ettik. babasıyla ben sünnet sırasında yanındaydık. biz erken sünnet ettirmek istediğimiz için gitmiştik. doktor sünnet sırasında zaten mecbur sünnet ettirmeniz gerekliymiş ucunda darlık varmış demişti. cok şükür iyi ki erken yaptırmışız.

valla ben 2,5 3 yaşında yaptırıcam şöyle cicili bicili giydirip yavrumu.Yararı olabilir erken sünnetin ama çevremde de ileri yaşta yaptıranlar bi zararını görmediler şans ve nasip tamamen

Bizim burda da önce kestiriliyor sünnet düğünü yada mevlüdü daha sonra yapılıyor.O yüzden ben kestirip 7 yaşında da dügününü yapacağız inş. her yerin adetleri farklı farklı......

bu konuda bende çok kararsızım,birgelsin bebeklerimizde sağlık durumlarına göre hareket etmek lazım

cnm tam ıkı hata once urolog a goturdu oglumu hemde sunnetı sordu en uygun zaman yenıdogan dedı keske o zmaan yapsaydık dedı
uzmanın sozlerı bu sekılde cnm bence yaptır derım bızım 6 yas sonrasına kaldı

bu konuda bende çok kararsızım,birgelsin bebeklerimizde sağlık durumlarına göre hareket etmek lazım

Canım zaten doktorla konuştuğumuzda kesin yaparız demiyorlar doğduktan sonra sağlık kontrolünden geçecek bir sorun çıkmazsa (inşallah çıkmaz) o zaman yapacaklar.İstersen bir uzmanla görüş daha iyi seni aydınlatır.

bende 2012 haziran annesiyim, sarilik fasli bitince yani 17 gunlukken sunnet ettirdik, 3 gunde iyilesti, goztepe medical parkda yaptirmistik

X