Ortopedi Ayakları içe yada dışa basmak.

Tweety26

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Ağustos 2010
808
14
Selam kızlar. 18 yaşındayım. Ama pek fark etmemiştim.. Annem önceden sürekli uyarırdı dışa basıyorsun diye dikkat etmeye çalışırdım. Bir süre sonra arkadaşlarım da söyledi aynı şeyi. Ne kadar düz basmaya calışırsam çalışayım 5 10 dk sonra yine ayni basış pozisyonunu alıyorum. Düz basmaya çalışırsam diz kapaklarım içe doğru bakıyor ve ağrıyor.(ayaklarım karşıya bakarak) . Ama rahat ettiğim gibi basarsam da diz kapaklarım düz bu sefer de ayaklarım V seklini alıyor yürürken. Buna dışa basma deniyor galiba. Elbise falan giymek rahatsız eder oldu. Yarın ortopedi doktoruna gideceğim. Acaba bunun bir tedavisi var mı yoksa bu yaştan sonra panguen gibi mi yürüyeceğim ? :KK70:

tıbben böyle bi rahatsızlık yoksa eğer siz de ya da tıp dahilinde, ki onu da doktorunuz belirtecektir zaten yarın, bu bi alışkanlıktır ve aşılabilir
doğru yöntem ve sabırla elbette.

penguen gibi ha, çok güldüm buna :KK9: yok tatlım böyle kalmazsın, ortaokula kadar ben de bir süre öyle içe bastım. hatta hiç unutmuyorum yolda yürürken, hayırsever bir teyze "bu şekilde yürümeye devam edersen evde kalırsın, kimse almaz seni" demişti :KK53: artık o gazla düzgün bastım demeyeceğim tabi :KK53: bir ortopedist ile görüştüm ve bana ortopedik bir ayakkabı önermişti, unuttum adını. 1 seneden fazla o ayakkabıyı giydim, sonra normale döndü basışım. öyle kalmazsın korkma :KK34:

çaresi var mı gerçekten ya
ben düz tabanım, özellikle sol ayagım çok içe basıyor
ayak alıştırmaları yapıyoru yıllardır ama bir faydasını göremedim..

Bende bu durum giydiğim ayakkabıya göre değişiyor. Yumuşak tabanlı ayakkabı giydiğimde içe doğru basıyorum ama normal sertlikte bir ayakkabı olunca düz basıyorum
Yeni aldığım ayakkabı yumuşak taban ve resmen dediğin gibi penguen oluyorum

A benımde boyle bır durumum vardı sımdı hatırladım. Ne zaman duzeldıgını tam bılmıyorum ama tahmınım unıversıte bıtıp ıs hayatına atlınca topuklu ayakkabılar gıymemle oldu. Topukluya alısana kadar dıkkatlı yurumen gerekıyor ve yuruyusun duzelmıs oluyor bu sekılde. Ondan once spor ayakkabı ıle yururdum hıc dıkkat etmezdım. Dısa basarak yurumem normal yuruyusumdu. Sımdı dumduz ve estetık yuruyorum:)

Benim bi spor ayakkabım var ve onu giydiğimde özellikle dışa başıyorum dikkat ettim aynı ayakkabıdan giyen başkalarındada aynı sorun. Belki seninki de ayakkabı seçiminden kaynaklanıyor

Ben de içe basıyorum, farketmiyorum bile.
Hiç doktora gitmedim bunun için..
Annem çok kızıyor düzgün yürü diye ama ben zaten düzgün yürüdüğümü düşünüyorum :KK53:
Bu yüzden ayakkabılarımın topukları çok çabuk aşınır, eskir tek sıkıntım bu :S
Ben hiç topuklu giyemem bu arada düpdüz babetler, çizmeler giyiyorum.
Ama sanırım topuklu ayakkabılara yönelmek gerek azar azar.
Belki faydası olur..:26:

Ortopedi ayakkabılar giymenizi tavsiye ederiiimm :=)

birçok insanda olan bir şey bu ben de içe basarak yürüyorum ama yolda yürürken dikkat edersen çok fazla insanın bu şekilde yürüdüğünü görürsün.bizim ailede herkes böyle yürüyor ayakkabılar yamuk hep :KK70: dert edilecek bir şey değil bence.ama madem canını sıkıyormuş bir ortopediste danış.

bende içe basıyorum ve hala öyleyim... kardeşimdede var bu sorun... bir fizyoterapistle görüşmüştü kardeşim içe basmanın baldırlardaki bir kas tembelliğinden olduğunu o kasların çalıştırılması durumunda düzeleceğini söyleyip bazı hareketler öğretmişti.... belki sizinkide buna benzer bir durumdur...

bukadar çok olmmıza sevındım

bende içe basıyorum bunu anca resımlerde fark edıyorum

poz verırkednde aynı şekilde duruyorum çünkü

çocukken çok uyarırlardı ama dikkat etsemde düzelmedi :KK17:

Benim ayaklarım, özellikle sol ayağım dışa basıyor. Öyle ki ilkokuldayken çizmelerimin köselesine değil derisine basmaya başlamıştım. Şuanda da özellikle topuklu ayakkabılarımın topuk kısımları çapraz aşınır. Düz basamıyorum hiç bir şekilde. Bana normal geliyor ama bir süre sonra ayakkabılarım yamulmaya başlıyor. Tedavisi varsa güzel olurdu.

Selam kızlar. 18 yaşındayım. Ama pek fark etmemiştim.. Annem önceden sürekli uyarırdı dışa basıyorsun diye dikkat etmeye çalışırdım. Bir süre sonra arkadaşlarım da söyledi aynı şeyi. Ne kadar düz basmaya calışırsam çalışayım 5 10 dk sonra yine ayni basış pozisyonunu alıyorum. Düz basmaya çalışırsam diz kapaklarım içe doğru bakıyor ve ağrıyor.(ayaklarım karşıya bakarak) . Ama rahat ettiğim gibi basarsam da diz kapaklarım düz bu sefer de ayaklarım V seklini alıyor yürürken. Buna dışa basma deniyor galiba. Elbise falan giymek rahatsız eder oldu. Yarın ortopedi doktoruna gideceğim. Acaba bunun bir tedavisi var mı yoksa bu yaştan sonra panguen gibi mi yürüyeceğim ? :KK70:

Heh tam benlik bi konu...Ailem sürekli dalga geçiyor..İçe basıyorum bende ayakkabılarımı bi görsen içe dönük..Gidipte pahalı ayakkabı almak ne mümkün..Ayakkabı 1 aya pert oluyor..Malesef düzeltemiyorum..Bir gün hastanedeyken bir doktorun denemesiyle farkettim..İçe basıyorsunuz bi rahatsızlığınz var galiba demişti..O gün farkettim..Düzelmiyo malesef :KK43:

Konu, içeriği nedeniyle ilgili başlığa taşınmıştır.

merhaba canım
çok önce paylaşmışsın merak ettim doktora gittinmi...
bende dışa basıyorum daha önce tv de bir ortapedi doktorunun egzersiz ve sporla düzeldiğini söylemişti
ama ben o zaman farkında değildim dişa bastığımın o nedenle ilgilenmemiştim...
sen bu zaman zarfında bilgi edindinmi...
ortapediye gittinmi...
senden alacağım bildirime göre bende gideceğim...

Merhaba, bende de içe basma var, zamanla bu ayağın alt ark kısmının düzelşmesine ve düz tabanlığa yol açıyor. Hatta yamuk basma nedneiyle dizler de etkilenip ağrımaya başlıyor. Yapılması gereken şu, ayak tabanı için yastığa benzer şekilde "ark desteği" ya da "longitudinal ark desteği" adı verilen ürün var, bunu ayakkabını içine koyup dolaşın, büyük faydasını göreceksiniz, tabii ki içe basanlar için diyorum, dışa basmayı bilemiyorum. Bir de hep düz taban ayakkabı giymeyin az biraz topuğu olsun, bu da zarar veriyor. Ben ark desteklerimi Tekin Medikalden aldım, internette tekinmedikal.net. Ve inanılmaz ilgililer, kaç defa aradılar kontrol ettiler, hemen gönderdileri kendilerine ne kadar teşekür etsem az, keşke her firma böyle olsa.

X