Sivilceli Ciltler Sivilce yapmayan, gozenekleri tikamayan makyaj urunleri

Sivilceli Ciltler ve Çözümleri

chaosqueen

Guru
Kayıtlı Üye
19 Mayıs 2007
303
15
Merhaba kizlar..

Yaptigim arastirmalari sizinle de paylasmak istedim.

Bi cok insan Mac urunleri dahil bi cok markanin sivilce yaptigini, cilgi yaglandirdigini soyluyor. Benim de cildim cok sorunlu oldugundan, yuzume bundan sonra sivilce yapma ihtimali olan hicbirsey surmeme karari aldim. Cildi sorunsuz insanlar ise cok sanslilar ki istedikleri urunu istedikleri gibi kullaniyorlar. Bu herkesin dikkat etmesi gerek bisey degil, ama sivilcelerden kurtulamayan yagli hassas bi cildiniz varsa, belki de bi ise yarar diye sizinle de paylasmak istedim.

Makyaj urunlerinden once tabii ki yuzumu temizlemek icin kullandigim sabun/tonik ve kremlerimi degistirmekle ise basladim. Bunlarin gozenek tikamayanlarini bulmak oldukca kolay. Ben simdi daha cok makyaj urunlerinden bahsetmek istiyorum. Makyaj derken, goz kalemi, far, ruj gibi malzemeleri ben kendi rejimime dahil etmiyorum. Dogal/zehirsiz urun kullanacam derdinden cok, sivilce cikmamasi derdindeyim. Dolayisiyla sadece Fondoten, Pudra, Allik vb. urunlerimi degistiricem.

Mineral Makyaj urunlerinin gozenekleri tikamadigi soylense de bi cok insanda sivilceye sebep olabiliyorlar. Urunlere dogal olsa da, dogal yaglar ve bazi diger maddeler de gozenekleri tikayip cildi kotu etkileyebiliyormus. Ozellikle pudralarin, fondotenlerin ve alliklarin da icinde nerdeyse hep bulunan Talk dedigimiz madde, yani bildigimiz bebek pudrasinin asil maddesi, gozenekleri tikayabiliyormus. Alliklara malesef cok sevilen guzel renkleri veren D&C boyalari, sabunlarda bulunan SLS[/B ve bi cok madde daha gozenekleri tikayarak sivilcelere sebep olabiliyormus. Ornegin Dr.Hauschka adinda bir marka sadece dogal icerikli urunler satmasina ragmen, iceriginde cart yagi curt yagi diye bi cok dogal yag bulunuyor ve bunlar malesef bizim gibi sivilceli yagli ciltlerin dostu degiller. Cildi nemlendirme ve vitamin olarak yararli da olsalar gozenekleri tikiyorlar.

Bunlari uzun uzun anlatmaktansa cozumlere geciyorum direk.

Bazi markalar cok pahali olmakla beraber daha uygun markalar da mevcut. Youngblood denilen bir marka oldukca pahali fakat iyi urunlere sahip. Benim ogrenci halimle alabilecegim ve buldugum en zararsiz/ucuz urunler ise Everyday Minerals in urunleri oldu. Everyday Minerals'in formulune sonradan ekledigi bir madde olan Lauroyl Lysine in kotu bi madde oldugunu soyleyenler var lakin bi cok diger insan da bu maddenin gayet zararsiz oldugundan bahsediyor. Kullanan insanlar oldukca memnun, fiyatini da uygun buldugumdan ben denemeye karar verdim. Su an icin buldugum en ucuz marka bu. Ki bi cok pahali markanin da biseye benzemedigini soyleyenler var. Lakin daha cok param olsaydi, Coastal Classic Creations i da tercih ederdim. Ozellikle Larenim in kompakt pudrasinin cok iyi oldugunu soyluyorlar. Young Blood ise cok pahali lakin param olsa onu da alirdim. Turkiyede bu urunler nerde nasil satilir bilmiyorum. Internetten arastirabilirsiniz ya da direk siparis verebilirsiniz.

Bu sitede her tur urun icin, zararli madde icermeyen markalarin ufak bi listesi var. Ben oldukca yararli buldum:

Guide to Less Toxic Products

Listede yer alan urunlerin yine de ayrica icerigine bakanizi tavsiye ederim. Ornegin Silikonun bu cesidi olan Dimeticone, az da olsa bazi ciltlerde gozenekleri tikayan bi yapiya sahipmis. Bu listedeki unlerde bulunan bi madde olmasina ragmen. En guzel cozum ise, en az maddeyi iceren urunleri tercih etmek.

Burda ise, gozenekleri tikayan ve irite edebilecek maddelerin bir listesi var. Makyaj urunlerinizin icerigini burdan karsilastirabilirsiniz.

Comedogenic ingredients

Eski makyaj urunlerimi ise sadece cok makyaj yapmam gereken ozel gecelerde vb. kullanmayi dusunuyorum. Alliklarimi goz fari olarak kullanmaya devam edicem. Gozleriniz hassas degilse ve herhangi bi rahatsizliginiz yoksa, goz makyaji icin endiselenilmesi gerektigini dusunmuyorum. Lakin dedigim gibi, amac sadece guzel bir cilt ise.

Makyaj urunlerimi yenileyerek para harcamak hic istemiyorum (yalan), ama sivilcelerime belki iyi gelme ihtimali buna deger bence, en azindan bi daha yeni bi urune ihtiyac duydugumuzda, icerigi iyi olani tercih edebiliriz.

Kalin saglicakli ve sivilcesiz..

kozmetık sektörunde de calısmıstım bır ara en pahalı markalarda dahıl hepsı cilde zarar verıyor bu bır gercek maleseff..cildi cok iyi temızlemek gerekıyor en basta..bırde ben mesela eczanelerden yardım almanızı tavsıye ederımmmm cünkü cok sivilcelerindenn muzdarip olan arkadasım eczanaeden hatta acıkca söleyım ankara cepadakı sıbel ersoy eczanesınden bır karısım yaptırıp kullandı ve tamamen gectı bu kısı yıllarca agır sıvılce ılacları da kullanmıstı roccatune gıbı...belkı fıkır olur dıe söledımmm :) iyi geceler

öyle sorunlu bi cildim varki ne makyajla oluyo ne makyajsız
makyaj yapınca daha da hasar vericem diye korkuyorum yapmayınca kendimi bakımsız hissediyorum
şöyle kolumuzun içi gibi avcumuzun içi gibi boynumuz gibi olsa keşke yüzümüz de, lekesiz daha açık tonda ve pürüzsüz

Ben de sizin gibi sivilcelerimden muzderibim roaccutane tedavisi bile yaptım hem de 2 defa yaklaşık bir sene tesirli oluyor sonra yeniden çıkıyor sivilcelerim artık sivilcelerden bıktım 34 yaşındayım ve halen sivilcelerle uğraşıyorum. Ben de sizin gibi düşünüp pahalı bir markaalıp denemeyi düşündüm ve en son Jane İredalenin pudrası ve allığını aldım çok da memnun kaldım ama çalıştığım halde günlük eskisi gibi makyaj yapmıyorum sadece özel zamanlarda makyaj yapıyorum şuan yüzümde sivilce lekelerim var ve onları nasıl yok edicem bilemiyorum bildiğim tek şey artık iyi ve etkili bir çözüm bulmak. Cildimin pürüzsüz ve doğal olması en çok istediğim şey. Umarım bi yolu vardır....:KK50:

Merhabalar, aloeveralı ürünler denemenizi öneririm. Hem temizleyen, hem cildi nemlendiren. İlgilenirseniz yardımcı olurum.☺

X