Sigaradan nefret edenler ve bırakmak isteyenler, beraber deneyelim mi? (Mayıs 2013)

Tellendirmesi güzel ama zararları da bir okadar çok. Neden mi bahsediyoruz ? Tabiki sigaradan. İnsanın kendine verebileceği en büyük zararlardan bir tanesi sigara içmek. çoğu zaman sigara içenlerin bahanesidir birtürlü bırakamıyorum demek . Eğer gerçekten bırakmak istiyorlarsa işte onlara kolayca uygulayabilecekleri bir tarif: Karabaş bitkisi: Osmanlı padişahının ferman çıkarttırdığı bir bitkidir.Bu bitkiden en iyi şekilde faydalana bilmek için doktor İbrahim Saraçoğlunun tarifi şöyle: 1 tatlı kaşığı karabaş otu 1 su bardağı su 3-4 dakika kadar kaynatılır ve iki günde bir içilir. Herdefasında yeniden taze olarak hazırlanıp içilmesi lazım.

• İçinde bulunan geraniol maddesi kansere karşı koruyucu ve de tümörü yok edici özellik taşımaktadır.

• Kan dolaşımını düzenler. Kanı sulandırıcı ve damar genişletici özelliği içerdiği rosmarinik asit ‘ten kaynaklanır.

• Karabaş otunda bulunan cineole maddesi alerji önleyici, mikrop kırıcı, sakinleştirci ve tansiyon düşürücü etkilere sahiptir.

• Ağrı kesici etkisi vardır. Sinirsel kaynaklı baş ağrılarında yararlıdır.

• Uykusuzluk ve yüksek tansiyon için faydalıdır.

• Antiseptik özelliği vardır.

• Balgam söktürücüdür.

• Mide-bağırsak sancılarında rahatlatıcıdır.

• Egzama yaralarında etkilidir. • İdrar yolu enfeksiyonlarında kullanılması karabaş otu yararları arasındadır.

• Karabaş otu SİGARAYI BIRAKMAK isteyenlerin de yardımcısıdır.
• 5 gr. karabaş otu bir su bardağı suda 3 dakika kaynatıldıktan sonra sıcakken süzülür. SİGARA İÇME gereksinimi duyulduğunda bir yudum içilmesi sigaraya olan isteği önler.

Alıntı: karabaşotu.gen

dün sinir krizi geçirdim carpecim sözlümü gebertcektim nedenide sigara yakması yanımda benımde canım çekti bir fırtvermedi diye sinrlendim saldrdım gbi oldu sağolsun anlayışla karşıladı yatştrdı beni :KK66:))

Haha :) Benim de yapmışlığım var. Zamanında bir arkadaşım paketimi aldı, kızı az daha boğazlayacaktım. Şaşakalmıştı kız :) Bu arada karabaş otu çayı cidden işe yarıyor. Diğer kızlar yazmamış hiç bugün. Kızlar nerdesiniz???? :KK8:

Bugün 4,5. gün. Atlattık gene çok şükür. Yarına da Allah kerim :))))

Günaydın kızlar benim de bu gün bir haftam doluyor p.tesi den bir firem vardı olsun 2 gündür çok iyiyim içme isteğim yok gibi bi akşam biraz istiyo okadar inşallah böyle gider ama sigara içen biriyle görüşürsem bir tane içerim gibi geliyo eşim içmediği için şanslıyım .off ya en güzeli bir ayı doldurmadan sigara içen arkadaşlarımla görüşmemek

Haha :) Benim de yapmışlığım var. Zamanında bir arkadaşım paketimi aldı, kızı az daha boğazlayacaktım. Şaşakalmıştı kız :) Bu arada karabaş otu çayı cidden işe yarıyor. Diğer kızlar yazmamış hiç bugün. Kızlar nerdesiniz???? :KK8:

Bugün 4,5. gün. Atlattık gene çok şükür. Yarına da Allah kerim :))))

bugün karabaşotunu içip durucam şuan sigara pek aklıma gelmıyo evde can sıkıntısı içen biri grrsem canım çekiyor, kızlarda pek ses soluk yok umarım el ele bu işin üstesinden gelicez.

Günaydın kızlar benim de bu gün bir haftam doluyor p.tesi den bir firem vardı olsun 2 gündür çok iyiyim içme isteğim yok gibi bi akşam biraz istiyo okadar inşallah böyle gider ama sigara içen biriyle görüşürsem bir tane içerim gibi geliyo eşim içmediği için şanslıyım .off ya en güzeli bir ayı doldurmadan sigara içen arkadaşlarımla görüşmemek

Ben de dedim selin gitti mi acaba. Çok güzel canım. Benim gene kötü bir haberim var ama. Bugün kaçırdım bir tane. Yarın çalışmaya başlıyorum. Stres oldum, dayanamadım...

bugün karabaşotunu içip durucam şuan sigara pek aklıma gelmıyo evde can sıkıntısı içen biri grrsem canım çekiyor, kızlarda pek ses soluk yok umarım el ele bu işin üstesinden gelicez.

Canım ben kaçırdım bugün bir tane...Hatta hala içesim var. Zor tutuyorum kendimi..Yarın ilk iş günüm. Bana şans dileyin. Akşama yazarım gene.

İyi şanslar canım aa aşk olsun ben sizi bırakırmıyım hiç olsun canım bende bir tane içmiştim ama şimdi iyiyim istek azaldı ilk iki üç gün hep içmek istiyodum şimdi arasıra istek oluyo onuda idare ediyorum artık

Kızlar inanılmaz yoruldum bugün. Sigarayı aramadım bile. Bu iş bana çok iyi gelecek. Umarım bırakmam işi. Uzak, yorucu...

Sizler nasılsınız? Neler yaptınız bugün?

Kızlar inanılmaz yoruldum bugün. Sigarayı aramadım bile. Bu iş bana çok iyi gelecek. Umarım bırakmam işi. Uzak, yorucu...

Sizler nasılsınız? Neler yaptınız bugün?

senin adına sevindim canım insan bir işle meşgul olunca sigara aklına bile gelmiyor benim gibi etrafında kafayı yedirtcek insanlar oluncada sigara aklından çıkmaz acayip canım istiyor sigaraya kaçış yapmak istiyrum yoksa sigara olmasada olur tek dayanağım oolmuş sanki zor anlarımda sıkıntılı anlarımı onla ilişkilendrmişim

YOKSUNLUK BELİRTİLERİ VE BAŞA ÇIKMA YÖNTEMLERİ

Yoksunluk belirtileri nikotine bağımlı olan kişinin, nikotin almaması sonucunda vücudun verdiği sinyallerdir. Aşağıdaki belirtilerin biri, bir kaçı ya da tümü görülebilir, Yoksunluk belirtileri nikotine bağımlı olan kişinin, nikotin almaması sonucunda vücudun verdiği sinyallerdir. Aşağıdaki belirtilerin biri, bir kaçı ya da tümü görülebilir. Bu belirtiler tıbbi tedaviyle tamamen ortadan kaldırılabilir ya da kişiyi rahatsız etmeyecek düzeyde kontrol edilebilir.
- Huzursuzluk
- Uykusuzluk veya uykuya eğilim
- Gerginlik
- Dikkati toplamada güçlük
- Olaylara aşırı tepki verme eğilimi
- Sinirlilik
- Yorgunluk
- Titreme
- Baş ağrısı
- Kabızlık
- Hayattan zevk alamama veya aşırı neşelenme durumu
- İştah artması
- Ağız kuruluğu, ağız yaraları
Tüm belirtilerin geçici olduğu, sigarayı bırakan pek çok kişide görülebileceğini unutmayın. Ailenize ve yakın çevrenize sigarayı bıraktığınızı söyleyin ve onlardan destek isteyin. Başa çıkmak için kendiniz yöntemler geliştirebileceğiniz gibi, aşağıdaki önerilerimizi de uygulayabilirsiniz:
Huzursuzluk, gerginlik, sinirlilik, aşırı tepki verme eğilimi, hayattan zevk alamama söz konusu olduğunda yürüyüşe çıkmak, duş almak, spor yapmak, müzik dinlemek, hobilere zaman ayırmak rahatlatıcı olabilir.
Uykusuzluk ve baş ağrısı için akşam saatlerinde çay, kahve, kola gibi kafeinli içecekleri olabildiğince içmemeniz veya az içmeniz, ılık duş almanız, ılık süt, bitki çayları içmeniz yararlı olabilir.
Kabızlık oluştuysa bol su içmek, kayısı, incir, armut gibi meyveler, kepek unundan yapılmış ekmek, yeşil yapraklı sebzeler, tahıl gibi posa içeriği yüksek yiyecekler tüketmek, her gün aynı saatlerde tuvalet alışkanlığı kazanmak sorunu çözmenize yardım edebilir.
Ağız kuruluğu olduğunda su içmek, sakız çiğnemek bu sorunu giderebilir. Ağızda yaraların çıkması durumunda doktorunuza danışarak iyileşmesine yardım edecek ilaçları kullanabilirsiniz.
Sigara bırakma döneminde ilk birkaç ay içinde 3-5 kilo alınması beklenen bir durumdur. Bu sizi ürkütmemeli ve sigaraya tekrar başlamak için bahane olmamalıdır. Öğün atlamadan düzenli, ancak un ve şekerden fakir düşük kalorili gıdalarla beslenmek, egzersiz yapmak kilo artışının beklenenden daha fazla olmasını engelleyecektir. Ayrıca el ağız alışkanlığından kurtulmak için çerez, cips, bisküvi, çikolata gibi yağlı ve yüksek kalorili yiyecekler yerine mevsim meyveleri ve çiğ yenebilen sebzeleri yemeyi tercih etmelisiniz.
Aşırı sigara içme isteği olduğunda, kısa süreli olduğunu, birkaç dakika içinde geçeceğini unutmayın, bu isteğe yenilmeyin. Ortam değiştirebilir, temiz havada nefes egzersizleri yapabilirsiniz, su içmek veya bir şeyler yemek işe yarayabilir.
Sigarayı bırakmak sizin sağlığınız için attığınız önemli bir adımdır. Doğru beslenme ve egzersiz ile sağlığınızdaki iyileştirmeleri genişletebilirsiniz. Bu hem yoksunluk belirtileriyle başa çıkmanızı kolaylaştırır, hem de kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Çözemediğiniz sorunlar için ilaç tedavileri bulunmaktadır, doktorunuza başvurun.

ALINTI:
Doç.Dr.Ayşin SAKAR ÇOŞKUN
Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi
Göğüs Hastalıkları AD.

senin adına sevindim canım insan bir işle meşgul olunca sigara aklına bile gelmiyor benim gibi etrafında kafayı yedirtcek insanlar oluncada sigara aklından çıkmaz acayip canım istiyor sigaraya kaçış yapmak istiyrum yoksa sigara olmasada olur tek dayanağım oolmuş sanki zor anlarımda sıkıntılı anlarımı onla ilişkilendrmişim

Nasıl gidiyor canım? Ben bugün içmedim. Devam ediyoruz bakalım..Gene çokkkkk yorgunum.

Kızlar nerelerdesiniz? Çlışmaya başladım, sık giremiyorum ama bırakmayın burayı...:KK5:

arkadaşlar nerelerdesiniz nasıl gidiyor sesiniz çıkmıyor 2 gündür sigara içmemeye devam dğilmi ben bir sigara kaçırdım bugün :18:

söz verdiğim gibi burdayım bu ikinci günüm sayılır dün 1 tane kaçamağım oldu ama tamamenn salaklığımdan ama kararlıyım 1 nefes dahi almıcam 1 nefesin beni en başa döndüreceğini biliyorum ve bundan korkuyorumm benim bırakanlardan neyim eksikk hıh tabiki yapabilirimm

sigareaytı bırakan herkesi şimdiden tebrik ederim
QUOTE=angelsky;30676074]söz verdiğim gibi burdayım bu ikinci günüm sayılır dün 1 tane kaçamağım oldu ama tamamenn salaklığımdan ama kararlıyım 1 nefes dahi almıcam 1 nefesin beni en başa döndüreceğini biliyorum ve bundan korkuyorumm benim bırakanlardan neyim eksikk hıh tabiki yapabilirimm[/QUOTE]

Kızlar sigara bırakma programım iyi gidiyor, bir sıkıntım yok cok sükür. :) İşe girdiğimi söylemiştim, kusura bakmayın girip yazamadım, yeni ve acemi olduğum için biraz zorlanıyorum. Gelince sadece uyuyorum. Nete falan bakamadım bir iki gündür.

arkadaşlar nerelerdesiniz nasıl gidiyor sesiniz çıkmıyor 2 gündür sigara içmemeye devam dğilmi ben bir sigara kaçırdım bugün :18:

Buradayız :KK3: Devam devam elbette merak etme sakın :)))

söz verdiğim gibi burdayım bu ikinci günüm sayılır dün 1 tane kaçamağım oldu ama tamamenn salaklığımdan ama kararlıyım 1 nefes dahi almıcam 1 nefesin beni en başa döndüreceğini biliyorum ve bundan korkuyorumm benim bırakanlardan neyim eksikk hıh tabiki yapabilirimm

Hoşgeldin :) Yapanlardan ne eksiğimiz var? Elbette yapabiliriz canım..

sigareaytı bırakan herkesi şimdiden tebrik ederim
QUOTE=angelsky;30676074]söz verdiğim gibi burdayım bu ikinci günüm sayılır dün 1 tane kaçamağım oldu ama tamamenn salaklığımdan ama kararlıyım 1 nefes dahi almıcam 1 nefesin beni en başa döndüreceğini biliyorum ve bundan korkuyorumm benim bırakanlardan neyim eksikk hıh tabiki yapabilirimm
[/QUOTE]

Teşekkür :nazar:

Herkese merhaba,kısaca tanıtayım kendımı ;25 yasındayım 10 yıldır ıcıyorum ne yazıkkı bıraz erken bı yasta basladım :KK43: zaman zaman denemelerım oldu ama bu denemeler hep 3 hafta yada 1.5 ay kadar surdu olmadı daha ılerıye gıdemedı.Bu sefer gecmek ıstıyorum o süreyi artık o kokudan öyle rahatsızım ki,dün sadece 2 adet sigara içtim.Bugun ıcmeyecegım bugun ilk günümmm..bu arada 1.5-2 gunde 1 paket sigara ıcıyordum..

4. gün
ara ara yokluyorr ama çokk hafif kararlı olduğumu görünce geri basıyorr
çok şükür iyiyimm büyük bi kriz yaşamadımm inşallahh hep böyle gider

kimse yok :44:
dün bi ağlama krizim olduu ve bir kaçamak yok muu bana eşlik edecek birimirimize destek olurdukk:KK42:

X