İlköğretim Yorum ve Soruları Okullar açılırken...

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.859
29.778
60
Uzun tatil sona erdi. Öğrenciler kadar veliler de telaşlı. Yeni bir öğretim yılı başlarken herkes çocuğunun okulda başarılı olması için neler yapabileceğini tasarlıyor. Peki, öğrencinin okulda sorunlarla karşılaşmaması için büyükler neler yapabilirler?

Çocununuz okula başlarken siz de günlük programınızda bazı değişiklikler yapmak zorunda kalacaksınız. Pedagoglar, velilerin sık sık okula uğramalarının çocuklar üzerinde çok olumlu etki yarattığını belirtiyorlar. Geçmiş yıllarda, velilerin çocukların okulunu komşu kapısı yapmaları uygun görülmezdi. Günümüzde ise düşünce ve görüşler değişti. Veliler okuldaki faaliyetlerle ne kadar ilgilenirlerse, bu davranış, çocukların üzerinde o kadar olumlu bir etki yaratıyor. Çalışan anneler için çocukların okuluna sık sık uğramak elbette çok zor. Ama çocukların geleceği için bazı fedakarlıkları da göze almak gerek.

Çocuğunuzun okuluna sık sık uğrama olanağınız yok. Ama orada olup bitenleri öğrenmek istemeniz, yavrunuzun hoşuna gidecektir. Onun okulda neler yaptığını bilmek istemelisiniz. Çocuğunuz, okuldaki dünyasını eve taşımaktan hoşlanacaktır. Bu davranışınız, onunla ilgilendiğinizi kanıtlayacak ve çocuk üzerinde çok olumlu bir etki yaratacaktır.

Onu konuşturun

Bazı çocuklar, okuldan eve döndükleri zaman okul konusunu konuşmak istemeyebilirler. Okuldaki yaşantılarını kendilerine saklamaktan hoşlanabilirler. Kurnazca sorular sorarak, çocuğunuzun konuşmasını sağlayabilirsiniz. Ona kendi çocukluğunuzla ilgili öyküleri anlatıp, konuşması için zemin hazırlayabilirsiniz.

Çocuk okul anılarını sizinle paylaşmasında bir sakınca olmadığını anlayınca rahatlayacaktır.

Çocukların haftalık ders programlarını inceleyip, her gün ev ödevlerini yapıp yapmadıkları kontrol edilmeli. Büyüklerin, çocuklara yardım olsun diye ev ödevlerini yapmaları, son derece yanlış. Çocukları ev ödevleriyle baş başa bırakmak da doğru bir davranış değil. Çocuk ev ödevlerini yaparken sorunlarla karşılaşınca ona çözüm yolları göstermek, ev ödevlerini kontrol edip yanlışlarını saptamak ve bunları düzeltmenin yöntemlerni anlatmak doğru olur.

Ödevleriyle ilgilenin

Büyükler, çocukların ev ödevleriyle ilgilenince onların çalışma isteği artıyor. Anne ya da babasıyla birlikte sorunların üstesinden gelmek hoşlarına gidiyor. Okulda başarı gösteren öğrencilerin büyük bir çoğunluğunu, velileri ev ödevleriyle ilgilenen çocuklar oluşturuyor. Veliler, çocuklarının ev ödevlerini kontrol ederlerken onları anlamadıkları konularda aydınlatmaya çalışmalı. Veli, ev ödevini yapan çocuğa bir çeşit yol gösterici gibi davranmalı.

Giriş sınavları için hazırlanmak zorunda olan öğrencilerin büyük bir

bölümü dershanelere gidiyor. Ya da özel öğretmenlerden ders alıyor. İkisini birden yapanlar da var. Ama öğrencilik yıllarının dönüm noktasında olmayan bir öğrenciye derslerini daha kolay hazırlaması için özel öğretmen tutmak doğru olmayabilir. Çocuk ödevlerini kendisi yapmalı ki ders kitaplarını okuyup yeni bilgiler edinmeli. Ancak çocuğun okulda öğretmeniyle sorunu varsa, öğretmen, öğrencilerini yeterince bilgilendiremiyorsa, bir özel öğretmen yararlı olabilir.

Çocukları öğretmen gözetiminde ders çalışmaya alıştırmak son derece yanlıştır. Bu çocuklar yetişkinlik çağlarında kendi kendilerine hiçbir şey yapamazlar.

Okumakla öğrenilmesi güç olan dersleri çocuk anlamakta güçlük çekiyorsa ve anne babanın yardımları yeterli olmuyorsa, bir özel öğretmen gerekebilir. Çocukları özel yardımcılarla yetiştirmeye çalışmann sakıncalı olabileceğni de unutmayalım.

elifcim çok teşekkürler canım benim kız bülbül gibi okulda ne olduysa eve getirir :laugh: :smilewinkgrin:

elifcim sagol cnm.oglum başlıycak.ben ondan daha heyecanlıyım .bakalım neler olcak.sagol paylaşımına..oglum o gün biyerde ödev denilince..annem yapar,bende cizgifilm seyrederim demezmi..vay uyanık dedi herkes..napcam bilmiyodum ..yazın iyi oldsu...

benim kızım okula büyük bir hevesle başladı.ancak bir haftada bu sanki tükendi :KK43: ilkokul birinci sınıfta.ve yazı çalışmalarında zorlanıyor.her zaman denersem başarabilirim diyen kızım ben yapamıyorum diye ağlıyor.bu el yazısını nerden çıkarttılar bilmiyorum:KK43: işin kötüsü ben kızıma yardımcı olmaya çalışırken daha çok zorlanıyorum.bizim zamanımızda el yazısı haftada 1 saat güzel konuşma ve yazma dersinde olurdu onuda hiç sevmezdim.el hareketlerinde zorlanıyor tabi bunda solak olmasınında etkisi var.ve ben kızımdaki bu başaramayacağım,yapamıyorum şartlanmasını nasıl aşacağımı bilemiyorum :KK43: yanlış bir yaklaşımda bulunmaktanda çekiniyorum.

Bence üzülmeyin ilk başlarda bütün çocuklar zorlanıyorlar ama alışınca çok hoşlarına gidiyor sizin yapacağınız onu sıkmadan bolca tekrar yapmak geçen yıl bende birinci sınıf okuttum .Telaşa gerek yok.hazırlık dönemi bitip yazıya geçtiklerinde daha kolay olacaktır.Ümidinizi yitirmeyin.Alllah yardımcımız olsun.

X