İğneli Epilasyon Iğneli Epilasyon Yaptiranlarin Paylasim Alani

ben çene altıma çok ince tüylerime yaptırdım çokta memnun kaldım 1 ayı geçti yerine gelmediler...yaralrın iyileşmesi tabii 15-16 gün sürdü çünkü pek yağlı bir cildim yok.zilere gelince pek iz yok.tahminimce 2 aya kadarda hiç kalmaztüyleriniz inceyse size önerim iğnelidir kesin ve yan etkisiz bir yöntem.önemli olan yapacak kişinin deneyimi ve kıl köklerini doğru şekilde yakması

İğneli Epilasyon Tekniğinde epilasyon yapılacak bölge bol su ile yıkanır ardından %70'lik alkol ile hafifçe tampon yapılır.
Epilasyon için düşük bir frekans yeterlidir.uygulama sırasında ağrı duyulmaz,hafif bir ısı hissedilir.

Kullanılan iğneler steril ve tek kullanımlık olmalıdır.iğne paralel tutularak kıl folikülüne sokulur ve akım verilir.
İğneyi çıkartmadan önce akım kesilir kıl folikülü tahrip olmuşsa kıl kolayca çıkar. Uygulama süresi her defasında 15 dk.sürmeli ve cm'den 2-3 tüyden fazla alınmamalıdır. Ciltte hafif kabarıklıklar veya kızarıklıklar görülebilir.çok dikkatli çalışılmasına rağmen hafif kızarıklıklar normaldir. Uygulamadan hemen %100 sonuç almak mümkün değildir.Çünkü her kılın dönemi vardır bu dönemler anagen,katagen,telogen dönemlerdir.

Bu dönemler iğneli epilasyonda son derece önemlidir.kıllar anagen dönemdeyken iğneli epilasyondan maksimum etki etki alınacaktır. Uykusuz,yorgun ve adet döneminde katın açken,grip gibi rahatsızlıklarda iğneli epilasyon yaptırılmamalıdır. Bu dönemlerde vücut hassas olduğu için acı hissi verebilir.
Kulak,kaş,göğüs etrafına uygulanmaz hatta bazen koltuk altına,kasıkların iç kısmına,bikini bölgesine uygulamak sakıncalı olabilir. Varisli hastalar,kalp pili kullananlara,ödem olan kişilere,şeker hastalarına,hamilelere,aids hastalarına kesinlikle uygulama yapılmaz.

"İğneli epilasyon, kıl foliküllerinin elektrik akımı ile yok edilmesidir. Uygulamada, tüyün çıktığı gözeneğe ince ve yumuşak bir iğneyle girilerek düşük güçte bir elektrik akımı verilir. Böylece kıl kökleri tahrip edilerek kalıcı bir çözüm sağlanır.

Uygulanacak seans sayısı kişiden kişiye, tedavi edilen alan ve kıl yoğunluğuna göre değişir. 1,5 asırdan beri uygulanmakta olan bu yöntemde ilk uygulamadan itibaren kalıcı sonuçlar alınmaya başlanır.

Başlıbaşına bir kıl yoketme yöntemi olarak uygulanan iğneli epilasyon, aynı zamanda açık renkli ve ince tüylerde lazer epilasyonun uygulamalarımızın da tamamlayıcısı olarak da hayatımızı kolaylaştırmaktadır.

İğneli epilasyon mutlaka steril bir ortamda ve usta eller tarafından uygulanmalıdır. Teknik başarı tamamen uygulayan kişiye ve doğru aletlerin kullanımına bağlıdır. "

İğneli epilasyon kıl foliküllerinin elektrik akımı ile yok edilmesidir. Bu bölümde özellikle epilasyon pratiği içinde bulunan estetisyenler için yararlı bilgiler verilmiştir.

Nasıl yapılır ?
v Estetisyenler için hassas bilgiler

Uygulamayı yapan estetisyen önce cildi temizler. Sonra, tüyün çıktığı gözeneğe ince bir iğne ile girer ve düşük güçte bir elektrik akımı verir. Bu elektrik akımı ısıya dönüşerek kıl folikülünü zayıflatır. Bu durumda kıl, köküyle birlikte kolayca yuvasından sıyrılır ve cımbızla çekilir.

İğneli epilasyonun başarılı olması, iğnenin kıl köküne (bulbus) kadar girmesine bağlıdır. Kılın tam olarak yok olabilmesi için iğne doğru noktaya girmeli, akım miktarı ve süresi ne fazla, ne eksik tam dozunda olmalıdır.

Ayrıca iyi bir sonuç alınması için folikülün 2/3 alt kısmının tam olarak yakılması gerekir. Elektrik akımı kıl kökünü yakmaya yeterli gelmezse, kalıcı değil geçici epilasyon yapılmış olur. Yani tüyler biraz zayıflasa bile, zamanla yeniden uzar.

Folikülün 2/3 ‘ü yakılmalı ama 1/3’lük üst kısmı korunmalıdır. Aksi taktirde üst deri (epidermis) zarar görür. Modern epilasyon iğnelerinin 1/3 üst kısmında koruyucu (teflon-seramik) tabakası olduğu için, 1/3 üst kısma zarar vermeden 2/3 alt kısmı yakar.

Kıl folikülü, epidermisin hipodermis içine doğru yaptığı girintinin içinde bulunur. Bu bölümde kan damarı yoktur. Bu nedenle iğneli epilasyonda kanama olmaz.

Bulbusun hemen altında ise yoğun sinir ağları ve kan damarları bulunur. Bu bölge çok duyarlıdır. Uyuşturma yapılmadığı durumlarda epilasyon biraz ağrılı olur. Epilasyondan 30-45 dakika önce sürülen uyuşturucu krem (Emla) duyarlığı hafifletir.

Epilasyon ortamı ve estetisyenin mahareti

Epilasyon sırasında estetisyen çok titiz ve duyarlı olmalı, tüm dikkatini o anda yaptığı işe yöneltmelidir. İğneli epilasyonun teknik başarısı tamamen estetisyene ve doğru aletlerin kullanımına bağlıdır.

Epilasyon yapılırken;

§ Hasta rahatça uzanmalı, ortam steril ve aydınlatma kusursuz olmalıdır.

§ İşlem başlamadan önce epilasyon sahası antiseptik bir madde ile temizlenmelidir.

§ Kaliteli bir büyüteç kullanılmalı ve estetisyen hareketli bir taburede dik olarak oturmalıdır.

§ Eller uygulama sahasından destek alırken, cımbız sol elde -iğne sağ elde tutulmalıdır.

§ Estetisyen, mümkünse her zaman aynı tip iğneleri kullanmalı ve el alışkanlığının avantajlarından yararlanmalıdır.

§ Uygulanacak olan alan iki parmak arasında gerilmelidir. Bu şekilde kıl folikülleri açılır ve iğnenin deriye girmesi kolaylaşır.

§ İğne folikül içine girerken, tüyün deriden çıkış istikameti göz önüne alınır ve hiçbir direnç ile karşılaşmadan kılın bulbusuna kadar ilerlenir.

§ İğnenin saplanmadan folikül içinde rahatça kayması için; dikkatin dağılmaması, tam konsantrasyon, folikülün yolunu hissedercesine algılamak ve yumuşak hareketlerle ilerlemek önemlidir. İğnenin girişinde hasta ağrı hissetmemeli ve kanama olmamalıdır

İğneler hakkında

Her epilasyon müşterisine ayrı ve steril iğneler kullanılması gerekir. İğnenin elektrik akımıyla sterilize olacağını ileri sürmek hatalıdır. İğnede oluşan ısı, tüm mikroplardan arınmaya yetecek kadar yüksek değildir.

Kullanılan iğnelerin izolasyonlu iğneler olması, cilt yüzeyinde iz bırakma riskini büyük ölçüde giderir. Özellikle yüksek frekans verilen elektrik akımı ile hızlı epilasyon yaparken, teflon veya seramik kaplı iğneler oldukça güvenlidir.

İğne seçimi çok önemlidir. İğne boyutları, işlem yapılacak tüy kalınlığıyla, orantılı olmalıdır. Bu ince bir ayar gibidir. Bu ayarı ancak deneyimli bir estetisyen yapabilir. İğnenin yanlış seçilmesi iz ve leke riski taşır ki, kozmetik bir beklenti karşısında bu kabul edilebilecek en son şeydir.

Elektrikli epilasyon çeşitleri

3 çeşit iğneli-elektrikli epilasyon tekniği vardır. Bunlar Elektroliz, Blend ve Termoliz adıyla anılırlar.

Elektroliz:

Elektroliz tekniğinde, zayıf bir elektrik akımı kesintisiz olarak uygulanır. Bu zayıf fakat devamlı akım, iğnenin etrafında su açısından zengin olan hücrelerde kimyasal değişiklikler oluşturur. Bu kimyasal değişiklikler, kıl folikülünü tahrip eder. Epidermisin üst kısımları su tutmadığı için zarar görmez.

Elektroliz çok emin bir yöntemdir. Acısı da çok azdır. Ancak uygulaması çok uzun sürdüğü için genelde tercih edilmez.

Termoliz:

Termoliz tekniğinde, yüksek frekanslı elektrik akımı verilir. İğnenin etrafında yüksek ısı oluşur ve kıl folikülü yanar. 0.2 ile 1 saniye arasında, 2-4 watt gücünde bir akım verilmesi söz konusudur. Bu yöntemle hızlı ve kesin sonuç alınır ama nispeten ağrılıdır. Dikkatli davranılmazsa yanık ve iz oluşması mümkündür.

Blend:

Blend, adı üstünde karışık akımdır. Bir yandan elektroliz tekniğinde olduğu gibi zayıf ve kesintisiz akım verilirken, bir yandan da yüksek frekans verilir. Böylece elektroliz kadar yavaş olmayan, termoliz kadar da acılı olmayan bir epilasyon yöntemi elde edilir. Fakat gene de termolizden çok daha yavaş ilerler.

Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde genellikle blend uygulanır.Cilde zarar verme riski, termoliz tekniğine göre daha kısıtlıdır. Fazla deneyimi olmayan estetisyenler için, blend oldukça güvenlidir. Deneyim kazandıktan sonra elektrolize geçilebilir.

alıntıdır

Son düzenleyen: Moderatör:
iyi bir yer yapan kişinin çok deneyimli olması demektir.uzun yıllardır iğneli yapan birine yaptırın.mesela klinik 10 yıldır vardır ama yapan 1 yıllıktır gibi...

ben bugün son seansa gidiyorum zaten alınanlar çıkmadı.kalan 5-6 tüyüde alınca ebediyen mutluyum demek:p

bende çenem için 8 seans falan gitmiştim.ama hiç memnun kalmadım.ayrıca iğneden dolayı iz kalmıştı biraz.şimdi ise lazere gidiorum.cidden lazer daha etkili.henüz 1 kere gittim ama kıllarımın çoğu çıkmıyo bile şimdi.üstelik iğneliden kalan izleride geçirdi.benim tavsiyem lazer arkadaşlar.

Arkadaşlar merhaba, ben göbek ve bel bölgem için lazere gidiyodum sonra yüzümdeki tüyler için iğneliye başladım.Çenemde ve yanağımın kulağa yakın kısımlarında bir de bıyık bölgesindeki tüyler rahatsız ediyodu beni ve lazere gittiğim yer de o bölgelerdeki tüyler (bıyık hariç ) çok ince olduğundan,iğnelinini daha etkili olacağını söyledi.Ben de annemin ve ailede baya bi kişinin daha gittiği,oldukça deneyimli,temiz birine gitmeye başladım şimdi.İz filan kalmıyor seanslardan sonra.Sadece bir kaç saat kızarıklık ve çok hafif bi pütürlenme ama o da 2güne filan geçti.Merak ettiğim konu, ne kadar sürede bitecek bu tüyler?İğneliden memnun kalan arkadaşlar siz kaç seans gittiniz ne kadar azalma oldu ve ne sürede bitiyor? Şimdiden teşekkürlr :) :enbuyukkk:

Merhaba, ben 5 aydır ayda bir kez yüzüme ve boyun bölgeme, 3 aydır özel bölgeme iğneli epilasyon yaptırıyorum. Yüzümdeki tüyler % 70 azaldı, çıkanlar da görüntü olarak çok rahatsız edici çıkmıyor. Evet bir miktar acıyor ama alışılıyor çünkü sonuç memnun edici.Bu kış boyunca da inşallah aralıksız devam etmeyi düşünüyorum, zaten artık bir ay değil de 1.5-2 ayda bir gitmem yeterli olacak gibi görünüyor. Ayrıca bu aydan itibaren bacaklarıma da başlıyoruz.Acısı biraz daha fazla olacak ama olsun değer diye düşünüyorum.

Bu arada yüzüme lazer epilasyonu da denedim ama sonuç hüsran oldu, uyumakta olan kıl foliküllerim de ayaklandı, aktifleşti ve yüzüm korkunç oldu. Tabi herkesin kıl yapısı farklı olduğundan demekki bende işe yaramadı diye düşündüm çünkü lazerden fayda gördüğünü söyleyen arkadaşlar da var. Yine de lazer bana pek güven vermedi, sanki yıllar içinde tekrar çıkacakmış gibi bir izlenim var, birçok kişiden duyulan bir bilgi bu.Yine de kişisel farklılıklardan da kaynaklanablilir, biraz şans ve yapı ile ilgili bir durum galiba. Bana para ve zaman kaybı ve moral bozukluğu ile sonuçlandı lazer.

yüz bölgesi için en uygun yöntem her zaman iğnelidir ama onuda gerçekten deneyimli hijyene özen gösteren bir merkezde yaptırmak lazım.burdaki başarı tamamiyle yapanın yeteneğine deneyimine bağlı.

İğneli epilasyon sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

Akım verildiğinden dolayı oluşan kızarıklığı gidermek için yanık kremi kullanılabilir.

İşlem yapıldığı gün boyunca bölge suyla temas ettirilmemelidir.

İğneli epilasyon ne kadar aralıklarla yapılmalıdır?
Alınması istenen tüyler elle tutulur seviyeye geldiğinde diğer seans gerçekleşebilir.

İğneli epilasyon kalıcı mıdır?
Kıl köklerinin geri dönüşümsüz tahribi olduğu için kalıcı bir yöntemdir

İğneli epilasyon ağrılı mıdır?
İğneli epilasyon,uygulaması sırasında geçici bir ağrı hissedilebilir.

İğneli epilasyonun herhangi bir zararı var mıdır?
İğneli epilasyon 125 yıldan beri yapılan bir uygulamadır.Galvanik akımla yapılır.Herhangi bir zararı yoktur.

:nazar: evet çene bölgeme yaptırıyorum ben.seans sonunda ufak bir sızlama oluyo normal olarak ama geçiyo hemen.güneş kremi sürüyorum dışarı çıkarken.evet su ile temas etmemek lazım epilasyon yaptırdığımız gün. bende dikkat ediyorum bütün bunlaraa.s

teşekkürler bu arada verdiğin bilgiler içina.s.önemli şeyler bunlar

İğneli epilasyon sonrasında nelere dikkat etmeliyim?

Akım verildiğinden dolayı oluşan kızarıklığı gidermek için yanık kremi kullanılabilir.

İşlem yapıldığı gün boyunca bölge suyla temas ettirilmemelidir.
cnm bız aloevera jel kullnıoduk snrasında.ayrıca yaptırmadan önce emla krem surdurebılırsın.ama fıyat daha artıyo

güneş kremi,bepantene krem bunlar yağlı oldugu için yarayıda kolayca sağaltır.ama be pantene krem yağlı bir krem oldugu için çok kullanmamakta gerekir.epilasyondan sonra 2 gün sürülebilir.yağ kıl kökünü besleyebiliyor.

iğneli epilasyon sonrası deri için teramisinde kullanılabilir

:nazar: evet ya..teramisin hiç aklıma gelmemişti.bundan sonra ben bi süreyim teramisini:1rolleyes::1rolleyes:

yalnız sadece yaptırdığımız gün mü sürcez? bilgi verirsen bunla ilgili sevinirim:uhm: teşekkürler şimdidena.s.

X