Yöresel Tarif *İftar Soframız:)Gürcü Kebabı&Tepsi Mantı&Profiterol* Sponsor:Güzel Kızım

Yöresel Yemekler

zeynep_canan

Kızım, Oglum, Eşim herşeyim.
Kayıtlı Üye
7 Mart 2013
3.126
43
Selamın Aleyküm Allahın rahmeti ve bereketi hepimizin üzerine olsun.:KK16:
Çok sükür böylesi güzel günleri bizlere yaşamayı kısmet eden Allahımıza şükürler olsun..
Sizlere 3 tarif vermeye calışacağım..

İlki karadeniz yöresine ait :KK56:

GÜRCÜ KEBABI
Eki Görüntüle 765942

Malzemeler
300 gram kuşbaşı et
3 tane yeşil biber
2 tane kırmızı biber
1 kuru sogan
3 adet patlıcan
50 gram tereyagı
Tuz- kırmızı biber

BEŞAMEL SOSU İÇİN
1/5 bardak süt
2 kaşık nişasta
2 kasık margarin
Çok az tuz ve karabiber

YAPILIŞI

Eki Görüntüle 765943
Etlerinizi tenceremize koyup üzeri geçicek şekilde su koyup 25 dakika haşlanmaya bırakıyoruz..

Eki Görüntüle 765946
Soğanımızı ve biberlerimizi doğrayıp biraz ayçicek yağı ile kavuruyoruz.

Eki Görüntüle 765947
Patlıcanlarımızı alacalı bir şekilde dilimledikten sonra tuzlu suda bekletip daha sonra kağıt havlunun arasında suyunu alıyoruz..

Eki Görüntüle 765948
Sonra kızartıyoruz..

Eki Görüntüle 765944 Eki Görüntüle 765945
Etlerimiz haşlandıktan sonra tereyağında biraz sote ediyoruz..

Eki Görüntüle 765950
Kızartığımız patlıcanları 3 eşit parçaya borcamımıza alıp aralarına etleri yerleştiriyoruz.

Eki Görüntüle 765949
Beşanel sosu için önce margarını ye unu kavuruyoruz. Un kokusu gidince çırpma teli ile sütümüzü karışıma yediriyoruz ve en sonunda tuzu ve karabiberi ilave ediyoruz..

Eki Görüntüle 765951 Eki Görüntüle 765952
Soteledigimiz biberleri etlerin üzerine döküp sonrada beşamel sosUnu ilave edip 200 derece fırında 20 dakika pişiriyoruz Fırından çıkartıp rendelediğimiz kaşar peynirini üzerine serpiştirip 5 dakika daha pişirip yemegimizi sıcak servis ediyoruz..:KK56:

TEPSİ MANTISI

HAMURU İÇİN

1 Su bardağı un,tuz,su

YAPILIŞI
Öncelikle yumuşak olmayan sert bir hamur yoğuracağız...
Eki Görüntüle 765953
Oklava yardımıyla ince bir hamur yoğuracağız..

Eki Görüntüle 765954
Açtıgımız hamuru küçük kareler halinde keseceğiz...

Eki Görüntüle 765955 Eki Görüntüle 765956 Eki Görüntüle 765957
Bohça şeklinde kapattığımız hamurları tepsimize dizip çok az ayçiçek yağı döküp fırında kızartıyoruz..

Eki Görüntüle 765958
Üzerinin sosu için
Soğanı ince ince doğrayıp kavuruyoruz.Ü
zerine kıymasını ilave edip çiğ kalmıyacak şekilde sote ettikten sonra kabuğunu soyduğumuz 1 adet domatesi küçük küpler halinde doğrayıp kıymamızın üzerine ilave edip suyunu çekene kadar pişiriyoruz . Bir yemek kaşığı salçamızı tuzu ve kırmızı biberi de ilave edip 2 bardak sıcak su döküp kaynamaya bırakıyoruz ve 3- 4 dakika sonra sosumuzun altını kapatıyoruz..
Fırında kızarttığımız mantıların üzerine sosumuzu ilave edip karıştıyoruz ve sarımsaklı yoğurt ile servis yapıyoruz :KK56:
Ben yemeklerimin en son halinin resmini cekmeyi unutmuşum
:26:

Olmazsa olmazımız tatlımızda sıra
:KK56:
Eşimin ,kızımın ve oğlumun yerken kendilerinden geçtikleri tatlımız:KK56::KK16:

PROFİTEROL

MALZEMELER

1 ölçü için:
125 gram margarin
1 su bardagı su
1 su bardağı un
3 tane yumurta ( yumurtalarımızı mümkünse 2 saat önceden buz dolabindan çıkartalım hamurumuz daha güzel kabaracaktır)

MUHALLEBİ İÇİN

2 su bardagı süt
1 yemek kasıgı un
1/5 yemek kasıgı nişasta
3 yemek kasıgı şeker
1 yemek kasıgı margarin

Çikolatası için

2 su bardagı süt
1 paket hazır toz karışımı çikolata sosu

YAPILIŞI
Eki Görüntüle 765960
Margarini ve suyu tenceremize koyup yüksek ateste kaynatıyoruz ..

Eki Görüntüle 765961 Eki Görüntüle 765962
Bir bardak unumuzu ilave edip sürekli karıştırarak pişiriyoruz..

Eki Görüntüle 765965
Daha sonra muhallebisi için sütün içerisine unu nişatayı şekeri ilave edip yoğun bir kıvam alana kadar karıştırıyoruz muhallebi kıvamını aldıktan sonra margarinimizi ilave edip ocağımızı kapatıyoruz( muhallebiyi arada karıştıralım ki üzeri tortulanmasın).

Eki Görüntüle 765967
2 bardak süte toz karışımı ilave edip koyu bir kıvam alana kadar pişiriyoruz.

Eki Görüntüle 765963
Pişirdiğimiz hamuru rahat yoğurabileceğimiz bir kaba alıp iyice soğumasını bekliyoruz ( ben buzdolabında soğuttum ).

Hamur mutlaka soguk olmalı ki yumurtar hamurun içinde pişmesin.

Yumurtanın birini kırıp hamura iyice yedirerk yoğuruyoruz. D
aha sonra ikinci yumurtayı kırıyoruz aynı işlemi üç yumurtada uyguluyoruz..

Eki Görüntüle 765964
Tepsimize hamur pişirme kağıdımızı serip kaşık yardımı ile yaptığımız hamurları tepsimize aralıklı olarak koyuyoruz..
Fırınımızı 200 dereceye ayarlıyoruz ve cok ısınmasını beklemeden tepsiyi fırına koyuyoruz fırının ağzını sakın açmayın :KK50:Hamurlar çok çabuk iniyor.

Piştikten sonra fırını kapatın ve soğumasını bekleyin..:KK34:

Eki Görüntüle 765966
Soğuyan hamurları ortadan ikiye kesin ve muhallebileri doldurun..
ve üzerine pisirdiğimiz ve soğuttumuz çikolata sosunu döküp soframızda afiyetle yemek üzere masamıza alıyoruz:):KK56:

Masamızda Başka Neler Var:KK56:
Arpa şehriyeli Pirinç Pilavı
Semizotu Salatası
Tandır Böreği
Sucuk içi
Pastırma
Karışık Meyve Kompostosu
Hurma Ceviz
Yaz Meyveleri

İftar vakti şimdi masamıza geçelim:KK56::KK16::KK16::KK16:

Eki Görüntüle 765982 Eki Görüntüle 765983

Afiyet olsun.:KK56:
Hayırlı ,uğurlu olur inşaallah:KK16:Tüm yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerim:KK56::KK16:

:KK52::KK52::KK52::KK52::KK52::KK52:
şaşırdıımmmm katılabilirim gibi bir yazını görmemiştim belkide yazdın ama ben dek gelmedim o yüzden katıldığını görünce şaşırdım süper olmuş iyi olmuş ne güzel olmuş :KK9::KK9::KK9::KK9:
ellerine sağlık nevrestecim:KK16::KK16::KK16:

şaşırdıımmmm katılabilirim gibi bir yazını görmemiştim belkide yazdın ama ben dek gelmedim o yüzden katıldığını görünce şaşırdım süper olmuş iyi olmuş ne güzel olmuş :KK9::KK9::KK9::KK9:

bu yemekleri nevrestemi yapmış niye kendi üyeliğinden paylaşmamış o zaman anlamadım ben:26::26::26:
edi olduğu için konnuyu o açmış lmasın sakın:26::26::26::26:

valla yalnız kim yaptıysa güzel yapmış başarılar dilerim yarışmada

Teşekkürler canım ama bu güzel yemeklerin sahibi ben değilim ben sadece konuyu açtım:KK34::KK16:
bu yemekleri nevrestemi yapmış niye kendi üyeliğinden paylaşmamış o zaman anlamadım ben:26::26::26:
edi olduğu için konnuyu o açmış lmasın sakın:26::26::26::26:

valla yalnız kim yaptıysa güzel yapmış başarılar dilerim yarışmada
Evet canım tam olarak öyle:KK34:

Gürcü kebabını denemek isterim ellerinize sağlık herşey çok güzel ve zahmetli görünüyor :KK16:

konuyu nevreste açınca bende yemekleri nevreste yaptı sandım meğerse zeynep canan yapmış ilk mesajı görmezden geliverin lütfen:KK9::KK9::KK9:

Ellerine sağlık iştah açıcı duruyorlar açım ben ama yaaaa ramazanda bu kategoride hiç iyi olmadı yani kedinin ciğere baktığı gibi yemeklere bakıyoruz:KK53::KK9::KK9::KK56:

Gürcü kebabını denemek isterim ellerinize sağlık herşey çok güzel ve zahmetli görünüyor :KK16:
çok teşekkür ederim :KK16: benim ailem severek yiyorlar tabi ben yiyemiyorum :) rejimdeyim

Senin ve kizinin ellerine saglik Zeynepcigim.Cok lezzeti görünüyorlar.:KK56:
Yarismada bol sans..
:13:
:KK16: :KK16: cok teşekkür ederim canım senin pastanda harikaydı cok begenmiştim kızlarında anneleri gibi maharetli dogrusu :)

:KK56::KK56::KK56::KK56:

Ellerine sağlık zeynep , herşey çok güzel gözüküyor .

Başarılar dilerim sana da , komşu olduk yarışmada , bende katıldım :KK1:

Bu yemeklerden yememişsindir de sen şimdi hiç :KK53:

:KK56::KK56::KK56::KK56:

Ellerine sağlık zeynep , herşey çok güzel gözüküyor .

Başarılar dilerim sana da , komşu olduk yarışmada , bende katıldım :KK1:

Bu yemeklerden yememişsindir de sen şimdi hiç :KK53:
çok teşekkür ederim canım takım arkadaşım. bende sana başarılar dilerim şimdiden :)
yemedim canım hiç birinden benim yemeklerim arka taraftaydı :) çorba ve türlü :)))
cok az kaldı hedefime mezun olucam

çok teşekkür ederim canım takım arkadaşım. bende sana başarılar dilerim şimdiden :)
yemedim canım hiç birinden benim yemeklerim arka taraftaydı :) çorba ve türlü :)))
cok az kaldı hedefime mezun olucam

Tebrikler yahu ne diyeyim sana , aynı benim 3 yıl evvel 38 kilo verdiğim iradeyi görüyorum sende .

Hadi bakalım mezun ol da kutlayalım.

Tebrikler yahu ne diyeyim sana , aynı benim 3 yıl evvel 38 kilo verdiğim iradeyi görüyorum sende .

Hadi bakalım mezun ol da kutlayalım.
bende az önce bir arkadasa senden bahsettin kuzum azmini başarını ne kaaaaa tatlı bir kızce oldugunu felan :)))))
canım 38 beden degil 36 bedenim dün 34 beden pantalon aldım oldu :) XS bendn thshrt :) ben bile kendime inanamıyorum :) kızımdanda zayıf oldum :)

X