Montessori Anneleri ve Minikleri

cok begendim.eline emegine saglık.Bunu yapabilmek icin ne tur malzeme kullandım canm.bende denemek istiyorum.

Tesekkur ederim.denemeye basladıgında da takıldıgın her durumda yardıma acıgım rahatlıkla sorabılırsın.kullandıgım malzemelere gelince;
Sayfalar ıçın kalın beyaz kece,çalışmalar ıçın renklı ınce kece,elyaf,yapıştırıcı(sılıkon,tekstil yapıştırıcı ve peligom),cırtcırt,3 farklı boyda cıtcıt,ponpon,bazı yerlerde elimde var olan kumas boyası,renklı duğme,bahcıvan pant askısı,nıkah sekerınden kopardıgım sepet,boncuk,şönil,cocuk emnıyet kemer tokası,fermuar,eskı bı çantamı kesıp cantacık yaptım...yanı bırazcık da evde ne varsa...

montessori ile alakalı mı bilmem amabir kızıma anlattığım iki şeyi paylaşmak istiyorum.birincisi:

bir gazete parçasından(tiyatro broşüründen daha doğrusu)külah yaptım ilk kez ona....hoşuna gitti....eskiden bizim küçüklüğümüzde şimdiki gibi mRKETLER OLMADIĞINI BAKKALLAR olduğunu bakkallardan külah ile azar azar zeytin alındığını anlattım...artan kağıt parçalarını da mink minik zeytin büyüklüğünde buruşturup bunlar da zeytin olsun dedim...zeytin kısmını daha çok sevdi....bir sürü yaptık...yaPTI.. buruşturup buruşturup yaptı :))

ikincisi:
bir sabah kahvaltıda yediklerimizin tek tek neyden nasıl olduğunu sorup duruyordu.beni eskilere götürdü.yoğurda gelmşken anlatımım,eskiden yoğurtçuların olduğunu.sokak sokak gezdiğini.iki büyük tepsisi olduğunu boyunlarına asıp ellerine de bir çan alıp çanı çalarak yoğurtçuuuuuuuuuuuuu diye bağırdıklarını anlattım....ve eskiden şimdiki gibi koca koca kovalarda değil tabakla yoğurt alındığını azar azar alındığını anlattım...onun çok şanslı bir çocuk olduğunu benim çocukluğumda yokluk fakirlik olduğunu anlattım..

bunları ona anlatmamaın sebebi:şimdiki çağımızda çocuklar gençler pek kıymet bilmiyorlar....nereden nasıl gelindiğine verilen emeğe değil sadece kolay harcamaya bakıyorlar....ben bu gibi konularda çok dikkatli olmaya çalışıyorum....

canım ananem.....yattıkça nur olsun,nur dolsun...yazarken de anlatırken de duygulanıanyorum...yoğurtçudan 250-500 gr yoğut aldığını hatırlıyorum....o kadar kalabalık nüfusta yine de bereket vardı.....

kızım üç yaşında.ama inanın öyle güzel irak edebiliyor ki....yavrum anlatımım bitince üzüldüm dedi.gerçek bir üzüntü görüntüsü içinde....

pek vakit bulamıyorum.ama okumaya bakmaya çalışıyorum...ara sıra paylaşırım böyle....sevgiyle kalın marifetli anneler......

hatalar için özür...karanlıkta yazıyorum...kız etkilenmesin diye..

Cocukların doğru gelişimi ve onlarla vakıt gecırmek adına yapılan hersey benım gozumde montessorı ve senın yaptıgında en guzeli bence.bızde dahıl şimdiki çocuklar deger bılmıyor haklısın ve daha da buyuk tuketım cılgınlığına duserek aldık a tukettıkce yıne ve daha cok mutsuz bıreyler oluyoruz.
Ama bılıomusun sokaktan yoğurt alınan donemlerı ben de bılmıyodum:KK43:
Eskıye donuş guzeldır cunku ozamanlar yoklukta bıle daha mutlu oldugumuzu dusunuyorum...bakkalları hatırlıyorum:KK16:şimdiki gıbı harclıklarımızla son model cep telefonu degıl de leblebı tozu alırdık:KK31:kapı aralarında 3 tas 5 tas oynardık....ayy nerden gıttın o gunlere...ah ah bende dedemle cocuklugumu anımsadım....

fırsatı bulmuşken bende bi kaç resim ekleyeyim..
wc rulolarını fon kağıdıyla kapladım.. pet bardaklarıda.. ponponları aynı renk rulodan atma işlemi yani..
bu ilk yapışımdı.. şimdi kırmızı mavi ve siyahta ekli..
Eki Görüntüle 854798
bunu paylaşmak istedim iyiki almışım dediğim bi ürün tavsiye amaçlı paylaşıyorum..
Eki Görüntüle 854800
bunuda ip geçirme çalışması için yapmıştım..
Eki Görüntüle 854801
sağolsun fredoom'un kartları.. eşleştirme konusunda epey iyi durumdayız..
Eki Görüntüle 854802
Eki Görüntüle 854803
Eki Görüntüle 854804
şekilleri feys grubundan bir annemizde görüp yaptım..
küp dizmecede çok sevdiğimiz günlük oyunumuz..
Eki Görüntüle 854805 Eki Görüntüle 854806
yeni aldığımız horoz puzzle ve ayı giydirme puzzle'ı..
horoz için daha erken belki ama eli alışsın diye..
ayı giydirmedede kenardaki yavru ayıcıkları bantladım kafası karışmasın diye.. bi kaç gündür bandın birinini kaldırdım artık iki ayı giydirmeye başladık..
Eki Görüntüle 854807 Eki Görüntüle 854808

birkaç uygulamamız daha var ama henüz çekmedim..
en kısa sürede paylaşıcam inş.
ferezya kesinlikle aktivite kitabına bittim..
inanılmaz güzel bir hatıra yapmışsın ellerine sağlık..

Senın kız baya maharetlı:nazar: biz hala eşleştırme de berbatız:KK50:
Feyste gorup yaptıgın çok guzelmiş nadıl yaptın malzemesı ne onu bıraz ayrıntılı paylaşırmısın?
İp gecırmen de cok guzel olmuş yapabılıyo musunuz?
Eşlestırmeyı basardıgımız gun duvardakı ruloları da yapıcam:KK66:
Bu arada ıltıfat ıcın tesekkurler:KK17:

Tesekkur ederim.denemeye basladıgında da takıldıgın her durumda yardıma acıgım rahatlıkla sorabılırsın.kullandıgım malzemelere gelince;
Sayfalar ıçın kalın beyaz kece,çalışmalar ıçın renklı ınce kece,elyaf,yapıştırıcı(sılıkon,tekstil yapıştırıcı ve peligom),cırtcırt,3 farklı boyda cıtcıt,ponpon,bazı yerlerde elimde var olan kumas boyası,renklı duğme,bahcıvan pant askısı,nıkah sekerınden kopardıgım sepet,boncuk,şönil,cocuk emnıyet kemer tokası,fermuar,eskı bı çantamı kesıp cantacık yaptım...yanı bırazcık da evde ne varsa...
canm cok tesekkur ederim ilgine yardımına.
eşime kırtasiyede eva kece boncuk plastik igne bak dedim.Saosun sadece yapişkanlı eva ve kece bulmuş.Bunada şukur.Benim yapmak istediğim eva yada kece hangisinden olursa sekiller yapıp takıp ckarmasını istiyorum..Meyve agacı yapıp yine kendi taksın istiyorum.Nasıl yapabilirim bu tak cıkar olayını.

canm cok tesekkur ederim ilgine yardımına.
eşime kırtasiyede eva kece boncuk plastik igne bak dedim.Saosun sadece yapişkanlı eva ve kece bulmuş.Bunada şukur.Benim yapmak istediğim eva yada kece hangisinden olursa sekiller yapıp takıp ckarmasını istiyorum..Meyve agacı yapıp yine kendi taksın istiyorum.Nasıl yapabilirim bu tak cıkar olayını.

Anlatimindan yoka cijarak haysl guvumun urettigine gore cirtcirt larla yapabilirsin.kac aylik buarada?

Senın kız baya maharetlı:nazar: biz hala eşleştırme de berbatız:KK50:
Feyste gorup yaptıgın çok guzelmiş nadıl yaptın malzemesı ne onu bıraz ayrıntılı paylaşırmısın?
İp gecırmen de cok guzel olmuş yapabılıyo musunuz?
Eşlestırmeyı basardıgımız gun duvardakı ruloları da yapıcam:KK66:
Bu arada ıltıfat ıcın tesekkurler:KK17:[/QUOTE=]

ferezyacım feyste görüp uyguladığımı nasıl yaptığımı sorduğuna göre, anladımki sen yanlış anladın:)
(garip bir cümle oldu sanki:KK53: )
canım bul tak kutumuzun şekillerini fon kağıdına çizdim kesip karton kutuya yapıştırdım olay bu:)
şekilleri ben yapmadım yani :) sen onuda yaptım zannedin sanırım:KK1:

ip geçirmeye gelince.. 2 delik geçiriyorsa sonra hayvanımızın gözlerini oymaya çalışıyor :)

kızlar bebeklerinizin kitaplarını paylaşırmısınız kitapları çok seviyor ama ince olanları oğlum hala yırtıyor küçük vak vak,koalo serisi var başka neler olabilir.

Kiler markette kitaplarda %50 indirim var, sadece Afyon içinmi geçerli bilmiyorum. 3 boyutlu yırlılması biraz zor kitaplardan aldım. 1.99 dan 1 tlye düşmüş. yolunuz düşerse bi bakın derim.

$uc-boyutlu-kitaplar-04-oyuncaklar20130905163150.jpg $uc-boyutlu-kitaplar-08-renkler20130905163151.jpg resim çekemediğim için netten bulduklarımın resmini koyuyorum, belki gören olmuştur diye.

ifadeler etkinliği için netten araştırıken buldum,
$93a621e72356275b5a419b0901d4d37f.jpg $626ab505fcff6de7bbdd63dd6556eb22.jpg

birkaçta çıktı alınabilir parmak kukla örneği vereyim. nette daha fazla örnek bulabilirsiniz. bi ara yapıp kızıma oynatayım diyorum.
$Screen-Shot-2013-03-26-at-11.23.51-AM-550x465.png $fantoches[1].jpg $71073405bq2.jpg $jack-jill-finger-puppet-bw.jpg $482316_524862547556471_2147135364_n.jpg

birde böyle ay kumu aktivitesi yapabilirsem hiçte fena olmaz :KK16:
$IMG_3881[1].jpg netten alıntı..

Eylül ün araba aşkı ve tüm evı birlikte elimizde araba vıjjjj vıjjj dıye yerde sürünerek gezmemizden bu çalışma çıktı ortaya:

$image.jpg
$image.jpg evi yapmak için sunger kestim kece ıle kapladım
$image.jpg
$image.jpg
$image.jpg köpruyu pet şise keserek yaptım kenarlarını yakmayı unutmadım:KK66:
$image.jpg
$image.jpg
$image.jpg

Vee kuş bakışı;

$image.jpg

Bır haftadır etiket yapıştırma hastalığına tutulduk.ama deftere yapıştırmak kesmiyo,değişik alanlarda calışmak istiyo bu kız;

$image.jpg $image.jpg

Bır haftadır etiket yapıştırma hastalığına tutulduk.ama deftere yapıştırmak kesmiyo,değişik alanlarda calışmak istiyo bu kız;

Eki Görüntüle 855674 Eki Görüntüle 855675
yüzüne yapıştırıyorum, aynanın karşısında tek tek çıkartıp pek eğleniyor :KK16:

sticker aktivitesi için TEŞEKKÜRLER, sayende kızım için heryerden farklı stickerlar topluyorum :)

Eylül ün araba aşkı ve tüm evı birlikte elimizde araba vıjjjj vıjjj dıye yerde sürünerek gezmemizden bu çalışma çıktı ortaya:

Eki Görüntüle 855665
Eki Görüntüle 855666 evi yapmak için sunger kestim kece ıle kapladım
Eki Görüntüle 855667
Eki Görüntüle 855668
Eki Görüntüle 855669 köpruyu pet şise keserek yaptım kenarlarını yakmayı unutmadım:KK66:
Eki Görüntüle 855670
Eki Görüntüle 855671
Eki Görüntüle 855672

Vee kuş bakışı;

Eki Görüntüle 855673

eline sağlık yine harika bir çalışma çıkmış ortaya :KK9::KK9::KK9::KK9::KK9:

Yol fcalışmamı yapmak için arastırırken buldum magnet yol fikrini.belki annelere fikir olur paylaşyım sizlerle de;

$image.jpg metal bı zemın olsa gerek yol resmı yapıştırmış üzerine ve arabaların altına da mıknatıs konulmjş.(bır tepsi uzerıne da hazırlanabılr)

$image.jpg

$image.jpg

Bunlarda yol resımlerı.dilersenız baskı alınabılcek boyutlara getırtıp alanınaza gore buyultebılr ve kullanabılırsınız...

$image.jpg $image.jpg $image.jpg $image.jpg $image.jpg $image.jpg

Çiftlik yeması yapmak ıstersenız de(oyuncak hayvanlarada mıknatıs koyabılırsınız)

$image.jpg

merhaba,
bir türlü bilgisayara oturamıyorum ama sizleri telefondan takip ediyorum. herkesi alkışlıyorum :)
ben de bir şeyler yapmaya devam ediyorum.
öncelikle keçe harflerimiz bitti.

$IMG_0989.JPG

elma ağacımızı yaptım.

$IMG_1023.JPG $IMG_1022.JPG

ilikleme kurdelemizi yaptım.

$IMG_0973.JPG

tabi bunların hiç biriyle ilgilenmedi oğlum:) biraz daha vakti var sanırım.

merhaba,
bir türlü bilgisayara oturamıyorum ama sizleri telefondan takip ediyorum. herkesi alkışlıyorum :)
ben de bir şeyler yapmaya devam ediyorum.
öncelikle keçe harflerimiz bitti.

Eki Görüntüle 857278

elma ağacımızı yaptım.

Eki Görüntüle 857280 Eki Görüntüle 857279

ilikleme kurdelemizi yaptım.

Eki Görüntüle 857281

tabi bunların hiç biriyle ilgilenmedi oğlum:) biraz daha vakti var sanırım.
harika çalışmalar, ilikleme kurdalesini bende yaptım birazdan paylaşıcam. sanırım bu aralar tembellik yapıp kolay olan aktiviteleri yapıyorum. bi ara bende el atıcam bu keçe olayına :KK16:
Eki Görüntüle 857305 Eki Görüntüle 857304 folyo açma gayet zevkli bir oyun severek oynadık.
folyo açmayı kızımda çok beğendi, bende tavsiye ederim..
Eki Görüntüle 857306 Eki Görüntüle 857307 ay kumu yaptık ama elle dokunmayı sevmedi kısa bir süre kaşıkla oynadı sonra her tarafa saçtı.
aykumunu akşam bide yaptık. şişme havuzun içine fırın tepsisinde sundum ay kumunu. halıyada örtü serdim ama nafile, eliyle alıp atmaya başlayınca ortalıkta batıyor haliyle. bu arada tarifinide vereyim;
8 tepeleme kaşık un
1 çay bardağı sıvı yağ
malzemeleri iyice birbirine karıyorsunuz bu kadar..
Eki Görüntüle 857309 Eki Görüntüle 857310 Eki Görüntüle 857312 etkaca da gördüğüm çok aktiviteli keçeden ağaç. oğlum henüz düğme ilikleyemiyor ama gayet iyi açıyor.
benimde aklımda bu aktivite, bol bol keçe bulmak lazım :26:

en baştaki resim favorim, set olarak almayı düşünüyorum. uygun fiyatlı bulursam netten alıcam..

Etkacadaki yüz magnetini yaptım. burda şerit magnetler kullandım. ihtiyacınız kadarını kesip yapıştırıyorsunuz.
$20131111_140800.jpg
$20131111_140826.jpg
$20131111_140859.jpg daha öncede bahsetmiştim magnetlerin çekimi diğer magnetler gibi değil. o yüzden yüzün arka tarafına gözün burnun ağızın denk geldiği yerlere de magnet yapıştırdım.

kaş ağız göz gibi parçaları kızım ağzına aldığı için buzdolabında erişemeyecegi bi yüksekliye koydum. benim gözetimimde tepsinin üstünde oynatıyorum. bu şerit magnetle daha sağlıklı bir aktivite yapmış olduk, kesinlikle tavsiye ederim. magneti kırtasiyeden temin ettim. patates adamdada uygulanabilir..

Eki Görüntüle 857309 Eki Görüntüle 857310 Eki Görüntüle 857312 etkaca da gördüğüm çok aktiviteli keçeden ağaç. oğlum henüz düğme ilikleyemiyor ama gayet iyi açıyor.

bu etkinliği ben de beğenmiştim. parçaları kestim yakında tamamlarım. ama şuan için yapamayacak gibi görünüyor. ben de ileriye yatırım yapayım diyorum:)

artık hiç bir şeyi atamaz olduk. süt bitince kutusunu değerlendireyim dedim. bi blogda karıştırma çubuklarının desenli bantlarla kaplandığını görmüştüm. onları da kaplayınca basit bir etkinlik çıktı ortaya. oğlum da çok sevdi.

$IMG_1025.JPG $IMG_1027.JPG $IMG_1026.JPG

aslında orijinal bir şeyler de yapmak istiyorum ama o kadar güzel paylaşımlar var ki onları yapmadan başka bir şeye yoğunlaşamıyorum:)

X