Montessori Anneleri ve Minikleri

bu arada kardeşe hazırlık büyük çocuğu kardeşe alıştırma veya kıskançlığı önleme adına yazılan kitaplar var mı arkadaşllar bildiğiniz yazarlar varsa heyecanla paylaşmanızı istiyorum. doğumdan önce uzman görüşlerine ihtiyacım var.

Kitap değilde bir iki öneri yazmak istiyorum. Konu başlığından bağımsız tabi .
Bebek görmeye gelen misafirlere çaktırmadan öncelikle büyüğü sevdirmeye çalışılmalı , aynı ortamdayken bebeğe özellikle ilk zamanlar yoğun ilgi olmamalı, misafirler genelde bebeğe hediye getirdiğinden büyük çocuğun hediyeyi görüp kıskanması olasılığına karşı evde seveceği bi kaç hediye bulundurulmalı . Gerektiğinde bunuda sana getirdiler demek için. Birde doktorumuzun önerisiyle bebekle ilk karşılaşma anında ortamda sadece çekirdek aile olursa daha iyi olurmuş. Hatta bize büyüğün resmini çerçeveletip ilk karşılaşmada bebeğin yatağın yanına yerleştirmemizi istemişti.

Mesajı görünce aklıma ilk anda bunlar geldi.

Gözumde canlandıramadım oyuzden foto ıstesem cok mu olurum:KK31:
Bız mama sandalyemızı(kraft ıdol almıştım)artık kullanmıyoruz.ıkeanın mama sandalyesını kullanmaya basladık evımızde de...

selam ferezya ve diğer anneler....günün günaydını benden olsun:KK71: :KK71: :KK71:

foto konusunda; teknoloji özürlüyüm.buraya aktarma konusunda.henüz öğrenme fırsatım olmadı:KK43:(

denizin üzerinde iken foto ve videoları var.ancak bunu da özel durumumdan dolayı burada paylaşamam,anlayışınıza sğınıyorum.
mama sandalyemizi evden çıkaralı çok oldu.markası chicco idi.belki eski bir modeli.alt komşumuz vermişti.üzerinde bardak koymaya yeri olan sade bir tabla...tablası çıkınca iki kol size bakıyor.biraz tipsiz komik bir görüntü oluşturuyor.ama çocuğun üzerine tırmanması kollarına birşeyler geçirmesi ve üzerinde akrobatik hareketler yapması konusunda çok işlevsel.hadi size bir gülmelik ya da montessori aktivitesi olsun...benim koca koca menopozlu teyzelerim bile denemişlerdi mama sandalyesini tablası üzerinde değilken.:KK1:kahkaha garanti.:KK52:
bir günümüzü yazmayı çok isterim.uygun zamanımda...yaşı büyük siznkilere göre ama...yine de yazmak isterim...

Odamızın şimdilik son hali;

$image.jpg $image.jpg

Cevremız hıc yok apartman çocuk dolu fakat hepsı okulda,ama yazın bahcede hepsı çok guzel oynuyodu zaten o yuzden Eylul yasıtları ve 2 yas krızındekı cocuklarla oynamayı sevmıyo 4+ olcak Eylul e hep:)oyunları ve oyun arkadaslarını yonetmeyı sevıyo cunku...
Gıdıp geldıgım tek komşum var onunda bebesı 6 aylık onu çok sevıyo Eylul...parb konusunda ıse sanslıyız arka ve on sokagımda park mevcut.hele on sokagımdakı baya buyuk ve bırsuru agacın ıçınde guzel bı park....senın bulundugun ılçeyı hıç gormedım ama tahmın edebılıyorum,ustlık ıklım olarak da daha serttır:KK43:inş burdakı tayın surenız uzun olmaz,çok daha guzel yerlere tasınırınız yenı bebegını oradakı ımkanlarla buyutursun ınş...

evet maalesef gelişmişlik açısından vasat bir ilçe ve insanları inanılmaz soğuk :/ dileklerin için çok teşekkür ederim.

direkt kitap ismi söyleyemeyeceğim ama adem güneşin bir kaç yorumu kalmış aklımda onları paylaşayım. mesela adem güneşe göre çocuğa kardeşi olacağı o fark edene kadar söylenmemesi gerekiyormuş. ne zamanki karnını fark etti o zaman söylemek gerekiyormuş. 2 yaşına kadar bebekle yatılması gerektiğini savunuyor. siz hala beraber yatıyorsanız bebek doğmadan yatakları ayırmanız bu duruma alıştırmanız gerekiyormuş. çünkü bebek doğunca onunla yatacağınız için anneyi elinden aldığını düşünebilirmiş. kardeş için yapılan alışverişleri onu da dahil etmeniz gerekiyormuş yani onun fikrini sorarak bunu mu alalım bunu mu, kardeşine sen ne almak istersin gibi sorular sorulması gerekiyormuş. bebek doğmadan büyük çocuğun bazı ihtiyaçlarını babanın gidermesi, babaya alıştırılması gerekiyormuş. çünkü bebek doğduğunda onunla ilgilenileceği için büyük çocuk kendini yalnız hissetmesin diye. şuan aklıma gelenler bunlar. eminim deneyimli annelerin de ekleyecekleri vardır.

ya zaten küçük olduğu için kardeşten veya yapılacak hazırlıklardan anlamıyor hediyeden de anlayacağını sanmıyorum gerçi çok kıskanacağınıda sanmıyorum ama yinede tedirginim.

Kitap değilde bir iki öneri yazmak istiyorum. Konu başlığından bağımsız tabi .
Bebek görmeye gelen misafirlere çaktırmadan öncelikle büyüğü sevdirmeye çalışılmalı , aynı ortamdayken bebeğe özellikle ilk zamanlar yoğun ilgi olmamalı, misafirler genelde bebeğe hediye getirdiğinden büyük çocuğun agörüp kıskanması olasılığına karşı evde seveceği bi kaç hediye bulundurulmalı . Gerektiğinde bunuda sana getirdiler demek için. Birde doktorumuzun önerisiyle bebekle ilk karşılaşma anında ortamda sadece çekirdek aile olursa daha iyi olurmuş. Hatta bize büyüğün resmini çerçeveletip ilk karşılaşmada bebeğin yatağın yanına yerleştirmemizi istemişti.

Mesajı görünce aklıma ilk anda bunlar geldi.

resim fikri hoşuma gitti teşekkür ederim.

Günaydın herkese benimde oğlum 32 aylık daha önce yazdım buraya bu yöntem hep ilgimi çekti ama oyun anlamında uygulama yaptım mı tam anlamıyla hayır mutfağa onun için ıvır zıvır sepeti koydum,odasına ayakkabı kutularından raf yaptım kitaplarını ve oyuncaklarını koyuyorum zigon sehpadan masa yaptım, banyoya havlusunu ulaşacağı yere astım ama oyun anlamında neler yapabilirim bu sayfayı yarısına kadar okudum ama benim oğlum sizinkilerden büyük sanırım nerden başlamalıyım ne yapmalıyım bilemiyorum şimdi hamileyim 5 haftalık kardeş fikrine nasıl alıştırıcam onu da bilmiyorum yabancı insanları sevmiyor oğlum bebekliğinden beri kendisiyle yaşıt olanları da sevmiyor oynamak istemiyor, kendinden küçükleri kıskanıyor sadece abileri seviyor:) kısaca yardım istiyorum:)

Günaydın herkese benimde oğlum 32 aylık daha önce yazdım buraya bu yöntem hep ilgimi çekti ama oyun anlamında uygulama yaptım mı tam anlamıyla hayır mutfağa onun için ıvır zıvır sepeti koydum,odasına ayakkabı kutularından raf yaptım kitaplarını ve oyuncaklarını koyuyorum zigon sehpadan masa yaptım, banyoya havlusunu ulaşacağı yere astım ama oyun anlamında neler yapabilirim bu sayfayı yarısına kadar okudum ama benim oğlum sizinkilerden büyük sanırım nerden başlamalıyım ne yapmalıyım bilemiyorum şimdi hamileyim 5 haftalık kardeş fikrine nasıl alıştırıcam onu da bilmiyorum yabancı insanları sevmiyor oğlum bebekliğinden beri kendisiyle yaşıt olanları da sevmiyor oynamak istemiyor, kendinden küçükleri kıskanıyor sadece abileri seviyor:) kısaca yardım istiyorum:)

Yenı bebek hayırlı olsun allah saglıcakla kucagınıza almayı nasıp etsın.burada da greeneyes ve talay arkadaslarımız ıkıncı bebeklerıne hamıle.tanışıp kaynasıp bırbırınıze destek olacagınıza ınanıyorum.
Oyunlar konusuna gelınce burda yapılanların hepsi aslında oğlunuza uygun aktıvıteler.oğlunuzun ilgi alanına yonelık sectıgınızı uygulayabılırsınız.pekçok eslestırme oyunu(renk eslestırme,kart eslestırme) parmak boyalar oyun hamurlrı tm sıze gore

hangi ilçedesin.

Greeneys adjna cevaplıyorum(umarım yanlış hatırlamıyorumdur) ısparta yalvaçtalar suan

Biraz araştırma sonucu oğluma otopark yaptım umarım beğenirsiniz:)

http://www.kadinlarkulubu.com/album.php?albumid=32807

Cok da guzel olmuş bende kızıma gecen haftalarda bı otoyol yapmıştım...

$image.jpg $image.jpg $image.jpg $image.jpg $image.jpg $image.jpg

Balon balıklarını su dolu kap ıcıgde yuzdurdu ve kaptag kaba aktarma yaptı onlrl:KK66:

$image.jpg $image.jpg $image.jpg

Sonra onları su sım ve camsıl ıle yaptıgım karısım içine atıp yuzdurduk.sonra dakendı balıklarından alışık oldugu uzere besledı...

Eki Görüntüle 873625 Eki Görüntüle 873626 Eki Görüntüle 873627 Eki Görüntüle 873628 Eki Görüntüle 873629 Eki Görüntüle 873630

Balon balıklarını su dolu kap ıcıgde yuzdurdu ve kaptag kaba aktarma yaptı onlrl:KK66:

Eki Görüntüle 873631 Eki Görüntüle 873633 Eki Görüntüle 873636

Sonra onları su sım ve camsıl ıle yaptıgım karısım içine atıp yuzdurduk.sonra dakendı balıklarından alışık oldugu uzere besledı...

maşallah ne güzel oynuyor:) ben bu etkinliği oğluma yapacak olsam sular yerlere saçılır, balıkların gözleri oyulur hatta ısırmak suretiyle patlatılır:) ama eğleneceğine eminim.

Eki Görüntüle 873625 Eki Görüntüle 873626 Eki Görüntüle 873627 Eki Görüntüle 873628 Eki Görüntüle 873629 Eki Görüntüle 873630

cok güzel olmuş ben daha önce denedim ama bu balonları sisiremedim sen nasıl sisirdin?

Yenı bebek hayırlı olsun allah saglıcakla kucagınıza almayı nasıp etsın.burada da greeneyes ve talay arkadaslarımız ıkıncı bebeklerıne hamıle.tanışıp kaynasıp bırbırınıze destek olacagınıza ınanıyorum.
Oyunlar konusuna gelınce burda yapılanların hepsi aslında oğlunuza uygun aktıvıteler.oğlunuzun ilgi alanına yonelık sectıgınızı uygulayabılırsınız.pekçok eslestırme oyunu(renk eslestırme,kart eslestırme) parmak boyalar oyun hamurlrı tm sıze gore

Greeneys adjna cevaplıyorum(umarım yanlış hatırlamıyorumdur) ısparta yalvaçtalar suan

Cok da guzel olmuş bende kızıma gecen haftalarda bı otoyol yapmıştım...

teşekkür ederim burdaki oyunlar çok güzel daha 12. sayfadayım fırsat buldukça okuyorum ama öyle sulu oyun hamurlu boyalı oyunlar oğluma göre değil her yeri batırır anlatıyorum ama o kendi bildiği gibi yapıyor oyun hamuru aldım iki kere oynamak nasip oldu her oyunun başı sonu ağlamalı oluyor gösterdiklerimi yapmak istemiyor kendi istediği olsun istiyor öyle yapıyoruz bu sefer ona bahane buluyor nasıl başarıcaz sakin mutlu oyunları hiç bilemiyorum, bugün yaptığım otoparkı hemen yırtmaya başladı mesela çok sevdi ama anlayamıyorum :KK43: minicik kitaplarım diye bir set almıştım onun çok faydası oldu renkleri şekilleri her türlü hayvanı,sebzeleri,meyveleri,meslekleri vs. hepsini öğrendi kitapları seviyor mesela bul taklarıda, neyse çok uzadı inşallah seveceği bir şeyler bulucam:)

çok güzeller güle güle kullanın

Çok güzel olmuş, biz bunu yapsak suyu kesin döker gösterdiğim şekilde asla yapma böyle değil böyle diye itiraz eder balonların gözlerini çıkarır patlatır:)) bende istiyorum böyle oynamak:)

X