seçimlerde oy kullanmamanın cezası nedir?

sasugar

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Şubat 2007
99
1
49
Oy Kullanmama Cezası

--------------------------------------------------------------------------------

2839 sayılı kanuna baktığımızda;
"SEÇİMDE OY KULLANMAYANLAR:
Madde 63 - (Değişik madde: 28/03/1986 - 3270/35 md.)
Seçmen kütüğünde kaydı ve sandık listesinde oy kullanma yeterliği bulunduğu halde, Milletvekilliği genel ve ara seçimlerinde meşru mazeretleri olmaksızın katılmayanlar, ilçe seçim kurulu başkanı tarafından onbin lira para cezasıyla cezalandırılırlar. Bu karar kesindir. "**((**) 27 Ekim 1995 tarih ve 4125 sayılı Kanunun 22 nci hükmü gereğince, seçmen kütüğünde kaydı ve sandık listesinde oy kullanma yeterliği bulunduğu halde XX nci Dönem Milletvekili Genel Seçimine hukuki veya fiili mazeretleri olmaksızın katılmayanlara, 2839 sayılı Milletvekili Seçimi Kanununun 63 üncü maddesinde gösterilen para cezası ikiyüzellibin lira olarak uygulanır.)
hükmünü görmekteyiz. Son yapılan seçimlerde bu cezanın 5-YTL'ye çevrildiğini fakat bu cezanın tebligat masrafının da 10-YTL olduğunu görmekteyiz. Her ne kadar Anayasa'ya aykırılığı tartışılan bir konu olsa da, önümüzdeki seçim için bir ceza miktarı hakkında bilgiye ulaşamadım.

Ben Bu Cezaya Anlam Veremiyorum Bitürlü Ben Vatandaşim özgürüm Oy Vermezsem Ceza Aliyorum Allah Allah Onlari Biz Seçmiyomuyuz Bu Devletin Sahibi Millet Değilmi çoğunluk Ne Derse O Olmuyomu Kim Neden Niye Ceza Veriyo Millete Kullanmiyorum Oy Varmi Bi Diceniz
Ay Gece Gece Sinirlendim Valla

Ya arkadaşlar oy verecek adam yoksa eğer.. mesela benim oy vereceğim kimse yok .. kimse o şartları sağlamıyor.. bide ceza uygulamışlar.. oy kullanmayan insanların yüzdesine bakıp siyasiler kendinden utansa keşke.. para cezasıda gidilip boş oy atınca halledilir..

Nüfus cüzdanında T.C kimlik nosu yazmayanlar oy kullanamayacakmış... Bilginize arkadaşlar.

ama illede olmaz die bişi yok olursa ii olur ama olmazsada sadece nüfus cüzdanıylada olabilecekmiş

bide arkadaşlar bu ülke bizim nie oy kullanmayalımki sonuçta bizim ülkemiz eğer oy kullanmak için içinizden geçen biri yoksa bile boş oy atın bu arada ben yarın ilk oyumu atacam :=)

oy kullanmak bir ödevdir, vatandaşlık görevidir..cezayla değil, vatandaşın kendi vicdanıyla ilgili bir durumdur..

kullanmak lazım.cezası 5 mılyon ama toplanamıyormus malesef.bence en buyuk cezası rezalet bır hukumet olur.bence en buyuk ceza.

X