Bebek Beslenmesi Bebeği hiç emmeyip devamlı süt sağıp vermek zorunda kalan anneler!

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
Tesekkurler kızlar cevaplarınız için,inanın içim daha rahat artık..umarım dediğiniz gibi olur ve sutumu hep içer bebeğim keşke emzırebılseydım bıberonu kıskanıyorum sankı aramızda bag yok benı tanımıyo :KK43:

Bağ olmaz olur mu? Yine senin sütünü içiyor, yine kollarında sıcacık göğsünde veriyorsun sütünü. Yine karnı doyarken senin kokunu duyuyor. Öyle düşünme canım ya.

O kadar iyi anlıyorum ki seni; ilk ay annem gelmişti yardıma. Bazen annem içiriyordu biberonunu. İlk ay sütümde çok yoktu, mama da veriyordum bide mamasını annem verince "seninle ne farkım var ki" diyip diyip ağlıyordum. Şimdi hatırlayınca tebessüm ettim birden, boş yere üzmüşüm kendimi, belki bebeğimde hissetti o da üzüldü o zamanlar.

O yüzden hiç üzme kendini, sen ona sıcaklığını veriyorsun annesi. Karnında taşıdın, birazcık daha geçsin seni öyle bir tanıyacak ki :)))

Annesisin sen, o seni hiç birşey yapmasanda kokundan tanır, seninle arasındaki bağ çoooooktan kuruldu bile. Merak etme olur mu?

Canım Allah razı olsun senden ilaç gibi geldi sözlerin...Rabbimde senı hwp mutlu etsın inşallah

merhaba arkadaşlar bebeğim 8 mart doğumlu 5,5 aylık olduk ilk günden beri anne sütü aldı sadece 4.aydan itibaren o ay 400 gr aldığı için ek gıdaya başladık meyve püresi ve pirinç unlu kaşık maması verdim o ay 5.aydan sonra yoğurt ve sebze çorbasına başladım şuanda 7 kilo.65 cm normal dedi dr.Size süt sağmayla ilgili bazı sorularım var cevaplarsanız çok sevinirim.Ben 1 eylülde yani 2 hafta sonra işe başlıyorum.seminer döneminde öğlene kadar çalışıcam okul açılınca da süt iznimi öğlenden sonra kullanmak istiycem umarım ilk dönem sadece öğlene kadar dersim olur bebeğime annem ve kayınvalidem dönüşümlü bakıcak.
Öğlene kadar bebeğimin içmesi için süt sağmayı düşünüyorum medela elektrikli pompa var
1-Bebeğimin içmesi için sütünü gece sağıp dolabın alt kısmında mı saklamalıyım.yoksa okulda sabah 10 buçuk gibi sağıp eve geldiğimde donduruya koyup ertesi gün ılıtıp mı vermeliyim.Sabah 8.30 gibi evden çıkıcam öğlene kadar emziremediğim için sütüm azalmaz dimi bu durumda 1 kere sağmam gerekiyor
2-Dondurucuda saklanıp çözülen sütün tadı değişiyor ve vitamin kaybı oluyormu?
3-Sağılan süt dolabın alt kısmında kaç saat durabilir
4-Dondurulan sütü önce alt rafta çözünüp öyle mi ısıtmalı
5-Süt saklama poşeti almıştım dondurucu için onlaraa koyarım ama dolap için şişe mi almam gerekiyor biberonla da saklayabilirim sanırım?
Çok oldu sorular ama kafam çok karışık bu konuda dr da bilgi vermedi ne güzel öğlende geliceksiniz problem olmaz dedi sağmama bile gerek yok gibi konuştu ama eve gelmem saat öğlen 1 gibi olucak.bebeğim erken kalkıyor 7 buçukda emiyor sabah 2 saat sonra uyuyor kalkınca yine emziriyorum çok emmiyor zaten sonra meyve püresi yiyoruz öğlen uykusundan önce sebze çorbası yeni başladığımız için içine biraz sütümden sıkıyorum alışsın diye öğlenden sonra emziriyorum ardından yoğurt akşam 7 gibi pirinçli kaşık maması1 saat sonra banyo emip uyuyor.gece 1 defa kalkıyor 3-4 civarı .

Şimdiden çook teşekkürler.Herkese bebişiyle sağlıklı, mutlu günler..

Bağ olmaz olur mu? Yine senin sütünü içiyor, yine kollarında sıcacık göğsünde veriyorsun sütünü. Yine karnı doyarken senin kokunu duyuyor. Öyle düşünme canım ya.

O kadar iyi anlıyorum ki seni; ilk ay annem gelmişti yardıma. Bazen annem içiriyordu biberonunu. İlk ay sütümde çok yoktu, mama da veriyordum bide mamasını annem verince "seninle ne farkım var ki" diyip diyip ağlıyordum. Şimdi hatırlayınca tebessüm ettim birden, boş yere üzmüşüm kendimi, belki bebeğimde hissetti o da üzüldü o zamanlar.

O yüzden hiç üzme kendini, sen ona sıcaklığını veriyorsun annesi. Karnında taşıdın, birazcık daha geçsin seni öyle bir tanıyacak ki :)))

Annesisin sen, o seni hiç birşey yapmasanda kokundan tanır, seninle arasındaki bağ çoooooktan kuruldu bile. Merak etme olur mu?

merhaba arkadaşlar bebeğim 8 mart doğumlu 5,5 aylık olduk ilk günden beri anne sütü aldı sadece 4.aydan itibaren o ay 400 gr aldığı için ek gıdaya başladık meyve püresi ve pirinç unlu kaşık maması verdim o ay 5.aydan sonra yoğurt ve sebze çorbasına başladım şuanda 7 kilo.65 cm normal dedi dr.Size süt sağmayla ilgili bazı sorularım var cevaplarsanız çok sevinirim.Ben 1 eylülde yani 2 hafta sonra işe başlıyorum.seminer döneminde öğlene kadar çalışıcam okul açılınca da süt iznimi öğlenden sonra kullanmak istiycem umarım ilk dönem sadece öğlene kadar dersim olur bebeğime annem ve kayınvalidem dönüşümlü bakıcak.
Öğlene kadar bebeğimin içmesi için süt sağmayı düşünüyorum medela elektrikli pompa var
1-Bebeğimin içmesi için sütünü gece sağıp dolabın alt kısmında mı saklamalıyım.yoksa okulda sabah 10 buçuk gibi sağıp eve geldiğimde donduruya koyup ertesi gün ılıtıp mı vermeliyim.Sabah 8.30 gibi evden çıkıcam öğlene kadar emziremediğim için sütüm azalmaz dimi bu durumda 1 kere sağmam gerekiyor
5-Süt saklama poşeti almıştım dondurucu için onlaraa koyarım ama dolap için şişe mi almam gerekiyor biberonla da saklayabilirim sanırım?
Çok oldu sorular ama kafam çok karışık bu konuda dr da bilgi vermedi ne güzel öğlende geliceksiniz problem olmaz dedi sağmama bile gerek yok gibi konuştu ama eve gelmem saat öğlen 1 gibi olucak.bebeğim erken kalkıyor 7 buçukda emiyor sabah 2 saat sonra uyuyor kalkınca yine emziriyorum çok emmiyor zaten sonra meyve püresi yiyoruz öğlen uykusundan önce sebze çorbası yeni başladığımız için içine biraz sütümden sıkıyorum alışsın diye öğlenden sonra emziriyorum ardından yoğurt akşam 7 gibi pirinçli kaşık maması1 saat sonra banyo emip uyuyor.gece 1 defa kalkıyor 3-4 civarı .

Uzun uzun yazmıştım silindi, çok sinir oldum.
Yarın sana tekrar yazayım canım olur mu? :))

Uzun uzun yazmıştım silindi, çok sinir oldum.
Yarın sana tekrar yazayım canım olur mu? :))

Teşekkür ederim canım msj bekliyorum..bu arada ben süt sağıyım dedim çok az çıktı medela pompam elimle sıkınca geliyor pompayla önce geliyor sonra akmıyor hiç diğer göğsüme geçiyorum daha sonra ilk göğsüme geçince yine biraz süt geliyır çok moralim bozuldu çünkü uzun sürede ancak 50 ml çıktı biberona göre süt sağma poşetine koydum poşete göre 100ml falan anlamadım neden böyle sütüm azaldı herhalde ek gıda yüzünden.okulda tenefüs arasında olcak iş değil gibi yavaş sağıyor ve az geliyor..gece bebeğim 1 kez uyanıyor gayet güzel emiyor sabahta gün içinde de 3-4 kez emziriyorum ama pompayla süt gelmeyince sütüm yetmiyormu diye düşünmeye de başladım gerçi öyle olsa çocuk huzursuz olur ama öyle bir durum yok.bana fikir verirsen çok sevirim eğer süt sağma işini yapamazsam sabah 8 de emzirip çıksam 1 gibi evde olucam bu şekilde ek gıda ve kahvaltıyla idare edilirmi yoksa daha da mı azalır...çok üzgünüm

merhaba kızlar beninm bebeğim yedi aylık ama erken doğum.yedi hafta erken doğdu.dokuz gün kuvözde kaldı biberonla verdiler sağdığım sütümü.sonra bir ay emzirdim.dr bana sağ ver enerji kaybetmesin dedi ama ben emzirdim sağmadım.sonra mama takviyeine başladık.şimdi kızım emmek istemiyor.mama miktarı arttı giderek zaten aldığı süt azaldı.sağıyorum çok az çıkıyor.sanırım artık sağarak vermem gerekicek.avent in elektrikli si var bende onunla sağıyorum.süstüm artsın diye yemediğim şey kalmadı.şimdi de bira mayası tableti aldım başağrısı yatı diye içemedim başta bugün tekrar başladım umarım işe yarar. 2yaş 4 aylkı bi de oğlum var.vaktim yetmiuyor hiçbişeye.süt sağmak ve ssterilize etmek zor ama mecburum artık deli gibi ağlıyor yavrum biberonu alınca susuyor.ek gıdaya başladık ama meyveleri biraz yiyor yoğurdu ağlayarak...
çok fenayım yetersiz olduğumu düşünmeye başlicam artıık.zaten süt için duymadığımız kalmadı oğlumda da zorla emzirdim on ay.sonra bıraktı.gerçi sonra onu da hatırlamayanlar oldu yanıbaşımda olmalarına rağmen...
çabam kızım da eksik kalmasın.o zaman cahillik ettim sğarak vermeyi denemedim oğlum bırakınca.sizce başarabilicek miyimm.gece kalkı naıl süt sağıcam bilmiyorum 4 ay gece uymadım kolikten zaten.zombi gibi oldum:KK37:
oğlumu da ihmal etmiş oluyorum off offff:KK14:

Son düzenleme:

aynı şeyleri yaşıyorum sözleriniz öyle iyi geliyor ki insana anlatamam :))

oda sıcaklığında 4 saat buzdolabında 24-48 saat derin dondurucuda 6 ay vitaminini kaybetmeden kalabiliyor

aynı şeyleri yaşıyorum sözleriniz öyle iyi geliyor ki insana anlatamam :))

Ne mutlu bana o zaman :))))

Teşekkür ederim canım msj bekliyorum..bu arada ben süt sağıyım dedim çok az çıktı medela pompam elimle sıkınca geliyor pompayla önce geliyor sonra akmıyor hiç diğer göğsüme geçiyorum daha sonra ilk göğsüme geçince yine biraz süt geliyır çok moralim bozuldu çünkü uzun sürede ancak 50 ml çıktı biberona göre süt sağma poşetine koydum poşete göre 100ml falan anlamadım neden böyle sütüm azaldı herhalde ek gıda yüzünden.okulda tenefüs arasında olcak iş değil gibi yavaş sağıyor ve az geliyor..gece bebeğim 1 kez uyanıyor gayet güzel emiyor sabahta gün içinde de 3-4 kez emziriyorum ama pompayla süt gelmeyince sütüm yetmiyormu diye düşünmeye de başladım gerçi öyle olsa çocuk huzursuz olur ama öyle bir durum yok.bana fikir verirsen çok sevirim eğer süt sağma işini yapamazsam sabah 8 de emzirip çıksam 1 gibi evde olucam bu şekilde ek gıda ve kahvaltıyla idare edilirmi yoksa daha da mı azalır...çok üzgünüm

Canım kusura bakma 2 ay geçti ben ancak girebildim. Sormak istediklerini tekrar sorabilir misin? Umarım çok geç kalmamışımdır.

meraba arkadaşa yazmışsınız ama benim size sorum olacaktı inşallah görürsünüz ya benim oğlum 2,5 aylık uyurken emiyodu sadece şimdi öyle de emmemeye başladı sağarak vermek istiyorum sütümü napmalıyım nasıl sağmalıyım gece de kalkıp sağmalı mıyım etrafımda hiç sağarak veren yok o yüzden soracak kimse de yok burdan başka

Son düzenleme:

meraba arkadaşa yazmışsınız ama benim size sorum olacaktı inşallah görürsünüz ya benim oğlum 2,5 aylık uyurken emiyodu sadece şimdi öyle de emmemeye başladı sağarak vermek istiyorum sütümü napmalıyım nasıl sağmalıyım gece de kalkıp sağmalı mıyım etrafımda hiç sağarak veren yok o yüzden soracak kimse de yok burdan başka

Evet canım, sadece sağacaksan gece de sağmalısın ki sütün kesilmesin.
2,5 ay boyunca sadece uykuda mı emdi? Eğer normal zamanda da emdiyse korkma, emzirmeye çalış o yine emer. Bazen bebişlerimizin böyle inatları tutuyor.
Ben sadece biberonla verebildim sütümü ama bazı günler inat ettiğinden 3 gün boyunca tek damla süt içiremediğim zamanları bilirim (9-10 aylıkken), ek gıda da yediğimiz için devam sütünü yemeklerine kattım 2-3 gün boyunca, sonra yine normale dönmüştü. Sizinki de öyle geçici bir durum olabilir.
Ama göğsünde sütü bekletme yani emmiyorsa mutlaka sağmalısın. Göğüste 1 gün kalan süt tuzlanır, bebeğin içemez ve memeden tiksinir.

20 günlük bebeğim var normal doğum yaptım sütümde 3. gün geldi, benim bebeğimde memeyi tutmadı, halada ısrarla tutmuyor ve sütümde az 2 saatte bir sağmakla 30cc ancak çıkıyor ve yetmiyor ek olarak 60cc mama veriyorum. 3 günlükken sarılık oldu mecbur mamada vermek zorundayım yetmiyor. emzirme duygusunu tadamadığım için çok üzülüyorum :KK43: inşallah sütüm kesilmez.

20 günlük bebeğim var normal doğum yaptım sütümde 3. gün geldi, benim bebeğimde memeyi tutmadı, halada ısrarla tutmuyor ve sütümde az 2 saatte bir sağmakla 30cc ancak çıkıyor ve yetmiyor ek olarak 60cc mama veriyorum. 3 günlükken sarılık oldu mecbur mamada vermek zorundayım yetmiyor. emzirme duygusunu tadamadığım için çok üzülüyorum :KK43: inşallah sütüm kesilmez.

Aynı seyleri yaşamışız..bebeğim 6aylık oldu pes etmedim haala sağıyorum amaciçimde uktedir emzirmek!

Uzulme artacak sütün,sen devamlı sağmaya devam et

Aynı seyleri yaşamışız..bebeğim 6aylık oldu pes etmedim haala sağıyorum amaciçimde uktedir emzirmek!

Uzulme artacak sütün,sen devamlı sağmaya devam et

canım mrb. halen sağıyor musun sütünü birde azalma oldu mu miktarında benim bebişte 11 aylık 10. aya kadar emdi ama ite kaka son iki aydır uyanıkken hiç emmiyordu hep uyutup emzirdim şu anda da işe başlamam sebebiyle uğraşamadığım için bir aydır hiç emmiyor sadece sağıp veriyorum günde 3 kez sağıyorum ve toplamda ancak 200 cc falan çıkıyor toplamda süt artırıcı bir sürü şey kullanmama rağmen :KK43: sende durumlar nasıl merak ettim yazarsan çok sevinirim

Dumaam,bebeğin kac aylıkken 1000cc içiyodu?ben kızıma zar zor 500 600cc içiriyorum..bıraz önce kv aradı yazlıkta,hala emzıremıyomusun dıyo!!!üstelik bu durumda olmamın yegane suçlusu kendısıdır!!bu sinirle azalmaz umarım sütüm:KK43:
merhaba uzun zaman gecmis aradan bebeginiz buyumustir bende emzirme zorluhu cekiyorum sizin o surec nasil gecti ve sonlandi acaba

47 günlük bebeğim var göğüs uclarim yoktu ve bebeğim tutamadı beni de iyi yönlendiren kimse olmadı yaklaşık 1 ay sutumu günde en az 8 kez sagdim hastane tipi kiralayarak ve günlük 850 CC çıkıyordu ortalama bebeğim bu sürede biberona alışmıştı bazen kaşıkla bazen eds bazen şırınga yöntemi ile versem de çoğunluk biberondaydi ama hiç yılmadan her acikmasinda sütünü hazır etsem de 5 dakika savaştım memeyi tutması için ama nafile krizlere griyordu resmen kucagima alıp memeye yaklaşınca sonra sabahları uyanınca tutmaya başladı 5 dk da olsa doymuyordu sagdigim sütü veriyordum ama memeye benim tenime alışması için büyük adımdı 1 ayın sonunda tutması günde 2-3 kereye çıktı sonra da gece hariç tuttu bir gün ve ertesi gün ise tamamen beni emdi şuan 2 haftadır beni emiyor ilk hafta çok zorlu geçti sürekli ağladı emiyordu yarım saate tekrar acikiyordu 2. Haftada emme refleksi de kuvvetlendi ve sonunda savaşı kazandım şuan biberon hayatimizdan tamamen çıktı savaşi bitirmeyin sakin bana da hep bunu dediler umudum kalmamıştı ama başardım

X