Bebek Beslenmesi Bebeği hiç emmeyip devamlı süt sağıp vermek zorunda kalan anneler!

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

mlkyyy

O,artık anne:))
Kayıtlı Üye
12 Nisan 2013
703
10
35
18,06,2013de normal doğumla 2850gram kızım dünyaya geldi,sıkıntılı,2 rahim ameloyatlı,aylarca hastanede yatma seruvenı olan korkunç üzücü bi hamilelik geçirdim,erken doğum olmadı çok şükür 38bıtınce doğum yaptım fakat problemlerden dolayı bebeğim gelişemedi...

Ben bunca sıkıntı çekmişken hergun bebeğime bısey olcak korkusuyla ağlarken,570gramken doğacakken azmım ınancımla dr.larımında yardımıyla doğurmadım..psıkolojımı anlamışsınızdır az çok,buna rağmen ınsanlardan yata yata hamılelık gecırdın lafları,eltimin ay ben gık çıkarmadım senın canın tatlıymış cumlesı(sancı çekerken!)kv nin ayy bi sen mi doğurdun bu kadar dikiş ağrısı ceken senden başka kımse görmedim demesi!vay sütün yok beceremıyosun cümleleri..sonuç normal doğum yapmama rağmen sütüm gelmedi sinirden bebwgım ac kaldı 350gram kaybettı bilirubini 19oldu ışın aldı vede biberon...

Tam 50gunluk ben hala sut sağıyorum,kesınlıkle almıyor mene sılıkon uç denedım açken tokken uyuyoken mutluyken ağlarken yok yok yok...sonum belli ben bu sütü sagıcam,medela marka pompa kıraladım e gundede 1500 cc sutum var :nazar: sorum şu?

Bıberon nasıl sterıl etmelıyım,sutum saga saga azalırmı?dondurucuya boşamı sut bırıktırıyorum vıtamını gıdıyomu?bıberonla verdıgımdenmı aşırı kılo almıyor??kızlar yardım edin lütfen deneyımlerınızı paylaşmanız umuduyla...

Canım gözün aydın olsun Allah mutlu huzurlu bir ömür nasip etsin inşallah. benimde bebeğim 7,5 aylık ve doğdu doyalı hiç emmek istemiyordu. Ben hiç pes etmedim uykuya iyice daldığında emzirdim hep ama hiç biberonla vermedim, biberona alışırsa hiç emmez. Uyanık olduğu zamanlarda da kaşıkla verdim. Sende zorda olsa emdirmeye çalış. Sütünü sürekli sağınca sütün azalacağı kanısındayım.:nazar:

Canım teşekkür ederim cevabın için..inan o kadar uğraştım ki eteaftakılere kızıp verdım bıberonu lanet olsun deyip alıştı bıle:KK43:öyle bı aglıyokı emzırmeye calısınca anlatamam..

Kv mi asla affetmıcem asla..

çocuğunu 2 yaşınakadar süt sağıp besleyen arkadaşım var ..sütü azalmadı hiç...
benim anlamadığım bebeğiniz mamamı alıyor sizin sütünüzü içmiyormu
neden boşuna dediğinizi anlayamadım..ayrıca sütü dondurunca vitamini filan kaybolmaz
belki sizin sütünüz yeterince besleyici değildir
üzmeyin kendinizi bol meyve sebze yiyin su için..sütünüz şifa olsun kuzucuğa:)

Merhaba canım,

Mesajını görünce hemen yazayım dedim.

Oğlum 10,5 aylık ve meme tutmadı. İlk günden beri mama takviyesi olmadan sütümü sağıp veriyorum. Benimde sütüm yaklaşık 1400-1500 cc civarıydı. 8. ayımızdan sonra kendi isteğimle sağım sayısını azaltarak sütümü azalttım. Şuanda artık günde 3 sefer sağıyorum ve günlük içmesi gereken 600 cc'yi alıyor.

Sütün sağarak azalmaz canım hiiiiç korkma. Hatta göğsünü düzenli olarak tamamen boşalttığın için azalması teorik olarak mümkün değil zaten.

6. aydan sonra eğer istersen sende biraz azaltabilirsin. Çünkü 1500 cc aslında çok ciddi bir rakam. Yani ikizlerimiz olsa yeterdi sütümüz :))) Günlük kalsiyum alımına çok dikkat et, sütüne geçtiği için sen kalsiyumsuz kalma canım.

Üzülme, anlıyorum seni çünkü bende çok üzülüyordum en azından sütümüzü verebiliyoruz öyle düşün.

Ben günlük 1000 cc'sini içirip 500'ünü şoka attım ama şoktakileri hiç kullanmadım çünkü sütüm her daim yetti. Şoktakilerle dönüşümlü olarak kullanacaksan 2 ayı geçirmemeye çalış. 2 aydan fazla şokta kalmasınlar. Eğer istersen sürekli yenilersin şoktakileri.

Sütün yağlı değil-besleyici değil laflarına takılma. Biz 10,5 ayımızda 8,5 kiloyuz ve gayet sağlıklıyız. Doğum kilomuz 3.250 gr'dı. Çevremdeki bebekler tombik tombik, evet göze belki hoş geliyor ama bu durumun sağlıklı olmadığını unutma.

Zaten emekliyoruz ve çok hareketliyiz, yeterince ek gıda da yiyoruz. Bazı bebeklerin yapısından da kaynaklanıyor çok kilo almamaları.

Biberonu devamlı sıcak suyla yıkadım. Akşamdan akşama da kaynatılmış suda 5 dk bekleterek steril ettim. Hala öyle yapıyorum.

Sütün için tavsiyem: hergün 1-2 hurma, 8-10 fındık, kuru meyve, yoğurt-süt-peynir ve yumurta ye. meyve-sebze-et onları zaten ihmal etme. Düzenli beslen. 3-4 lt hatta içebiliyorsan 5 litre su iç çünkü 1,5 litre sütün varmış zaten. Ben su içme işini hep şöyle yapmıştım. Her sağımdan sonra yarım litrelik bi bardağım var, onunla su içiyordum. Böylece hem su içmeyi unutmadım hemde sütüm azalmadı. Birde günde 1-2 şişe sade maden suyu iç canım. İçindeki mineraller sütüne geçsin ve bebişinde faydalansın.

İlerleyen günlerde de sormak istediğin birşey olursa özel mesaj atabilirsin, cevaplarım mutlaka.

Bebişinle sağlıklı günler :)))

Merhaba canım,

Mesajını görünce hemen yazayım dedim.

Oğlum 10,5 aylık ve meme tutmadı. İlk günden beri mama takviyesi olmadan sütümü sağıp veriyorum. Benimde sütüm yaklaşık 1400-1500 cc civarıydı. 8. ayımızdan sonra kendi isteğimle sağım sayısını azaltarak sütümü azalttım. Şuanda artık günde 3 sefer sağıyorum ve günlük içmesi gereken 600 cc'yi alıyor.

Sütün sağarak azalmaz canım hiiiiç korkma. Hatta göğsünü düzenli olarak tamamen boşalttığın için azalması teorik olarak mümkün değil zaten.

6. aydan sonra eğer istersen sende biraz azaltabilirsin. Çünkü 1500 cc aslında çok ciddi bir rakam. Yani ikizlerimiz olsa yeterdi sütümüz :))) Günlük kalsiyum alımına çok dikkat et, sütüne geçtiği için sen kalsiyumsuz kalma canım.

Üzülme, anlıyorum seni çünkü bende çok üzülüyordum en azından sütümüzü verebiliyoruz öyle düşün.

Ben günlük 1000 cc'sini içirip 500'ünü şoka attım ama şoktakileri hiç kullanmadım çünkü sütüm her daim yetti. Şoktakilerle dönüşümlü olarak kullanacaksan 2 ayı geçirmemeye çalış. 2 aydan fazla şokta kalmasınlar. Eğer istersen sürekli yenilersin şoktakileri.

Sütün yağlı değil-besleyici değil laflarına takılma. Biz 10,5 ayımızda 8,5 kiloyuz ve gayet sağlıklıyız. Doğum kilomuz 3.250 gr'dı. Çevremdeki bebekler tombik tombik, evet göze belki hoş geliyor ama bu durumun sağlıklı olmadığını unutma.

Zaten emekliyoruz ve çok hareketliyiz, yeterince ek gıda da yiyoruz. Bazı bebeklerin yapısından da kaynaklanıyor çok kilo almamaları.

Biberonu devamlı sıcak suyla yıkadım. Akşamdan akşama da kaynatılmış suda 5 dk bekleterek steril ettim. Hala öyle yapıyorum.

Sütün için tavsiyem: hergün 1-2 hurma, 8-10 fındık, kuru meyve, yoğurt-süt-peynir ve yumurta ye. meyve-sebze-et onları zaten ihmal etme. Düzenli beslen. 3-4 lt hatta içebiliyorsan 5 litre su iç çünkü 1,5 litre sütün varmış zaten. Ben su içme işini hep şöyle yapmıştım. Her sağımdan sonra yarım litrelik bi bardağım var, onunla su içiyordum. Böylece hem su içmeyi unutmadım hemde sütüm azalmadı. Birde günde 1-2 şişe sade maden suyu iç canım. İçindeki mineraller sütüne geçsin ve bebişinde faydalansın.

İlerleyen günlerde de sormak istediğin birşey olursa özel mesaj atabilirsin, cevaplarım mutlaka.

Bebişinle sağlıklı günler :)))

ben sorayım olurmu :)
ilk olarak hangi pompayı kullandınız ..ben medelaya karar verdim ama hast. tipinimi kiralasam yoksa evde pilli olanları mı alsam tam bilmiyorum...
2.si bu sütü muhafaza etme işini, biraz detaylı anlatırmısınız..
mesela sütünüzü sağdığınızda fazla olunca diğer öğün için buzdolabının raf kısmında mı bekletiyodunuz..yoksa dondurmak mı gerekiyor aynı gün için...
3.sü :) sütü nasıl ısıtıyosunuz ..sıcaklığı nasıl olmalı ve dışarı çıkmak zorunda olduğunuzda nasıl ayarlıyodunuz bu ısıtma ,soğuk tutma işini...
şmdiden teşekkürler:)

Canım çok teşekkür ederim deneyımlerını paylaştığın ve vakıt ayırdığın için..nasıl içim rahatladı bı bılsen o kadar olumsuz eleştiri alıyorumkı vay sutun bıter aman emzır daha kolay autun yaramıyo vs vs,ben istemezmıydım emzirmek,çokmu meraklıyım bu kadar ezıyete,bıberon sterıl etmekten,sut sağmaktan yavruma vakıt ayıramıyorum,çok sevındım yazdıklarını okuyunca bahsettıgın berseyı uygulucam canım

Badezuzum amın canım şifa olsun :)

Şöyle söyliyim ben..400cc süt sağıyorum,200u şokluyorum atıyorum derın dondurucuya,100unu oda sıcaklığına bırakıyorum 100unu buzdolabına koyuyorum.bıberon ısıtıcım var onunla azcık ısıtıyorum asla kaynama noktasına getırmıyorum sütü,hala ne buzdolabındakine nede derın dondurucudaki süte ıhtıyacım olmadı çok şükür inşallahda olmaz :nazar:

Pompaya gelınce ben medela kıraladım ayda 70lira,sutum yokken kanallarımı açtı tamamen boşaltıyo çok memnunum,fakat dışarı çıkmak zulum,3saatı gecınce tas gıbı oluyo göğüslerım akmaya baslıyo,bu nedenle pilli alıcam kesınlıkle araştırmalardayım,ameda düşünüyorum,ben bebişi cıkardıgımda sütü sağıp çıkıyorum en fazla bıkac saat duruyoruz sütü öylece verıyorum,ama termos çantalarda varmış.yada anneme bırakıyorum benim sitilimde verıyolar sütümü
Nıu

Dumaam,bebeğin kac aylıkken 1000cc içiyodu?ben kızıma zar zor 500 600cc içiriyorum..bıraz önce kv aradı yazlıkta,hala emzıremıyomusun dıyo!!!üstelik bu durumda olmamın yegane suçlusu kendısıdır!!bu sinirle azalmaz umarım sütüm:KK43:

Badezuzum amın canım şifa olsun :)

Şöyle söyliyim ben..400cc süt sağıyorum,200u şokluyorum atıyorum derın dondurucuya,100unu oda sıcaklığına bırakıyorum 100unu buzdolabına koyuyorum.bıberon ısıtıcım var onunla azcık ısıtıyorum asla kaynama noktasına getırmıyorum sütü,hala ne buzdolabındakine nede derın dondurucudaki süte ıhtıyacım olmadı çok şükür inşallahda olmaz :nazar:

Pompaya gelınce ben medela kıraladım ayda 70lira,sutum yokken kanallarımı açtı tamamen boşaltıyo çok memnunum,fakat dışarı çıkmak zulum,3saatı gecınce tas gıbı oluyo göğüslerım akmaya baslıyo,bu nedenle pilli alıcam kesınlıkle araştırmalardayım,ameda düşünüyorum,ben bebişi cıkardıgımda sütü sağıp çıkıyorum en fazla bıkac saat duruyoruz sütü öylece verıyorum,ama termos çantalarda varmış.yada anneme bırakıyorum benim sitilimde verıyolar sütümü
Nıu

anladım canım teşekkürler..
evet hast.tipileri çok büyük dışarda kullanmak için ben medelanın swing modeline bakındım galiba onu alıcam
termos çantalara bu gün baktım kocaman tuhaf modeller vardı..

ben sorayım olurmu :)
QUOTE]

Sor tabi canım, faydalı olabilirsem ne mutlu bana :))

İlk 10-15 gün arkadaşımın Medela Mini Elektrikli'sini kullandım ama çekiş gücü azaldı. bende oğlumun meme tutmayacağını anlayınca Lansinoh Çiftli Pompa'sını aldım. Aynı anda ikisini birden boşalttığım için çok rahat ettim ancak 6. ayda onunda çekişi bozulunca aynısından tekrar aldım. daha doğrusu servisten paramı iade ettiler o parayla yenisini aldım. Şuanda 11. ayda tekrar çekişi azaldı. zaten bende sağmayı azalttığım için sütten kesmeyi bekliyorum servise göndermek için.

Ben sütümü hep buzdolabının iç kısmında bekletiyorum. Günlük içeceği kadarını porsiyonlu şişelerde ayırıp fazlasını süt saklama poşetleriyle şoka atıyorum. Böylece hep yeterli sütümün hazır olduğu düşüncesiyle içimde rahattı, belki de bu yüzden sütüm hiç azalmadı. Kaygılanmadım yani.

Ben sütümü oda sıcaklığında ilk aylarda saklıyordum, bir iki sefer oğlumun içmemekte ısrar etmesi üzerine tadına baktım :))) veee ekşimişti kızlar. O zamandan bu yana hiç oda sıcaklığında bekletmiyorum;

Sütümü buzdolabından çıkarıp biberon ısıtıcısına koyuyorum. Orda ısıtıyorum. Sıcaklığını da hani elimizde ruj renklerine baktığımız kısım var ya :)))) işte oraya damla damlatıp bakıyorum. Ne sıcak ne soğuk olacak. Yani sıcaklığını ya da soğukluğunu hiç hissetmeyeceksiniz. Vücut ısısında olacak yani. Soğuk olursa bebişleri üşütürüz, sıcak olursa da kusarlar.

Dışarıya eğer sokağa çıkacaksak; sütünü içirip gazını çıkarıp çıkıyoruz. Bi dahaki süt saatine kadar dışarda kalmaya iznimiz oluyordu. Dışarıda hiç süt içemedik.

Dışarıya eğer ev gezmesine gidiyorsak o zaman sütümüzü termal çantayla götürüp, gittiğimiz yerde kaynamış suyun içine sütlü biberonu koyup ısıttık. Biberon ısıtıcısı da götürülebilir.

Bebişlerimiz sütü biberonla içtiği için biraz daha fazla gazlı olmaları olası. O yüzden kolik önleyici biberonlar kullanmak yerinde oluyor kızlar. Buzdolabı için süt saklama şişesi, şok içinse süt saklama poşeti kullanmak daha mantıklı. Ayrıca benim termal çantam pembiş (oğlum olmasına rağmen onu beğendik). Markası Polar G...

Dumaam,bebeğin kac aylıkken 1000cc içiyodu?ben kızıma zar zor 500 600cc içiriyorum..bıraz önce kv aradı yazlıkta,hala emzıremıyomusun dıyo!!!üstelik bu durumda olmamın yegane suçlusu kendısıdır!!bu sinirle azalmaz umarım sütüm:KK43:

5-6 aylıkken içiyordu canım. Tek seferde 200 cc içiyordu, ona rağmen tombiş değildik. O kadar mama içseydi obez olurdu herhalde :))))
Kv'ni hiç umursama, "benim için önemli olan anne sütü alması" de. Üstüne basa basa söyle. Benimki de hep "emzirseydin iyi olurdu ama ..." der.

Sanki biz istemiyoruz ya,
valla çok sinir oldum, ilk aylarım milletin dedikleri aklıma geldi. Ben bayılıyorum ya gecenin bi saati oğlumu uyuttuktan sonra gözlerimi uykudan açamıyorken süt sağmaya. İlk aylar gece gündüz toplamda günlük 10 kez sağıyordum. Kolay mı, çok mu meraklıyız o kadar uğraşmaya.

O kadar iyi anlıyorum ki sizi kızlar.

bazen uyku sersemi pompayı göğüs ucuma tam yerleştirememişim. Sabaha bi bakıyordum biri beze beze olmuş, nasıl ağrıyor, sağıyorum sağıyorum süt gelmiyor, bebeğimi kucağıma alamıyorum. Ve ben bunu neredeyse her ay yaşadım. İlkinde çok korkmuştum ama çözümü basitmiş: sağmadan önce küçük havluları ütüleyip sıcak sıcak göğsünüzde tutun (vücudun dayanacağı sıcaklıkta), bu işlemi 10-15 dk kadar yapıp sütünüzü öyle sağın, hemen boşalacaktır zaten.

Ne uzun yazmışım valla :))))

badezuzum;

senin bebiş daha gelmemiş dimi yolda görünüyor takvimine göre :)))))

arkadaşım normal doğum olduğu halde bır türlü alıştıramadı bebeğini 1 yaşına kadar sutunu sağıp verdi pomban ıyı olsun yoksa sutun azalabılır 2 saatte bır sut çektiğini söyluyordu

hiç merak etme canım eğer düzenli sağarsan moralini yuksek tutursan bol bol sıvı alıyorsan ve makinene güzel boşaltıyorsa goğusunu hiç merak etme istediğin süre sütün olur.i,lk oğlumla aynı sorunuyaşadık ne yaptıysak memeyi almadı bir yaşa geçti hala anne sütü verdim en son kendi içemmeye başlayınca mecbur bıraktım.Hiç kendini boşa üzme önemli olan anne sütü alması.Bazen süt azalabilir yorgun olursun falan hiç korkma bu sefer sağma sıklığı ve süreyi artırırsın tekrar süt artıyor ben hep böyle yaptım.bu konudfs çok rahat olmalsın tamamen psiholoji bir şey eğer sen sütüm var di,yorsan bir damladan bol bol olcaktır.bebeğim 40 günlükken iki göğüsümden ancak 20 cc çıkmıştı ama pes etmedim güzel elektrikli pompa aldım sık sık ve uzun süre sağdım bir ay sonra mamyı tamamen keip anne süte geçtik.sonrada fazla fazla oldu bol bol buzdulaba sakladım.Mümkün ise her 2-34 saatte her göğüsü en az 15 dk sağman lazım süt olmasada.böyle onları titikliyorsun edecksin daha fazla süt üretsinler.

Arkadaşlar ben 1 hafta önce doğum yaptım şüpheye düştüm çocuk doymuyor diye manuel pompa aldım weebaby ınn sadece 10 cocuk çıktı ve ben şok oldum sağma makinesi alsam gelir mi yoksa işe yaramaz mı birde hangi marka almalıyım çok sıkıntılıyım bu konuda:KK43:

Arkadaşlar ben 1 hafta önce doğum yaptım şüpheye düştüm çocuk doymuyor diye manuel pompa aldım weebaby ınn sadece 10 cocuk çıktı ve ben şok oldum sağma makinesi alsam gelir mi yoksa işe yaramaz mı birde hangi marka almalıyım çok sıkıntılıyım bu konuda:KK43:

Canım ne güzel bebişin emiyor işte. Ben senin yerinde olmak için neler vermezdim.
İlk 1 hafta bebişlerin şişlikleri indiği için biraz kilo kaybetmeleri bile normaldir zaten. Niye dert ettin?
Düzenli kontrollere götür, sütün yetmiyor derlerse azar azar mama takviyesi yaparsın. Ama bol bol emzirmek şartıyla.

zaten her halukarda önce meme vereceksin eğer doymuyorsa mama yiyecek arkasından. sakın öyle sütüm falan yok diye sağmaya yada mama vermeye başlama.

Ne güzel bağını kurmuşsun bebeğinle sakın mahvetme.

Ayrıca emziren anneler sütlerini öakineyle sağmakta zorluk çeker. Yengem evdeyken emzirip işe gittiğinde sağıyordu. emzirmeye alışkın olduğundan makineyele az süt sağıyordu.

Sadece emzir bebeğini.

Bebek göğsünden 10 cc nin kaç mislii çekiyodur..Ayrıa daha bir hafta olmuş,sütün yeni bollanır...Sakın pes etme..Ha sağmak zorunda kalırsan da dertlenme..Ben oğlumu 2 yaşına kadar sağarak besledimmm:))))Hiç mama vermedenn

canım daha yeni doğum yapmışsın süt yeni yeni gelmeey başlayacaktır.Yapacağın şey sık sık emzirmek.en baştan saat falan bakamaycaksın bebek ne zamna istiyorsa o zmana emzireceksin aynı anda iki göğüsü de verebilirsin .EK OLARK HER EMİRMEDEN SONRA yin epompayla sağabilirsin böyle göğüsn daha çok uyarırsın.emirmeden önce emziirirken ve emzirdikten sonra su içmeyi unutma.havalar çok sıcak 4 lit su içebilirsen iyi olur.Panik yapma bi bak bir hafta sonra nasıl akacak sütlerin.bu işte sakin olcaksın kendine güveneceksin.

Tesekkurler kızlar cevaplarınız için,inanın içim daha rahat artık..umarım dediğiniz gibi olur ve sutumu hep içer bebeğim keşke emzırebılseydım bıberonu kıskanıyorum sankı aramızda bag yok benı tanımıyo :KK43:

X