kan grubu negatif olup eşi pozitif olanlar gebelikte sorun yaşadınız mı?

cemre2323

Üye
Kayıtlı Üye
3 Ağustos 2013
187
1
arkadaşlar,
dün konu açtım haöile olmaktan korkuyorum diye.ve 2 gün geçti adet olmadım.ve benim kan grubum a negatif.2 ay önce düşük yaptığımda doktora söyledim sana iğne yapmamız gerek dedi.böyle bir durum yaşayan var mı acaba?

benim kan grubum 0 negatif...eşimin ki A pozitif...nikah işlemleri esnasında hastanede özellikle bizi uyardı doktorumuz..kan uyuşmazlığınız var, hamileliğinde bunu doktoruna mutlaka hatırlat demişti...
hamile kaldım doktorum not aldı...
doğumu yapar yapmaz hemşire bana bi iğne yaptı...ne iğnesi bu dedim...kan uyuşmazlığınız için vurmamız gerekiyor demişti...
kan uyuşmazlığının bi sorunu yok evliliklerde, sadece bir iğne vurulacaksın okadar...
hayırlısı olsun hamileysen..

benim kan grubum 0 negatif...eşimin ki A pozitif...nikah işlemleri esnasında hastanede özellikle bizi uyardı doktorumuz..kan uyuşmazlığınız var, hamileliğinde bunu doktoruna mutlaka hatırlat demişti...
doğumu yapar yapmaz hemşire bana bi iğne yaptı...ne iğnesi bu dedim...kan uyuşmazlığınız için vurmamız gerekiyor demişti...
kan uyuşmazlığının bi sorunu yok evliliklerde, sadece bir iğne vurulacaksın okadar...

çok sağolun.ancak ben henüz hamile kalmak istemiyorum çok korkuyorum çünkü.banada doktor düşük yaptığım için iğne gerekli dedi ama doğumdan sonra değil galiba.yani panikledim ya şimdi beynimde birsürü düşünce dolanıyor..dediğiniz gibi allah hayırlısını nasip etsin

çok sağolun.ancak ben henüz hamile kalmak istemiyorum çok korkuyorum çünkü.banada doktor düşük yaptığım için iğne gerekli dedi ama doğumdan sonra değil galiba.yani panikledim ya şimdi beynimde birsürü düşünce dolanıyor..dediğiniz gibi allah hayırlısını nasip etsin

neden korkuyorsun, tekrar düşer diye mi?
birde ne zaman düşük yaptın, korunuyorsun sanırım??
eğer yeni düşük yaşadıysan, garantili bir korunman olmalı...

Dusukten 48 saat icerisinde o igneyi olman gerekirdi. Ilk bebek degilde ondan sonrakiler icin tehlikeli

ben negatif, esim pozitif. once kan testi yapildi, kanimda pozitif kana karsi antikor uretip uretimedigine bakildi. baktilarki oyle bir durum yok 28. haftada rhogam asisi yapildi. dogumdan sonra bakicaklar cocugun kani pozitifse tekrar asi vurulacak. dusukten sonra ya da herhangi bir kanamada asi yapilmasi gerektigi dogrudur, ancak siz yinede kan testi yaptirin belki bebek pozitif degilse antikor uretmemistir vucut.

neden korkuyorsun, tekrar düşer diye mi?
birde ne zaman düşük yaptın, korunuyorsun sanırım??
eğer yeni düşük yaşadıysan, garantili bir korunman olmalı...

aslında tam olarak düşük değil sanırım kimyasal gebelik dedi doktor.ama ikinci hamileliğinde iğne vurmalıyız dedi.kimyasal olduğu için 2 günde bir gidip kan verdim değerin düşmesi kontrol edildi çünkü değer düşmezse dış gebelik riskin vardır demişti şükürki dış gebelik değildi ama bayağı hormonlarım değişmişti 5 haftalık değerim vardı birden kanamayla kimyasal gebelik dendi işte.
hem bidaha düşürmekten korkuyorum hemde eşim çok istemesine rağmen ben eşimin henüz baba olmaya hazır olmadığını düşünüyorum.vee korkuyorum işte.doktor iki ay korun dedi ama hap kullanma dedi ama eşim sağolsun bir ay korundu ve 2.ay korunmadı.tutamamış kendini güya ama yine kendini düşündü işte.off çok bunaldım..

ben negatif, esim pozitif. once kan testi yapildi, kanimda pozitif kana karsi antikor uretip uretimedigine bakildi. baktilarki oyle bir durum yok 28. haftada rhogam asisi yapildi. dogumdan sonra bakicaklar cocugun kani pozitifse tekrar asi vurulacak. dusukten sonra ya da herhangi bir kanamada asi yapilmasi gerektigi dogrudur, ancak siz yinede kan testi yaptirin belki bebek pozitif degilse antikor uretmemistir vucut.

anladım çok sağolun.allah hayırlısıyla bebeğinizi kucağınıza almayı nasip etsin.

Bende 0 negatif esimde a pozitif suan hamileyim benim doktorunda dogumdan sonra igne yapilcak dedi bu arada bebeginin kan grubu ne oldu :)

Eski zamanlarda bu Rhogam ignesi bulunmadan once bebek dogar dogmaz tum kani degistirilirdi bebegin olmemesi icin. Simdi bu igne sayesinde buna gerek kalmadi. Anne negatif baba pozitif oldugunda bebek de pozitif olabiliyor. Hamilelikte bildiginiz gibi anne karnindaki bebek annenin kani ile beslenir ve gene ondan cikan atik da anne yolu ile atilir. Annenin kani negatif oldugunda bebegin pozitif kanina karsi kendini korumak icin antibody uretir, bu antibodyler de bebegin pozitif olan kan hucrelerine saldirir ve yok eder. Iste bu yuzden dogan cocuk da yasamaz. Ilk hamilelikte bu sorun pek olmaz, cunki antibodyler henuz yeterli seviyeye cikmamistir, bu yuzden 28. haftada ve dogumdan sonra 72 saat icinde yapilan iki igne yeterli olur. Ancak ikinci gebelikte kesinlikle duzenli Rhogam vurulmak gerekir, ozellikle hamileligin ikinci yarisindan sonra. Her dusukten sonra da vurulmak gerekir.

bence doktoruna sormalisin, dusukten sonra igne yaptirman gerekiyordu. benim ilk hamileligim 7. ayda yapalim dedi drum, yaptik. normalde dogumlardan ve dusuklerden sonra yapilir.bazi drlar garantiye almak icin herhalde 7.ayda once bi tahlil sonrasinda igneyi yapmayi uygun goruyolar.igneler yapilinca hiic bi sorun cikmiyo Allahin izniyle, korkma.

korkulacak birşey yok. Milyonlarca kişi bu şekilde doğuruyor.

Sadece unutmamanız gereken şey sırf doğum ve doğum öncesi değil eğer amniyosentez veya CVS olursanızda iğne olacaksınız. Allah korusun kürtaj sonrası bile kan uyuşmazlığı iğnesi yapılıyor.

Bilinçli olduktan sonra sıkıntı yok.

Bende 0 negatif esimde a pozitif suan hamileyim benim doktorunda dogumdan sonra igne yapilcak dedi bu arada bebeginin kan grubu ne oldu :)

oğlumun kanı A POZİTİF oldu canım babasının kanından...
sana tavsiyem mutlaka doğuma yakın, çevrende akrabalarında eş dostunda senin kan grubunda birilerini bulmaya çalış...kan ihtiyacı olduğunda sıfır negatif hastanelerde kolay temin edilemiyor...
benim ailemde sıfır negatif sadece annem...onda da aşırı kansızlık var o veremezdi zaten...
babam bi arkadaşına telefon etti ben doğuma giderken, acil lazım olursa hazırda bekledi adam sağolsun...
ama şükür kana ihtiyaç kalmadı....ama doktoruna sor canım....bizim kan biraz kıymetli :)

benim kanım negatif eşimin pozitif bende hamileyken doktoruma söyledim doğumdan sonra kızımın kanı pozitif olduğu için bana iğne yapıldı herhangi bir sorunda olmadı

bende negatifim eşim pozitif, yeni bebek düşünüyoruz, doktora sordum şimdiden bişi yapmıycaz bi sıkıntı olmaz , hamile kal ilerleyen günlerde gerekli işlemleri yapıcaz dedi, bende kan uyuşmazlığı olan bi anne babanın çocuğuyum ,

benim kanım da negatif eşimin pozitif
ama ben 2 ay öncesine kadar kanım pozitif diye biliyordum ( zamanında yanlış bakılmış malesef )
ve gittiğim kadın doğumculardan hiç biri bir daha bakma gereği duymamıştı.

2 kürtaj geçirdim ve kanımın negatif olduğu bilinmediği için rhogam yapılmamıştı maalesef.

anti-commbs denilen bir test var onu yaptırdım. ( vücudun pozitif kana karşı antikor üretip üretmediğine bakan)
Allahtan olumsuz bir şey çıkmadı ama Allah korumuş diyorum.

Kan grubunuzdan emin olun mutlaka. Kendi tecrübelerime dayanarak söylüyorum Çok eminseniz bile hamile kalmaya karar vermeden önce tekrar baktırttın mutlaka .

X