Birikimin altın anahtarı "İsraftan kaçınma!"

karanfilce

Takmadığın kadar mutlusun
Kayıtlı Üye
8 Nisan 2011
12.310
3.420
Bereketli ve doğru birikimin yolunun her zaman israfı terk etmekten geçtiğini düşünürüm.
bu sayfada helal kazançla yaptığımız birikimleri elde etmek için uyguladığımız küçük büyük yöntemleri paylaşmayı öneriyorum.
Birbirimizin bilgilerinden faydalanıp bizler de israftan kaçmaya çalışalım.
Bir ülkenin temel taşı ailedir. Kadın ise ailede herşeydir o varsa herşey var, o yoksa herşey dağılır.
Sorumluluğumuz çok fazla, belki bir ülkenin geleceği..
Giderek tüketim toplumu olmaya başladığımız şu devirde bilinçsizce yaptığımız harcamalar, pervasızca katlettiğimiz zenginliklerimiz içimi çok fazla yakmakta.
Herşey çoğalmakta ama bir o kadar da kalitesizleşmekte doğallıktan uzaklaşmakta..

Damlaya damlaya göl olur arkadaşlar haydin ev ekonomimiz için yaptıklarımız ve yapacaklarımızdan bahsedelim.

Aşağı yukarı 3 haftadır eve uğrayamadığımdan dolapta artık sapları kararmaya başlayan köylü teyzeden aldığım tazecik biberleri daha fazla bekletmeden kıyıp salonumda bi sofrabezine seriverdim.
oysaki sadece 75 krş a aldım, bir kaç hafta daha bekletsem çürüyecek aman ne kadar para verdim zaten diyip çöpe atacaktım.
şimdi ise ya kış sofralarında masamı süsleyecek(aşağıdaki resimdeki gibi :KK1:) ya da iş yerindeki kahvaltıların birine gidip insan kursağına değecek. bu beni çoook mutlu ediyor :KK16:
$Fotoğraf0138[1].jpg

dün hastalığım dolayısıyla ilaç dolabımı alt üst ettim.
bu arada tarihi geçmemiş ilaçlarımı da ayırmış oldum. bugün yaşadığım semtin belediyesinin ilaç toplama birimine teslim etmeyi düşünüyorum.

dün hastalığım dolayısıyla ilaç dolabımı alt üst ettim.
bu arada tarihi geçmemiş ilaçlarımı da ayırmış oldum. bugün yaşadığım semtin belediyesinin ilaç toplama birimine teslim etmeyi düşünüyorum.
ilaç toplama birimi diye birşey mi var? bizim evden de çok ilaç çıkıyor bazısının prospektüsü kaybolmuş ne olduğunu bile hatırlamıyoruz ya da artık ihtiyaç kalmamış.. çöpe gidiyor varsa öyle biryer biz de teslim edelim :)

Guzel bi konu olmus.10 yillik tecrubelerime dayanarak soyluyorum birikim birikim derseniz olmuyo.tasarrufu yasam tarzi olarak benimsememiz gerekiyo.yanlizca kendi kesemize degil gelecek neslimiz icin vatanimiz milletimiz icinde fayda saglamis oluruz.su elektrik israfi sadece fatura demek degil mesela benim icin milli servet

karanfilcecim çok güzel bir konu açmışsın.. çok da güzel yorumlarla başlamışsın..
aklıma geldikçe yazacağım..:KK55:

Canım ne kadar güzel bir konu açmışsın.Tebrik ederim seni.Tabiki israf etmemek lazım ama insan ister istemez bazen israf ediyor maalesef.
teşekkürler:KK16:
evet canım malesef israf hayatın her noktasında her daim yapıyoruz. ama elimizden geldiğince yapmamak azaltmak ve bunun için yeni bilgiler edinmek çok güzel olur.
ilaç toplama birimi diye birşey mi var? bizim evden de çok ilaç çıkıyor bazısının prospektüsü kaybolmuş ne olduğunu bile hatırlamıyoruz ya da artık ihtiyaç kalmamış.. çöpe gidiyor varsa öyle biryer biz de teslim edelim :)
götürdüm ama almadılar. sağlık bakanlığı iptal etmiş. aslına bakarsan ben de hem götürdüm ama hem de içimde şüpheler vardı. çünkü ilaç teslim edenler her ilacı aynı hassasiyet ve gerekli koşullar altında saklamazlar ki..
yine bize iş düşüyor. gereksiz ilaç kullanımından kaçınmak için elimizden geleni yapmalıyız.

Guzel bi konu olmus.10 yillik tecrubelerime dayanarak soyluyorum birikim birikim derseniz olmuyo.tasarrufu yasam tarzi olarak benimsememiz gerekiyo.yanlizca kendi kesemize degil gelecek neslimiz icin vatanimiz milletimiz icinde fayda saglamis oluruz.su elektrik israfi sadece fatura demek degil mesela benim icin milli servet

aslında açtığım konunun amacını özetlemiş bu cümle.
kendi evimde tasarruf etmek bir şeyleri yeniden değerledirmek, benden artanın en azından bir hayvancağızın kursağına değmesi değil mesele sadece..
bunun her evde yapılması mesele ve yaşam tarzına yansıması.. bunu başarmış ülkeler var japonya gibi bizler neden yapamayalım ki..

bugün çarşıya çıkıp ufak bi malzeme aldığımızda satıcıdan poşete koymamasını isteyip malzemeyi çantamıza atmaktan başlayabiliriz mesela işe:KK28:

karanfilcecim çok güzel bir konu açmışsın.. çok da güzel yorumlarla başlamışsın..
aklıma geldikçe yazacağım..:KK55:
:KK42:
ben arkadaşlarımdan çok şey öğrendim ve hayatıma uygulayabildim. bu konu böyle toplu bir yerde olsun ve daha çok insan öğrensin ve biz de yeni yeni şeyler öğrenelim :13:

teşekkürler:KK16:
evet canım malesef israf hayatın her noktasında her daim yapıyoruz. ama elimizden geldiğince yapmamak azaltmak ve bunun için yeni bilgiler edinmek çok güzel olur.

götürdüm ama almadılar. sağlık bakanlığı iptal etmiş. aslına bakarsan ben de hem götürdüm ama hem de içimde şüpheler vardı. çünkü ilaç teslim edenler her ilacı aynı hassasiyet ve gerekli koşullar altında saklamazlar ki..
yine bize iş düşüyor. gereksiz ilaç kullanımından kaçınmak için elimizden geleni yapmalıyız.

aslında açtığım konunun amacını özetlemiş bu cümle.
kendi evimde tasarruf etmek bir şeyleri yeniden değerledirmek, benden artanın en azından bir hayvancağızın kursağına değmesi değil mesele sadece..
bunun her evde yapılması mesele ve yaşam tarzına yansıması.. bunu başarmış ülkeler var japonya gibi bizler neden yapamayalım ki..

bugün çarşıya çıkıp ufak bi malzeme aldığımızda satıcıdan poşete koymamasını isteyip malzemeyi çantamıza atmaktan başlayabiliriz mesela işe:KK28:

bizim evde oluyor malesef içmeyecekleri ilaçları alıyorlar yada yarım bırakıyorlar devlettin de kaybı ne diyeyim aile büyüğü olsam herşeye karışırdım heralde :) yine de abartı değil aslında ama kalanlar birikiyor neyse yoksa öyle bişey yapacak bişey yok

bizim evde oluyor malesef içmeyecekleri ilaçları alıyorlar yada yarım bırakıyorlar devlettin de kaybı ne diyeyim aile büyüğü olsam herşeye karışırdım heralde :) yine de abartı değil aslında ama kalanlar birikiyor neyse yoksa öyle bişey yapacak bişey yok

emin ol evin büyüğü olsan da bazen ilaç canavarı bi kocaya söz geçirmekte oldukça zorlanabiliyorsun:KK9:

Son düzenleme:
Bugün buzdolabında peçeteye sarılı maydooz buldum sanırım yardımcım salataya doğramadığını sarmış
Ama sararmış pörsümüş çöpe attım ama karar verdim evdeki yenmeyecek gibi olan maydonozları ayıklayıp yıkayıp doğrayıp kurutcam.geçen kış kayınvalidem bir poşet vermişti çooook pratik dolmalara çorbalara böreklere omletlere vs.. Tavsiye ederim

benim arkadaşım konu açmış
benim haberim olmamış :KK30:
hayırlı olsun karanfilim
uğrarım bundan sonra
hoşgeldin canım sağolasın:KK16:
Bugün buzdolabında peçeteye sarılı maydooz buldum sanırım yardımcım salataya doğramadığını sarmış
Ama sararmış pörsümüş çöpe attım ama karar verdim evdeki yenmeyecek gibi olan maydonozları ayıklayıp yıkayıp doğrayıp kurutcam.geçen kış kayınvalidem bir poşet vermişti çooook pratik dolmalara çorbalara böreklere omletlere vs.. Tavsiye ederim

canım ya ben hiç maydonoz kurutmadım şimdiye kadar. nasıl tadı yine hissediliyor mu? mesela diyelim bi poaçanın içinde yine maydonoz varmış gibi oluyor mu?
ben daha çok yıkayıp doğrayıp buzluğa atıp ordan kullanıyorum.

ben de bir paket şebit ekmek atmak zorunda kaldım. küflenmiş. çiğ köfte yapacaktıp onun için aldım hastalandım elim hiç bişeye kalkmadı bir de koşuşturuyoruz sürekli şehir dışı düğünlere. ben de balkona serdim kuruyunca köye teyzemin köpeklere götürcem artık. ama paketi bile açamadan küflendi gerçekten içim acıyor :KK43: bir de markete gidip herşeyi paket paket doldurup çoğu gıdanın ambalajını açmadan atanlar var gerçekten üzücü.

İsraf zaten boşuboşuna haram değil ... İktisatlı olmak lazım ... Dengeyide kaçırmamak lazım ama :KK66: mesela birkaç örnek vermek gerekirse ; alışverış yaparken. Gerçekten lazımsa almak , alacağınız şeye gerçekten ihtıyacınız varmı ?? Bu soru cok önemli ... Bir diğeri Mutfakta yemeklerı Yeteri kadar yapmak gerekiyor .. Artan varsa atılmamalı evin bereketi kaçar ... Duş alırken su israfını önlemek için (nekadar zor olsada :KK66: bildığınız babane usulü kovaya su doldurup banyo yapmak .. Gibi ... Bir diğeri sadaka vermek. .. Ama hergüne için verilmeli ... Sadaka malın bereketini arttırır .. Sen beş verirsin sana on gelir ... Rabbim ziyan etmez

İsraf zaten boşuboşuna haram değil ... İktisatlı olmak lazım ... Dengeyide kaçırmamak lazım ama :KK66: mesela birkaç örnek vermek gerekirse ; alışverış yaparken. Gerçekten lazımsa almak , alacağınız şeye gerçekten ihtıyacınız varmı ?? Bu soru cok önemli ... Bir diğeri Mutfakta yemeklerı Yeteri kadar yapmak gerekiyor .. Artan varsa atılmamalı evin bereketi kaçar ... Duş alırken su israfını önlemek için (nekadar zor olsada :KK66: bildığınız babane usulü kovaya su doldurup banyo yapmak .. Gibi ... Bir diğeri sadaka vermek. .. Ama hergüne için verilmeli ... Sadaka malın bereketini arttırır .. Sen beş verirsin sana on gelir ... Rabbim ziyan etmez
çok doğru söylemişsin:KK42:
ben de sadakayla malın azaldığını hiç görmedim.. dışarda çok yersin o ay bereketin olmaz, kıyafete elektroniğe çok harcarsın bereket yine olmaz. ama sadaka öyle değil çok ilginç senden para gidiyor ama bereket gitmiyor. bu dünya çok ilginç çok hikmetler var.
geçen tv de gördüm bi kadın var çok güzel tiyolar veriyor önce alacağın şeye sor dedi:"sen ihtiyaç mısın istek mi" diye çok güzel çok hoşuma gitti.
Tamtazesi tadında olmasa da dolmada çok kullanışlı oluyor ben herşeye kullandım

hem saklaması da kolay dimi buzluğa göre kurutmaların en büyük avantajı yer sorunu yok..
ben de bu yıl bol turşu yapcam Allah izin verirse. geçen yıl çok tükettik kışın maşallah diyim hiç hastalanmadık.

X