Birikimin altın anahtarı "İsraftan kaçınma!"

güle güle kullanın canım.
Allah kaza bela vermesin.
eşimin dacia duster lar hoşuna gidiyo inan hiç bilmiyom modellerini
benim bildiğim ford focus fiesta opel filan.
onların da yanına yaklaşılmıyor.
benim eşimin araba hevesinden çok teknoloji merakı vardır.
bir de ben de kullanırım diye ağırdan alıyor sanırım:KK53:
benim ehliyetim var, toplam da 2-3 ay araba kullanmışlığım var. 3 yıldır kullanmıyorum.
geçen babamın arabayı kullandım resmen gitmiş hepsi.
sil baştan başlıycaz sanırım.
en güzeli özel şöfor:KK1: ama benim eşim her an izin alamıyor benim mecbur öğrenmem lazım.

oo dusterlarda fennaa ama jeep gbi görünümlü zaten stepway,duster jeepin yandan yemişi diyorum ben:KK1:

Ama ford focusun çok yaktığını biliyorum kuzenimde vardı sattı çok benzin yakıyo diye
Biz diğer arabayı fulleyip trabzona gitmiştik hemde geze geze her ilde durduk gibi bişe ve 1 depo hala bitmemişti trabzona gittiğimizde öyle diyim.

Amin canımcım

Benim eşiminde izni yok sadece pazar günleri ama akşamlarımız var
Akşam çıkıyoruz hiç bişe yapamazsak sahilde bi kaç tur atıp geliyoruz.
Benim eşim uzun yola aracıyla gitmeyide seviyo

Trabzona,adanaya,hataya,boluya felan gittik kendi aracımızla.

Hadi gezmeye gidelim diyo bi bakıyorum sapancaya,ağvaya gitmişiz insan bıkar yahu.
Daha az önce maşukiyemm geldi benii bi götürde havalanalım dedim.
bi yer keşfettik cennet gibi hayvanlar,park,hamaklar,kiremitte ızgaralar felan bide ucuz götürsene pazar günü dedim bakalım
Söylemesi benden vicdanıyla başbaşa bıraktım çekildim aradan :KK37:

Ben bugün kadıköye gidiyorum hanımlar bakim ne var ne yok Enes ayakkabıda şok indirimler varmış abiyeler 10-15 tl diyolar (ben zaten abiye ayakkabıları düğünlerden düğünlere giydiğimden fiyat kalite pek aramıyorum)
Ki Enesden çok ayakkabı aldım hiçde rahatsız etmiyo

Bi kadıköyü kolaçan edimde gelim:KK34:

Son düzenleme:
oo dusterlarda fennaa ama jeep gbi görünümlü zaten stepway,duster jeepin yandan yemişi diyorum ben:KK1:

Ama ford focusun çok yaktığını biliyorum kuzenimde vardı sattı çok benzin yakıyo diye
Biz diğer arabayı fulleyip trabzona gitmiştik hemde geze geze her ilde durduk gibi bişe ve 1 depo hala bitmemişti trabzona gittiğimizde öyle diyim.

Amin canımcım

Benim eşiminde izni yok sadece pazar günleri ama akşamlarımız var
Akşam çıkıyoruz hiç bişe yapamazsak sahilde bi kaç tur atıp geliyoruz.
Benim eşim uzun yola aracıyla gitmeyide seviyo

Trabzona,adanaya,hataya,boluya felan gittik kendi aracımızla.

Hadi gezmeye gidelim diyo bi bakıyorum sapancaya,ağvaya gitmişiz insan bıkar yahu.
Daha az önce maşukiyemm geldi benii bi götürde havalanalım dedim.
bi yer keşfettik cennet gibi hayvanlar,park,hamaklar,kiremitte ızgaralar felan bide ucuz götürsene pazar günü dedim bakalım
Söylemesi benden vicdanıyla başbaşa bıraktım çekildim aradan :KK37:

Ben bugün kadıköye gidiyorum hanımlar bakim ne var ne yok Enes ayakkabıda şok indirimler varmış abiyeler 10-15 tl diyolar (ben zaten abiye ayakkabıları düğünlerden düğünlere giydiğimden fiyat kalite pek aramıyorum)
Ki Enesden çok ayakkabı aldım hiçde rahatsız etmiyo

Bi kadıköyü kolaçan edimde gelim:KK34:
Hayirlisi bakalim ne cikacak
Etrafa söylüyoruz belki iyi birşeyler cikar
Gezmek görmek insanın ruhunu dinlendiriyor

Pazardan bize de al birşeyler.
:KK52:
Hadi hayirli pazarlarin olsun:KK3:

Çok yoruldum ki ben:KK14:
10 tl baya ayakkabı var abiyeden başka babetler falan ama ben beğenemedim (çeşit çok olduğundan sanırım)

Çanta aldım
Siyah dantel bi bluz aldım
Lacoste tshrt aldım
1 tanede simit aldım:KK34:

eşofmana ihtiyacım var içim gitti 10 tl buldum boyu kısa geldi (şansım olsa) çok da güzellerdi içimde kaldılar.

30 tl ceketler vardı ama bedenleri yoktu büyük bedenler kalmış.
4.90'a tshrtler vardı (ben pek salaş giyinmeyi sevmiyorum) spor salonu için almam lazım ama beğenemedim bi türlü.

Birazda etrafa bakıcam.
Akşama kına var ne giycemm ben yeeeaaa:18:llarrr başladı bende üüff üf üff

Tr lelli kına nasil gecti :KK3:

Gidemedim cnm :/

Oğlum 3 gündür raporlu okula gitmiyodu ben kadıköyede oğlumu anneme bırakıp gitmiştim(kadıköye keyfi gitmedim teyzem 23 nisan için gömlek istemişti onda yokmuş buluşup onu verdim hemde 2-3 mağza gezdik)

Kınaya annemle gidicektim oğlumda kalıcaktı aklım nasip değilmiş.
Düğününe giderim artık
Kesirleri işlemişler bide oğlum yokken çok üzüldüm açıkcası moralimde bozuldu :KK43:

Ona kesirleri anlattım baya (öğretmenin anlattığını daha iyi anlıyorum ama ben diyo haklıçocuk tabiki)
Anne olmak böyle bişi sanırım vicdanım rahat etmicekti eğlenemicektim içim rahat ett şükür.

Anladı hatta 10 tanede kesirli problem çözdü

İnşallah kırılmamışlardır bana gidemedim diye düğünle telafi edicem artık.:KK34:

Son düzenleme:
Gidemedim cnm :/

Oğlum 3 gündür raporlu okula gitmiyodu ben kadıköyede oğlumu anneme bırakıp gitmiştim(kadıköye keyfi gitmedim teyzem 23 nisan için gömlek istemişti onda yokmuş buluşup onu verdim hemde 2-3 mağza gezdik)

Kınaya annemle gidicektim oğlumda kalıcaktı aklım nasip değilmiş.
Düğününe giderim artık
Kesirleri işlemişler bide oğlum yokken çok üzüldüm açıkcası moralimde bozuldu :KK43:

Ona kesirleri anlattım baya (öğretmenin anlattığını daha iyi anlıyorum ama ben diyo haklıçocuk tabiki)
Anne olmak böyle bişi sanırım vicdanım rahat etmicekti eğlenemicektim içim rahat ett şükür.

Anladı hatta 10 tanede kesirli problem çözdü

İnşallah kırılmamışlardır bana gidemedim diye düğünle telafi edicem artık.:KK34:

hayırlısı olsun canım..
neyse için böyle rahat etmiş ya boşver gerisini..
öğretmeninden rira etsin ona bi daha anlatıverir kısaca

hayırlısı olsun canım..
neyse için böyle rahat etmiş ya boşver gerisini..
öğretmeninden rira etsin ona bi daha anlatıverir kısaca

Kitaptaki konulara baktım kesirler kısaca geçiyo 3 sayfa fln sonra lt geçiyolar ben bu müfredatdan bişi anlamadım zaten karman çorman
Evet aslında söyleyince ilgileniyo
Türkçedende sınavı vardı bugün yapım ekleriyle ilgili onuda o yokken görmüşler ama biliyodu öğretmiştim
gecen yıl kurstada görmüşlerdi
Bakalım naaptı aklım onda kaldı

Keşke her veli senin kadar ilgili olsa
Artık ders konusunu da geçtim
Ahlak, terbiye arıyorum
Bizlere saygılı olsalar güzel olur evet
Ama ben kötü yollara düşecek öğrenciler görüyorum
Kötü bir nesil yetişiyor
Elimizden bir şey gelmiyor
Çünkü veli hep öğrencinin arkasında
Yani tamam çocuğunu savun ama yanlış davranışını niye savunuyorsun
Napim bu çocuk böyle dersen zaten öyle olur
"Cocugumun özel hayatı bu" diyen veli örnekleri cok yakinimizda
Yani 11-12 yaşında sevgili hayatı yaşıyor cocuk ve anne onun arkasında duruyor

Keşke her veli senin kadar ilgili olsa
Artık ders konusunu da geçtim
Ahlak, terbiye arıyorum
Bizlere saygılı olsalar güzel olur evet
Ama ben kötü yollara düşecek öğrenciler görüyorum
Kötü bir nesil yetişiyor
Elimizden bir şey gelmiyor
Çünkü veli hep öğrencinin arkasında
Yani tamam çocuğunu savun ama yanlış davranışını niye savunuyorsun
Napim bu çocuk böyle dersen zaten öyle olur
"Cocugumun özel hayatı bu" diyen veli örnekleri cok yakinimizda
Yani 11-12 yaşında sevgili hayatı yaşıyor cocuk ve anne onun arkasında duruyor

Çok haklısın

Ben genelde kitaptaki konulara önceden bakıp onlar işlemen azıcıkda olsa gösteriyorum kafasını karıştırmıcak şekilde iyi oluyo bilinçli gidiyo
mesela haftalık hikayemiz var 1 hafta okunup cuma günleri anlatılıyo dün anlattı bana bi yerini unutmuştu akşam uyucaz geldi anne hatırladım orasınıda anlatim dur dedi.
Dinlemek lazım çocukları
Sormak lazım oğlum daha ayakkabılarını çıkarmadan ne oldu bitti anlatır ammman sus bi çocuğum dersen şevki kırılır.
sınav sonucu düşük gelse acaba yeterli olamıyormuyum diye düşünüyorum hep.

Bu yıl kursa yollayamadığımdan ek kaynaklar aldım
Yarında tiyatroya götürücem

Benim oğlum kendini çok güzel ifade ediyo çokda uslu ama girişken değil napıcam bilmiyorum

Arkadaş seçiyo,sınıftada öğretmen sürekli benim dürtmem lazım onu diyo bildiği soruya parmak kaldırmıyo diyo üzülüyorum
Hareketli çocuklar oynasın diyo yanındaki arkadaşı mesela daha hareketli görüşüyoruzda dışarıda çokda güzel kuduruyolar ama yalnız olduğundanmıdır bilmiyorum evde öyle değil

Çok sakin
Öğretmende ilerde ortaokulda felan ezilir gibi şeyler söyledi kafama taktım.
Şimdiye kadar öyle bi durum olmadı çokşükür

Neler yapabilirim bilmiyorum
yanında kafa dengi biri olunca gayette güzel oynuyo şımarıyo çığlıklar falan

Çocuk büyütmek ne zormuş ya:KK31:

Son düzenleme:
Kitaptaki konulara baktım kesirler kısaca geçiyo 3 sayfa fln sonra lt geçiyolar ben bu müfredatdan bişi anlamadım zaten karman çorman
Evet aslında söyleyince ilgileniyo
Türkçedende sınavı vardı bugün yapım ekleriyle ilgili onuda o yokken görmüşler ama biliyodu öğretmiştim
gecen yıl kurstada görmüşlerdi
Bakalım naaptı aklım onda kaldı

canım şimdiki ilköğretim kitapları çok karışık farklı ve bazı yerleri bana göre saçma.
ben ilköğretime hiç girmiyorum ama zaman zaman bişeyler soran oluyor. kitaba bakıyorum hiç bişey anlamıyorsun.
o yüzden öğretmen şart.

canım şimdiki ilköğretim kitapları çok karışık farklı ve bazı yerleri bana göre saçma.
ben ilköğretime hiç girmiyorum ama zaman zaman bişeyler soran oluyor. kitaba bakıyorum hiç bişey anlamıyorsun.
o yüzden öğretmen şart.

Aynen canım şuan oğlum 3. sınıfta kesirlerden problem sormuşlar mesela kitapda açıklaması var zaten okadar hemen litrelere geçmişler.
konu üzerinde durmak yok üstünkörü
Böyle eğitimmi olur ya
Türkçe kitabında doğru düzgün dilbilgisi yok öğretmen yapım eklerini,zamanları kendi mi öğretiyo ben anlamıyorum.
Hep tek düze
Genelde kitapta Konu veriliyo içinde anlatılanlar soruluyo ve özet.
Bana eğitim çok ezberci geliyo
Elimden geldiğince anlatmaya çalışıyorum
Bu yıl kurs a vermediğim içinde bazen kızıyorum kendime (okul sonu geldiği halde) çünkü orda dilbilgisinin üzerinde daha çok duruyodu öğretmen.

Ben oğluma şimdi bişiler öğretemez veremezsem ilerde kendime çok kızıcam bunu biliyorum.

ayrıca tiyatro vs çocuğun daha girişimci olmasını sağlar mı?

Aynen canım şuan oğlum 3. sınıfta kesirlerden problem sormuşlar mesela kitapda açıklaması var zaten okadar hemen litrelere geçmişler.
konu üzerinde durmak yok üstünkörü
Böyle eğitimmi olur ya
Türkçe kitabında doğru düzgün dilbilgisi yok öğretmen yapım eklerini,zamanları kendi mi öğretiyo ben anlamıyorum.
Hep tek düze
Genelde kitapta Konu veriliyo içinde anlatılanlar soruluyo ve özet.
Bana eğitim çok ezberci geliyo
Elimden geldiğince anlatmaya çalışıyorum
Bu yıl kurs a vermediğim içinde bazen kızıyorum kendime (okul sonu geldiği halde) çünkü orda dilbilgisinin üzerinde daha çok duruyodu öğretmen.

Ben oğluma şimdi bişiler öğretemez veremezsem ilerde kendime çok kızıcam bunu biliyorum.

ayrıca tiyatro vs çocuğun daha girişimci olmasını sağlar mı?

canım aslında ezberci değil de şimdiki eğitim tarzı şu şekilde;
kitapta çok fazla bilgi yok çocuğu araştırmaya sevk ediyor ve rehber de öğretmen oluyor.
hani bizim zamanımızda kitap bi güzel anlatırdı ya şimdi anlatım yok.
ve daha çok okulda öğrenme var.

o yüzden sen ben gibi dışardan bakanlar hiç bişey anlamıyoruz kitaptan.
ve bazen çocuğa bi konu anlatılırken resimle şekille anlatacaz diye saçma ve daha zor bi hal almış kitap.

tabi ne branşcıyım ne ilköğretim öğretmeni benim bu yorumlarım ne kadar belirleyicidir o da tartışılır.
ama şu an kitaplar tek başına eğitimi tamamlayamıyor ben onu anladım.

etkinliklerin çocuğun gelişimi için etkili olduğunu düşünüyorum.
ama fazla abartmadan :KK1:
hani olurdu ya okulun en sosyalleri bütün spor tiyatro vs etkinliğine katılır ama dersleri de toparlayamazlar. her şey kararında güzel.

Düğünü yaptık bizz (kapı komşumuzun kızı) ama diğer haftalarda devam etmekde düğün maratonu
davullu zurnalı kemençeli

Oğlum sınav oldu türkçeden ve o 3 gün gitmediğinde anlattığı konudan 2 soru varmış(iş oluş hareket bildiren eylemler ben o konuyu ona anlatmıştım oysa eylemin hareket bildirdiğini anlayamadım dedi) zorlanmış sağlık olsun.

Bugün alışveriş yapmam lazım en aza indirerek uygun bişiler almam lazım..

Eşim 200 tl verdi 55 tl çocuğa ayakkabı al(kinetix de bulup fiyat araştırmıştım) diğeriylede eve alışveriş yap dedi.
Ama bu yetmez kahvaltılık alıcam dedim (blöf kenara para zulalamam lazım) sen bunla kahvaltılıkda alırsın sebzede alırsın meyvede alırsın kenarada atarsın ben seni bilmezmiyim dedi:KK1: adı çıkmasın insanın:KK6:

eee adam alışık bi bakıyo ben bilezik almışım şaşırıyo(du) artık şaşırmıyo

Bundan sonra har vurup harman savuuurrriicciiimmm:KK14:(dermişimmmm) hiç huyum değil.

salı günü tekrar para vermesi yönünde ikna edip el şıkışıp anlaştık hayırlı uğurlu olsun..

Bu ay ancak çeyrek atabilirmiyim diye bi bütçemi zorlucam yine ne atarsam kardır.

Kızlar bir de bnm annem çok destekcim
Mesela taksitlerim oluyo (şuan buzdolabı ve oğlumun odasını ödüyorum) ben öderim sen paranı al yine kocandan at kenara diyo Allah razı olsun.
Veya oğluma ufak tefek alıyo ayakkabısını ben alırım dedi o 55 tl zulaya atıcam eşim bilmiyo pembe yalan ama bişe olmaz ki:KK23:
neticede bende birikim yapıyorum

Böyle böyle yolumu buluyorum:KK17:

Düğünü yaptık bizz (kapı komşumuzun kızı) ama diğer haftalarda devam etmekde düğün maratonu
davullu zurnalı kemençeli

Oğlum sınav oldu türkçeden ve o 3 gün gitmediğinde anlattığı konudan 2 soru varmış(iş oluş hareket bildiren eylemler ben o konuyu ona anlatmıştım oysa eylemin hareket bildirdiğini anlayamadım dedi) zorlanmış sağlık olsun.

Bugün alışveriş yapmam lazım en aza indirerek uygun bişiler almam lazım..

Eşim 200 tl verdi 55 tl çocuğa ayakkabı al(kinetix de bulup fiyat araştırmıştım) diğeriylede eve alışveriş yap dedi.
Ama bu yetmez kahvaltılık alıcam dedim (blöf kenara para zulalamam lazım) sen bunla kahvaltılıkda alırsın sebzede alırsın meyvede alırsın kenarada atarsın ben seni bilmezmiyim dedi:KK1: adı çıkmasın insanın:KK6:

eee adam alışık bi bakıyo ben bilezik almışım şaşırıyo(du) artık şaşırmıyo

Bundan sonra har vurup harman savuuurrriicciiimmm:KK14:(dermişimmmm) hiç huyum değil.

salı günü tekrar para vermesi yönünde ikna edip el şıkışıp anlaştık hayırlı uğurlu olsun..

Bu ay ancak çeyrek atabilirmiyim diye bi bütçemi zorlucam yine ne atarsam kardır.

Kızlar bir de bnm annem çok destekcim
Mesela taksitlerim oluyo (şuan buzdolabı ve oğlumun odasını ödüyorum) ben öderim sen paranı al yine kocandan at kenara diyo Allah razı olsun.
Veya oğluma ufak tefek alıyo ayakkabısını ben alırım dedi o 55 tl zulaya atıcam eşim bilmiyo pembe yalan ama bişe olmaz ki:KK23:
neticede bende birikim yapıyorum

Böyle böyle yolumu buluyorum:KK17:

Merhaba

Gerçekte burdaki hanımlara hayran kalmamak elde değil. Sanırım çalışmıyorsunuz ama eşinizin verdiği harçlıkla birikim yapmanız çok çok takdire şayan. Ben burayı okuyarak motive olmaya çalışıyorum, zor şartlar altında stresli bir ortamda çalışıyorum, bu stresi de eşimle dışarda yemekler yıyerek vs yenmeye calısıyoruz, basen bakıyorum ayda 600tlık bosa harcama yapmışız, udak tefek bırıkıme basladım ama işimde garantı olmadıgı ıcın aslında ayda en az 2bıntl bırıkım yapmam lazım, kendıme kızıyorum ama gezıp tozmadan da bu stresı atamıyorum, en azından bu masrafları bıraz kısmam lazım, umarım bende sızın gıbı basarılı olurum

Bu arada mevcut bır ev kredımız var, ayrıca araba kredımız var(6 ay once aldık ama kredısı bu ay baslıyor , kampanyalı)

bır oncekı arabamızı ev alırken sattık onun bıtmemıs kredısı var( olmayan arabayı odemek çok koyuyor ınsana)

kredı kartımızıda mutfak alısverısı ve gezme ıcın kullanıyoruz

Ayrıca esımın aılesıne yaptıgı yardım var

31 yasındayım ve henuz cocuk yok, 2 dusuk yaptım, aslında bırazda bunun ıcın para bırıktırmem lazım cunku tup bebek gerekırse cok masraflı oldugunu bılıyorum

Merhaba

Gerçekte burdaki hanımlara hayran kalmamak elde değil. Sanırım çalışmıyorsunuz ama eşinizin verdiği harçlıkla birikim yapmanız çok çok takdire şayan. Ben burayı okuyarak motive olmaya çalışıyorum, zor şartlar altında stresli bir ortamda çalışıyorum, bu stresi de eşimle dışarda yemekler yıyerek vs yenmeye calısıyoruz, basen bakıyorum ayda 600tlık bosa harcama yapmışız, udak tefek bırıkıme basladım ama işimde garantı olmadıgı ıcın aslında ayda en az 2bıntl bırıkım yapmam lazım, kendıme kızıyorum ama gezıp tozmadan da bu stresı atamıyorum, en azından bu masrafları bıraz kısmam lazım, umarım bende sızın gıbı basarılı olurum

Bu arada mevcut bır ev kredımız var, ayrıca araba kredımız var(6 ay once aldık ama kredısı bu ay baslıyor , kampanyalı)

bır oncekı arabamızı ev alırken sattık onun bıtmemıs kredısı var( olmayan arabayı odemek çok koyuyor ınsana)

kredı kartımızıda mutfak alısverısı ve gezme ıcın kullanıyoruz

Ayrıca esımın aılesıne yaptıgı yardım var

31 yasındayım ve henuz cocuk yok, 2 dusuk yaptım, aslında bırazda bunun ıcın para bırıktırmem lazım cunku tup bebek gerekırse cok masraflı oldugunu bılıyorum

Merhaba:KK3: hoşgeldin aramıza
Evet çalışmıyorum ben birikim biriktirme israfdan kaçınma eskiden beri var ama bende
Benim eşime kalsa harcar önemsemez alıyorum elinden kalanları ne varsa
Bizde dışarı çıkıyoruz harcıyoruz ama benim seçtiğim mekanlarda ben istediğimde.
Eşime kalsa en lüx yere gider ammman der hooppsss! dur bakalım..
zaten yicemiz epi topu 1 porsiyon yemek ne gereği var şaşalı yerlerde yemeye salaş yerleride ayrıca severim
dürümcüymüş, çorbacıymış, yemekcenterler bayılırım.
sinemaya bile carrefourda bilet 18 ise baska bir alışveriş merkezinde gidiyoruz 12 tl ye akşam seansı hemde oohh miss..

Eşim en son kahvaltığı ben alıcam dedi okey dedim buyur paşam..
Gitmiş eski kaşar,peynir,tulum,tereyağ almış 75 tl baymışş
Yok yok sen al ben beceremiyorum dedi
Bu ay kahvaltılığı sen alıcaktın dimi cicim dedim yok öyle bi dünya ben öyle bişe demedim dedi:KK1:

Ben şuna inanıyorum kaliteli mekanlar insanı kaliteli yapmaz sadece cebindeki parayı tüketir:KK34:

cnm isteyince oluyo ben bir sürü borcuöuz varken bin tl biriktirdim 3-4 ayda ama elimde hiç yokken evden kestim uygun şeyler aldım market market gezdim oldu.
iste gerisi geliyo:KK34:

hııı ben unuttum dün eşim para çekicekti oğluşun servis parası gecikti onun için unutmuş akşam
Bende sabah cebindekileri aldım sana ceza dedim 50 tl kalmıştı cebinde cezalandırdım onu.

Alışverişimi yaptım 65-70tl falan tuttu.

Neler aldım bakalım..

peynir
krem peynir
salam
oğluma meyve suyu(12-13 tane felan)
yoğurt
sütdilimi(2 tane)
domates
biber
salatalık
çilek
kabak
patlıcan
soğan
tazefasulye
süt tozu
küpşeker
dondurma(4 tane kücük kornet aldım)
turşu
meyveli yoğurt
aburcubur(okul için)
yufka
hamur(kızartıcam fırından aldım)
ekmek

200 tl vermişti 20 kadarda vardı bende ayakkabıyıda oğluma annem alıcak 140-150 tl bana kaldı

Bu akşam biraz daha vercek para (çekerse) faturaları yatırmadık henüz:KK31:
Birde çok dışarı çıkınca çok para harcanıyo kızlar

Bu aralar acil bir ihtiyacım yoksa çıkmıyorum dışarı yaz temizliğine vurdum kendimi:KK55:

Son düzenleme:
X