Angela'nın külleri - Frank McCourt

XSXimal

Üzeni yolla... Salla...
Kayıtlı Üye
26 Haziran 2007
2.082
9
Ekonomik kriz sırasında, Amerika'ya yeni gelmiş bir göçmen ailesinin çocuğu olarak, Brooklyn'de dünyaya gelen ve İrlanda'nın Limetrik kentinde yoksuk mahallede büyüyen Frank McCourt'un anıları böyle başlıyor.
Frank'ın babası Malachy, genellikle çalışmadığı, çalıştığı zamanlarda aldığı parayı içkiye yatırdığı için, annesi Angela'nın çocuklarına bakıp besleyecek
mcc1002anx5.gif
mcc1imagedh4.gif
parası yoktur. Ancak aynı Malachy sorumsuz ve garip bir adam olmasına karşın, Frank hikaye yazma yeteneğini ortaya çıkaracaktır. Frank babasının İrlanda'yı kurtaran Cuchulain hakkında anlattığı hikayelerle, annesine bebekler getiren, Yedinci Basamaktaki Meleğin hikayesiyle beslenerek büyür. Belki de Frank'ın hayatta kalmasının nedenidir bu hikaye. Frank, paçavralar giyerek, noel yemeği için domuz başı dilenerek,ateş yakmak için sokak kenarlarından kömür toplayarak, yoksulluğa, açlığa ve akrabalarıyla komşularının umursamaz zalimliğine katlanır.katlandığı gib, hikayesini yaşama sevinciyle dolu, olağanüstü bağışlayıcı ve etkileyici bir dille anlatmak için sağ kalır.

Kitap adı: Angela'nın külleri
Yazarı: Frank McCourt
Çeviri:Neşe Olcaytu
Sayfa sayısı:457

Pulitzer ödüllü
Ulusal Kitap Kriterleri Çevresi ödüllü
Los Angles Times Kitap ödüllü

kızlar ben kitabı okudum :kahve:gerçekten çok duygusal bir kitap. Kitap çok dokunaklı çünkü insanın yüreğini dağlayan hikayesi gerçek, hiç kimse biçbir zaman yoksullukla çocukluğu böyle anlatmadı.

ben de okudum bu kitabı...:1no2:çok üzüldüm,bir müddet hayattan zevk alamadım,neredeyse depresyona girdim yani; o kadar etkiledi beni...bu yüzden devamı olan kitabı okumaya korktum:çok üzgünüm:

daha önce cevap yazdım ama neden çıkmamış Allahallah :uhm:
bende çok üzülmüştüm, insan etkileniyor. keşke kitabın içine girsemde yardım etsem diye düşünmüştüm.:çok üzgünüm:

duygu sömürüsü yapmadan yazmış olmasını çok beğenmiştim.ikincisini ben de okumadım neden bilmiyorum

bazen mutlu olunan bazen ağlatan bi kitap.insanı derinden etkiliyor

evet çok güzel kitap a.s. okurken sanki yaşıyorsun yoksulluğu.. okuduğum kitaplar genelde aklımda kalmaz :sm_confused:ama bu kitap o kadar etkilemiş ki hala bazı bölümleri detaylarıyla aklımda..
business channel da filmine rastlamıştım çok güzeldi..

kızlar bende kitebın ikincisini okuyamadım,bulamıyorum ama bulursam mutlaka alıcam ve okumak istiyorum. insan merek ediyor.

evet çok güzel kitap a.s. okurken sanki yaşıyorsun yoksulluğu.. okuduğum kitaplar genelde aklımda kalmaz :sm_confused:ama bu kitap o kadar etkilemiş ki hala bazı bölümleri detaylarıyla aklımda..
business channel da filmine rastlamıştım çok güzeldi..
neden haber vermiyon kız filmi:mymeka:

bende hem birincisini hem de ikincisini okudum çok beğendim güzel bir kitap

Ben bu kitabı çok aradım biliyormusunuz.Her yere sormuştum bulamamıştım tekrar aramak istiyorum

kitabın ismini duymuştum okuma fırsatım olmadı ama güzel bir kitap olduğunu herkes söylüyo bencede muhakkak okunmalı

Okuyup hatırladığım nadir kitaplardan biri, Umuda Yolculuk devamıydı.
Birde bilmiyorum sizde oldumu ben bu kitabı okurken çok patates yedim. Aynı orda tarif edildiği gibi fırında pişirip üzerine tereyağı sürüyordum.
Birde şunu hatırlıyorum, kitabı okuyan bir arkadaşımla karşılıklı yorum yaparken, " Ben anneyi hiç beğenmedim, çok tembel, bizim Türk kadınımız olsaydı ot toplar, su katar, bulur buluşturur çocuklarını beslerdi" demişti.
Bu gözle hiç bakmamıştım okurken, onada şaşırmıştım.

Güzel bir kitaptı bencede.

bende bu kitabı okuyup çok etkilenenlerdenim. bütün arkadaşlarıma tavsiye etmiştim okuduktan sonra. okumayan herkez okumalı,çok yalın ve samimi bir dille yazılmış harika bir kitap.
yanlız ikinci kitap(umuda doğru)bende angellanın külleri kadar iz bırakmadı. hatta okuduktan sonra ikincisini keşke okumasaydım dediğimi hatırlıyorum. aynı samimiyeti aynı o sanki kendin yaşıyormuşsun duygusunu hissedemiyorsun(yada ben hissedemedim bilmiyorum)

ben kitabı aldım okunacaklar listemde ama okumadım henüz yorumlardan sonra elimdeki kitap bitsin hemen başlayacağım

bende de ikincisi var bi arkadasim verdi..birinciyi okumadan ikinciyi okusam nasil olur birbirine baglantili mi konular..suan baska bir kitap okuyorum bunu bitirdigim gibi baslamayi düsünüyorum

kitapların filme çevirisi yazarlar için hüsran oluyor ben bu kitabı okudum o günler kendimi iyi hissetmiyordum kendimi bi kitaba vereyim dedim fakat yanlış seçim oldu sanırım daha kötü hisseddim ama anlatım çok güzel sıkılmadan akıcı bi şekilde okunuyor yazarın uslubu çok güzel ikincisi olduğu halde okumadım belki sonra daha iç açıcı kitaplar daha iyi geliyor ama bunları bilmekte çok önemli

kitapların filme çevirisi yazarlar için hüsran oluyor ben bu kitabı okudum o günler kendimi iyi hissetmiyordum kendimi bi kitaba vereyim dedim fakat yanlış seçim oldu sanırım daha kötü hisseddim ama anlatım çok güzel sıkılmadan akıcı bi şekilde okunuyor yazarın uslubu çok güzel ikincisi olduğu halde okumadım belki sonra daha iç açıcı kitaplar daha iyi geliyor ama bunları bilmekte çok önemli

Evet bence de kitaplar kadar filmler güzel olmuyor. Belki de biz okurken kendi kafamız da olayları canlandırdığımız içindir.

X