Hızlı konuşma hastalığı Takifemi

papatya4485

Üye
Kayıtlı Üye
4 Eylül 2013
85
0
Merhaba, benim derdim de hızlı konuşma.
Normalde hızlı konuştuğumu düşünmüyordum, ne zaman (arkadaşlarla yaptığımız sohbet sırasında) kendi ses kaydımı dinledim ve gerçekten çok hızlı konuştuğumu farkettim, diğer insanlar tane tane konuşuyorlar ama benim konuşmalarımın olduğu bölüm hemen farkediliyor, kelimeler mi sesler mi arada yutuyormuşum.
Bugün yavaş konuşacam diyorum, sonra bir bakmışım, aynı hızlı ben :KK59:

İnternette araştırdım, hastalık adı olarak Takifemi diye geçiyor.
Böyle bir problemi yaşayan var mı? Olup da yavaş yavaş konuşmayı başaran var mı?
Yardımlarınıza ihtiyacım var.

Merhaba, benim derdim de hızlı konuşma.
Normalde hızlı konuştuğumu düşünmüyordum, ne zaman (arkadaşlarla yaptığımız sohbet sırasında) kendi ses kaydımı dinledim ve gerçekten çok hızlı konuştuğumu farkettim, diğer insanlar tane tane konuşuyorlar ama benim konuşmalarımın olduğu bölüm hemen farkediliyor, kelimeler mi sesler mi arada yutuyormuşum.
Bugün yavaş konuşacam diyorum, sonra bir bakmışım, aynı hızlı ben :KK59:

İnternette araştırdım, hastalık adı olarak Takifemi diye geçiyor.
Böyle bir problemi yaşayan var mı? Olup da yavaş yavaş konuşmayı başaran var mı?
Yardımlarınıza ihtiyacım var.

ya bunda abartılcak bişey yok bende hızlı konuşuyorum hatta karşı taraf anlamıyor bazen üst üste tekrar etmek zorunda kalıyorum cümlemi :) kafana takma hem nerelisin sen ?

ben de hızlı konuşuyorum çok uğraştım düzelsin diye ama ı-ıh olmuyo kabullendim ben de :KK6:

@poliyana, Mersin'liyim, ama sevdiğim tane tane konuşuyor ben de böyle konuşunca çok farkediyor, gerçi bu özelliğimle ilgili birşey söylemedi. İşte ses kaydını dinleyince taktım kafama. Varsa egzersiz falan yapmak istiyorum.

@Emiily, teşekkür ederim, en azından moral oldu bana, gerçekten öyleyse iyiymiş.

Son düzenleme:
Hızlı konuşmanda sıkıntı yok canım,kelimeleri yutmamaya çalış,tam telaffuz etmeye çalış..anlama kabiliyetinde konuşman gibiyse gayet zekisin demektir:KK34::KK34:

Kayınpederim kayınbiradelerim eşimin yeğenleri falan hep öyle.5 sene oldu hala çocğu zaman anlamıyorum kayınpederin söylerdiklerini...Hatta telefonda hiç anlamam hemen eşime babanı ara anlamıyorum dediğini diyorum :)
Çok takıntı yapmayın bence tane tane yüksek sesle kitap okumak özellikle tane tane okumak biraz olsun yavaş konuşmanızı sağlayabilir...

@poliyana, Mersin'liyim, ama sevdiğim tane tane konuşuyor ben de böyle konuşunca çok farkediyor, gerçi bu özelliğimle ilgili birşey söylemedi. İşte ses kaydını dinleyince taktım kafama. Varsa egzersiz falan yapmak istiyorum.

@Emiily, teşekkür ederim, en azından moral oldu bana, gerçekten öyleyse iyiymiş.
Canım bende Mersinliyim bende hızlı konuşuyorum acaba Mersinlilere mi gözgü ki :KK70: Bende böyle konuştuğum için bazen karşımdakiler anlamıyor tekrar konuşuyorum. Ne olacak bu durum bilmiyorum. Acaba kitap okurken yavaş yavaş mı okusak

Canım bende Mersinliyim bende hızlı konuşuyorum acaba Mersinlilere mi gözgü ki :KK70: Bende böyle konuştuğum için bazen karşımdakiler anlamıyor tekrar konuşuyorum. Ne olacak bu durum bilmiyorum. Acaba kitap okurken yavaş yavaş mı okusak

en iyi yöntem bu galiba, sesli sesli kitap ya da gazete almak, acaba bunu yaparkan ağzu kalem falan sıkışıtırıyorlar ya onun da faydası olur mu ki? Bir de Isoterxrin diye sivilce ilacı vardı, onu yüzüme sürdüğüm zaman baya bi sertleşiyordu yüzüm, daha yavaş hareket ediyordu çenem, onu mu kullansam tekrardan :nazar:

ben de çok hızlı konuşuyorum öyleki küçükken annemler beni kekeme sanıyorlarmış :KK1: okula başladığım zaman konuşma hızımın birazcık da olsa düzeldiğini söyler annem hep. halbuki aslında biz çok hızlı düşünüp aklımıza gelen her şeyi anında dilimize dökmek istiyoruz. bu yüzden de çok fazla yalan söyleyemiyoruz. yalan söylemek istesek farkında olmadan konuşma hızımız düşüyor çünkü,beni tanıyan herkes bu yüzden yalan söylemeyi hiç beceremediğimi söyler =) :KK3: :KK1: :KK1: :KK1: ama dedim ya okula başladığımda birazcık daha konuşma hızım yavaşlamış. ve annemin deyişine göre lisede şimdikinden hızlı konuşuyormuşum.şimdi ise daha yavaş. demekki ne kadar çok okursan o kadar düzeliyor. aslında her harfin hakkını vererek konuşsak hızlı konuşmamız sorun olmaz.bide aklımızdaki herşeyi söylemeye ne gerek var bazılarıda bize kalsın :KK1: :KK1: :KK1:

bende hızlı konuşuyorum, hızlı ve heyecanlı ve de pelteğim; beni dinleyenlerin halini siz düşünün artık :KK9:

Albendende okadar. bende dönem dönem artık yavaş yavaş konuşacağım diyorum karar alıyorum ama bir türlü uygulayamıyorum.Etrafımda diksiyon kursu olsa sırf bu yüzden gideceğim okadar sinir oluyorum. Hızlı konuşunca bazen sanki bağırıyormuşum gibi de oluyor üstelik. Oysa ki konuşma şeklim o :KK43:(
Bunun bir hastalık olduğunu bilmiyordum ama :KK43:

X