Kuslarimiz Hakkinda Sorular ve Cevaplar

Kızlar lütfen bana yardımcı olun 1,5 aylık muhabbet kuşu aldım dün akşam.

Ama geldiğinden beri yem yemedi su içmedi.

Kafesin zemininde uyuyup duruyor,tüneklere konamıyor.

Elime almayı denedim kaçmıyor ama elime konmayı bilmiyor.

Şuanda hala uyuyor,acaba bu normal mi? Yoksa kuş hasta mı?

Lütfen yardımcı olun yaa lütfenn :KK43:(

lena kuş yavru gibi geldi bana.. eğer öyleyse bence alışır yemini yemliğe değil kafesin tabanına dök.. ordan yer o..

Merhaba arkadaşlar benim erkek kuşum vardı yanına dişi kuş aldım 2 gün oldu birbirlerine bayaa alıştılar hep yanyana uçuyolar hep yanyanalar çok öpüşüyolar ve erkek dişinin kuyruğunu falan kaldırmaya çalışıyo dediğim gibi bugün teşvik olsunlar diye acaba ne kadar bi sürede çiftleşirler? çünkü 2 günde bu kadar alıştılar. :))

lena kuşun suan cok yavru bilmiyor bişey kafeste bi sürü kuşla alıştıkları için yemi yerde yiyorlar.. benimkide öyleydi o kendi acıkınca mecbur yemlikten yicek alışır merak etme

çok muhabbet kuşu besledim sizinkinin alışmama sebebi ilk başta onu hemen dışarı çıkarmanız olabilir çıkardıysanız size alışması zor olur 1 hafta geçmesi gerekirdi . çıkardıysanız şansınız zor :KK70: ama size gelmesi için tuzsuz çekirdek falan verin bide sakın avucunuzla tutmayın nefret ederler! parmağınızla ayaklarına doğru getirin o çıkar eyer kaçarsa uzun bi sopa tutun (oklava olabilir) ona çıkmasını sağlayın. size alışması için onun seveceği şeyler yapın :)

benmde bir yıldır beslediğim kuşum var, kendinize alıştırmak için dışardayken acıktığında elinize yem koyun ve tutmaya çalışmadan gelmesini bekleyin, bi süre sonre gelir elinizden yem yer böyle böyle alışır size, konuşturmak içinde sürekli aynı kelimeleri yavaş bi sesle sürekli tekrar etmek gerekiyo, öpücük, cici kuş, aşkım gibi kelimelri daha rahat söyleyebiliyolar. çok şeker çok şımarık çok yaramaz bizimkisi herkese illallah dettiriyo bazen ama onu görünce bütün derdim sıkıntım gidiyoo çocuğum gibi bitadir ooo

benmde size bi sorum olucak, kuşum bazen kafeste bazende uçtuktan sonra kanatları açık vaziyette ağzıda açık nefes alıyor sıcaktanmı öyleyapıyor acaba yoksa bi rahatsızlık fln olabilir mii

Evde 4 muhabbet kuşu var :KK1: anne.baba ve yavrular hepside dediğin gibi kanatlarını ve ağzını açıyor kendilerini serinletmek için yapıyorlar.

Kızlarr yorumlarınız için çok teşekkür ederimm Allah razı olsun.

Benim kuşu alalı 15 gün oldu daha yavru 2 aylık ama şimdi de şöyle bir sorun var gece 01.00 a kadar uyumuyor takılıyor,kafesine sokmasam gayet mutlu gececi oldu bizim kuş:KK43:
Neredeyse işkembe çorbası içip sabaha karşı sızacak yaw.(
Sizin kuşlar kaçta uyuyor?

Kızlarr yorumlarınız için çok teşekkür ederimm Allah razı olsun.

Benim kuşu alalı 15 gün oldu daha yavru 2 aylık ama şimdi de şöyle bir sorun var gece 01.00 a kadar uyumuyor takılıyor,kafesine sokmasam gayet mutlu gececi oldu bizim kuş:KK43:
Neredeyse işkembe çorbası içip sabaha karşı sızacak yaw.(
Sizin kuşlar kaçta uyuyor?

Benim kuşlarım saat 10 dedimi kafese girerler.
Benim kuşum da yavruyken girmiyordu ama büyüdükçe giriyor merak etme daha çok küçük ablası kuşun :emir_bebek::emir_bebek:

kızlar kuşlar bitlendi evde ilaç var sprey nasıl kullanılıyor bilen var mı?:KK52:

Sprey hiç kullanmadım ama veterinerlerde tavuklar için ve kuşlara da zarar vermeyen toz ilaç var eldiven giyip kanatların altına ensesine karnına döküyorsun kaşıntıya da iyi geliyor...

ACİL YARDIM ==== bi kez daha buraya yazmayı düşündüm..benim aldığım kuş hala çok korkuyor hiç gelmiyor..ben onu kafes dışına evde ne zaman salacağım hiç bilmiyorum..2.hafta oldu hemen hemen ama yok hiç alışamadı..

birde kuş çok kaşınıyor..muhabbet kuşaları durmadan kaşınırmı??yani ben kaşınırlar diye biliyordum ama bu kuşunki fazla geldi..bir yerde aynı deodorant şişesi gibi kırmızı şişede sprey satıyorlardı alsam iyi olurmu? yani bitlendiğini anlamıyorumda..birde kuşa nasıl uygulanır ya gözüne denk gelirse sonuçta elime gelmiyor..

bizim bir boş odamız var sadece tel çamaşırlık ve perde var orda salmayı düşünüyorum..oturma odasında cesaret edemedim yakalayamazsam kendide girmezse üstüne gelen olursa kaçar kapı açılınca diye düşündüm..

KUŞ BESLEYENLER BANA YARDIM EDERMİSİNİZ ŞU KUŞU SALMA VE KAŞINTI KONUSUNDA..DUVARA ÇARPARDA BİRŞEY OLURSA YADA ALIŞMADI SALSAMMI DİE BİLEMİYORUM..BULUNDUĞUM YERDE PETSHOP DAHİL HİÇ BİRŞEY YOK O YÜZDEN ISRARLA AYNI ŞEYLERİ SORUYORUM.

ACİL YARDIM ==== bi kez daha buraya yazmayı düşündüm..benim aldığım kuş hala çok korkuyor hiç gelmiyor..ben onu kafes dışına evde ne zaman salacağım hiç bilmiyorum..2.hafta oldu hemen hemen ama yok hiç alışamadı..

birde kuş çok kaşınıyor..muhabbet kuşaları durmadan kaşınırmı??yani ben kaşınırlar diye biliyordum ama bu kuşunki fazla geldi..bir yerde aynı deodorant şişesi gibi kırmızı şişede sprey satıyorlardı alsam iyi olurmu? yani bitlendiğini anlamıyorumda..birde kuşa nasıl uygulanır ya gözüne denk gelirse sonuçta elime gelmiyor..

bizim bir boş odamız var sadece tel çamaşırlık ve perde var orda salmayı düşünüyorum..oturma odasında cesaret edemedim yakalayamazsam kendide girmezse üstüne gelen olursa kaçar kapı açılınca diye düşündüm..

KUŞ BESLEYENLER BANA YARDIM EDERMİSİNİZ ŞU KUŞU SALMA VE KAŞINTI KONUSUNDA..DUVARA ÇARPARDA BİRŞEY OLURSA YADA ALIŞMADI SALSAMMI DİE BİLEMİYORUM..BULUNDUĞUM YERDE PETSHOP DAHİL HİÇ BİRŞEY YOK O YÜZDEN ISRARLA AYNI ŞEYLERİ SORUYORUM.

kuşlar karanlıkta görmezler bu yüzden akşama doğru saat 6-7 gibi kafesten çıkarabilirsin ışığı kafese koymak içinde ışığı kapatıp eline alıp koyabilirsin,kaşıntı için bolfo yada neguvon bulabilirsen bunları kullanabilirsin...Kuşun yavruysa yeni tüyleri çıktığı içinde kaşınabilir..

Eşim veteriner ve ben bunları kullanıyorum kuşlarım için yakın bir yerde veteriner varsa oradan alabilirsin hem bitlenmeye hemde kaşıntıya iyi geliyor...

Birde kuşun dişiyse ele alışması çok zor oluyor inatçı ve çok sinirli oluyorlar,dişiler erkek kuşlar gibi sakin yapılı değiller...

Son düzenleme:
yasmi_n ;cevabın için çok teşekkür ederim..geldiğinde 42 günlük falandı şimdi hemen hemen 58 günlük..erkek denilmişti yani gagasındada hafifte olsa mavilik var bende ordan tahmin ediyorum erkek olduğunu...çok korkuyor 2 hafta oldu ama hala kafese el yanaştığını hatta ona yakınlaştığını gördümü aşırı korkuyor..yani 2 hafta oldu diyorum ama normalmi yani alışması daha çok zamanmı alır bilmiyorum..yalnız ilk haftalarda ben elime alıp sevmiştim şimdi onun içinmi bu korku geçmedi onuda bilmiyorum.nette okumuştum ama ben alıp sevin bırakın sizden zarar gelmiceini anlar denilmişti ama sonuç böyle olunca pişman oldum..bizle hiç konuşmayan yani tepki bile vermeyen kuş dışarıdan kuş yada çocuk ıslıklarını duydumu kendinden geçiyor sanki başlıyor ötmeye cikcik diye birde takla atmayı öğrenmiş yerde bile insan gibi atıyor ama ses kesilsin sanki o kuş değildi o tünüyor öylece duruyor.. yani birde şimdi bu durumdayken alışkın değilken yani salsam zararı olmazmı yani nasıl alışacak?korkudan kafesin yanınada gelmeyebilir die düşünüyorum..daha çok korkak olmasın? alışmasınımı beklemeliyim bunu bilmiyorum? birde kafeste durduğu o çubuk ve gagataşımı nedir işte onun dışında hiçbirşeyi yok bende o kuş için satılan salıncak,dönmedolap gibi oyuncaklara bayılıyorum yani alıştıktan sonramı alayım? kusura bakma çok oldu ama kuş için yanlış yapmak istemiyorum yani alışşsın derken eziyet olmasın..

son olarak şunuda eklemek istedim..kuşu diyelim çıkardım istediği kadar uçtu yada kaldı dışarda..ama kafese girmezse ne yapmalıyım? ilk saldığımda birde bendende kaçarsa öyle kapalı odada bıraksam olurmu sonraki güne kadar ???bnm kuş erkek ama korkudan nazlı yani gelmez kolay kolay yem bile koysam kafesin önüne gelmez gibi geliyor ee bu durumda kuşu öylece bıraksam boş odada sorun olmaz herhalde değilmi..zaten oda kullanılmıyor çok ferah kocaman bir oda bir çamaşırlıklar var tel sırf zaten konar ona..birde ben dönmedolap gibi büyük oyuncakları kafese değil o çamaşırlığa asmayı düşünüyorum..saçma gelebilir ama kafes küçülür o yüzden:) yani nasıl olur??

bu arada sürekli dışarısı ile ilgilendiğinden ve bizim eve yakın bir yerede ara sıra kargalar geldiğinden kuşumda yeni yeni karga sesi çıkarmaya başladı :)) yani alışmamış diyorum üstüne henüz konuşamayı bile bilmiyorken yani ıslık sesi bile yapamıyorken karga gibi ötecek ya kargamı besliyorum ben :))

Son düzenleme:
yasmi_n ;cevabın için çok teşekkür ederim..geldiğinde 42 günlük falandı şimdi hemen hemen 58 günlük..erkek denilmişti yani gagasındada hafifte olsa mavilik var bende ordan tahmin ediyorum erkek olduğunu...çok korkuyor 2 hafta oldu ama hala kafese el yanaştığını hatta ona yakınlaştığını gördümü aşırı korkuyor..yani 2 hafta oldu diyorum ama normalmi yani alışması daha çok zamanmı alır bilmiyorum..yalnız ilk haftalarda ben elime alıp sevmiştim şimdi onun içinmi bu korku geçmedi onuda bilmiyorum.nette okumuştum ama ben alıp sevin bırakın sizden zarar gelmiceini anlar denilmişti ama sonuç böyle olunca pişman oldum..bizle hiç konuşmayan yani tepki bile vermeyen kuş dışarıdan kuş yada çocuk ıslıklarını duydumu kendinden geçiyor sanki başlıyor ötmeye cikcik diye birde takla atmayı öğrenmiş yerde bile insan gibi atıyor ama ses kesilsin sanki o kuş değildi o tünüyor öylece duruyor.. yani birde şimdi bu durumdayken alışkın değilken yani salsam zararı olmazmı yani nasıl alışacak?korkudan kafesin yanınada gelmeyebilir die düşünüyorum..daha çok korkak olmasın? alışmasınımı beklemeliyim bunu bilmiyorum? birde kafeste durduğu o çubuk ve gagataşımı nedir işte onun dışında hiçbirşeyi yok bende o kuş için satılan salıncak,dönmedolap gibi oyuncaklara bayılıyorum yani alıştıktan sonramı alayım? kusura bakma çok oldu ama kuş için yanlış yapmak istemiyorum yani alışşsın derken eziyet olmasın..
Rica ederim yardımcı olabilirse ne mutlu bana.
Kuşların yaşı kafasından ve gözlerindeki halkadan anlaşılıyor yaşı ilerledikçe gözdeki halka daha kalınlaşıyor yavrularda gri oluyor 4,5 aylık olduğunda ama yetişkin kuşun ki tam halka ve beyaz oluyor kafasındaki halklarda aşağı doğu yavaş yavaş iniyor...
Kuşun biraz daha büyüdüğünde erke yada dişi olduğu daha belirgenlişir bende ilk kuşumu erkek diye aldım gagasında mavilik vardı ama benim ki hatun çıktı :KK1::KK1::KK1::KK1:
Kuşun daha yavru ergen olmamış :KK1: alışır merak etme elini kafesin içine sok parmağını uzat bekle bunu süreli yap sana güvenmesini sağla kafesi tanıyor ve biliyor acıktığında ve susadığında gelir emin ol,ilk başlarda uçarken sağa sola çarpa bilir korkma sadece bekle.
Kafeste ihtiyacı ola şeyle olması iyi yeri daralmamış olur diğer şeyleri kuşun eve ve sana alıştığında alır isteğine göre yerleştirirsin evin içine.

son olarak şunuda eklemek istedim..kuşu diyelim çıkardım istediği kadar uçtu yada kaldı dışarda..ama kafese girmezse ne yapmalıyım? ilk saldığımda birde bendende kaçarsa öyle kapalı odada bıraksam olurmu sonraki güne kadar ???bnm kuş erkek ama korkudan nazlı yani gelmez kolay kolay yem bile koysam kafesin önüne gelmez gibi geliyor ee bu durumda kuşu öylece bıraksam boş odada sorun olmaz herhalde değilmi..zaten oda kullanılmıyor çok ferah kocaman bir oda bir çamaşırlıklar var tel sırf zaten konar ona..birde ben dönmedolap gibi büyük oyuncakları kafese değil o çamaşırlığa asmayı düşünüyorum..saçma gelebilir ama kafes küçülür o yüzden:) yani nasıl olur??

bu arada sürekli dışarısı ile ilgilendiğinden ve bizim eve yakın bir yerede ara sıra kargalar geldiğinden kuşumda yeni yeni karga sesi çıkarmaya başladı :)) yani alışmamış diyorum üstüne henüz konuşamayı bile bilmiyorken yani ıslık sesi bile yapamıyorken karga gibi ötecek ya kargamı besliyorum ben :))
kuşun kafese girer acıktığında mecbur kalırsan karanlıkta eline alabilirsin çok teki vermiyorlar karanlıkta..
Karga sesin bir şey diyemem belkide sesi kalınlaşmaya başlıyordu sana karga sesi gibi geliyordur...

Son düzenleme:
yasmi_n çok teşekkür ederim.cevapların sayesinde içim rahatladı yani..bugün onu yapamamda yarın salacağım bnde o zaman ..çok teşekkür ederim..

yasmi_n çok teşekkür ederim.cevapların sayesinde içim rahatladı yani..bugün onu yapamamda yarın salacağım bnde o zaman ..çok teşekkür ederim..

Rica ederim İnşallah birbirinize iyice alışırsınız burada fotoğraflarını koyarsın elinde omuzundayken :emir_bebek::emir_bebek:

kızlar banada yardım edermisiniz: (

benim 2 aydır kuşum var.daha önce var mıydı bilmiyorum ama bugün farkettim.gagalarının kenarında(alt üst gaganın birleştiği yerin yanı) sivri bişey çıkmış,oynuyor.elimizle dokunuyoruz acımıyor,hatta eşim cımbızla çekti birazı koptu.eşimde bende çok üzgünüz kuşumuz hasta mı: (
ötmesinde,hareketliliğinde bir sorun yok burada,sadece bu var.ha bide,eskiden gagasını gaga taşı ile sık sık örpülerdi ama şimdi törpilemiyor haliyle gagası biraz uzadı: (

sizce ne yapmalıyız: (

bulunduğumuz ilde hayvancılık geliştiği için veteriner hekim pek yok,olanıda büyük baş hayvanlara yönelik: (

bide araştırdığıma göre kuşumuzu bize satan adam bizi kandırdı,suriye kuşuymuş bizimki,ingiliz ve hollanda kuşlarına göre daha narin ve hastalığa meyilli olurmuş,bilginiz var mı acaba: (
eşimle ona çok bağlandık ölürse çok üzülürüz : (

Son düzenleme:
X