Kuslarimiz Hakkinda Sorular ve Cevaplar

merhabalar benim de bir boncuk kızım var 7 aylık kız olduğu için konuşturamadım daha sadece zil sesi öpücük birde kendi kendine sesler çıkarıyo çok hareketli maşallah kuşum ne fırıldaklıklar yapıyp yem kutusuna ters girmeler bacaklarının arasından geçmeler :KK1::KK1::KK1: şu sıralar tüy döktü biraz korkuttu beni vitaminini ilacını aldım şimdi çok şükür iyi :nazar::nazar::nazar:
ben her akşam çıkartıyorum kuşumu geziyor odalar da uçuyo istediği gibi geliyo öpücük veriyo takı toka hastası çok hoşuna gidiyor renkli şeyler yakalamak pek zor oluyo genelde yoruluyo parnagımla severken kendinden geçiyo gözlerini kapatıyo o an yakalıyorum yada ışıkları kapatıyorum bulundugu yerde artık o an neredeyse koltuk ,masa ,tül hemencecik alıyorum karanlıkda görmüyo gözü :KK34:

harikaymış ya:) güldüm okurken yorumlarını..çok tatlı aman nazar değmesin boncuklara :) bu arada benim boncukta takla atıyor.yemliğe tersten giriyor aynılar yani.ben ilk korktum stresten sanmıştım yemliğe girmesini,korkudan saklancak yer arıyor sanıyordum...ikisini bir an yanyana düşündümde eğitilmiş gibi aynı hareketleri yapıyor.kardeşmi yoksa:))kafesi temizlemek istediğimde yerde halıya gidiyor kafes teline tutunup bacak arasından hop atıyor taklayı:))annemde bayılıyor onun o hareketine..taklacı kuş oldu adı yani:))benim kuş hatta sırt üstü yatmaya bayılır..takla atarken kalıveriyor bacakları havada sırt üstü yatar arada öyle..:)) bu aralar bir huy daha edindi onun kimseye vermediğ kendi boyunda oyuncak bebeği var onun tepesine çıkıyor oynuyor sonra yanına oturup başında kafayı bebeğe yaslayıp uyuyor.dün gece uyudu sandım bebeği alayım dedim ciyak ciyak bağırdı valla.çok tatlılar yaa:)) benmde erkek değil galiba..ama olsun çok sevdim boncuğumu ben..

parola;inşallah bende öyle saksı bulurum..hiç görmesim nasıl bişey bilmiyorum..yemliklerin içe asılma yeri var öylemi kafese konuyor?birde benim kuş hiç bişe yemiyor ya..yem ve marul sadece..

Son düzenleme:
harikaymış ya:) güldüm okurken yorumlarını..çok tatlı aman nazar değmesin boncuklara :) bu arada benim boncukta takla atıyor.yemliğe tersten giriyor aynılar yani.ben ilk korktum stresten sanmıştım yemliğe girmesini,korkudan saklancak yer arıyor sanıyordum...ikisini bir an yanyana düşündümde eğitilmiş gibi aynı hareketleri yapıyor.kardeşmi yoksa:))kafesi temizlemek istediğimde yerde halıya gidiyor kafes teline tutunup bacak arasından hop atıyor taklayı:))annemde bayılıyor onun o hareketine..taklacı kuş oldu adı yani:))benim kuş hatta sırt üstü yatmaya bayılır..takla atarken kalıveriyor bacakları havada sırt üstü yatar arada öyle..:)) bu aralar bir huy daha edindi onun kimseye vermediğ kendi boyunda oyuncak bebeği var onun tepesine çıkıyor oynuyor sonra yanına oturup başında kafayı bebeğe yaslayıp uyuyor.dün gece uyudu sandım bebeği alayım dedim ciyak ciyak bağırdı valla.çok tatlılar yaa:)) benmde erkek değil galiba..ama olsun çok sevdim boncuğumu ben..

parola;inşallah bende öyle saksı bulurum..hiç görmesim nasıl bişey bilmiyorum..yemliklerin içe asılma yeri var öylemi kafese konuyor?birde benim kuş hiç bişe yemiyor ya..yem ve marul sadece..

:KK1::KK1::KK1:olabilirler kardeş :KK1::KK1: çok cambaz çok kagıt hastası hemen alır taşır dün çekirdek koydum önüne ay bi gör kendinden geçti kuş alıyo taşıyo tek tek açıyo gagası ayakları ile sonra da yiyo çekirdegi ya kabukları tek tek ayırıyo :KK1::KK1::KK1:
nasıl bir oyuncak la oynuyo canım yumuşakmı oyuncak sert mi :26:
bir de boncuğum çubuk çok seviyo fazla vermiyorum ama bayılıyo masanın üstünde kardeşim çubuk yemiş pakedin içinde de kalmış baktım bıdığım çıkarmış için den çubuk tırtıklıyo :KK9::KK9::KK9:

Son düzenleme:
sevgili limonluzeytin ve berivannnn26
arkadaslar resim cekemedigim icin malesef minik saksinin resmini buraya koyamadim. ama kücük plastik birsey, cokta özelligi yok, sanirim ki pet shoplarda bulunabilir. zaten fazla kullanisli bulmadigim icin ayri büyük bir saksida tohumlari yesertmeyi düsünüyorum.
yesillikler bitti simdi tekrar icine tohum döktüm ama tohumlari yemeye basladi bizim minik kus. o yüzden kafesten cikardim, yesillenene kadar iki gün bekletip sonra kafese takicam. ilerde imkan olursa resmini cekmeye calisirim.
kuslar yemden(tohumdan) baska birsey pek yemedikleri icin bende ne yedirsem telasina düsmüstüm. bir kere elma rendeleyip verdim yediler. havucu severlermis, birde marul ve cimenlendirilmis tohum. marul cok taze olmasi gerekiyormus. her zaman taze bulunamayacagi icin yesillik daha cazip geldi bana. yani anlayacaginiz minik bir salata tabagina hayir demiyorlar:KK1: rendeleyip verince yiyorlar.
Bu arada bizimkiler yakindan ucuslara basladilar:KK1:eskiden yoktu böyle lüksümüz, nerdeyse degip geciyorlar. insallah elime, omzuma hatta basima konduklarini da paylasirim sizlerle:KK34:

merhabalar
benimde 2 aylık bir muhabbet kuşum var.abim getirdi 20 gün önce felan.önce istemedim pislik olur her taraf diye ama alıştık hemen.biz ikinci gün saldık valla avizeye kondu önce sonra ablamla kaynaştı hemen.bizimki çok şımarık ya insan arsızı resmen.:KK52: ablam pc de takılıyor bizim beyefendi onun göğsünde uyuyor.maşallah çabuk alıştı bizimki.ama kötü huylar var.hiç kafeste durmak istemiyor.dışarda durmaya alıştı ondan sanrım.yemini de illa elimizden yicek hasbam.:21: 1. haftadan sonra kafamza omzumuza konmaya başladı.sürekli tepemizde.bi de çok yaramaz herşey ilgisini çekiyor kemirmeye çok meraklı.her ne kadar her yeri yem yapsa da her yere kafama bile pislesede evin neşesi oldu.konuşturmaya çalışyorum ama daha yavru sanırım.

bu aralar çok kaşınyor ama ya .yarın ilaç alcaz. bi de yıkanmayı sevmiyor.su koyuyoruz ortaya hiç girmiyor.
siz konuşturmak için neler yaptınız nasıl eğittiniz kuşlarınızı.

merhabalar
benimde 2 aylık bir muhabbet kuşum var.abim getirdi 20 gün önce felan.önce istemedim pislik olur her taraf diye ama alıştık hemen.biz ikinci gün saldık valla avizeye kondu önce sonra ablamla kaynaştı hemen.bizimki çok şımarık ya insan arsızı resmen.:KK52: Ablam pc de takılıyor bizim beyefendi onun göğsünde uyuyor.maşallah çabuk alıştı bizimki.ama kötü huylar var.hiç kafeste durmak istemiyor.dışarda durmaya alıştı ondan sanrım.yemini de illa elimizden yicek hasbam.:21: 1. Haftadan sonra kafamza omzumuza konmaya başladı.sürekli tepemizde.bi de çok yaramaz herşey ilgisini çekiyor kemirmeye çok meraklı.her ne kadar her yeri yem yapsa da her yere kafama bile pislesede evin neşesi oldu.konuşturmaya çalışyorum ama daha yavru sanırım.

Bu aralar çok kaşınyor ama ya .yarın ilaç alcaz. Bi de yıkanmayı sevmiyor.su koyuyoruz ortaya hiç girmiyor.
Siz konuşturmak için neler yaptınız nasıl eğittiniz kuşlarınızı.

tatlımsuyu ılık olsun sakın kendin yıkama kendi ihtiyaç duydugunda gırer çok yıkanmazlar zaten kaşınması dogal tüylerını duzeltiyo temizliyo ondan bizimkide yapıyo ilaç alacaksanız vitamin alın minik bıdıgına benim bıdıgım konuşmuyo sadece seslerı çıkarıyo kız kuşlar zor konuşur ve zaman alırmış erkekler öyle degılmış ama sorun degıl hiç konuşmasın kızım çok seviyorum onu benimkide çıkmayı çok seviyo uçmayı renkli herşeyı çok seviyo saatlerce oynuyoruz :KK16:

sevgili limonluzeytin ve berivannnn26
arkadaslar resim cekemedigim icin malesef minik saksinin resmini buraya koyamadim. Ama kücük plastik birsey, cokta özelligi yok, sanirim ki pet shoplarda bulunabilir. Zaten fazla kullanisli bulmadigim icin ayri büyük bir saksida tohumlari yesertmeyi düsünüyorum.
Yesillikler bitti simdi tekrar icine tohum döktüm ama tohumlari yemeye basladi bizim minik kus. O yüzden kafesten cikardim, yesillenene kadar iki gün bekletip sonra kafese takicam. Ilerde imkan olursa resmini cekmeye calisirim.
Kuslar yemden(tohumdan) baska birsey pek yemedikleri icin bende ne yedirsem telasina düsmüstüm. Bir kere elma rendeleyip verdim yediler. Havucu severlermis, birde marul ve cimenlendirilmis tohum. Marul cok taze olmasi gerekiyormus. Her zaman taze bulunamayacagi icin yesillik daha cazip geldi bana. Yani anlayacaginiz minik bir salata tabagina hayir demiyorlar:KK1: Rendeleyip verince yiyorlar.
Bu arada bizimkiler yakindan ucuslara basladilar:KK1:eskiden yoktu böyle lüksümüz, nerdeyse degip geciyorlar. Insallah elime, omzuma hatta basima konduklarini da paylasirim sizlerle:KK34:

canım cevabın için çokkkkkk teşekkür ederim :KK16::KK16::KK16:
Maşallah bıdığına kaç aylık konar omzuna hiç merak etme canım ya ben anlamadım tohum işini normal toprak saksısına ne ekiyorsun neyın tohumunu nereden alıyorsun tohumu lütfen bilgilendır beni canımmmmmmmmm :26:

:KK1::KK1::KK1:olabilirler kardeş :KK1::KK1: çok cambaz çok kagıt hastası hemen alır taşır dün çekirdek koydum önüne ay bi gör kendinden geçti kuş alıyo taşıyo tek tek açıyo gagası ayakları ile sonra da yiyo çekirdegi ya kabukları tek tek ayırıyo :KK1::KK1::KK1:
nasıl bir oyuncak la oynuyo canım yumuşakmı oyuncak sert mi :26:
bir de boncuğum çubuk çok seviyo fazla vermiyorum ama bayılıyo masanın üstünde kardeşim çubuk yemiş pakedin içinde de kalmış baktım bıdığım çıkarmış için den çubuk tırtıklıyo :KK9::KK9::KK9:

ben kendim küçük atılmak üzere olan bezden yaptım bebek ona..yani aslında neredeyse korkunç oldu ama işte:)) içine pamuk tıktım bide oldu bezden bebek:) kuşla hemen hemen aynı boyda zaten..saç die yün koymadım olur ya ayağına dolanır falan keltoş yumuşak bir bebek yani..birde bebeğin boynuna tabi ayağına vs. dolanmıcak şekilde zincirden kolye yaptım ondan kuş çok alıştı bebeğine..kimseye vermez..diyelim kafesinde kendisi ve kapısıda kapalı bende bebeğini alayım bağırıyor çok bırakayım yada o gelsin istiyor:)) bence sende kumaş varsa kendin yap sever o da..yada içi sünger dolu anahtarlık gibi ayıcık vs. ver.. benm kuşta biz ne içersek ona gelir..sıcak bile olsa bakmak ister:)) dün yazı yazacaktım kağıda,elimdede küçük kurşun kalem vardı koşa koşa o çöp bacaklarıyla geldi kaptı elimden kalemimi:)zor aldım ondan birde gagası boyandı kapkara olmuş..deli benm bu kuş:))

canım cevabın için çokkkkkk teşekkür ederim :KK16::KK16::KK16:
Maşallah bıdığına kaç aylık konar omzuna hiç merak etme canım ya ben anlamadım tohum işini normal toprak saksısına ne ekiyorsun neyın tohumunu nereden alıyorsun tohumu lütfen bilgilendır beni canımmmmmmmmm :26:

istediğin bir kaba toprak ve kuş yemi karıştır ve hergün sula..zamanla çimen oluyor..kolay ve masrafsız yöntem bu..:)

parola bu arada teşekkür ederim bende..yalnız ben bir kere havuç vermek istedim ama rendelemedim..kuş ilk korktu gelecek gibi oldu sonradan ama hiç yemedi..acaba rendelesem gelirmiki? bende vitamin açısından yesin falan istiyorum ama hem korkuyor hemde tatmıyor bile benm kuş..rendelememekle hatamı ediyorum acaba meyveleri falan

merhabalar
benimde 2 aylık bir muhabbet kuşum var.abim getirdi 20 gün önce felan.önce istemedim pislik olur her taraf diye ama alıştık hemen.biz ikinci gün saldık valla avizeye kondu önce sonra ablamla kaynaştı hemen.bizimki çok şımarık ya insan arsızı resmen.:KK52: ablam pc de takılıyor bizim beyefendi onun göğsünde uyuyor.maşallah çabuk alıştı bizimki.ama kötü huylar var.hiç kafeste durmak istemiyor.dışarda durmaya alıştı ondan sanrım.yemini de illa elimizden yicek hasbam.:21: 1. haftadan sonra kafamza omzumuza konmaya başladı.sürekli tepemizde.bi de çok yaramaz herşey ilgisini çekiyor kemirmeye çok meraklı.her ne kadar her yeri yem yapsa da her yere kafama bile pislesede evin neşesi oldu.konuşturmaya çalışyorum ama daha yavru sanırım.

bu aralar çok kaşınyor ama ya .yarın ilaç alcaz. bi de yıkanmayı sevmiyor.su koyuyoruz ortaya hiç girmiyor.
siz konuşturmak için neler yaptınız nasıl eğittiniz kuşlarınızı.

benim kuşumda konuşmuyor..yani belki konuşmaz mırıldansada anlaşılmaz veya.ilgilensenizde konuşmayabilir.yıkamak için geniş bir kaba su koyun ama çeşmeden direkt soğuk su değil.elinizi soktuğunuzda sizi üşütmücek ve sıcak gelmicek şekilde ayarlayın suyu..birde çok doldurmayın ilk..kuş zaten girmek isteyince yanına gelip bakacaktır gagayla derinmi die..sonra girer derin değilse..ayakları kadar olsun yeter herhalde..neyse top yapın kağıttan yada onun en sevdiği oyuncağı su kabının yanına koyun yada içine sizde elinizi suya sokun suyu oynatın onun dikkatini çeker o meraktan gelir..benim kuş böyle alıştı belki faydası olur..birde oda soğuksa girmez..yani üşümesin..yalnız ben ilk kuşu aldığımda kafesle banyoda yıkamıştım belki ondan alışmıştır bilemem..çeşmeden yavaşça su akıyordu onunda damla damla üstüne fışkırttım sonra akan suya kendi geldi..sonraki yıkanmalarıda kendi isteğiyle ve her hafta o banyo kabında oldu..benm kuş yıkanmak isteyince bizim su bardaklarına girmeye çalışıyor birde:)

ben kendim küçük atılmak üzere olan bezden yaptım bebek ona..yani aslında neredeyse korkunç oldu ama işte:)) içine pamuk tıktım bide oldu bezden bebek:) kuşla hemen hemen aynı boyda zaten..saç die yün koymadım olur ya ayağına dolanır falan keltoş yumuşak bir bebek yani..birde bebeğin boynuna tabi ayağına vs. dolanmıcak şekilde zincirden kolye yaptım ondan kuş çok alıştı bebeğine..kimseye vermez..diyelim kafesinde kendisi ve kapısıda kapalı bende bebeğini alayım bağırıyor çok bırakayım yada o gelsin istiyor:)) bence sende kumaş varsa kendin yap sever o da..yada içi sünger dolu anahtarlık gibi ayıcık vs. ver.. benm kuşta biz ne içersek ona gelir..sıcak bile olsa bakmak ister:)) dün yazı yazacaktım kağıda,elimdede küçük kurşun kalem vardı koşa koşa o çöp bacaklarıyla geldi kaptı elimden kalemimi:)zor aldım ondan birde gagası boyandı kapkara olmuş..deli benm bu kuş:))

hahahaaaaaaaa :KK1::KK1::KK1:çok güldüm ya bizde çöp bacaklı diyoruz keşeli kalem hastası rengarenk kalemler ayyyyyy bir oynar onlarla :KK1::KK1:
bu bebek işini yapacağım bıdıgıma kuşcuda olimpiyat halkası vardı ama dardı ebatı kuşlar çok sever dedi ama ben korktum mazallah içinde sıkışır diye :26: bıdığını çok merak ettim:KK52:

istediğin bir kaba toprak ve kuş yemi karıştır ve hergün sula..zamanla çimen oluyor..kolay ve masrafsız yöntem bu..:)

parola bu arada teşekkür ederim bende..yalnız ben bir kere havuç vermek istedim ama rendelemedim..kuş ilk korktu gelecek gibi oldu sonradan ama hiç yemedi..acaba rendelesem gelirmiki? bende vitamin açısından yesin falan istiyorum ama hem korkuyor hemde tatmıyor bile benm kuş..rendelememekle hatamı ediyorum acaba meyveleri falan

aaaaaaaaa bu şekildemi yani kuş yemibden mi yeşillik çıkıyo :KK53::KK53::KK53: tohum kuş yemi mi yani çok şaşırdım eve gidince deneyecegım :44:

hahahaaaaaaaa :KK1::KK1::KK1:çok güldüm ya bizde çöp bacaklı diyoruz keşeli kalem hastası rengarenk kalemler ayyyyyy bir oynar onlarla :KK1::KK1:
bu bebek işini yapacağım bıdıgıma kuşcuda olimpiyat halkası vardı ama dardı ebatı kuşlar çok sever dedi ama ben korktum mazallah içinde sıkışır diye :26: bıdığını çok merak ettim:KK52:

aa.. şaşırdım bak..yani o halkalar hangi açıdan çok faydalımışki? ben petshopta gördüm böyle yuvarlak iç içe geçirilmiş yani zincir gibi altta doğru sarkıyordu onlarmı ki? adama bu ne dedim ama oyuncaklarından işte deyip geçiştirdi biraz..almadım bende..acaba alsamıydım? ama içinden geçemeyeceği kadar dardı onlar..
ben kuş için değilde kendime öyle deney amaçlı çiçek alamıyorum deyip bakalım ne olcak diyerek ilk yapmıştım..kuş yemini toprakla karıştırınca çimen çıktı bende kendime derken kuşa verdim:) icatlarımdan biri gibiydi..deneylere meraklıyımda:)) ilk okullarda yapılıyor hatta..geçen sene öğretmenlik yapmıştım ben ilkokul3.sınıflara yaptırmıştım..hatta tel çoraba toprak doldurmuşlardı öylelikle çim adam olmuştu..yalnız benim kurudu tekrar yapacağım şimdi:))

aa.. şaşırdım bak..yani o halkalar hangi açıdan çok faydalımışki? ben petshopta gördüm böyle yuvarlak iç içe geçirilmiş yani zincir gibi altta doğru sarkıyordu onlarmı ki? adama bu ne dedim ama oyuncaklarından işte deyip geçiştirdi biraz..almadım bende..acaba alsamıydım? ama içinden geçemeyeceği kadar dardı onlar..
ben kuş için değilde kendime öyle deney amaçlı çiçek alamıyorum deyip bakalım ne olcak diyerek ilk yapmıştım..kuş yemini toprakla karıştırınca çimen çıktı bende kendime derken kuşa verdim:) icatlarımdan biri gibiydi..deneylere meraklıyımda:)) ilk okullarda yapılıyor hatta..geçen sene öğretmenlik yapmıştım ben ilkokul3.sınıflara yaptırmıştım..hatta tel çoraba toprak doldurmuşlardı öylelikle çim adam olmuştu..yalnız benim kurudu tekrar yapacağım şimdi:))

pcdenmi oldu anlamdım yazdım kaydedilmedi..yeniden yazayım..bende petshopta o halkalardan görmüştüm..adama ne diye soordum pek önemsemedi anlatmadı..böyle zincir gibi altalta dizili renkli halkalardı onlar değilmi? ama kuş geçeniceği kadarda dardı ne işe yarıyomuşki??alsamıdım acaba?
ben geçen sene ilkokul3.sınıf öğretmeniydim onlarlada tel çoraba toprak doldurup yapmıştık çimen adam..hatta ben dışarda satılan çim adamlarında kuş yemi ile yapıldığını duymuştum..yani çimen yada yeşillik işte öyle oluyır..

pcdenmi oldu anlamdım yazdım kaydedilmedi..yeniden yazayım..bende petshopta o halkalardan görmüştüm..adama ne diye soordum pek önemsemedi anlatmadı..böyle zincir gibi altalta dizili renkli halkalardı onlar değilmi? Ama kuş geçeniceği kadarda dardı ne işe yarıyomuşki??alsamıdım acaba?
Ben geçen sene ilkokul3.sınıf öğretmeniydim onlarlada tel çoraba toprak doldurup yapmıştık çimen adam..hatta ben dışarda satılan çim adamlarında kuş yemi ile yapıldığını duymuştum..yani çimen yada yeşillik işte öyle oluyır..

vayyyyyyyy be :KK9::KK9::KK9:süpersin hocam yawww deney süper deneyeceğim yok bacım ya çok dar kuş kalır malır içinde hem dar hem naylon kenarı tırtıklı gibiydi zarar verir falan ben tahta gördüm bide papaganın küçüğü bi kuş varya aklıma gelmiyo onlar için yapılmış daha geniç ve tahta ondan alacaktım ama kafesinde o kadar çok şey varkı ben tüneği agaç dalından yaptım dal böylr 3-4 konabileceği yeri var çok seviyo yoksa kesinlikle edinmelisin canım o yer kaplıyo baya 2 salıncağı var biri plastik biri tahta ,merdiveni var zilivar var da var :KK1::KK1:kafes aslında büyük küçük almadım ama bana hala küçük geliyo papagan kafesi mi alsam hatta tahta olan ları olsa kuşum ne çok sevinir o tahtaya ama yok tahta kafes herhalde :KK50::KK50:

bizimde kusumuz vardi, malesef gecen sene kaybettik :KK43: 10 yil bizimleydi, cok sevmistik onu. o kadar üzüldük ki bidaha kus falan beslemeyi dusunmuyorum sahsen kaybedince cok aci oluyor:KK14:

Kesinlikle çok acıdır kaybı canım ama bence tekrar beslemelisin kendinden mahrum etme o tatlı doslsrımızı onların senin gibi sevecen bir kalbi var 10 yıl yaşamış maşallah yaşlanmış bıdığın bence edinmelisin canım tekrardan minik bir dost :KK16:

Merhaba tekrar, ben gelene kadar cevap yazilmis bile:) Rica ederim arkadaslar, bende size tesekkür ederim.
evet kus yemleri toprakla karisinca bildiginiz cimen oluyor. kuslar yesillendirilmis yemleri cok seviyorlarmis.
Benim kuslari bir türlü elime alamiyorum. Veteriner demisti arada eline al ki alissinlar diye, isigi söndürüp az isikta almayi denedim ama cok korktu kacti kiyamadim. disiyi zaten almam o acayip isiriyor:), erkek olan da korkunca biraktim, ne zaman isterlerse gelirler artik. tavsiyeniz var mi bu is icin? aslinda ben de onlari incitirim diye cok korkuyorum, benim korktugumu anlayinca onlarda korkuyor.

Dün bizim seker dolaptan yere düstü:KK1: dolabin köseli kapisi var, tam kapanmamisti, farkettim ama tam kapatmayi unuttum. bunlar dolaplarin üzerinde durmayi cok seviyorlar. seker galiba dengeyi kaybetti, dolabin icine dogru düstü, tam kalkiyordum ki baktim, asagidan cikti uctu:KK1: simdi kapilari iyice kapatiyorum, bide cikamasa bogulurdu Allah korusun.

Su siralar cok tüy döküyorlar, sizinkilerde de oluyor mu?

vayyyyyyyy be :KK9::KK9::KK9:süpersin hocam yawww deney süper deneyeceğim yok bacım ya çok dar kuş kalır malır içinde hem dar hem naylon kenarı tırtıklı gibiydi zarar verir falan ben tahta gördüm bide papaganın küçüğü bi kuş varya aklıma gelmiyo onlar için yapılmış daha geniç ve tahta ondan alacaktım ama kafesinde o kadar çok şey varkı ben tüneği agaç dalından yaptım dal böylr 3-4 konabileceği yeri var çok seviyo yoksa kesinlikle edinmelisin canım o yer kaplıyo baya 2 salıncağı var biri plastik biri tahta ,merdiveni var zilivar var da var :KK1::KK1:kafes aslında büyük küçük almadım ama bana hala küçük geliyo papagan kafesi mi alsam hatta tahta olan ları olsa kuşum ne çok sevinir o tahtaya ama yok tahta kafes herhalde :KK50::KK50:

ohh senin kuş sosyete olmuş bile :)) benim zavallıcık tek salıncak iki tünek var henüz :)) kafes bana hediye gelmişti..hani kare şeklinde tepesi ev çatısı olanlar ondan var..kuş 2. aylık olduğunda kafes bakmaya gittim daha büyük hatta senin gibi işte papağan kafesi..adamda şaşırdı zaten sanmış papağanım var kocaman olanlardan..gülmüştü hatta hee sen 2 aylık muhabbet içinmi bakıyorsun demişti :) sonra benide vazgeçirttirmişti..dediki senin zaten kafesin varmış yani gerek yokki masraftan başka değil o..kuşa başka ihtiyaç bak demişti..o anki saflıklamı nedir bıraktım bende..hala aklımda çünkü kafeste sıkılıyor sanki hep dışarı çıkası var bu aralar küçükmü geliyor ne anlamadım..ya dar uzun kafesmi kare gibi kafesmi iyi ki?muhabbet kuşuna yatay telli deniliyorda hangi şekil kuşa ii gelir acaba? birde niye petshoptakiler beni vazgeçiriyor ya :)) uzun kuş yemi alcam diye gidiyorum kısa elimde dönüyorum,oyuncak diyorum boş gelip kendim bebek yapıyorum,şimdide kafes...:))ama tahtadan yok yapamamda bişe sen maşallah hamaratlık var herhalde marangoz gibisin kız:)) bulursam alayım..

Merhaba tekrar, ben gelene kadar cevap yazilmis bile:) Rica ederim arkadaslar, bende size tesekkür ederim.
evet kus yemleri toprakla karisinca bildiginiz cimen oluyor. kuslar yesillendirilmis yemleri cok seviyorlarmis.
Benim kuslari bir türlü elime alamiyorum. Veteriner demisti arada eline al ki alissinlar diye, isigi söndürüp az isikta almayi denedim ama cok korktu kacti kiyamadim. disiyi zaten almam o acayip isiriyor:), erkek olan da korkunca biraktim, ne zaman isterlerse gelirler artik. tavsiyeniz var mi bu is icin? aslinda ben de onlari incitirim diye cok korkuyorum, benim korktugumu anlayinca onlarda korkuyor.

Dün bizim seker dolaptan yere düstü:KK1: dolabin köseli kapisi var, tam kapanmamisti, farkettim ama tam kapatmayi unuttum. bunlar dolaplarin üzerinde durmayi cok seviyorlar. seker galiba dengeyi kaybetti, dolabin icine dogru düstü, tam kalkiyordum ki baktim, asagidan cikti uctu:KK1: simdi kapilari iyice kapatiyorum, bide cikamasa bogulurdu Allah korusun.

Su siralar cok tüy döküyorlar, sizinkilerde de oluyor mu?

benim kuşum 3 aylık falan yazmıştım geçen ama dün saydım 4 buçuk aylıkmış..gençleştiriyorum kuşu ben.yakında maske uygularız ona :)) benim kuşta ara ara döker ama koptuğundanmı yani normalmi yoksa dökme dönemimi anlayamıyorum..ara sıra ufak tüyler uçuşur hep..birde bu aralar o tüyler olduğu gibi çok kaşınıyor..benm kuş kaşınmaktan hatta kuyruğunun ucunu kopardı kocaman tüyü bende kaldı anahtarlık süsü gibi..vitaminini zamanında ver olmazsa yani bende tüy dökümünü anlamıyorum..iyi kuşa bişe olmamış birde o dolapta kıyamam yaa:) meraklılar çok birde..ya bu aralarda bnm tele geliyorlar.tuşları sökülecek neredeyse..:)bnm kuşun cinsiyetini tam bilmiyorum ama benmkide ele gelmiyor..çok istiyorum ama ne yapsam gelmiyor..alıncada cıyak cıyak bağırıyor.eline alırsan öp mutlaka o zaman sakinleşiyor..sanırım anlıyor sevildiğini..bebeğini tutup dün kukla gibi oynatayım dedim korkmadan dibine kadargeldi.gaga altını o elimi farketmicek şekilde sevdim ama kendinden geçti kuş ..sevilmeyi çok seviyor ama ele gelmiyorki:KK43:

X